colorhug-client - en to fr_FR translation catalogue (148 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
fr_FR: Couleur

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
fr_FR: Sélectionner une matrice de correction optimise la précision du ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
fr_FR: Utiliser la matrice par défaut donnera à la plupart des utilisateurs un résultat d'étalonnage acceptable.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
fr_FR: Projecteur

en: Firmware version unknown
fr_FR: Version du micrologiciel inconnue

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
fr_FR: Ne pas débrancher l'appareil et ne pas éteindre l'ordinateur.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Flash new firmware to the device
fr_FR: Flash du micrologiciel dans le capteur

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
fr_FR: ColorHug CCMX

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
fr_FR: Modifier les matrices d'étalonnage sur le ColorHug

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
fr_FR: Mise à jour du micrologiciel du ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
fr_FR: Mettre à jour le micrologiciel du colorimètre ColorHug

en: CCMX Loader
fr_FR: CCMX

en: Whether we should update to test firmware
fr_FR: Option de mise à jour vers un micrologiciel de test

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
fr_FR: Option permettant de voir les micrologiciels de test et d'effectuer la mise à jour par l'utilisateur.

en: The remote location of ColorHug files
fr_FR: Location distante des fichiers ColorHug

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
fr_FR: Location du stockage des mises à jour firmware et fichiers de calibration

en: Firmware Updater
fr_FR: Gestionnaire de mise à jour du micrologiciel

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fr_FR: Afficher les informations de débogage supplémentaires

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fr_FR: Échec de l'analyse des options en ligne de commande

en: Failed to create directory
fr_FR: Impossible de créer le répertoire

en: Failed to download file
fr_FR: Échec du téléchargement du fichier

en: File has zero size
fr_FR: Le fichier a une taille nulle

en: Failed to load data
fr_FR: Echec du chargement des données

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
fr_FR: Impossible de contacter le ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
fr_FR: Échec lors de la création du message

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
fr_FR: ColorHug ne dispose pas des réglages d'usine.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
fr_FR: Erreur d'étalonnage de l'appareil

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
fr_FR: Ignorer

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
fr_FR: Réparer

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
fr_FR: Mettre à jour les réglages d'usine ?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
fr_FR: Mise à jour de l'étalonnage de l'appareil

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
fr_FR: Annuler

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
fr_FR: Echec de la récupération des données d'étalonnage

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
fr_FR: Sélectionner la matrice de correction

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
fr_FR: Matrices de correction

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
fr_FR: Impossible de définir la carte d'étalonnage

en: Failed to set the calibration matrix
fr_FR: Échec du réglage de la matrice de calibration

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
fr_FR: Impossible d'ouvrir l'appareil

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
fr_FR: Plus d'espace libre sur le disque

en: All 64 slots are used up.
fr_FR: Les 64 emplacements sont épuisés.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
fr_FR: Échec lors du chargement du fichier

en: Failed to write file
fr_FR: Impossible d'écrire le fichier

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
fr_FR: La liste des micrologiciels a une taille nulle

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
fr_FR: Échec de la configuration réseau

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
fr_FR: Réparer la matrice d'étalonnage d'usine

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
fr_FR: ColorHug CCMX

en: ColorHug Updater
fr_FR: Gestionnaire de mise à jour ColorHug

en: Calibration Failed
fr_FR: Echec de l'étalonnage

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
fr_FR: Impossible de définir le succès du flash comme vrai

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
fr_FR: Mise à jour de l'appareil réussie

en: Calibration Completed
fr_FR: Etalonnage terminé

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
fr_FR: Échec du démarrage de ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
fr_FR: Impossible de démarrer le ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
fr_FR: Echec à la vérification du micrologiciel

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
fr_FR: Echec à l'écriture du micrologiciel

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
fr_FR: Échec lors du redémarrage du ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
fr_FR: Échec de réinitialisation du ColorHug

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
fr_FR: Échec lors de l'obtention du microprogramme

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
fr_FR: Le micrologiciel a une taille nulle

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
fr_FR: Somme de contrôle du micrologiciel incorrecte.

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
fr_FR: Avertissement à propos de cette mise à jour

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
fr_FR: Flasher tout de même

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
fr_FR: Ne pas mettre à jour

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
fr_FR: Aucune mise à jour disponible.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
fr_FR: Une mise à jour du micrologiciel est disponible.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
fr_FR: Impossible de récupérer la liste des fichiers de micrologiciels

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
fr_FR: Le listing du micrologiciel a une taille nulle

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
fr_FR: Echec lors de la lecture des métadonnées de mise à jour

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
fr_FR: Ceci est un micrologiciel de test non prévu pour une diffusion grand public.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
fr_FR: Ce micrologiciel n'a pas été beaucoup testé et pourrait ne pas fonctionner comme prévu.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
fr_FR: Prototype ColorHug détecté

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
fr_FR: ColorHug détecté

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
fr_FR: ColorHug émulé détecté

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
fr_FR: ColorHug v%i détecté

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
fr_FR: Version du chargeur d'amorçage

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
fr_FR: Version du micrologiciel

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
fr_FR: Détails de la mise à jour

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
fr_FR: Voir les détails de la mise à jour

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
fr_FR: Flash d'un micrologiciel spécifique

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
fr_FR: Programme de Flash pour ColorHug

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
fr_FR: Alias pour %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
fr_FR: Commande non trouvée, les commandes valides sont :

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
fr_FR: Assurez-vous que l'ouverture du ColorHug est close

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
fr_FR: Définir ces valeurs comme références sombres

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
fr_FR: Multiplicateur

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
fr_FR: Mode de mesure

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
fr_FR: Intégrale

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
fr_FR: Impulsions

en: Multiple ColorHug devices are attached
fr_FR: Plusieurs sondes ColorHug connectées

en: No ColorHug devices were found
fr_FR: Aucune sonde ColorHug n'a été trouvée

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
fr_FR: Flasher l'appareil ?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
fr_FR: Obtient le filtre de couleur du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
fr_FR: Définit le filtre de couleur du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
fr_FR: Obtient le multiplicateur du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
fr_FR: Définit le multiplicateur du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
fr_FR: Obtient le temps de lecture de l'échantillon du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
fr_FR: Définit le temps de lecture de l'échantillon du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
fr_FR: Obtient la version du micrologiciel du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
fr_FR: Obtient la matrice d'étalonnage du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
fr_FR: Définit la matrice d'étalonnage du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
fr_FR: Nettoyage de la matrice d'étalonnage du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
fr_FR: Lister les matrices d'étalonnage du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
fr_FR: Définit la matrice d'étalonnage du capteur à partir d'un fichier CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
fr_FR: Obtient le numéro de série du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
fr_FR: Définit le numéro de série du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
fr_FR: Obtenir le nom du propriétaire

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
fr_FR: Définir le nom du propriétaire

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
fr_FR: Obtenir l'adresse e-mail du propriétaire

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
fr_FR: Définir l'adresse e-mail du propriétaire

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
fr_FR: Obtient les valeurs des LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
fr_FR: Définit les LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
fr_FR: Récupère les erreurs PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
fr_FR: Définit les erreurs PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
fr_FR: Récupère l'empreinte SHA1 du profil distant

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
fr_FR: Définit l'empreinte SHA1 du profil distant

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
fr_FR: Obtient les valeurs du point noir

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
fr_FR: Définit les valeurs du point noir

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
fr_FR: Écrit l'EEPROM avec les valeurs à jour

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
fr_FR: Effectue une acquisition

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
fr_FR: Prend toutes les lectures de couleur (à l'appareil RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
fr_FR: Effectue une acquisition des couleurs (vers XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
fr_FR: Réinitialise le processeur vers le chargeur d'amorçage

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
fr_FR: Flash du micrologiciel dans le processeur

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
fr_FR: Lire l'EEPROM à une adresse spécifique

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
fr_FR: Effacer l'EEPROM à une adresse spécifique

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
fr_FR: Ecrire l'EEPROM à une adresse spécifique

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
fr_FR: Obtient la constante pré-échelle

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
fr_FR: Définit la constante pré-échelle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
fr_FR: Obtient la constante post-échelle

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
fr_FR: Définit la constante post-échelle

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
fr_FR: Définit le succès du flash

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
fr_FR: Démarre à partir du chargeur d'amorçage dans le micrologiciel

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
fr_FR: Obtient le plan d'étalonnage du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
fr_FR: Définit le plan d'étalonnage du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
fr_FR: Obtient la version du matériel

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
fr_FR: R2cupère un tableau d'échantillons bruts

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
fr_FR: Télécharge un profil distant

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
fr_FR: Envoie un profil distant

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
fr_FR: Effectue un auto-test rapide sur la sonde

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
fr_FR: Obtient le mode de mesure du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
fr_FR: Définit le mode de mesure du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
fr_FR: Lire la SRAM à une adresse spécifique

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
fr_FR: Ecrire la SRAM à une adresse spécifique

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
fr_FR: Obtient la température du capteur

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
fr_FR: Gestion des couleurs

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
fr_FR: Aucune connexion à l'appareil :

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
fr_FR: Echec à l'obtention des échantillons depuis l'appareil
