colorhug-client - en to hu translation catalogue (237 entries)

en: _About
hu: A programról

en: _Quit
hu: Kilépés

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
hu: Szín

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
hu: A korrekciós mátrix kiválasztásával maximalizálja a ColorHug precizitását.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
hu: Az alapértelmezett mátrix használatával a legtöbb felhasználó számára elfogadható kalibrációs értéket ad.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
hu: Kivetítő

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
hu: Válassza ki a kijelzőt a használathoz amikor színkalibrációs mátrixot készít.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
hu: Ne távolítsa el az eszközt amíg a mérés folyik

en: Save file
hu: Fájl mentése

en: Share with
    the community
hu: Megosztás
    a közösséggel

en: Firmware version unknown
hu: Firmware verzió ismeretlen

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
hu: Ne húzza ki és ne kapcsolja ki a számítógépét.

en: Flash new firmware to the device
hu: Formázza meg az új firmware-t az eszközre

en: page0
hu: oldal 0

en: Your Score
hu: Pontjai száma

en: Display
hu: Kijelző

en: Black-to-White
hu: Feketétől-fehérig

en: White-to-Black
hu: Fehértől-feketéig

en: Refresh Rate
hu: Frissítési sebesség

en: Color Temperature
hu: Színhőmérséklet

en: White Luminance
hu: Fehér fényesség

en: Black Luminance
hu: Fekete fényesség

en: sRGB Coverage
hu: sRGB átfedés

en: AdobeRGB Coverage
hu: AdobeRGB átfedés

en: Native Gamma
hu: Nativ Gamma

en: page1
hu: oldal 1

en: _Export results…
hu: _Exportálás eredménye...

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
hu: ColorHug CCMX betöltő

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
hu: Módosítsa a kalibrációs mátrixokat a ColorHug eszközön

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
hu: A ColorHug CCMX betöltő eszköz automatikusan letölti és telepíti a felhasználók által beküldött korrekciós mátrixokat a Hughski ColorHug szinkalibrátorra.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
hu: A korrekciós mátrix kiválasztásával maximalizálja a pontosságát a ColorHug-nak, de az alapértelmezett mátrix használatával a legtöbb felhasználó számára megfelelő kalibrációs eredményt biztosít.

en: The correction matrices on the device
hu: A korrekciós mátrixok az eszközön

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
hu: ColorHug Kijelző Analízis

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
hu: Mintázza a kijelzőt az idő múlásával hogy a PWM-et megfigyelhesse, a bemeneti késést, és frissítési képességeket

en: The ColorHug display analysis tool can be used to profile display and GPU devices. It will measure various kinds of latency, e.g. black-to-white and input-lag as well as reporting color information and colorspace gamut volume.
hu: A ColorHug kijelző elemző felhasználható, hogy profilozhassa a kijelzőjét és GPU eszközeit. Képes mérni sokféle időzítést, csúszást, pl. fekete-fehér váltásokat, bemeneti-csúszást, mint ahogy színinformációkat, és színtér telítettsége.

en: Results can be exported as standalone HTML files and shared.
hu: Eredmények kimenthetőek, mint önálló HTML fájlok és megosztások.

en: Main application window
hu: Fő alkalmazás ablak

en: Display analysis results
hu: Analízis eredményének megjelenítése

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
hu: ColorHug Firmware Frissítő

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
hu: Frissítse a firmware-t a ColorHug koloriméteren

en: The ColorHug flash update tool automatically downloads new versions of the firmware on to your Hughski ColorHug display colorimeter. Firmware releases will add features, fix bugs and improve accuracy.
hu: A ColorHug flash frissítő eszköz automatikusan letölti az új firmware verziókat a Hugski ColorHug kalibrátorra. Firmware kiadásokkal új képességeket, hibajavításokat, és jobb precizitást is elérhetünk.

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
hu: Parancssori paraméterek használatával, ez az eszköz képes egyéni, saját flash fájlokat írni az eszközre.

en: Application window showing new firmware detected
hu: Alkalmazásablak jelzi hogy új firmware érzékelhető

en: Applying updated firmware to the ColorHug device
hu: A frissített firmware telepítése a ColorHug eszközre

en: ColorHug Documentation
hu: ColorHug Dokumentáció

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
hu: Dokumentáció a ColorHug coloriméterhez

en: CCMX Loader
hu: CCMX betöltő

en: Whether we should update to test firmware
hu: Mindenképp frissítenie kell, hogy tesztelni tudja a firmware-t

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
hu: Mindenképp meg kell jeleníteni a firmware tesztjét és hagyni hogy a felhasználó frissíthesse azt.

en: The remote location of ColorHug files
hu: A távoli helye a ColorHug fájloknak

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
hu: A firmware frissítések és kalibrációs fájlok tárolásának helye.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
hu: Nagyítson a grafikába hogy csak egyetlen pulzust mutasson

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
hu: Hogy a frissített grafikon nagyítva legyen, hogy egy pulzust mutasson csak.

en: Show all RGB channels on the graph
hu: Minden RGB csatorna megjelenítése a grafikonon

en: Whether all captured channels should be shown.
hu: Hogy az összes befogott csatorna megjelenítésre kerüljön.

en: Hide backlight flicker on the graph
hu: Háttérfény szűrő elrejtése a grafikonon

en: Whether the backlight PWM should be removed.
hu: Hogy a háttérvilágítás PWM-je eltávoltásra kerüljön.

en: Display;Analysis;ColorHug;
hu: Kijelző; Analízis; ColorHug;

en: Firmware Updater
hu: Firmware Frissítő

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
hu: Jelenítse meg az bővebb hibakeresési információkat

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
hu: Parancssori opciók értelmezése nem sikerült

en: Failed to create directory
hu: Nem sikerült a mappa elkészítése

en: Failed to download file
hu: Nem sikerült a fájl letöltése

en: File has zero size
hu: A fájl zéró méretű

en: Failed to load data
hu: Az adatok betöltése sikertelen

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
hu: Nem sikerült a kapcsolódás a ColorHug-hoz

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
hu: Sikertelen az üzenet beállítása

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
hu: A ColorHug nem találja a gyári kalibrációs értékeket.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
hu: Eszköz kalibrációs hiba

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
hu: Kihagyás

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
hu: Javítás

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
hu: Frissítse a gyári kalibrációs értékeket?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
hu: Eszköz kalibrációs frissítés

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
hu: Mégsem

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
hu: Nem sikerült a kalibrációs adatok lekérdezése

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
hu: Válasszon korrekciós mátrixot

en: _Cancel
hu: _Mégsem

en: _Open
hu: Megnyitás

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
hu: Korrekciós mátrixok

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
hu: Nem sikerült a kalibrációs térkép beállítása

en: Failed to set the calibration matrix
hu: A kalibrációs mátrix beállítása nem sikerült

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
hu: Nem sikerült az eszközt megnyitni

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
hu: Kalibráció lekérdezése az eszközről...

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
hu: Nincs több szabad hely az eszközön

en: All 64 slots are used up.
hu: Az összes 64 hely felhasználásra került.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
hu: Sikertelen a fájl betöltése

en: Failed to write file
hu: Sikertelen a fájlba mentés

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
hu: Nem sikerült a CCMX fájlok letöltése

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
hu: Firmware lista zéró méretű

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
hu: Állítsa az eszközt kalibrációs helyzetbe és kattintson a 'Következő' gombra.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
hu: Állítsa az eszközt felszíni pozícióba és kattintson a 'Következő' gombra.

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
hu: Tegye a fotóspektrométert a kijelzőre, és kattintson a 'Következő' gombra.

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
hu: Most tegye a ColorHug-ot a kijelzőre és kattintson újra a 'Következő' gombra.

en: Correction matrix failed to be generated!
hu: Korrekciós mátrix előállítása nem sikerült!

en: Correction matrix successfully generated!
hu: Korrekciós mátrix sikeresen elkészült!

en: _Save
hu: Menté_s

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
hu: Legutolsó adatok beszerzése az internetről...

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
hu: Sikertelen a hálózat beállítása

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
hu: Javítsd a gyári kalibrációs mátrixot

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
hu: ColorHug CCMX betöltő

en: ColorHug Updater
hu: ColorHug Frissítő

en: Calibration Failed
hu: Kalibráció sikertelen

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
hu: Nem sikerült a flash sikeres folyamatát átbillenteni igazra

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
hu: Eszköz sikeresen frissítve

en: Calibration Completed
hu: Kalibráció befejeződött

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
hu: Firmware frissítés befejezése...

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
hu: ColorHug elindítása sikertelen

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
hu: ColorHug bootolása sikertelen

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
hu: Sikertelen a firmware ellenőrzése

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
hu: Az új firmware elindul...

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
hu: Sikertelen a firmware rögzítése

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
hu: Az új firmware ellenőrzése...

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
hu: Az új firmware rögzítése...

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
hu: ColorHug újraindítása sikertelen

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
hu: ColorHug alaphelyzetbe állítása sikertelen

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
hu: Helytelen eszközhöz tartozó firmware!

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
hu: Firmware frissítés elindítása...

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
hu: FIrmware letöltése sikertelen

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
hu: Firmware zérő méretű

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
hu: Firmware helytelen ellenőrző összeggel rendelkezik

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
hu: Figyelmeztetés  ezzel a frissítéssel kapcsolatban

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
hu: Formázza meg mindenképp

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
hu: Ne formázza meg

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
hu: Frissítés letöltése...

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
hu: Nincsenek elérhető újabb frissítések.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
hu: Egy firmware frissítés elérhető.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
hu: Nem sikerült a firmware fájlok listájának letöltése

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
hu: A firmware lista zéró méretű

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
hu: A frissítési metaadatok értelmezése nem sikerült

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
hu: Ez egy teszt firmware nem javasolt általános használatra.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
hu: Ez a firmware nem volt széles körben tesztelve, és előfordulhat hogy nem úgy működik ahogy az elvárható lenne.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
hu: Prototípus ColorHug észlelve

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
hu: ColorHug észlelve

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
hu: ColorHug2 észlelve

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
hu: ColorHug+ észlelve

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
hu: Emulált ColorHug észlelve

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
hu: ColorHug v%i észlelve

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
hu: Rendszertöltő verzió

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
hu: Firmware verzió

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
hu: Frissítések keresése...

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
hu: Firmware fájl formázása...

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
hu: Firmware fájl verziójának lekérdezése...

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
hu: Részletek frissítése

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
hu: Tekintse meg a frissítés részleteit

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
hu: Formázza meg egy specifikus firmware fájllal

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
hu: ColorHug Flash alkalmazás

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
hu: Elnevezés ehhez: %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
hu: Parancs nem található, elérhető parancsok:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
hu: Bizonyosodjon meg róla hogy a ColorHug ablaka kitakart

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
hu: Állítsa be ezeket az értékeket mint sötét offszeteket

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
hu: Szorzó

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
hu: Mérési mód

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
hu: Integrál

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
hu: Villanások

en: No ColorHug devices were found
hu: Egyetlen ColorHug eszköz sem található

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
hu: Formázzuk az eszközt?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
hu: Lekérdezi az érzékelő színszűrőjét

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
hu: Beállítja az érzékelő színszűrőjét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
hu: Lekérdezi az érzékelő szorzóját

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
hu: Beállítja az érzékelő szorzóját

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
hu: Lekérdezi az érzékelő mintavételi idejét

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
hu: Beállítja az érzékelő mintavételi idejét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
hu: Lekérdezi az érzékelő firmware verzióját

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
hu: Lekérdezi az érzékelő kalibrációs mátrixát

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
hu: Beállítja az érzékelő kalibrációs mátrixát

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
hu: Tisztítsa ki az érzékelő kalibrációs mátrixát

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
hu: Listázza az érzékelő kalibrációs mátrixait

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
hu: Beállítja az érzékelő kalibrációs mátrixát egy CCMX fájlból

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
hu: Lekérdezi az érzékelő sorozatszámát

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
hu: Beállítja az érzékelő sorozatszámát

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
hu: Lekérdezi a tulajdonos nevét

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
hu: Beállítja a tulajdonos nevét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
hu: Lekérdezi a tulajdonos email címét

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
hu: Beállítja a tulajdonos email címét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
hu: Lekérdezi a LED értékeit

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
hu: Beállítja a LED-eket

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
hu: Lekérdezi a PCB hibajegyzéket

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
hu: Beállítja a PCB hibajegyzéket

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
hu: Leérdezi a távoli profil SHA1 hash értékét

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
hu: Beállítja a távoli profil SHA1 hash értékét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
hu: Lekérdezi a sötét offszet értékeket

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
hu: Beállítja a sötét offszet értékeket

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
hu: Kiiírja az EEPROM tartalmat a frissített értékekkel

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
hu: Elindít egy olvasást

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
hu: Elindítja az összes szín leolvasását (az eszköz RGB-jére)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
hu: Elindítja az összes olvasást (XYZ-től)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
hu: Elindítja a spektrális olvasást (SRAM-ba menti)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
hu: Állítsa alaphelyzetbe a processzort egészen a rendszertöltőig

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
hu: Formázza meg a firmware-t a processzorba

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
hu: Kiolvassa az EEPROM tartalmát a megadott címtől kezdve

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
hu: Letörli az EEPROM tartalmát a megadott címtől kezdve

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
hu: Rögzíti az EEPROM tartalmát a megadott címtől kezdve

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
hu: Lekérdezi az előméretező állandót

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
hu: Beállítja az előméretező állandót

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
hu: Lekérdezi a DAC értéket

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
hu: DAC értéket állítja be

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
hu: Lekérdezi az utóméretező állandót

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
hu: Beállítja az utóméretező állandót

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
hu: Beállítja a formázási eljárást sikeresre

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
hu: Elindul a rendszertöltőből a firmware-be

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
hu: Lekérdezi az érzékelő kalibrációs térképét

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
hu: Beállítja az érzékelő kalibrációs térképét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
hu: Lekérdezi a hardver verziót

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
hu: Lekérdez egy palettát a raw mintákból

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
hu: Letölti a távoli profilt

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
hu: Feltölt egy távoli profilt

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
hu: Egy korrekciós mátrix feltöltése

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
hu: Egy gyors öntesztet végez az eszközön

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
hu: Lekérdezi az érzékelő mérési módját

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
hu: Beállítja az érzékelő mérési módját

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
hu: SRAM kiolvasása a megadott címtől

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
hu: SRAM rögzítése a megadott címtől

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
hu: Lekérdezi az érzékelő hőmérsékletét

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
hu: Beolvassa az ADC Vref értékeket

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
hu: Beolvassa a CCD kalibrációs értékeit

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
hu: Beállítja a CCD kalibrációs értékeit

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
hu: Intel HEX átalakítása BIN formátumba

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
hu: Színkezelés

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
hu: Nincs kapcsolat az eszközhöz:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
hu: Minták lekérdezése nem sikerült

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
hu: PWM eltávolítása sikertelen

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
hu: USB késés kiszámítása sikertelen

en: Show single pulse
hu: Egyetlen pulzus megjelenítése

en: Show channels
hu: Csatornák megjelenítése

en: Filter backlight
hu: Háttérfény szűrése

en: Export results
hu: Exportálás eredménye

en: Export
hu: Exportálás

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
hu: Fájl mentése sikertelen (hozzáférési hiba?)

en: Please connect your ColorHug2
hu: Kérem csatlakoztassa a ColorHug2 eszközét

en: Place your ColorHug in the spot on the left and click the blue button to start analyzing your display.
hu: Helyezze a ColorHug-ját a pontra a bal oldalon és kattintson a kék gombbal a kijelző analízis megkezdéséhez.

en: Don't disturb the device while working!
hu: Kérem ne nyúljon az eszközhöz amig dolgozik!

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
hu: Kérem frissítse a firmware-jét a ColorHug eszközén mielőtt használja ezt az alkalmazást.

en: Device unsupported.
hu: Nem támogatott eszköz.

en: Please connect your ColorHug2.
hu: Kérem csatlakoztassa a ColorHug2-őt!

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
hu: A ColorHug Kijelző Analízisről

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
hu: Mintázza a kijelzőt az idő múlásával hogy a PWM-et megfigyelhesse, a bemeneti késést, és frissítési képességeket
