colorhug-client - en to it_IT translation catalogue (230 entries)

en: _About
it_IT: I_nformazioni

en: _Quit
it_IT: _Chiudi

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
it_IT: Colore

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
it_IT: Selezionando una matrice di correzione si migliora la precisione di ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
it_IT: L'utilizzo della matrice predefinita offre a gran parte degli utenti un risultato soddisfacente.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
it_IT: Proiettore

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
it_IT: Selezionare lo schermo da usare durante la generazione della matrice di calibrazione del colore.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
it_IT: Non rimuovere il dispositivo durante la misurazione

en: Save file
it_IT: Salva file

en: Share with
    the community
it_IT: Condividi con
    la comunità

en: Firmware version unknown
it_IT: Versione firmware sconosciuta

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
it_IT: Non scollegare il dispositivo e non spegnere il computer.

en: Flash new firmware to the device
it_IT: Esegui il flash del firmware sul dispositivo

en: page0
it_IT: pagina0

en: Your Score
it_IT: Punteggio

en: Display
it_IT: Schermo

en: Black-to-White
it_IT: Nero a bianco

en: White-to-Black
it_IT: Bianco a nero

en: Refresh Rate
it_IT: Frequenza aggiornamento

en: Color Temperature
it_IT: Temperatura colore

en: White Luminance
it_IT: Luminanza del bianco

en: Black Luminance
it_IT: Luminanza del nero

en: sRGB Coverage
it_IT: Copertura sRGB

en: AdobeRGB Coverage
it_IT: Copertura AdobeRGB

en: Native Gamma
it_IT: Gamma nativa

en: page1
it_IT: pagina1

en: _Export results…
it_IT: _Esporta risultati…

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
it_IT: Caricatore CCMX ColorHug

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
it_IT: Modifica la matrice di calibrazione nel dispositivo ColorHug

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
it_IT: Lo strumento Caricatore CCMX ColorHug scarica e installa automaticamente sul proprio colorimetro Hughski ColorHug le matrici di correzione dei dispositivi inviate dagli utenti.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
it_IT: La selezione di una matrice di correzioni massimizza la precisione di ColorHug: l'utilizzo della matrice predefinita offre a gran parte degli utenti un risultato soddisfacente.

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
it_IT: Analisi dello schermo ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
it_IT: Campiona lo schermo per osservare PWM, la latenza di ingresso e gli effetti di aggiornamento

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
it_IT: Aggiornamento firmware ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
it_IT: Aggiorna il firmware nel colorimetro ColorHug

en: The ColorHug flash update tool automatically downloads new versions of the firmware on to your Hughski ColorHug display colorimeter. Firmware releases will add features, fix bugs and improve accuracy.
it_IT: Lo strumento di aggiornamento di ColorHug scarica e installa automaticamente sul proprio colorimetro Hughski ColorHug le nuove versioni del firmware: gli aggiornamenti forniscono nuove funzionalità, risolvono i problemi e migliorano la precisione dello strumento.

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
it_IT: Utilizzando gli argomenti a riga di comando, questo strumento può eseguire il flash del dispositivo con file personalizzati.

en: ColorHug Documentation
it_IT: Documentazione di ColorHug

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
it_IT: Documentazione per il colorimetro ColorHug

en: CCMX Loader
it_IT: Caricatore CCMX

en: Whether we should update to test firmware
it_IT: Indica se aggiornare il firmware di test

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
it_IT: Indica se mostrare il firmware di test e consentire all'utente di aggiornare a tale versione.

en: The remote location of ColorHug files
it_IT: La posizione remota dei file di ColorHug

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
it_IT: La posizione in cui sono memorizzati i file di calibrazione e gli aggiornamenti firmware.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
it_IT: Aumenta l'ingrandimento del grafico per mostrare una sola pulsazione

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
it_IT: Indica se il grafico deve essere ingrandito per mostrare una sola pulsazione.

en: Show all RGB channels on the graph
it_IT: Mostra tutti i canali RGB nel grafico

en: Whether all captured channels should be shown.
it_IT: Indica se devono essere mostrati tutti i canali catturati.

en: Hide backlight flicker on the graph
it_IT: Nasconde il tremolio della lampada nel grafico

en: Whether the backlight PWM should be removed.
it_IT: Indica se il tremolio prodotto dalla lampada deve essere rimosso.

en: Firmware Updater
it_IT: Aggiornamento firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
it_IT: Mostra informazioni aggiuntive di debug

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
it_IT: Analisi delle opzioni da riga di comando non riuscita

en: Failed to create directory
it_IT: Creazione della directory non riuscita

en: Failed to download file
it_IT: Scaricamento del file non riuscito

en: File has zero size
it_IT: Il file ha dimensione zero

en: Failed to load data
it_IT: Caricamento dati non riuscito

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
it_IT: Impossibile contattare ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
it_IT: Impostazione del messaggio non riuscita

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
it_IT: ColorHug non contiene i valori di calibrazione di fabbrica.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
it_IT: Errore calibrazione dispositivo

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
it_IT: Ignora

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
it_IT: Ripara

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
it_IT: Aggiornare i valori di calibrazione di fabbrica?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
it_IT: Aggiornamento calibrazione dispositivo

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
it_IT: Annulla

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
it_IT: Recupero dei dati di calibrazione non riuscito

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
it_IT: Seleziona la matrice di correzione

en: _Cancel
it_IT: A_nnulla

en: _Open
it_IT: _Apri

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
it_IT: Matrici di correzione

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
it_IT: Impostazione della mappa di calibrazione non riuscita

en: Failed to set the calibration matrix
it_IT: Impostazione della matrice di calibrazione non riuscita

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
it_IT: Accesso al dispositivo non riuscito

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
it_IT: Recupero calibrazione dal dispositivo…

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
it_IT: Spazio non disponibile sul dispositivo

en: All 64 slots are used up.
it_IT: Tutti i 64 slot sono occupati.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
it_IT: Caricamento del file non riuscito

en: Failed to write file
it_IT: Scrittura del file non riuscita

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
it_IT: Recupero dell'elenco dei file CCMX non riuscito

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
it_IT: L'elenco dei firmware ha dimensione zero

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
it_IT: Impostare il dispositivo nella modalità calibrazione e fare clic su «Avanti».

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
it_IT: Impostare il dispositivo nella modalità superficie e fare clic su «Avanti».

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
it_IT: Posizionare il fotospettrometro sullo schermo e fare clic su «Avanti».

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
it_IT: Ora posizionare il ColorHug sullo schermo e fare nuovamente clic su «Avanti».

en: Correction matrix failed to be generated!
it_IT: Generazione della matrice di correzione non riuscita.

en: Correction matrix successfully generated!
it_IT: Matrice di correzione generata in modo corretto.

en: _Save
it_IT: Sa_lva

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
it_IT: Recupero dati aggiornati dal web…

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
it_IT: Impostazione della rete non riuscita

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
it_IT: Ripara la matrice di calibrazione di fabbrica

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
it_IT: Caricatore CCMX ColorHug

en: ColorHug Updater
it_IT: Aggiornamento ColorHug

en: Calibration Failed
it_IT: Calibrazione non riuscita

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
it_IT: Impossibile impostare l'esito dell'esecuzione del flash a vero

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
it_IT: Dispositivo aggiornato correttamente

en: Calibration Completed
it_IT: Calibrazione completata

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
it_IT: Completamento aggiornamento firmware…

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
it_IT: Avvio del ColorHug non riuscito

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
it_IT: Boot del ColorHug non riuscito

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
it_IT: Verifica del firmware non riuscita

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
it_IT: Avvio del nuovo firmware…

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
it_IT: Scrittura del firmware non riuscita

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
it_IT: Verifica del nuovo firmware…

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
it_IT: Scrittura del nuovo firmware…

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
it_IT: Riavvio del ColorHug non riuscito

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
it_IT: Reset del ColorHug non riuscito

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
it_IT: Firmware errato.

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
it_IT: Avvio aggiornamento firmware…

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
it_IT: Recupero del firmware non riuscito

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
it_IT: Il firmware ha dimensione zero

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
it_IT: Il firmware presenta un checksum non corretto

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
it_IT: Avvisi per questo aggiornamento

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
it_IT: Esegui flash

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
it_IT: Non eseguire flash

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
it_IT: Scaricamento dell'aggiornamento…

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
it_IT: Non ci sono aggiornamenti disponibili.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
it_IT: È disponibile un nuovo firmware aggiornato.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
it_IT: Recupero dell'elenco dei file firmware non riuscito

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
it_IT: La lista dei firmware ha dimensione zero

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
it_IT: Analisi dei metadati di aggiornamento non riuscita

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
it_IT: Questo è un firmware di test non adatto a un rilascio generico.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
it_IT: Questo firmware non è stato testato ampiamente e potrebbe non funzionare nel modo previsto.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
it_IT: Rilevato prototipo ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
it_IT: Rilevato ColorHug

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
it_IT: Rilevato ColorHug2

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
it_IT: Rilevato ColorHug+

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
it_IT: Rilevato ColorHug emulato

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
it_IT: Rilevato ColorHug v%i

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
it_IT: Versione bootloader

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
it_IT: Versione firmware

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
it_IT: Controllo degli aggiornamenti…

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
it_IT: Esecuzione del flash di un file firmware…

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
it_IT: Recupero versione firmware…

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
it_IT: Dettagli aggiornamento

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
it_IT: Visualizza dettagli sull'aggiornamento

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
it_IT: Esegue il flash di un file firmware specifico

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
it_IT: Programma per il flash di ColorHug

note: Translators: This is %i days
en: %id
it_IT: %ig

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
it_IT: %ig%02ih

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
it_IT: Alias a %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
it_IT: Comando non trovato, i comandi validi sono:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
it_IT: Assicurarsi che l'apertura del ColorHug sia bloccata

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
it_IT: Impostare questi valori come l'offset del nero

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
it_IT: Moltiplicatore

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
it_IT: Modalità misura

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
it_IT: Integrale

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
it_IT: Pulsazioni

en: No ColorHug devices were found
it_IT: Nessun dispositivo ColorHug trovato

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
it_IT: Eseguire il flash del dispositivo?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
it_IT: Recupera il filtro colore del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
it_IT: Imposta il filtro colore del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
it_IT: Recupera il moltiplicatore del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
it_IT: Imposta il moltiplicatore del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
it_IT: Recupera il tempo di campionamento del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
it_IT: Imposta il tempo di campionamento del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
it_IT: Recupera la versione del firmware del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
it_IT: Recupera la matrice di calibrazione del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
it_IT: Imposta la matrice di calibrazione del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
it_IT: Pulisci la matrice di calibrazione sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
it_IT: Elenca le matrici di calibrazione sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
it_IT: Imposta la matrice di calibrazione sensore da un file CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
it_IT: Recupera il numero seriale del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
it_IT: Imposta il numero seriale del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
it_IT: Recupera il nome del proprietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
it_IT: Imposta il nome del proprietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
it_IT: Recupera l'indirizzo email del proprietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
it_IT: Imposta l'indirizzo email del proprietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
it_IT: Recupera i valori dei LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
it_IT: Imposta i LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
it_IT: Recupera gli errori PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
it_IT: Imposta gli errori PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
it_IT: Recupera l'hash SHA1 del profilo remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
it_IT: Imposta l'hash SHA1 del profilo remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
it_IT: Recupera i valori di offset per l'oscurità

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
it_IT: Imposta i valori di offset per l'oscurità

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
it_IT: Scrive la EEPROM con i valori aggiornati

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
it_IT: Esegue una lettura

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
it_IT: Esegue le letture per tutti i colori (al dispositivo RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
it_IT: Esegue una lettura per tutti i colori (in XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
it_IT: Esegue una lettura spettrale (salva su SRAM)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
it_IT: Reimposta il processore al bootloader

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
it_IT: Esegue il flash del firmware sul processore

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
it_IT: Legge l'EEPROM da un indirizzo specificato

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
it_IT: Pulisce l'EEPROM da un indirizzo specificato

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
it_IT: Scrive l'EEPROM da un indirizzo specificato

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
it_IT: Recupera la costante di pre-scala

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
it_IT: Imposta la costante di pre-scala

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
it_IT: Recupera il valore DAC

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
it_IT: Imposta il valore DAC

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
it_IT: Recupera la costante di post-scala

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
it_IT: Imposta la costante di post-scala

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
it_IT: Imposta l'esito dell'esecuzione del flash

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
it_IT: Avvia dal bootloader presente nel firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
it_IT: Recupera la mappa di calibrazione del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
it_IT: Imposta la mappa di calibrazione del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
it_IT: Recupera la versione hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
it_IT: Recupera un array di campioni raw

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
it_IT: Scarica un profilo remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
it_IT: Carica un profilo remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
it_IT: Carica una matrice di correzione

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
it_IT: Esegue un rapido auto-test sul dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
it_IT: Recupera la modalità di misurazione del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
it_IT: Imposta la modalità di misurazione del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
it_IT: Legge la SDRAM a un indirizzo specificato

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
it_IT: Scrive la SDRAM a un indirizzo specificato

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
it_IT: Recupera la temperatura del sensore

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
it_IT: Recupera i valori ADC Vref

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
it_IT: Recupera i valori di calibrazione CCD

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
it_IT: Imposta i valori di calibrazione CCD

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
it_IT: Converte HEX Intel in BIN

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
it_IT: Gestione colore

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
it_IT: Nessuna connessione al dispositivo:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
it_IT: Recupero dei campioni dal dispositivo non riuscito

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
it_IT: Rimozione della PWM non riuscita

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
it_IT: Calcolo della latenza USB non riuscito

en: Show single pulse
it_IT: Mostra singola pulsazione

en: Show channels
it_IT: Mostra canali

en: Filter backlight
it_IT: Filtra luce lampada

en: Export results
it_IT: Esporta risultati

en: Export
it_IT: Esporta

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
it_IT: Recupero del file salvato non riuscito

en: Please connect your ColorHug2
it_IT: Collegare ColorHug2

en: Don't disturb the device while working!
it_IT: Non toccare il dispositivo mentre è attivo.

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
it_IT: Aggiornare il firmware del ColorHug prima di utilizzare questa applicazione.

en: Device unsupported.
it_IT: Dispositivo non supportato.

en: Please connect your ColorHug2.
it_IT: Collegare ColorHug2

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
it_IT: Informazioni su Analisi dello schermo ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
it_IT: Campiona lo schermo per osservare PWM, la latenza di ingresso e gli effetti di aggiornamento.
