colorhug-client - en to ja_JP translation catalogue (97 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
ja_JP: カラー

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
ja_JP: 適切な校正行列を選択すれば正確さを最大化することは出来ます

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
ja_JP: 規定校正行列を使っても許容な校正は作れます

note: Default liquid crystal display matrix
en: LCD
ja_JP: 液晶

note: Default cathode ray tube (ask your parents...) matrix
en: CRT
ja_JP: ブラウン管

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
ja_JP: 映写機

en: Firmware version unknown
ja_JP: ファームウェア バージョンを表示出来ませんでした

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
ja_JP: 注意！でバイスを抜いたりコンピュタの電源を切ったりするべからず

en: Flash new firmware to the device
ja_JP: ファームウェアを最新する

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
ja_JP: カラーハッグCCMXローダー

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
ja_JP: デバイスの校正行列を手直しする

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
ja_JP: ファームウェア最新

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
ja_JP: ファームウェア バジョンを最新する

en: CCMX Loader
ja_JP: CCMX ローダー

en: Firmware Updater
ja_JP: ファームウェア最新機能

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ja_JP: デバッギング情報を表示する

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ja_JP: コマンドオープション解析失敗しました

en: Failed to create directory
ja_JP: フォルダー作成失敗しました

en: Failed to download file
ja_JP: ファイルダウンロード失敗しました

en: File has zero size
ja_JP: ファイルの容量は０です

en: Failed to load data
ja_JP: ロードに失敗

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
ja_JP: カラーハッグに連絡出来なかった

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
ja_JP: メセージの設定出来ませんでした

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
ja_JP: 無視

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
ja_JP: 修復

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
ja_JP: 測定値の取得に失敗しました

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
ja_JP: 校正行列を選択してください

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
ja_JP: 校正行列

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
ja_JP: 校正マップをセット出来ませんでした

en: Failed to set the calibration matrix
ja_JP: 校正行列をセット出来ませんでした

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
ja_JP: デバイスにアクセス出来ませんでした

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
ja_JP: デバイスメモリはいっぱいです

en: All 64 slots are used up.
ja_JP: 全ての64スロットは使用中

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
ja_JP: ファイルをロード出来ませんでした。

en: Failed to write file
ja_JP: ファイルの書き込み出来ませんでした

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
ja_JP: ファームウェア ファイルの容量は０です

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
ja_JP: ネットワークに接続出来ませんでした

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
ja_JP: CCMX ローダー

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
ja_JP: 最新の確認失敗しました

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
ja_JP: 最新成功

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
ja_JP: カラーハッグを起動が失敗しました

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
ja_JP: カラーハッグの起動失敗しました

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
ja_JP: 再起動失敗しました

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
ja_JP: リセット失敗しました

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
ja_JP: ファームウェアを読み込み出来ませんでした

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
ja_JP: ファームウェアは0kb

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
ja_JP: 最新版はありません

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
ja_JP: 最新ファームウェアはあります

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
ja_JP: ファームウェア ファイルの一覧を表示出来ませんでした

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
ja_JP: ファームウェア一覧の容量は０です

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
ja_JP: 原型カラーハッグ発見

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
ja_JP: ファームウェア一覧の容量は０です

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
ja_JP: バーチュアルカラーハッグ発見

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
ja_JP: カラーハッグ v%i 発見

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
ja_JP: ブートローダー バージョン

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
ja_JP: ファームウェア バージョン

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
ja_JP: 最新情報

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
ja_JP: 最新詳細

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
ja_JP: カラーハッグ

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
ja_JP: %s をエイリアスにする

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
ja_JP: 不明なコマンド、有効なコマンドは：

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
ja_JP: センサーの色フイルターを表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
ja_JP: センサーの色フイルターをセットします

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
ja_JP: センサーの倍率器を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
ja_JP: センサーの倍率器をセットします

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
ja_JP: センサーのサンプル読み込み期間を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
ja_JP: センサーのサンプル読み込み期間をセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
ja_JP: センサーのファームウェアのバージョンを表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
ja_JP: センサー目盛り定め行列を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
ja_JP: センサー目盛り定め行列をセットします

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
ja_JP: センサー校正行列をリセットします

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
ja_JP: センサー校正行列を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
ja_JP: ファイルからセンサー校正行列をロードする

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
ja_JP: シリアル番号を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
ja_JP: シリアル番号をセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
ja_JP: LED置を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
ja_JP: LED置をセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
ja_JP: 暗いオフセット値を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
ja_JP: 暗いオフセット値をセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
ja_JP: EEPROMの値を最新する

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
ja_JP: 読み取ります

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
ja_JP: 色を読み込む(デバイスRGB）

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
ja_JP: 各色を読み取ります(XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
ja_JP: ブートローダーから再起動

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
ja_JP: ファームウェアを最新する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
ja_JP: 尺度前の一定を表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
ja_JP: 尺度前の一定をセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
ja_JP: 尺度前の一定を取り込む

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
ja_JP: 尺度前の一定をセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
ja_JP: 最新成功にセットする

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
ja_JP: ブート・ローダーからファームウェアを起動する

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
ja_JP: センサー校正マップを表示する

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
ja_JP: センサー校正マップをセット

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
ja_JP: デバイスバージョンを表示する

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
ja_JP: カラーマネジメント

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
ja_JP: デバイスが見つかりません
