colorhug-client - en to nb translation catalogue (121 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
nb: Farge

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
nb: Med en korreksjonsmatrise blir nøyaktigheten til Colorhug forbedret.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
nb: Standardmatrisen vil gi et akseptabelt kalibreringsresultat for brukere flest.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
nb: Prosjektør

en: Firmware version unknown
nb: Ukjent firmware-versjon

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
nb: La enheten være koblet til og datamaskinen være påslått.

en: Flash new firmware to the device
nb: Flash ny firmware til enheten

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
nb: Colorhug CCMX-laster

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
nb: Endre kalibreringsmatrisene på Colorhug-enheten

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
nb: Colorhug firmware-oppdaterer

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
nb: Oppdater firmwaren på Colorhug-kolorimeteret

en: CCMX Loader
nb: CCMX-laster

en: Firmware Updater
nb: Firmware-oppdaterer

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nb: Vis ekstra feilsøkingsinformasjon

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
nb: Kunne ikke tolke kommandolinjevalg

en: Failed to create directory
nb: Kunne ikke opprette mappe

en: Failed to download file
nb: Kunne ikke laste ned fil

en: File has zero size
nb: Filen er tom

en: Failed to load data
nb: Klarte ikke å laste data

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
nb: Kunne ikke koble til Colorhug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
nb: Kunne ikke sette opp melding

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
nb: Colorhug mangler de fabrikkalibrerte verdiene.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
nb: Kalibreringsfeil på enhet

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
nb: Ignorer

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
nb: Reparer

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
nb: Oppdater fabrikkalibreringsverdiene?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
nb: Enhetskalibreringsoppdatering

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
nb: Avbryt

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
nb: Kunne ikke hente kalibreringsdata

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
nb: Velg korreksjonsmatrise

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
nb: Korreksjonsmatriser

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
nb: Kunne ikke sette kalibreringskartet

en: Failed to set the calibration matrix
nb: Kunne ikke sette kalibreringsmatrisen

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
nb: Kunne ikke åpne enhet

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
nb: Ikke mer plass på enheten

en: All 64 slots are used up.
nb: Alle 64 plasser er i bruk.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
nb: Kunne ikke laste fil

en: Failed to write file
nb: Kunne ikke skrive til fil

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
nb: Firmware-listen er tom

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
nb: Kunne ikke sette opp nettverk

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
nb: Reparer fabrikkalibreringsmatrisen

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
nb: Colorhug CCMX-laster

en: Calibration Failed
nb: Kalibrering feilet

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
nb: Kunne ikke sette flash-suksess til sann

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
nb: Enheten er nå oppdatert

en: Calibration Completed
nb: Kalibrering fullført

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
nb: Kunne ikke starte Colorhug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
nb: Kunne ikke boote Colorhug

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
nb: Kunne ikke starte Colorhug på nytt

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
nb: Kunne ikke nullstille Colorhug

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
nb: Kunne ikke hente firmware

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
nb: Firmware er tom

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
nb: Firmwaren har ukorrekt sjekksum

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
nb: Advarsler om denne oppdateringen

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
nb: Flash enheten uansett

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
nb: Ikke flash enheten

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
nb: Det er ingen tilgjengelige oppdateringer.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
nb: En firmware-oppdatering er tilgjengelig.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
nb: Kunne ikke hente listen med firmware-filer

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
nb: Firmware-listen er tom

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
nb: Klarte ikke å lese metadata om oppdateringen

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
nb: Protype-Colorhug funnet

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
nb: Colorhug funnet

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
nb: Emulert Colorhug funnet

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
nb: Colorhug v%i funnet

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
nb: Bootloader-versjon

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
nb: Firmware-versjon

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
nb: Oppdateringsinformasjon

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
nb: Vis detaljer om oppgraderingen

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
nb: Colorhug-flasheprogram

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
nb: Alias til %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
nb: Fant ikke kommandoen, gyldige kommandoer er:

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
nb: Sett disse verdiene som de mørke forskyvningene

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
nb: Multiplikator

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
nb: Pulser

en: No ColorHug devices were found
nb: Ingen Colorhug-enheter er koblet til

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
nb: Flash enheten?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
nb: Henter sensorens fargefilter

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
nb: Setter sensorens fargefilter

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
nb: Henter sensorens multiplikator

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
nb: Setter sensorens multiplikator

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
nb: Henter lesetid for måling fra sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
nb: Setter lesetid for måling på sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
nb: Henter sensorens firmware-versjon

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
nb: Henter sensorens kalibreringsmatrise

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
nb: Setter sensorens kalibreringsmatrise

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
nb: Nullstill sensorkalibreringsmatrisen

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
nb: Vis sensorens kallibreringsmatriser

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
nb: Setter sensorens kalibreringsmatrise fra en CCMX-fil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
nb: Henter sensorens serienummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
nb: Setter sensorens serienummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
nb: Henter eierens navn

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
nb: Setter eierens navn

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
nb: Henter eierens epostadresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
nb: Setter eierens epostadresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
nb: Henter LED-verdier

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
nb: Setter LED-er

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
nb: Henter verdier for mørk forskyvning

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
nb: Setter verdier for mørk forskyvning

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
nb: Skriver oppdaterte verdier til EEPROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
nb: Utfører en avlesning

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
nb: Gjør alle fargeavlesninger (til enhets-RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
nb: Gjør alle fargeavlesninger (til XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
nb: Nullstill prosessoren tilbake til bootloaderen

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
nb: Flash firmware til prosessoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
nb: Les EEPROM på en spesifisert adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
nb: Blank EEPROM på en spesifisert adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
nb: Skrive til EEPROM på en spesifisert adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
nb: Henter forhåndsskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
nb: Setter forhåndsskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
nb: Henter etterskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
nb: Setter etterskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
nb: Setter flash-suksess

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
nb: Starter opp fra bootloader til firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
nb: Henter sensorkalibreringskartet

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
nb: Setter sensorkalibreringskartet

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
nb: Henter maskinvareversjon

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
nb: Henter en rekke med råprøver

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
nb: Kjører en rask selvtest på enheten

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
nb: Fargehåndtering

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
nb: Ingen tilkobling til enheten:
