colorhug-client - en to nl_NL translation catalogue (163 entries)

en: _About
nl_NL: _Over

en: _Quit
nl_NL: _Afsluiten

note: The surrounding light level
en: Ambient
nl_NL: Omringend

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
nl_NL: Kleur

note: The amount of smoothing done to the backlight readings
en: Smoothing
nl_NL: Overvloeien

note: The rate that we
en: Refresh
nl_NL: Bijwerking

note: The amount the sensor can influence the brightness
en: Weight
nl_NL: Gewicht

note: Backlight up 5%
en: Up
nl_NL: Omhoog

note: Backlight down 5%
en: Down
nl_NL: Omlaag

en: _Import file
nl_NL: Bestand _importeren

en: _Generate CCMX
nl_NL: CCMX _genereren

en: _Help
nl_NL: _Hulp

en: Please insert your ColorHug device.
nl_NL: Plug alstublieft uw ColorHug-apparaat in.

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
nl_NL: Het selecteren van een correctiematrix maximaliseert de nauwkeurigheid van de ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
nl_NL: Het gebruik van de standaard correctiematrix geeft een aanvaardbaar calibratieresultaat voor de meeste gebruikers.

note: Default cathode ray tube (ask your parents...) matrix
en: CRT
nl_NL: Beeldbuis (CRT)

en: Save file
nl_NL: Bestand opslaan

en: Share with
    the community
nl_NL: Delen met
    de gemeenschap

en: Firmware version unknown
nl_NL: Onbekende firmware-versie

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
nl_NL: Verbreek de verbinding met het apparaat niet en zet de computer niet uit.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Flash new firmware to the device
nl_NL: Schrijf de nieuwe firmware naar het apparaat

en: Your Score
nl_NL: Uw score

en: Display
nl_NL: Weergave

en: Black-to-White
nl_NL: Zwart-naar-wit

en: White-to-Black
nl_NL: Wit-naar-zwart

en: Refresh Rate
nl_NL: Bijwerkrate

en: Color Temperature
nl_NL: Kleurtemperatuur

en: White Luminance
nl_NL: Witte intensiteit

en: Black Luminance
nl_NL: Zwarte intensiteit

en: sRGB Coverage
nl_NL: sRGB-dekking

en: AdobeRGB Coverage
nl_NL: AdobeRGB-dekking

en: Native Gamma
nl_NL: Natief gamma

en: _Export results…
nl_NL: Resultaten _exporteren...

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
nl_NL: ColorHug CCMX Lader

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
nl_NL: Wijzig de calibratiematrices op het ColorHug apparaat

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
nl_NL: Opwaarderen firmware van de ColorHug colorimeter

en: CCMX Loader
nl_NL: CCMX Lader

en: Whether we should update to test firmware
nl_NL: Bepaalt of we de firmware zouden moeten bijwerken om deze te testen

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
nl_NL: Bepaalt of de test firmware zouden moeten laten zien en de gebruiker in staat zouden moeten stellen deze bij te werken.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nl_NL: Laat extra debuginformatie zien

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
nl_NL: Verwerken van de commandoregel opties is mislukt

en: Failed to create directory
nl_NL: Aanmaken van de map is mislukt

en: Failed to download file
nl_NL: Downloaden van het bestand is mislukt

en: File has zero size
nl_NL: Het bestand is leeg

en: Failed to load data
nl_NL: Laden van de data is mislukt

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
nl_NL: Contact maken met de ColorHug is mislukt

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
nl_NL: Opstellen van het bericht is mislukt

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
nl_NL: De ColorHug heeft geen af-fabriek calibratiewaarden.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
nl_NL: Apparaat calibratie fout

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
nl_NL: Negeer

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
nl_NL: Repareer

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
nl_NL: De af-fabriek calibratiewaarden bijwerken?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
nl_NL: Apparaat calibratie update

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
nl_NL: Annuleer

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
nl_NL: Ophalen van de calibratie data is mislukt

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
nl_NL: Selecteer de correctiematrix

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
nl_NL: Correctiematrices

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
nl_NL: Instellen van de calibratiematrix is mislukt

en: Failed to set the calibration matrix
nl_NL: Instellen van de calibratiematrix is mislukt

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
nl_NL: Verbinden met het apparaat is mislukt

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
nl_NL: Alle ruimte op het apparaat is in gebruik

en: All 64 slots are used up.
nl_NL: Alle 64 plaatsen zijn in gebruik.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
nl_NL: Laden van het bestand is mislukt

en: Failed to write file
nl_NL: Schrijven naar het bestand is mislukt

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
nl_NL: De firmware is leeg

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
nl_NL: Instellen van het netwerk is mislukt

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
nl_NL: Repareer de af-fabriek calibratiematrix

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
nl_NL: ColorHug CCMX lader

en: Calibration Failed
nl_NL: Calibratie is mislukt

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
nl_NL: Instellen van de succes status van het schrijven naar het FLASH geheugen is mislukt

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
nl_NL: Apparaat succesvol bijgewerkt

en: Calibration Completed
nl_NL: Calibratie is voltooid

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
nl_NL: Opstarten van de ColorHug is mislukt

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
nl_NL: Booten van de ColorHug is mislukt

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
nl_NL: Verifieren van de firmware is mislukt

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
nl_NL: Schrijven van de firmware is mislukt

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
nl_NL: Opnieuw opstarten van de ColorHug is mislukt

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
nl_NL: Resetten van de ColorHug is mislukt

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
nl_NL: Ophalen van de firmware is mislukt

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
nl_NL: De firmware is leeg

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
nl_NL: Firmware heeft een incorrecte controlewaarde

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
nl_NL: Meldingen over deze update

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
nl_NL: Toch programmeren

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
nl_NL: Niet programmeren

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
nl_NL: Er zijn geen updates beschikbaar.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
nl_NL: Er is een firmware update beschikbaar.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
nl_NL: Ophalen van de lijst met firmware bestanden is mislukt

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
nl_NL: De lijst met firmware bestanden is leeg

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
nl_NL: Kon de update metadata niet inlezen

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
nl_NL: Dit is een test firmware die niet bedoeld is voor algemeen gebruik.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
nl_NL: Deze firmware is niet uitvoerig getest en kan mogelijk niet naar behoren werken.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
nl_NL: Prototype ColorHug gedetecteerd

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
nl_NL: ColorHug gedetecteerd

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
nl_NL: Geemuleerde ColorHug gedetecteerd

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
nl_NL: ColorHug v%i gedetecteerd

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
nl_NL: Bootloader versie

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
nl_NL: Firmware versie

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
nl_NL: Laat de details van de update zien

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
nl_NL: Schrijf een specifieke firmware versie

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
nl_NL: ColorHug Flash Programma

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
nl_NL: Alias van %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
nl_NL: Commando niet gevonden, geldige commando's zijn:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
nl_NL: Stel zeker dat de ColorHug opening geblokkeerd is

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
nl_NL: Stel deze waarden in als de donker startwaarden

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
nl_NL: Schaalfactor

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
nl_NL: Metingen modus

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
nl_NL: Integraal

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
nl_NL: Pulsen

en: No ColorHug devices were found
nl_NL: Er zijn geen ColorHug apparaten gevonden

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
nl_NL: Programmeer het apparaat?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
nl_NL: Haalt het kleurfilter van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
nl_NL: Stelt het kleurfilter van de sensor in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
nl_NL: Haalt de versterkingsfactor van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
nl_NL: Stelt de versterkingsfactor van de sensor in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
nl_NL: Haalt de voorbeeld leestijd van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
nl_NL: Stelt de voorbeeld leestijd van de sensor in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
nl_NL: Haalt de firmware versie van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
nl_NL: Haalt de calibratiematrix van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
nl_NL: Stelt de calibratiematrix van de sensor in

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
nl_NL: Wis de calibratiematrix van de sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
nl_NL: Laat de calibratiematrices van de sensor zien

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
nl_NL: Stel de calibratiematrices van de sensor in met een CCMX bestand

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
nl_NL: Haalt het serienummer van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
nl_NL: Stelt het serienummer van de sensor in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
nl_NL: Haal de naam van de eigenaar op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
nl_NL: Stel de naam van de eigenaar in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
nl_NL: Haal het e-mail adres van de eigenaar op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
nl_NL: Stel het e-mail adres van de eigenaar in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
nl_NL: Haalt de LED waarden op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
nl_NL: Stelt de LED waarden in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
nl_NL: Hallt de PCB errata op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
nl_NL: Stelt de PCB errata in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
nl_NL: Hallt de SHA1 hash van het remote profiel op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
nl_NL: Stel de SHA1 hash van de remote profiel hash in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
nl_NL: Haalt de donker-startwaarden op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
nl_NL: Stelt de donker-startwaarden in

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
nl_NL: Schrijft de nieuwe waarden naar de EEPROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
nl_NL: Neemt een meting

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
nl_NL: Neemt alle kleurmetingen (naar apparaat RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
nl_NL: Neemt alle kleurmetingen (XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
nl_NL: Resetten van processor naar de bootloader

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
nl_NL: Schrijf de firmware naar de processor

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
nl_NL: Lees de EEPROM op een specifiek adres

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
nl_NL: Wis de EEPROM op een specifiek adres

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
nl_NL: Schrijf naar de EEPROM op een specifiek adres

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
nl_NL: Haalt de pre-schaal constante op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
nl_NL: Stelt de pre-schaal constante in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
nl_NL: Haalt de post-schaal constante op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
nl_NL: Stelt de post-schaal constante in

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
nl_NL: Stelt de succes status van het schrijven naar het FLASH geheugen in

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
nl_NL: Start vanuit de bootloader naar de firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
nl_NL: Haalt de calibratiematrix van de sensor op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
nl_NL: Stelt de calibratiematrix van de sensor in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
nl_NL: Haalt de hardware versie op

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
nl_NL: Haalt een lijst met onbewerkte samples op

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
nl_NL: Download een remote profiel

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
nl_NL: Upload een remote profiel

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
nl_NL: Doe een snelle zelftest op het apparaat

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
nl_NL: Haalt de sensor metingen modus op

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
nl_NL: Stelt de sensor metingen modus in

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
nl_NL: Kleuren Beheer

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
nl_NL: Geen verbinding met het apparaat:
