colorhug-client - en to nn translation catalogue (275 entries)

en: _About
nn: _Om

en: _Quit
nn: _Avslutt

note: The surrounding light level
en: Ambient
nn: Omgjevnad

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
nn: Farge

note: The amount of smoothing done to the backlight readings
en: Smoothing
nn: Utjamning

note: The rate that we
en: Refresh
nn: Oppfrisk

note: The amount the sensor can influence the brightness
en: Weight
nn: Vekt

note: Backlight up 5%
en: Up
nn: Opp

note: Backlight down 5%
en: Down
nn: Ned

en: _Import file
nn: _Importer fil

en: _Generate CCMX
nn: _Lag CCMX

en: _Help
nn: _Hjelp

en: Please insert your ColorHug device.
nn: Kopla til ColorHug-en din

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
nn: Med ei korreksjonsmatrise vert ColorHug meir nøyaktig.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
nn: Standardmatrisa vil gje eit akseptabelt kalibreringsresultat for brukarar flest.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
nn: Prosjektør

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
nn: Vel skjermen du vil bruka til å generera fargekalibreringsmatrisen.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
nn: Ikkje fjern eininga medan målinga er i gang

en: Save file
nn: Lagra fil

en: Share with
    the community
nn: Del med
    fellesskapet

en: Firmware version unknown
nn: Ukjend fastvareutgåve

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
nn: La eininga vera kopla til og datamaskinen vera påslått.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
nn: Oppdater

en: Flash new firmware to the device
nn: Overfør ny fastvare til eininga

en: page0
nn: side0

en: Your Score
nn: Din skåre

en: Display
nn: Skjerm

en: Black-to-White
nn: Svart-til-kvit

en: White-to-Black
nn: Kvit-til-svart

en: Refresh Rate
nn: Oppfriskningsrate

en: Color Temperature
nn: Fargetemperatur

en: White Luminance
nn: Kvit luminans

en: Black Luminance
nn: Svart luminans

en: sRGB Coverage
nn: sRGB-dekning

en: AdobeRGB Coverage
nn: AdobeRGB-dekning

en: page1
nn: side1

en: _Export results…
nn: _Eksporter resultat …

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Backlight Utility
nn: ColorHug bakgrunnslysverktøy

en: Sample the ambient light level to control the backlight
nn: Mål lyset frå omgjevnadene for å kontrollera bakgrunnslyset

en: The ColorHug backlight utility uses the ColorHug device to alter the backlight level to compensate for the changing ambient light level.
nn: ColorHug bakgrunnslysverktøy bruker ColorHug-eininga til å endra bakgrunnslyset for å kompensera for endringane i lyset frå omgjevnadene.

en: The ambient light control utility
nn: Verktøyet for å måla lyset frå omgjevnadene

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
nn: ColorHug CCMX-lastar

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
nn: Endra kalibreringsmatrisane på ColorHug-eininga

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
nn: ColorHug CCMX-lastaren vil automatisk lasta ned og installera korrigeringsmatrisar laga av brukarar til ditt Hughski ColorHug skjermkolorimeter.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
nn: Om du vel ei ei korreksjonsmatrise, vert ColorHug mest nøyaktig, men standardmatrisa gir dei fleste brukarane eit akseptabelt kalibreringsresultat.

en: The correction matrices on the device
nn: Korreksjonsmatrisene på eininga

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
nn: ColorHug skjermanalyse

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
nn: Hent målingar frå skjermen over tid for å observera PWM, inndataforseinking og oppfriskingsartefaktar

en: The ColorHug display analysis tool can be used to profile display and GPU devices. It will measure various kinds of latency, e.g. black-to-white and input-lag as well as reporting color information and colorspace gamut volume.
nn: Skjermanalyseverktøyet til ColorHug kan profilera skjermar og GPU-einingar. Det målar ulike formar for forseinking, t.d. svart-til-kvit- og inndataforseinking, i tillegg til å rapportera fargeinformasjon og volumet på fargeskalaen (fargeomfanget/gamut-en).

en: Results can be exported as standalone HTML files and shared.
nn: Du kan eksportera resultatet til HTML og dela det.

en: Main application window
nn: Hovudvindauge for programmet

en: Display analysis results
nn: Resultat av skjermanalyse

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
nn: ColorHug fastvareoppdatering

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
nn: Oppdater fastvaren på ColorHug-kolorimeteret

en: The ColorHug flash update tool automatically downloads new versions of the firmware on to your Hughski ColorHug display colorimeter. Firmware releases will add features, fix bugs and improve accuracy.
nn: Flash-oppdateringsverktøyet til ColorHug lastar automatisk ned nye utgåver av fastvaren til ditt Hughski ColorHug skjermkolorimeter. Fastvareutgåver legg til nye funksjonar, rettar feil og gjer kalibreringa meir nøyaktig.

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
nn: Dette verktøyet kan òg, ved hjelp av kommandolinjeargument, leggja inn eigendefinerte flash-filer i eininga.

en: Application window showing new firmware detected
nn: Programvindauge som visar ny fastvare oppdaga

en: Applying updated firmware to the ColorHug device
nn: Legg inn ny fastvare på ColorHug-eininga

en: ColorHug Documentation
nn: ColorHug-dokumentasjon

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
nn: Dokumentasjon for ColorHug-skjermkolorimeteret

en: Display;Backlight;Ambient;ColorHug;
nn: Skjerm;Bakgrunnslys;Omgjevnad;ColorHug;

en: CCMX Loader
nn: CCMX-lastar

en: Whether we should update to test firmware
nn: Om me skal oppdatera til testfastvaren

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
nn: Om me skal visa testfastvaren og la brukaren oppdatera til han.

en: The remote location of ColorHug files
nn: Den eksterne stien til ColorHug-filene

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
nn: Staden der fastvareoppdateringar og kalibreringsfiler er lagra.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
nn: Zoom inn på grafen for å visa berre éin puls

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
nn: Om oppfriskningsgrafen skal vera zooma inn for å visa berre éin puls.

en: Show all RGB channels on the graph
nn: Vis alle RGB-kanalane i grafen

en: Whether all captured channels should be shown.
nn: Om alle oppfanga kanalar skal visast.

en: Hide backlight flicker on the graph
nn: Skjul bakgrunnslysflimmer frå grafen

en: Whether the backlight PWM should be removed.
nn: Om bakgrunnslys-PWM skal fjernast.

en: The integration time for each sample
nn: Integreringstid for kvar måling

en: Set the integration time in seconds for the ambient light sample.
nn: Set integreringstida i sekund for målingar av omgjevnadslys.

en: Backlight smoothing factor
nn: Utjamningsfaktor for bakgrunnslys

en: The amount of backlight smoothing for ambient light changes.
nn: Kor mykje bakgrunnslyset skal utjamnast for endringar i omgivnadslyset.

en: The refresh rate between samples
nn: Oppfriskningsraten mellom målingar

en: The refresh rate in seconds between samples.
nn: Oppfriskningsraten i sekund mellom målingar.

en: The gamma value for ambient light
nn: Gammaverdi for omgjevnadslyset

en: The gamma values to use when scaling ambient light samples.
nn: Gammaverdiar for å skalera målingane av omgjevnadslyset.

en: Display;Analysis;ColorHug;
nn: Skjerm;Analyse;ColorHug;

en: Firmware Updater
nn: Fastvareoppdaterar

en: Flash;Firmware;ColorHug;
nn: Flash;Fastvare;ColorHug;

note: TRANSLATORS: no device is attached
en: Please insert your ColorHugALS device.
nn: Kopla til ColorHugALS-eininga di.

note: TRANSLATORS: our device
en: Using ColorHugALS device
nn: Bruker ColorHugALS-eininga

note: TRANSLATORS: set the backlight
en: Failed to set brightness
nn: Kunne ikkje stilla inn lysstyrken

note: TRANSLATORS: get the backlight
en: Failed to get brightness
nn: Kunne ikkje henta lysstyrken

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Backlight Utility
nn: Om ColorHug bakgrunnslysverktøy

note: TRANSLATORS: application description
en: Sample the ambient light to control the backlight.
nn: Mål lyset frå omgivnadene for å kontrollera bakgrunnslyset.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nn: Vis ekstra feilsøkingsinformasjon

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
nn: Kunne ikkje tolka kommandolinjevala

en: Failed to create directory
nn: Kunne ikkje oppretta mappa

en: Failed to download file
nn: Kunne ikkje lasta ned fila

en: File has zero size
nn: Fila er tom

en: Failed to load data
nn: Klarte ikkje å lasta data

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
nn: Kunne ikkje kopla til ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
nn: Kunne ikkje setja opp meldinga

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
nn: ColorHug-eininga manglar kalibreringsverdiane frå fabrikken

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
nn: Feil ved kalibrering av eininga

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
nn: Ignorer

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
nn: Reparer

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
nn: Oppdater kalibreringsverdiane frå fabrikken?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
nn: Oppdatering av einingskalibrering

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
nn: Avbryt

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
nn: Klarte ikkje å henta kalibreringsdata

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
nn: Vel korreksjonsmatrise

en: _Cancel
nn: _Avbryt

en: _Open
nn: _Opna

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
nn: Korreksjonsmatriser

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
nn: Kunne ikkje setja kalibreringskartet

en: Failed to set the calibration matrix
nn: Kunne ikkje setja kalibreringsmatrisa

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
nn: Kunne ikkje opna eininga

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
nn: Hentar kalibrering frå eininga …

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
nn: Ikkje meir plass på eininga

en: All 64 slots are used up.
nn: Alle 64 plassane er i bruk.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
nn: Kunne ikkje lasta fila

en: Failed to write file
nn: Kunne ikkje skriva til fila

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
nn: Kunne ikkje henta lista med CCMX-filer

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
nn: Fastvarelista er tom

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
nn: Still eininga i kalibreringsposisjon og klikk «Neste».

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
nn: Still eininga i overflateposisjon og klikk «Neste».

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
nn: Plasser fotospektrometeret på skjermen og klikk «Neste».

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
nn: Plasser ColorHug-en på skjermen no og klikk «Neste» igjen.

en: Correction matrix failed to be generated!
nn: Klarte ikkje å generera korreksjonsmatrise!

en: Correction matrix successfully generated!
nn: Korreksjonsmatrise generert!

en: _Save
nn: _Lagra

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
nn: Hentar nyaste data frå nettet …

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug CCMX Loader
nn: Om ColorHug CCMX-lastar

note: TRANSLATORS: application description
en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device.
nn: Endra kalibreringsmatrisene på ColorHug-eininga.

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing data to ColorHug device
nn: Skriv data til ColorHug-eininga

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
nn: Kunne ikkje setja opp nettverk

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
nn: Reparer kalibreringsmatrisa frå fabrikken

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
nn: ColorHug CCMX-lastar

en: ColorHug Updater
nn: ColorHug-oppdatering

en: Calibration Failed
nn: Feil ved kalibrering

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
nn: Kunne ikkje setja flash-suksess til sann

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
nn: Eininga er no oppdatert

en: Calibration Completed
nn: Kalibrering fullført

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
nn: Fullfører fastvareoppgradering …

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
nn: Kunne ikkje starta ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
nn: Kunne ikkje starta opp ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
nn: Klarte ikkje å stadfesta fastvaren

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
nn: Startar den nye fastvaren …

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
nn: Klarte ikkje å skriva fastvaren

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
nn: Stadfestar den nye fastvaren …

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
nn: Skriv ny fastvare …

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
nn: Kunne ikkje starta ColorHug på nytt

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
nn: Kunne ikkje nullstilla ColorHug

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
nn: Feil type fastvare!

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
nn: Startar fastvareoppgradering …

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
nn: Kunne ikkje henta fastvaren

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
nn: Fastvaren er tom

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
nn: Fastvaren har feil sjekksum

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
nn: Åtvaringar om denne oppdateringa

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
nn: Overfør uansett

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
nn: Ikkje overfør

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
nn: Lastar ned oppdatering …

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
nn: Det er ingen tilgjengelege oppdateringar.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
nn: Ei fastvareoppdatering er tilgjengeleg.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
nn: Kunne ikkje henta lista med fastvarefiler

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
nn: Fastvarelista er tom

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
nn: Kunne ikkje tolka oppdateringsmetadata

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
nn: Dette er ein testfastvare som ikkje er meint for generell distribusjon.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
nn: Denne fastvaren ikkje grundig testa og fungerer kanskje ikkje som venta.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
nn: Protype-ColorHug oppdaga

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
nn: ColorHug oppdaga

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
nn: ColorHug2 oppdaga

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
nn: ColorHug+ oppdaga

note: TRANSLATORS: ALS stands for ambient light sensor
en: ColorHugALS Detected
nn: ColorHugALS oppdaga

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
nn: Emulert ColorHug oppdaga

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
nn: ColorHug v%i oppdaga

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
nn: Versjon av oppstartlastar

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
nn: Fastvareversjon

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
nn: Sjekkar for oppdateringar …

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
nn: Kopierer over fastvarefil …

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
nn: Hentar fastvareutgåve …

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
nn: Oppdateringsinformasjon

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Firmware Updater
nn: Om ColorHug fastvareoppdatering

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
nn: Vis detaljar om oppgraderinga

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing firmware to ColorHug device
nn: Skriv fastvare til ColorHug-eininga

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
nn: Kopier over ei gitt fastvarefil

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
nn: ColorHug fastvareoppdatering

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
nn: %id%02it

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
nn: %it

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
nn: %it%02im

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
nn: Alias til %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
nn: Fann ikkje kommandoen. Gyldige kommandoar:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
nn: Sjekk at opninga på ColorHug-en er blokkert

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
nn: Set desse verdiane som mørkeforskyvingane

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
nn: Multiplikator

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
nn: Målemodus

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
nn: Pulsslag

en: No ColorHug devices were found
nn: Fann inga ColorHug-einingar

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
nn: Overfør til eininga?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
nn: Hentar fargefilteret til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
nn: Set fargefilteret til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
nn: Hentar multiplikatoren til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
nn: Set multiplikatoren til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
nn: Hentar lesetid for måling frå sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
nn: Set lesetid for måling på sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
nn: Hentar fastvareversjonen til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
nn: Hentar kalibreringsmatrisa til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
nn: Set kalibreringsmatrisa til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
nn: Nullstill sensorkalibreringsmatrisa

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
nn: Vis kalibreringsmatrisene til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
nn: Set kalibreringsmatrisa til sensoren frå ei CCMX-fil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
nn: Hentar serienummeret til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
nn: Set serienummeret til sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
nn: Hentar namnet på eigaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
nn: Set namnet på eigaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
nn: Hentar epostadressa til eigaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
nn: Set epostadressa til eigaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
nn: Hentar LED-verdi

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
nn: Set LED-lys

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
nn: Hentar PCB-errata

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
nn: Skriv PCB-errata

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
nn: Hentar SHA1-hashen til ein ekstern profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
nn: Set SHA1-hashen til den eksterne profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
nn: Hentar verdiar for mørkeforskyving

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
nn: Set verdiar for mørkeforskyving

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
nn: Skriv oppdaterte verdiar til EEPROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
nn: Utfører ei avlesing

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
nn: Tek alle fargeavlesingar (til einings-RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
nn: Tek alle fargeavlesingar (til XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
nn: Utfører ei spektralavlesing (lagrar til SRAM)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
nn: Nullstill prosessoren tilbake til oppstartlasteren

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
nn: Overfør fastvare til prosessoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
nn: Les EEPROM frå ei spesifikk adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
nn: Slett EEPROM på ei spesifikk adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
nn: Skriv EEPROM til ei spesifikk adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
nn: Hentar forhandsskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
nn: Set forhandsskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
nn: Hentar DAC-verdien

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
nn: Set DAC-verdien

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
nn: Hentar etterskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
nn: Set etterskaleringskonstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
nn: Set flash-suksess

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
nn: Startar opp frå oppstartlasteren inn i fastvaren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
nn: Hentar sensorkalibreringskartet

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
nn: Set sensorkalibreringskartet

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
nn: Hentar maskinvareversjon

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
nn: Hentar ei rekkje med råe målingar

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
nn: Lastar ned ein ekstern profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
nn: Lastar opp ein ekstern profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
nn: Lastar opp ei korreksjonsmatrise

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
nn: Utfører ein rask sjølvtest på eininga

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
nn: Hentar sensormålemodusen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
nn: Set sensormålemodusen

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
nn: Les SRAM frå ei gitt adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
nn: Skriv SRAM til ei gitt adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
nn: Hentar sensortemperaturen

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
nn: Hentar ADC Vref-verdiar

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
nn: Hentar CCD-kalibreringsverdiar

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
nn: Set CCD-kalibreringsverdiar

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
nn: Konverterer Intel HEX til BIN

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
nn: Fargehandtering

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
nn: Inga tilkopling til eininga:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
nn: Klarte ikkje å henta målingar frå eininga

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
nn: Klarte ikkje fjerna PWM

en: Unknown
nn: Ukjend

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
nn: Klarte ikkje rekna ut USB-forseinking

en: Show single pulse
nn: Vis enkeltpuls

en: Show channels
nn: Vis kanalar

en: Filter backlight
nn: Filtrer bakgrunnslys

en: Export results
nn: Eksporter resultat

en: Export
nn: Eksporter

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
nn: Klarte ikkje henta lagrefil

en: Please connect your ColorHug2
nn: Kopla til ColorHug2-en din

en: Place your ColorHug in the spot on the left and click the blue button to start analyzing your display.
nn: Plasser ColorHug-en din på punktet til venstre og klikk den blå knappen for å gå i gang med å analysera skjermen din.

en: Don't disturb the device while working!
nn: Ikkje forstyrr eininga når ho arbeidar!

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
nn: Oppdater fastvaren på ColorHug-en din før du bruker dette programmet.

en: Device unsupported.
nn: Eininga er ikkje støtta.

en: Please connect your ColorHug2.
nn: Kopla til ColorHug2-en din.

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
nn: Om ColorHug skjermanalyse

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
nn: Hent målingar frå skjermen over tid for å observera PWM, inndataforseinking og oppfriskingsartefaktar.
