colorhug-client - en to pl translation catalogue (275 entries)

en: _About
pl: _O programie

en: _Quit
pl: Za_kończ

note: The surrounding light level
en: Ambient
pl: Otoczenie

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
pl: Kolor

note: The amount of smoothing done to the backlight readings
en: Smoothing
pl: Wygładzanie

note: The rate that we
en: Refresh
pl: Odświeżanie

note: The amount the sensor can influence the brightness
en: Weight
pl: Waga

note: Backlight up 5%
en: Up
pl: W górę

note: Backlight down 5%
en: Down
pl: W dół

en: _Import file
pl: Za_importuj plik

en: _Generate CCMX
pl: _Utwórz CCMX

en: _Help
pl: Pomo_c

en: Please insert your ColorHug device.
pl: Proszę podłączyć urządzenie ColorHug.

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
pl: Wybranie macierzy poprawkowej zwiększa dokładność urządzenia ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
pl: Użycie domyślnej macierzy daje zadowalające wyniki kalibracji dla większości użytkowników.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
pl: Projektor

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
pl: Wybór ekranu używanego do tworzenia macierzy kalibracji kolorów.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
pl: Nie należy usuwać urządzenia podczas trwania mierzenia

en: Save file
pl: Zapisz plik

en: Share with
    the community
pl: Podziel się ze
    społecznością

en: Firmware version unknown
pl: Nieznana wersja oprogramowania sprzętowego

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
pl: Nie należy odłączać urządzenia ani wyłączać komputera.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
pl: Zaktualizuj

en: Flash new firmware to the device
pl: Zapisuje nowe oprogramowanie sprzętowe w urządzeniu

en: page0
pl: strona0

en: Your Score
pl: Wynik

en: Display
pl: Ekran

en: Black-to-White
pl: Czarne do białego

en: White-to-Black
pl: Białe do czarnego

en: Refresh Rate
pl: Częstotliwość odświeżania

en: Color Temperature
pl: Temperatura koloru

en: White Luminance
pl: Luminacja bieli

en: Black Luminance
pl: Luminacja czerni

en: sRGB Coverage
pl: Pokrycie sRGB

en: AdobeRGB Coverage
pl: Pokrycie AdobeRGB

en: Native Gamma
pl: Natywna gamma

en: page1
pl: strona1

en: _Export results…
pl: Wy_eksportuj wyniki…

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Backlight Utility
pl: Narzędzie podświetlenia ColorHug

en: Sample the ambient light level to control the backlight
pl: Wykrywanie poziomu jasności otoczenia, aby kontrolować podświetlenie

en: The ColorHug backlight utility uses the ColorHug device to alter the backlight level to compensate for the changing ambient light level.
pl: Narzędzie podświetlania ColorHug używa urządzenia ColorHug do zmieniania poziomu podświetlenia zgodnie ze zmianami poziomu jasności otoczenia.

en: The ambient light control utility
pl: Narzędzie do kontrolowania jasności otoczenia

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
pl: Program wczytujący dane CCMX dla ColorHug

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
pl: Modyfikuje macierze kalibracji urządzenia ColorHug

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
pl: Narzędzie do wczytywania CCMX ColorHug automatycznie pobiera i instauje matryce korekcji urządzeń przesłane przez użytkowników do kolorymetru ekranów Hughski ColorHug.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
pl: Wybranie macierzy korekcji zwiększa dokładność urządzenia ColorHug, ale użycie domyślnej macierzy daje zadowalające wyniki kalibracji dla większości użytkowników.

en: The correction matrices on the device
pl: Macierze poprawkowe na urządzeniu

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
pl: Analiza ekranu ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
pl: Próbkuje ekran przez dany czas, obserwując PWM, opóźnienie wprowadzania i artefakty odświeżania

en: The ColorHug display analysis tool can be used to profile display and GPU devices. It will measure various kinds of latency, e.g. black-to-white and input-lag as well as reporting color information and colorspace gamut volume.
pl: Narzędzie do analizy ekranu ColorHug może być używane do profilowania ekranów i kart graficznych. Mierzy ono różne rodzaje opóźnień, na przykład czarne do białego i opóźnienie wprowadzania, a także zgłasza informacje o kolorze i natężenie gamutu przestrzeni kolorów.

en: Results can be exported as standalone HTML files and shared.
pl: Wyniki mogą być eksportowane jako samodzielne pliki HTML i przesyłane dalej.

en: Main application window
pl: Główne okno programu

en: Display analysis results
pl: Wyniki analizy ekranu

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
pl: Aktualizacja oprogramowania urządzenia ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
pl: Aktualizuje oprogramowanie sprzętowe kolorymetru ColorHug

en: The ColorHug flash update tool automatically downloads new versions of the firmware on to your Hughski ColorHug display colorimeter. Firmware releases will add features, fix bugs and improve accuracy.
pl: Narzędzie aktualizacji ColorHug automatycznie pobiera nowe wersje oprogramowania sprzętowego na kolorymetr ekranów Hughski ColorHug. Nowe wydania dodają funkcje, naprawiają błędy i zwiększają dokładność.

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
pl: Używając parametrów wiersza poleceń, to narzędzie może także nagrywać specjalnie dostosowane pliki flash na urządzenie.

en: Application window showing new firmware detected
pl: Okno programu wyświetlające nowo wykryte oprogramowanie sprzętowe

en: Applying updated firmware to the ColorHug device
pl: Zastosowywanie zaktualizowanego oprogramowania sprzętowego na urządzeniu ColorHug

en: ColorHug Documentation
pl: Dokumentacja ColorHug

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
pl: Dokumentacja kolorymetru ekranów ColorHug

en: Display;Backlight;Ambient;ColorHug;
pl: Ekran;Monitor;Podświetlenie;LED;Backlight;Otoczenie;Ambient;ColorHug;

en: CCMX Loader
pl: Program wczytujący dane CCMX

en: Whether we should update to test firmware
pl: Określa, czy aktualizować oprogramowanie sprzętowe

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
pl: Określa, czy wyświetlać testowe oprogramowanie testowe i umożliwiać użytkownikowi aktualizację do niego.

en: The remote location of ColorHug files
pl: Zdalne położenie plików ColorHug

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
pl: Położenie aktualizacji oprogramowania sprzętowego i plików kalibracji.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
pl: Przybliża wykres, aby wyświetlić tylko jeden puls

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
pl: Czy wykres odświeżania powinien być przybliżony tak, aby wyświetlał tylko jeden puls.

en: Show all RGB channels on the graph
pl: Wyświetla wszystkie kanały RGB na wykresie

en: Whether all captured channels should be shown.
pl: Czy wyświetlać wszystkie przechwytywane kanały.

en: Hide backlight flicker on the graph
pl: Ukrywa miganie podświetlenia na wykresie

en: Whether the backlight PWM should be removed.
pl: Czy usuwać PWM podświetlenia.

en: The integration time for each sample
pl: Czas integracji każdej próbki

en: Set the integration time in seconds for the ambient light sample.
pl: Ustawia czas integracji w sekundach dla próbki jasności otoczenia.

en: Backlight smoothing factor
pl: Współczynnik wygładzania podświetlenia

en: The amount of backlight smoothing for ambient light changes.
pl: Ilość wygładzania podświetlenia dla zmian jasności otoczenia.

en: The refresh rate between samples
pl: Częstotliwość odświeżania między próbkami

en: The refresh rate in seconds between samples.
pl: Częstotliwość odświeżania w sekundach między próbkami.

en: The gamma value for ambient light
pl: Wartość gamma dla jasności otoczenia

en: The gamma values to use when scaling ambient light samples.
pl: Wartości gamma używane podczas skalowania próbek jasności otoczenia.

en: Display;Analysis;ColorHug;
pl: Ekran;Monitor;Wyświetlacz;Display;Analiza;ColorHug;

en: Firmware Updater
pl: Aktualizacja oprogramowania sprzętowego

en: Flash;Firmware;ColorHug;
pl: Flash;Flaszowanie;Flashowanie;Firmware;Oprogramowanie;sprzętowe;wbudowane;ColorHug;

note: TRANSLATORS: no device is attached
en: Please insert your ColorHugALS device.
pl: Proszę podłączyć urządzenie ColorHugALS.

note: TRANSLATORS: our device
en: Using ColorHugALS device
pl: Używanie urządzenia ColorHugALS

note: TRANSLATORS: set the backlight
en: Failed to set brightness
pl: Ustawienie jasności się nie powiodło

note: TRANSLATORS: get the backlight
en: Failed to get brightness
pl: Pobranie jasności się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Backlight Utility
pl: O narzędziu podświetlenia ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Sample the ambient light to control the backlight.
pl: Wykrywanie poziomu jasności otoczenia, aby kontrolować podświetlenie.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pl: Wyświetla dodatkowe informacje debugowania

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
pl: Przetworzenie opcji wiersza poleceń się nie powiodło

en: Failed to create directory
pl: Utworzenie katalogu się nie powiodło

en: Failed to download file
pl: Pobranie pliku się nie powiodło

en: File has zero size
pl: Plik ma zerowy rozmiar

en: Failed to load data
pl: Wczytanie danych się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
pl: Skontaktowanie się z ColorHug się nie powiodło

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
pl: Ustawienie komunikatu się nie powiodło

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
pl: W urządzeniu ColorHug brak fabrycznych wartości kalibracji.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
pl: Błąd kalibracji urządzenia

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
pl: Zignoruj

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
pl: Napraw

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
pl: Zaktualizować fabryczne wartości kalibracji?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
pl: Aktualizacja kalibracji urządzenia

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
pl: Anuluj

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
pl: Pobranie danych kalibracji się nie powiodło

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
pl: Wybór macierzy poprawkowej

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Open
pl: _Otwórz

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
pl: Macierze poprawkowe

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
pl: Zapisanie mapowania kalibracji się nie powiodło

en: Failed to set the calibration matrix
pl: Ustawienie macierzy kalibracji się nie powiodło

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
pl: Otwarcie urządzenia się nie powiodło

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
pl: Pobieranie kalibracji z urządzenia…

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
pl: Brak miejsca w urządzeniu

en: All 64 slots are used up.
pl: Wszystkie 64 gniazda są używane.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
pl: Wczytanie pliku się nie powiodło

en: Failed to write file
pl: Zapisanie pliku się nie powiodło

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
pl: Pobranie listy plików CCMX się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
pl: Lista oprogramowania sprzętowego ma zerowy rozmiar

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
pl: Proszę ustawić urządzenie w położeniu kalibracji i kliknąć przycisk „Dalej”.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
pl: Proszę ustawić urządzenie w położeniu powierzchni i kliknąć przycisk „Dalej”.

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
pl: Proszę ustawić urządzenie w położeniu powierzchni i kliknąć przycisk „Dalej”.

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
pl: Proszę teraz umieścić urządzenie ColorHug na ekranie i ponownie kliknąć przycisk „Dalej”.

en: Correction matrix failed to be generated!
pl: Utworzenie macierzy poprawkowej się nie powiodło.

en: Correction matrix successfully generated!
pl: Pomyślnie utworzono macierz poprawkową.

en: _Save
pl: Zapi_sz

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
pl: Pobieranie najnowszych danych z sieci…

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug CCMX Loader
pl: O programie wczytującym dane CCMX dla ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device.
pl: Modyfikuje macierze kalibracji urządzenia ColorHug.

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing data to ColorHug device
pl: Zapisywanie danych do urządzenia ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
pl: Ustawienie sieci się nie powiodło

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
pl: Naprawia fabryczną macierz kalibracji

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
pl: Program wczytujący dane CCMX dla ColorHug

en: ColorHug Updater
pl: Aktualizacja ColorHug

en: Calibration Failed
pl: Kalibracja się nie powiodła

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
pl: Ustawienie powodzenia pamięci flash na „true” się nie powiodło

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
pl: Pomyślnie zaktualizowano urządzenie

en: Calibration Completed
pl: Ukończono kalibrację

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
pl: Kończenie aktualizacji oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
pl: Uruchomienie urządzenia ColorHug się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
pl: Uruchomienie urządzenia ColorHug się nie powiodło

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
pl: Sprawdzenie poprawności oprogramowania sprzętowego się nie powiodło

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
pl: Uruchamianie nowego oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
pl: Zapisanie oprogramowania sprzętowego się nie powiodło

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
pl: Sprawdzanie poprawności nowego oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
pl: Zapisywanie nowego oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
pl: Ponowne uruchomienie urządzenia ColorHug się nie powiodło

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
pl: Przywrócenie urządzenia ColorHug się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
pl: Błędny rodzaj oprogramowania sprzętowego.

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
pl: Rozpoczynanie aktualizacji oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
pl: Pobranie oprogramowania sprzętowego się nie powiodło

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
pl: Oprogramowanie sprzętowe ma zerowy rozmiar

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
pl: Oprogramowanie sprzętowe ma niepoprawną sumę kontrolną

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
pl: Ostrzeżenia o tej aktualizacji

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
pl: Zapisz mimo to

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
pl: Nie zapisuj

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
pl: Pobieranie aktualizacji…

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
pl: Brak dostępnych aktualizacji.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
pl: Dostępna jest aktualizacja oprogramowania sprzętowego.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
pl: Pobranie listy plików oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
pl: Lista oprogramowania sprzętowego ma zerowy rozmiar

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
pl: Przetworzenie metadanych aktualizacji się nie powiodło

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
pl: To jest testowe oprogramowanie sprzętowe, nieprzeznaczone do powszechnego użytku.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
pl: To oprogramowanie sprzętowe nie zostało dostatecznie przetestowane i może nie działać zgodnie z oczekiwaniami.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
pl: Wykryto prototyp urządzenia ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
pl: Wykryto urządzenie ColorHug

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
pl: Wykryto urządzenie ColorHug2

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
pl: Wykryto urządzenie ColorHug+

note: TRANSLATORS: ALS stands for ambient light sensor
en: ColorHugALS Detected
pl: Wykryto urządzenie ColorHugALS

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
pl: Wykryto emulowane urządzenie ColorHug

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
pl: Wykryto urządzenie ColorHug v%i

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
pl: Wersja programu startowego

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
pl: Wersja oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
pl: Wyszukiwanie aktualizacji…

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
pl: Nagrywanie pliku oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
pl: Pobieranie wersji oprogramowania sprzętowego…

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
pl: Szczegóły aktualizacji

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Firmware Updater
pl: O narzędziu do aktualizacji oprogramowania urządzenia ColorHug

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
pl: Proszę zobaczyć szczegóły aktualizacji

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing firmware to ColorHug device
pl: Zapisywanie oprogramowania sprzętowego na urządzeniu ColorHug

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
pl: Zapisuje w urządzeniu podany plik z oprogramowaniem

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
pl: Program do zapisywania pamięci flash urządzenia ColorHug

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
pl: %.0f ms

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
pl: Alias dla „%s”

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
pl: Nie odnaleziono polecenia. Prawidłowe polecenia:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
pl: Upewnia się, że przesłona urządzenia ColorHug jest zablokowana

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
pl: Ustawia te wartości jako przesunięcia czerni

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
pl: Mnożnik

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
pl: Tryb mierzenia

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
pl: Całka

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
pl: Impulsy

en: No ColorHug devices were found
pl: Nie odnaleziono żadnych urządzeń ColorHug

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
pl: Zapisać oprogramowanie sprzętowe na urządzeniu?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
pl: Pobiera filtr czujnika kolorów

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
pl: Ustawia filtr czujnika kolorów

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
pl: Pobiera mnożnik czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
pl: Ustawia mnożnik czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
pl: Pobiera czas odczytu próbki czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
pl: Ustawia czas odczytu próbki czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
pl: Pobiera wersję oprogramowania sprzętowego czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
pl: Pobiera macierz kalibracji czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
pl: Ustawia macierz kalibracji czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
pl: Czyści macierz kalibracji czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
pl: Wyświetla listę macierzy poprawkowych czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
pl: Ustawia macierz kalibracji czujnika z pliku CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
pl: Pobiera numer seryjny czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
pl: Ustawia numer seryjny czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
pl: Pobiera nazwę właściciela

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
pl: Ustawia nazwę właściciela

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
pl: Pobiera adres e-mail właściciela

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
pl: Ustawia adres e-mail właściciela

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
pl: Pobiera wartości diod LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
pl: Ustawia diody LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
pl: Pobiera dane PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
pl: Ustawia dane PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
pl: Pobiera sumę kontrolną SHA1 zdalnego profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
pl: Ustawia sumę kontrolną SHA1 zdalnego profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
pl: Pobiera wartości przesunięcia czerni

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
pl: Ustawia wartości przesunięcia czerni

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
pl: Zapisuje EEPROM zaktualizowanymi wartościami

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
pl: Pobiera odczyt

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
pl: Pobiera wszystkie odczyty kolorów (dla urządzenia RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
pl: Pobiera wszystkie odczyty kolorów (dla XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
pl: Pobiera odczyt spektralny (zapisując do SRAM)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
pl: Przywraca procesor z powrotem do programu startowego

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
pl: Zapisuje oprogramowanie sprzętowe do procesora

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
pl: Odczytuje EEPROM na podanym adresie

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
pl: Czyści EEPROM na podanym adresie

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
pl: Zapisuje EEPROM na podanym adresie

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
pl: Pobiera stałą skalowania przed procesem

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
pl: Ustawia stałą skalowania przed procesem

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
pl: Pobiera wartość DAC

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
pl: Ustawia wartość DAC

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
pl: Pobiera stałą skalowania po procesie

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
pl: Ustawia stałą skalowania po procesie

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
pl: Ustawia powodzenie pamięci flash

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
pl: Uruchamia z programu startowego do oprogramowania sprzętowego

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
pl: Pobiera mapowanie kalibracji czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
pl: Ustawia mapowanie kalibracji czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
pl: Pobiera wersję sprzętu

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
pl: Pobiera macierz surowych próbek

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
pl: Pobiera zdalny profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
pl: Wysyła zdalny profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
pl: Wysyła macierz poprawkową

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
pl: Wykonuje krótki test urządzenia

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
pl: Pobiera tryb mierzenie czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
pl: Ustawia tryb mierzenie czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
pl: Odczytuje SRAM z podanego adresu

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
pl: Zapisuje SRAM pod podanym adresem

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
pl: Pobiera temperaturę czujnika

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
pl: Pobiera wartości Vref ADC

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
pl: Pobiera wartości kalibracji CCD

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
pl: Ustawia wartości kalibracji CCD

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
pl: Konwertuje wartość HEX (szesnastkową) firmy Intel do wartości BIN (binarnej)

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
pl: Zarządzenie kolorami

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
pl: Brak połączenia z urządzeniem:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
pl: Pobranie próbek z urządzenia się nie powiodło

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
pl: Usunięcie PWM się nie powiodło

en: Unknown
pl: Nieznane

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
pl: Obliczenie opóźnienia USB się nie powiodło

en: Show single pulse
pl: Wyświetlanie jednego pulsu

en: Show channels
pl: Wyświetlanie kanałów

en: Filter backlight
pl: Filtrowanie podświetlenia

en: Export results
pl: Eksportowanie wyników

en: Export
pl: Eksport

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
pl: Zapisanie pliku się nie powiodło

en: Please connect your ColorHug2
pl: Proszę podłączyć urządzenie ColorHug2

en: Place your ColorHug in the spot on the left and click the blue button to start analyzing your display.
pl: Należy umieścić urządzenie ColorHug na miejscu po lewej i kliknąć niebieski przycisk, aby rozpocząć analizę ekranu.

en: Don't disturb the device while working!
pl: Nie należy ruszać urządzenia podczas działania.

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
pl: Proszę zaktualizować oprogramowanie sprzętowe urządzenia ColorHug przed użyciem tego programu.

en: Device unsupported.
pl: Nieobsługiwane urządzenie.

en: Please connect your ColorHug2.
pl: Proszę podłączyć urządzenie ColorHug2.

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
pl: O programie do analizy ekranu ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
pl: Próbkuje ekran przez dany czas, obserwując PWM, opóźnienie wprowadzania i artefakty odświeżania.
