colorhug-client - en to ro translation catalogue (132 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
ro: Culoare

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
ro: Selectarea unei matrici de corecție optimizează precizia dispozitivului ColorHug

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
ro: Utilizarea matricei standard va rezulta într-o calibrare acceptabilă pentru majoritatea utilizatorilor.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
ro: Proiector

en: Firmware version unknown
ro: Versiune de firmware necunoscută

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
ro: Nu deconectați dispozitivul și nu opriți computerul.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
ro: Actualizare

en: Flash new firmware to the device
ro: Scrie noul firmware în memoria flash a dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
ro: ColorHug CCMX

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
ro: Modifică matricile de calibrare de pe dispozitivul ColorHug

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
ro: Actualizare firmware pentru ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
ro: Actualizarea firmware-ului de pe colorimetrul ColorHug

en: CCMX Loader
ro: CCMX

en: Whether we should update to test firmware
ro: Dacă facem actualizări cu versiuni de test ale firmware-ului

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
ro: Dacă arătăm versiunile de test pentru firmware, permițând utilizatorului să facă upgrade la o astfel de versiune.

en: Firmware Updater
ro: Actualizare firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ro: Arată informații suplimentare pentru depanare

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ro: Eroare la interpretarea opțiunilor din linia de comandă

en: Failed to create directory
ro: Folderul nu a putut fi creat

en: Failed to download file
ro: Eroare la descărcarea fișierului

en: File has zero size
ro: Fișierul are mărime zero

en: Failed to load data
ro: Eroare la încărcarea datelor

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
ro: Nu s-a putut stabili legătura cu ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
ro: Eroare la crearea mesajului

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
ro: Lipsesc valorile de calibrare din fabricație.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
ro: Eroare de calibrare a dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
ro: Ignoră

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
ro: Repară

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
ro: Doriți actualizarea valorilor de calibrare din fabricație?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
ro: Actualizare a calibrării dispozitivului

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
ro: Anulare

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
ro: Eroare la citirea informațiilor de calibrare

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
ro: Selectați matricea de corecție

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
ro: Matrici de corecție

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
ro: Eroare la setarea hărții de calibrare

en: Failed to set the calibration matrix
ro: Eroare la setarea matricei de calibrare

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
ro: Eroare la accesarea dispozitivului

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
ro: Nu mai există spațiu disponibil pe dispozitiv

en: All 64 slots are used up.
ro: Toate cele 64 de poziții sunt folosite.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
ro: Eroare la citirea fișierului

en: Failed to write file
ro: Eroare la scrierea în fișier

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
ro: Lista de firmware are mărime zero

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
ro: Eroare la conectarea în rețea

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
ro: Repară matricea de calibrare din fabricație

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
ro: ColorHug CCMX

en: ColorHug Updater
ro: Actualizare ColorHug

en: Calibration Failed
ro: Calibrarea a eșuat

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
ro: Eroare de confirmare a scrierii reușite în memoria flash

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
ro: Dispozitivul a fost actualizat cu succes.

en: Calibration Completed
ro: Calibrarea s-a încheiat cu succes

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
ro: Eroare la pornirea dispozitivului ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
ro: Eroare la inițializarea dispozitivului ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
ro: Eroare la verificarea firmware-ului

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
ro: Eroare la scrierea firmware-ului

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
ro: Eroare la reinițializarea dispozitivului ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
ro: Eroare la resetarea dispozitivului ColorHug

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
ro: Eroare la obținerea firmware-ului

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
ro: Firmware-ul are mărime zero

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
ro: Suma de control a firmware-ului este incorectă

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
ro: Avertizări privind această actualizare

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
ro: Execută totuși actualizarea

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
ro: Nu actualiza

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
ro: Nu există niciun update disponibil.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
ro: Există o actualizare pentru firmware.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
ro: Eroare la obținerea listei de fișiere firmware

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
ro: Lista de firmware are mărime zero

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
ro: Eroare la citirea informațiilor privind actualizarea

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
ro: Aceasta este o versiune de test a firmware-ului, care nu este destinată publicării generale.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
ro: Această versiune de firmware nu a fost testată pe scară largă și s-ar putea să nu funcționeze conform așteptărilor.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
ro: Detectat prototip ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
ro: Detectat ColorHug

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
ro: Detectat ColorHug emulat

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
ro: Detectat ColorHug v%i

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
ro: Versiune bootloader

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
ro: Versiune firmware

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
ro: Detalii despre update

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
ro: Detalii despre update

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
ro: Scrie un fișier firmware specific în memoria flash

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
ro: Programul de actualizare ColorHug

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
ro: Alias pentru %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
ro: Comandă incorectă. Comenzile valabile sunt:

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
ro: Stabilește aceste valori ca niveluri de negru

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
ro: Multiplicator

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
ro: Pulsări

en: No ColorHug devices were found
ro: Nu s-a detectat niciun dispozitiv ColorHug

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
ro: Doriți actualizarea dispozitivului?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
ro: Citește filtrul de culoare al senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
ro: Stabilește filtrul de culoare al senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
ro: Citește multiplicatorul senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
ro: Setează multiplicatorul senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
ro: Citeşte durata unei măsurători

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
ro: Setează durata unei măsurători

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
ro: Citește versiunea de firmware a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
ro: Citește matricea de calibrare a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
ro: Setează matricea de calibrare a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
ro: Șterge matricea de calibrare a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
ro: Listează matricele de calibrare a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
ro: Încarcă matricea de calibrare a senzorului dintr-un fișier CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
ro: Citește numărul de serie al senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
ro: Setează numărul de serie al senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
ro: Citește numele proprietarului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
ro: Stabilește numele proprietarului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
ro: Citește adresa de e-mail a proprietarului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
ro: Stabilește adresa de e-mail a proprietarului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
ro: Citește valorile LED-urilor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
ro: Reglează LED-urile

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
ro: Citește errata PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
ro: Setează errata PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
ro: Citește nivelurile de negru

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
ro: Setează nivelurile de negru

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
ro: Scrie valorile actualizate în EEPROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
ro: Efectuează o măsurare

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
ro: Efectuează toate determinările de culoare (la RGB dispozitiv)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
ro: Efectuează toate măsurătorile de culoare (până la XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
ro: Resetează procesorul la bootloader

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
ro: Scrie firmware-ul în memoria flash a procesorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
ro: Citește memoria EEPROM la o adresă specificată

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
ro: Șterge memoria EEPROM la o adresă specificată

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
ro: Scrie memoria EEPROM la o adresă specificată

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
ro: Citește constanta pre-scalare

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
ro: Setează constanta pre-scalare

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
ro: Citește constanta post-scalare

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
ro: Setează constanta post-scalare

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
ro: Se înregistrează confirmarea scrierii în memoria flash

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
ro: Inițializare în firmware prin bootloader

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
ro: Citește harta de calibrare a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
ro: Setează harta de calibrare a senzorului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
ro: Citește versiunea hardware-ului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
ro: Face o serie de determinări raw

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
ro: Execută un auto-test rapid al dispozitivului

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
ro: Management de culoare

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
ro: Nu se poate stabili conexiunea cu dispozitivul:
