colorhug-client - en to ru translation catalogue (284 entries)

en: _About
ru: _О программе

en: _Quit
ru: Вы_йти

note: The surrounding light level
en: Ambient
ru: Окружающая освещённость

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
ru: Цвет

note: The amount of smoothing done to the backlight readings
en: Smoothing
ru: Выравнивание

note: The rate that we
en: Refresh
ru: Обновление

note: The amount the sensor can influence the brightness
en: Weight
ru: Вес

note: Backlight up 5%
en: Up
ru: Выше

note: Backlight down 5%
en: Down
ru: Ниже

en: _Import file
ru: _Импортировать файл

en: _Generate CCMX
ru: _Генерировать CCMX

en: _Help
ru: _Справка

en: Please insert your ColorHug device.
ru: Пожалуйста, вставьте Ваше устройство ColorHug

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
ru: Использование корректировочных матриц повышает точность ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
ru: Для нужд большинства пользователей подойдут матрицы, используемые по умолчанию.

note: Default liquid crystal display matrix
en: LCD
ru: ЖК

note: Default cathode ray tube (ask your parents...) matrix
en: CRT
ru: ЭЛТ

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
ru: Проектор

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
ru: Выберите экран, который будет использован для создания матрицы калибровки цветов.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
ru: Не отключайте устройство во время процесса измерения

en: Save file
ru: Сохранить файл

en: Share with
    the community
ru: Поделиться с
    обществом

en: Firmware version unknown
ru: Неизвестная версия микропрограммы

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
ru: Не отключайте устройство и не выключайте компьютер.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
ru: Обновить

en: Flash new firmware to the device
ru: Прошить новую микропрограмму в устройство

en: page0
ru: страница0

en: Your Score
ru: Ваш рейтинг

en: Display
ru: Дисплей

en: Black-to-White
ru: От чёрного до белого

en: White-to-Black
ru: От белого до чёрного

en: Refresh Rate
ru: Частота обновления

en: Color Temperature
ru: Цветовая температура

en: White Luminance
ru: Яркость белого

en: Black Luminance
ru: Светлость чёрного

en: sRGB Coverage
ru: Охват sRGB

en: AdobeRGB Coverage
ru: Охват AdobeRGB

en: Native Gamma
ru: Естественная гамма

en: page1
ru: страница1

en: _Export results…
ru: _Экспортировать результаты…

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Backlight Utility
ru: Утилита подсветки ColorHug

en: Sample the ambient light level to control the backlight
ru: Образец уровня окружающей освещенности для управления подсветкой

en: The ColorHug backlight utility uses the ColorHug device to alter the backlight level to compensate for the changing ambient light level.
ru: Утилита подсветки ColorHug использует устройство ColorHug для изменения уровня подсветки с целью компенсации изменяющегося уровня окружающей освещённости.

en: The ambient light control utility
ru: Утилита для контроля окружающей освещённости

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
ru: Загрузчик ColorHug CCMX

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
ru: Изменить калибровочные матрицы на устройстве ColorHug

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
ru: Загрузочный инструмент ColorHug CCMX автоматически скачивает и устанавливает предоставленные другими пользователями корректировочные матрицы устройства на Ваш дисплейный колориметр Hughski ColorHug.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
ru: Использование корректировочной матрицы увеличивает точность ColorHug, но использование матрицы по умолчанию даст большинству пользователей приемлемый результат калибровки.

en: The correction matrices on the device
ru: Корректировочные матрицы на устройстве

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
ru: Анализ дисплея от ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
ru: Образец отображения во времени для наблюдения PWM, латентности по входным данным и дефектам обновления.

en: The ColorHug display analysis tool can be used to profile display and GPU devices. It will measure various kinds of latency, e.g. black-to-white and input-lag as well as reporting color information and colorspace gamut volume.
ru: Инструмент анализа дисплеев ColorHug может быть использован для профилирования дисплеев и устройств с графическими процессорами (GPU). Он будет измерять латентности различных типов, например интервалы между переходами от чёрного к белому, задержку обработки входных данных, а также сообщать информацию о цветах и гамме пространства цветов.

en: Results can be exported as standalone HTML files and shared.
ru: Результаты могут быть экспортированы в отдельные HTML-файлы для анализа и распространения.

en: Main application window
ru: Главное окно приложения

en: Display analysis results
ru: Результаты анализа дисплея

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
ru: Средство обновления микропрограмм ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
ru: Обновить микропрограмму в колориметре ColorHug

en: The ColorHug flash update tool automatically downloads new versions of the firmware on to your Hughski ColorHug display colorimeter. Firmware releases will add features, fix bugs and improve accuracy.
ru: Инструмент обновления микропрограммы ColorHug автоматически скачивает новые версии микропрограмм на Ваш дисплейный колориметр Hughski ColorHug. Новые выпуски микропрограмм будут добавлять новые свойства, исправить ошибки и улучшать точность.

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
ru: Используя аргументы командной строки, этот инструмент также может прошивать пользовательские микропрограммы в устройство.

en: Application window showing new firmware detected
ru: Окно приложения показывает обнаружение новой версии микропрограммы

en: Applying updated firmware to the ColorHug device
ru: Применение обновленной микропрограммы к устройству ColorHug

en: ColorHug Documentation
ru: Документация ColorHug

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
ru: Документация для дисплейного колориметра ColorHug

en: CCMX Loader
ru: Загрузчик CCMX

en: Whether we should update to test firmware
ru: Должны ли мы обновляться на тестовую микропрограмму

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
ru: Должны ли мы показывать тестовые версии микропрограмм и разрешать пользователю обновляться на них.

en: The remote location of ColorHug files
ru: Удалённое расположение файлов ColorHug

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
ru: Место расположения файлов калибровки и обновлений микропрограмм.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
ru: Увеличить график для показа только одного импульса

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
ru: Следует ли увеличивать масштаб графика обновления для показа только одого импульса

en: Show all RGB channels on the graph
ru: Показать все RGB каналы на графике

en: Whether all captured channels should be shown.
ru: Должны ли быть показаны все захваченные каналы.

en: Hide backlight flicker on the graph
ru: Скрыть дрожание подсветки на графике

en: Whether the backlight PWM should be removed.
ru: Должны ли быть удалены PWM подсветки.

en: The integration time for each sample
ru: Время интегрирования для каждого образца

en: Set the integration time in seconds for the ambient light sample.
ru: Установить время интегрирования в секундах для захвата образца окружающей освещённости.

en: Backlight smoothing factor
ru: Коэффициент выравнивания подсветки

en: The amount of backlight smoothing for ambient light changes.
ru: Величина выравнивания подсветки при изменении окружающей освещённости.

en: The refresh rate between samples
ru: Частота обновления между образцами

en: The refresh rate in seconds between samples.
ru: Частота обновления в секундах между образцами.

en: The gamma value for ambient light
ru: Значение гаммы для окружающей освещённости.

en: The gamma values to use when scaling ambient light samples.
ru: Значения гаммы, которые используются при масштабировании образцов окружающей освещённости.

en: Firmware Updater
ru: Средство обновления микропрограмм

note: TRANSLATORS: no device is attached
en: Please insert your ColorHugALS device.
ru: Пожалуйста, вставьте Ваше устройство ColorHugALS.

note: TRANSLATORS: our device
en: Using ColorHugALS device
ru: Использование устройства ColorHugALS

note: TRANSLATORS: set the backlight
en: Failed to set brightness
ru: Не удалось установить яркость

note: TRANSLATORS: get the backlight
en: Failed to get brightness
ru: Не удалось установить контрастность

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Backlight Utility
ru: Об утилите обратной подсветки ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Sample the ambient light to control the backlight.
ru: Образец окружающей освещённости для управления подсветкой.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ru: Показывать отладочную информацию

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
ru: Не удалось разобрать параметры командной строки

en: Failed to create directory
ru: Не удалось создать директорию

en: Failed to download file
ru: Не удалось загрузить файл

en: File has zero size
ru: Файл имеет нулевой размер

en: Failed to load data
ru: Не удалось загрузить данные

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
ru: Не удалось соединиться с ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
ru: Не удалось установить сообщение

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
ru: ColorHug не может найти заводские значения калибровки.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
ru: Ошибка калибровки устройства

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
ru: Игнорировать

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
ru: Восстановить

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
ru: Обновить заводские значения калибровки?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
ru: Обновление калибровки устройства

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
ru: Отмена

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
ru: Не удалось получить данные калибровки

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
ru: Выбрать корректировочную матрицу

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Open
ru: _Открыть

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
ru: Корректировочные матрицы

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
ru: Не удалось установить карту калибровки

en: Failed to set the calibration matrix
ru: Не удалось установить калибровочную матрицу

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
ru: Не удалось открыть устройство

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
ru: Получение калибровки от устройства…

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
ru: На устройстве закончилось место

en: All 64 slots are used up.
ru: Все 64 слота уже используются.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
ru: Не удалось загрузить файл

en: Failed to write file
ru: Не удалось записать файл

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
ru: Не удалось получить список CCMX-файлов

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
ru: Список микропрограмм имеет нулевой размер

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
ru: Установите устройство в положение калибровки и нажмите «Далее».

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
ru: Установите устройство в положение на поверхности и нажмите «Далее».

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
ru: Поместите фотоспектрометр на экран и нажмите «Далее».

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
ru: Теперь поместите ColorHug на экран и нажмите «Далее» снова.

en: Correction matrix failed to be generated!
ru: Не удалось создать корректировочную матрицу!

en: Correction matrix successfully generated!
ru: Корректировочная матрица успешно создана!

en: _Save
ru: _Сохранить

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
ru: Получение последних данных из Сети…

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug CCMX Loader
ru: О загрузчике ColorHug CCMX

note: TRANSLATORS: application description
en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device.
ru: Изменить калибровочные матрицы на устройстве ColorHug.

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing data to ColorHug device
ru: Запись данных в устройство ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
ru: Не удалось настроить сеть

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
ru: Восстановить начальное значение калибровочной матрицы

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
ru: Загрузчик CCMX ColorHug

en: ColorHug Updater
ru: Средство обновления ColorHug

en: Calibration Failed
ru: Ошибка калибровки

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
ru: Не удалось установить положительный результат прошивки микропрограммы

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
ru: Устройство успешно обновлено

en: Calibration Completed
ru: Калибровка завершена

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
ru: Завершение обновления микропрограммы…

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
ru: Не удалось запустить ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
ru: Не удалось загрузить ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
ru: Не удалось проверить микропрограмму

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
ru: Запуск новой микропрограммы…

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
ru: Не удалось записать микропрограмму

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
ru: Проверка новой микропрограммы…

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
ru: Запись новой микропрограммы…

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
ru: Не удалось перезагрузить ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
ru: Не удалось сбросить ColorHug

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
ru: Неверный тип микропрограммы!

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
ru: Запуск обновления микропрограммы…

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
ru: Не удалось получить микропрограмму

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
ru: Микропрограмма имеет нулевой размер

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
ru: Микропрограмма имеет неверную контрольную сумму

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
ru: Описание этого обновления

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
ru: Всё равно прошить

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
ru: Не прошивать

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
ru: Загрузка обновления…

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
ru: Нет доступных обновлений.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
ru: Доступно обновление микропрограммы.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
ru: Не удалось получить список файлов с микропрограммами

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
ru: Список микропрограмм имеет нулевой размер

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
ru: Не удалось проанализировать метаданные обновления

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
ru: Это тестовая микропрограмма, которая не предназначена для общего пользования.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
ru: Эта микропрограмма не была испытана как следует и может не работать так, как ожидалось.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
ru: Обнаружен прототип ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
ru: Обнаружен ColorHug

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
ru: Обнаружен ColorHug2

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
ru: Обнаружен ColorHug+

note: TRANSLATORS: ALS stands for ambient light sensor
en: ColorHugALS Detected
ru: Обнаружен ColorHugALS

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
ru: Обнаружен эмулируемый ColorHug

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
ru: Обнаружен ColorHug v%i

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
ru: Версия загрузчика

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
ru: Версия микропрограммы

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
ru: Проверка обновлений…

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
ru: Прошивка файла микропрограммы…

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
ru: Получение версии микропрограммы…

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
ru: Подробности обновления

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Firmware Updater
ru: О средстве обновления микропрограмм ColorHug

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
ru: Подробности

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing firmware to ColorHug device
ru: Запись микропрограммы в устройство ColorHug

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
ru: Прошить определённый файл микропрограммы

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
ru: Программа для прошивки ColorHug

note: Translators: This is %i days
en: %id
ru: %i дн.

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
ru: %i дн. %02i ч.

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
ru: %i ч.

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
ru: %i ч. %02i мин.

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
ru: %2i мин.

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
ru: %2i мин. %02i сек.

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
ru: %.0f мс

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
ru: %2i сек.

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
ru: %.1f Вт

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
ru: %.1f В

note: TRANSLATORS: This is %.1f nanometers
en: %.0f nm
ru: %.0f нм

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
ru: Псевдоним %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
ru: Команда не найдена, допустимые команды:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
ru: Закройте отверстие устройства

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
ru: Установить эти значения как компенсацию по темноте

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
ru: Множитель

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
ru: Режим измерений

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
ru: Время замера

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
ru: Импульсы

en: No ColorHug devices were found
ru: Устройства ColorHug не были найдены

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
ru: Прошить устройство?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
ru: Получает цветовой фильтр датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
ru: Устанавливает цветовой фильтр датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
ru: Получает множитель датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
ru: Устанавливает множитель датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
ru: Получает время чтения замера с датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
ru: Устанавливает время чтения замера с датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
ru: Получает версию микропрограммы датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
ru: Получает калибровочную матрицу датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
ru: Устанавливает калибровочную матрицу датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
ru: Очищает калибровочную матрицу датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
ru: Выводит список калибровочных матриц датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
ru: Устанавливает калибровочную матрицу датчика из CCMX-файла

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
ru: Получает серийный номер датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
ru: Устанавливает серийный номер датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
ru: Получает имя владельца

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
ru: Задает имя владельца

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
ru: Возвращает адрес электронной почты владельца

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
ru: Задает адрес электронной почты владельца

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
ru: Получает значения индикаторов

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
ru: Устанавливает значения индикаторов

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
ru: Получает сведения об ошибках PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
ru: Устанавливает сведения об ошибках PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
ru: Получает хэш SHA1 удаленного профиля

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
ru: Устанавливает хэш SHA1 удаленного профиля

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
ru: Получает значения компенсации по темноте

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
ru: Устанавливает значения компенсации по темноте

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
ru: Записывает EEPROM с обновлёнными значениями

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
ru: Выполняет чтение данных

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
ru: Выполняет полное чтение цветов (в RGB устройства)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
ru: Выполняет полное чтение цветов (в XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
ru: Принимает чтение спектральных данных (сохранение в SRAM)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
ru: Сбрасывает процессор назад к загрузчику

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
ru: Прошить микропрограмму в процессор

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
ru: Чтение EEPROM по указанному адресу

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
ru: Стирание EEPROM по указанному адресу

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
ru: Запись EEPROM по указанному адресу

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
ru: Получает постоянную до масштабирования

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
ru: Устанавливает постоянную до масштабирования

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
ru: Получает значение ЦАП

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
ru: Устанавливает значение ЦАП

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
ru: Получает постоянную после масштабирования

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
ru: Устанавливает постоянную после масштабирования

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
ru: Устанавливает результат прошивки микропрограммы

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
ru: Загружает из загрузчика в микропрограмму

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
ru: Получает карту калибровки датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
ru: Устанавливает карту калибровки датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
ru: Получает версию оборудования

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
ru: Получает массив необработанных образцов

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
ru: Загружает удалённый профиль

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
ru: Выгружает удалённый профиль

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
ru: Выгружает корректировочную матрицу

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
ru: Выполняет быструю самопроверку устройства

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
ru: Получает режим измерения датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
ru: Устанавливает режим измерения датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
ru: Прочитать данные из SRAM по указанному адресу

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
ru: Записать данные в SRAM по указанному адресу

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
ru: Получает температуру датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
ru: Получает значения АЦП Vref

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
ru: Получает значения калибровки ПЗС

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
ru: Устанавливает значения калибровки ПЗС

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
ru: Конвертирует Intel HEX в BIN

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
ru: Управление цветом

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
ru: Нет подключения к устройству:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
ru: Не удалось получить образцы от устройства

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
ru: Не удалось удалить PWM

en: Unknown
ru: Неизвестный

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
ru: Не удалось вычислить задержку USB

en: Show single pulse
ru: Показать одиночный импульс

en: Show channels
ru: Показать каналы

en: Filter backlight
ru: Фильтр подсветки

en: Export results
ru: Экспортировать результаты

en: Export
ru: Экспортировать

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
ru: Не удалось получить файл для сохранения

en: Please connect your ColorHug2
ru: Пожалуйста, подсоедините Ваш ColorHug2

en: Place your ColorHug in the spot on the left and click the blue button to start analyzing your display.
ru: Разместите Ваш ColorHug на области слева и нажмите синюю кнопку для начала анализа дисплея.

en: Don't disturb the device while working!
ru: Не трогайте устройство во время работы!

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
ru: Пожалуйста, обновите микропрограмму на Вашем ColorHug перед использованием этого приложения.

en: Device unsupported.
ru: Устройство не поддерживается.

en: Please connect your ColorHug2.
ru: Пожалуйста, подсоедините Ваш ColorHug2.

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
ru: Об анализе дисплея от ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
ru: Образец отображения во времени для наблюдения PWM, латентности по входным данным и дефектам обновления.
