colorhug-client - en to sv translation catalogue (70 entries)

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
sv: Val av korrigeringsmatris maximerar noggrannheten hos ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
sv: Användning av standardmatris ger de flesta användare ett acceptabelt kalibreringsresultat.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
sv: Projektor

en: Firmware version unknown
sv: Okänd Firmware-version

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
sv: Koppla inte ur enheten och stäng inte av datorn.

en: Flash new firmware to the device
sv: Skriv nytt firmware till enheten

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
sv: ColorHug CCMX Laddare

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
sv: Modifiera kalibreringsmatriserna på ColorHug-enheten

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
sv: ColorHug Firmware Uppdaterare

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
sv: Uppdatera mjukvaran på ColorHug färgometern

en: CCMX Loader
sv: CCMX Laddare

en: Firmware Updater
sv: Firmware Uppdaterare

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sv: Visa extra debug-information

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
sv: Misslyckades tolka kommandoradsparametrar

en: Failed to create directory
sv: Misslyckades skapa katalog

en: Failed to download file
sv: Misslyckades hämta fil

en: File has zero size
sv: Filen är tom

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
sv: Misslyckades kontakta ColorHug

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
sv: Välj korrigeringsmatris

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
sv: Korrigeringsmatriser

en: Failed to set the calibration matrix
sv: Misslyckades sätta kalibreringsmatrisen

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
sv: Misslyckades öppna enhet

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
sv: Ingen plats kvar på enheten

en: All 64 slots are used up.
sv: Alla 64 platser allokerade.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
sv: Misslyckades ladda fil

en: Failed to write file
sv: Misslyckades skriva filen

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
sv: Firmware-listan innehåller ingen information

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
sv: ColorHug CCMX laddare

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
sv: Enhetens-uppdatering lyckades

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
sv: Misslyckades starta ColorHug

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
sv: Misslyckades starta om ColorHug

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
sv: Misslyckades hämta firmware

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
sv: Firmware har noll storlek

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
sv: Det finns inga tillgängliga uppdateringar

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
sv: En firmware-uppdatering finns tillgänglig.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
sv: Misslyckades hämta listan av firmware-filer

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
sv: Prototyp-ColorHug Detekterad

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
sv: ColorHug Detekterad

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
sv: Emulerad ColorHug Detekterad

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
sv: ColorHug v%i Detekterad

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
sv: Firmware-version

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
sv: Uppdatera information

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
sv: Visa detaljer om uppdateringen

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
sv: Alias till %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
sv: Kommandot hittades inte, giltiga kommandon är:

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
sv: Hämtar sensorns färgfilter

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
sv: Sätter sensorns färgfilter

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
sv: Hämtar sensorns multiplikator

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
sv: Sätter sensorns multiplikator

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
sv: Hämtar sensorns firmware-version

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
sv: Hämtar sensorns kalibrerings-matris

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
sv: Sätter sensorns kalibrerings-matris

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
sv: Rensa sensorns kalibreringsmatris

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
sv: Lista sensorns kalibreringsmatriser

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
sv: Sätt sensorns kalibreringsmatris från en CCMX-fil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
sv: Hämtar sensorns serienummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
sv: Sätter sensorns serienummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
sv: Hämtar LED-värden

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
sv: Sätter LEDar

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
sv: Hämtar värden för mörk förskjutning

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
sv: Sätter värden för mörk förskjutning

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
sv: Skriver till EEPROM med uppdaterade värden

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
sv: Utför en avläsning

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
sv: Tar alla färgläsningar (till enhetens RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
sv: Utför alla färgavläsningar (till XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
sv: Hämtar sensorns kalibreringskarta

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
sv: Skriver sensorns kalibreringskarta

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
sv: Hämtar hårdvarans version

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
sv: Färghantering

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
sv: Ingen anslutning till enhet:
