colorhug-client - en to tr translation catalogue (168 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
tr: Renk

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
tr: Düzeltme matrisi seçimi ColorHug doğruluğunu büyütüyor.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
tr: Varsayılan matrisi kullanmak kullanıcıya en kabul edilebilir kalibrasyon sonucunu verir.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
tr: Projektör

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
tr: Renk kalibrasyon matrisi yaratılması üzere kullanacağınız ekranı seçiniz.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
tr: Cihaz ölçüm yaparken cıhazı çıkarmayınız.

en: Save file
tr: Dosyayı Kaydet

en: Share with
    the community
tr: Topluluk ile
    paylaş

en: Firmware version unknown
tr: Yazılım Sürümü bilinmiyor

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
tr: Cihazı çıkarmayın ve bilgisayarı kapatmayınız.

en: Flash new firmware to the device
tr: Yeni yazılımı cihaza flashla

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
tr: ColorHug CCMX Yükleyici

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
tr: ColorHug cihazının kalibrasyon matrislerini değiştir

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
tr: ColorHug Yazılım Güncelleyici

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
tr: ColorHug Renkmetre yazılımını güncelle

en: CCMX Loader
tr: CCMX Yükleyici

en: Whether we should update to test firmware
tr: Biz test yazılımı güncellemesi varsa günceller yada yoksa güncelleme yapılmaz.

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
tr: Kullanıcıları test yazılımı güncellemesi olup olmadığını göstermek için izin vermeliyiz.

en: The remote location of ColorHug files
tr: Uzak  ColorHug dosyaları konumu

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
tr: Yazılım Güncellemesi ve kalibrasyon dosyalarının depolanacağı konum.

en: Firmware Updater
tr: Yazılım Güncelleyici

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
tr: Extra hata ayıklama bilgilerini göster

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
tr: Komut satırı seçenekleri ayrıştırılamadı

en: Failed to create directory
tr: Dizin yaratma başarısız

en: Failed to download file
tr: Dosya indirilmesi başarısız oldu

en: File has zero size
tr: Dosya boyutu sıfır

en: Failed to load data
tr: Veri yükleme başarısız

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
tr: ColorHug bağlantısı başarısız

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
tr: Kurulum mesajı başarısız

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
tr: ColorHug fabrika kalibrasyon değerleri eksik

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
tr: Cihaz kalibrayon hatası

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
tr: Yoksay

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
tr: Tamir et

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
tr: Fabrika kalibrayon değerlerini güncellemesi yap ?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
tr: Cihaz kalibrasyon güncellemesi

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
tr: İptal

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
tr: Kalibrasyon Veri alması başarız

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
tr: Düzeltme matrisini seç

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
tr: Düzeltme matrisleri

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
tr: Kalibrasyon haritası belirlemesi başarısız

en: Failed to set the calibration matrix
tr: Kalibrasyon matrisi belirlemesi başarısız oldu

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
tr: Cihaz açılamadı

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
tr: Cihazdan kalibrasyon alınıyor ...

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
tr: Cihazda boş alan kalmadı

en: All 64 slots are used up.
tr: Bütün 64 slot kullanımdadır.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
tr: Dosya yükleme başarısız

en: Failed to write file
tr: Dosya yazması başarsız

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
tr: Yazılım listesi boyutu sıfır

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
tr: Cihaz kalibrasyonunu ayarlayın ve 'İleri' düğmesine tıklayın.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
tr: Cihaz yüzey pozisyonunu belirleyin ve "İleri" tıklayın

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
tr: Fotospektrometreyi cihaz üstüne koyun ve "İleri" tıklayın

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
tr: Şimdi Colorhug cihazını ekrana yerleştirin ve tekrar "İleri" tıklayın

en: Correction matrix failed to be generated!
tr: Düzeltme matrisi başarılı olarak yaratılamadı.

en: Correction matrix successfully generated!
tr: Düzeltme matrisi başarılı bir şekilde yaratıldı

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
tr: En son veriler internetten alınıyor

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
tr: Ağ kurulumu başarısız

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
tr: Fabrika kalibrasyon matrisini tamir et

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
tr: ColorHug CCMX yükleyicisi

en: ColorHug Updater
tr: ColorHug Güncelleyici

en: Calibration Failed
tr: Kalibrasyon Başarısız

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
tr: Flash başarı doğrulu belirlemesi başarısız

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
tr: Cihaz başarılı şekilde güncellendi.

en: Calibration Completed
tr: Kalibrasyon Tamamlandı

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
tr: Yazılım güncellemesi tamamlanıyor...

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
tr: ColorHug başlangcı başarısız

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
tr: ColorHug önyüklemesi başarısız

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
tr: Yazılım onaylaması başarısız

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
tr: Yeni yazılım başlıyor...

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
tr: Yazılım yazması başarısız

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
tr: Yeni yazılım onaylanıyor...

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
tr: Yeni yazılım yazılıyor...

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
tr: ColorHug yeniden başlaması başarısız

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
tr: ColorHug resetlemesi başarısız

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
tr: Yazılım güncellemesi başlıyor...

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
tr: Yazılım alma başarısız

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
tr: Yazılım sıfır boyuta sahip

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
tr: Yazılım yanlış checksum'a sahip

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
tr: Bu güncelleme hakkında ki uyarılar

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
tr: Flashla

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
tr: Flashlama

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
tr: Güncelleme indiriliyor...

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
tr: Güncelleme mevcut değildir.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
tr: Yazılım için güncelleme mevcut

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
tr: Yazılım dosyaları listelemesi başarısız oldu

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
tr: Listelenen yazılım boyutu sıfır

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
tr: Meta verileri güncellemesi başarısız oldu.

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
tr: Bu test yazılımı genel sürüme yönelik değildir.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
tr: Bu yazılım geniş olarak test edilmedi ve beklendiği gibi doğru çalışmayabilir.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
tr: Prototip ColorHug tespit edildi.

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
tr: Colorhug tespit Edildi.

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
tr: Sanal ColorHug tespit edildi.

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
tr: ColorHug v%i tespit edildi.

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
tr: Önyükleyici Sürümü

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
tr: Yazılım Sürümü

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
tr: Güncelleme kontrol ediliyor

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
tr: Yazılım dosyası flashlanıyor...

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
tr: Yazılım sürümü alınıyor.

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
tr: Güncelleme Detayları

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
tr: Güncelleme hakkındaki detayları göster

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
tr: Belirli yazılım dosyasını flashla

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
tr: ColorHug Flash Programı

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
tr: %s takma adı

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
tr: Komut bulanamadı, geçerli komutlar:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
tr: ColorHug deliğinin kapalı olduğundan emin olun.

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
tr: Bu değerleri karanlık offsets olarak belirle

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
tr: Çarpan

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
tr: Ölçüm Modu

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
tr: İntegral

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
tr: Sinyaller

en: No ColorHug devices were found
tr: ColorHug cihazı bulunamadı

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
tr: Cihazı flashla ?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
tr: Sensör renk filtresini almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
tr: Sensör renk filtresini belirlemek

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
tr: Sensör çarpanını almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
tr: Sensör çarpanını belirlemek

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
tr: Sensor örnek okuma zamanını al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
tr: Sensor örnek okuma zamanını belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
tr: Sensör yazılım sürümünü almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
tr: Sensör kalibrasyon matriksini almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
tr: Sesnör kalibrasyon matriksini belirlemek

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
tr: Sensor kalibrasyon matrisini temizle

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
tr: Sensor kalibrasyon matrisini listele

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
tr: CCMX dosyasında ki Sensor kalibrasyon matrisini belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
tr: Sensör seri numarasını almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
tr: Sensör seri numarasını belirlemek

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
tr: Sahip ismini al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
tr: Sahip ismi belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
tr: Sahip e-mail adresini al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
tr: Sahip e-mail adresini belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
tr: LED değerlerini almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
tr: LED'leri belirlemek

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
tr: PCB errata'yı al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
tr: PCB errata'yı belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
tr: Uzak SHA1 Hash profilini al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
tr: Uzak SHA1 Hash profilini belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
tr: Karanlık offset değerini almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
tr: Karanlık offset değerini belirlemek

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
tr: Güncellenmiş EEPROM değerlerini yazıyor

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
tr: Ölçümleri almak

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
tr: Bütün renk ölçümlerini al(RGB cihazından)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
tr: Bütün renk ölçümleri alınıyor (XYZ 'e kadar)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
tr: İşlemciyi önyükleyiciye dönmek için resetle

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
tr: Yazılımı işlemci içine flashla

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
tr: EEPROM daki belirli adreslerini oku

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
tr: EEPROM daki belirli adreslerini sil

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
tr: EEPROM daki belirli adreslerini yaz

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
tr: Önceden ölçekli sabitleri al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
tr: Önceden ölçekli sabitleri belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
tr: Ölçeklendirilmiş sabitleri al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
tr: Ölçeklendirilmiş sabitleri belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
tr: Flashlama belirlemesi başarılı

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
tr: Yazılım içindeki önyükleyicisi önyükleniyor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
tr: Sensor kalibrasyon haritasını al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
tr: Sensor kalibrasyon haritasını belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
tr: Donanım sürümünü al

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
tr: Ham dizini örneklerini al

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
tr: Uzak profilini indir.

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
tr: Uzak profili yükle

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
tr: Doğrulama matrisi yükleniyor

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
tr: Cihaza hızlı test yap

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
tr: Sensor ölçüm modlarını al

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
tr: Sensor ölçüm modlarını belirle

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
tr: SRAM'deki belirtilen adresi oku

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
tr: SRAM'deki belirtilen adresi yaz

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
tr: Sensor sıcaklığını al

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
tr: Renk Yönetimi

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
tr: Cihaz bağlantısı yok

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
tr: Cihazdan örnekleme alımı başarısız oldu.
