colorhug-client - en to uk translation catalogue (287 entries)

en: _About
uk: _Про програму

en: _Quit
uk: Ви_йти

note: The surrounding light level
en: Ambient
uk: Зовнішнє світло

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
uk: Колір

note: The amount of smoothing done to the backlight readings
en: Smoothing
uk: Згладжування

note: The rate that we
en: Refresh
uk: Оновлення

note: The amount the sensor can influence the brightness
en: Weight
uk: Вага

note: Backlight up 5%
en: Up
uk: Вище

note: Backlight down 5%
en: Down
uk: Нижче

en: _Import file
uk: _Імпортувати файл

en: _Generate CCMX
uk: С_творити CCMX

en: _Help
uk: _Довідка

en: Please insert your ColorHug device.
uk: Будь ласка, вставте ваш пристрій ColorHug.

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
uk: Вибір матриці виправлення максимально збільшує точність ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
uk: Використання типової матриці переважно дає прийнятні для більшості користувачів результати калібрування.

note: Default liquid crystal display matrix
en: LCD
uk: РКД

note: Default cathode ray tube (ask your parents...) matrix
en: CRT
uk: ЕПТ

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
uk: Проектор

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
uk: Виберіть екран, який буде використано для створення матриці калібрування кольорів.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
uk: Не вилучайте пристрій до завершення вимірювань

en: Save file
uk: Зберегти файл

en: Share with
    the community
uk: Поділитися
    зі спільнотою

en: Firmware version unknown
uk: Невідома версія мікропрограми

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
uk: Не від’єднуйте пристрій від комп’ютера і не вимикайте комп’ютер.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
uk: Оновити

en: Flash new firmware to the device
uk: Записати нову мікропрограму на пристрій

en: page0
uk: сторінка0

en: Your Score
uk: Ваш рейтинг

en: Display
uk: Дисплей

en: Black-to-White
uk: Від чорного до білого

en: White-to-Black
uk: Від білого до чорного

en: Refresh Rate
uk: Частота оновлення

en: Color Temperature
uk: Кольорова температура

en: White Luminance
uk: Яскравість білого

en: Black Luminance
uk: Освітленість чорного

en: sRGB Coverage
uk: Покриття sRGB

en: AdobeRGB Coverage
uk: Покриття AdobeRGB

en: Native Gamma
uk: Природна гама

en: page1
uk: сторінка1

en: _Export results…
uk: _Експортувати результати…

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Backlight Utility
uk: Інструмент зворотного підсвічування ColorHug

en: Sample the ambient light level to control the backlight
uk: Створити зразок зовнішнього освітлення для керування зворотним підсвічуванням

en: The ColorHug backlight utility uses the ColorHug device to alter the backlight level to compensate for the changing ambient light level.
uk: Інструмент керування зворотним підсвічуванням ColorHug використовує пристрій ColorHug для зміни рівня зворотного підсвічування з метою компенсування змін у рівні зовнішнього освітлення.

en: The ambient light control utility
uk: Інструмент керування зовнішнім освітленням

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
uk: Завантажувач CCMX ColorHug

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
uk: Змінити матриці калібрування на пристрої ColorHug

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
uk: Засіб завантаження CCMX ColorHug автоматично отримує і встановлює надані іншими користувачами матриці виправлення вад пристрою на ваш колориметр дисплеїв Hughski ColorHug.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
uk: Використання матриці виправлення максимізує точність ColorHug, але використання типової матриці, переважно, дає прийнятні для більшості користувачів результати калібрування.

en: The correction matrices on the device
uk: Матриці виправлення на пристрої

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
uk: Аналіз дисплея від ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
uk: Перевірка дисплея для спостереження PWM, латентності щодо вхідних даних та дефектів оновлення

en: The ColorHug display analysis tool can be used to profile display and GPU devices. It will measure various kinds of latency, e.g. black-to-white and input-lag as well as reporting color information and colorspace gamut volume.
uk: Засобом аналізу дисплеїв ColorHug можна скористатися для профілювання дисплеїв та пристроїв із графічними процесорами. Засіб вимірює латентності різних типів, тобто інтервали між переходом від чорного до білого, затримку обробки вхідних даних, а також повідомляє дані щодо кольорів та об’єму гами простору кольорів.

en: Results can be exported as standalone HTML files and shared.
uk: Результати може бути експортовано до окремих файлів HTML і розповсюджено.

en: Main application window
uk: Основне вікно програми

en: Display analysis results
uk: Результати аналізу дисплея

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
uk: Засіб оновлення мікропрограми ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
uk: Оновлює мікропрограму на колориметрі ColorHug

en: The ColorHug flash update tool automatically downloads new versions of the firmware on to your Hughski ColorHug display colorimeter. Firmware releases will add features, fix bugs and improve accuracy.
uk: Засіб оновлення мікропрограми ColorHug автоматично отримує нові версії мікропрограми для вашого колориметра дисплеїв Hughski ColorHug. У нових випусках мікропрограми реалізовано нові можливості, виправлено вади та збільшено точність вимірів.

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
uk: За допомогою параметрів командного рядка ви можете наказати цьому інструменту записати на пристрій нетипову мікропрограму.

en: Application window showing new firmware detected
uk: Вікно програми, що показує виявлення нового мікрокоду

en: Applying updated firmware to the ColorHug device
uk: Застосовуємо оновлений мікрокод до пристрою ColorHug

en: ColorHug Documentation
uk: Документація з ColorHug

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
uk: Документація щодо колориметра для дисплеїв ColorHug

en: Display;Backlight;Ambient;ColorHug;
uk: Display;Backlight;Ambient;ColorHug;показ;дисплей;зворотне;підсвічування;освітлення;колоргаґ;

en: CCMX Loader
uk: Завантажувач CCMX

en: Whether we should update to test firmware
uk: Чи слід виконувати оновлення для перевірки мікрокоду

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
uk: Чи слід перевіряти мікрокод і надавати змогу користувачеві оновлювати його.

en: The remote location of ColorHug files
uk: Віддалене сховище файлів ColorHug

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
uk: Адреса, за якою зберігаються оновлення мікрокоду та файли калібрування.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
uk: Збільшення масштабу графіка для показу окремої пульсації

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
uk: Визначає, чи слід збільшувати масштаб графіка оновлення, щоб побачити окрему пульсацію.

en: Show all RGB channels on the graph
uk: Показувати на графіку усі канали RGB

en: Whether all captured channels should be shown.
uk: Визначає, чи слід показувати усі захоплені канали.

en: Hide backlight flicker on the graph
uk: Приховати відблиск підсвічування на графіку

en: Whether the backlight PWM should be removed.
uk: Визначає, чи слід вилучати PWM підсвічування.

en: The integration time for each sample
uk: Час інтегрування для кожного зі зразків

en: Set the integration time in seconds for the ambient light sample.
uk: Встановити час інтегрування у секундах для захоплення зразка зовнішнього освітлення.

en: Backlight smoothing factor
uk: Коефіцієнт згладжування зворотного підсвічування

en: The amount of backlight smoothing for ambient light changes.
uk: Потужність згладжування зворотного підсвічування для змін у зовнішньому освітленні.

en: The refresh rate between samples
uk: Частота оновлення між зразками

en: The refresh rate in seconds between samples.
uk: Частота оновлення у секундах між зразками.

en: The gamma value for ambient light
uk: Значення коефіцієнта контрастності для зовнішнього освітлення

en: The gamma values to use when scaling ambient light samples.
uk: Значення коефіцієнта контрастності, якими слід скористатися для масштабування зразків зовнішнього освітлення.

en: Display;Analysis;ColorHug;
uk: Display;Analysis;ColorHug;дисплей;аналіз;

en: Firmware Updater
uk: Оновлення мікропрограми

en: Flash;Firmware;ColorHug;
uk: Flash;Firmware;ColorHug;флеш;мікрокод;фермвеар;мікропрограма;

note: TRANSLATORS: no device is attached
en: Please insert your ColorHugALS device.
uk: Будь ласка, вставте ваш пристрій ColorHugALS.

note: TRANSLATORS: our device
en: Using ColorHugALS device
uk: За допомогою пристрою ColorHugALS

note: TRANSLATORS: set the backlight
en: Failed to set brightness
uk: Не вдалося встановити яскравість

note: TRANSLATORS: get the backlight
en: Failed to get brightness
uk: Не вдалося отримати яскравість

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Backlight Utility
uk: Про інструмент зворотного підсвічування ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Sample the ambient light to control the backlight.
uk: Створити зразок зовнішнього освітлення для керування зворотним підсвічуванням.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
uk: Показувати додаткові дані для усування вад

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
uk: Не вдалося обробити параметри командного рядка

en: Failed to create directory
uk: Не вдалося створити теку

en: Failed to download file
uk: Не вдалося завантажити файл

en: File has zero size
uk: Файл має нульовий розмір

en: Failed to load data
uk: Не вдалося завантажити дані

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
uk: Не вдалося встановити зв’язок з ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
uk: Не вдалося налаштувати повідомлення

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
uk: ColorHug не виявлено стандартних значень калібрування.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
uk: Помилка під час калібрування пристрою

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
uk: Ігнорувати

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
uk: Відновити

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
uk: Оновити стандартні значення калібрування?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
uk: Оновлення даних калібрування пристрою

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
uk: Скасувати

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
uk: Не вдалося отримати дані калібрування

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
uk: Виберіть матрицю виправлення

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
uk: Матриці виправлення

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
uk: Не вдалося встановити карту калібрування

en: Failed to set the calibration matrix
uk: Не вдалося встановити матрицю калібрування

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
uk: Не вдалося відкрити пристрій

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
uk: Отримання даних калібрування з пристрою…

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
uk: Недостатньо місця на пристрої

en: All 64 slots are used up.
uk: Всі 64 слоти використано.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
uk: Не вдалося завантажити файл

en: Failed to write file
uk: Помилка запису до файла

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
uk: Не вдалося отримати список файлів CCMX

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
uk: Список мікропрограм має нульовий розмір

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
uk: Встановіть пристрій у позицію для калібрування і натисніть кнопку «Далі».

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
uk: Встановіть пристрій у позицію на поверхні і натисніть кнопку «Далі».

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
uk: Спрямуйте фотоспектрометр на екран і натисніть кнопку «Далі».

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
uk: Тепер спрямуйте ColorHug на екран і натисніть кнопку «Далі».

en: Correction matrix failed to be generated!
uk: Не вдалося створити матрицю виправлення!

en: Correction matrix successfully generated!
uk: Матрицю виправлення успішно створено!

en: _Save
uk: З_берегти

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
uk: Отримання найсвіжіших даних з інтернету…

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug CCMX Loader
uk: Про завантажувач CCMX ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device.
uk: Змінити матриці калібрування на пристрої ColorHug.

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing data to ColorHug device
uk: Записуємо дані на пристрій ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
uk: Не вдалося налаштувати роботу у мережі

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
uk: Відновити стандартну матрицю калібрування

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
uk: Завантажувач CCMX ColorHug

en: ColorHug Updater
uk: Оновлювач ColorHug

en: Calibration Failed
uk: Помилка калібрування

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
uk: Не вдалося встановити стан успішного запису у значення true

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
uk: Мікропрограму пристрою успішно оновлено

en: Calibration Completed
uk: Калібрування завершено

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
uk: Завершуємо оновлення мікропрограми…

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
uk: Не вдалося запустити ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
uk: Не вдалося завантажити ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
uk: Не вдалося перевірити мікрокод

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
uk: Запускаємо нову мікропрограму…

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
uk: Не вдалося записати мікрокод

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
uk: Перевіряємо нову мікропрограму…

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
uk: Записуємо нову мікропрограму…

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
uk: Не вдалося перезавантажити ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
uk: Не вдалося повернути ColorHug у початковий стан

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
uk: Помилковий тип мікропрограми!

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
uk: Розпочинаємо оновлення мікропрограми…

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
uk: Не вдалося отримати мікропрограму

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
uk: Мікропрограма має нульовий розмір

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
uk: Мікропрограма має помилкову контрольну суму

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
uk: Попередження щодо цього оновлення

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
uk: Записати попри це

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
uk: Не записувати

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
uk: Отримуємо оновлення…

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
uk: Оновлень не виявлено.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
uk: Доступне оновлення мікропрограми.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
uk: Не вдалося отримати список файлів мікропрограм

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
uk: Список мікропрограм має нульовий розмір

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
uk: Не вдалося обробити метадані оновлення

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
uk: Це тестова версія мікрокоду, яку не призначено для загального використання.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
uk: Цей мікрокод не було достатньою мірою перевірено, він може працювати не так, як повинен.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
uk: Виявлено прототип ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
uk: Виявлено ColorHug

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
uk: Виявлено ColorHug2

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
uk: Виявлено ColorHug+

note: TRANSLATORS: ALS stands for ambient light sensor
en: ColorHugALS Detected
uk: Виявлено ColorHugALS

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
uk: Виявлено емулятор ColorHug

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
uk: Виявлено ColorHug версії %i

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
uk: Версія завантажувача

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
uk: Версія мікропрограми

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
uk: Шукаємо оновлення…

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
uk: Записуємо файл мікропрограми…

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
uk: Отримуємо дані щодо версії мікропрограми…

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
uk: Дані щодо оновлення

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Firmware Updater
uk: Про засіб оновлення мікропрограми ColorHug

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
uk: Докладніше про оновлення

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing firmware to ColorHug device
uk: Записуємо мікрокод на пристрій ColorHug

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
uk: Записати вказаний файл мікропрограми

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
uk: Програма запису мікропрограм ColorHug

note: Translators: This is %i days
en: %id
uk: %i д.

note: Translators: This is %i days %02i hours
en: %id%02ih
uk: %i д. %02i г.

note: Translators: This is %i hours
en: %ih
uk: %i г.

note: Translators: This is %i hours %02i minutes
en: %ih%02im
uk: %i г. %02i хв.

note: Translators: This is %2i minutes
en: %2im
uk: %2i хв.

note: Translators: This is %2i minutes %02i seconds
en: %2im%02i
uk: %2i хв. %02i с.

note: TRANSLATORS: This is ms
en: %.0fms
uk: %.0f мс

note: Translators: This is %2i seconds
en: %2is
uk: %2i с.

note: TRANSLATORS: This is %.1f Watts
en: %.1fW
uk: %.1f Вт

note: TRANSLATORS: This is %.1f Volts
en: %.1fV
uk: %.1f В

note: TRANSLATORS: This is %.1f nanometers
en: %.0f nm
uk: %.0f нм

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
uk: Псевдонім %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
uk: Такої команди не знайдено. Можливі команди:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
uk: Переконайтеся, що апертуру ColorHug заблоковано

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
uk: Встановити ці для компенсації темряви

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
uk: Коефіцієнт

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
uk: Режим вимірювання

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
uk: Загалом

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
uk: Пульсації

en: No ColorHug devices were found
uk: Не знайдено пристроїв ColorHug

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
uk: Записати на пристрій?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
uk: Отримує фільтр кольорів датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
uk: Встановлює фільтр кольорів датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
uk: Отримує множник датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
uk: Встановлює множник датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
uk: Отримує час читання виміру датчиком

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
uk: Встановлює час читання виміру датчиком

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
uk: Отримує номер версії мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
uk: Отримує матрицю калібрування датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
uk: Встановлює матрицю калібрування датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
uk: Спорожнює матрицю калібрування датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
uk: Показує список матриць калібрування датчиків

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
uk: Встановлює матрицю калібрування датчика з файла CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
uk: Отримує серійний номер датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
uk: Встановлює серійний номер датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
uk: Отримати ім’я власника

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
uk: Встановити ім’я власника

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
uk: Отримати адресу електронної пошти власника

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
uk: Встановити адресу електронної пошти власника

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
uk: Отримує стан індикаторів

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
uk: Встановлює стан індикаторів

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
uk: Отримати помилки PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
uk: Встановити помилки PCB

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
uk: Отримати хеш SHA1 віддаленого профілю

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
uk: Встановити хеш SHA1 віддаленого профілю

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
uk: Отримує значення компенсації темряви

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
uk: Встановлює значення компенсації темряви

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
uk: Записує до EEPROM оновлені значення

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
uk: Виконує читання

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
uk: Виконує читання всіх кольорів (до RGB пристрою)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
uk: Виконує читання всіх кольорів (до XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
uk: Виконує читання спектральних даних (збереження до SRAM)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
uk: Повернути процесор до стану запуску завантажувача

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
uk: Записати мікропрограму до процесора

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
uk: Прочитати EEPROM за вказаною адресою

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
uk: Витерти EEPROM за вказаною адресою

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
uk: Записати EEPROM за вказаною адресою

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
uk: Отримує сталу після масштабування

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
uk: Встановлює сталу до масштабування

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
uk: Отримує значення DAC

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
uk: Встановлює значення DAC

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
uk: Отримує сталу після масштабування

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
uk: Встановлює сталу після масштабування

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
uk: Встановлює результат запису мікропрограми

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
uk: Завантажує мікропрограму

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
uk: Отримує карту калібрування датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
uk: Встановлює карту калібрування датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
uk: Отримує дані щодо версії обладнання

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
uk: Отримує масив необроблених зразків

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
uk: Отримати віддалений профіль

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
uk: Вивантажити віддалений профіль

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
uk: Вивантажити матрицю виправлення

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
uk: Виконати швидку самоперевірку пристрою

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
uk: Отримати дані щодо режиму датчика вимірювання

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
uk: Встановити дані щодо режиму датчика вимірювання

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
uk: Прочитати дані SRAM за вказаною адресою

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
uk: Записати дані SRAM за вказаною адресою

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
uk: Отримати температуру датчика

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
uk: Отримує значення Vref ADC

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
uk: Отримує значення калібрування ПЗЗ

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
uk: Встановлює значення калібрування ПЗЗ

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
uk: Перетворити Intel HEX на BIN

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
uk: Керування кольорами

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
uk: Немає з’єднання з пристроєм:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
uk: Не вдалося отримати зразки з пристрою

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
uk: Не вдалося вилучити PWM

en: Unknown
uk: Невідомий

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
uk: Не вдалося обчислити латентність USB

en: Show single pulse
uk: Показати одну пульсацію

en: Show channels
uk: Показувати канали

en: Filter backlight
uk: Фільтрувати підсвічування

en: Export results
uk: Експортувати результати

en: Export
uk: Експортувати

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
uk: Не вдалося отримати збережений файл

en: Please connect your ColorHug2
uk: Будь ласка, з’єднайте з комп’ютером ваш ColorHug2

en: Place your ColorHug in the spot on the left and click the blue button to start analyzing your display.
uk: Наведіть ваш ColorHug на пляму ліворуч і натисніть синю кнопку, щоб розпочати аналіз дисплея.

en: Don't disturb the device while working!
uk: Не регулюйте пристрій доки триває аналіз!

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
uk: Перш ніж користуватися цією програмою, оновіть мікропрограму вашого ColorHug.

en: Device unsupported.
uk: Підтримки пристрою не передбачено.

en: Please connect your ColorHug2.
uk: Будь ласка, з’єднайте з комп’ютером ваш ColorHug2

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
uk: Про аналіз дисплея від ColorHug

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
uk: Перевірка дисплея для спостереження PWM, латентності щодо вхідних даних та дефектів оновлення.
