Comix 4.0 - en to sv translation catalogue (260 entries)

en: About
sv: Om

en: Comix is an image viewer specifically designed to handle comic books.
sv: Comix är en bildvisare som är särskilt designad för att visa serier.

en: It reads ZIP, RAR and tar archives, as well as plain image files.
sv: Den läser ZIP-, RAR- och tar-arkiv, samt vanliga bildfiler.

en: Comix is licensed under the GNU General Public License.
sv: Comix är licensierat under GNU General Public License.

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Simplified Chinese translation
sv: Förenklad kinesisk översättning

en: Spanish translation
sv: Spansk översättning

en: Brazilian Portuguese translation
sv: Brasiliansk-portugisisk översättning

en: German translation and Nautilus thumbnailer
sv: Tysk översättning och miniatyrbildsskapare för Nautilus

en: Italian translation
sv: Italiensk översättning

en: Dutch translation
sv: Nederländsk översättning

en: French translation
sv: Fransk översättning

en: Polish translation
sv: Polsk översättning

en: Greek translation
sv: Grekisk översättning

en: Catalan translation
sv: Katalansk översättning

en: Traditional Chinese translation
sv: Traditionell kinesisk översättning

en: Japanese translation
sv: Japansk översättning

en: Hungarian translation
sv: Ungersk översättning

en: Russian translation
sv: Rysk översättning

en: Croatian translation
sv: Kroatisk översättning

en: Korean translation
sv: Koreansk översättning

en: Persian translation
sv: Persisk översättning

en: Indonesian translation
sv: Indonesisk översättning

en: Czech translation
sv: Tjeckisk översättning

en: Icon design
sv: Ikondesign

en: Credits
sv: Tack

en: Could not find RAR file extractor!
sv: Kunde inte hitta RAR-filsuppackare!

en: You need either the <i>rar</i> or the <i>unrar</i> program installed in order to read RAR (.cbr) files.
sv: Du behöver antingen programmet <i>rar</i> eller <i>unrar</i> installerat för att kunna läsa RAR-filer (.cbr).

en: ZIP archive
sv: ZIP-arkiv

en: Tar archive
sv: Tar-arkiv

en: Gzip compressed tar archive
sv: Gzip-komprimerat tar-arkiv

en: Bzip2 compressed tar archive
sv: Bzip2-komprimerat tar-arkiv

en: RAR archive
sv: RAR-arkiv

en: _Add bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Edit bookmarks...
sv: R_edigera bokmärken...

en: _Clear bookmarks...
sv: _Töm bokmärken...

en: Clear all bookmarks?
sv: Töm alla bokmärken?

en: All stored bookmarks will be removed. Are you sure that you want to continue?
sv: Alla lagrade bokmärken kommer att tas bort. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Edit bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Name
sv: Namn

en: Page
sv: Sida

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Could not read %s
sv: Kunde inte läsa %s

en: There are deprecated files left on your computer.
sv: Det finns utdaterade filer kvarlämnade på din dator.

en: Some old files (that were used for storing preferences, the library, bookmarks etc. for older versions of Comix) were found on your computer. If you do not plan on using the older versions of Comix again, you should remove these files in order to save some disk space. Do you want these files to be removed for you now?
sv: Några gamla filer (som användes för att lagra inställningar, biblioteket, bokmärken etc. för äldre versioner av Comix) har hittats på din dator. Om du inte planerar att använda de äldre versionerna av Comix igen, så bör du ta bort dessa filer för att spara diskutrymme. Vill du att dessa filer tas bort åt dig nu?

en: Edit archive
sv: Redigera arkiv

en: Import
sv: Importera

en: Images
sv: Bilder

en: Other files
sv: Andra filer

en: The new archive could not be saved!
sv: Det nya arkivet kunde inte sparas!

en: The original files have not been removed.
sv: Originalfilerna har inte tagits bort.

en: Archives are stored as ZIP files.
sv: Arkiven sparas i ZIP-format.

en: Remove from archive
sv: Ta bort från arkiv

en: Please note that the only files that are automatically added to this list are those files in archives that Comix recognizes as comments.
sv: Notera att de enda filer som automatiskt läggs till i denna lista är de filer i arkiv som Comix känner igen som kommentarer.

en: Size
sv: Storlek

en: Enhance image
sv: Förbättra bild

en: Defaults
sv: Återställ

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Automatically adjust contrast.
sv: Justera kontrast automatiskt.

en: Automatically adjust contrast (both lightness and darkness), separately for each colour band.
sv: Justera kontrast automatiskt (både ljushet och mörkhet), separat för varje färgkomponent.

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: All files
sv: Alla filer

en: All Archives
sv: Alla arkiv

en: ZIP archives
sv: ZIP-arkiv

en: RAR archives
sv: RAR-arkiv

en: Tar archives
sv: Tar-arkiv

en: A file named '%s' already exists. Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet '%s' finns redan. Vill du ersätta den?

en: Replacing it will overwrite its contents.
sv: Ersätts filen så kommer dess innehåll att skrivas över.

en: All images
sv: Alla bildfiler

en: JPEG images
sv: JPEG-bilder

en: PNG images
sv: PNG-bilder

en: Automatically add the books to this collection
sv: Lägg automatiskt till böckerna till denna samling

en: Could not open %s: Is a directory.
sv: Kunde inte öppna %s: Är en katalog.

en: Could not open %s: No such file.
sv: Kunde inte öppna %s: Filen finns inte.

en: Could not open %s: Permission denied.
sv: Kunde inte öppna %s: Otillräckliga rättigheter.

en: Could not open %s: Unknown file type.
sv: Kunde inte öppna %s: Okänd filtyp.

en: No images in '%s'
sv: Inga bilder i '%s'.

en: Unknown filetype
sv: Okänd filtyp

en: (Copy)
sv: (Kopia)

en: Library
sv: Bibliotek

en: Rename...
sv: Döp om...

en: Duplicate collection
sv: Duplicera samling

en: Remove collection...
sv: Ta bort samling...

en: All books
sv: Alla böcker

en: Remove collection from the library?
sv: Ta bort samling från biblioteket?

en: The selected collection will be removed from the library (but the books and subcollections in it will remain). Are you sure that you want to continue?
sv: Den markerade samlingen kommer att tas bort från biblioteket (men böckerna och undersamlingarna i den kommer att vara kvar). Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Rename collection?
sv: Döp om samling?

en: Please enter a new name for the selected collection.
sv: Ange ett nytt namn för den markerade samlingen.

en: Could not change the name to '%s'.
sv: Kunde inte ändra namnet till '%s'.

en: A collection by that name already exists.
sv: En samling med det namnet finns redan.

en: Could not duplicate collection.
sv: Kunde inte duplicera samling.

en: Root
sv: Rot

en: Put the collection '%(subcollection)s' in the collection '%(supercollection)s'.
sv: Lägg samlingen '%(subcollection)s' i samlingen '%(supercollection)s'.

en: Add books to '%s'.
sv: Lägg till böcker i '%s'.

en: Move books from '%(source collection)s' to '%(destination collection)s'.
sv: Flytta böcker från '%(source collection)s' till '%(destination collection)s'.

en: Remove from this collection
sv: Ta bort från den här samlingen

en: Remove from the library...
sv: Ta bort från biblioteket...

en: Removed %(num)d book(s) from '%(collection)s'.
sv: Tog bort %(num)d antal böcker från '%(collection)s'.

en: Remove books from the library?
sv: Ta bort böcker från biblioteket?

en: The selected books will be removed from the library (but the original files will be untouched). Are you sure that you want to continue?
sv: De markerade böckerna kommer att tas bort från biblioteket (men originalfilerna kommer att förbli orörda). Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Removed %d book(s) from the library.
sv: Tog bort %d antal böcker från biblioteket.

en: Search
sv: Sök

en: Display only those books that have the specified text string in their full path. The search is not case sensitive.
sv: Visa endast de böcker där den angivna textsträngen förekommer i deras sökväg. Sökningen är oberoende av gemener och versaler.

en: Cover size
sv: Omslagsstorlek

en: Add books
sv: Lägg till böcker

en: Add more books to the library.
sv: Lägg till fler böcker till biblioteket.

en: Add collection
sv: Lägg till samling

en: Add a new empty collection.
sv: Lägg till en ny tom samling.

en: Open the selected book.
sv: Öppna den markerade boken.

en: %d pages
sv: %d sidor

en: Add new collection?
sv: Lägg till ny samling?

en: Please enter a name for the new collection.
sv: Ange ett namn åt den nya samlingen.

en: New collection
sv: Ny samling

en: Could not add a new collection called '%s'.
sv: Kunde inte lägga till en ny samling med namnet '%s'.

en: Adding books
sv: Lägger till böcker

en: Added books
sv: Tillagda böcker

en: Adding '%s'...
sv: Lägger till '%s'...

en: SLIDESHOW
sv: BILDSPEL

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Background
sv: Bakgrundsfärg

en: Use this colour as background
sv: Använd denna färg som bakgrundsfärg

en: Always use this selected colour as the background colour.
sv: Använd alltid denna valda färg som bakgrundsfärg.

en: Use dynamic background colour.
sv: Använd dynamisk bakgrundsfärg.

en: Automatically pick a background colour that fits the viewed image.
sv: Välj automatiskt en bakgrundsfärg som passar den visade bilden.

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Thumbnail size (in pixels)
sv: Miniatyrbildsstorlek (i pixlar)

en: Show page numbers on thumbnails.
sv: Visa sidonummer på miniatyrbilder.

en: Magnifying Glass
sv: Förstoringsglas

en: Magnifying glass size (in pixels)
sv: Förstoringsglasstorlek (i pixlar)

en: Set the size of the magnifying glass. It is a square with a side of this many pixels.
sv: Ställ in storleken på förstoringsglaset. Det är en kvadrat vars sida är så här många pixlar bred.

en: Magnification factor
sv: Förstoringsfaktor

en: Set the magnification factor of the magnifying glass.
sv: Ställ in förstoringsfaktorn för förstoringsglaset.

en: Image scaling
sv: Bildskalning

en: Stretch small images.
sv: Dra ut små bilder.

en: Stretch images to a size that is larger than their original size if the current zoom mode requests it. If this preference is unset, images are never scaled to be larger than their original size.
sv: Dra ut bilder till en storlek som är större än deras originalstorlek om zoomningsläget kräver det. Om denna inställning är avaktiverad så blir bilder aldrig skalade till en storlek som övergår deras originalstorlek.

en: Transparency
sv: Transparens

en: Use checkered background for transparent images.
sv: Använd rutig bakgrund för transparenta bilder.

en: Use a grey checkered background for transparent images. If this preference is unset, the background is plain white instead.
sv: Använd en grårutig bakgrund till transparenta bilder. Om den här inställningen är avaktiverad så används en helvit bakgrund istället.

en: Appearance
sv: Utseende

en: Scroll
sv: Scrollning

en: Use smart space key scrolling.
sv: Använd smart scrollning med mellanslagstangenten.

en: Use smart scrolling with the space key. Normally the space key scrolls only right down (or up when shift is pressed), but with this preference set it also scrolls sideways and so tries to follow the natural reading order of the comic book.
sv: Använd smart scrollning med mellanslagstangenten. Normalt så scrollar mellanslagstangenten bara rakt ner (eller upp om shift är intryckt), men med den här inställningen aktiverad så scrollar den också i sidled och försöker på så vis att följa den naturliga läsriktningen av serieboken.

en: Flip pages when scrolling off the edges of the page.
sv: Vänd blad vid scrollning förbi sidans kanter.

en: Flip pages when scrolling "off the page" with the scroll wheel or with the arrow keys. It takes three consecutive "steps" with the scroll wheel or the arrow keys for the pages to be flipped.
sv: Vänd blad när du scrollar "av sidan" med scrollhjulet eller med piltangenterna. Det krävs tre på varandra följande "steg" med scrollhjulet eller piltangenterna för att sidan ska vändas.

en: Double page mode
sv: Dubbelsidesläge

en: Flip two pages in double page mode.
sv: Bläddra två sidor i dubbelsidesläge.

en: Flip two pages, instead of one, each time we flip pages in double page mode.
sv: Bläddra två sidor, istället för en, varje gång vi byter sida i dubbelsidesläge.

en: Show only one wide image in double page mode.
sv: Visa endast en bred bild i dubbelsidesläge.

en: Display only one image in double page mode, if the image's width exceeds its height. The result of this is that scans that span two pages are displayed properly (i.e. alone) also in double page mode.
sv: Visa endast en bild i dubbelsidesläge, om bildens bredd överstiger dess höjd. Effekten av detta är att en scan som innehåller två sidor visas ensam också i dubbelsidesläge.

en: Files
sv: Filer

en: Automatically open the next archive.
sv: Öppna automatiskt nästa arkiv.

en: Automatically open the next archive in the directory when flipping past the last page, or the previous archive when flipping past the first page.
sv: Öppna automatiskt nästa arkiv i katalogen när vi bläddrar förbi den sista sidan, eller det föregående arkivet när vi bläddrar förbi den första sidan.

en: Automatically open the last viewed file on startup.
sv: Öppna automatiskt den senast lästa filen vid uppstart.

en: Automatically open, on startup, the file that was open when Comix was last closed.
sv: Öppna automatiskt, vid uppstart, den fil som var öppnad när Comix avslutades senast.

en: Store information about recently opened files.
sv: Lagra information om de senast öppnade filerna.

en: Add information about all files opened from within Comix to the shared recent files list.
sv: Lägg till information om alla filer som öppnas inifrån Comix till den delade listan med senast öppnade filer.

en: Store thumbnails for opened files.
sv: Lagra miniatyrbilder för öppnade filer.

en: Store thumbnails for opened files according to the freedesktop.org specification. These thumbnails are shared by many other applications, such as most file managers.
sv: Lagra miniatyrbilder för filer som öppnas, i enlighet med freedesktop.org-specifikationen. Dessa miniatyrbilder delas av många andra program, exempelvis de flesta filhanterare.

en: Use a cache to speed up browsing.
sv: Använd en cache för att snabba upp bläddring.

en: Cache the images that are next to the currently viewed image in order to speed up browsing. Since the speed improvements are quite big, it is recommended that you have this preference set, unless you are running short on free RAM.
sv: Använd en cache till att lagra bilderna intill den visade bilden, för att snabba upp bläddring. Eftersom hastighetsförbättringen är relativt stor så rekommenderas du att ha den här inställningen aktiverad, om du inte har ont om ledigt RAM-minne.

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Default modes
sv: Standardlägen

en: Use double page mode by default.
sv: Använd dubbelsidesläge som standard.

en: Use fullscreen by default.
sv: Använd helskärm som standard.

en: Use manga mode by default.
sv: Använd mangaläge som standard.

en: Default zoom mode
sv: Standardzoomläge

en: Best fit mode
sv: Bästa anpassningsläge

en: Fit width mode
sv: Breddanpassningsläge

en: Fit height mode
sv: Höjdanpassningsläge

en: Manual zoom mode
sv: Manuellt zoomläge

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Automatically hide all toolbars in fullscreen.
sv: Göm automatiskt alla verktygsrader i helskärmsläge.

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Slideshow delay (in seconds)
sv: Bildspelsfördröjning (i sekunder)

en: Comment extensions
sv: Kommentarsfiländelser

en: Treat all files found within archives, that have one of these file endings, as comments.
sv: Behandla alla filer funna i arkiv, som har en av dessa filändelser, som kommentarer.

en: Automatically rotate images according to their metadata.
sv: Rotera bilder automatiskt enligt deras metadata.

en: Automatically rotate images when an orientation is specified in the image metadata, such as in an Exif tag.
sv: Rotera bilder automatisk om en orientering finns specificerad i bildens metadata, exempelvis i en Exif-tagg.

en: Display
sv: Visning

en: Properties
sv: Egenskaper

en: %d comments
sv: %d kommentarer

en: Location
sv: Plats

en: Accessed
sv: Åtkomsttid

en: Modified
sv: Modifieringstid

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Owner
sv: Ägare

en: Archive
sv: Arkiv

en: Image
sv: Bild

en: Thumbnail maintenance
sv: Miniatyrbildsunderhåll

en: Cleanup
sv: Rensa ut

en: Cleanup thumbnails
sv: Rensa ut miniatyrbilder

en: Thumbnails for files (such as image files and comic book archives) are stored in your home directory. Many different applications use and create these thumbnails, but sometimes thumbnails remain even though the original files have been removed - wasting space. This dialog can cleanup your stored thumbnails by removing orphaned and outdated thumbnails.
sv: Miniatyrbilder för filer (såsom bildfiler och serieboksarkiv) lagras i din hemkatalog. Många olika program använder och skapar dessa miniatyrbilder, men ibland blir de kvarlämnade trots att originalfilerna har blivit raderade, och ödslar plats. Det här dialogfönstret kan rensa ut dina lagrade miniatyrbilder genom att ta bort kvarglömda och utdaterade miniatyrbilder.

en: Thumbnail directory
sv: Miniatyrbildskatalog

en: Total number of thumbnails
sv: Totalt antal miniatyrbilder

en: Calculating...
sv: Beräknar...

en: Total size of thumbnails
sv: Total storlek på miniatyrbilder

en: Do you want to cleanup orphaned and outdated thumbnails now?
sv: Vill du rensa ut kvarglömda och utdaterade miniatyrbilder nu?

en: Removing thumbnails
sv: Raderar miniatyrbilder

en: Number of removed thumbnails
sv: Antal borttagna miniatyrbilder

en: Total size of removed thumbnails
sv: Total storlek på borttagna miniatyrbilder

en: Removed thumbnail for '%s'
sv: Tog bort miniatyrbild för '%s'

en: _Next page
sv: _Nästa sida

en: _Previous page
sv: F_öregående sida

en: _First page
sv: _Första sidan

en: _Last page
sv: _Sista sidan

en: _Zoom in
sv: _Zooma in

en: Zoom _out
sv: Zooma _ut

en: O_riginal size
sv: O_riginalstorlek

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Rotate 90 degrees CW
sv: _Rotera 90 grader medsols

en: Rotate 180 de_grees
sv: Rotera 180 _grader

en: Rotat_e 90 degrees CCW
sv: Rot_era 90 grader motsols

en: Fli_p horizontally
sv: S_pegelvänd horisontellt

en: Flip _vertically
sv: Spegelvänd _vertikalt

en: Manual _Zoom
sv: Manuell _zoom

en: Open _recent
sv: Öppna _senaste

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: T_oolbars
sv: _Verktygsrader

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _View
sv: _Visa

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Transform
sv: _Transformera

en: _Fullscreen
sv: _Helskärmsläge

en: _Double page mode
sv: _Dubbelsidesläge

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Menubar
sv: _Menyrad

en: St_atusbar
sv: St_atusrad

en: S_crollbars
sv: _Rullningslister

en: Th_umbnails
sv: Miniat_yrbilder

en: H_ide all
sv: _Göm alla

en: _Manga mode
sv: _Mangaläge

en: _Keep transformation
sv: Behåll transf_ormation

en: Run _slideshow
sv: Kör _bildspel

en: Magnifying _glass
sv: Förstorings_glas

en: _Best fit mode
sv: _Bästa anpassningsläge

en: Fit _width mode
sv: Br_eddanpassningsläge

en: Fit _height mode
sv: H_öjdanpassningsläge

en: M_anual zoom mode
sv: M_anuellt zoomläge

en: _About
sv: _Om

en: _View comments...
sv: Visa _kommentarer...

en: _Edit archive...
sv: R_edigera arkiv...

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Enhance image...
sv: Fö_rbättra bild...

en: _Thumbnail maintenance...
sv: Minia_tyrsbildsunderhåll...

en: Pr_eferences
sv: Inst_ällningar

en: _Library...
sv: Bib_liotek...

en: First page
sv: Första sidan

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Manga mode
sv: Mangaläge

en: Magnifying glass
sv: Förstoringsglas
