compiz-plugins-experimental - en to fi translation catalogue (316 entries)

en: Exclude Windows
fi: Ei käytössä näissä ikkunoissa

en: Mipmaps
fi: Mipmapit

en: Effect Settings
fi: Tehosteen asetukset

en: Number Of Fire Particles
fi: Tulipartikkelien lukumäärä

en: Number of fire particles.
fi: Tulipartikkelien lukumäärä.

en: Fire Particle Size
fi: Tulipartikkelin koko

en: Fire particle size.
fi: Tulipartikkelin koko.

en: Fire Particle Life
fi: Tulipartikkelin elinikä

en: Fire particle life.
fi: Tulipartikkelin elinikä.

en: Fire Particle Color
fi: Tulipartikkelin väri

en: Fire particle color.
fi: Tulipartikkelin väri.

en: Randomly Colored Fire
fi: Satunnainen väri tulelle

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
fi: Käytä satunnaisia värejä tulitehosteessa (tunnetaan myös nimellä mystinen tuli: Mystical Fire)

en: Fade
fi: Häivytys

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Cube Atlantis
fi: Kuutio-Atlantis

en: Speed factor
fi: Nopeuskerroin

en: Low detail models
fi: Alhaisten yksityiskohtien määrien mallit

en: Use less detailed models for increased performance.
fi: Käytä vähemmän yksityiskohtaisia malleja lisääntynyttä suorituskykyä varten.

en: Creature Selection
fi: Eliön valinta

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of sea creature.
fi: Merieliön tyyppi.

en: Color
fi: Värit

en: The color of the sea creature.
fi: Merieliön väri

en: Number
fi: Lukumäärä

en: The number of the sea creature.
fi: Merieliöiden lukumäärä.

en: Size
fi: Koko

en: The size of the sea creature.
fi: Merieliön koko.

en: Type of sea plant.
fi: Merikasvin tyyppi.

en: The color of the sea plant.
fi: Merikasvin väri.

en: The number of the sea plants.
fi: Merikasvien lukumäärä.

en: The size of the sea plant.
fi: Merikasvin koko.

en: Water / Ground
fi: Vesi / maa

en: Render water
fi: Piirrä vesi

en: Render ground
fi: Piirrä maa

en: Render ground inside the cube.
fi: Piirrä maa kuution sisällä

en: Ground color
fi: Maan väri

en: Color of ground in the cube.
fi: Maan väri kuutiossa.

en: Water surface height
fi: Veden pinnan korkeus

en: Water color
fi: Veden väri

en: Color of water in the cube.
fi: Veden väri kuutiossa.

en: Waves
fi: Aallot

en: Wave amplitude
fi: Aallonkorkeus

en: Wave frequency
fi: Aaltojen taajuus

en: Display
fi: Näyttö

en: Lighting
fi: Valaistus

en: Rotate lighting
fi: Käännä valaistusta

en: Preserve light direction when rotating the cube.
fi: Säilytä valon suunta kuutiota käännettäessä

en: Ambient light
fi: Ympäröivä valo

en: Component of light coming from all directions equally.
fi: Kaikista suunnista yhtä suuresti tulevan valon määrä.

en: Scale all factor
fi: Kaiken skaalauskerroin

en: Scale all the 3D models by this factor.
fi: Skaalaa kaikkia 3D-malleja tällä kertoimella.

en: 3D Models
fi: 3D-mallit

en: Model
fi: Malli

en: Scale factor
fi: Skaalauskerroin

en: Scale the 3D model by this factor.
fi: Skaalaa 3D-mallia tällä kertoimella.

en: Rotation plane
fi: Kiertotaso

en: Plane of rotation for the 3D model.
fi: Kiertämisen taso 3D-mallille.

en: Rotation rate
fi: Kiertonopeus

en: Rate of rotation of 3D model (in rotations per second).
fi: Kiertämisen nopeus 3D-mallille (kierroksia sekunnissa).

en: Model type
fi: Mallin tyyppi

en: Frames per second
fi: Kehyksiä sekunnissa

en: Render front and back sides
fi: Piirrä etu- ja takasivut

en: Ambient light intensity
fi: Ympäröivän valon intensiteetti

en: Loading
fi: Ladataan

en: Speed
fi: Nopeus

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Elements
fi: Elementit

en: General
fi: Yleiset

en: Screen Depth
fi: Näytön syvyys

en: Draw Over Windows
fi: Piirrä ikkunoiden päälle

en: Elements drawn above windows
fi: Elementit piirretään ikkunoiden päälle

en: Snow
fi: Lumi

en: Number Of Snowflakes
fi: Lumihiutaleiden määrä

en: Number of snowflakes
fi: Lumihiutaleiden määrä

en: Size Of Snowflakes
fi: Lumihiutaleiden koko

en: Size of snowflakes
fi: Lumihiutaleiden koko

en: Snow Speed
fi: Lumen satamisen nopeus

en: Speed of falling snow
fi: Satavan lumen nopeus

en: Snow Direction
fi: Lumen suunta

en: Select snow flake movement direction
fi: Valitse lumihiutaleiden liikkeen suunta

en: None
fi: Ei mitään

en: Up
fi: Ylös

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Snow Textures
fi: Lumen tekstuurit

en: Snow textures
fi: Lumitekstuurit

en: Autumn
fi: Syksy

en: Bubbles
fi: Kuplat

en: Fireflies
fi: Tulikärpäset

en: Stars
fi: Tähdet

en: Settings
fi: Asetukset

en: Update Delay
fi: Päivityksen viive

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
fi: Viive (millisekunneissa) näytön päivitysten välillä. Tämän arvon vähentäminen voi tehdä lumen satamisesta sulavampaa, mutta se lisää myös suorittimen käyttöä.

en: Top to Bottom
fi: Ylhäältä alas

en: Bottom to Top
fi: Alhaalta ylös

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Textures
fi: Tekstuurit

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: Enable Blending
fi: Ota sekoittaminen käyttöön

en: Enable Textures
fi: Ota tekstuurit käyttöön

en: Key Bindings
fi: Pikanäppäimet

en: Shift
fi: Vaihto

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: Color Opacity
fi: Värin läpinäkyvyys

en: Alter window opacity based on color.
fi: Muuta ikkunan läpinäkyvyys värin perusteella.

en: Toggle Window Fake ARGB
fi: Aktivoi ikkunan vale-ARGB

en: Toggle window fake ARGB.
fi: Aktivoi ikkunan vale-ARGB.

en: Window Types
fi: Ikkunatyypit

en: Mouse switch
fi: Hiiren kytkin

en: Switch viewport in response to mouse gesture
fi: Vaihda työtilaa vastatoimena hiirenliikkeelle

en: Begin Gesture
fi: Aloita hiirenliike

en: Begin Mouse Gesture
fi: Aloita hiirenliike

en: Height
fi: Korkeus

en: Width
fi: Leveys

en: Put On Viewport
fi: Laita työtilaan

en: Move window to a certain viewport
fi: Siirrä ikkuna toiseen työtilaan

en: Bindings
fi: Näppäinyhdistelmät

en: Put to arbitrary viewport
fi: Laita satunnaiseen työtilaan

en: Put On Viewport 1
fi: Laita työtilaan 1

en: Move window to viewport 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Put On Viewport 2
fi: Laita työtilaan 2

en: Move window to viewport 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Put On Viewport 3
fi: Laita työtilaan 3

en: Move window to viewport 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Put On Viewport 4
fi: Laita työtilaan 4

en: Move window to viewport 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Put On Viewport 5
fi: Laita työtilaan 5

en: Move window to viewport 5
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 5

en: Put On Viewport 6
fi: Laita työtilaan 6

en: Move window to viewport 6
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 6

en: Put On Viewport 7
fi: Laita työtilaan 7

en: Move window to viewport 7
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 7

en: Put On Viewport 8
fi: Laita työtilaan 8

en: Move window to viewport 8
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 8

en: Put On Viewport 9
fi: Laita työtilaan 9

en: Move window to viewport 9
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 9

en: Put On Viewport 10
fi: Laita työtilaan 10

en: Move window to viewport 10
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 10

en: Put On Viewport 11
fi: Laita työtilaan 11

en: Move window to viewport 11
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 11

en: Put On Viewport 12
fi: Laita työtilaan 12

en: Move window to viewport 12
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 12

en: Put to adjacent viewport
fi: Laita vierekkäiseen työtilaan

en: Viewport Left
fi: Vasen työtila

en: Move window to the viewport on the left
fi: Siirrä ikkuna vasempaan työtilaan

en: Viewport Right
fi: Oikea työtila

en: Move window to the viewport on the right
fi: Siirrä ikkuna oikeaan työtilaan

en: Viewport Top
fi: Ylempi työtila

en: Move window to the viewport on the top
fi: Siirrä ikkuna ylempään työtilaan

en: Viewport Bottom
fi: Alempi työtila

en: Move window to the viewport on the bottom
fi: Siirrä ikkuna alempaan työtilaan

en: Put within viewport
fi: Laita työtilan sisälle

en: Put Center
fi: Laita keskelle

en: Move window to the center
fi: Siirrä ikkuna keskelle

en: Put Left
fi: Laita vasemmalle

en: Move window to the left edge
fi: Siirrä ikkuna vasempaan reunaan

en: Put Right
fi: Laita oikealle

en: Move window to the right edge
fi: Siirrä ikkuna oikeaan reunaan

en: Put Top
fi: Laita ylös

en: Move window to the top edge
fi: Siirrä ikkuna yläreunaan

en: Put Bottom
fi: Laita alas

en: Move window to the bottom edge
fi: Siirrä ikkuna alareunaan

en: Put Top Left
fi: Laita ylös vasemmalle

en: Move window to the top left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan yläkulmaan

en: Put Top Right
fi: Laita ylös oikealle

en: Move window to the top right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan yläkulmaan

en: Put Bottom Left
fi: Laita alas vasemmalle

en: Move window to the bottom left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan alakulmaan

en: Put Bottom Right
fi: Laita alas oikealle

en: Move window to the bottom right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan alakulmaan

en: Restore Position
fi: Palauta sijainti

en: Move window to the last position
fi: Siirrä ikkuna viimeiseen paikkaan

en: Put Pointer
fi: Aseta osoitin

en: Move window to the pointer position
fi: Siirrä ikkuna hiiren osoittimen kohdalle

en: Put
fi: Laita

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
fi: Siirrä ikkunaa mielivaltaisesti antamalla x, y ja tyyppi.

en: Misc. Options
fi: Sekalaiset valinnat

en: Padding
fi: Täyte

en: Pad Left
fi: Täyte vasemmalla

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
fi: Pikselien lukumäärä vasemmasta reunasta laskien, jonka jälkeen ikkuna jää paikalleen

en: Pad Right
fi: Täyte oikealla

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
fi: Pikselien lukumäärä oikeasta reunasta laskien, jonka jälkeen ikkuna jää paikalleen

en: Pad Top
fi: Täyte ylhäällä

en: Pad Bottom
fi: Täyte alhaalla

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
fi: Pikselien lukumäärä alareunasta laskien, jonka jälkeen ikkuna jää paikalleen

en: Unfocus Window
fi: Poista ikkunan kohdistus

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
fi: Poista ikkunan kohdistus jos se siirretään työtilasta pois

en: Window Center
fi: Ikkunan keskipiste

en: Put pointer uses the center of the window
fi: Osoittimen asetus käyttää ikkunan keskipistettä

en: Avoid Offscreen
fi: Vältä offscreenia

en: Avoids putting window borders offscreen
fi: Vältä ikkunoiden reunojen meneminen näytön reunan yli

en: Animation
fi: Animaatio

en: Animation speed
fi: Animaationopeus

en: Timestep
fi: Aikaviive

en: Animation timestep
fi: Animaation aikaviive

en: Initiate
fi: Aloita

en: Generate mipmaps
fi: Luo mipmapit

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Options
fi: Valinnat

en: Snow for Compiz
fi: Compizin lumiliitännäinen

en: Snow Over Windows
fi: Lunta ikkunoiden päällä

en: Snow is drawn above windows
fi: Lunta piirretään ikkunoiden päälle

en: Rotate Flakes
fi: Kierrä hiutaleita

en: Enables alpha blending of snowflakes.
fi: Ota lumihiutaleiden läpinäkyvyyssekoittaminen käyttöön.

en: Enables textured snowflakes. If not selected, color gradients are used.
fi: Ottaa käyttöön teksturoidut lumihiutaleet. Muussa tapauksessa käytetään väriliukuja.

en: Snow Toggle
fi: Lumen käyttöönotto

en: Snow toggle key
fi: Lumen käyttöönoton näppäin

en: Stack Window Switcher
fi: Pinoikkunavaihdin

en: Key bindings
fi: Pikanäppäimet

en: Next Window
fi: Seuraava ikkuna

en: Show switcher if not visible and select next window.
fi: Näytä vaihdin ja valitse seuraava ikkuna.

en: Previous Window
fi: Edellinen ikkuna

en: Show switcher if not visible and select previous window.
fi: Näytä vaihdin ja valitse edellinen ikkuna.

en: Next Window (All Workspaces)
fi: Seuraava ikkuna (kaikki työtilat)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
fi: Näytä vaihdin ja valitse seuraava ikkuna kaikista ikkunoista.

en: Previous Window (All Workspaces)
fi: Edellinen ikkuna (kaikki työtilat)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
fi: Näytä vaihdin ja valitse edellinen ikkuna kaikista ikkunoista.

en: Next Window (Group)
fi: Seuraava ikkuna (ryhmä)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
fi: Näytä vaihdin ja valitse seuraava ikkuna nykyisestä ohjelmasta.

en: Previous Window (Group)
fi: Edellinen ikkuna (ryhmä)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
fi: Näytä vaihdin ja valitse edellinen ikkuna nykyisestä ohjelmasta.

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Inactive Window Opacity
fi: Passiivisen ikkunan läpinäkyvys

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the switcher which are not selected
fi: Läpinäkyvyys prosentteina vaihtajan ikkunoille, jotka eivät ole valittuja

en: Rotate inactive windows
fi: Kierrä passiiviset ikkunat

en: Should not selected windows be rotated
fi: Pitäisikö ei-valitut ikkunat kieräyttää

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Windows that should be shown in the switcher
fi: Ikkunat, jotka näytetään vaihtajassa

en: Darken Background
fi: Tummenna tausta

en: Darken background when showing the stack
fi: Tummenna tausta pinoa näyttäessä

en: Show Minimized
fi: Näytä pienennetyt ikkunat

en: Tilt
fi: Kallistus

en: Tilt angle of the background.
fi: Taustakuvan kallistuskulma.

en: Window title display
fi: Ikkunan nimen näyttäminen

en: Show Window Title
fi: Näytä ikkunan otsikko

en: Show window title of currently selected window.
fi: Näytä valitun ikkunan otsikko.

en: Bold Font
fi: Lihavoitu kirjasin

en: Font Size
fi: Kirjasimen koko

en: Font size for the window title
fi: Ikkunan nimen fontin koko

en: Background Color
fi: Taustan väri

en: Background color for the window title
fi: Ikkunan nimen taustaväri

en: Font Color
fi: Kirjasimen väri

en: Font color for the window title
fi: Ikkunan nimen fontin väri

en: Text Placement
fi: Tekstin sijoittelu

en: On Thumbnail
fi: Esikatselukuvan päällä

en: Centered on screen
fi: Keskitetty näytölle

en: Above
fi: Ylhäällä

en: Below
fi: Alhaalla

en: Window Match
fi: Ikkunan sovitus

en: Next window
fi: Seuraava ikkuna

en: Popup switcher if not visible and select next window
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse seuraava ikkuna

en: Prev window
fi: Edellinen ikkuna

en: Popup switcher if not visible and select previous window
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse edellinen ikkuna

en: Next window (All windows)
fi: Seuraava ikkuna (kaikki ikkunat)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse seuraava ikkuna kaikista ikkunoista

en: Prev window (All windows)
fi: Edellinen ikkuna (kaikki ikkunat)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse edellinen ikkuna kaikista ikkunoista

en: Next window (Group)
fi: Seuraava ikkuna (ryhmä)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse nykyisen ohjelman seuraava ikkuna.

en: Prev window (Group)
fi: Edellinen ikkuna (ryhmä)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse nykyisen ohjelman edellinen ikkuna.

en: Next window (No popup)
fi: Seuraava ikkuna (ei ponnahdusikkunaa)

en: Select next window without showing the popup window.
fi: Valitse seuraava ikkuna näyttämättä ponnahdusikkunaa.

en: Prev window (No popup)
fi: Edellinen ikkuna (ei ponnahdusikkunaa)

en: Select previous window without showing the popup window.
fi: Valitse edellinen ikkuna näyttämättä ponnahdusikkunaa.

en: Next Panel
fi: Seuraava paneeli

en: Select next panel type window.
fi: Valitse seuraava paneeli-tyyppinen ikkuna.

en: Prev Panel
fi: Edellinen paneeli

en: Select previous panel type window.
fi: Valitse edellinen paneeli-tyyppinen ikkuna.

en: Switcher speed
fi: Vaihtajan nopeus

en: Switcher timestep
fi: Vaihtajan aikaviive

en: Switcher windows
fi: Vaihtimen ikkunat

en: Windows that should be shown in switcher
fi: Ikkunat, jotka näytetään vaihtimessa

en: Show minimized windows
fi: Näytä piennetyt ikkunat

en: Change to the viewport of the selected window while switching
fi: Siirry valitun ikkunan työtilaan vaihtaessa

en: Popup Window Delay
fi: Ponnahdusikkunan viive

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
fi: Viive (sekunneissa) ponnahdusikkunan näyttämiseen

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Amount of saturation in percent
fi: Kylläisyyden määrä prosentteina

en: Amount of brightness in percent
fi: Kirkkauksen määrä prosentteina

en: Amount of opacity in percent
fi: Läpinäkyvyyden määrä prosentteina

en: Icon
fi: Kuvake

en: Show icon next to thumbnail
fi: Näytä kuvake esikatselukuvan vieressä

en: Mipmap
fi: Mipmappi

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
fi: Luo mipmappeja parantaakseen skaalauksen laatua, jos mahdollista

en: Row Alignment
fi: Rivin sovitus

en: Alignment for rows that are not fully filled
fi: Sovitus riveihin, jotka eivät ole kokonaan täytettyjä

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Selected Window Highlight
fi: Valitun ikkunan korostus

en: Highlight Mode
fi: Korostustapa

en: Mode for highlighting the currently selected window
fi: Tapa korostaa valittu ikkuna

en: Bring Selected To Front
fi: Tuo valitut eteen

en: Show Rectangle
fi: Näytä ruutu

en: Minimized Window Highlight Rectangle
fi: Pienennetyn ikkunan korostusruutu

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
fi: Mihin korostusruutu tulee näyttää pienennetyille ikkunoille

en: Original Window Position
fi: Ikkunan alkuperäinen sijainti

en: Highlight Color
fi: Korostuksen väri

en: Color of highlight rectangle
fi: Korostusruudun väri

en: Highlight Border Color
fi: Korostuksen reunan väri

en: Color of highlight rectangle border
fi: Korostusruudun reunan väri

en: Highlight Border Inlay Color
fi: Korostuksen reunan upotuksen väri

en: Color of inlay in highlight rectangle border
fi: Korostusruudun reunan upotuksen väri

en: Tile
fi: Laatoita

en: Animation Duration
fi: Animaation kesto

en: Tile Vertically
fi: Laatoita pystysuoraan

en: Tile Horizontally
fi: Laatoita vaakasuoraan

en: Cascade
fi: Kaskadi

en: Tile Windows
fi: Laatoita ikkunat

en: Rotation speed
fi: Kiertämisen nopeus

en: Particle Size
fi: Partikkelin koko

en: Darken backgound
fi: Tummenna taustakuva

en: Darken background under particles
fi: Tummenna taustakuva partikkelien alla
