compiz-plugins-experimental - en to he translation catalogue (353 entries)

en: Exclude Windows
he: התעלם מחלונות

en: Effect Settings
he: הגדרות אפקט

en: Number Of Fire Particles
he: מספר חלקיקי אש

en: Number of fire particles.
he: מספר חלקיקי אש.

en: Fire Particle Size
he: גודל חלקיקי אש

en: Fire particle size.
he: גודל חלקיקי אש.

en: Fire Particle Life
he: אורך חיי חלקיקי אש

en: Fire particle life.
he: אורך חיי חלקיקי אש.

en: Fire Particle Color
he: צבע חלקיקי אש

en: Fire particle color.
he: צבע חלקיקי אש.

en: Randomly Colored Fire
he: אש בצבעים אקראיים

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
he: צבעים אקראיים עבור אפקט האש; אש פיות.

en: Fade
he: פייד

en: Distance
he: מרחק

en: Cube Atlantis
he: קוביית אטלנטיס

en: Multiply the speed of the fish by this factor.
he: הכפל את מהירות הדגים במקדם זה.

en: Start crabs on bottom
he: שחרר סרטנים על הקרקעית

en: School similar groups
he: קבץ קבוצות דומות ללהקה

en: Fish in different groups, but of the same type, swim together.
he: דגים בני אותו הסוג מקבוצות שונות שוחים יחדיו.

en: Low detail models
he: מודלים בעלי רמת פירוט נמוכה

en: Use less detailed models for increased performance.
he: השתמש במודלים מפורטים פחות על מנת לשפר את הביצועים.

en: Type of sea creature.
he: סוג היצור הימי.

en: Number
he: מספר

en: Type of sea plant.
he: סוג צמח המים.

en: Water / Ground
he: מים \ קרקע

en: Render water
he: צייר מים

en: Render water wireframe
he: צייר מים כשלד

en: Water surface height
he: גובה פני המים

en: Water/Ground grid smoothness
he: רשת להחלקת מים\קרקע

en: Number of subdivisions that create a finer grid.
he: מספר תת החלוקות היוצרות רשת מפורטת יותר.

en: Render waves
he: צייר גלים

en: Semi-randomize light scattering off water waves.
he: פזר את האורעל פני הגלים באופן אקראי למחצה.

en: Amplitude of water waves.
he: משרעת הגלים.

en: Wave frequency
he: תדירות גלים

en: Frequency of water waves.
he: תדירות הגלים.

en: Amplitude of small water waves on the bigger ones.
he: משרעת הגלים הקטנים מעל לגלים הגדולים.

en: Small wave frequency
he: תדירות גלים קטנים.

en: Frequency of small water waves on the bigger ones.
he: תדירות הגלים הקטנים מעל לגלים הגדולים.

en: Rescale along the sides of the cube by the ratio of screen width to height.
he: התאם את הגודל לצידי הקוביה על פי יחס רוחב המסך לאורכו.

en: Rotate lighting
he: סובב אור

en: Light inclination
he: הטייתהאור

en: The angle of light rays from the horizon in degrees (0 is from the viewer's perspective, 90 is from on top). Only has effect when Rotate Lighting is false.
he: זווית קרני האור מעל האופק במעלות (0 פירושו מנקודת מבטו של הצופה, 90 פירושו היישר מלמעלה). רלוונטית רק כאשר "סיבוב אור" מוגדר כ-"לא".

en: Ambient light
he: אור אופף

en: Component of light coming from all directions equally.
he: מרכיב האור מגיע מכל העברים במידה שווה.

en: Cube 3D Models
he: מודל תלת ממדי בקובייה

en: Scale all the 3D models by this factor.
he: שנה את גודל המודלים התלת ממדיים על פי מקדם זה.

en: Full path to 3D wavefront (.obj) model file.
he: נתיב מלא עבור קבצי מודל חזית גל (.obj).

en: Scale the 3D model by this factor.
he: שנה את גודל המודל התלת ממדי על פי מקדם זה.

en: Plane of rotation for the 3D model.
he: מישור סיבוב עבור מודלים תלת ממדיים.

en: Rate of rotation of 3D model (in rotations per second).
he: קצב סיבוב המודל התלת ממדי (בסיבובים לשנייה).

en: Type of 3D model (still or animated).
he: סוג המודל התלת ממדי (דומם או מונפש).

en: Frames per second
he: רענון לשנייה

en: Framerate (per second) for the animated series of obj files.
he: קצב רענון (לשנייה) עבור סדרת קבצי obj.

en: Render front and back sides
he: צייר חזית ועורף

en: Renders the front surface and then the back surface. This can be useful for models which show black spots but can cause a performance hit.
he: מצייר את המשטח הקדמי ולאחר מכן את האחורי. אפשרות זו עשויה להועיל במקרה של מודלים עליהם מופיעים כתמים שחורים, אך היא עלולה לפגוע בביצועים.

en: Component of light coming from the direction set by inclination or from the viewer if Rotate Lighting is true.
he: מרכיב האור מגיע מן הכיוון שנקבע על ידי ההטייה או מכיוון הצופה אם מוגדר "סיבוב אור".

en: Specular light intensity
he: עוצמת אור משתקף

en: Highly directional component of light coming from the direction set by inclination or from the viewer if Rotate Lighting is true.
he: מרכיב אור כיווני ביותר המגיע מכיוון הנקבע על ידי ההטייה או מכיוון הצופה אם מוגדר "סיבוב אור".

en: Use separate threads
he: השתמש בפתילים נפרדים.

en: Use separate threads to load each model faster and allow other interaction whilst loading.
he: השתמש בפתילים נפרדים על מנת להאיץ את טעינתו של כל מודל ועל מנת לאפשר אינטראקציות מסוגים אחרים בעת הטעינה.

en: Speed
he: מהירות

en: Opacity
he: אטימות

en: Saturation
he: רוויה

en: Brightness
he: בהירות

en: Elements
he: יסודות

en: General
he: כללי

en: Screen Depth
he: עומק המסך

en: How deep into the screen snowflakes can be drawn before being removed
he: עד לאיזה עומק בתוך המסך יש לצייר את פתיתי השלג טרם הסרתם.

en: Snow
he: שלג

en: Number Of Snowflakes
he: מספר פתיתי השלג

en: Number of snowflakes
he: מספר פתיתי השלג

en: Size Of Snowflakes
he: גודל פתיתי השלג

en: Size of snowflakes
he: גודל פתיתי השלג

en: Snow Speed
he: מהירות השלג

en: Speed of falling snow
he: מהירות צניחת השלג

en: Snow Direction
he: כיוון השלג

en: Select snow flake movement direction
he: בחר את כיוון תנועת פתיתי השלג

en: None
he: ללא

en: Up
he: למעלה

en: Left
he: שמאלה

en: Right
he: ימינה

en: Snow Textures
he: טקסטורות שלג

en: Snow textures
he: טקסטורות שלג

en: Autumn
he: סתיו

en: Sway Of leaves
he: עלים מתנודדים

en: sway of leaves
he: עלים מתנודדים

en: Bubbles
he: בועות

en: Viscosity of liquid
he: צמיגות הנוזל

en: Stars
he: כוכבים

en: Star X Offset
he: הזחת כוכב על ציר X

en: The X point on the screen where stars should start
he: נקודת ה-X על המסך שבה יופיעו הכוכבים

en: Star Y Offset
he: הזחת כוכב על ציר Y

en: The Y point on the screen where stars should start
he: נקודת ה-Y על המסך שבה יופיעו הכוכבים

en: Settings
he: הגדרות

en: Update Delay
he: השהייה לפני עדכון

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
he: משך זמן (במילישניות) בין עדכוני מסך. הפחתת ערך זה תוכל להביא לירידת שלג חלקה יותר, אך תגביר את העומס על המעבד.

en: Screen Boxing
he: קופסת המסך

en: Top to Bottom
he: מלמעלה למטה

en: Bottom to Top
he: מלמטה למעלה

en: Right to Left
he: מימין לשמאל

en: Left to Right
he: משמאל לימין

en: Textures
he: טקסטורות

en: Debug
he: דיבוג

en: Enable Blending
he: אפשר מיזוג

en: Enable Textures
he: אפשר טקסטורות

en: Key Bindings
he: צירופי מקשים

en: Misc
he: שונות

en: Color Opacity
he: אטימות צבע

en: Alter window opacity based on color.
he: שנה אטימות חלון בהתבסס על הצבע.

en: Toggle Window Fake ARGB
he: הפעל\נטרל ARGB מזויף לחלון

en: Toggle window fake ARGB.
he: הפעל\נטרל ARGB מזויף לחלון.

en: Window Types
he: סוגי חלונות

en: Mouse switch
he: מעבר עכבר

en: Switch viewport in response to mouse gesture
he: עבור למשטח עבודה אחר בתגובה למחוות עכבר

en: Begin Gesture
he: התחל מחווה

en: Begin Mouse Gesture
he: התחל מחוות עכבר

en: Height
he: גובה

en: Width
he: רוחב

en: Put On Viewport
he: הצב במשטח עבודה

en: Move window to a certain viewport
he: הזז חלון אל משטח עבודה מסוים

en: Bindings
he: צימודים

en: Put to arbitrary viewport
he: הצב במשטח עבודה כלשהו

en: Put On Viewport 1
he: הצב במשטח עבודה 1

en: Move window to viewport 1
he: הזז חלון אל משטח עבודה 1

en: Put On Viewport 2
he: הצב במשטח עבודה 2

en: Move window to viewport 2
he: הזז חלון אל משטח עבודה 2

en: Put On Viewport 3
he: הצב במשטח עבודה 3

en: Move window to viewport 3
he: הזז חלון אל משטח עבודה 3

en: Put On Viewport 4
he: הצב במשטח עבודה 4

en: Move window to viewport 4
he: הזז חלון אל משטח עבודה 4

en: Put On Viewport 5
he: הצב במשטח עבודה 5

en: Move window to viewport 5
he: הזז חלון אל משטח עבודה 5

en: Put On Viewport 6
he: הצב במשטח עבודה 6

en: Move window to viewport 6
he: הזז חלון אל משטח עבודה 6

en: Put On Viewport 7
he: הצב במשטח עבודה 7

en: Move window to viewport 7
he: הזז חלון אל משטח עבודה 7

en: Put On Viewport 8
he: הצב במשטח עבודה 8

en: Move window to viewport 8
he: הזז חלון אל משטח עבודה 8

en: Put On Viewport 9
he: הצב במשטח עבודה 9

en: Move window to viewport 9
he: הזז חלון אל משטח עבודה 9

en: Put On Viewport 10
he: הצב במשטח עבודה 10

en: Move window to viewport 10
he: הזז חלון אל משטח עבודה 10

en: Put On Viewport 11
he: הצב במשטח עבודה 11

en: Move window to viewport 11
he: הזז חלון אל משטח עבודה 11

en: Put On Viewport 12
he: הצב במשטח עבודה 12

en: Move window to viewport 12
he: הזז חלון אל משטח עבודה 12

en: Put to adjacent viewport
he: הצב במשטח עבודה סמוך

en: Viewport Left
he: משטח עבודה שמאלי

en: Move window to the viewport on the left
he: הזז חלון אל משטח העבודה שמשמאל

en: Viewport Right
he: משטח עבודה ימני

en: Move window to the viewport on the right
he: הזז חלון אל משטח העבודה שמימין

en: Viewport Top
he: משטח עבודה עליון

en: Move window to the viewport on the top
he: הזז חלון אל משטח העבודה שמלמעלה

en: Viewport Bottom
he: משטח עבודה תחתון

en: Move window to the viewport on the bottom
he: הזז חלון אל משטח העבודה שמתחת

en: Put within viewport
he: הצב בתוך משטח עבודה

en: Put Center
he: הצב במרכז

en: Move window to the center
he: הזז חלון אל המרכז

en: Put Left
he: הצב בשמאל

en: Move window to the left edge
he: הזז חלון אל קצה המסך השמאלי

en: Put Right
he: הצב בימין

en: Move window to the right edge
he: הזז חלון אל קצה המסך הימני

en: Put Top
he: הצב מעלה

en: Move window to the top edge
he: הזז חלון אל קצה המסך העליון

en: Put Bottom
he: הצב מטה

en: Move window to the bottom edge
he: הזז חלון אל קצה המסך התחתון

en: Put Top Left
he: הצב מעלה משמאל

en: Move window to the top left corner
he: הזז חלון אל הפינה השמאלית העליונה

en: Put Top Right
he: הצב מעלה מימין

en: Move window to the top right corner
he: הזז חלון אל הפינה הימנית העליונה

en: Put Bottom Left
he: הצב מטה משמאל

en: Move window to the bottom left corner
he: הזז חלון אל הפינה השמאלית התחתונה

en: Put Bottom Right
he: הצב מטה מימין

en: Move window to the bottom right corner
he: הזז חלון אל הפינה הימנית התחתונה

en: Restore Position
he: שחזר מיקום

en: Move window to the last position
he: הזז חלון אל המיקום האחרון

en: Put Pointer
he: הצב על סמן

en: Move window to the pointer position
he: הזז חלון אל מיקום הסמן

en: Put
he: הצבה

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
he: הזז חלונות באופן שרירותי על ידי העברת x, y, וסוג.

en: Misc. Options
he: אפשרויות נוספות

en: Padding
he: ריפוד

en: Pad Left
he: ריפוד שמאלי

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
he: מספר הפיקסלים מקצה המסך השמאלי שבהם יעצור החלון מתנועה

en: Pad Right
he: ריפוד ימני

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
he: מספר הפיקסלים מקצה המסך הימני שבהם יעצור החלון מתנועה

en: Pad Top
he: ריפוד עליון

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
he: מספר הפיקסלים מקצה המסך העליון שבהם יעצור החלון מתנועה

en: Pad Bottom
he: ריפוד תחתון

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
he: מספר הפיקסלים מקצה המסך התחתון שבהם יעצור החלון מתנועה

en: Unfocus Window
he: בטל את מיקוד החלון

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
he: בטל את המיקוד על חלון שהוזז אל מחוץ למשטח העבודה

en: Window Center
he: מרכז חלון

en: Put pointer uses the center of the window
he: הצבה על הסמן מוגדרת על פי מרכז החלון

en: Avoid Offscreen
he: אל תצא מגבולות המסך

en: Avoids putting window borders offscreen
he: הגדרה זו מונעת הצבת גבולות חלונות מחוץ למסך

en: Animation
he: אנימציה

en: Animation speed
he: מהירות אנימציה

en: Timestep
he: יחידת זמן

en: Animation timestep
he: יחידת זמן אנימציה

en: Initiate
he: הפעל

en: Generate mipmaps
he: ייצר mipmap

en: Zoom
he: תקריב

en: Options
he: אפשרויות

en: Snow for Compiz
he: שלג עבור קומפיז

en: How far outside the screen resolution snow flakes can be before being removed. Needed because of FOV.
he: עד לאיזה מרחק מחוץ לאבחנת המסך יש לצייר את פתית השלג טרם הסרתם. נחוץ מטעמי שדה ראייה.

en: Snow Over Windows
he: שלג מעל החלונות

en: Snow is drawn above windows
he: השלג מצטייר מעל לחלונות

en: Rotate Flakes
he: סחרר פתיתים

en: Flakes rotate if checked.
he: אם האפשרות נבחרה, הפתיתים יסתחררו.

en: Enables alpha blending of snowflakes.
he: אפשר מיזוג אלפא של פתיתי שלג.

en: Enables textured snowflakes. If not selected, color gradients are used.
he: אפשר טקסטורות עבור פתיתי שלג. אם האפשרות לא נבחרה, ייעשה שימוש בצבע מדורג.

en: Snow Toggle
he: הפעל\נטרל שלג

en: Snow toggle key
he: מקש להפעלת\ניטרול שלג

en: Stack Window Switcher
he: מעביר שולחן

en: Key bindings
he: צירופי מקשים

en: Next Window
he: החלון הבא

en: Show switcher if not visible and select next window.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הבא.

en: Previous Window
he: החלון הקודם

en: Show switcher if not visible and select previous window.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הקודם.

en: Next Window (All Workspaces)
he: החלון הבא (כל משטחי העבודה)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הבא מבין כל החלונות.

en: Previous Window (All Workspaces)
he: החלון הקודם (כל משטחי העבודה)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הקודם מבין כל החלונות.

en: Next Window (Group)
he: החלון הבא (קבוצה)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הבא של היישום הנוכחי.

en: Previous Window (Group)
he: החלון הקודם (קבוצה)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הקודם של היישום הנוכחי.

en: Behavior
he: התנהגות

en: Inactive Window Opacity
he: אטימות חלון לא פעיל

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the switcher which are not selected
he: אחוז האטימות של החלונות במעביר שלא נבחרו

en: Rotate inactive windows
he: סובב חלונות לא פעילים

en: Should not selected windows be rotated
he: האם יש לסובב חלונות שלא נבחרו

en: Windows
he: חלונות

en: Windows that should be shown in the switcher
he: חלונות שיוצגו במעביר

en: Darken Background
he: הכהה רקע

en: Darken background when showing the stack
he: הכהה את הרקע בעת הצגת השולחן

en: Show Minimized
he: הצג ממוזערים

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
he: הצג חלונות ממוזערים, גלולים או מוסתרים על ידי מצב 'הצג שולחן עבודה'.

en: Tilt
he: שיפוע

en: Tilt angle of the background.
he: זווית נטייה של הרקע.

en: Window title display
he: הצגת כותרת חלון

en: Show Window Title
he: הצג כותרת חלון

en: Show window title of currently selected window.
he: הצג את כותרת החלון הנבחר.

en: Bold Font
he: גופן מודגש

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
he: קובע אם כותרת החלון תוצג בגופן מודגש אם לאו.

en: Font Size
he: גודל גופן

en: Font size for the window title
he: גודל גופן כותרת החלון

en: Background Color
he: צבע רקע

en: Background color for the window title
he: צבע רקע כותרת החלון

en: Font Color
he: צבע גופן

en: Font color for the window title
he: צבע גופן כותרת החלון

en: Text Placement
he: מיקום טקסט

en: Selects where to place the window title.
he: קובע את מיקום כותרת החלון.

en: On Thumbnail
he: בתמונה מוקטנת

en: Centered on screen
he: ממורכז על המסך

en: Above
he: מעל

en: Below
he: מתחת

en: Window Match
he: חלונות תואמים

en: Next window
he: החלון הבא

en: Popup switcher if not visible and select next window
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הבא

en: Prev window
he: החלון הקודם

en: Popup switcher if not visible and select previous window
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הקודם

en: Next window (All windows)
he: החלון הבא (כל החלונות)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הבא מבין כל החלונות.

en: Prev window (All windows)
he: החלון הקודם (כל החלונות)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הקודם מבין כל החלונות

en: Next window (Group)
he: החלון הבא (קבוצה)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הבא של היישום הנוכחי.

en: Prev window (Group)
he: החלון הקודם (קבוצה)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
he: הצג את המעביר, אם הוא אינו מוצג כבר, ובחר את החלון הקודם של היישום הנוכחי.

en: Next window (No popup)
he: החלון הבא (ללא חלונות קופצים)

en: Select next window without showing the popup window.
he: בוחר את החלון הבא בלי להציג את החלון הקופץ.

en: Prev window (No popup)
he: החלון הקודם (ללא חלון קופץ)

en: Select previous window without showing the popup window.
he: בוחר את החלון הקודם בלי להציג את החלון הקופץ.

en: Next Panel
he: הפאנל הבא

en: Select next panel type window.
he: בוחר את חלון הפאנל הבא.

en: Prev Panel
he: הפאנל הקודם

en: Select previous panel type window.
he: בוחר את חלון הפענל הקודם.

en: Switcher speed
he: מהירות המעביר

en: Switcher timestep
he: יחידת זמן עבור המעביר

en: Switcher windows
he: חלונות המעביר

en: Windows that should be shown in switcher
he: חלונות שיוצגו במעביר

en: Show minimized windows
he: הצג חלונות ממוזערים

en: Auto Change Viewport
he: שנה משטח עבודה אוטומטית

en: Change to the viewport of the selected window while switching
he: שנה את משטח העבודה של החלון הנבחר בעת העברה

en: Popup Window Delay
he: השהיית חלון קופץ

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
he: משך המתנת החלון הקופץ בשניות לפני הופעתו

en: Appearance
he: מראה

en: Amount of saturation in percent
he: אחוז רוויה

en: Amount of brightness in percent
he: אחוז בהירות

en: Amount of opacity in percent
he: אחוז אטימות

en: Icon
he: צלמית

en: Show icon next to thumbnail
he: הצג צלמית לצד התמונה המוקטנת

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
he: ייצר mipmap במידת האפשר על מנת לשפר את איכות שינוי הגודל

en: Row Alignment
he: יישור שורה

en: Alignment for rows that are not fully filled
he: יישור השורות שאינן מלאות לגמרי

en: Centered
he: ממורכז

en: Selected Window Highlight
he: הדגשת חלון נבחר

en: Highlight Mode
he: מצב הדגשה

en: Mode for highlighting the currently selected window
he: מצב הדגשת החלון הנבחר

en: Bring Selected To Front
he: הבא את העצם הנבחר לחזית

en: Show Rectangle
he: הצג מלבן

en: Minimized Window Highlight Rectangle
he: מלבן הדגשה של חלון ממוזער

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
he: היכן לצייר את מלבן ההדגשה עבור חלונות ממוזערים

en: Taskbar Entry
he: ערך בשורת המשימות

en: Original Window Position
he: מיקום חלון מקורי

en: Highlight Color
he: צבע הדגשה

en: Color of highlight rectangle
he: צבע מלבן ההדגשה

en: Highlight Border Color
he: צבע גבול ההדגשה

en: Color of highlight rectangle border
he: צבע גבול מלבן ההדגשה

en: Highlight Border Inlay Color
he: צבע מילוי גבול ההדגשה

en: Color of inlay in highlight rectangle border
he: צבע מילוי גבול מלבן ההדגשה

en: Tile
he: ריצוף

en: Tile windows
he: ריצוף חלונות

en: Tiling Animation Type
he: סוג אנימצית ריצוף

en: Selects the animation used while tiling
he: האנימציה שתוצג בעת ריצוף

en: Filled Outline
he: קו מתאר ממולא

en: Slide
he: גלישה

en: Drop From Top
he: הורד מלמעלה

en: Animation Duration
he: משך האנימציה

en: Duration (in ms) of the tiling animation
he: משך אנימצית הריצוף במילישניות

en: Tiling Method For Toggle
he: אופן הפעלת ריצוף

en: Choose the tiling type you want when using toggle.
he: נא לבחור את סוג ריצוף החלונות שיופעל.

en: Tile Vertically
he: ריצוף במאונך

en: Tile Horizontally
he: ריצוף במאוזן

en: Cascade
he: דירוג

en: Join Windows (EXPERIMENTAL)
he: צרף חלונות (נסיוני)

en: Tries to join the windows together when horizontal, vertical or left tiling is enabled so that when you resize a window surrounding windows resize accordingly. This may cause problems if you dont leave them enough space.
he: נסה לצרף חלונות יחדיו כאשר מוגדר ריצוף שמאלי, במאוזן או במאונך, כך שבעת שינוי גודל חלון ישתנה בהתאם גודל החלונות המקיפים אותו. הדבר עלול לגרום לבעיות אם לא נותר מספיק שטח.

en: Cascade Delta
he: דלתת דירוג

en: Distance between windows when using cascade
he: מרחק בין חלונות בעת דירוג

en: Left Occupancy
he: תפיסת שטח משמאל

en: Occupancy percentage for window placed left. This number is percentage of screen width, which the active window will have it as width when tiled. Applies to Left tiling type.
he: אחוז תפיסת השטח עבור חלונות הממוקמים משמאל. מספר זה מייצג את רוחב החלון הפעיל בעת ריצופו באחוזים מרוחב המסך. מתייחס לאופן ריצוף שמאלי.

en: Excluded Windows
he: מלבד חלונות אלה

en: Windows which should be excluded from tiling
he: חלונות שאין לרצפם

en: Tile Windows Vertically
he: ריצוף חלונות במאונך

en: Move and resize all visible windows so that they have full height, same width and occupy whole screen.
he: הזז את כל החלונות הנראים ושנה את גודלם, במאונך ובמאוזן, כך שיתפסו את כל המסך.

en: Tile Windows Horizontally
he: ריצוף חלונות במאוזן

en: Move and resize all visible windows so that they have full width, same height and occupy whole screen.
he: הזז את כל החלונות הנראים והרחב אותם למקסימום מבלי לשנות את גובהם, כך שיתפסו את כל המסך.

en: Tile Windows
he: ריצוף חלונות

en: Move and resize all visible windows both vertically and horizontally, so that the occupy whole screen and are in a grid.
he: הזז את כל החלונות הנראים ושנה את גודלם, במאונך ובמאוזן, כך שיתפסו את כל המסך ויסתדרו במשבצות.

en: Cascade Windows
he: דרג חלונות

en: Move and resize all visible windows with the delta value set for cascading.
he: הזז את כל החלונות הנראים ושנה את גודלם על פי ערך הדלתא שנקבע עבור דירוג.

en: Restore Windows
he: שחזר חלונות

en: Restore windows to their original position they had before tiling.
he: שחזר את החלונות למקומם המקורי לפני הריצוף.

en: Toggle Tiling
he: הפעל\נטרל ריצוף

en: Toggle between tile and restore
he: העבר בין ריצוף ושחזור

en: Rotation speed
he: מהירות סיבוב

en: Particle Size
he: גודל חלקיקים

en: Darken backgound
he: הכהה רקע

en: Darken background under particles
he: הכהה את הרקע מתחת לחלקיקים

en: Additive blending
he: התמזגות מוספת

en: Additive blending of particles
he: התמזגות חלקיקים מוספת
