compiz-plugins-experimental - en to hu translation catalogue (407 entries)

en: Exclude Windows
hu: Kizárt ablakok

en: Mipmaps
hu: MIP térképek

en: Effect Settings
hu: Effektus beállítások

en: Shatter Number of Tiers
hu: Elemek száma

en: Number Of Fire Particles
hu: Lángnyelvek száma

en: Number of fire particles.
hu: Lángnyelvek száma

en: Fire Particle Size
hu: Lángnyelv méret

en: Fire particle size.
hu: Lángnyelvek mérete.

en: Fire Particle Life
hu: Lángnyelv élettartam

en: Fire particle life.
hu: Lángnyelvek élettartama.

en: Fire Particle Color
hu: Lángnyelv szín

en: Fire particle color.
hu: Lángnyelvek színe.

en: Randomly Colored Fire
hu: Véletlenszerű tűzszín

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
hu: Legyen véletlenszerű a tűz hatás színe, más néven Misztikus tűz.

en: Fade
hu: Elhalványul

en: Distance
hu: Távolság

en: Cube Atlantis
hu: Atlantisz

en: Render some sea animals inside of the transparent cube
hu: Néhány tengeri élőlényet jelenít meg az áttetsző kockában

en: Speed factor
hu: Sebesség

en: Multiply the speed of the fish by this factor.
hu: Hal sebességének megszorzása ezzel az értékkel.

en: Start crabs on bottom
hu: Indítás alulról

en: Start crabs on the bottom of the cube.
hu: Leképzés a kocka aljáról.

en: School similar groups
hu: Azonos csoportok osztályozása

en: Fish in different groups, but of the same type, swim together.
hu: Különböző csoportban lévő halak, ha azonos fajtájúak, együtt úsznak.

en: Low detail models
hu: Alacsony részletességű modellek

en: Use less detailed models for increased performance.
hu: Kevésbé részletes modellek használata a teljesítmény növelése érdekében.

en: Creature Selection
hu: Lények kiválasztása

en: Type
hu: Típus

en: Type of sea creature.
hu: Tengeri élőlények típusa.

en: Color
hu: Szín

en: The color of the sea creature.
hu: Tenger élőlények színe.

en: Number
hu: Száma

en: The number of the sea creature.
hu: Tenger élőlények száma.

en: Size
hu: Méret

en: The size of the sea creature.
hu: Tenger élőlények mérete.

en: Miscellaneous Selection
hu: Egyéb beállítások

en: Type of sea plant.
hu: Tengeri növények típusa.

en: The color of the sea plant.
hu: Tenger növények színe.

en: The number of the sea plants.
hu: Tenger növények száma.

en: The size of the sea plant.
hu: Tenger növények mérete.

en: Water / Ground
hu: Víz és talaj

en: Render water
hu: Víz leképzése

en: Render water inside the cube.
hu: Víz leképzése a kockában.

en: Render water wireframe
hu: Víz leképzése drótvázként

en: Render water wireframe inside the cube.
hu: Víz drótváz leképzése a kockában.

en: Render ground
hu: Csoport leképzése

en: Render ground inside the cube.
hu: Csoport leképzése a kockában.

en: Ground color
hu: Talaj színe

en: Color of ground in the cube.
hu: Kocka talaj színe

en: Water surface height
hu: Vízoszlop magassága

en: Height of water surface in the cube.
hu: Vízoszlop magassága a kockában.

en: Water color
hu: Víz színe

en: Color of water in the cube.
hu: Kocka víz színe

en: Water/Ground grid smoothness
hu: Víz- és talajrács részletessége

en: Number of subdivisions that create a finer grid.
hu: Alrégiók száma, amely finomabb felbontású rácsot eredményez.

en: Waves
hu: Hullámok

en: Render waves
hu: Hullámok leképzése

en: Render water waves inside the cube.
hu: Víz hullámok leképzése a kockában.

en: Ripple effect
hu: Fodrozódás effektus

en: Semi-randomize light scattering off water waves.
hu: Vízhullámok véletlenszerű fényszórása.

en: Wave amplitude
hu: Hullám magassága

en: Amplitude of water waves.
hu: Vízhullámok amplitúdója.

en: Wave frequency
hu: Hullám frekvencia

en: Frequency of water waves.
hu: Vízhullámok frekvenciája.

en: Small wave amplitude
hu: Kis hullámok nagysága

en: Amplitude of small water waves on the bigger ones.
hu: Kis vízhullámok amplitúdója a nagyobb hullámokon.

en: Small wave frequency
hu: Kis vízhullámok frekvenciája

en: Frequency of small water waves on the bigger ones.
hu: Kis vízhullámok frekvenciája a nagyobb hullámokon.

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Rescale for screen ratio
hu: Átméretezés a képernyő arányaihoz

en: Rescale along the sides of the cube by the ratio of screen width to height.
hu: A kocka oldalainak átméretezése a képernyő méretarányának megfelelően.

en: Lighting
hu: Világosítás

en: Rotate lighting
hu: Fények forgatása

en: Preserve light direction when rotating the cube.
hu: Fényirányok megtartása a kocka forgatása közben

en: Light inclination
hu: Megvilágítás beesési szöge

en: The angle of light rays from the horizon in degrees (0 is from the viewer's perspective, 90 is from on top). Only has effect when Rotate Lighting is false.
hu: A fénysugarak beesési szöge a vízszinteshez képest fokban megadva. (A 0 megegyezik a néző perspektívájával, a 90 megegyezik a függőlegessel.) Csak akkor van hatása, ha a „Fények forgatása” beállítás ki van kapcsolva.

en: Ambient light
hu: Háttérfény

en: Component of light coming from all directions equally.
hu: A fénysugarak minden irányból azonos erősségűek.

en: Cube 3D Models
hu: Kocka 3D modell

en: Render still/animated 3D mesh models inside of the transparent cube
hu: Néhány álló vagy animált 3D modellt jelenít meg az áttetsző kockában

en: Scale all factor
hu: Összes átméretezés méretarány

en: Scale all the 3D models by this factor.
hu: Összes 3D modell átméretezése a méretaránynak megfelelően.

en: 3D Models
hu: 3D modellek

en: Model
hu: Modell

en: Full path to 3D wavefront (.obj) model file.
hu: 3D wavefront (.obj) modell fájlok teljes elérési útja.

en: Scale factor
hu: Átméretezés méretarány

en: Scale the 3D model by this factor.
hu: 3D modell átméretezése a méretaránynak megfelelően.

en: X coordinate offset from the center of the cube.
hu: X koordináta eltolása a kocka kézepéhez képest.

en: Y coordinate offset from the center of the cube.
hu: Y koordináta eltolása a kocka kézepéhez képest.

en: Z coordinate offset from the center of the cube.
hu: Z koordináta eltolása a kocka kézepéhez képest.

en: Rotation plane
hu: Forgatás síkja

en: Plane of rotation for the 3D model.
hu: A 3D modell egyszerű forgatása.

en: Rotation rate
hu: Forgatás mértéke

en: Rate of rotation of 3D model (in rotations per second).
hu: 3D modell forgatási sebessége (másodpercenkénti forgatás).

en: Model type
hu: Modell típusa

en: Type of 3D model (still or animated).
hu: 3D modell típusa (álló vagy animált).

en: Frames per second
hu: Másodpercenkénti képkockák száma

en: Framerate (per second) for the animated series of obj files.
hu: Másodpercenkénti képkockák száma az animáció lejátszásához.

en: Render front and back sides
hu: Elő- majd a hátlapok leképzése

en: Renders the front surface and then the back surface. This can be useful for models which show black spots but can cause a performance hit.
hu: Első majd a hátsó felületek leképzése. Ez akkor célravezető, ha a háttérben lévő felületek, amelyek sötétben vannak, jelentős teljesítményveszteséget okoznak.

en: Ambient light intensity
hu: Háttérfény erőssége

en: Diffuse light intensity
hu: Szórt fény erőssége

en: Component of light coming from the direction set by inclination or from the viewer if Rotate Lighting is true.
hu: Fénykomponens, amelyet a beesési szög alapján kerül megadásra, vagy a nézőtől függ, ha a „Fények forgatása” beállítás be van kapcsolva.

en: Specular light intensity
hu: Tükröződés fény intenzitás

en: Highly directional component of light coming from the direction set by inclination or from the viewer if Rotate Lighting is true.
hu: Nagyon irányfüggő fénykomponens, amelyet a beesési szög alapján kerül megadásra, vagy a nézőtől függ, ha a „Fények forgatása” beállítás be van kapcsolva.

en: Loading
hu: Betöltés

en: Use separate threads
hu: Külön feldolgozószál használata

en: Use separate threads to load each model faster and allow other interaction whilst loading.
hu: Külön feldolgozószál használata a modellek gyorsabb betöltéséhez és egyéb interakció megvalósításához.

en: Speed
hu: Sebesség

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Saturation
hu: Színtelítettség

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Elements
hu: Elemek

en: General
hu: Általános

en: Screen Depth
hu: Képernyő mélység

en: How deep into the screen snowflakes can be drawn before being removed
hu: Milyen mélyen kerüljenek a hópelyhek megjelenítésre a képernyőn

en: Draw Over Windows
hu: Megjelenítés az ablak előtt

en: Elements drawn above windows
hu: Elemek ablakok előtti megjelenítése

en: Snow
hu: Hóesés

en: Number Of Snowflakes
hu: Hópihék száma

en: Number of snowflakes
hu: Hópihék száma

en: Size Of Snowflakes
hu: Hópihék mérete

en: Size of snowflakes
hu: Hópihék mérete

en: Snow Speed
hu: Havazás sebessége

en: Speed of falling snow
hu: A hulló hó sebessége

en: Snow sway
hu: Hó szállingózás

en: Snow Direction
hu: Havazás iránya

en: Select snow flake movement direction
hu: Válassza ki a hópihék mozgási irányát.

en: None
hu: Nincs

en: Up
hu: Felfelé

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Snow Textures
hu: Hópihe textúra

en: Snow textures
hu: Hópihe textúra

en: Autumn
hu: Ősz

en: Sway Of leaves
hu: Levelek szállingózása

en: sway of leaves
hu: Levelek szállingózása

en: Speed of falling leaves
hu: Hulló levelek sebessége

en: Bubbles
hu: Buborékok

en: Viscosity of liquid
hu: Folyadék viszkozitása

en: Fireflies
hu: Tűzelemek

en: Stars
hu: Csillagok

en: Star X Offset
hu: Csillag vízszintes eltolás

en: The X point on the screen where stars should start
hu: Vízszintes pontja a képernyőnek, ahol a csillagok megjelennek

en: Star Y Offset
hu: Csillag függőleges eltolás

en: The Y point on the screen where stars should start
hu: Függőleges pontja a képernyőnek, ahol a csillagok megjelennek

en: Settings
hu: Beállítások

en: Update Delay
hu: Frissítési időköz

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
hu: Képernyőfrissítések közötti késleltetés (ezredmásodpercben megadva). Az érték csökkentésével a hóesés sokkal finomabb lesz, de ez növeli a processzorhasználatot.

en: Screen Boxing
hu: Túllógás

en: Top to Bottom
hu: Lefelé

en: Bottom to Top
hu: Lentről felfelé

en: Right to Left
hu: Jobbról balra

en: Left to Right
hu: Balról jobbra

en: Textures
hu: Textúrák

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Enable Blending
hu: Elmosás engedélyezése

en: Enable Textures
hu: Textúrák engedélyezése

en: Key Bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Misc
hu: Egyebek

en: Color Opacity
hu: Szín láthatósága

en: Alter window opacity based on color.
hu: Ablak szín alapú láthatósága

en: Toggle Window Fake ARGB
hu: Ablak ál ARGB alapján

en: Toggle window fake ARGB.
hu: Ablak ál ARGB alapján.

en: Window Types
hu: Ablaktípusok

en: Mouse switch
hu: Egérváltó

en: Switch viewport in response to mouse gesture
hu: Munkalap váltása egérmozdulattal

en: Begin Gesture
hu: Mozdulat kezdete

en: Begin Mouse Gesture
hu: Egérmozdulat kezdete

en: Height
hu: Magasság

en: Width
hu: Szélesség

en: Put On Viewport
hu: Elhelyezés a munkalapon

en: Move window to a certain viewport
hu: Ablak áthelyezése a megadott munkalapra

en: Bindings
hu: Összerendelések

en: Put to arbitrary viewport
hu: Elhelyezés bármelyik munkalapra

en: Put On Viewport 1
hu: Elhelyezés az 1. munkalapon

en: Move window to viewport 1
hu: Áthelyezés az 1. munkalapra

en: Put On Viewport 2
hu: Elhelyezés a 2. munkalapon

en: Move window to viewport 2
hu: Áthelyezés a 2. munkalapra

en: Put On Viewport 3
hu: Elhelyezés a 3. munkalapon

en: Move window to viewport 3
hu: Áthelyezés a 3. munkalapra

en: Put On Viewport 4
hu: Elhelyezés a 4. munkalapon

en: Move window to viewport 4
hu: Áthelyezés a 4. munkalapra

en: Put On Viewport 5
hu: Elhelyezés az 5. munkalapon

en: Move window to viewport 5
hu: Áthelyezés az 5. munkalapra

en: Put On Viewport 6
hu: Elhelyezés a 6. munkalapon

en: Move window to viewport 6
hu: Áthelyezés a 6. munkalapra

en: Put On Viewport 7
hu: Elhelyezés a 7. munkalapon

en: Move window to viewport 7
hu: Áthelyezés a 7. munkalapra

en: Put On Viewport 8
hu: Elhelyezés a 8. munkalapon

en: Move window to viewport 8
hu: Áthelyezés a 8. munkalapra

en: Put On Viewport 9
hu: Elhelyezés a 9. munkalapon

en: Move window to viewport 9
hu: Áthelyezés a 9. munkalapra

en: Put On Viewport 10
hu: Elhelyezés a 10. munkalapon

en: Move window to viewport 10
hu: Áthelyezés a 10. munkalapra

en: Put On Viewport 11
hu: Elhelyezés a 11. munkalapon

en: Move window to viewport 11
hu: Áthelyezés a 11. munkalapra

en: Put On Viewport 12
hu: Elhelyezés a 12. munkalapon

en: Move window to viewport 12
hu: Áthelyezés a 12. munkalapra

en: Put to adjacent viewport
hu: Elhelyezés szomszédos munkalapra

en: Viewport Left
hu: Munkalap balra

en: Move window to the viewport on the left
hu: Ablak áthelyezése a bal oldali munkalapra

en: Viewport Right
hu: Munkalap jobbra

en: Move window to the viewport on the right
hu: Ablak áthelyezése a jobb oldali munkalapra

en: Viewport Top
hu: Munkalap fent

en: Move window to the viewport on the top
hu: Ablak áthelyezése a felső munkalapra

en: Viewport Bottom
hu: Munkalap lent

en: Move window to the viewport on the bottom
hu: Ablak áthelyezése az alsó munkalapra

en: Put within viewport
hu: Elhelyezés a munkalapon belül

en: Put Center
hu: Elhelyezés középre

en: Move window to the center
hu: Ablak áthelyezése középre

en: Put Left
hu: Elhelyezés balra

en: Move window to the left edge
hu: Ablak áthelyezése a bal oldalra

en: Put Right
hu: Elhelyezés jobbra

en: Move window to the right edge
hu: Ablak áthelyezése a jobb oldalra

en: Put Top
hu: Elhelyezés felülre

en: Move window to the top edge
hu: Ablak áthelyezése a felülre

en: Put Bottom
hu: Elhelyezés alulra

en: Move window to the bottom edge
hu: Ablak áthelyezése alulra

en: Put Top Left
hu: Elhelyezés balra felülre

en: Move window to the top left corner
hu: Ablak áthelyezése a bal felső sarokba

en: Put Top Right
hu: Elhelyezés jobbra felülre

en: Move window to the top right corner
hu: Ablak áthelyezése a jobb felső sarokba

en: Put Bottom Left
hu: Elhelyezés balra alulra

en: Move window to the bottom left corner
hu: Ablak áthelyezése a bal alsó sarokba

en: Put Bottom Right
hu: Elhelyezés jobbra alulra

en: Move window to the bottom right corner
hu: Ablak áthelyezése a jobb alsó sarokba

en: Restore Position
hu: Helyzet visszaállítása

en: Move window to the last position
hu: Ablak áthelyezése az előző helyzetbe

en: Put Pointer
hu: Elhelyezés egérrel

en: Move window to the pointer position
hu: Ablak áthelyezése a egérmutatóhoz

en: Put
hu: Elhelyezés

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
hu: Tetszőleges ablakmozgatás a koordináták és a típus megadásával.

en: Misc. Options
hu: További beállítások

en: Padding
hu: Helykitöltés

en: Pad Left
hu: Helykitöltő balra

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
hu: Az bal oldali éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Pad Right
hu: Helykitöltő balra

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
hu: Az jobb oldali éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Pad Top
hu: Helykitöltő fent

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
hu: Az felső éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Pad Bottom
hu: Helykitöltő lent

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
hu: Az alsó éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Unfocus Window
hu: Ablakfókusz eltávolítás

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
hu: Ablakfókusz eltávolítás, ha az ablak a munkalapon kívülre kerül

en: Window Center
hu: Középre az ablakot

en: Put pointer uses the center of the window
hu: Egérmutató elhelyezése az ablak közepére

en: Avoid Offscreen
hu: Csak a képernyőn

en: Avoids putting window borders offscreen
hu: Az opció bekapcsolásával meggátolható, hogy az ablak a képernyőn kívülre kerüljön.

en: Animation
hu: Animáció

en: Animation speed
hu: Animáció sebessége

en: Timestep
hu: Időköz

en: Animation timestep
hu: Animációs időköz

en: Initiate
hu: Kezdeti

en: Generate mipmaps
hu: MIP térképek létrehozása

en: Zoom
hu: Nagyító

en: Options
hu: Beállítások

en: Snow for Compiz
hu: Havazás a Compiz ablakkezelőhöz

en: How far outside the screen resolution snow flakes can be before being removed. Needed because of FOV.
hu: A látható képernyő szélétől milyen messze jelenjenek meg még hópelyhek mielőtt eltávolításra kerülnének. Erre a FOV miatt van szükség.

en: Snow Over Windows
hu: Havazás az ablakokon keresztül

en: Snow is drawn above windows
hu: A havazás megjelenik az ablakok előtt is.

en: Rotate Flakes
hu: Hópihék forgatása

en: Flakes rotate if checked.
hu: A pelyhek forognak, ha ez a lehetőség be van jelölve.

en: Enables alpha blending of snowflakes.
hu: Hópelyhek alfa értékének elmosása.

en: Enables textured snowflakes. If not selected, color gradients are used.
hu: Bekapcsolja a hópelyhek textúrázását. Ha ez a lehetőség nincsen bekapcsolva, színátmenet kerül alkalmazásra.

en: Snow Toggle
hu: Havazás kapcsoló

en: Snow toggle key
hu: Havazás kapcsoló

en: Stack Window Switcher
hu: Rendező ablakváltó

en: Key bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Next Window
hu: Következő ablak

en: Show switcher if not visible and select next window.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a következő ablak kiválasztása.

en: Previous Window
hu: Előző ablak

en: Show switcher if not visible and select previous window.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az előző ablak kiválasztása

en: Next Window (All Workspaces)
hu: Következő ablak (összes munkaterület)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül a következő ablak kiválasztása.

en: Previous Window (All Workspaces)
hu: Előző ablak (összes munkaterület)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül az előző ablak kiválasztása.

en: Next Window (Group)
hu: Következő ablak (csoportok)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül a következő ablak kiválasztása.

en: Previous Window (Group)
hu: Előző ablak (csoportok)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül az előző ablak kiválasztása.

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Inactive Window Opacity
hu: Inaktív ablakok átlátszósága

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the switcher which are not selected
hu: Átlátszatlanság mértéke (százalékban megadva) a nem kiválasztott ablakokhoz váltáskor.

en: Rotate inactive windows
hu: Inaktív ablakok forgatása

en: Should not selected windows be rotated
hu: A ki nem választott ablak forgatása

en: Windows
hu: Ablakok

en: Windows that should be shown in the switcher
hu: Rendező ablakváltóban megjelenő ablakok

en: Darken Background
hu: Háttér elsötétítése

en: Darken background when showing the stack
hu: Háttér elsötétítése a ablakváltó megjelenítésekor

en: Show Minimized
hu: Minimalizált ablakok megjelenítése

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
hu: Minimalizált, felgörgetett és asztal megjelenítése módban is látható ablakok megjelenítése.

en: Tilt
hu: Csempe

en: Tilt angle of the background.
hu: A háttér irányszöge.

en: Window title display
hu: Ablak címsorának megjelenítése

en: Show Window Title
hu: Ablak címsorának megjelenítése

en: Show window title of currently selected window.
hu: A kiválasztott ablak címsorának megjelenítése.

en: Bold Font
hu: Félkövér betűstílus

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
hu: Megadja, hogy az ablakok címsora félkövér betűvel legyen vagy sem.

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Font size for the window title
hu: Az ablak címsorának betűmérete

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Background color for the window title
hu: Az ablak címsorának háttérszíne

en: Font Color
hu: Betűszín

en: Font color for the window title
hu: Az ablak címsorának betűszíne

en: Text Placement
hu: Szövegelhelyezés módja

en: Selects where to place the window title.
hu: Megadja, hogy az ablakok címsora hova kerüljön.

en: On Thumbnail
hu: Előnézetként

en: Centered on screen
hu: Középen a képen

en: Above
hu: Felülre

en: Below
hu: Alatt

en: Window Match
hu: Ablak összerendelés

en: Next window
hu: Következő ablak

en: Popup switcher if not visible and select next window
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a következő ablak kiválasztása.

en: Prev window
hu: Előző ablak

en: Popup switcher if not visible and select previous window
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az előző ablak kiválasztása

en: Next window (All windows)
hu: Következő ablak (minden ablak közül)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül a következő ablak kiválasztása.

en: Prev window (All windows)
hu: Előző ablak (minden ablak közül)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül az előző ablak kiválasztása.

en: Next window (Group)
hu: Következő ablak (csoportok)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül a következő ablak kiválasztása.

en: Prev window (Group)
hu: Előző ablak (csoportok)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül az előző ablak kiválasztása.

en: Next window (No popup)
hu: Következő ablak (előugró ablakok nélkül)

en: Select next window without showing the popup window.
hu: Következő ablak kiválasztása az ablakváltó megjelenítése nélkül.

en: Prev window (No popup)
hu: Előző ablak (előugró ablakok nélkül)

en: Select previous window without showing the popup window.
hu: Előző ablak kiválasztása az ablakváltó megjelenítése nélkül.

en: Next Panel
hu: Következő panel

en: Select next panel type window.
hu: Következő panel típusú ablak kiválasztása.

en: Prev Panel
hu: Előző panel

en: Select previous panel type window.
hu: Előző panel típusú ablak kiválasztása.

en: Switcher speed
hu: Váltás sebessége

en: Switcher timestep
hu: Váltás időköz

en: Switcher windows
hu: Váltandó ablakok

en: Windows that should be shown in switcher
hu: Ablakváltóban megjelenő ablakok

en: Show minimized windows
hu: Minimalizált ablakok megjelenítése

en: Auto Change Viewport
hu: Munkalap automatikus váltása

en: Change to the viewport of the selected window while switching
hu: Váltás a kiválasztott ablak munkalapjára ablakváltás közben

en: Popup Window Delay
hu: Előugró ablakok késleltetése

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
hu: Előugró ablak megjelenítési késleltetése másodpercben megadva.

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Amount of saturation in percent
hu: Színtelítettség mértéke százalékban megadva

en: Amount of brightness in percent
hu: Fényerő mértéke százalékban megadva

en: Amount of opacity in percent
hu: Átlátszatlanság mértéke százalékban megadva

en: Icon
hu: Ikon

en: Show icon next to thumbnail
hu: Ikon megjelenítése előnézeti képként

en: Mipmap
hu: MIP térképek

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
hu: MIP térképek készítése, hacsak lehetséges, a jobb minőségű skálázás érdekében

en: Row Alignment
hu: Sor igazítása

en: Alignment for rows that are not fully filled
hu: Nem teljesen kitöltött sorok igazítása

en: Centered
hu: Középre helyezett

en: Selected Window Highlight
hu: Kijelölt ablak kiemelése

en: Highlight Mode
hu: Kijelölés módja

en: Mode for highlighting the currently selected window
hu: Kiválasztott ablak kiemelés módja

en: Bring Selected To Front
hu: Kiválasztott előtérbe hozása

en: Show Rectangle
hu: Négyszög megjelenítése

en: Minimized Window Highlight Rectangle
hu: Minimalizált ablak kijelölő téglalap

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
hu: Minimalizált ablakok kijelölő téglalapjának elhelyezkedése

en: Taskbar Entry
hu: Tálca

en: Original Window Position
hu: Eredeti ablakpozíció

en: Highlight Color
hu: Kijelölés színe

en: Color of highlight rectangle
hu: Kiválasztó téglalap kitöltőszíne

en: Highlight Border Color
hu: Kijelölés keretszíne

en: Color of highlight rectangle border
hu: Kiválasztó téglalap keretszíne

en: Highlight Border Inlay Color
hu: Kijelölés belső keretszíne

en: Color of inlay in highlight rectangle border
hu: Kiválasztó téglalap belső keretszíne

en: Tile
hu: Csempe

en: Tile windows
hu: Ablakok darabolása

en: Tiling Animation Type
hu: Darabolás animációjának típusa

en: Selects the animation used while tiling
hu: Válassza ki az igazítás során alkalmazott animációt

en: Filled Outline
hu: Kitöltött körvonal

en: Slide
hu: Csúszás

en: Drop From Top
hu: Fentről

en: Animation Duration
hu: Animáció időtartama

en: Duration (in ms) of the tiling animation
hu: Igazítás animáció hossza (másodpercben megadva)

en: Tiling Method For Toggle
hu: Igazítás üzemmódja váltáskor

en: Choose the tiling type you want when using toggle.
hu: Igazítás típusa a kapcsoló használatakor.

en: Tile Vertically
hu: Darabolás függőlegesen

en: Tile Horizontally
hu: Darabolás vízszintesen

en: Cascade
hu: Lépcsőzetes

en: Join Windows (EXPERIMENTAL)
hu: Ablakok összefűzése (KÍSÉRLETI STÁDIUMBAN)

en: Tries to join the windows together when horizontal, vertical or left tiling is enabled so that when you resize a window surrounding windows resize accordingly. This may cause problems if you dont leave them enough space.
hu: Megpróbálja az ablakokat összefűzni egymással, ha a vízszintes, a függőleges vagy a balra rendezett igazítás be van kapcsolva. Következésképpen amikor átméretezi az ablakot a körülötte lévő ablakok is átméretezésre kerülnek. Ez problémát jelenthet ha nincs elég hely a képernyőn.

en: Cascade Delta
hu: Térköz

en: Distance between windows when using cascade
hu: Távolság az ablakok között Lépcsőzetes ablakelrendezés esetén.

en: Left Occupancy
hu: Balra rendezett

en: Occupancy percentage for window placed left. This number is percentage of screen width, which the active window will have it as width when tiled. Applies to Left tiling type.
hu: A balra rendezett ablak helyfoglalása százalékban megadva. A megadott érték a képernyő szélessége százalékos arányban, amely az aktív ablak rendelkezésére áll balra rendezett beállítás esetén.

en: Excluded Windows
hu: Mellőzött ablakok

en: Windows which should be excluded from tiling
hu: Igazításból kizárt ablakok

en: Tile Windows Vertically
hu: Ablakok darabolása függőlegesen

en: Move and resize all visible windows so that they have full height, same width and occupy whole screen.
hu: Minden látható ablak áthelyezése és átméretezése, így azok a teljes méretűek lesznek és a egész képernyőt elfoglalják.

en: Tile Windows Horizontally
hu: Ablakok darabolása vízszintesen

en: Move and resize all visible windows so that they have full width, same height and occupy whole screen.
hu: Minden látható ablak áthelyezése és átméretezése, így azok a teljes méretűek lesznek és a egész képernyőt elfoglalják.

en: Tile Windows
hu: Ablakok darabolása

en: Move and resize all visible windows both vertically and horizontally, so that the occupy whole screen and are in a grid.
hu: Minden látható ablak áthelyezése és átméretezése, így azok a teljes méretűek lesznek és a egész képernyőt elfoglalják és egy rácson helyezkednek el.

en: Cascade Windows
hu: Lépcsőzetes ablakelrendezés

en: Move and resize all visible windows with the delta value set for cascading.
hu: Minden látható ablak áthelyezése és átméretezése, így azok a lépcsőzetes ablakelrendezés térköze szerinti távolságot veszik fel.

en: Restore Windows
hu: Ablakok visszaállítása

en: Restore windows to their original position they had before tiling.
hu: Visszaállítja az ablakokat az igazítás előtti, eredeti helyükre.

en: Toggle Tiling
hu: Igazítás váltás

en: Toggle between tile and restore
hu: Váltás az igazítás és a visszaállítás között

en: Rotation speed
hu: Forgás sebessége

en: Particle Size
hu: Részecske méret

en: Darken backgound
hu: Háttér elsötétítése

en: Darken background under particles
hu: Háttér elsötétítése a lángnyelvek mögött.

en: Additive blending
hu: Összegző keverés

en: Additive blending of particles
hu: Lángnyelvek összegző keverése.
