compiz-plugins-experimental - en to ja translation catalogue (407 entries)

en: Exclude Windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Mipmaps
ja: ミップマップ

en: Effect Settings
ja: エフェクト設定

en: Shatter Number of Tiers
ja: 同心円方向の分割数

en: Number Of Fire Particles
ja: 炎の数

en: Number of fire particles.
ja: 炎の数

en: Fire Particle Size
ja: 炎の大きさ

en: Fire particle size.
ja: 炎の大きさ

en: Fire Particle Life
ja: 炎の寿命

en: Fire particle life.
ja: 炎の寿命

en: Fire Particle Color
ja: 炎の色

en: Fire particle color.
ja: 炎の色

en: Randomly Colored Fire
ja: ランダム色の炎

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
ja: 炎効果にランダム色の色付け、いわゆる神秘的な炎

en: Fade
ja: フェード

en: Distance
ja: 距離

en: Cube Atlantis
ja: キューブ・アトランティス

en: Render some sea animals inside of the transparent cube
ja: 透明なキューブ内に海洋生物を描画

en: Speed factor
ja: 速度

en: Multiply the speed of the fish by this factor.
ja: この値によって魚の動く速さを乗ずる

en: Start crabs on bottom
ja: カニを底面上で開始

en: Start crabs on the bottom of the cube.
ja: カニの配置をキューブの底面から開始

en: School similar groups
ja: 似たグループ同士を群れで泳がせる

en: Fish in different groups, but of the same type, swim together.
ja: 同種異グループの魚同士を一緒に泳がせる

en: Low detail models
ja: 低詳細モデル

en: Use less detailed models for increased performance.
ja: パフォーマンス向上のため、モデルの描画詳細度を下げる

en: Creature Selection
ja: 生物の選択

en: Type
ja: 種類

en: Type of sea creature.
ja: 海洋生物の種類

en: Color
ja: 色

en: The color of the sea creature.
ja: 海洋生物の色

en: Number
ja: 数

en: The number of the sea creature.
ja: 海洋生物の数

en: Size
ja: 大きさ

en: The size of the sea creature.
ja: 海洋生物の大きさ

en: Miscellaneous Selection
ja: その他の選択

en: Type of sea plant.
ja: 海洋植物の種類

en: The color of the sea plant.
ja: 海洋植物の色

en: The number of the sea plants.
ja: 海洋植物の数

en: The size of the sea plant.
ja: 海洋植物の大きさ

en: Water / Ground
ja: 海水 / 海底

en: Render water
ja: 海水を描画

en: Render water inside the cube.
ja: キューブ内に海水を描画

en: Render water wireframe
ja: 海水のワイヤーフレームを描画

en: Render water wireframe inside the cube.
ja: キューブ内に海水のワイヤーフレームを描画

en: Render ground
ja: 地面を描画

en: Render ground inside the cube.
ja: キューブ内に地面を描画

en: Ground color
ja: 海底面の色

en: Color of ground in the cube.
ja: キューブ内の海底面の色

en: Water surface height
ja: 水面の高さ

en: Height of water surface in the cube.
ja: キューブ内の水面の高さ

en: Water color
ja: 海水の色

en: Color of water in the cube.
ja: キューブ内の海水の色

en: Water/Ground grid smoothness
ja: 海水/海底のグリッドの滑らかさ

en: Number of subdivisions that create a finer grid.
ja: よりきめ細かなグリッドを作成する細分区画の数

en: Waves
ja: 波

en: Render waves
ja: 波を描画

en: Render water waves inside the cube.
ja: キューブ内に波を描画

en: Ripple effect
ja: 波紋効果

en: Semi-randomize light scattering off water waves.
ja: セミ・ランダムに光を波に拡散させて当てる

en: Wave amplitude
ja: 波の高さ

en: Amplitude of water waves.
ja: 波の高さ

en: Wave frequency
ja: 波の数

en: Frequency of water waves.
ja: 波の数

en: Small wave amplitude
ja: さざ波の高さ

en: Amplitude of small water waves on the bigger ones.
ja: より大きな波の上に描画される小さな波の高さ

en: Small wave frequency
ja: さざ波の数

en: Frequency of small water waves on the bigger ones.
ja: より大きな波の上に描画される小さな波の数

en: Display
ja: 表示

en: Rescale for screen ratio
ja: 画面の縦横比に合わせたサイズ変更

en: Rescale along the sides of the cube by the ratio of screen width to height.
ja: 画面の高さに対する幅の割合に合わせキューブの側面に沿ったサイズ変更

en: Lighting
ja: 照明

en: Rotate lighting
ja: 照明を回転

en: Preserve light direction when rotating the cube.
ja: キューブ回転時に照明方向を保持

en: Light inclination
ja: 光の傾斜角度

en: The angle of light rays from the horizon in degrees (0 is from the viewer's perspective, 90 is from on top). Only has effect when Rotate Lighting is false.
ja: 光線の水平からの傾斜角度（0 を指定するとちょうど観覧側の視点から、90 では真上から）。照明の回転が無効のときにのみ働きます。

en: Ambient light
ja: 環境光

en: Component of light coming from all directions equally.
ja: あらゆる方向から均等に来る光

en: Cube 3D Models
ja: キューブ 3D モデル

en: Render still/animated 3D mesh models inside of the transparent cube
ja: 透明なキューブの内側に、静止画/動画 3D メッシュ・モデルを描画

en: Scale all factor
ja: すべて縮尺

en: Scale all the 3D models by this factor.
ja: すべての 3D モデルをこの値に縮尺

en: 3D Models
ja: 3D モデル

en: Model
ja: モデル

en: Full path to 3D wavefront (.obj) model file.
ja: 3D wavefront (.obj) モデル・ファイルへのフル・パス

en: Scale factor
ja: 拡縮率

en: Scale the 3D model by this factor.
ja: 3D モデルをこの値に縮尺

en: X coordinate offset from the center of the cube.
ja: キューブの中心からの X 座標オフセット

en: Y coordinate offset from the center of the cube.
ja: キューブの中心からの Y 座標オフセット

en: Z coordinate offset from the center of the cube.
ja: キューブの中心からの Z 座標オフセット

en: Rotation plane
ja: 回転面

en: Plane of rotation for the 3D model.
ja: 3D モデルの回転面

en: Rotation rate
ja: 回転割合

en: Rate of rotation of 3D model (in rotations per second).
ja: 3D モデルの回転の割合（1秒当たりの回転数）

en: Model type
ja: モデルの種類

en: Type of 3D model (still or animated).
ja: 3Dモデルの種類（静止画または動画）

en: Frames per second
ja: フレーム/秒

en: Framerate (per second) for the animated series of obj files.
ja: obj ファイル動画群の 1 秒当たりのフレームレート

en: Render front and back sides
ja: 前と後ろ側を描画

en: Renders the front surface and then the back surface. This can be useful for models which show black spots but can cause a performance hit.
ja: 前面を描画してから後面を描画。これは黒い点を表示するモデルに有用ですが、パフォーマンスに影響する可能性があります。

en: Ambient light intensity
ja: 環境光の強さ

en: Diffuse light intensity
ja: 拡散光の強さ

en: Component of light coming from the direction set by inclination or from the viewer if Rotate Lighting is true.
ja: 傾斜角度によって設定された方向または照明の回転が有効な場合は視点方向から来る光

en: Specular light intensity
ja: 鏡面光の強さ

en: Highly directional component of light coming from the direction set by inclination or from the viewer if Rotate Lighting is true.
ja: 傾斜角度によって設定された方向または照明の回転が有効な場合は視点方向から来る指向性の強い光

en: Loading
ja: 読み込み

en: Use separate threads
ja: 個別のスレッドを使用

en: Use separate threads to load each model faster and allow other interaction whilst loading.
ja: 各モデルをより速く読み込むために個別のスレッドを使用して、読み込み中に他のやり取りができるようにする

en: Speed
ja: 速度

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Saturation
ja: 彩度

en: Brightness
ja: 明度

en: Elements
ja: エレメント

en: General
ja: 一般

en: Screen Depth
ja: スクリーン深度

en: How deep into the screen snowflakes can be drawn before being removed
ja: スクリーンのどれだけ奥まで雪片を消さずに描画するかの指定。

en: Draw Over Windows
ja: ウィンドウの上に描画

en: Elements drawn above windows
ja: エレメントをウィンドウの手前に描画

en: Snow
ja: 雪効果

en: Number Of Snowflakes
ja: 雪片の数

en: Number of snowflakes
ja: 雪片の数

en: Size Of Snowflakes
ja: 雪片のサイズ

en: Size of snowflakes
ja: 雪片のサイズ

en: Snow Speed
ja: 雪の速度

en: Speed of falling snow
ja: 雪の落下速度

en: Snow sway
ja: 雪の揺れ動き

en: Snow Direction
ja: 雪の方向

en: Select snow flake movement direction
ja: 雪片が移動する方向を選択

en: None
ja: なし

en: Up
ja: 上

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Snow Textures
ja: 雪のテクスチャ

en: Snow textures
ja: 雪のテクスチャ

en: Autumn
ja: 秋

en: Sway Of leaves
ja: 葉の揺れ動く大きさ

en: sway of leaves
ja: 葉の揺れ動く大きさ

en: Speed of falling leaves
ja: 葉の落下速度

en: Bubbles
ja: 泡

en: Viscosity of liquid
ja: 液体の粘度

en: Fireflies
ja: ホタル

en: Stars
ja: 星

en: Star X Offset
ja: 星の X オフセット

en: The X point on the screen where stars should start
ja: 星の始点となる画面上の X 点

en: Star Y Offset
ja: 星の Y オフセット

en: The Y point on the screen where stars should start
ja: 星の始点となる画面上の Y 点

en: Settings
ja: 設定

en: Update Delay
ja: 更新遅延時間

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
ja: スクリーン更新間の遅延時間（ミリ秒）。この値を減らすと雪がスムースに降るかもしれませんが、CPU使用率が上昇します。

en: Screen Boxing
ja: スクリーン範囲

en: Top to Bottom
ja: 上から下へ

en: Bottom to Top
ja: 下から上へ

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Left to Right
ja: 左から右へ

en: Textures
ja: テクスチャ

en: Debug
ja: デバグ

en: Enable Blending
ja: 合成を有効

en: Enable Textures
ja: テクスチャを有効

en: Key Bindings
ja: キー割り当て

en: Misc
ja: その他

en: Color Opacity
ja: 色の透過性

en: Alter window opacity based on color.
ja: 色を元にしたウィンドウ透過の変更

en: Toggle Window Fake ARGB
ja: ウィンドウの色(透過)の切り替え

en: Toggle window fake ARGB.
ja: ウィンドウの色(透過)の切り替え

en: Window Types
ja: ウィンドウの種類

en: Mouse switch
ja: マウス切り替え

en: Switch viewport in response to mouse gesture
ja: マウスジェスチャーに対応したビューポートの切り替え

en: Begin Gesture
ja: ジェスチャーを開始

en: Begin Mouse Gesture
ja: マウスジェスチャーを開始

en: Height
ja: 高さ

en: Width
ja: 幅

en: Put On Viewport
ja: ビューポートに移動

en: Move window to a certain viewport
ja: ウィンドウを特定のビューポートに移動

en: Bindings
ja: 割り当て

en: Put to arbitrary viewport
ja: 任意のビューポートに移動

en: Put On Viewport 1
ja: ビューポート 1 に移動

en: Move window to viewport 1
ja: ウィンドウをビューポート 1 に移動

en: Put On Viewport 2
ja: ビューポート 2 に移動

en: Move window to viewport 2
ja: ウィンドウをビューポート 2 に移動

en: Put On Viewport 3
ja: ビューポート 3 に移動

en: Move window to viewport 3
ja: ウィンドウをビューポート 3 に移動

en: Put On Viewport 4
ja: ビューポート 4 に移動

en: Move window to viewport 4
ja: ウィンドウをビューポート 4 に移動

en: Put On Viewport 5
ja: ビューポート 5 に移動

en: Move window to viewport 5
ja: ウィンドウをビューポート 5 に移動

en: Put On Viewport 6
ja: ビューポート 6 に移動

en: Move window to viewport 6
ja: ウィンドウをビューポート 6 に移動

en: Put On Viewport 7
ja: ビューポート 7 に移動

en: Move window to viewport 7
ja: ウィンドウをビューポート 7 に移動

en: Put On Viewport 8
ja: ビューポート 8 に移動

en: Move window to viewport 8
ja: ウィンドウをビューポート 8 に移動

en: Put On Viewport 9
ja: ビューポート 9 に移動

en: Move window to viewport 9
ja: ウィンドウをビューポート 9 に移動

en: Put On Viewport 10
ja: ビューポート 10 に移動

en: Move window to viewport 10
ja: ウィンドウをビューポート 10 に移動

en: Put On Viewport 11
ja: ビューポート 11 に移動

en: Move window to viewport 11
ja: ウィンドウをビューポート 11 に移動

en: Put On Viewport 12
ja: ビューポート 12 に移動

en: Move window to viewport 12
ja: ウィンドウをビューポート 12 に移動

en: Put to adjacent viewport
ja: 隣接ビューポートに移動

en: Viewport Left
ja: 左のビューポート

en: Move window to the viewport on the left
ja: ウィンドウを左のビューポートに移動

en: Viewport Right
ja: 右のビューポート

en: Move window to the viewport on the right
ja: ウィンドウを右のビューポートに移動

en: Viewport Top
ja: 上のビューポート

en: Move window to the viewport on the top
ja: ウィンドウを上のビューポートに移動

en: Viewport Bottom
ja: 下のビューポート

en: Move window to the viewport on the bottom
ja: ウィンドウを下のビューポートに移動

en: Put within viewport
ja: ビューポート内での移動

en: Put Center
ja: 中央に移動

en: Move window to the center
ja: ウィンドウを中央へ移動

en: Put Left
ja: 左に移動

en: Move window to the left edge
ja: ウィンドウを左端へ移動

en: Put Right
ja: 右に移動

en: Move window to the right edge
ja: ウィンドウを右端へ移動

en: Put Top
ja: 上に移動

en: Move window to the top edge
ja: ウィンドウを上端へ移動

en: Put Bottom
ja: 下に移動

en: Move window to the bottom edge
ja: ウィンドウを下端へ移動

en: Put Top Left
ja: 左上に移動

en: Move window to the top left corner
ja: ウィンドウを左上隅へ移動

en: Put Top Right
ja: 右上に移動

en: Move window to the top right corner
ja: ウィンドウを右上隅へ移動

en: Put Bottom Left
ja: 左下に移動

en: Move window to the bottom left corner
ja: ウィンドウを左下隅へ移動

en: Put Bottom Right
ja: 右下に移動

en: Move window to the bottom right corner
ja: ウィンドウを右下隅へ移動

en: Restore Position
ja: 元の位置に戻す

en: Move window to the last position
ja: ウィンドウを元の位置へ移動

en: Put Pointer
ja: ポインタに移動

en: Move window to the pointer position
ja: ウィンドウをポインタの位置へ移動

en: Put
ja: 移動

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
ja: x, y やタイプの情報を渡すことによりウィンドウを任意に移動

en: Misc. Options
ja: その他オプション

en: Padding
ja: 余白

en: Pad Left
ja: 左の余白

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面左端からのピクセル数

en: Pad Right
ja: 右の余白

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面右端からのピクセル数

en: Pad Top
ja: 上の余白

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面上端からのピクセル数

en: Pad Bottom
ja: 下の余白

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面下端からのピクセル数

en: Unfocus Window
ja: ウィンドウのフォーカスを外す

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
ja: 別ビューポートに移動されるウィンドウのフォーカスを外す

en: Window Center
ja: ウィンドウの中心

en: Put pointer uses the center of the window
ja: 「ポインタに移動」時にウィンドウの隅の代わりに中心を使用

en: Avoid Offscreen
ja: 画面の外を避ける

en: Avoids putting window borders offscreen
ja: ウィンドウの境界線が画面の外に置かれるのを避ける

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation speed
ja: アニメーションの速度

en: Timestep
ja: 時間刻み

en: Animation timestep
ja: アニメーション描画の時間刻み

en: Initiate
ja: 開始

en: Generate mipmaps
ja: ミップマップを生成

en: Zoom
ja: ズーム

en: Options
ja: オプション

en: Snow for Compiz
ja: 雪を降らせる効果

en: How far outside the screen resolution snow flakes can be before being removed. Needed because of FOV.
ja: スクリーン解像度からどれだけ離れた外側まで雪片を消さずに描画するかの指定。視野のため必要。

en: Snow Over Windows
ja: ウィンドウの前にも雪を降らせる

en: Snow is drawn above windows
ja: 雪をウィンドウの上に描画

en: Rotate Flakes
ja: 雪片を回転

en: Flakes rotate if checked.
ja: 有効にした場合は雪片を回転

en: Enables alpha blending of snowflakes.
ja: 雪片のアルファ合成を有効

en: Enables textured snowflakes. If not selected, color gradients are used.
ja: テクスチャ化された雪片を有効化、非選択の場合は色のグラデーションを使用

en: Snow Toggle
ja: 雪効果のオンオフ

en: Snow toggle key
ja: 雪効果のオンオフ切り替えキー

en: Stack Window Switcher
ja: スタック・ウィンドウ・スイッチャー

en: Key bindings
ja: キー割り当て

en: Next Window
ja: 次のウィンドウ

en: Show switcher if not visible and select next window.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、次のウィンドウを選択

en: Previous Window
ja: 前のウィンドウ

en: Show switcher if not visible and select previous window.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、前のウィンドウを選択

en: Next Window (All Workspaces)
ja: 次のウィンドウ(全てのワークスペースから)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから次のウィンドウを選択

en: Previous Window (All Workspaces)
ja: 前のウィンドウ(全てのワークスペースから)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから前のウィンドウを選択

en: Next Window (Group)
ja: 次のウィンドウ(グループから)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの次のウィンドウを選択

en: Previous Window (Group)
ja: 前のウィンドウ(グループから)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの前のウィンドウを選択

en: Behavior
ja: 動作

en: Inactive Window Opacity
ja: 非アクティブ・ウィンドウの不透明度

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the switcher which are not selected
ja: スイッチャーの非選択ウィンドウに適用する不透明度（％単位）

en: Rotate inactive windows
ja: 非選択ウィンドウを傾ける

en: Should not selected windows be rotated
ja: 選択ウィンドウを傾けない

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Windows that should be shown in the switcher
ja: スイッチャーに表示する対象ウィンドウ

en: Darken Background
ja: 背景を暗くする

en: Darken background when showing the stack
ja: スタックの表示時に背景を暗くする

en: Show Minimized
ja: 最小化を表示

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
ja: 最小化やシェード化、または「デスクトップの表示」モードのウィンドウを表示

en: Tilt
ja: チルト

en: Tilt angle of the background.
ja: 背景の傾斜角度

en: Window title display
ja: ウィンドウタイトル表示

en: Show Window Title
ja: ウィンドウタイトルを表示

en: Show window title of currently selected window.
ja: 現在選択しているウィンドウのウィンドウタイトルを表示

en: Bold Font
ja: 太字

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
ja: ウィンドウタイトルを太字で表示するか否かの選択

en: Font Size
ja: フォントの大きさ

en: Font size for the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background color for the window title
ja: ウィンドウタイトルの背景色

en: Font Color
ja: フォントの色

en: Font color for the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Text Placement
ja: テキスト配置

en: Selects where to place the window title.
ja: ウィンドウタイトルの配置場所の選択

en: On Thumbnail
ja: サムネイル上

en: Centered on screen
ja: 画面中央

en: Above
ja: 上

en: Below
ja: 下

en: Window Match
ja: 対象ウィンドウ

en: Next window
ja: 次のウィンドウ

en: Popup switcher if not visible and select next window
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、次のウィンドウを選択

en: Prev window
ja: 前のウィンドウ

en: Popup switcher if not visible and select previous window
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、前のウィンドウを選択

en: Next window (All windows)
ja: 次のウィンドウ（全ウィンドウから）

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから次のウィンドウを選択

en: Prev window (All windows)
ja: 前のウィンドウ(全ウィンドウから)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから前のウィンドウを選択

en: Next window (Group)
ja: 次のウィンドウ(グループから)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの次のウィンドウを選択

en: Prev window (Group)
ja: 前のウィンドウ(グループから)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの前のウィンドウを選択

en: Next window (No popup)
ja: 次のウィンドウ（ポップアップなし）

en: Select next window without showing the popup window.
ja: ポップアップ・ウィンドウの表示なしに次のウィンドウを選択

en: Prev window (No popup)
ja: 前のウィンドウ（ポップアップなし）

en: Select previous window without showing the popup window.
ja: ポップアップ・ウィンドウの表示なしに前のウィンドウを選択

en: Next Panel
ja: 次のパネル

en: Select next panel type window.
ja: 次のパネルタイプ・ウィンドウを選択

en: Prev Panel
ja: 前のパネル

en: Select previous panel type window.
ja: 前のパネルタイプ・ウィンドウを選択

en: Switcher speed
ja: スイッチャーの速度

en: Switcher timestep
ja: スイッチャー描画の時間刻み

en: Switcher windows
ja: スイッチャー対象ウィンドウ

en: Windows that should be shown in switcher
ja: スイッチャーに表示する対象ウィンドウ

en: Show minimized windows
ja: 最小化されているウィンドウも表示

en: Auto Change Viewport
ja: ビューポート自動切り替え

en: Change to the viewport of the selected window while switching
ja: スイッチ中に選択ウィンドウが存在するビューポートに切り替え

en: Popup Window Delay
ja: ポップアップ・ウィンドウの遅延時間

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
ja: ポップアップ・ウィンドウが表示されるまでの遅延時間（秒単位）

en: Appearance
ja: 外観

en: Amount of saturation in percent
ja: 彩度の割合

en: Amount of brightness in percent
ja: 明度の割合

en: Amount of opacity in percent
ja: 不透明度の割合

en: Icon
ja: アイコン

en: Show icon next to thumbnail
ja: サムネイルの隣にアイコンを表示

en: Mipmap
ja: ミップマップ

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
ja: より高質のスケールが可能なときはミップマップを生成

en: Row Alignment
ja: 配列

en: Alignment for rows that are not fully filled
ja: 横に空きがある場合の配列の仕方

en: Centered
ja: 中央

en: Selected Window Highlight
ja: 選択ウィンドウの強調表示

en: Highlight Mode
ja: 強調モード

en: Mode for highlighting the currently selected window
ja: 現在選択中のウィンドウの強調表示に使用するモード

en: Bring Selected To Front
ja: 選択ウィンドウを手前に提示

en: Show Rectangle
ja: 矩形を表示

en: Minimized Window Highlight Rectangle
ja: 最小化ウィンドウの矩形型の強調表示

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
ja: 最小化ウィンドウの矩形型強調表示の描画先

en: Taskbar Entry
ja: タスクバー・エントリ

en: Original Window Position
ja: 最小化前の元のウィンドウ位置

en: Highlight Color
ja: 強調表示色

en: Color of highlight rectangle
ja: 矩形の強調表示色

en: Highlight Border Color
ja: 矩形型強調の境界線の色

en: Color of highlight rectangle border
ja: 矩形型強調の境界線の色

en: Highlight Border Inlay Color
ja: 矩形型強調の境界線の塗り色

en: Color of inlay in highlight rectangle border
ja: 矩形型強調の境界線の塗り色

en: Tile
ja: 整列

en: Tile windows
ja: ウィンドウの整列

en: Tiling Animation Type
ja: 整列アニメーション形式

en: Selects the animation used while tiling
ja: 整列中に使用するアニメーションの選択

en: Filled Outline
ja: 塗りつぶされた輪郭

en: Slide
ja: スライド

en: Drop From Top
ja: 上から落とす

en: Animation Duration
ja: アニメーション持続時間

en: Duration (in ms) of the tiling animation
ja: 整列アニメーションの持続時間（ミリ秒）

en: Tiling Method For Toggle
ja: 切り替え使用時の整列形式

en: Choose the tiling type you want when using toggle.
ja: オンオフ切り替えを使用したときに適用する整列形式の選択

en: Tile Vertically
ja: 垂直に整列

en: Tile Horizontally
ja: 水平に整列

en: Cascade
ja: カスケード

en: Join Windows (EXPERIMENTAL)
ja: ウィンドウを結合 (実験段階)

en: Tries to join the windows together when horizontal, vertical or left tiling is enabled so that when you resize a window surrounding windows resize accordingly. This may cause problems if you dont leave them enough space.
ja: 水平や垂直、左の整列方式が有効の場合にウィンドウ同士の結合を試み、1つのウィンドウをサイズ変更すると、それを囲むウィンドウのサイズも一緒に変更されるようにします。十分なスペースがない場合には問題が生じる可能性があります。

en: Cascade Delta
ja: カスケードのずらし間隔

en: Distance between windows when using cascade
ja: カスケードを使用したときのウィンドウ間のずらし間隔

en: Left Occupancy
ja: 左側占有率

en: Occupancy percentage for window placed left. This number is percentage of screen width, which the active window will have it as width when tiled. Applies to Left tiling type.
ja: 左側に置かれるウィンドウの占有率です。この数値は画面幅に対する割合であり、整列された際のアクティブ・ウィンドウの幅となります。”左”の整列形式の場合に適用されます。

en: Excluded Windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Windows which should be excluded from tiling
ja: 整列の対象から除外するウィンドウ

en: Tile Windows Vertically
ja: ウィンドウを垂直に整列

en: Move and resize all visible windows so that they have full height, same width and occupy whole screen.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを最大の高さかつ同じ幅になるように移動やサイズ変更して、画面全体を占有するように整列

en: Tile Windows Horizontally
ja: ウィンドウを水平に整列

en: Move and resize all visible windows so that they have full width, same height and occupy whole screen.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを最大の幅かつ同じ高さになるように移動やサイズ変更して、画面全体を占有するように整列

en: Tile Windows
ja: ウィンドウを整列

en: Move and resize all visible windows both vertically and horizontally, so that the occupy whole screen and are in a grid.
ja: 表示されているすべてのウィンドウを垂直や水平の両方向に移動やサイズ変更して、画面全体を占有した格子状に整列

en: Cascade Windows
ja: ウィンドウをカスケード

en: Move and resize all visible windows with the delta value set for cascading.
ja: 表示されているすべてのウィンドウをカスケードのずらし間隔の指定値を使用して移動やサイズ変更

en: Restore Windows
ja: ウィンドウを元に戻す

en: Restore windows to their original position they had before tiling.
ja: ウィンドウを整列前の元の位置に戻す

en: Toggle Tiling
ja: 整列オンオフの切り替え

en: Toggle between tile and restore
ja: 整列と元の位置への復元との切り替え

en: Rotation speed
ja: 回転速度

en: Particle Size
ja: 粒子の大きさ

en: Darken backgound
ja: 背景の暗さ

en: Darken background under particles
ja: 粒子の下の背景を暗くする

en: Additive blending
ja: 加色合成

en: Additive blending of particles
ja: 粒子の加色合成
