compiz-plugins-experimental - en to ru translation catalogue (140 entries)

en: Mipmaps
ru: Mip-карты

en: Effect Settings
ru: Параметры эффекта

en: Number Of Fire Particles
ru: Количество частиц огня

en: Number of fire particles.
ru: Количество частиц огня.

en: Fire Particle Size
ru: Размер частиц огня

en: Fire particle size.
ru: Размер частиц огня.

en: Fire Particle Life
ru: Время жизни частиц огня

en: Fire particle life.
ru: Время жизни частиц огня.

en: Fire Particle Color
ru: Цвет частиц огня

en: Fire particle color.
ru: Цвет частиц огня.

en: Randomly Colored Fire
ru: Случайные цвета Пламени

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
ru: Применять случайные цвета для эффекта пламени, также известного как Мистический Огонь.

en: Fade
ru: Скорость угасания

en: Distance
ru: Расстояние

en: Render some sea animals inside of the transparent cube
ru: Показывать некоторых морских животных внутри прозрачного куба

en: Speed factor
ru: Фактор скорости

en: Multiply the speed of the fish by this factor.
ru: Умножать скорость рыбы этим фактором.

en: Start crabs on bottom
ru: Запустить крабов на дне

en: Start crabs on the bottom of the cube.
ru: Запустить крабов на дне куба.

en: Fish in different groups, but of the same type, swim together.
ru: Рыбы в различных группах, но одного типа, плавают вместе.

en: Low detail models
ru: Низкодетальные модели

en: Use less detailed models for increased performance.
ru: Использовать менее детализированные модели для увеличения производительности.

en: Type
ru: Тип

en: Type of sea creature.
ru: Тип морских созданий.

en: Color
ru: Цвет

en: The color of the sea creature.
ru: Цвет морских созданий.

en: Number
ru: Число

en: The number of the sea creature.
ru: Количество морских созданий.

en: Size
ru: Размер

en: The size of the sea creature.
ru: Размер морских созданий.

en: Type of sea plant.
ru: Тип морских растений.

en: The color of the sea plant.
ru: Цвет морских растений.

en: The number of the sea plants.
ru: Количество морских растений.

en: The size of the sea plant.
ru: Размер морских растений.

en: Water / Ground
ru: Вода / Дно

en: Render water
ru: Показывать воду

en: Render water inside the cube.
ru: Показывать воду внутри куба.

en: Render ground
ru: Показывать дно

en: Render ground inside the cube.
ru: Показывать дно внутри куба.

en: Ground color
ru: Цвет дна

en: Color of ground in the cube.
ru: Цвет основания в кубе.

en: Water surface height
ru: Высота уровня воды

en: Height of water surface in the cube.
ru: Высота уровня воды в кубе.

en: Water color
ru: Цвет воды

en: Color of water in the cube.
ru: Цвет воды в кубе.

en: Waves
ru: Волны

en: Render waves
ru: Показывать волны

en: Render water waves inside the cube.
ru: Показывать водные волны внутри куба.

en: Wave amplitude
ru: Амплитуда волн

en: Wave frequency
ru: Частота волн

en: Frequency of water waves.
ru: Частота водных волн.

en: Small wave amplitude
ru: Амплитуда маленьких волн

en: Small wave frequency
ru: Частота маленьких волн

en: Frequency of small water waves on the bigger ones.
ru: Частота маленьких водных волн на больших.

en: Lighting
ru: Освещение

en: Rotate lighting
ru: Вращать освещение

en: Preserve light direction when rotating the cube.
ru: Сохранять направление света при вращении куба.

en: Light inclination
ru: Отклонение света

en: Ambient light
ru: Рассеянный свет

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Brightness
ru: Яркость

en: General
ru: Общие

en: Snow
ru: Снег

en: Snow Speed
ru: Скорость снега

en: Speed of falling snow
ru: Скорость падения снега

en: Snow Direction
ru: Направление снега

en: None
ru: Отсутствует

en: Up
ru: Вверх

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Snow Textures
ru: Текстуры снега

en: Snow textures
ru: Текстуры снега

en: sway of leaves
ru: колебания листьев

en: Viscosity of liquid
ru: Вязкость жидкости

en: Left to Right
ru: слева направо

en: Misc
ru: Разное

en: Window Types
ru: Типы окна

en: Height
ru: Высота

en: Width
ru: Ширина

en: Put On Viewport
ru: Поместить на рабочее место

en: Move window to a certain viewport
ru: Переместить окно на определенное рабочее место

en: Bindings
ru: Сочетания клавиш

en: Put On Viewport 1
ru: Поместить на рабочее место 1

en: Move window to viewport 1
ru: Переместить окно на рабочее место 1

en: Put On Viewport 2
ru: Поместить на рабочее место 2

en: Move window to viewport 2
ru: Переместить окно на рабочее место 2

en: Put On Viewport 3
ru: Поместить на рабочее место 3

en: Move window to viewport 3
ru: Переместить окно на рабочее место 3

en: Put On Viewport 4
ru: Поместить на рабочее место 4

en: Move window to viewport 4
ru: Переместить окно на рабочее место 4

en: Put On Viewport 5
ru: Поместить на рабочее место 5

en: Move window to viewport 5
ru: Переместить окно на рабочее место 5

en: Put On Viewport 6
ru: Поместить на рабочее место 6

en: Move window to viewport 6
ru: Переместить окно на рабочее место 6

en: Put On Viewport 7
ru: Поместить на рабочее место 7

en: Move window to viewport 7
ru: Переместить окно на рабочее место 7

en: Put On Viewport 8
ru: Поместить на рабочее место 8

en: Move window to viewport 8
ru: Переместить окно на рабочее место 8

en: Put On Viewport 9
ru: Поместить на рабочее место 9

en: Move window to viewport 9
ru: Переместить окно на рабочее место 9

en: Put On Viewport 10
ru: Поместить на рабочее место 10

en: Move window to viewport 10
ru: Переместить окно на рабочее место 10

en: Put On Viewport 11
ru: Поместить на рабочее место 11

en: Move window to viewport 11
ru: Переместить окно на рабочее место 11

en: Put On Viewport 12
ru: Поместить на рабочее место 12

en: Move window to viewport 12
ru: Переместить окно на рабочее место 12

en: Move window to the viewport on the left
ru: Переместить окно на одно рабочее место слева

en: Move window to the viewport on the right
ru: Переместить окно на одно рабочее место справа

en: Put within viewport
ru: Вращение до рабочего места

en: Put Top Left
ru: Поместить сверху слева

en: Put Top Right
ru: Поместить сверху справа

en: Put Bottom Left
ru: Поместить снизу слева

en: Put Bottom Right
ru: Поместить снизу справа

en: Move window to the last position
ru: Переместить окно на последнее место

en: Move window to the pointer position
ru: Переместить окно на позицию указателя

en: Misc. Options
ru: Различные настройки

en: Initiate
ru: Вызов

en: Generate mipmaps
ru: Генерировать Mip-карты

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Options
ru: Функции

en: Snow for Compiz
ru: Снег для Compiz

en: Snow Over Windows
ru: Снег поверх окон

en: Snow Toggle
ru: Переключить снег

en: Snow toggle key
ru: Клавиша переключения снега

en: Behavior
ru: Поведение

en: Window title display
ru: Показывать текст заголовка окна

en: Show window title of currently selected window.
ru: Отображение заголовка текущего окна.

en: Bold Font
ru: Жирный шрифт

en: Text Placement
ru: Замена текста

en: Window Match
ru: Соответствие окна

en: Next Panel
ru: Следующая панель

en: Prev Panel
ru: Предыдущая позиция окна

en: Mipmap
ru: Mip-карта

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
ru: По возможности генерировать mip-карты для увеличения  качества масштабирования изображения

en: Row Alignment
ru: Выравнивание строк

en: Centered
ru: По центру

en: Original Window Position
ru: Оригинальная позиция окна

en: Rotation speed
ru: Скорость вращения

en: Particle Size
ru: Размер частицы
