compiz-plugins-experimental - en to sv translation catalogue (264 entries)

en: Exclude Windows
sv: Exkludera fönster

en: Effect Settings
sv: Effektinställningar

en: Number Of Fire Particles
sv: Antal eld-partiklar

en: Number of fire particles.
sv: Antal eld-partiklar

en: Fire Particle Size
sv: Storlek på eldpartiklar

en: Fire particle size.
sv: Storlek på eldpartiklar

en: Fire Particle Life
sv: Livslängd på eldpartiklar

en: Fire particle life.
sv: Livslängd på eldpartiklar

en: Fire Particle Color
sv: Färg på eldpartiklar

en: Fire particle color.
sv: Färg på eldpartiklar

en: Randomly Colored Fire
sv: Slumpmässigt färgad eld

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
sv: Ha slumpmässiga färger till eldeffekten, också känd som Mystisk Eld

en: Fade
sv: Tona

en: Distance
sv: Avstånd

en: Cube Atlantis
sv: Kub Atlantis

en: Speed
sv: Hastighet

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: General
sv: Allmänt

en: Screen Depth
sv: Skärmdjup

en: How deep into the screen snowflakes can be drawn before being removed
sv: Hur djupt in i skärmen snöflingorna kan bli ritade innan borttagande

en: Snow
sv: Snö

en: Number Of Snowflakes
sv: Antal snöflingor

en: Number of snowflakes
sv: Antal snöflingor

en: Size Of Snowflakes
sv: Storleken på snöflingor

en: Size of snowflakes
sv: Storleken på snöflingor

en: Snow Speed
sv: Snöhastighet

en: Speed of falling snow
sv: Hastighet på fallande snö

en: Snow Direction
sv: Snöriktning

en: Select snow flake movement direction
sv: Ange snöflingornas rörelseriktning

en: None
sv: Inget

en: Up
sv: Upp

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Snow Textures
sv: Snötexturer

en: Snow textures
sv: Snötexturer

en: Settings
sv: Inställningar

en: Update Delay
sv: Updateringsfördröjning

en: Delay (in ms) between screen updates. Decreasing this value may make snow fall more smoothly, but will also increase CPU usage.
sv: Fördröjning (i ms) mellan skärmuppdateringar. Minskandet av detta värde kan få snö att falla mer jämnare, men det kommer också öka CPU-användning.

en: Screen Boxing
sv: Skärm-inboxning

en: Top to Bottom
sv: Toppen till botten

en: Bottom to Top
sv: Botten till toppen

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Textures
sv: Texturer

en: Enable Blending
sv: Aktivera blandning

en: Enable Textures
sv: Aktivera texturer

en: Key Bindings
sv: Tangentbindningar

en: Control
sv: Kontroll

en: Misc
sv: Diverse

en: Color Opacity
sv: Färg opacitet

en: Alter window opacity based on color.
sv: Ändra opacitet på fönster baserat på dess färg

en: Toggle Window Fake ARGB
sv: Växla falskt fönster ARGB

en: Toggle window fake ARGB.
sv: Växla falskt fönster ARGB

en: Window Types
sv: Fönstertyper

en: Mouse switch
sv: Musväxling

en: Switch viewport in response to mouse gesture
sv: Byt skrivbordsvy som svar på musgest

en: Begin Gesture
sv: Påbörja gest

en: Begin Mouse Gesture
sv: Börja musgest

en: Height
sv: Höjd

en: Width
sv: Bredd

en: Put On Viewport
sv: Placera på arbetsyta

en: Move window to a certain viewport
sv: Flytta fönster till en viss arbetsyta

en: Bindings
sv: Bindningar

en: Put to arbitrary viewport
sv: Placera på slumpmässig arbetsyta

en: Put On Viewport 1
sv: Placera på arbetsyta 1

en: Move window to viewport 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Put On Viewport 2
sv: Placera på arbetsyta 2

en: Move window to viewport 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Put On Viewport 3
sv: Placera på arbetsyta 3

en: Move window to viewport 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Put On Viewport 4
sv: Placera på arbetsyta 4

en: Move window to viewport 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Put On Viewport 5
sv: Placera på arbetsyta 5

en: Move window to viewport 5
sv: Flytta fönster till arbetsyta 5

en: Put On Viewport 6
sv: Placera på arbetsyta 6

en: Move window to viewport 6
sv: Flytta fönster till arbetsyta 6

en: Put On Viewport 7
sv: Placera på arbetsyta 7

en: Move window to viewport 7
sv: Flytta fönster till arbetsyta 7

en: Put On Viewport 8
sv: Placera på arbetsyta 8

en: Move window to viewport 8
sv: Flytta fönster till arbetsyta 8

en: Put On Viewport 9
sv: Placera på arbetsyta 9

en: Move window to viewport 9
sv: Flytta fönster till arbetsyta 9

en: Put On Viewport 10
sv: Placera på arbetsyta 10

en: Move window to viewport 10
sv: Flytta fönster till arbetsyta 10

en: Put On Viewport 11
sv: Placera på arbetsyta 11

en: Move window to viewport 11
sv: Flytta fönster till arbetsyta 11

en: Put On Viewport 12
sv: Placera på arbetsyta 12

en: Move window to viewport 12
sv: Flytta fönster till arbetsyta 12

en: Put to adjacent viewport
sv: Placera på närliggande arbetsyta

en: Viewport Left
sv: Vänster arbetsyta

en: Move window to the viewport on the left
sv: Flytta fönster till den vänstra arbetsytan

en: Viewport Right
sv: Höger arbetsyta

en: Move window to the viewport on the right
sv: Flytta fönster till den högra arbetsytan

en: Viewport Top
sv: Övre arbetsyta

en: Move window to the viewport on the top
sv: Flytta fönster till den övre arbetsytan

en: Viewport Bottom
sv: Undre arbetsyta

en: Move window to the viewport on the bottom
sv: Flytta fönster till den nedre arbetsytan

en: Put within viewport
sv: Placera inom arbetsyta

en: Put Center
sv: Placera mitt

en: Move window to the center
sv: Flytta fönster till mitten

en: Put Left
sv: Placera vänster

en: Move window to the left edge
sv: Flytta fönster till den vänstra kanten

en: Put Right
sv: Placera höger

en: Move window to the right edge
sv: Flytta fönster till den högra kanten

en: Put Top
sv: Placera överst

en: Move window to the top edge
sv: Flytta fönster till den övre kanten

en: Put Bottom
sv: Placera underst

en: Move window to the bottom edge
sv: Flytta fönster till den nedre kanten

en: Put Top Left
sv: Placera överst, vänster

en: Move window to the top left corner
sv: Flytta fönster till det övre vänstra hörnet

en: Put Top Right
sv: Placera överst, höger

en: Move window to the top right corner
sv: Flytta fönster till det övre högra hörnet

en: Put Bottom Left
sv: Placera underst, till vänster

en: Move window to the bottom left corner
sv: Flytta fönster till det nedre vänstra hörnet

en: Put Bottom Right
sv: Placera underst, till höger

en: Move window to the bottom right corner
sv: Flytta fönster till det nedre högra hörnet

en: Restore Position
sv: Återställ position

en: Move window to the last position
sv: Flytta fönster till den senaste positionen

en: Put Pointer
sv: Placera pekare

en: Move window to the pointer position
sv: Flytta fönster till muspekarens position

en: Put
sv: Placera

en: Misc. Options
sv: Diverse inställningar

en: Padding
sv: Fyllning

en: Pad Left
sv: Fyll vänstra

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den vänstra kanten som fönster kommer bli satta i dvala

en: Pad Right
sv: Fyll högra

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den högra kanten som fönster kommer bli satta i dvala

en: Pad Top
sv: Fyll toppen

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den övre kanten som fönster kommer bli satta i dvala

en: Pad Bottom
sv: Fyll botten

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den nedre kanten som fönster kommer bli satt i dvala

en: Unfocus Window
sv: Avfokusera fönster

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
sv: Avfokusera fönster som är flyttade bort från arbetsytan

en: Window Center
sv: Fönster mitten

en: Put pointer uses the center of the window
sv: Placera muspekare använder mitten av fönstret

en: Avoid Offscreen
sv: Undvik utanför skärmen

en: Avoids putting window borders offscreen
sv: Undviker att man lägger fönsterramar utanför skärmen

en: Animation speed
sv: Animeringshastighet

en: Timestep
sv: Tidssteg

en: Animation timestep
sv: Animationstidssteg

en: Initiate
sv: Initiera

en: Generate mipmaps
sv: Generera mipmaps

en: Options
sv: Alternativ

en: Snow for Compiz
sv: Snö för Compiz

en: How far outside the screen resolution snow flakes can be before being removed. Needed because of FOV.
sv: Hur långt utanför skärmens upplösning som snöflingorna kan vara innan de blir borttagna. Behövs på grund av FOV.

en: Snow Over Windows
sv: Snö över fönster

en: Snow is drawn above windows
sv: Snön är ritad ovanför fönster

en: Rotate Flakes
sv: Rotera snöflingor

en: Flakes rotate if checked.
sv: Flingorna roterar om vald.

en: Enables alpha blending of snowflakes.
sv: Aktiverar alfa-blanding av snöflingor

en: Enables textured snowflakes. If not selected, color gradients are used.
sv: Aktiverar texturerade snöflingor. Om ej valt kommer färggradienter att användas.

en: Snow Toggle
sv: Växla snö

en: Snow toggle key
sv: Växlingsknapp för snö

en: Key bindings
sv: Tangentbindningar

en: Next Window
sv: Nästa fönster

en: Show switcher if not visible and select next window.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster.

en: Previous Window
sv: Föregående fönster

en: Show switcher if not visible and select previous window.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster.

en: Next Window (All Workspaces)
sv: Nästa fönster (Alla skrivbordsytor)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster utav alla fönster.

en: Previous Window (All Workspaces)
sv: Föregående fönster (Alla arbetsytor)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster utav alla fönster.

en: Next Window (Group)
sv: Nästa fönster (Grupp)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster av det aktuella programmet.

en: Previous Window (Group)
sv: Föregående fönster (Grupp)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster av det aktuella programmet.

en: Behavior
sv: Beteende

en: Inactive Window Opacity
sv: Inaktiv fönsteropacitet

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the switcher which are not selected
sv: Mängden opacitet (i procent) för fönster i växlaren som inte är valda

en: Rotate inactive windows
sv: Rotera inaktiva fönster

en: Should not selected windows be rotated
sv: Ska fönster som inte är markerade roteras

en: Windows
sv: Fönster

en: Windows that should be shown in the switcher
sv: Fönster som ska visas i växlaren

en: Darken Background
sv: Förmörka bakgrunden

en: Show Minimized
sv: Visa minimerad

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
sv: Visa fönster som är minimerade, skuggade eller i visa skrivbord läge

en: Tilt
sv: Luta

en: Window title display
sv: Fönstertitelvisning

en: Show Window Title
sv: Visa fönstertitel

en: Show window title of currently selected window.
sv: Visa fönstertitel på det aktuella valda fönstret.

en: Bold Font
sv: Fet typsnitt

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
sv: Väljer om fönstertiteln ska visas i fet typsnitt eller inte.

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font size for the window title
sv: Typsnittsstorlek för fönstertiteln

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color for the window title
sv: Bakgrundsfärgen för fönstertiteln

en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

en: Font color for the window title
sv: Typsnittsfärg för fönstertiteln

en: Text Placement
sv: Textplacering

en: Selects where to place the window title.
sv: Väljer placeringen av fönstertiteln

en: On Thumbnail
sv: På miniatyrbild

en: Centered on screen
sv: Centrerad på skärmen

en: Above
sv: Ovanför

en: Below
sv: Nedanför

en: Window Match
sv: Fönstermatchning

en: Next window
sv: Nästa fönster

en: Prev window
sv: Föreg fönster

en: Next window (All windows)
sv: Nästa fönster (Alla fönster)

en: Prev window (All windows)
sv: Föreg fönster (Alla fönster)

en: Next window (Group)
sv: Nästa fönster (Grupp)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster av det aktuella programmet.

en: Prev window (Group)
sv: Föreg fönster (Grupp)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster av det aktuella programmet.

en: Next window (No popup)
sv: Nästa fönster (inga popup)

en: Prev window (No popup)
sv: Föreg fönster (Inga popup)

en: Next Panel
sv: Nästa panel

en: Prev Panel
sv: Föreg panel

en: Switcher speed
sv: Växlarhastighet

en: Switcher timestep
sv: Tidssteg för växlare

en: Windows that should be shown in switcher
sv: Fönster som ska visas i växlaren

en: Show minimized windows
sv: Visa minimerade fönster

en: Popup Window Delay
sv: Fördröjning för popupfönster

en: Appearance
sv: Utseende

en: Amount of saturation in percent
sv: Mängden färgmättnad i procent

en: Amount of brightness in percent
sv: Mängden ljusstyrka i procent

en: Amount of opacity in percent
sv: Mängden opacitet i procent

en: Icon
sv: Ikon

en: Show icon next to thumbnail
sv: Visa ikon bredvid i miniatyrbild

en: Row Alignment
sv: Radjustering

en: Centered
sv: Centrerad

en: Bring Selected To Front
sv: Lägg markerad överst

en: Show Rectangle
sv: Visa rektangel

en: Original Window Position
sv: Ursprunglig fönsterposition

en: Highlight Color
sv: Framhävningsfärg

en: Tile
sv: Kakla

en: Tile windows
sv: Kakla fönster

en: Tiling Animation Type
sv: Kaklinganimationstyp

en: Selects the animation used while tiling
sv: Väljer animationen använd under kakling

en: Filled Outline
sv: Fylld kontur

en: Slide
sv: Glid

en: Drop From Top
sv: Släpp från topp

en: Animation Duration
sv: Varaktighet på animation

en: Duration (in ms) of the tiling animation
sv: Varaktighet (i ms) för kaklingsanimationen

en: Tiling Method For Toggle
sv: Kaklingsmetod använd för växla

en: Choose the tiling type you want when using toggle.
sv: Välj kaklingstyp du vill ha när du växlar.

en: Tile Vertically
sv: Kakla vertikalt

en: Tile Horizontally
sv: Kakla horisontellt

en: Cascade
sv: Kaskad

en: Join Windows (EXPERIMENTAL)
sv: Slå ihop fönster (EXPERIMENTELL)

en: Tries to join the windows together when horizontal, vertical or left tiling is enabled so that when you resize a window surrounding windows resize accordingly. This may cause problems if you dont leave them enough space.
sv: Försöker att slå samman fönster när horisontell, vertikal eller vänster-kakling är aktiverad så att när du storleksändrar ett fönster gör alla fönster omkring det också. Detta kan skapa problem om du inte ger dem tillräckligt mycket utrymme.

en: Cascade Delta
sv: Delta-kaskad

en: Distance between windows when using cascade
sv: Avstånd mellan fönster vid användning av kaskad

en: Left Occupancy
sv: Vänster ockupering

en: Occupancy percentage for window placed left. This number is percentage of screen width, which the active window will have it as width when tiled. Applies to Left tiling type.
sv: Procentuell ockupering för fönster placerade till vänster. Detta är procent av skärmbredden, av vilket det aktiva fönstret kommer ha som sin bredd när den kaklas. Gäller för vänsterkaklingstyp.

en: Excluded Windows
sv: Exkluderade fönster

en: Windows which should be excluded from tiling
sv: Fönster som ska exkluderas från kakling

en: Tile Windows Vertically
sv: Kakla fönster vertikalt

en: Move and resize all visible windows so that they have full height, same width and occupy whole screen.
sv: Flytta och storlekförändra alla synliga fönster som att de har maxhöjd, samma bredd och ockuperar hela skärmen.

en: Tile Windows Horizontally
sv: Kakla fönster horisontellt

en: Move and resize all visible windows so that they have full width, same height and occupy whole screen.
sv: Flytta och storlekförändra alla synliga fönster så att de har maxbredd, samma höjd och ockuperar hela skärmen.

en: Tile Windows
sv: Kakla fönster

en: Move and resize all visible windows both vertically and horizontally, so that the occupy whole screen and are in a grid.
sv: Flytta och storleksförändra alla synliga fönster både vertikalt och horisontellt så att den ockuperar hela skärmen och är i ett rutnät.

en: Cascade Windows
sv: Kaskadfönster

en: Move and resize all visible windows with the delta value set for cascading.
sv: Flytta och storleksförändra alla synliga fönster med deltavärdet för kaskadering

en: Restore Windows
sv: Återställ fönster

en: Restore windows to their original position they had before tiling.
sv: Återställ fönster till dess orginalposition som de hade innan kakling.

en: Toggle Tiling
sv: Växla kakling

en: Toggle between tile and restore
sv: Växla mellan kakla och återställ

en: Rotation speed
sv: Rotationshastighet

en: Particle Size
sv: Storlek på partiklar

en: Darken backgound
sv: Förmörka bakgrunden

en: Darken background under particles
sv: Förmörka bakgrunden under partiklar
