compiz-plugins-extra - en to fi translation catalogue (592 entries)

en: ADD Helper
fi: ADD-avustin

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
fi: Tee keskittymisestä hieman helpompaa himmentämällä passiiviset ikkunat.

en: Bindings
fi: Näppäinyhdistelmät

en: Toggle AddHelper
fi: Kytke ADD-avustin päälle/pois

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
fi: Käytä tätä kytkeäksesi ADD-avustimen päälle tai pois vauhdissa.

en: Misc. Options
fi: Sekalaiset valinnat

en: Window Types
fi: Ikkunatyypit

en: Window types that should be Opacified.
fi: Ikkunatyypit, joihin tulisi käyttää läpinäkyvyyttä

en: Enable ADD Helper on start
fi: Ota ADD-avustin käyttöön käynnistettäessä

en: Enables ADD helper when it is first loaded.
fi: Ottaa ADD-avustimen käyttöön kun se on ensin ladattu.

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Brightness of faded windows
fi: Häivyttyneiden ikkunoiden kirkkaus

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Saturation of faded windows
fi: Häivyttyneiden ikkunoiden kylläisyys

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Opacity of faded windows
fi: Häivyttyneiden ikkunoiden läpinäkyvyys

en: Animations Add-On
fi: Animaatiot-lisäosa

en: Extra window animations and animation engines
fi: Lisäikkuna-animaatiot ja animaatiomoottorit

en: Effect Settings
fi: Tehosteen asetukset

en: Airplane
fi: Lentokone

en: Airplane Flying Path Length
fi: Lentokoneen polun pituus

en: Length of airplane's flying path.
fi: Lentokoneen lentoradan pituus.

en: Fly to TaskBar on Minimize
fi: Lennä tehtäväpalkkiin pienennettäessä

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
fi: Tuleeko ikkunan lentää tehtäväpalkkiin kun se pienennetään lentokonetehosteella.

en: Beam
fi: Säde

en: Beam Width
fi: Säteen leveys

en: Beam width.
fi: Säteen leveys.

en: Beam Spacing
fi: Säteiden väli

en: Spacing between beams.
fi: Säteiden välimatka.

en: Beam Color
fi: Säteen väri

en: Beam color.
fi: Säteen väri.

en: Beam Slowdown
fi: Säteen hidastus

en: Beam slowdown.
fi: Säteen hidastus.

en: Beam Life
fi: Säteen elinaika

en: Beam life.
fi: Säteen elinaika.

en: Burn
fi: Polta

en: Number Of Fire Particles
fi: Tulipartikkelien lukumäärä

en: Number of fire particles.
fi: Tulipartikkelien lukumäärä.

en: Fire Particle Size
fi: Tulipartikkelin koko

en: Fire particle size.
fi: Tulipartikkelin koko.

en: Fire Particle Slowdown
fi: Tulipartikkelin hidastuvuus

en: Fire particle slowdown.
fi: Tulipartikkelin hidastuvuus.

en: Fire Particle Life
fi: Tulipartikkelin elinikä

en: Fire particle life.
fi: Tulipartikkelin elinikä.

en: Fire Particle Color
fi: Tulipartikkelin väri

en: Fire particle color.
fi: Tulipartikkelin väri.

en: Fire direction
fi: Tulen suunta

en: Fire direction.
fi: Tulen suunta.

en: Down
fi: Alas

en: Up
fi: Ylös

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Random
fi: Satunnainen

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Fire constant speed
fi: Tulen vakionopeus

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
fi: Aseta tulitehosteen kesto riippuvaiseksi ikkunan leveydestä.

en: Fire Smoke
fi: Tulen savu

en: Fire smoke.
fi: Tulen savu.

en: Randomly Colored Fire
fi: Satunnainen väri tulelle

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
fi: Käytä satunnaisia värejä tulitehosteessa (tunnetaan myös nimellä mystinen tuli: Mystical Fire)

en: Domino Piece Falling Direction
fi: Dominopalikoiden putoamissuunta

en: Falling direction for Domino pieces.
fi: Dominopalikoiden putoamissuunta

en: Explode
fi: Räjähdys

en: Window Grid Width
fi: Ikkunan koordinaatiston leveys

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
fi: Räjähtävä ikkuna paloitellaan koordinaatistolla. Anna koordinaattien lukumäärä ikkunan leveyssuunnassa.

en: Window Grid Height
fi: Ikkunan koordinaatiston korkeus

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
fi: Räjähtävä ikkuna paloitellaan koordinaatistolla. Anna koordinaattien lukumäärä ikkunan korkeussuunnassa.

en: Thickness of Exploding Polygons
fi: Räjähtävien monikulmioiden paksuus

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
fi: Räjähtävien ikkunanpalasten paksuus (kuvapisteinä)

en: Tessellation Type
fi: Tesselaation tyyppi

en: Tessellation type for exploding window pieces.
fi: Tesselaation tyyppi räjähtäville ikkunan kappaleille.

en: Rectangular
fi: Suorakulmainen

en: Hexagonal
fi: Monikulmio

en: Glass
fi: Lasi

en: Fold
fi: Laskostus

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
fi: Animoitu ikkuna paloitellaan koordinaatistolla. Anna koordinaattien lukumäärä ikkunan leveyssuunnassa.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
fi: Animoitu ikkuna paloitellaan koordinaatistolla. Anna koordinaattien lukumäärä ikkunan korkeussuunnassa.

en: Fold Direction
fi: Laskoksen suunta

en: Window folding direction.
fi: Ikkunan laskostussuunta.

en: In
fi: Sisällä

en: Out
fi: Ulkopuolella

en: Glide 3
fi: Liuku 3

en: Away Position
fi: Poissa-asento

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
fi: Ikkunan etäisyys kameraan animaation lopussa (1.0: lähellä kameraa, -2.0: kaukana kamerasta).

en: Away Angle
fi: Kulma poispäin

en: Angle of window at the end of the animation.
fi: Ikkunan kulma animaation lopussa.

en: Thickness
fi: Paksuus

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
fi: Ikkunan paksuus kuvapisteinä. Nollaa suuremmat arvot poistavat käytöstä varjot, sumennuksen ja heijasteet animaatiossa.

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
fi: Laskosten avautumissuunta Razr-tehosteen osille.

en: Skewer
fi: Vääristäjä

en: Skewer Direction
fi: Vääristyksen suunta

en: Movement direction(s) for window pieces.
fi: Ikkunan palasien liikesuunnat

en: Left-right
fi: Vasen-oikea

en: Up-down
fi: Ylös-alas

en: In-out
fi: Sisään-ulos

en: Tessellation type for window pieces.
fi: Tesselaation tyyppi ikkunan kappaleille.

en: Thickness of Animated Polygons
fi: Animoitujen monikulmioiden paksuus

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
fi: Animoitujen ikkunanpalasten paksuus (kuvapisteinä)

en: Rotation Angle
fi: Kiertokulma

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
fi: Animoitujen ikkunanpalasten kiertokulma

en: Animation Time Step For Intense Effects
fi: Animaation aikaviive raskaille efekteille

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
fi: Vaativien (esim. tuli, säde) animaatiojaksojen väliaika (ms). Mitä suurempi arvo, sitä nykivämmiksi liikkeet tulevat.

en: Beam Up
fi: Säde ylös

en: Leaf Spread
fi: Lehtien levittyneisyys

en: Benchmark
fi: Suorituskyvyn mittaus

en: A simple benchmark plugin
fi: Yksinkertainen suorituskyvyn mittauksen liitännäinen

en: Main
fi: Pää

en: Initiate
fi: Aloita

en: Start benchmark
fi: Käynnistä suorituskyvyn mittaus

en: Disable limiter
fi: Ota rajoitin pois käytöstä

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
fi: Ota Compizin sisäänrakennettu kehysnopeuden rajoitin pois päältä

en: Screen Output
fi: Tulostus näytölle

en: Enable
fi: Käytä

en: Display FPS on screen
fi: Näytä kehysnopeus näytöllä

en: X position
fi: X-sijainti

en: X Position of benchmark window
fi: Suorituskyvyn mittauksen ikkunan X-sijainti

en: Y position
fi: Y-sijainti

en: Y Position of benchmark window
fi: Suorituskyvyn mittauksen ikkunan Y-sijainti

en: Console Output
fi: Konsolituloste

en: Print FPS to console
fi: Tulosta kehysnopeus konsoliin

en: Update time
fi: Päivitä aika

en: Console output update time
fi: Konsolitulosteen päivitysaika

en: Bicubic filter
fi: Bicubic-suodatin

en: Bicubic texture filtering
fi: Bicubic-tekstuurisuodatin

en: Crash handler
fi: Kaatumisen käsittelijä

en: Compiz crash handler plugin
fi: Compizin kaatumisen käsittelijäliitännäinen

en: Enable Crash Handler
fi: Salli Kaatumisten käsittelijä

en: Activate Crash Handler.
fi: Aktivoi kaatumisten käsittelijä

en: Crash Dump Directory
fi: Kaatumisesta aiheutuvien lokien tallennuskansio

en: Directory to dump the crash logs to.
fi: Kansio, johon lokit tallennetaan ohjelman kaatuessa

en: Start Other Window Manager
fi: Käynnistä toinen ikkunanhallinta sovellus.

en: Start other window manager on Crash.
fi: Käynnistää toisen ikkunanhallinta sovelluksen ohjelman kaatuessa.

en: Window Manager Command Line
fi: Ikkunanhallinta sovelluksen komentorivi

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
fi: Toisen ikkunanhallinta sovelluksen komentorivi. ÄLÄ KIRJOITA COMPIZ TÄHÄN!!!

en: Cube Reflection and Deformation
fi: Kuution heijastus ja muotojen käsittely

en: Compiz cube reflection and deformation
fi: Compiz kuution heijastus ja muotojen käsittely

en: Cube caps
fi: Kuution kannet

en: Next top image
fi: Seuraava kannen kuva

en: Advance to next image for top face of the cube
fi: Siirry seuraavaan kuution kannen kuvaan

en: Prev top image
fi: Edellinen kannen kuva

en: Go back to previous image for top face of the cube
fi: Siirry edelliseen kannen kuvaan

en: Next bottom image
fi: Seuraava pohjan kuva

en: Advance to next image for bottom face of the cube
fi: Siirry seuraavaan kuution pohjan kuvaan

en: Prev bottom image
fi: Edellinen pohjan kuva

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
fi: Siirry edelliseen pohjan kuvaan

en: Reflection
fi: Heijastus

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Give cube a reflective ground.
fi: Anna kuutiolle heijastava pohja.

en: Ground color(near)
fi: Maan väri (lähellä)

en: Color of the ground (near).
fi: Maan väri (lähellä).

en: Ground color(far)
fi: Maan väri (kaukana)

en: Color of the ground (far).
fi: Maan väri (kaukana).

en: Reflection ground size
fi: Heijastuksen koko alustalla

en: Reflection ground size.
fi: Heijastuksen koko alustalla.

en: Intensity
fi: Voimakkuus

en: Reflection intensity
fi: Heijastuksen intensiteetti

en: Auto zoom
fi: Automaatiinen zoomaus

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
fi: Zoomaa ulos automaattisesti, jotta kuutio mahtuu näyttöön.

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
fi: Zoomaa automaattisesti vain hiirellä pyörittäessä

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
fi: Zoomaa ulos automaattisesti vain hiirellä pyöritettäessä.

en: Reflection mode
fi: Heijastustapa

en: Reflection mode.
fi: Heijastustapa.

en: Jumpy
fi: Vaihteleva

en: Jumpy reflection
fi: Vaihteleva heijastus

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Above
fi: Ylhäällä

en: Deformation
fi: Muodon käsittely

en: Deformation mode.
fi: Muodon käsittelytapa.

en: None
fi: Ei mitään

en: Cylinder
fi: Sylinteri

en: Sphere
fi: Pallo

en: Unfold cube deformation
fi: Levitetyn kuution muotojen käsittely

en: Deformation in unfold cube mode.
fi: Muotojen käsittely kuution olleessa taittamaton.

en: Deform only on mouse rotate
fi: Muuta muotoa vain hiirellä pyöritettäessä

en: Initiates cube cylinder deformation only if rotation is mouse driven.
fi: Käynnistää kuution sylinterin muodon käsittelyn vain hiirellä pyöritettäessä

en: Deform caps
fi: Muuta kansien muotoa

en: Deform cube caps.
fi: Muuta kuution kansien muotoa.

en: Aspect ratio
fi: Kuvasuhde

en: Aspect ratio of the deformed cube
fi: Vääristetyn kuution mittasuhde

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Draw top face
fi: Luo kansi

en: Draw top face of the cube
fi: Luo kuutiolle kansi

en: Draw bottom face
fi: Luo pohja

en: Draw bottom face of the cube
fi: Luo kuutiolle pohja

en: Adjust top image
fi: Sovita kannen kuva

en: Adjust top face image to rotation
fi: Sovita kannen kuva kierron mukaan

en: Adjust bottom image
fi: Sovita pohjan kuva

en: Adjust bottom face image to rotation
fi: Sovita pohjan kuva kierron mukaan

en: Scale top image
fi: Skaalaa kannen kuva

en: Scale image to cover top face of cube
fi: Skaalaa kuva peittämään kuution kansi

en: Scale bottom image
fi: Skaalaa pohjan kuva

en: Scale image to cover bottom face of cube
fi: Skaalaa kuva peittämään kuution pohja

en: Maintain top aspect ratio
fi: Pidä kannen kuvasuhde

en: Maintain top cap image aspect ratio.
fi: Pidä kannen kuvan kuvasuhde.

en: Maintain bottom aspect ratio
fi: Pidä pohjan kuvasuhde

en: Maintain bottom cap image aspect ratio.
fi: Pidä pohjan kuvan kuvasuhde.

en: Clamp top face image to border
fi: Purista kannen kuva kiinni reunaan

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
fi: Purista kannen kuva kiinni reunaan. Tämä on suositeltavaa jos käytettävä kuvan koko ei sovi kuutioon tai jos kuva on läpinäkyvä. Tämä voi tosin johtaa rumiin, täplikkäisiin viivoihin (etenkin kun isoa kuvaa käyttäessä).

en: Clamp bottom face image to border
fi: Purista pohjan kuva kiinni reunaan

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
fi: Purista pohjan kuva kiinni reunaan. Tämä on suositeltavaa jos käytettävä kuvan koko ei sovi kuutioon tai jos kuva on läpinäkyvä. Tämä voi tosin johtaa rumiin, täplikkäisiin viivoihin (etenkin kun isoa kuvaa käyttäessä).

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Cube Top Color
fi: Kuution kannen väri

en: Color of top face of the cube
fi: Kuution kannen väri

en: Cube Bottom Color
fi: Kuution pohjan väri

en: Color of bottom face of the cube
fi: Kuution pohjan väri

en: Top image files
fi: Kannen kuvatiedostot

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
fi: Luettelo kuution päälle asetettavista PNG- ja SVG-tiedostoista

en: Bottom image files
fi: Pohjan kuvatiedostot

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
fi: Luettelo kuution pohjaan asetettavista PNG- ja SVG-tiedostoista

en: Extra WM Actions
fi: Ikkunanhallinan lisätoiminnot

en: Provides less commonly used WM actions
fi: Tarjoaa vähemmän käytettyjä ikkunanhallinnan toimintoja

en: Activate Window
fi: Tuo ikkuna eteen

en: Activate a given window
fi: Tuo määrätty ikkuna eteen

en: Toggle Redirect
fi: Aktivoi uudelleenohjaus

en: Toggle window redirect
fi: Aktivoi ikkunan uudelleenohjaus

en: Toggle Fullscreen
fi: Siirry kokoruututilaan

en: Toggle window fullscreen
fi: Aktivoi ikkunan kokoruututila

en: Toggle Always-On-Top
fi: Aktivoi aina päällimmäisenä

en: Toggle always on top for the active window
fi: Aktivoi aina päällimäisenä asetus akiiviselle ikkunalle

en: Toggle Sticky
fi: Aktivoi tarttuvaisuus

en: Toggle window stickyness
fi: Aktivoi ikkunan tarttuvaisuus

en: Activate Demanding Attention Window
fi: Tuo huomiota vaativat ikkunat eteen

en: Activate next window which has the "demands attention" flag set.
fi: Tuo seuraava huomiota vaativa ikkuna eteen

en: Fade to Desktop
fi: Työpöydälle häivytys

en: Easily access your desktop
fi: Pääse helposti käsiksi työpöydälle

en: Fade Time
fi: Häivytysaika

en: Fade time (in ms)
fi: Häivytysaika (ms)

en: Window Match
fi: Ikkunan sovitus

en: Windows that should be faded to desktop
fi: Ikkunat jotka häivytetään työpöydälle

en: Paint fire on the screen
fi: Piirrä tulta näytölle

en: Paint fire or other particles on the screen
fi: Piirrä tulta tai muita partikkeleita näytölle

en: Initiate (key)
fi: Aloitus (näppäin)

en: Initiate fire drawing
fi: Tulen piirtämisen aloitus

en: Initiate (button)
fi: Aloitus (painike)

en: Clear (key)
fi: Tyhjennä (näppäin)

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear (button)
fi: Tyhjennä (painike)

en: Add Particle
fi: Lisää hiukkanen

en: Adds a fire particle at position (x,y), where x and y are floats.
fi: Lisää tulihiukkasen sijaintiin (x, y), jossa x ja y ovat kelluvia (floats).

en: Number of particles
fi: Partikkelien lukumäärä

en: Maximum number of active particles
fi: Aktiivisten hiukkasten enimmäismäärä

en: Background brightness
fi: Taustan kirkkaus

en: Background brightness during paint
fi: Taustan kirkkaus piirron aikana

en: Cube Gears
fi: Rattaat kuutiossa

en: Render gears inside of the transparent cube
fi: Piirtää rattaita läpinäkyvän kuution sisäpuolelle

en: Put Center
fi: Laita keskelle

en: Move window to the center
fi: Siirrä ikkuna keskelle

en: Put Left
fi: Laita vasemmalle

en: Move window to the left edge
fi: Siirrä ikkuna vasempaan reunaan

en: Put Right
fi: Laita oikealle

en: Move window to the right edge
fi: Siirrä ikkuna oikeaan reunaan

en: Put Top
fi: Laita ylös

en: Move window to the top edge
fi: Siirrä ikkuna yläreunaan

en: Put Bottom
fi: Laita alas

en: Move window to the bottom edge
fi: Siirrä ikkuna alareunaan

en: Put Top Left
fi: Laita ylös vasemmalle

en: Move window to the top left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan yläkulmaan

en: Put Top Right
fi: Laita ylös oikealle

en: Move window to the top right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan yläkulmaan

en: Put Bottom Left
fi: Laita alas vasemmalle

en: Move window to the bottom left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan alakulmaan

en: Put Bottom Right
fi: Laita alas oikealle

en: Move window to the bottom right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan alakulmaan

en: Outline Color
fi: Ääriviivojen väri

en: Group and Tab Windows
fi: Ryhmittele ja lisää ikkuna välilehteen

en: With this plugin you can group and tab windows
fi: Tämän liitännäisen avulla voit ryhmittää ja välilehdittää ikkunoita

en: Selection
fi: Valinta

en: Key bindings
fi: Pikanäppäimet

en: Select
fi: Valitse

en: The key for starting selecting windows.
fi: Näppäin aloittaakseen ikkunoiden valinta.

en: Select Single Window
fi: Valitse yksittäinen ikkuna

en: The key for selecting the current window.
fi: Näppäin valitaakseen nykyinen ikkuna.

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Group Windows
fi: Ikkunoiden ryhmittely

en: The key for grouping windows.
fi: Näppäin ryhmitelläkseen ikkunat.

en: Ungroup Windows
fi: Poista ikkunoiden ryhmitys

en: The key for ungrouping the current group.
fi: Näppäin poistaakseen nykyisen ryhmän ryhmityksen.

en: Remove Group Window
fi: Poista ikkunan ryhmästä

en: The key for removing the selected window from its group.
fi: Näppäin poistaakseen ikkuna sen ryhmästä.

en: Close Group
fi: Sulje ryhmä

en: The key for closing all windows in the group.
fi: Näppäin sulkeakseen kaikki ikkunat ryhmässä.

en: Ignore Group
fi: Jätä ryhmä huomioimatta

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
fi: Näppäin jättääkseen ryhmä huomiotta. Jos tätä painiketta käytetään, voi toimintoja tehdä vain yhdelle ryhmän ikkunoista.

en: Tabbing
fi: Välilehdittäminen

en: Tab Group
fi: Välilehtiryhmä

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
fi: Näppäin vaihtaakseen välilehtimoodia nykyisestä ryhmästä.

en: Change Tab Left
fi: Muuta välilehti vasemmalle

en: The key for switching to the tab left of the current one.
fi: Näppäin siirtyäkseen vasemmalle välilehtipalkissa.

en: Change Tab Right
fi: Muuta välilehti oikealle

en: The key for switching to the tab right of the current one.
fi: Näppäin siirtyäkseen oikealle välilehtipalkissa.

en: Glow
fi: Hehku

en: Glow Color Change
fi: Hehkun värinvaihto

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
fi: Jos et pidä tämän hetkisen hehkun väristä, voit vaihtaa sen tällä avaimella.

en: General
fi: Yleiset

en: Move every window in the group
fi: Siirrä ryhmän jokainen ikkuna

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
fi: Jos yksi ryhmän ikkunoista siirretään, kaikki muutkin ryhmän ikkunoista siirretään.

en: Resize every window in the group
fi: Muuta ryhmän jokaisen ikkunan kokoa

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
fi: Jos yksi ryhmän ikkunan kokoa muutetaan, kaikkien muidenkin ryhmän ikkunoiden kokoa muutetaan.

en: Raise every window in the group
fi: Nosta ryhmän jokainen ikkuna

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
fi: Jos yksi ryhmän ikkunoista on esillä, kaikki muutkin ryhmän ikkunoista nostetaan esille.

en: Maximize/unmaximize with group
fi: Suurenna/Palauta ryhmän ikkunat

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
fi: Jos yksi ryhmän ikkunoista on suurenettu, kaikki muutkin ryhmän ikkunoista suurennetaan (ja toisin päin).

en: Minimize with group
fi: Pienennä ryhmä

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
fi: Jos yksi ryhmän ikkunoista on pienennetty, kaikki muutkin ryhmän ikkunoista pienennetään (ja toisin päin).

en: Shade with group
fi: Varjosta ryhmän mukana

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
fi: Jos yksi ryhmän ikkunoista on varjostettu, kaikki muutkin ryhmän ikkunoista varjostetaan (ja toisin päin).

en: Group the windows after selection
fi: Ryhmittele ikkuna valinnan jälkeen

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
fi: Jos valitset ikkunoita, tämä automaattisesti ryhmittelee ne (ei toimi normaalissa valintamoodissa).

en: Ungroup the windows if only one window is left
fi: Poista ikkunoiden rymitys, jos vain yksi ikkuna on jäljellä

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
fi: Jos ryhmässä on vain yksi ikkuna jäljellä, sen ryhmitys poistetaan.

en: Group Window Match
fi: Ikkunoiden ryhmittelyn sopivuus

en: Windows that should be allowed to be grouped
fi: Ikkunat, joiden ryhmitys tulee sallia

en: Options
fi: Valinnat

en: Opacity of selected windows
fi: Valittujen ikkunoiden läpinäkyvyys

en: Saturation of selected windows
fi: Valittujen ikkunoiden kylläisyys

en: Brightness of selected windows
fi: Valittujen ikkunoiden kirkkaus

en: Precision
fi: Täsmällisyys

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
fi: Valinnan täsmällisyys (näkyvän ikkunan alueen prosenttimäärä, joka tulee valita valinnan tunnistamiseen).

en: Colors
fi: Värit

en: Selection Color
fi: Valintaväri

en: Fill color of the selection rectangle
fi: Valintaruudun täyteväri

en: Line Color
fi: Viivan väri

en: Line color of the selection rectangle
fi: Valintaruudun reunan väri

en: Create mipmaps for thumbnails
fi: Luo esikatselukuville mipmapit

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
fi: Luo välilehtipalkin esikatselukuville mipmapit

en: Untab when closing top tab
fi: Poista välilehditys päälimmäisen välilehdet suljeuduttua

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
fi: Poista ryhmän välilehditys jos päällimmäinen välilehti suljetaan vaihtamisen sijasta

en: Autotab windows on creation
fi: Ryhmittele uudet ikkunat automaattisesti välilehteen

en: Autotab windows with themselves on window creation
fi: Ryhmittele uudet ikkunat omaan välilehteen automaattisesti

en: Tab Bar Show Delay
fi: Viive välilehtipalkin näyttämiseen

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
fi: Aika (sekunneissa), jonka jälkeen välilehtipalkki näytetään otsikkopalkkia osoitettua

en: Animation Options
fi: Animaation valinnat

en: Tabbing Speed
fi: Välilehdittämisen nopeus

en: Tabbing speed
fi: Välilehdittämisen nopeus

en: Tabbing Timestep
fi: Välilehdittämisen aikaviive

en: Tabbing timestep
fi: Välilehdittämisen aikaviive

en: Fade time for tab bar animations
fi: Häivtyksen kesto välilehtipalkin animaatioille

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
fi: Välilehtipalkin häivytys-animaation kesto (sekunneissa)

en: Time for tab bar pulse animation
fi: Syke-animaation kesto välilehtipalkissa

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
fi: Välilehtipalkin syke-animaation kesto (sekunneissa)

en: Time for tab bar reflex animation
fi: Refleksi-animaation kesto välilehtipalkissa

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
fi: Välilehtipalkin refleksi-animaation kesto (sekunneissa)

en: Fade time for text animations
fi: Häivtyksen kesto teksti-animaatioille

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
fi: Tekstin häivtys-animaation kesto (sekunneissa)

en: Tab bar visibility time after tab change
fi: Välilehtipalkin esillä olon aika välilehden vaihdon jälkeen

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
fi: Aika (sekunneissa), jota välilehtipalkki on esillä välilehtivaihdon jälkeen

en: Change tab animation duration
fi: Muuta välilehden animaation kesto

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
fi: Välilehteä vaihtaessa esiintyvän animaation kesto (sekunneissa)

en: Use tab bar animations
fi: Käytä välilehtipalkin animaatioita

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
fi: Toista välilehtipalkin animaatiot (esim. häivytys).

en: Thumb Size
fi: Esikatselukuvan koko

en: The size of the window thumbs in the task bar
fi: Ikkunan esikatselukuvan koko välilehtipalkissa

en: Space
fi: Väli

en: The space between the thumbs
fi: Tila esikatselukuvien välissä

en: Border Radius
fi: Reunan säde

en: The radius for the tab bar edges
fi: Välilehtipalkin reunojen säde

en: Border Width
fi: Reunan leveys

en: The width of the tab bar outline
fi: Välilehtipalkin ääriviivojen paksuus

en: Tab Base Color
fi: Välilehden pohjaväri

en: Fill color of the tab bar
fi: Välilehtipalkin täyteväri

en: Tab Border Color
fi: Välilehden reunan väri

en: Border color of the tab bar
fi: Välilehtipalkin reunan väri

en: Tab Highlight Color
fi: Välilehden korostusväri

en: Tab Style
fi: Välilehden tyyli

en: The style of the tab bar
fi: Välilehtipalkin tyyli

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Gradient
fi: Väriliuku

en: Metal
fi: Metalli

en: Window Title Font
fi: Ikkunan otsikon kirjaisin

en: Font Size
fi: Kirjasimen koko

en: The size of the window title font in the tab bar
fi: Ikkunan otsikon koko välilehtipalkissa

en: Font Color
fi: Kirjasimen väri

en: The color of the window title in the tab bar
fi: Välilehtipalkin ikkunan otsikon väri

en: Slot Dragging
fi: Paikan raahaus

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
fi: Poista ikkuna ryhmästä, jos se pudotetaan välilehtipalkin ulkopuolelle

en: Hover time for slot dragging
fi: Osoittimen kohdistusaika paikan raahaukselle

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
fi: Aikaväli (sekunneissa), jonka jälkeen ryhmitetty ikkuna aktivoidaan jos toisen ryhmän ikkuna vedetään sen päälle

en: Slot Drag Spring K
fi: Paikan raahauksen jousen K-arvo (jousivakio)

en: Spring Konstant used for slot dragging
fi: Paikan raahaukseen käytettävä jousivakio

en: Slot drag friction
fi: Paikan raahauksen kitka

en: Spring friction for slot dragging
fi: Paikan raahauksen jousen kitka

en: Y distance for spring model
fi: Jousimallin Y-etäisyys

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
fi: Etäisyys (pikseleissä) välilehtipalkin ja raahatun paikan välillä jousimallin toteuttamista varten. Jos etäisyys on arvoa suurempi, mallia ei toteuteta.

en: Speed limit for spring model
fi: Jousimallin nopeusrajoitus

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
fi: Hiiren osoittimen liikkumisen nopeusrajoitus (pikselit/sekunnissa) jousimallille.

en: Enable Glow
fi: Salli hehku

en: Enable grouped window glowing
fi: Salli ryhmitetyn ikkunan hehku

en: Glow Size
fi: Hehkun koko

en: The size of the grouped window glow
fi: Ryhmitellyn ikkunan hehkun koko

en: Glow Type
fi: Hehkun tyyppi

en: The type of the glow
fi: Hehkun tyyppi

en: Rectangular glow
fi: Suorakulmainen hehku

en: Glow ring
fi: Hehkurengas

en: Motion blur
fi: Liikesumennus

en: Motion blur effect
fi: Liikesumennustehoste

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Toggle Motion Blur
fi: Aktivoi liikesumennus

en: Toggle motion Blur effect.
fi: Aktivoi liikesumennustehoste.

en: Visibility/Performance
fi: Näkyvyys/suorituskyky

en: Motion Blur mode
fi: Liikesumennuksen tapa

en: Motion Blur render mode.
fi: Liikesumennuksen renderöintitapa.

en: Texture Copy
fi: Tekstuurikopiointi

en: Accumulation buffer
fi: Akkumulaatiopuskuri

en: Motion Blur Strength
fi: Liikesumennuksen voimakkuus

en: Motion Blur strength.
fi: Liikesumennuksen voimakkuus.

en: Motion Blur on Transformed Screen
fi: Liikesumennus muunnetulla näytöllä

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
fi: Suorita liikesumennus jos näyttöä muunnetaan.

en: Draws reflections
fi: Piirrä heijastumat

en: Reflection Image
fi: Heijastuksen kuva

en: Reflection Image file
fi: Heijastuksen kuvatiedosto

en: Window match
fi: Ikkunan sovitus

en: Reflection Window Match
fi: Heijastusikkunan sovitus

en: Reflection for Windows
fi: Ikkunoiden heijastus

en: Draw Reflection for windows.
fi: Piirrä heijastumat ikkunoille

en: Reflection for Decorations
fi: Koristeiden heijastus

en: Draw Reflection for decorations.
fi: Piirrä koristeille heijastumat.

en: Alpha Dependence Threshold
fi: Alfa riippuvuuden kynnysarvo

en: Alpha dependence threshold.
fi: Alfa riippuvuuden kynnysarvo.

en: Moving reflection
fi: Siirtyvä heijastuma

en: Move the reflection on window move.
fi: Siirrä heijastumaa ikkunaa siirtäessä.

en: Scale Window Title Filter
fi: Ikkunan skaalauksen otsikkosuodatin

en: Bold Font
fi: Lihavoitu kirjasin

en: Use bold font for window title display
fi: Käytä lihavoitua fonttia ikkunan nimelle

en: Font size for window title display
fi: Ikkunan nimen fontti

en: Title Border Size
fi: Nimen kehyksen koko

en: Size of the border around the window title
fi: Ikkunan nimen kehyksen koko

en: Font color of the window title
fi: Ikkunan nimen fontin väri

en: Background Color
fi: Taustan väri

en: Background color of the window title
fi: Ikkunan nimen taustaväri

en: Show desktop
fi: Näytä työpöytä

en: Access your desktop easily
fi: Helppo pääsy työpöydälle

en: Speed
fi: Nopeus

en: Window movement speed
fi: Ikkunan liikkeen nopeus

en: Timestep
fi: Aikaviive

en: Window movement timestep
fi: Ikkunan liikkeen aikaväli

en: Movement Direction
fi: Liikkeen suunta

en: Direction of window movement
fi: Ikkunan liikkeen suunta

en: Up/Down
fi: Ylös/alas

en: Left/Right
fi: Vasen/oikea

en: To Corners
fi: Kulmiin

en: Window Opacity
fi: Ikkunan läpikuultamattomuus

en: Splash
fi: Ponnahduskuva

en: A simple splash plugin
fi: Yksinkertainen ponnahduskuva liitännäinen

en: Initiate Splash
fi: Aloita ponnahduskuva

en: Start Splash.
fi: Aloita ponnahduskuva.

en: Show on first start
fi: Näytä ensimmäisellä käynnistyksellä

en: Show splash on first start.
fi: Näytä ponnahduskuva ensimmäisellä käynnistyksellä

en: Images
fi: Kuvat

en: Background File
fi: Taustakuvan tiedosto

en: Background image File.
fi: Taustakuvan kuvatiedosto.

en: Logo File
fi: Logotiedosto

en: Logo image File.
fi: Logokuvatiedosto.

en: Fade In/Out Time.
fi: Sisään- tai uloshäivyttämisen kesto.

en: Display Time
fi: Näyttämisen kesto

en: Display In/Out Time.
fi: Näyttämisen kesto.

en: Background saturation.
fi: Taustakuvan värikylläisyys.

en: Background brightness.
fi: Taustakuvan kirkkaus

en: Trailfocus
fi: Kohdistusjälki

en: Window types that should be handled by Trailfocus
fi: Ikkunatyypit, jotka kohdistusjälki-liitännäisen tulee hallita

en: Number of Windows to Track
fi: Ikkunoiden määrä, joita tulee jäljittää

en: Opacity Level of Focused Windows
fi: Aktiivisen ikkunan läpinäkyvyys

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
fi: Aktiivisen ikkunan läpinäkyvyys. Ikkunoinen läpinäkyvyys määritellään aktiivisen ja eniten passivoituneen ikkunan läpinäkyvyyden mukaan.

en: Opacity Level of Unfocused Windows
fi: Passiivisen ikkunan läpinäkyvyys

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
fi: Passiivisen ikkunan läpinäkyvyys. Ikkunoinen läpinäkyvyys määritellään aktiivisen ja eniten passivoituneen ikkunan läpinäkyvyyden mukaan.

en: Brightness Level of Focused Windows
fi: Aktiivisen ikkunan kirkkaus

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
fi: Aktiivisen ikkunan kirkkaus. Ikkunoinen kirkkaus määritellään aktiivisen ja eniten passivoituneen ikkunan kirkkauden mukaan.

en: Brightness Level of Unfocused Windows
fi: Passiivisen ikkunan kirkkaus

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
fi: Passiivisen ikkunan kirkkaus. Ikkunoinen kirkkaus määritellään aktiivisen ja eniten passivoituneen ikkunan kirkkauden mukaan.

en: Saturation Level of Focused Windows
fi: Aktiivisen ikkunan kyllästyneisyys

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
fi: Passiivisen ikkunan kyllästyneisyys. Ikkunoinen kyllästyneisyys määritellään aktiivisen ja eniten passivoituneen ikkunan kyllästyneisyys mukaan.

en: Saturation Level of Unfocused Windows
fi: Passiviisen ikkunan kyllästyneisyys

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
fi: Passiivisen ikkunan kyllästyneisyys. Ikkunoinen kyllästyneisyys määritellään aktiivisen ja eniten passivoituneen ikkunan kyllästyneisyys mukaan.

en: Widget Layer
fi: Vempainkerros

en: Show widget windows on a separate layer
fi: Näytä vempainikkunat erillisessä kerroksessa

en: Toggle Widget Display
fi: Näytä vempaimet

en: Show or hide widget windows
fi: Näytä tai piilota vempainikkuna

en: Widget Windows
fi: Vempainikkunat

en: Windows that always should be treated as widgets
fi: Ikkunat, jotka tulee kohdella vempaimina

en: End Widget Mode on Click
fi: Sulje vempaintila klikkauksella

en: End widget mode when a non-widget window is clicked.
fi: Sulje vempaintila kun ikkuna, joka ei ole vempain, klikataan.

en: Time (in s) for fading into/out of the widget layer.
fi: Aika (sekunneissa) vempiankerroksen häivytykseen.

en: Background in Widget Mode
fi: Taustakuva vempaintilassa

en: Background Brightness
fi: Taustakuvan kirkkaus

en: Brightness of non-widget windows in widget modes.
fi: Muiden kuin widgetti ikkunoiden kirkkaus säädintiloissa.

en: Background Saturation
fi: Taustakuvan värikylläisyys

en: Saturation of non-widget windows in widget modes.
fi: Ikkunoiden, jotka eivät ole vempaimia, kylläisyys vempaintilassa.

en: Show mouse
fi: Näytä hiiri

en: Increases the visibility of the mouse pointer
fi: Lisää hiiren osoittimen näkyvyyttä

en: Particle Options
fi: Partikkelivalinnat

en: Number Of Particles
fi: Partikkelien lukumäärä

en: Number of particles.
fi: Partikkelien lukumäärä.

en: Particle Size
fi: Partikkelin koko

en: Particle size.
fi: Partikkelin koko.

en: Particle Slowdown
fi: Partikkelin hidastuvuus

en: Particle slowdown.
fi: Partikkelin hidastuvuus.

en: Particle Life
fi: Partikkelin elinikä

en: Particle life.
fi: Partikkelin elinikä.

en: Darken backgound
fi: Tummenna taustakuva

en: Darken background under particles
fi: Tummenna taustakuva partikkelien alla

en: Particle Color
fi: Partikkelin väri

en: Particle color.
fi: Partikkelin väri.

en: Have random colors for the particles
fi: Satunnaisvärit partikkeleille

en: Rotation speed
fi: Kiertämisen nopeus

en: Rotation speed.
fi: Kiertämisen nopeus.

en: Radius
fi: Säde

en: Emitters
fi: Lähettimet

en: Number of particle emitters.
fi: Partikkelien lähettimien lukumäärä.

en: Login/Logout
fi: Kirjautuminen/uloskirjautuminen

en: Login/Logout effect
fi: Kirjautumis/uloskirjautumistehoste

en: Login
fi: Kirjautuminen

en: Login Window match
fi: Täsmäävä kirjautumisikkuna

en: Login Window Match
fi: Täsmäävä kirjautumisikkuna

en: Fade In/Out Time
fi: Häivytyksen kesto

en: Background/Window saturation.
fi: Taustan/Ikkunan kylläisyys.

en: Background/Window brightness.
fi: Taustan/Ikkunan kirkkaus.

en: Window opacity.
fi: Ikkunan läpikuultamattomuus.

en: Logout
fi: Uloskirjautuminen

en: Logout Window match
fi: Uloskirjautumis-ikkunan sovitus

en: Logout Window Match
fi: Uloskirjautumis-ikkunan sovitus

en: Shelf
fi: Hylly

en: Reset the window to original size
fi: Palauta ikkunan alkuperäinen koko

en: Make the window smaller
fi: Tee ikkunasta pienempi

en: Make the window bigger
fi: Tee ikkunasta suurempi

en: Animation duration
fi: Animaation kesto

en: Duration of the animation in milliseconds.
fi: Animaation kesto millisekunneissa

en: Scale interval
fi: Skaalauksen aikaväli

en: Maximumize
fi: Suurenna sovittaen

en: Maximumizes windows (resize them to fit the available screenspace).
fi: Suurentaa ikkunat sopimaan vapaana olevaan tilaan näytöllä

en: Ignore sticky windows in the calculations
fi: Jätä tarttuvat ikkunat humioimatta laskutoimituksissa

en: Treat sticky windows as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
fi: Kohtele tarttuvat ikkunat olemattomina laskiessa 'suurenna sovittaen' aluetta.

en: Ignore already overlapping windows in the calculations
fi: Jätä ikkunat, jotka ovat päällekkäin jo nyt, huomioimatta laskutoimituksissa

en: Treat windows that are already overlapping with the current window as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
fi: Kohtele ikkunat, jotka ovat päällekkäin jo nyt, olemattomina laskiessa 'suurenna sovittaen' aluetta.

en: Trigger a resize of the window currently focused so it fits as much of the available screenspae as possible.
fi: Aloita tällä hetkellä kohdistetun ikkunan koon muutos, jotta se saa mahdollisimman paljon näyttötilaa.

en: Error Notifications
fi: Virhehuomautukset

en: Display errors and other messages using libnotify.
fi: Näytä virheet ja muut viestit käyttäen libnotify-sovellusta.

en: Hide Timeout
fi: Aikaväli piilottamiseen

en: Timeout (in seconds) before hiding the notification, set to -1 for system default and 0 for indefinite
fi: Aikakatkaisu (sekunneissa) ennen kuin ilmoitus piilotetaan. Aseta arvoksi -1 järjestelmän oletusasetukselle tai 0 rajattomalle

en: Maximum Log Level
fi: Maximi loki-taso

en: The maximum log level to display
fi: Maksimi loki-taso, joka näytetään

en: Fatal
fi: Tuhoisa

en: Error
fi: Virhe

en: Warning
fi: Varoitus

en: Info
fi: Tietoa

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: 3D Windows
fi: 3D-ikkunat

en: Elevates windows while rotating the cube
fi: Nostaa ikkunoita kuutiota pyörittäessä

en: Windows that should be handled by 3D
fi: Ikkunat, joihin tulisi soveltaa 3D tekniikka

en: Minimum Cube Size
fi: Kuution vähimmäiskoko

en: Minimum cube size (in percent).
fi: Kuution vähimmäiskoko (%).

en: Window Space
fi: Ikkunan väli

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
fi: Säädä ikkunoiden välissä olevaa tilaa (prosentteina kuution koosta)

en: 3D Only On Mouse Rotate
fi: 3D vain pyörittäessä hiirellä

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
fi: Käynnistää 3D tilan vain jos pyöritys on hiirellä ohjattu. (Esimerkiksi jos pyörität kuutiota hiiren kautta)

en: Window Depth
fi: Ikkunan syvyys

en: Window depth
fi: Ikkunan syvyys

en: Bevel Corners
fi: Viistota kulmat

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
fi: Pyöristä kulmat säilyttääkseen yhtenäisyyden pyöristettyjen koristeiden kanssa

en: Window Color (Active)
fi: Ikkunan väri (aktiivinen)

en: Color of the active window's depth
fi: Aktiivisen ikkunan syvyyden väri

en: Window Color (Inactive)
fi: Ikkunan väri (inaktiivinen)

en: Color of an inactive window's depth
fi: Passiivisen ikkunan syvyyden väri

en: Bevel Top Left
fi: Viistota vasen yläkulma

en: Bevel top left corner
fi: Viistota vasen yläkulma

en: Bevel Top Right
fi: Viistota oikea yläkulma

en: Bevel top right corner
fi: Viistota vasen yläkulma

en: Bevel Bottom Left
fi: Viistota vasen alakulma

en: Bevel bottom left corner
fi: Viistota vasen alakulma

en: Bevel Bottom Right
fi: Viistota oikea alakulma

en: Bevel bottom right corner
fi: Viistota oikea alakulma

en: Wallpaper
fi: Taustakuva

en: Draw the desktop wallpaper
fi: Piirrä työpöydän taustakuva

en: Backgrounds
fi: Taustakuvat

en: Image
fi: Kuva

en: Image file.
fi: Kuvatiedosto

en: Position
fi: Sijainti

en: Image position.
fi: Kuvan sijainti.

en: Scale and Crop
fi: Skaalaus ja rajaus

en: Scaled
fi: Sovitettu

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Tiled
fi: Vierekkäin

en: Center Tiled
fi: Keskitetty vierekkäin

en: Fill type
fi: Täyttötapa

en: Background fill type.
fi: Taustakuvan täyttötapa.

en: Solid fill
fi: Kiinteä täyttö

en: Vertical gradient
fi: Pystysuuntainen väriliuku

en: Horizontal gradient
fi: Vaakasuuntainen väriliuku

en: Color 1
fi: Väri 1

en: Fill or first gradient color.
fi: Täyttö tai ensimmäinen väriliu'un väri

en: Color 2
fi: Väri 2

en: Second gradient color.
fi: Toinen väriliu'un väri.

en: Text Placement
fi: Tekstin sijoittelu

en: Centered on screen
fi: Keskitetty näytölle
