compiz-plugins-extra - en to he translation catalogue (679 entries)

en: ADD Helper
he: סייען ADD

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
he: הקל מעט על הריכוז בעזרת עמעום כל החלונות פרט לחלון הפעיל.

en: Bindings
he: צימודים

en: Toggle AddHelper
he: הפעל\הפסק את סייען ADD

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
he: השתמש בצימוד זה כדי להפעיל ולהפסיק את סייען ADD תוך כדי עבודה.

en: Misc. Options
he: אפשרויות נוספות

en: Window Types
he: סוגי חלונות

en: Window types that should be Opacified.
he: סוגי חלונות שיש להחיל עליהם את הכללים.

en: Enable ADD Helper on start
he: הפעל את סייען ADD עם הפעלת קומפיז

en: Enables ADD helper when it is first loaded.
he: הפעל את סייען ADD עם טעינתו הראשונה.

en: Brightness
he: בהירות

en: Brightness of faded windows
he: בהירות חלונות מעומעמים

en: Saturation
he: רוויה

en: Saturation of faded windows
he: רווית חלונות מעומעמים

en: Opacity
he: אטימות

en: Opacity of faded windows
he: אטימות חלונות מעומעמים

en: Extra window animations and animation engines
he: הנפשות נוספות ומנועי הנפשה

en: Effect Settings
he: הגדרות אפקט

en: Airplane
he: אווירון

en: Airplane Flying Path Length
he: אורך נתיב טיסת האווירון

en: Length of airplane's flying path.
he: אורך נתיב טיסת האווירון.

en: Fly to TaskBar on Minimize
he: טוס אל שורת המשימות בעת מזעור

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
he: קובע אם החלון יתעופף אל שורת המשימות בעזרת אפקט אווירון בעת מזעורו.

en: Beam
he: שיגור

en: Beam Width
he: רוחב שיגור

en: Beam width.
he: רוחב שיגור.

en: Beam Spacing
he: ריווח שיגור

en: Spacing between beams.
he: רווח בין קרני שיגור.

en: Beam Color
he: צבע שיגור

en: Beam color.
he: צבע שיגור.

en: Beam Slowdown
he: האטת שיגור

en: Beam slowdown.
he: האטת שיגור.

en: Beam Life
he: אורך חיי שיגור

en: Beam life.
he: אורך חיי שיגור.

en: Burn
he: שריפה

en: Number Of Fire Particles
he: מספר חלקיקי אש

en: Number of fire particles.
he: מספר חלקיקי אש.

en: Fire Particle Size
he: גודל חלקיקי אש

en: Fire particle size.
he: גודל חלקיקי אש.

en: Fire Particle Slowdown
he: האטת חלקיקי אש

en: Fire particle slowdown.
he: האטת חלקיקי אש.

en: Fire Particle Life
he: אורך חיי חלקיקי אש

en: Fire particle life.
he: אורך חיי חלקיקי אש.

en: Fire Particle Color
he: צבע חלקיקי אש

en: Fire particle color.
he: צבע חלקיקי אש.

en: Fire direction
he: כיוון אש

en: Fire direction.
he: כיוון אש.

en: Down
he: למטה

en: Up
he: למעלה

en: Left
he: שמאלה

en: Right
he: ימינה

en: Random
he: אקראי

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Fire constant speed
he: מהירות אש קבועה

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
he: התאם את משך אפקט האש לגובה החלון.

en: Fire Smoke
he: אש ועשן

en: Fire smoke.
he: אש ועשן.

en: Randomly Colored Fire
he: אש בצבעים אקראיים

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
he: צבעים אקראיים עבור אפקט האש; אש פיות.

en: Domino
he: דומינו

en: Domino Piece Falling Direction
he: כיוון נפילת אבני הדומינו

en: Falling direction for Domino pieces.
he: כיוון נפילת אבני הדומינו.

en: Explode
he: פיצוץ

en: Window Grid Width
he: רוחב רשת חלון

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
he: החלון המתפוצץ יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי רוחב החלון.

en: Window Grid Height
he: גובה רשת חלון

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
he: החלון המתפוצץ יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי גובה החלון.

en: Thickness of Exploding Polygons
he: עובי פוליגונים מתפוצצים

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
he: עובי פיסות חלון מתפוצצות (בפיקסלים).

en: Tessellation Type
he: אופן סידור פיסות

en: Tessellation type for exploding window pieces.
he: אופן סידור פיסות החלון בעת הפיצוץ.

en: Rectangular
he: מלבני

en: Hexagonal
he: משושה

en: Glass
he: זכוכית

en: Fold
he: קיפול

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
he: החלון המונפש יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי רוחב החלון.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
he: החלון המונפש יתפצל למספר פיסות על גבי רשת. קבע את מספר המשבצות ברשת על פי גובה החלון.

en: Fold Direction
he: כיוון קיפול

en: Window folding direction.
he: כיוון קיפול חלון.

en: In
he: פנימה

en: Out
he: החוצה

en: Away Position
he: מיקום במצב מרוחק

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
he: קירבת החלון למצלמה בסוף האנימציה (1.0: קרוב למצלמה. 2.0 - : רחוק מהמצלמה).

en: Away Angle
he: זווית במצב מרוחק

en: Angle of window at the end of the animation.
he: זווית החלון בסוף האנימציה.

en: Thickness
he: עובי

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
he: עובי חלון בפיקסלים. ערך גדול מ-0 יבטל אפקטים של צל, טשטוש והשתקפות בזמן האנימציה.

en: Razr
he: גילוח

en: Razr Fold Opening Direction
he: כיוון פותח של קיפול גילוח

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
he: הכיוון ההתחלתי להסרת פיסות בעת אפקט גילוח.

en: Skewer
he: ביתור

en: Skewer Direction
he: כיוון ביתור

en: Movement direction(s) for window pieces.
he: כיוון או כיוונים של פיסות החלון.

en: Left-right
he: שמאלה-ימינה

en: Up-down
he: למעלה-למטה

en: In-out
he: פנימה-החוצה

en: Tessellation type for window pieces.
he: אופן סידור פיסות חלון.

en: Thickness of Animated Polygons
he: עובי פוליגונים מונפשים

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
he: עובי פיסות חלון מונפשות (בפיקסלים).

en: Rotation Angle
he: זווית סיבוב

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
he: זווית הסיבוב של פיסות חלון מונפשות (במעלות).

en: Animation Time Step For Intense Effects
he: יחידת זמן עבור אנימציה של אפקטים אינטנסיביים

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
he: משך הזמן במילישניות בין כל רענון של אנימציה אינטנסיבית (למשל שריפה, שיגור). ככל שהמספר גבוה יותר התנועה מקוטעת יותר.

en: Beam Up
he: שגר מעלה

en: Leaf Spread
he: פיזור עלים

en: Benchmark
he: מד ביצועים

en: A simple benchmark plugin
he: התקן פשוט למדידת ביצועים

en: Main
he: ראשי

en: Initiate
he: הפעל

en: Start benchmark
he: התחל מדידת ביצועים

en: Disable limiter
he: נטרל מגביל

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
he: נטרל את מגביל ה-FPS המובנה של קומפיז

en: Screen Output
he: פלט למסך

en: Enable
he: אפשר

en: Display FPS on screen
he: הצג FPS על המסך

en: X position
he: מיקום X

en: X Position of benchmark window
he: מיקום X של חלון מד הביצועים

en: Y position
he: מיקום Y

en: Y Position of benchmark window
he: מיקום Y של חלון מד הביצועים

en: Console Output
he: פלט לטרמינל

en: Print FPS to console
he: הדפס FPS בטרמינל

en: Update time
he: זמן עדכון

en: Console output update time
he: זמן עדכון פלט לטרמינל

en: Bicubic filter
he: מסנן דו-מעוקב

en: Bicubic texture filtering
he: מסנן טקסטורות דו-מעוקב

en: Crash handler
he: מגן התרסקות

en: Compiz crash handler plugin
he: התקן מגן ההתרסקות של קומפיז

en: Enable Crash Handler
he: אפשר מגן התרסקות

en: Activate Crash Handler.
he: הפעל מגן התרסקות

en: Crash Dump Directory
he: תיקייה להטלת פלט התרסקות

en: Directory to dump the crash logs to.
he: תיקייה שבה יישמרו לוגים של התרסקות.

en: Start Other Window Manager
he: הפעל מנהל חלונות אחר

en: Start other window manager on Crash.
he: בעת התרסקות, הפעל מנהל חלונות אחר.

en: Window Manager Command Line
he: שורת פקודה של מנהל חלונות

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
he: שורת פקודה של מנהל חלונות. אין להזין כאן compiz!!!

en: Cube Reflection and Deformation
he: השתקפות ועיוות קוביה

en: Compiz cube reflection and deformation
he: השתקפות ועיוות קוביית קומפיז

en: Cube caps
he: מכסי קוביה

en: Next top image
he: תמונה העליונה הבאה

en: Advance to next image for top face of the cube
he: עבור לתמונה הבאה בפאה העליונה של הקוביה

en: Prev top image
he: התמונה העליונה הקודמת

en: Go back to previous image for top face of the cube
he: חזור לתמונה הקודמת על גבי פאת הקוביה העליונה

en: Next bottom image
he: התמונה התחתונה הבאה

en: Advance to next image for bottom face of the cube
he: עבור לתמונה הבאה בפאה התחתונה של הקוביה

en: Prev bottom image
he: התמונה התחתונה הקודמת

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
he: חזור לתמונה הקודמת על גבי פאת הקוביה התחתונה

en: Reflection
he: השתקפות

en: Enabled
he: פועל

en: Give cube a reflective ground.
he: הצב את הקוביה על משטח משקף.

en: Ground color(near)
he: צבע קרקע (קרובה)

en: Color of the ground (near).
he: צבע הקרקע (קרובה).

en: Ground color(far)
he: צבע קרקע (רחוקה)

en: Color of the ground (far).
he: צבע הקרקע (רחוקה).

en: Reflection ground size
he: גודל הקרקע

en: Reflection ground size.
he: גודל הקרקע עבור השתקפות.

en: Intensity
he: עוצמה

en: Reflection intensity
he: עוצמת השתקפות

en: Auto zoom
he: תקריב אוטומטי

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
he: תקריב אוטומטי החוצה על מנת להתאים את גודל הקוביה למסך.

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
he: תקריב אוטומטי רק בעת סיבוב עם העכבר

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
he: תקריב אוטומטי החוצה רק בעת סיבוב עם העכבר.

en: Reflection mode
he: אופן השתקפות

en: Reflection mode.
he: אופן השתקפות.

en: Jumpy
he: קופצני

en: Jumpy reflection
he: השתקפות קופצנית

en: Distance
he: מרחק

en: Above
he: מעל

en: Deformation
he: עיוות

en: Deformation mode.
he: מצב עיוות.

en: None
he: ללא

en: Cylinder
he: גליל

en: Sphere
he: כדור

en: Unfold cube deformation
he: עיוות פרישה של הקוביה

en: Deformation in unfold cube mode.
he: עיוות במצב פרישת קוביה.

en: Deform only on mouse rotate
he: עוות רק בעת סיבוב עם העכבר

en: Initiates cube cylinder deformation only if rotation is mouse driven.
he: הפעל עיוות גלילי של הקוביה רק אם הסיבוב נעשה באמצעות העכבר.

en: Deform caps
he: עוות מכסים

en: Deform cube caps.
he: עוות מכסי קוביה.

en: Aspect ratio
he: יחס אורך ורוחב

en: Aspect ratio of the deformed cube
he: יחס האורך והרוחב של הקובייה המעוותת

en: Behaviour
he: התנהגות

en: Draw top face
he: צייר פאה עליונה

en: Draw top face of the cube
he: צייר את פאת הקוביה העליונה

en: Draw bottom face
he: צייר פאה תחתונה

en: Draw bottom face of the cube
he: צייר את פאת הקוביה התחתונה

en: Adjust top image
he: התאם תמונה עליונה

en: Adjust top face image to rotation
he: התאם התמונה בפאה העליונה לסיבוב

en: Adjust bottom image
he: התאם תמונה תחתונה

en: Adjust bottom face image to rotation
he: התאם התמונה בפאה התחתונה לסיבוב

en: Scale top image
he: התאם גודל תמונה עליונה

en: Scale image to cover top face of cube
he: התאם את גודל התמונה כדי לכסות את פאת הקוביה העליונה

en: Scale bottom image
he: התאם גודל תמונה תחתונה

en: Scale image to cover bottom face of cube
he: התאם את גודל התמונה כדי לכסות את פאת הקוביה התחתונה

en: Maintain top aspect ratio
he: שמר יחס אורך ורוחב במכסה העליון

en: Maintain top cap image aspect ratio.
he: שמר יחס אורך ורוחב בתמונת המכסה העליון.

en: Maintain bottom aspect ratio
he: שמר יחס אורך ורוחב במכסה התחתון

en: Maintain bottom cap image aspect ratio.
he: שמר יחס אורך ורוחב בתמונת המכסה התחתון.

en: Clamp top face image to border
he: הצמד תמונה בפאה עליונה לגבול

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
he: הצמד את התמונה בפאה העליונה לגבול. הדבר נחוץ בעיקר אם גודל התמונה אינו מתאים לקוביה, או אם היא שקופה. הגדרה זו עלולה להביא להופעת קווים מנוקדים ולא אסתטיים, בייחוד במקרה של תמונות גדולות.

en: Clamp bottom face image to border
he: הצמד תמונה בפאה תחתונה לגבול

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
he: הצמד את התמונה בפאה התחתונה לגבול. הדבר נחוץ בעיקר אם גודל התמונה אינו מתאים לקוביה, או אם היא שקופה. הגדרה זו עלולה להביא להופעת קווים מנוקדים ולא אסתטיים, בייחוד במקרה של תמונות גדולות.

en: Appearance
he: מראה

en: Cube Top Color
he: צבע קוביה עליון

en: Color of top face of the cube
he: צבע פאת קוביה עליונה

en: Cube Bottom Color
he: צבע קוביה תחתון

en: Color of bottom face of the cube
he: צבע פאת קוביה תחתונה

en: Top image files
he: קבצי תמונה עליונה

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
he: רשימת קבצי PNG ו-SVG לציור על פאת הקוביה העליונה

en: Bottom image files
he: קבצי תמונה תחתונה

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
he: רשימת קבצי PNG ו-SVG לציור על פאת הקוביה התחתונה

en: Extra WM Actions
he: פעולות חלון נוספות

en: Provides less commonly used WM actions
he: מספק פעולות ניהול חלונות שאינן נפוצות

en: Activate Window
he: הפעל חלון

en: Activate a given window
he: הפעל חלון נתון

en: Toggle Redirect
he: הפעל\נטרל נתב מחדש

en: Toggle window redirect
he: הפעל\נטרל נתב מחדש את החלון

en: Toggle Fullscreen
he: הפעל\נטרל מסך מלא

en: Toggle window fullscreen
he: הפעל\נטרל חלון במסך מלא

en: Toggle Always-On-Top
he: הפעל\נטרל תמיד למעלה

en: Toggle always on top for the active window
he: הפעל\נטרל תמיד למעלה עבור החלון הפעיל

en: Toggle Sticky
he: הפעל\נטרל דביקות

en: Toggle window stickyness
he: הפעל\נטרל דביקות חלון

en: Activate Demanding Attention Window
he: הפעל חלון הדורש תשומת לב

en: Activate next window which has the "demands attention" flag set.
he: הפעל את החלון הבא שעבורו נקבע הדגל "דורש תשומת לב".

en: Fade to Desktop
he: דהייה אל שולחן העבודה

en: Easily access your desktop
he: גישה קלה לשולחן העבודה

en: Fade Time
he: זמן דהייה

en: Fade time (in ms)
he: זמן דהייה (במילישניות)

en: Window Match
he: חלונות תואמים

en: Windows that should be faded to desktop
he: חלונות האמורים לדהות אל שולחן העבודה

en: Paint fire on the screen
he: צייר אש על המסך

en: Paint fire or other particles on the screen
he: צייר אש או חלקיקים אחרים על המסך

en: Initiate (key)
he: הפעל (מקש)

en: Initiate fire drawing
he: התחל לצייר אש

en: Initiate (button)
he: הפעל (כפתור)

en: Clear (key)
he: נקה (מקש)

en: Clear
he: נקה

en: Clear (button)
he: נקה (כפתור)

en: Add Particle
he: הוסף חלקיק

en: Adds a fire particle at position (x,y), where x and y are floats.
he: מוסיף חלקיק אש במיקום (x, y), כאשר x ו-y הם מספרי נקודה צפה.

en: Number of particles
he: מספר חלקיקים

en: Maximum number of active particles
he: מספר חלקיקים פעילים מירבי

en: Background brightness
he: בהירות רקע

en: Background brightness during paint
he: בהירות רקע במהלך צביעה

en: Cube Gears
he: קוביית גלגלי שיניים

en: Render gears inside of the transparent cube
he: צייר גלגלי שיניים בתוך הקוביה השקופה

en: Grid
he: רשת

en: Warp and resize windows to fit an imaginary grid.
he: הקפץ חלונות ושנה את גודלם כדי להתאים לרשת דמיונית.

en: Put Center
he: הצב במרכז

en: Move window to the center
he: הזז חלון אל המרכז

en: Put Left
he: הצב בשמאל

en: Move window to the left edge
he: הזז חלון אל קצה המסך השמאלי

en: Put Right
he: הצב בימין

en: Move window to the right edge
he: הזז חלון אל קצה המסך הימני

en: Put Top
he: הצב מעלה

en: Move window to the top edge
he: הזז חלון אל קצה המסך העליון

en: Put Bottom
he: הצב מטה

en: Move window to the bottom edge
he: הזז חלון אל קצה המסך התחתון

en: Put Top Left
he: הצב מעלה משמאל

en: Move window to the top left corner
he: הזז חלון אל הפינה השמאלית העליונה

en: Put Top Right
he: הצב מעלה מימין

en: Move window to the top right corner
he: הזז חלון אל הפינה הימנית העליונה

en: Put Bottom Left
he: הצב מטה משמאל

en: Move window to the bottom left corner
he: הזז חלון אל הפינה השמאלית התחתונה

en: Put Bottom Right
he: הצב מטה מימין

en: Move window to the bottom right corner
he: הזז חלון אל הפינה הימנית התחתונה

en: Outline Color
he: צבע מתאר

en: Group and Tab Windows
he: קיבוץ ואיגוד חלונות

en: With this plugin you can group and tab windows
he: בעזרת התקן זה ניתן לקבץ ולאגד חלונות

en: Selection
he: בחירה

en: Key bindings
he: צירופי מקשים

en: Select
he: בחירה

en: The key for starting selecting windows.
he: מקש להתחלת בחירת חלונות.

en: Select Single Window
he: בחירת חלון בודד

en: The key for selecting the current window.
he: מקש לבחירת החלון הנוכחי.

en: Grouping
he: קיבוץ

en: Group Windows
he: קיבוץ חלונות

en: The key for grouping windows.
he: מקש לקיבוץ חלונות.

en: Ungroup Windows
he: פרק קבוצת חלונות

en: The key for ungrouping the current group.
he: מקש לפירוק הקבוצה הנוכחית.

en: Remove Group Window
he: הסר חלון מקבוצה

en: The key for removing the selected window from its group.
he: מקש להסרת החלון הנבחר מקבוצתו.

en: Close Group
he: סגור קבוצה

en: The key for closing all windows in the group.
he: מקש לסגירת כל החלונות בקבוצה.

en: Ignore Group
he: התעלם מקבוצה

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
he: מקש להתעלמות מקבוצה. לאחר לחיצה עליו, ניתן לבצע פעולות רק עבור חלון בודד בקבוצה.

en: Tabbing
he: תוויות

en: Tab Group
he: אגד קבוצה

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
he: מקש להחלפת מצב התוויות עבור הקבוצה הנוכחית.

en: Change Tab Left
he: עבור לתווית משמאל

en: The key for switching to the tab left of the current one.
he: מקש למעבר לתווית שמשמאל לזו הנוכחית.

en: Change Tab Right
he: עבור לתווית מימין

en: The key for switching to the tab right of the current one.
he: מקש למעבר לתווית שמימין לזו הנוכחית.

en: Glow
he: הילה

en: Glow Color Change
he: שינוי צבע הילה

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
he: אם צבע ההילה הנוכחי אינו לטעמך, ניתן להחליפו בעזרת מקש זה.

en: General
he: כללי

en: Move every window in the group
he: הזז את כל החלונות בקבוצה

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
he: אם אחד החלונות בקבוצה מוזז, תחול הפעולה על כל יתר החלונות בקבוצה.

en: Resize every window in the group
he: שנה גודל כל חלון בקבוצה

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
he: אם משנים את גודל אחד החלונות בקבוצה, תחול הפעולה על כל יתר החלונות בקבוצה.

en: Raise every window in the group
he: העלה כל חלון בקבוצה

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
he: אם אחד החלונות בקבוצה הופך לפעיל, תחול הפעולה על כל יתר החלונות בקבוצה.

en: Maximize/unmaximize with group
he: הגדל אל \ שחר מן הגודל המירבי עם הקבוצה

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
he: אם אחד החלונות בקבוצה מוגדל אל \ משוחזר מן הגודל המירבי, תחול הפעולה על כל יתר החלונות בקבוצה.

en: Minimize with group
he: מזער עם הקבוצה

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
he: אם אחד החלונות בקבוצה ממוזער אל \ משוחזר משורת המשימות, תחול הפעולה על כל יתר החלונות בקבוצה.

en: Shade with group
he: גלול עם הקבוצה

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
he: אם אחד החלונות בקבוצה נגלל \ נפרש, תחול הפעולה על כל יתר החלונות בקבוצה.

en: Group the windows after selection
he: קבץ חלונות לאחר בחירה

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
he: אם בחרת מספר חלונות, אפשרות זו מקבצת אותם אוטומטית (לא עובד במצב בחירה 'רגיל').

en: Ungroup the windows if only one window is left
he: פרק את קבוצת החלונות אם רק חלון אחד נשאר

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
he: אם נותר רק חלון אחד בקבוצה, היא תפורק.

en: Group Window Match
he: חלונות מתאימים לקיבוץ

en: Windows that should be allowed to be grouped
he: חלונות שמותר לצרפם לקבוצות

en: Options
he: אפשרויות

en: Opacity of selected windows
he: אטימות החלונות הנבחרים

en: Saturation of selected windows
he: רווית חלונות נבחרים

en: Brightness of selected windows
he: בהירות החלונות שנבחרו

en: Precision
he: דיוק

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
he: דיוק הבחירה (אחוז שטח החלון הנראה שיש לבחור כדי שהבחירה תוכר ככזו)

en: Colors
he: צבעים

en: Selection Color
he: צבע בחירה

en: Fill color of the selection rectangle
he: צבע מילוי מלבן הבחירה

en: Line Color
he: צבע קו

en: Line color of the selection rectangle
he: צבע הקו של מלבן הבחירה

en: Create mipmaps for thumbnails
he: צור mipmap עבור תמונות מוקטנות

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
he: צור mipmap עבור תמונות מוקטנות בשורת התוויות

en: Untab when closing top tab
he: שחרר איגוד תוויות לאחר סגירת תווית עליונה

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
he: שחרר את איגוד התוויות של הקבוצה לאחר סגירת חלון התווית העליונה

en: Autotab windows on creation
he: אגד חלונות בתווית אוטומטית עם יצירתם

en: Autotab windows with themselves on window creation
he: אגד חלונות בתווית עם עצמם אוטומטית בעת יצירת חלון

en: Tab Bar Show Delay
he: השהייה לפני הצגת שורת תוויות

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
he: משך זמן (בשניות) לפני ששורת התוויות מוצגת לאחר ריחוף על שורת הכותרת עם העכבר

en: Animation Options
he: אפשרויות אנימציה

en: Tabbing Speed
he: מהירות מעבר תוויות

en: Tabbing speed
he: מהירות מעבר תוויות

en: Tabbing Timestep
he: יחידת זמן עבור מעבר תוויות

en: Tabbing timestep
he: יחידת זמן עבור מעבר תוויות

en: Fade time for tab bar animations
he: משך דהיה עבור אנימציות שורת התוויות

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
he: משך אנימצית דהיית שורת התוויות (בשניות) בעת הצגתה\הסתרתה.

en: Time for tab bar pulse animation
he: זמן אנימצית הבהוב בשורת התוויות

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
he: משך אנימצית הבהוב בשורת התוויות (בשניות).

en: Time for tab bar reflex animation
he: מן אנימצית השתקפות בשורת התוויות

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
he: משך אנימצית השתקפות בשורת התוויות (בשניות).

en: Fade time for text animations
he: משך דהייה עבור אנימציות טקסט

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
he: משך אנימצית דהיית הטקסט (בשניות) בעת הצגתו\הסתרתו.

en: Tab bar visibility time after tab change
he: משך הצגת שורת התוויות לאחר מעבר תווית

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
he: משך זמן (בשניות) שבו שורת התוויות נראית לעין לאחר מעבר תווית

en: Change tab animation duration
he: משך אנימצית מעבר תווית

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
he: משך האנימציה (בשניות) המתרחשת בעת מעבר תווית.

en: Use tab bar animations
he: הצג אנימציות בשורת התוויות

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
he: הצג אנימציות בשורת התוויות, למשל בעת דהייה.

en: Thumb Size
he: גודל חלונות ממוזערים

en: The size of the window thumbs in the task bar
he: גודל החלונות הממוזערים בשורת התוויות

en: Space
he: רווח

en: The space between the thumbs
he: הרווח בין החלונות הממוזערים

en: Border Radius
he: רדיוס גבול

en: The radius for the tab bar edges
he: רדיוס שולי שורת התוויות.

en: Border Width
he: רוחב גבול

en: The width of the tab bar outline
he: רוחב קר המתאר של שורת התוויות

en: Tab Base Color
he: צבע תווית בסיסי

en: Fill color of the tab bar
he: צבע מילוי שורת התוויות

en: Tab Border Color
he: צבע גבול בסיסי

en: Border color of the tab bar
he: צבע גבול שורת התוויות

en: Tab Highlight Color
he: צבע להבלטת תווית

en: Tab Style
he: סגנון תווית

en: The style of the tab bar
he: סגנון שורת התוויות

en: Simple
he: פשוט

en: Gradient
he: הדרגתי

en: Metal
he: מתכת

en: Murrina
he: מורינה

en: Window Title Font
he: גופן כותרת חלון

en: Font Size
he: גודל גופן

en: The size of the window title font in the tab bar
he: גודל גופן כותרת החלון בשורת התוויות

en: Font Color
he: צבע גופן

en: The color of the window title in the tab bar
he: צבע כותרת החלון בשורת התוויות

en: Slot Dragging
he: גרירת תווית

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
he: הסר את החלון מן הקבוצה לאחר השלכתו מחוץ לשורת התוויות

en: Hover time for slot dragging
he: זמן ריחוף לשם גרירת תווית

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
he: משך הזמן (בשניות) שלאחריו יופעל חלון מקובץ, במידה שחלון השייך לקבוצה אחרת ייגרר מעליו

en: Slot Drag Spring K
he: קבוע קפיץ לגרירת תווית

en: Spring Konstant used for slot dragging
he: קבוע קפיץ עבור גרירת תווית

en: Slot drag friction
he: חיכוך לגרירת תווית

en: Spring friction for slot dragging
he: חיכוך קפיץ עבור גרירת תווית

en: Y distance for spring model
he: מרחק Y עבור מודל קפיצים

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
he: מרחק (בפיקסלים) בין שורת התוויות ובין התווית שנגררה על מנת להפעיל את מודל הקפיצים. אם המרחק עולה על ערך זה, המודל לא יופעל.

en: Speed limit for spring model
he: מגבלת מהירות עבור מודל קפיצים

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
he: מגבלת מהירות של סמן העכבר (בפיקסלים לשניה) עבור מודל הקפיצים

en: Enable Glow
he: אפשר הילה

en: Enable grouped window glowing
he: אפשר הילה של חלונות מקובצים

en: Glow Size
he: גודל הילה

en: The size of the grouped window glow
he: גודל הילת החלון המקובץ

en: Glow Type
he: סוג הילה

en: The type of the glow
he: סגנון ההילה

en: Rectangular glow
he: הילה מלבנית

en: Glow ring
he: הילת טבעת

en: Motion blur
he: טשטוש תנועה

en: Motion blur effect
he: אפקט טשטוש תנועה

en: Activate
he: הפעל

en: Toggle Motion Blur
he: הפעל\נטרל טשטוש תנועה

en: Toggle motion Blur effect.
he: הפעל\נטרל אפקט טשטוש תנועה.

en: Visibility/Performance
he: מראה\ביצועים

en: Motion Blur mode
he: אופן טשטוש תנועה

en: Motion Blur render mode.
he: אופן ציור טשטוש תנועה.

en: Texture Copy
he: העתקת טקסטורות

en: Accumulation buffer
he: חוצץ צבירה

en: Motion Blur Strength
he: עוצמת טשטוש תנועה

en: Motion Blur strength.
he: עוצמת טשטוש תנועה.

en: Motion Blur on Transformed Screen
he: טשטוש תנועה בשינוי מסך

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
he: הפעל טשטוש תנועה אם צורת המסך משתנה.

en: Draws reflections
he: ציור השתקפויות

en: Reflection Image
he: תמונה משתקפת

en: Reflection Image file
he: קבוץ תמונה משתקפת

en: Window match
he: סוגי חלונות

en: Reflection Window Match
he: סוגי חלונות להשתקפות

en: Reflection for Windows
he: השתקפות חלונות

en: Draw Reflection for windows.
he: צייר השתקפות על חלונות.

en: Reflection for Decorations
he: השתקפות מסגרות

en: Draw Reflection for decorations.
he: צייר השתקפות על מסגרות חלונות.

en: Alpha Dependence Threshold
he: סף תלות באלפא

en: Alpha dependence threshold.
he: סף תלות באלפא.

en: Moving reflection
he: השתקפות נעה

en: Move the reflection on window move.
he: הזז את ההשתקפות בעת הזזת חלון.

en: Scale Window Title Filter
he: מסנן כותרות במבט על

en: Window title filter facility for the scale plugin
he: התקן סינון כותרות חלון עבור התקן מבט על

en: Filter Type Timeout
he: חלון זמן להקלדת מסנן

en: Time (in ms) after which the filter typing is automatically ended
he: זמן (במילישניות) לסיום אוטומטי של הקלדת המסנן

en: Filter Case Insensitive
he: סינון ללא התחשבות באותיות רישיות

en: Use case insensitive string matching when filtering.
he: בעת סינון השתמש בהתאמת מחרוזות ללא התחשבות באותיות רישיות.

en: Show Filter Text
he: הצג טקסט סינון

en: Show filter text.
he: הצג טקסט סינון.

en: Bold Font
he: גופן מודגש

en: Use bold font for window title display
he: השתמש בגופן מודגש להצגת כותרת החלון

en: Font size for window title display
he: גודל גופן להצגת כותרת חלון

en: Title Border Size
he: גודל גבול כותרת

en: Size of the border around the window title
he: גודל הגבול סביב כותרת החלון

en: Font color of the window title
he: צבע גופן כותרת חלון

en: Background Color
he: צבע רקע

en: Background color of the window title
he: צבע רקע כותרת החלון

en: Show desktop
he: הצג שולחן עבודה

en: Access your desktop easily
he: נגישות קלה לשולחן העבודה

en: Speed
he: מהירות

en: Window movement speed
he: מהירות תזוזת החלון

en: Timestep
he: יחידת זמן

en: Window movement timestep
he: יחידת זמן לתזוזת החלון

en: Movement Direction
he: כיוון התזוזה

en: Direction of window movement
he: כיוון תזוזת החלונות

en: Up/Down
he: למעלה\למטה

en: Left/Right
he: שמאלה\ימינה

en: To Corners
he: אל הפינות

en: Window types that should be moved out of sight when entering showdesktop mode
he: סוגי חלונות שיש להזיזם הצידה בעת כניסה למצב הצגת שולחן עבודה

en: Window Opacity
he: אטימות החלונות

en: Window opacity when showdesktop'd
he: אטימות החלון בעת הצגת שולחן העבודה

en: Window Part Size
he: גודל חלק חלון

en: Window part size when showdesktop'd
he: גודל חלק חלון בעת הצגת שולחן העבודה

en: Splash
he: מסך פתיחה

en: A simple splash plugin
he: התקן פשוט של מסך פתיחה

en: Initiate Splash
he: הפעל מסך פתיחה

en: Start Splash.
he: מסך פתיחה התחלי.

en: Show on first start
he: הראה בתחילת הפעלה

en: Show splash on first start.
he: הראה את מסך הפתיחה בתחילת ההפעלה.

en: Images
he: תמונות

en: Background File
he: קובץ רקע

en: Background image File.
he: קובץ תמונת רקע.

en: Logo File
he: קובץ לוגו

en: Logo image File.
he: קובץ תמונת לוגו.

en: Fade In/Out Time.
he: משך דהייה פנימה\החוצה.

en: Display Time
he: משך הצגה

en: Display In/Out Time.
he: משך הצגה ומחיקה.

en: Background saturation.
he: רווית הרקע.

en: Background brightness.
he: בהירות הרקע.

en: Trailfocus
he: מעקב פעילות

en: Adjust the opacity, saturation and brightness of windows based on when they last had focus.
he: התאם את אטימות, רווית ובהירות חלונות בהתאם למועד האחרון שבו היו פעילים.

en: Window types that should be handled by Trailfocus
he: סוגי חלונות המטופלים על ידי מעקב פעילות

en: Number of Windows to Track
he: מספר חלונות למעקב

en: Number of windows Trailfocus will keep track of. Windows that had focus this amount of windows ago or more will be considered completly unfocused.
he: מספר החלונות שאחריהם ינסה לעקוב התקן מעקב פעילות. החלונות שהיו פעילים לפני מספר זה או של חלונות או גבוה ממנו ייחשבו לבלתי-פעילים לחלוטין.

en: Window to Start Fading
he: מספר חלונות לפני תחילת פעולה

en: This defines when Trailfocus will start fading windows. This lets you set up trailfocus to treat the N first Windows as fully focused.
he: הגדרה זו קובעת מתי יתחיל התקן מעקב הפעילות לשנות את צבע החלונות. ניתן להתייחס אל N החלונות הראשונים כאל חלונות פעילים לחלוטין.

en: Opacity Level of Focused Windows
he: אטימות חלון פעיל

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
he: אטימות החלון הפעיל הנוכחי. החלונות יקבלו ערכי אטימות שבין ערך זה ובין המינימום.

en: Opacity Level of Unfocused Windows
he: אטימות חלון לא פעיל

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
he: אטימות החלון הכי פחות פעיל. החלונות יקבלו ערכי אטימות שבין ערך החלון הפעיל ובין המינימום.

en: Brightness Level of Focused Windows
he: בהירות חלון פעיל

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
he: בהירות החלון הפעיל הנוכחי. החלונות יקבלו ערכי בהירות שבין ערך זה ובין המינימום.

en: Brightness Level of Unfocused Windows
he: בהירות חלון לא פעיל

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
he: בהירות החלון הכי פחות פעיל. החלונות יקבלו ערכי בהירות שבין ערך החלון הפעיל ובין המינימום.

en: Saturation Level of Focused Windows
he: רווית חלון פעיל

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
he: רווית החלון הפעיל הנוכחי. החלונות יקבלו ערכי רוויה שבין ערך זה ובין המינימום.

en: Saturation Level of Unfocused Windows
he: רווית חלון לא פעיל

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
he: רווית החלון הפעיל הנוכחי. החלונות יקבלו ערכי רוויה שבין ערך החלון הפעיל ובין המינימום.

en: Widget Layer
he: שכבת ווידג'טים

en: Show widget windows on a separate layer
he: הצג חלונות ווידג'טים בשכבה נפרדת

en: Toggle Widget Display
he: הפעל\נטרל תצוגת ווידג'טים

en: Show or hide widget windows
he: הצג או הסתר חלונות ווידג'טים.

en: Widget Windows
he: חלונות ווידג'טים

en: Windows that always should be treated as widgets
he: חלונות אליהם יש להתייחס כאל ווידג'טים

en: End Widget Mode on Click
he: צא ממצב ווידג'טים בהקלקה

en: End widget mode when a non-widget window is clicked.
he: צא ממצב ווידג'טים בעת הקלקה על חלון שאינו ווידג'ט.

en: Time (in s) for fading into/out of the widget layer.
he: זמן דהייה אל\מתוך שכבת הווידג'טים במילישניות.

en: Background in Widget Mode
he: רקע במצב ווידג'טים

en: Background Brightness
he: בהירות הרקע

en: Brightness of non-widget windows in widget modes.
he: בהירות חלונות שאינם ווידג'טים כאשר מצב ווידג'טים מופעל.

en: Background Saturation
he: רווית הרקע

en: Saturation of non-widget windows in widget modes.
he: רווית חלונות שאינם ווידג'טים כאשר מצב ווידג'טים מופעל.

en: Show mouse
he: הצג עכבר

en: Increases the visibility of the mouse pointer
he: משפר את נראות סמן העכבר

en: Toggle the mouse pointer trail.
he: הפעל\נטרל את שובל סמן העכבר.

en: Particle Options
he: אפשרויות חלקיקים

en: Number Of Particles
he: מספר חלקיקים

en: Number of particles.
he: מספר החלקיקים.

en: Particle Size
he: גודל חלקיקים

en: Particle size.
he: גודל חלקיקים.

en: Particle Slowdown
he: האטת חלקיקים

en: Particle slowdown.
he: האטת חלקיקים.

en: Particle Life
he: אורך חיי חלקיקים

en: Particle life.
he: אורך חיי חלקיקים.

en: Darken backgound
he: הכהה רקע

en: Darken background under particles
he: הכהה את הרקע מתחת לחלקיקים

en: Additive blending
he: התמזגות מוספת

en: Additive blending of particles
he: התמזגות חלקיקים מוספת

en: Particle Color
he: צבע החלקיקים

en: Particle color.
he: צבע חלקיקים.

en: Randomly Colored Particles
he: חלקיקים בצבע אקראי

en: Have random colors for the particles
he: צבע חלקיקים אקראי

en: Rotation speed
he: מהירות סיבוב

en: Rotation speed.
he: מהירות סיבוב.

en: Radius
he: רדיוס

en: Ring radius
he: קוטר טבעת

en: Emitters
he: משגרים

en: Number of particle emitters.
he: מספר משגרי חלקיקים.

en: Login/Logout
he: התחברות\התנתקות

en: Login/Logout effect
he: אפקט התחברות\התנתקות

en: Login
he: התחברות

en: Login Window match
he: תבנית חלון התחברות

en: Login Window Match
he: תבנית חלון התחברות

en: Fade In/Out Time
he: משך דהייה פנימה\החוצה

en: Background/Window saturation.
he: רווית רקע \ חלון.

en: Background/Window brightness.
he: בהירות רקע \ חלון.

en: Window opacity.
he: אטימות חלון.

en: Logout
he: התנתקות

en: Logout Window match
he: תבנית חלון התנתקות

en: Logout Window Match
he: תבנית חלון התנתקות

en: Shelf
he: מדף

en: Visually scales a window down to allow easy monitoring without true/traditional resizing.
he: מקטין את החלון למראית עין על מנת לאפשר ניטור קל ללא שינוי גודל אמיתי\מסורתי.

en: Trigger scale down
he: הקטן גודל

en: Scale a window down to a portion of it's size.
he: הפחת את גודל החלון לכדי חלק מגודלו הקודם.

en: Reset the window to original size
he: שחזר את גודל החלון המקורי

en: Resets the currently focused window to original size
he: משחזר את החלון הפעיל לגודלו המקורי

en: Trigger scale down to screen
he: הקטן גודל על פי המסך

en: Scale a window down to a ration of the screen size. Respectively half, a third or a sixth of the screen.
he: הפחת את גודל החלון לכדי חלק מגודל המסך: מחצית, שליש או שישית המסך בהתאמה.

en: Make the window smaller
he: הקטן את החלון

en: Reduces the scale factor making the window smaller.
he: הקטן את מקדם גודל החלון.

en: Make the window bigger
he: הגדל את החלון

en: Increase the scale factor making the window bigger.
he: הגדל את מקדם גודל החלון.

en: Animation duration
he: משך אנימציה

en: Duration of the animation in milliseconds.
he: משך האנימציה במילשניות.

en: Scale interval
he: מרווח זמן לשינוי גודל

en: The number to divide the scale factor by or multiply it with when (respectively) increasing and decreasing the scale level manually. Higher number means finer changes.
he: המספר שבו יוכפל או יחולק מקדם שינוי הגודל, בהתאמה, כאשר מגדילים או מקטינים את הגודל באופן ידני. מספר גבוה יותר יביא לשינויים קטנים יותר.

en: Maximumize
he: הגדלה לחלל הפנוי

en: Maximumizes windows (resize them to fit the available screenspace).
he: מגדיל את החלונות בחלל הפנוי (משנה את ממדיהם כדי שיתאימו למשטח המסך הזמין).

en: Ignore sticky windows in the calculations
he: התעלם מחלונות דביקים לצורך החישובים

en: Treat sticky windows as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
he: בעת חישוב החלל עבור הרחבת חלון בחלל הפנוי, התייחס לחלונות דביקים כאילו אינם קיימים.

en: Ignore already overlapping windows in the calculations
he: התעלם מחלונות חופפים לצורך החישובים

en: Treat windows that are already overlapping with the current window as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
he: בעת חישוב החלל עבור הרחבת חלון בחלל הפנוי, התייחס לחלונות החופפים לחלון הנוכחי כאילו אינם קיימים.

en: Permit windows to shrink during maximumize
he: התר לחלונות להתכווץ בעת הגדלה לחלל הפנוי

en: This allows a window to change it's shape to fit in an area even when the new shape might be smaller than it's current size with regards to area
he: אפשרות זו מאפשרת לשנות את צורת החלון על מנת להתאימו לשטח מסוים גם אם הצורה החדשה תופסת שטח קטן יותר מזו הנוכחית.

en: Maximumize to left.
he: הגדל חלון שמאלה.

en: When maximumizing, allow the window to grow to the left.
he: בעת הרחבה לחלל הפנוי, התר לחלון לגדול שמאלה.

en: Maximumize to right.
he: הגדל חלון ימינה.

en: When maximumizing, allow the window to grow to the right.
he: בעת הרחבה לחלל הפנוי, התר לחלון לגדול ימינה.

en: Maximumize to up.
he: הגדל חלון כלפי מעלה.

en: When maximumizing, allow the window to grow upwards.
he: בעת הרחבה לחלל הפנוי, התר לחלון לגדול כלפי מעלה.

en: Maximumize to down.
he: הגדל חלון כלפי מטה.

en: When maximumizing, allow the window to grow downwards.
he: בעת הרחבה לחלל הפנוי, התר לחלון לגדול כלפי מטה.

en: Maximumize Bindings
he: צירופים הגדלה לחלל הפנוי

en: Trigger a resize of the window currently focused so it fits as much of the available screenspae as possible.
he: משנה את גודל החלון הפעיל כדי להתאים לכמה שיותר מן החלל הפנוי על המסך.

en: Left-only maximumize
he: הגדלה שמאלה בלבד

en: Grow the window leftwards as much as possible.
he: הגדל את החלון שמאלה ככל האפשר.

en: Right-only maximumize
he: הגדלה ימינה בלבד

en: Grow the window rightwards as much as possible.
he: הגדל את החלון ימינה ככל האפשר.

en: Up-only maximumize
he: הגדל כלפי מעלה בלבד

en: Grow the window upwards as much as possible.
he: הגדל את החלון כלפי מעלה ככל האפשר.

en: Down-only maximumize
he: הגדלה כלפי מטה בלבד

en: Grow the window downwards as much as possible.
he: הגדל את החלון כלפי מטה ככל האפשר.

en: Horizontal-only maximumize
he: הגדלה אופקית בלבד

en: Grow the window horizontally as much as possible.
he: הגדל את החלון במאוזן ככל האפשר.

en: Vertical-only maximumize
he: הגדל במאונך בלבד

en: Grow the window vertically as much as possible.
he: הגדל את החלון במאונך ככל האפשר.

en: Top left maximumize
he: הגדל שמאלה ומעלה

en: Grow upper left corner of a window as much as possible.
he: הגדל את פינת החלון השמאלית העליונה ככל האפשר.

en: Top right maximumize
he: הגדל ימינה ומעלה

en: Grow upper right corner of a window as much as possible.
he: הגדל את פינת החלון הימנית העליונה ככל האפשר.

en: Lower left maximumize
he: הגדלה שמאלה ומטה

en: Grow lower left corner of a window as much as possible.
he: הגדל את פינת החלון השמאלית התחתונה ככל האפשר.

en: Lower right maximumize
he: הגדלה ימינה ומטה

en: Grow lower right corner of a window as much as possible.
he: הגדל את פינת החלון הימנית התחתונה ככל האפשר.

en: Minimumize Bindings
he: צירופי הקטנה לחלל הפנוי

en: Minimumize
he: הקטן לחלל הפנוי

en: Trigger a resize of the window currently focused so it resizes to 1/4 size.
he: משנה את גודל החלון הפעיל לרבע מגודלו הנוכחי.

en: Left-only minimumize
he: הקטנה שמאלה בלבד

en: Shrink the window leftwards.
he: כווץ את החלון שמאלה.

en: Right-only minimumize
he: הקטנה ימינה בלבד

en: Shrink the window rightwards.
he: כווץ את החלון ימינה.

en: Up-only minimumize
he: הקטן כלפי מעלה בלבד

en: Shrink the window upwards.
he: כווץ את החלון כלפי מעלה.

en: Down-only minimumize
he: הקטנה כלפי מטה בלבד

en: Shrink the window downwards.
he: כווץ את החלון כלפי מטה.

en: Horizontal-only minimumize
he: הקטנה אופקית בלבד

en: Shrink the window horizontally.
he: כווץ את החלון במאוזן.

en: Vertical-only minimumize
he: הקטן במאונך בלבד

en: Shrink the window vertically.
he: כווץ את החלון במאונך.

en: Top left minimumize
he: הקטן שמאלה ומעלה

en: Shrink upper left corner of a the window.
he: כווץ את פינת החלון השמאלית העליונה.

en: Top right minimumize
he: הקטן ימינה ומעלה

en: Shrink upper right corner of a the window.
he: כווץ את פינת החלון הימנית העליונה.

en: Lower left minimumize
he: הקטנה שמאלה ומטה

en: Shrink lower left corner of a the window.
he: כווץ את פינת החלון השמאלית התחתונה.

en: Lower right minimumize
he: הקטנה ימינה ומטה

en: Shrink lower right corner of a the window.
he: כווץ את פינת החלון הימנית התחתונה.

en: Error Notifications
he: הודעות שגיאה

en: Display errors and other messages using libnotify.
he: מציג הודעות שגיאה ומסרים אחרים באמצעות libnotify.

en: Hide Timeout
he: זמן לפני הסתרה

en: Timeout (in seconds) before hiding the notification, set to -1 for system default and 0 for indefinite
he: פרק זמן (בשניות) לפני הסתרת ההודעה. 1- פירושו ברירת המחדל של המערכת, ו-0 פירושו ללא הגבלת זמן.

en: Maximum Log Level
he: רמת לוג מירבית

en: The maximum log level to display
he: רמת הלוג המירבית שתוצג

en: Fatal
he: בעיה פטלית

en: Error
he: שגיאה

en: Warning
he: אזהרה

en: Info
he: מידע

en: Debug
he: דיבוג

en: 3D Windows
he: חלונות 3D

en: Elevates windows while rotating the cube
he: הרם חלונות בעת סיבוב הקוביה

en: Windows that should be handled by 3D
he: חלונות המטופלים ע"י 3D

en: Minimum Cube Size
he: גודל קוביה מזערי

en: Minimum cube size (in percent).
he: גודל קוביה מזערי (באחוזים)

en: Window Space
he: שטח חלון

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
he: שנה את מימדי החלל שבין החלונות (באחוזים מגודל הקוביה).

en: 3D Only On Mouse Rotate
he: 3D רק בעת סיבוב עם העכבר

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
he: תצוגת 3D תופעל רק אם הסיבוב בוצע באמצעות העכבר.

en: Window Depth
he: עומק חלון

en: Window depth
he: עומק חלון

en: Bevel Corners
he: החלקת פינות

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
he: עגל פינות כדי להתאים למסגרות מעוגלות

en: Window Color (Active)
he: צבע חלון (פעיל)

en: Color of the active window's depth
he: צבע עומק של החלון הפעיל

en: Window Color (Inactive)
he: צבע חלון (לא פעיל)

en: Color of an inactive window's depth
he: צבע עומק של חלון לא פעיל

en: Bevel Top Left
he: החלקה שמאלית עליונה

en: Bevel top left corner
he: החלקת הפינה השמאלית העליונה

en: Bevel Top Right
he: החלקה ימנית עליונה

en: Bevel top right corner
he: החלקת הפינה הימנית העליונה

en: Bevel Bottom Left
he: החלקה שמאלית תחתונה

en: Bevel bottom left corner
he: החלקת הפינה השמאלית התחתונה

en: Bevel Bottom Right
he: החלקה ימנית תחתונה

en: Bevel bottom right corner
he: החלקת הפינה הימנית התחתונה

en: Wallpaper
he: תמונת רקע

en: Draw the desktop wallpaper
he: צייר את תמונת הרקע של שולחן העבודה

en: Backgrounds
he: רקעים

en: Image
he: תמונה

en: Image file.
he: קובץ תמונה.

en: Position
he: מיקום

en: Image position.
he: מיקום התמונה.

en: Scale and Crop
he: שנה גודל וקצץ

en: Scaled
he: מותאם גודל

en: Centered
he: ממורכז

en: Tiled
he: מרוצף

en: Center Tiled
he: מרוצף במרכז

en: Fill type
he: אופן המילוי

en: Background fill type.
he: אופן מילוי הרקע.

en: Solid fill
he: מילוי אחיד

en: Vertical gradient
he: צבע מדורג אנכי

en: Horizontal gradient
he: צבע מדורג אופקי

en: Color 1
he: צבע 1

en: Fill or first gradient color.
he: צבע המילוי או צבע מדורג ראשון.

en: Color 2
he: צבע 2

en: Second gradient color.
he: צבע רקע מדורג שני.

en: Text Placement
he: מיקום טקסט

en: Centered on screen
he: ממורכז על המסך
