compiz-plugins-extra - en to hu translation catalogue (684 entries)

en: ADD Helper
hu: Halványító

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
hu: Segíti az aktív ablakra történő koncentrálást azzal, hogy többi ablakot elhalványítja.

en: Bindings
hu: Összerendelések

en: Toggle AddHelper
hu: Halványító kapcsoló

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
hu: Halványító azonnali ki- és bekapcsolása.

en: Misc. Options
hu: További beállítások

en: Window Types
hu: Ablaktípusok

en: Window types that should be Opacified.
hu: Átlátszatlan ablaktípusok.

en: Enable ADD Helper on start
hu: Halványító automatikus engedélyezése

en: Enables ADD helper when it is first loaded.
hu: Halványító automatikus engedélyezése az első indításkor.

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Brightness of faded windows
hu: Az elhalványított ablakok fényereje

en: Saturation
hu: Színtelítettség

en: Saturation of faded windows
hu: Elhalványított ablakok színtelítettsége

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Opacity of faded windows
hu: Elhalványított ablakok átlátszatlansága

en: Animations Add-On
hu: Animáció kiegészítő

en: Extra window animations and animation engines
hu: További ablak animációk és animációs motorok

en: Effect Settings
hu: Effektus beállítások

en: Airplane
hu: Repülőgép

en: Airplane Flying Path Length
hu: A repülőgép repülési útjának hossza

en: Length of airplane's flying path.
hu: A repülőgép repülési útjának hossza.

en: Fly to TaskBar on Minimize
hu: Repüljön a tálcára minimalizáláskor

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
hu: Minimalizálás során az ablak repüljön a tálcára a Repülőgép effektus esetén.

en: Beam
hu: Fénysugár

en: Beam Width
hu: Fénysugár vastagság

en: Beam width.
hu: Fénysugár vastagsága.

en: Beam Spacing
hu: Fénysugár térköz

en: Spacing between beams.
hu: Fénysugarak közti távolság.

en: Beam Color
hu: Fénysugár színe

en: Beam color.
hu: Fénysugár színe.

en: Beam Slowdown
hu: Fénysugár lelassulása

en: Beam slowdown.
hu: Fénysugár lelassulása

en: Beam Life
hu: Fénysugár élettartama

en: Beam life.
hu: Fénysugár élettartama.

en: Burn
hu: Leég

en: Number Of Fire Particles
hu: Lángnyelvek száma

en: Number of fire particles.
hu: Lángnyelvek száma

en: Fire Particle Size
hu: Lángnyelv méret

en: Fire particle size.
hu: Lángnyelvek mérete.

en: Fire Particle Slowdown
hu: Lángnyelv lassulás

en: Fire particle slowdown.
hu: Lángnyelvek lassulása.

en: Fire Particle Life
hu: Lángnyelv élettartam

en: Fire particle life.
hu: Lángnyelvek élettartama.

en: Fire Particle Color
hu: Lángnyelv szín

en: Fire particle color.
hu: Lángnyelvek színe.

en: Fire direction
hu: Tűz iránya

en: Fire direction.
hu: Tűz iránya

en: Down
hu: Lefelé

en: Up
hu: Felfelé

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Fire constant speed
hu: Tűz állandó sebessége

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
hu: A tűzeffektus időtartama az ablakmérettől függjön

en: Fire Smoke
hu: Tűz füstje

en: Fire smoke.
hu: Füst

en: Randomly Colored Fire
hu: Véletlenszerű tűzszín

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
hu: Legyen véletlenszerű a tűz hatás színe, más néven Misztikus tűz.

en: Domino
hu: Dominó

en: Domino Piece Falling Direction
hu: Dominók mozgásának iránya

en: Falling direction for Domino pieces.
hu: A dominók mozgásának iránya.

en: Explode
hu: Felrobban

en: Window Grid Width
hu: Ablakrács szélessége

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
hu: Az animált ablak rács mentén darabokra lesz bontva. Adja meg a rácscellák számát az ablak szélességének függvényében.

en: Window Grid Height
hu: Ablakrács magassága

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
hu: Az animált ablak rács mentén darabokra lesz bontva. Adja meg a rácscellák számát az ablak magasságának függvényében.

en: Shatter Number of Spokes
hu: Küllők száma

en: The exploding window with the shatter animation will be split into pieces radially from the center. Specify the number of radial spokes the animation will have.
hu: Az animált ablak középpontjából sugárirányban, küllő-szerűen darabokra lesz bontva. Adja meg a küllők számát, amelyek feldarabolják az ablakot.

en: Shatter Number of Tiers
hu: Elemek száma

en: The exploding window will be split into pieces along concentric circles. Specify the number of concentric circles the shatter tessellation will have.
hu: Az animált ablak koncentrikus kör mentén darabokra lesz bontva. Adja meg a koncentrikus körök számát, amelyek feldarabolják az ablakot.

en: Thickness of Exploding Polygons
hu: Felrobbanó pontok vastagsága

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
hu: Robbanó ablakdarabok vastagsága (képpontban).

en: Tessellation Type
hu: Mozaik típus

en: Tessellation type for exploding window pieces.
hu: Mozaik típusa a felrobbanó ablakdarabokhoz.

en: Rectangular
hu: Négyszögletes

en: Hexagonal
hu: Hatszögletű

en: Glass
hu: Üveg

en: Fold
hu: Gyűrődés

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
hu: Az animált ablak rács mentén darabokra lesz bontva. Adja meg a rácscellák számát az ablak szélességének függvényében.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
hu: Az animált ablak rács mentén darabokra lesz bontva. Adja meg a rácscellák számát az ablak magasságának függvényében.

en: Fold Direction
hu: Redő iránya

en: Window folding direction.
hu: Az ablakdarabok mozgásirányai

en: In
hu: Bent

en: Out
hu: Kint

en: Glide 3
hu: Siklás 3

en: Away Position
hu: Távoli pozíció

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
hu: Ablak távolsága az animáció végén (1.0: Közeli ablak, -2.0: Távoli ablak).

en: Away Angle
hu: Távoli szög

en: Angle of window at the end of the animation.
hu: Az ablak iránya az animáció végére.

en: Thickness
hu: vastagság

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
hu: Ablak vastagsága képpontban. 0-tól magasabb érték kikapcsolja az árnyékot, elmosást, és a tükröződést animáció közben

en: Razr
hu: Penge

en: Razr Fold Opening Direction
hu: Penge nyitási iránya

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
hu: Véletlenszerű nyitási irány a Penge hatásnál.

en: Skewer
hu: Nyársaló

en: Skewer Direction
hu: Nyársalás iránya

en: Movement direction(s) for window pieces.
hu: Az ablakdarabok mozgásirányai

en: Left-right
hu: Balra-jobbra

en: Up-down
hu: Fel és le

en: In-out
hu: Bent és kint

en: Tessellation type for window pieces.
hu: Mozaik típusa az ablakdarabokhoz.

en: Thickness of Animated Polygons
hu: Animált pontok vastagsága

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
hu: Animált ablakdarabok vastagsága (képpontban).

en: Rotation Angle
hu: Forgatás szöge

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
hu: Az animált ablakdarab forgatási szöge (fokban megadva).

en: Animation Time Step For Intense Effects
hu: Teljesítményigényes effektusok animációs időköze

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
hu: A teljesítményigényes animáció (például: Leég, Fénysugár) egyes fázisainak leképzése között eltelt idő ezredmásodpercben megadva. Nagyobb értéket megadva az animáció szaggatottá válhat.

en: Beam Up
hu: Fénysugár

en: Leaf Spread
hu: Lombtakaró

en: Benchmark
hu: Teljesítményvizsgáló

en: A simple benchmark plugin
hu: Egy egyszerű teljesítménymérő bővítmény

en: Main
hu: Általános

en: Initiate
hu: Kezdeti

en: Start benchmark
hu: Teljesítményvizsgáló indítása

en: Disable limiter
hu: Korlátozó letiltása

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
hu: Compiz letiltása

en: Screen Output
hu: Képernyőkimenet

en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: Display FPS on screen
hu: Másodpercenkénti képkockaszám megjelenítése a képernyőn

en: X position
hu: Vízszintes pozíció

en: X Position of benchmark window
hu: A teljesítménymérő ablak vízszintes pozíciója

en: Y position
hu: Függőleges pozíció

en: Y Position of benchmark window
hu: A teljesítménymérő ablak függőleges pozíciója

en: Console Output
hu: Konzol kimenet

en: Print FPS to console
hu: Másodpercenkénti képkockaszám megjelenítése a konzolon

en: Update time
hu: Frissítési időköz

en: Console output update time
hu: Konzolkimenet frissítési időköze

en: Bicubic filter
hu: Kettős köbös szűrő

en: Bicubic texture filtering
hu: Kettős köbös textúra szűrő

en: Crash handler
hu: Hibakezelő

en: Compiz crash handler plugin
hu: Compiz hibakezelő bővítmény

en: Enable Crash Handler
hu: Hibakezelő engedélyezése

en: Activate Crash Handler.
hu: Hibakezelő engedélyezése.

en: Crash Dump Directory
hu: Hibakezelő mappája

en: Directory to dump the crash logs to.
hu: A hibakezelő naplójának mappája.

en: Start Other Window Manager
hu: Egyéb ablakkezelő elindítása

en: Start other window manager on Crash.
hu: Hiba esetén egyéb ablakkezelőt indít el.

en: Window Manager Command Line
hu: Ablakkezelő indítási parancsa

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
hu: Ablakkezelő indítási parancsa. NE ADJA MEG ITT A COMPIZT!

en: Cube Reflection and Deformation
hu: Kocka tükröződés és alakváltozás

en: Compiz cube reflection and deformation
hu: Compiz kocka tükröződés és alakváltozás

en: Cube caps
hu: Kocka fedőlapok

en: Next top image
hu: Következő felső kép

en: Advance to next image for top face of the cube
hu: Továbblépés a következő képhez a kocka felső képének beállításához

en: Prev top image
hu: Előző felső kép

en: Go back to previous image for top face of the cube
hu: Megjeleníti a kocka felső lapjának előző képét

en: Next bottom image
hu: Következő alsó kép

en: Advance to next image for bottom face of the cube
hu: Továbblépés a következő képhez a kocka alsó képének beállításához

en: Prev bottom image
hu: Előző alsó kép

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
hu: Megjeleníti a kocka alsó lapjának előző képét

en: Reflection
hu: Tükröződés

en: Enabled
hu: Bekapcsolás

en: Give cube a reflective ground.
hu: Kocka tükröződése a talajon.

en: Ground color(near)
hu: Alapzat színe a közelben

en: Color of the ground (near).
hu: Alapzat színe a közelben.

en: Ground color(far)
hu: Alapzat színe a távolban

en: Color of the ground (far).
hu: Alapzat színe a távolban.

en: Reflection ground size
hu: Tükröződés mérete az alapzaton

en: Reflection ground size.
hu: Tükröződés mérete az alapzaton.

en: Intensity
hu: Intenzitás

en: Reflection intensity
hu: Tükröződés intenzitása

en: Auto zoom
hu: Automatikus nagyítás

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
hu: Automatikus nagyítás, hogy a kocka a elférjen a képernyőn.

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
hu: Kizárólag egérrel történő forgatás esetén legyen automatikus nagyítás

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
hu: Automatikus nagyítás csak egérrel forgatáskor.

en: Reflection mode
hu: Tükröződés módja

en: Reflection mode.
hu: A tükröződés módja.

en: Jumpy
hu: Ugra-bugra

en: Jumpy reflection
hu: Ugra-bugra tükröződés

en: Distance
hu: Távolság

en: Above
hu: Felülre

en: Deformation
hu: Alakváltozás

en: Deformation mode.
hu: Alakváltozás módja.

en: None
hu: Nincs

en: Cylinder
hu: Henger

en: Sphere
hu: Gömb

en: Unfold cube deformation
hu: Kiterített kocka alakváltozás

en: Deformation in unfold cube mode.
hu: Az alakváltozás nagysága kiterített kocka módban.

en: Deform only on mouse rotate
hu: Kizárólag egérrel történő forgatás esetén legyen alakváltozás

en: Initiates cube cylinder deformation only if rotation is mouse driven.
hu: Kocka hengeres alakváltozása csak egérrel kezdeményezett forgatás esetén.

en: Deform caps
hu: Fedőlapok alakváltozása

en: Deform cube caps.
hu: Kocka fedőlapjainak alakváltozása.

en: Aspect ratio
hu: Méretarány

en: Aspect ratio of the deformed cube
hu: Kocka alakváltozásának méretaránya

en: Behaviour
hu: Viselkedés

en: Draw top face
hu: Felső lap megjelenítése

en: Draw top face of the cube
hu: Megjeleníti a kocka felső lapját

en: Draw bottom face
hu: Alsó lap megjelenítése

en: Draw bottom face of the cube
hu: Megjeleníti a kocka alsó lapját

en: Adjust top image
hu: Felső kép szerkesztése

en: Adjust top face image to rotation
hu: Alsó kép szerkesztése forgatáshoz

en: Adjust bottom image
hu: Alsó kép szerkesztése

en: Adjust bottom face image to rotation
hu: Alsó kép szerkesztése forgatáshoz

en: Scale top image
hu: Felső kép nyújtása

en: Scale image to cover top face of cube
hu: Felső kép nyújtása úgy, hogy lefedje a kocka felső lapját

en: Scale bottom image
hu: Alsó kép nyújtása

en: Scale image to cover bottom face of cube
hu: Alsó kép nyújtása úgy, hogy lefedje a kocka alsó lapját

en: Maintain top aspect ratio
hu: Felső fedőlap méretarányának szabályzása

en: Maintain top cap image aspect ratio.
hu: Felső fedőlap-kép méretarányának szabályzása.

en: Maintain bottom aspect ratio
hu: Alsó fedőlap méretarányának szabályzása

en: Maintain bottom cap image aspect ratio.
hu: Alsó fedőlap-kép méretarányának szabályzása.

en: Clamp top face image to border
hu: Felső kép rögzítése a szélekhez

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
hu: Felső kép rögzítése a szélekhez. Az általában akkor a legjobb, ha a képed nem megfelelő méretű, vagy átlátszó. Néhány kellemetlen pontozott vonal lehet látható ha engedélyezett (különösen elég nagy képeknél).

en: Clamp bottom face image to border
hu: Alsó kép rögzítése a szélekhez

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
hu: Alsó kép rögzítése a szélekhez. Az általában akkor a legjobb, ha a képed nem megfelelő méretű, vagy átlátszó. Néhány kellemetlen pontozott vonal lehet látható ha engedélyezett (különösen elég nagy képeknél).

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Cube Top Color
hu: Kocka felső szín

en: Color of top face of the cube
hu: A kocka felső lapjának színe

en: Cube Bottom Color
hu: Kocka alsó szín

en: Color of bottom face of the cube
hu: A kocka alsó lapjának színe

en: Top image files
hu: Felső képfájlok

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
hu: Azon PNG és SVG képfájlok listája, amelyek megjelenhetnek a kocka felső lapján

en: Bottom image files
hu: Alsó képfájl

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
hu: Azon PNG és SVG képfájlok listája, amelyek megjelenhetnek a kocka alsó lapján

en: Extra WM Actions
hu: További ablakkezelő műveletek

en: Provides less commonly used WM actions
hu: Néhány kevésbé ismert ablakkezelő műveletet biztosít

en: Activate Window
hu: Ablak aktiválása

en: Activate a given window
hu: Megadott ablak aktiválása

en: Toggle Redirect
hu: Átirányítás váltása

en: Toggle window redirect
hu: Ablak átirányítása

en: Toggle Fullscreen
hu: Váltás teljes képernyőre

en: Toggle window fullscreen
hu: Ablak teljes képernyőre

en: Toggle Always-On-Top
hu: Mindig felül

en: Toggle always on top for the active window
hu: Mindig felül váltása az aktív ablakhoz

en: Toggle Sticky
hu: Ragadósra váltás

en: Toggle window stickyness
hu: Ablak ragadósságának állítása

en: Activate Demanding Attention Window
hu: Figyelmet igénylő ablak aktiválása

en: Activate next window which has the "demands attention" flag set.
hu: Aktiválja a következő ablakot, amelynél a „Figyelmet igényel” jelölés be van állítva.

en: Fade to Desktop
hu: Elhalványítás az asztalon

en: Easily access your desktop
hu: Könnyű hozzáférés az asztalhoz

en: Fade Time
hu: Elhalványítási idő

en: Fade time (in ms)
hu: Elhalványítás ideje (ezredmásodpercben megadva)

en: Window Match
hu: Ablak összerendelés

en: Windows that should be faded to desktop
hu: Ablakok az asztalra halványítva

en: Paint fire on the screen
hu: Tűz rajzolása képernyőre

en: Paint fire or other particles on the screen
hu: Tűz vagy más részecskék rajzolása a képernyőre

en: Initiate (key)
hu: Indítás (billentyű)

en: Initiate fire drawing
hu: Tűzrajzolás indítása

en: Initiate (button)
hu: Indítás (gomb)

en: Clear (key)
hu: Törlés (billentyű)

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear (button)
hu: Törlés (gomb)

en: Add Particle
hu: Részecske hozzáadása

en: Adds a fire particle at position (x,y), where x and y are floats.
hu: Tűzrészecske hozzáadása a megadott (x, y) pozícióban, ahol az x és az y értéke lebegőpontos szám.

en: Number of particles
hu: Lángnyelvek száma

en: Maximum number of active particles
hu: Aktív lángnyelvek maximális száma

en: Background brightness
hu: Háttér fényereje

en: Background brightness during paint
hu: Háttér fényereje rajzolás alatt

en: Cube Gears
hu: Kocka fogaskerekek

en: Render gears inside of the transparent cube
hu: Fogaskerekeket jelenít meg az átlátszó kockában

en: Grid
hu: Rács

en: Warp and resize windows to fit an imaginary grid.
hu: Ablakok áthelyezése és átméretezése, hogy elférjen illeszkedjen a képzeletbeli rácshoz

en: Put Center
hu: Elhelyezés középre

en: Move window to the center
hu: Ablak áthelyezése középre

en: Put Left
hu: Elhelyezés balra

en: Move window to the left edge
hu: Ablak áthelyezése a bal oldalra

en: Put Right
hu: Elhelyezés jobbra

en: Move window to the right edge
hu: Ablak áthelyezése a jobb oldalra

en: Put Top
hu: Elhelyezés felülre

en: Move window to the top edge
hu: Ablak áthelyezése a felülre

en: Put Bottom
hu: Elhelyezés alulra

en: Move window to the bottom edge
hu: Ablak áthelyezése alulra

en: Put Top Left
hu: Elhelyezés balra felülre

en: Move window to the top left corner
hu: Ablak áthelyezése a bal felső sarokba

en: Put Top Right
hu: Elhelyezés jobbra felülre

en: Move window to the top right corner
hu: Ablak áthelyezése a jobb felső sarokba

en: Put Bottom Left
hu: Elhelyezés balra alulra

en: Move window to the bottom left corner
hu: Ablak áthelyezése a bal alsó sarokba

en: Put Bottom Right
hu: Elhelyezés jobbra alulra

en: Move window to the bottom right corner
hu: Ablak áthelyezése a jobb alsó sarokba

en: Outline Color
hu: Vonal színe

en: Group and Tab Windows
hu: Ablakok csoportosítása és elrendezése

en: With this plugin you can group and tab windows
hu: Ezzel a bővítménnyel csoportosíthatja és lapokra szervezheti ablakait

en: Selection
hu: Kiválasztás

en: Key bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Select
hu: Kiválasztás

en: The key for starting selecting windows.
hu: Billentyűzetkombináció az ablakkiválasztás elkezdéséhez.

en: Select Single Window
hu: Ablak kiválasztása

en: The key for selecting the current window.
hu: Billentyűzetkombináció az aktuális ablak kiválasztásához.

en: Grouping
hu: Csoportosítás

en: Group Windows
hu: Ablakok csoportosítása

en: The key for grouping windows.
hu: Billentyűzetkombináció az ablakok csoportosításához.

en: Ungroup Windows
hu: Ablakcsoport-bontás

en: The key for ungrouping the current group.
hu: Billentyűzetkombináció az aktuális csoport szétbontásához.

en: Remove Group Window
hu: Csoport ablak eltávolítása

en: The key for removing the selected window from its group.
hu: Billentyűzetkombináció a kiválasztott ablak csoportból történő eltávolításához.

en: Close Group
hu: Csoport bezárása

en: The key for closing all windows in the group.
hu: Billentyűzetkombináció a csoport összes ablakának bezárásához.

en: Ignore Group
hu: Csoport kihagyása

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
hu: Billentyűzetkombináció a csoportban végzendő műveletekhez. A billentyűzetkombináció alkalmazásával a műveletek a csak megadott ablakra lesznek érvényesek a kizárólag a csoporton belül.

en: Tabbing
hu: Lapozás

en: Tab Group
hu: Lapcsoport

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
hu: Billentyűzetkombináció a lapmód váltásához az aktuális csoportban.

en: Change Tab Left
hu: Váltás a balra oldali lapra

en: The key for switching to the tab left of the current one.
hu: Billentyűzetkombináció a balra oldali lapra történő váltáshoz.

en: Change Tab Right
hu: Váltás a jobb oldali lapra

en: The key for switching to the tab right of the current one.
hu: Billentyűzetkombináció a jobb oldali lapra történő váltáshoz.

en: Glow
hu: Ragyogás

en: Glow Color Change
hu: Ragyogás színváltás

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
hu: Ha a ragyogásnak most nem tetszik a színe akkor ezzel a billentyűvel megváltoztathatod azt

en: General
hu: Általános

en: Move every window in the group
hu: Minden ablak mozgatása a csoportban

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
hu: Ha a csoport egyik ablaka mozgatva van akkor mindegyik legyen mozgatva.

en: Resize every window in the group
hu: Csoport minden ablakának átméretezése

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
hu: Ha a csoport egyik ablaka át lett méretezve akkor mindegyik legyen átméretezve.

en: Raise every window in the group
hu: Minden ablak emelése a csoportban

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
hu: Ha a csoport egyik ablaka aktiválva van akkor mindegyik legyen aktív.

en: Maximize/unmaximize with group
hu: Maximalizálás/Előrző méret csoportokkal

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
hu: Ha a csoport egyik ablaka Max/minimalizálva van akkor a többi ablak is Max/minimalizálva legyen.

en: Minimize with group
hu: Tálcára helyezés csoporttal

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
hu: Ha a csoport egyik ablaka Max/minimalizálva van akkor a többi ablak is Max/minimalizálva legyen.

en: Shade with group
hu: Felgördítés a csoporttal

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
hu: Ha a csoport egyik ablaka Max/minimalizálva van akkor a többi ablak is Max/minimalizálva legyen.

en: Group the windows after selection
hu: Ablakok csoportosítása kijelölés után

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
hu: Ha kijelöltél néhány ablakot, automatikusan csoportosítsa őket (Nem működik 'Normál' kijelölési módnál).

en: Ungroup the windows if only one window is left
hu: Csoport szétbontása, ha csak egy tagja van

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
hu: Ha a csoportban egy ablak maradt akkor a csoport legyen szétbontva.

en: Group Window Match
hu: Ablakcsoportok egyezése

en: Windows that should be allowed to be grouped
hu: Csoportosítható ablakok

en: Options
hu: Beállítások

en: Opacity of selected windows
hu: Kijelölt ablakok elhalványítása

en: Saturation of selected windows
hu: Kijelölt ablakok színtelítettsége

en: Brightness of selected windows
hu: A kijelölt ablakok fényereje

en: Precision
hu: Pontosság

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
hu: Kijelölés pontossága (a látható ablakterület százalékában megadva, amelyet ki kell jelölni ahhoz, hogy az ablak kiválasztásra kerüljön).

en: Colors
hu: Szín

en: Selection Color
hu: Kiválasztás színe

en: Fill color of the selection rectangle
hu: A kiválasztó téglalap kitöltőszíne

en: Line Color
hu: Vonal színe

en: Line color of the selection rectangle
hu: A kiválasztott téglalap körvonalának színe

en: Create mipmaps for thumbnails
hu: Előnézetekhez MIP térkép használata

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
hu: Előnézetekhez MIP térkép készítése a lapokon

en: Untab when closing top tab
hu: Szétbontás a főlap bezárásakor

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
hu: Csoport szétbontása amikor a főlap bezárásra kerül ahelyett, hogy lapváltás történne

en: Autotab windows on creation
hu: Ablakok automatikus lapkezelése létrehozáskor

en: Autotab windows with themselves on window creation
hu: Ablakok automatikus lapkezelése létrehozáskor

en: Tab Bar Show Delay
hu: Lapok eszköztár megjelenítésének késleltetése

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
hu: Lapok eszköztár megjelenítésének késleltetése a címsor kijelölése után (másodpercben megadva)

en: Animation Options
hu: Animációs beállítások

en: Tabbing Speed
hu: Lapozási sebesség

en: Tabbing speed
hu: Lapozási sebesség

en: Tabbing Timestep
hu: Lapozási időköz

en: Tabbing timestep
hu: Lapozási időköz

en: Fade time for tab bar animations
hu: Elhalványítás ideje Lapok eszköztár animációknál

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
hu: Lapátmenet animációjának hossza (másodpercben megadva)

en: Time for tab bar pulse animation
hu: A lapváltás – villogás animáció hossza (másodpercben)

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
hu: Lapváltás – villogás animáció hossza (másodpercben megadva)

en: Time for tab bar reflex animation
hu: Lapok eszköztár Reflex animációjának hossza (másodpercben)

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
hu: Lapok „reflex” animációjának hossza (másodpercben megadva)

en: Fade time for text animations
hu: Elhalványítás-animáció hossza szövegnél

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
hu: Szöveg átmenet – animációjának hossza (másodpercben megadva)

en: Tab bar visibility time after tab change
hu: Lapok eszköztár megjelenítési ideje lapváltás után

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
hu: Lapváltás után a Lapok eszköztár megjelenítési ideje (másodpercben megadva)

en: Change tab animation duration
hu: Lapok animációjának hossza

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
hu: Lapváltás animációjának hossza (másodpercben megadva)

en: Use tab bar animations
hu: Lapok eszköztár animációjának megjelenítése

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
hu: Animáció lejátszása a lapoknál például: elhalványításnál

en: Thumb Size
hu: Előnézet mérete

en: The size of the window thumbs in the task bar
hu: A tálcán megjelenő előnézeti ablak mérete

en: Space
hu: Helyköz

en: The space between the thumbs
hu: Előnézetek közti távolság

en: Border Radius
hu: Határ sugara

en: The radius for the tab bar edges
hu: Elhalványítás ideje Lapok eszköztár animációinál

en: Border Width
hu: Határ vastagsága

en: The width of the tab bar outline
hu: Lapok eszköztár vonalvastagsága

en: Tab Base Color
hu: Lap alapszíne

en: Fill color of the tab bar
hu: Lapok kitöltőszíne

en: Tab Border Color
hu: Lap keretszíne

en: Border color of the tab bar
hu: Lapok eszköztár határának színe

en: Tab Highlight Color
hu: Lapok eszköztár kijelölő színe

en: Tab Style
hu: Lapok stílusa

en: The style of the tab bar
hu: Lapok eszköztár stílusa

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Gradient
hu: Átmenetes

en: Metal
hu: Fémes

en: Window Title Font
hu: Ablak címsorának betűtípusa

en: Font Size
hu: Betűméret

en: The size of the window title font in the tab bar
hu: A lapok eszköztáron megjelenő címsor mérete

en: Font Color
hu: Betűszín

en: The color of the window title in the tab bar
hu: Az ablak címsorának színe a Lapok eszköztáron

en: Slot Dragging
hu: Áthúzás

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
hu: Ablak eltávolítása a csoportból miután kidobtuk azt a Lapok eszköztárról

en: Hover time for slot dragging
hu: Áthúzás követési idő

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
hu: Csoport aktiválásának késleltetése (másodpercben megadva) miután egy másik csoportot ejtettek rá

en: Slot Drag Spring K
hu: Áthúzás rúgóállandója (K)

en: Spring Konstant used for slot dragging
hu: Áthúzás rugóállandója (K)

en: Slot drag friction
hu: Áthúzás súrlódása

en: Spring friction for slot dragging
hu: Rugó súrlódása áthúzásnál

en: Y distance for spring model
hu: Függőleges távolság a rugómodellhez

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
hu: Távolság (képpontban) a Lapok eszköztár és az áthúzott elem között a rugómodell alkalmazásához. Amennyiben a távolság nagyobb az itt megadott értéknél a modell nem kerül alkalmazásra.

en: Speed limit for spring model
hu: Sebességkorlátozás a rugómodellhez

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
hu: Egérmutató sebességkorlátozása (képpont/másodperc) a rugó modellnél

en: Enable Glow
hu: Ragyogás engedélyezése

en: Enable grouped window glowing
hu: Csoportosított ablakok ragyogásának engedélyezése

en: Glow Size
hu: Ragyogás méret

en: The size of the grouped window glow
hu: Csoportosított ablakok ragyogásának mérete

en: Glow Type
hu: Ragyogás típus

en: The type of the glow
hu: Ragyogás típusa

en: Rectangular glow
hu: Négyszög alakú ragyogás

en: Glow ring
hu: Ragyogás széle

en: Motion blur
hu: Bemozdítás

en: Motion blur effect
hu: Bemozdítás effektus

en: Activate
hu: Aktiválás

en: Toggle Motion Blur
hu: Bemozdítás kapcsoló

en: Toggle motion Blur effect.
hu: Bemozdítás effektus kapcsolása.

en: Visibility/Performance
hu: Látvány/Teljesítmény

en: Motion Blur mode
hu: Bemozdítás

en: Motion Blur render mode.
hu: Bemozdítás leképzési mód.

en: Texture Copy
hu: Textúra másolás

en: Accumulation buffer
hu: Képkockatár

en: Motion Blur Strength
hu: Bemozdítás erőssége

en: Motion Blur strength.
hu: A Bemozdítás effektus erőssége.

en: Motion Blur on Transformed Screen
hu: Bemozdítás az Átalakított képen

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
hu: Bemozdítás effektus alkalmazása az átalakított képen.

en: Draws reflections
hu: Tükröződések megjelenítése

en: Reflection Image
hu: Tükröződés képe

en: Reflection Image file
hu: Tükröződés képfájl

en: Window match
hu: Ablakok egyeztetése

en: Reflection Window Match
hu: Tükröződő ablakok egyeztetése

en: Reflection for Windows
hu: Ablakok tükröződése

en: Draw Reflection for windows.
hu: Ablak tükröződések megjelenítése.

en: Reflection for Decorations
hu: Ablakdíszítés tükröződése

en: Draw Reflection for decorations.
hu: Ablakdíszítés tükröződések megjelenítése.

en: Alpha Dependence Threshold
hu: Alfafüggés határértéke

en: Alpha dependence threshold.
hu: Alfafüggés határértéke.

en: Moving reflection
hu: Mozgó tükröződések

en: Move the reflection on window move.
hu: Tükröződések mozgatása az ablakokkal együtt.

en: Scale Window Title Filter
hu: Áttekintő nézet címszűrő

en: Window title filter facility for the scale plugin
hu: Ablakcím-szűrő szolgáltatás az áttekintő nézetben

en: Filter Type Timeout
hu: Címszűrés gépelési idő

en: Time (in ms) after which the filter typing is automatically ended
hu: Címszűrő keresés befejezése (másodpercben megadva)

en: Filter Case Insensitive
hu: Címszűrés nem különböztet meg kis- és nagybetűket

en: Use case insensitive string matching when filtering.
hu: Címszűrés nem különböztet meg kis- és nagybetűket a keresés során.

en: Show Filter Text
hu: Címszűrő szöveg megjelenítése

en: Show filter text.
hu: Megjeleníti a begépelt címszűrő keresést.

en: Bold Font
hu: Félkövér betűstílus

en: Use bold font for window title display
hu: Félkövér betűstílus az ablak címsorának megjelenítéséhez

en: Font size for window title display
hu: Az ablak címsorának betűmérete

en: Title Border Size
hu: Címsor keret méret

en: Size of the border around the window title
hu: Keret vastagsága az ablak címsora körül

en: Font color of the window title
hu: Az ablak címsorának betűszíne

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Background color of the window title
hu: Az ablak címsorának háttérszíne

en: Show desktop
hu: Asztal megjelenítése

en: Access your desktop easily
hu: Asztal könnyű elérése

en: Speed
hu: Sebesség

en: Window movement speed
hu: Ablakmozgatás sebessége

en: Timestep
hu: Időköz

en: Window movement timestep
hu: Ablakmozgatás időköze

en: Movement Direction
hu: Mozgatás iránya

en: Direction of window movement
hu: Ablak mozgásának iránya

en: Up/Down
hu: Fel/le

en: Left/Right
hu: Balra/jobbra

en: To Corners
hu: Sarkokba

en: Window types that should be moved out of sight when entering showdesktop mode
hu: Az asztal megjelenítésekor az útból elmozgatandó ablaktípusok

en: Window Opacity
hu: Ablak átlátszatlanság

en: Window opacity when showdesktop'd
hu: Ablakok átlátszatlansága az asztal megjelenítésekor

en: Window Part Size
hu: Ablakrészek mérete

en: Window part size when showdesktop'd
hu: Ablakrészek mérete az asztal megjelenítésekor

en: Splash
hu: Indítókép

en: A simple splash plugin
hu: Egy egyszerű indítókép bővítmény

en: Initiate Splash
hu: Indítókép megjelenítése

en: Start Splash.
hu: Indítókép megjelenítése.

en: Show on first start
hu: Megjelenítés első indításkor

en: Show splash on first start.
hu: Indítókép megjelenítése az első indításkor.

en: Images
hu: Képek

en: Background File
hu: Háttérkép-fájl

en: Background image File.
hu: A háttér képfájlja.

en: Logo File
hu: Logó képfájl

en: Logo image File.
hu: Logó képfájl

en: Fade In/Out Time.
hu: Áttűnési idő.

en: Display Time
hu: Megjelenítési idő

en: Display In/Out Time.
hu: Áttűnési idő.

en: Background saturation.
hu: A háttér telítettsége.

en: Background brightness.
hu: A háttér fényereje.

en: Trailfocus
hu: Követőfókusz

en: Adjust the opacity, saturation and brightness of windows based on when they last had focus.
hu: Ablakok átlátszatlanságának, fényerejének és színtelítettségének beállítása az ablak legutóbbi fókuszált állapota szerint.

en: Window types that should be handled by Trailfocus
hu: Követőfókusz által kezelt ablaktípusok

en: Number of Windows to Track
hu: Követendő ablakok száma

en: Number of windows Trailfocus will keep track of. Windows that had focus this amount of windows ago or more will be considered completly unfocused.
hu: A Fókuszkövető által követett ablakok száma. Ablakok, amelyek ennél régebben kaptak csak fókuszt úgy viselkednek, mintha egyáltalán nem kaptak volna fókuszt.

en: Window to Start Fading
hu: Elhalványítandó ablak

en: This defines when Trailfocus will start fading windows. This lets you set up trailfocus to treat the N first Windows as fully focused.
hu: Megadja, hogy a Követőfókusz mikor halványítsa el az ablakot. Ezzel megadható, hogy az első N számú ablak teljesen fókuszált legyen.

en: Opacity Level of Focused Windows
hu: Fókuszált ablak átlátszatlansága

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
hu: Az éppen fókuszált ablak átlátszatlansága. Az ablak átlátszatlansága a fókuszált és a minimális közötti értéket veszi fel.

en: Opacity Level of Unfocused Windows
hu: Nem fókuszált ablak átlátszatlansága

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
hu: A legutoljára fókuszált ablak átlátszatlansága. Az ablak átlátszatlansága a fókuszált és a minimális közötti értéket veszi fel.

en: Brightness Level of Focused Windows
hu: Fókuszált ablak fényereje

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
hu: Az éppen fókuszált ablak fényereje. Az ablak fényereje a fókuszált és a minimális közötti értéket veszi fel.

en: Brightness Level of Unfocused Windows
hu: Nem fókuszált ablak fényereje

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
hu: A legutoljára fókuszált ablak fényereje. Az ablak fényereje a fókuszált és a minimális közötti értéket veszi fel.

en: Saturation Level of Focused Windows
hu: Fókuszált ablak színtelítettsége

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
hu: Az éppen fókuszált ablak színtelítettsége. Az színtelítettsége a fókuszált és a minimális közötti értéket veszi fel.

en: Saturation Level of Unfocused Windows
hu: Nem fókuszált ablak színtelítettsége

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
hu: A legutoljára fókuszált ablak színtelítettsége. Az színtelítettsége a fókuszált és a minimális közötti értéket veszi fel.

en: Widget Layer
hu: Szerkentyű réteg

en: Show widget windows on a separate layer
hu: Szerkentyű ablakok megjelenítése külön rétegként

en: Toggle Widget Display
hu: Szerkentyű megjelenítés kapcsoló

en: Show or hide widget windows
hu: Szerkentyű ablakok megjelenítése és elrejtése

en: Widget Windows
hu: Szerkentyű ablakok

en: Windows that always should be treated as widgets
hu: Szerkentyűknek minősülő ablakok

en: End Widget Mode on Click
hu: Egérkattintással kilépés a Szerkentyű módból

en: End widget mode when a non-widget window is clicked.
hu: Kilépés a Szerkentyű módból, ha nem szerkentyű ablakra kattint.

en: Time (in s) for fading into/out of the widget layer.
hu: Szerkentyű réteg halványításának ideje (másodpercben megadva)

en: Background in Widget Mode
hu: Háttér Szerkentyű módban

en: Background Brightness
hu: Háttér fényereje

en: Brightness of non-widget windows in widget modes.
hu: Nem szerkentyű ablakok fényereje Szerkentyű módban.

en: Background Saturation
hu: Háttér telítettsége

en: Saturation of non-widget windows in widget modes.
hu: Nem szerkentyű ablakok színtelítettsége Szerkentyű módban.

en: Show mouse
hu: Egérkurzor megjelenítése

en: Increases the visibility of the mouse pointer
hu: Egérmutató láthatóságának növelése

en: Toggle the mouse pointer trail.
hu: Egérkurzor-követés kapcsoló.

en: Particle Options
hu: Részecske beállítások

en: Number Of Particles
hu: Lángnyelvek száma

en: Number of particles.
hu: Lángnyelvek száma.

en: Particle Size
hu: Részecske méret

en: Particle size.
hu: Részecske mérete.

en: Particle Slowdown
hu: Részecske lassulás

en: Particle slowdown.
hu: Részecske lassulása.

en: Particle Life
hu: Részecske élettartam

en: Particle life.
hu: Részecske élettartama.

en: Darken backgound
hu: Háttér elsötétítése

en: Darken background under particles
hu: Háttér elsötétítése a lángnyelvek mögött.

en: Additive blending
hu: Összegző keverés

en: Additive blending of particles
hu: Lángnyelvek összegző keverése.

en: Particle Color
hu: Részecskeszín

en: Particle color.
hu: Részecske színe.

en: Randomly Colored Particles
hu: Véletlenszerű lángnyelvszín

en: Have random colors for the particles
hu: Legyen véletlenszerű a lángnyelvek színe

en: Rotation speed
hu: Forgás sebessége

en: Rotation speed.
hu: Forgás sebessége

en: Radius
hu: Sugár

en: Ring radius
hu: Élek sugara

en: Emitters
hu: Sugárzók

en: Number of particle emitters.
hu: Részecskesugárzók száma.

en: Login/Logout
hu: Bejelentkezés és kijelentkezés

en: Login/Logout effect
hu: Bejelentkezési és kijelentkezési effektus

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Login Window match
hu: Egyeztetés a bejelentkezési ablakkal

en: Login Window Match
hu: Egyeztetés a bejelentkezési ablakkal

en: Fade In/Out Time
hu: Áttűnési idő

en: Background/Window saturation.
hu: Háttér és ablak telítettsége.

en: Background/Window brightness.
hu: Háttér és ablak fényereje.

en: Window opacity.
hu: Ablak átlátszatlanság.

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Logout Window match
hu: Egyeztetés a kijelentkezési ablakkal

en: Logout Window Match
hu: Egyeztetés a kijelentkezési ablakkal

en: Shelf
hu: Kicsinyítő

en: Visually scales a window down to allow easy monitoring without true/traditional resizing.
hu: Látványosan lekicsinyíti az ablakokat a könnyebb áttekinthetőség érdekében a hagyományos átméretezés helyett.

en: Trigger scale down
hu: Kicsinyítés indító

en: Scale a window down to a portion of it's size.
hu: Ablak lekicsinyítése az ablakméret függvényében.

en: Reset the window to original size
hu: Ablak eredeti méretének visszaállítása

en: Resets the currently focused window to original size
hu: Fókuszált ablak visszaállítása az eredeti méretére

en: Trigger scale down to screen
hu: Kicsinyítés a képernyőre indító

en: Scale a window down to a ration of the screen size. Respectively half, a third or a sixth of the screen.
hu: Ablak lekicsinyítése az képernyőméret függvényében. Átméretezés a képernyő méretének felére, harmadára vagy hatodára.

en: Make the window smaller
hu: Legyen az ablak kisebb

en: Reduces the scale factor making the window smaller.
hu: A méretezés arányszámának csökkentésével az ablak kisebbé válik.

en: Make the window bigger
hu: Legyen az ablak nagyobb

en: Increase the scale factor making the window bigger.
hu: A méretezés arányszámának növelésével az ablak nagyobbá válik.

en: Animation duration
hu: Animáció időtartama

en: Duration of the animation in milliseconds.
hu: Animáció hossza (ezredmásodpercben megadva).

en: Scale interval
hu: Méretezés lépésköze

en: The number to divide the scale factor by or multiply it with when (respectively) increasing and decreasing the scale level manually. Higher number means finer changes.
hu: A szám amellyel elosztásra vagy megszorzásra kerül a nagyítás mértéke, amikor a méretezést kézzel változtatja. A magasabb értékek finomabb változtatást eredményeznek.

en: Maximumize
hu: Maximalizálás

en: Maximumizes windows (resize them to fit the available screenspace).
hu: Maximum ablak méret (a képernyő szabad helyének kitöltésével).

en: Ignore sticky windows in the calculations
hu: Ragadós ablakok figyelmen kívül hagyása

en: Treat sticky windows as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
hu: Maximalizált ablak helyét ne csökkentsék a ragadós ablakok.

en: Ignore already overlapping windows in the calculations
hu: Átfedett ablakok figyelmen kívül hagyása

en: Treat windows that are already overlapping with the current window as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
hu: Maximalizált ablak helyét ne csökkentsék az átfedett ablakok.

en: Permit windows to shrink during maximumize
hu: Ablakok mérete csökkenhet maximalizálás közben

en: This allows a window to change it's shape to fit in an area even when the new shape might be smaller than it's current size with regards to area
hu: Ez a lehetőség lehetővé teszi, hogy az ablak alakja kitöltse a rendelkezésre álló területet, még akkor is, ha az új ablakméret kisebb az aktuális méretnél, a kisebb rendelkezésre álló terület miatt.

en: Maximumize to left.
hu: Maximalizálás balra

en: When maximumizing, allow the window to grow to the left.
hu: Ablak méretének növelése csak balra maximalizálás során.

en: Maximumize to right.
hu: Maximalizálás jobbra

en: When maximumizing, allow the window to grow to the right.
hu: Ablak méretének növelése csak jobbra maximalizálás során.

en: Maximumize to up.
hu: Maximalizálás felfelé

en: When maximumizing, allow the window to grow upwards.
hu: Ablak méretének növelése csak felfelé maximalizálás során.

en: Maximumize to down.
hu: Maximalizálás lefelé

en: When maximumizing, allow the window to grow downwards.
hu: Ablak méretének növelése csak lefelé maximalizálás során.

en: Maximumize Bindings
hu: Maximalizálás gyorsbillentyűk

en: Trigger a resize of the window currently focused so it fits as much of the available screenspae as possible.
hu: Fokuszált ablak átméretezése a rendelkezésre álló hely kiöltésével.

en: Left-only maximumize
hu: Csak bal irányban maximalizálás

en: Grow the window leftwards as much as possible.
hu: Ablak növelése bal irányban, amennyire az lehetséges.

en: Right-only maximumize
hu: Maximalizálás csak jobbra

en: Grow the window rightwards as much as possible.
hu: Ablak növelése jobb irányban, amennyire az lehetséges.

en: Up-only maximumize
hu: Maximalizálás csak felfelé

en: Grow the window upwards as much as possible.
hu: Ablak növelése felfelé, amennyire az lehetséges.

en: Down-only maximumize
hu: Csak lefelé maximalizálás

en: Grow the window downwards as much as possible.
hu: Ablak növelése lefelé, amennyire az lehetséges.

en: Horizontal-only maximumize
hu: Csak vízszintes maximalizálás

en: Grow the window horizontally as much as possible.
hu: Ablak növelése vízszintesen, amennyire az lehetséges.

en: Vertical-only maximumize
hu: Maximalizálás csak függőlegesen

en: Grow the window vertically as much as possible.
hu: Ablak növelése függőlegesen, amennyire az lehetséges.

en: Top left maximumize
hu: Balra és felfelé maximalizálás

en: Grow upper left corner of a window as much as possible.
hu: Ablak növelése a bal felső sarkánál fogva, amennyire az lehetséges.

en: Top right maximumize
hu: Jobbra és felfelé maximalizálás

en: Grow upper right corner of a window as much as possible.
hu: Ablak növelése a jobb felső sarkánál fogva, amennyire az lehetséges.

en: Lower left maximumize
hu: Balra és lefelé maximalizálás

en: Grow lower left corner of a window as much as possible.
hu: Ablak növelése a bal alsó sarkánál fogva, amennyire az lehetséges.

en: Lower right maximumize
hu: Jobbra és lefelé maximalizálás

en: Grow lower right corner of a window as much as possible.
hu: Ablak növelése a jobb alsó sarkánál fogva, amennyire az lehetséges.

en: Minimumize Bindings
hu: Minimalizálás gyorsbillentyűk

en: Minimumize
hu: Minimalizálás

en: Trigger a resize of the window currently focused so it resizes to 1/4 size.
hu: Fokuszált ablak átméretezése az eredeti ablakméret 1/4-ére.

en: Left-only minimumize
hu: Csak bal irányban minimalizálás

en: Shrink the window leftwards.
hu: Ablak méretének csökkentése balról.

en: Right-only minimumize
hu: Minimalizálás csak jobbról

en: Shrink the window rightwards.
hu: Ablak méretének csökkentése jobbról.

en: Up-only minimumize
hu: Minimalizálás csak fentről

en: Shrink the window upwards.
hu: Ablak méretének csökkentése fentről.

en: Down-only minimumize
hu: Csak lentről minimalizálás

en: Shrink the window downwards.
hu: Ablak méretének csökkentése lentről.

en: Horizontal-only minimumize
hu: Csak függőleges maximalizálás

en: Shrink the window horizontally.
hu: Ablak méretének csökkentése vízszintesen.

en: Vertical-only minimumize
hu: Minimalizálás csak függőlegesen

en: Shrink the window vertically.
hu: Ablak méretének csökkentése függőlegesen.

en: Top left minimumize
hu: Balról és fentről minimalizálás

en: Shrink upper left corner of a the window.
hu: Ablak méretének csökkentése a bal felső saroktól.

en: Top right minimumize
hu: Jobbról és fentről minimalizálás

en: Shrink upper right corner of a the window.
hu: Ablak méretének csökkentése a jobb felső saroktól.

en: Lower left minimumize
hu: Balról és lentről minimalizálás

en: Shrink lower left corner of a the window.
hu: Ablak méretének csökkentése a bal alsó saroktól.

en: Lower right minimumize
hu: Jobbról és lentről minimalizálás

en: Shrink lower right corner of a the window.
hu: Ablak méretének csökkentése a jobb alsó saroktól.

en: Error Notifications
hu: Értesítés hibáról

en: Display errors and other messages using libnotify.
hu: Hibaüzenetek és egyéb információk megjelenítése a libnotify könyvtár segítségével.

en: Hide Timeout
hu: Elrejtési idő

en: Timeout (in seconds) before hiding the notification, set to -1 for system default and 0 for indefinite
hu: Időköz (másodpercben megadva), amíg az értesítések látszanak. Az rendszer alapértelmezett értékének használatához -1 értéket adjon meg, meghatározatlan értékhez pedig 0 értéket adjon meg.

en: Maximum Log Level
hu: Maximális naplózási szint

en: The maximum log level to display
hu: Maximális naplózási szint kerüljön megjelenítésre

en: Fatal
hu: Végzetes

en: Error
hu: Hiba

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Info
hu: Információ

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: 3D Windows
hu: Térhatású ablakok

en: Elevates windows while rotating the cube
hu: Ablakok felemelése a kocka forgatása közben

en: Windows that should be handled by 3D
hu: Térhatásúként kezelt ablakok

en: Minimum Cube Size
hu: Minimális kockaméret

en: Minimum cube size (in percent).
hu: Minimális kockaméret (százalékban megadva).

en: Window Space
hu: Ablak helyköz

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
hu: Hely az ablakok között (a kocka méretének százalékában megadva).

en: 3D Only On Mouse Rotate
hu: Térhatás csak egérrel történő forgatáskor

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
hu: Térhatású forgatás kezdeményezése kizárólag egérmozgatás hatására. (Például: Forgatni kezdi a kockát egérrel.)

en: Window Depth
hu: Ablak mélység

en: Window depth
hu: Ablak mélység

en: Bevel Corners
hu: Sarkok lekerekítése

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
hu: Sarkok lekerekítése a lekerekített elemekkel rendelkező díszítőkhöz

en: Window Color (Active)
hu: Aktív ablak színe

en: Color of the active window's depth
hu: Aktív ablak térbeli színe

en: Window Color (Inactive)
hu: Inaktív ablak színe

en: Color of an inactive window's depth
hu: Inaktív ablak térbeli színe

en: Bevel Top Left
hu: Bal felső sarok lekerekítése

en: Bevel top left corner
hu: Bal felső sarok lekerekítése

en: Bevel Top Right
hu: Jobb felső sarok lekerekítése

en: Bevel top right corner
hu: Jobb felső sarok lekerekítése

en: Bevel Bottom Left
hu: Bal alsó sarok lekerekítése

en: Bevel bottom left corner
hu: Bal alsó sarok lekerekítése

en: Bevel Bottom Right
hu: Jobb alsó sarok lekerekítése

en: Bevel bottom right corner
hu: Jobb alsó sarok lekerekítése

en: Wallpaper
hu: Háttérkép

en: Draw the desktop wallpaper
hu: Asztalháttérkép megjelenítése

en: Backgrounds
hu: Háttérképek

en: Image
hu: Képfájl

en: Image file.
hu: Képfájl

en: Position
hu: Pozíció

en: Image position.
hu: Kép elhelyezkedése

en: Scale and Crop
hu: Kifeszített

en: Scaled
hu: Képernyő kitöltése

en: Centered
hu: Középre helyezett

en: Tiled
hu: Mozaik

en: Center Tiled
hu: Mozaik középre

en: Fill type
hu: Kitöltés típusa

en: Background fill type.
hu: Háttérkép kitöltésének típusa.

en: Solid fill
hu: Homogén szín

en: Vertical gradient
hu: Függőleges színátmenet

en: Horizontal gradient
hu: Vízszintes színátmenet

en: Color 1
hu: Szín 1

en: Fill or first gradient color.
hu: Kitöltés vagy a színátmenet első színe.

en: Color 2
hu: Szín 2

en: Second gradient color.
hu: Színátmenet második színe

en: Text Placement
hu: Szövegelhelyezés módja

en: Centered on screen
hu: Középen a képen
