compiz-plugins-extra - en to ar translation catalogue (127 entries)

en: ADD Helper
ar: إضافة المساعد

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
ar: إجعلها أكثر سهولة للتركيز و ذلك بجعل النوافذ الخاملة باهتة.

en: Bindings
ar: الأغلفة

en: Toggle AddHelper
ar: تثبيت إضافة المساعد

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
ar: إستعمل هذا لتشغيل/ تعطيل إضافة المساعد على وجه السرعة

en: Misc. Options
ar: خيارات أخرى

en: Window Types
ar: أنواع النوافذ

en: Window types that should be Opacified.
ar: أنواع النوافذ التي لا يجب أن تكون شفافة

en: Brightness
ar: النصوع

en: Brightness of faded windows
ar: نصوع النوافذ المتلاشية

en: Saturation
ar: قوة الألوان

en: Saturation of faded windows
ar: قوة الألوان في النوافذ المتلاشية

en: Opacity
ar: اللاشفافية

en: Opacity of faded windows
ar: لاشفافية النوافذ المتلاشية

en: Effect Settings
ar: خيارات الموْثرة

en: Airplane
ar: طاىٔرة ورقية

en: Airplane Flying Path Length
ar: طول مسار الطاىٔرة

en: Length of airplane's flying path.
ar: طول مسار الطاىٔرة

en: Fly to TaskBar on Minimize
ar: طيران إلى شريط المهام

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
ar: إذا كان على النافذة الطيران إلى شريط المهام عند تصغيرها مع إستعمال تأثير الطاىٔرة.

en: Beam
ar: الشعاع

en: Beam Width
ar: طول الشعاع

en: Beam width.
ar: طول الشعاع

en: Beam Spacing
ar: تباعد الشعاع

en: Spacing between beams.
ar: التباعد بين الأشعة

en: Beam Color
ar: لون الشعاع

en: Beam color.
ar: لون الشعاع

en: Beam Slowdown
ar: تباطؤ الشعاع

en: Beam slowdown.
ar: تباطؤ الشعاع

en: Beam Life
ar: مدة حياة الشعاع

en: Beam life.
ar: مدة حياة الشعاع

en: Burn
ar: الحرق

en: Number Of Fire Particles
ar: عدد أجزاﺀ النار

en: Number of fire particles.
ar: عدد أجزاﺀ النار.

en: Fire Particle Size
ar: حجم اجزاﺀ النار

en: Fire particle size.
ar: حجم اجزاﺀ النار.

en: Fire Particle Slowdown
ar: تباطؤ أجزاﺀ النار

en: Fire particle slowdown.
ar: تباطؤ أجزاﺀ النار.

en: Fire Particle Life
ar: مدة حياة اجزاﺀ النار

en: Fire particle life.
ar: مدة حياة اجزاﺀ النا.ر

en: Fire Particle Color
ar: لون أجزاﺀ النار

en: Fire particle color.
ar: لون أجزاﺀ النار.

en: Fire direction
ar: إتجاه النار

en: Fire direction.
ar: إتجاه النار.

en: Down
ar: أسفل

en: Up
ar: فوق

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Random
ar: عشواىٔية

en: Automatic
ar: تلقاىٔي

en: Fire constant speed
ar: نار ذو سرعة ثابتة

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
ar: جعل مدة تأثير النار مرتبط بطول النافذة

en: Fire Smoke
ar: دخان النار

en: Fire smoke.
ar: دخان النار.

en: Randomly Colored Fire
ar: نار ملونة عشواىٔيا

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
ar: إستخدام ألوان عشواىٔية لتأثير النار، معروف أيضا بإسم النار الأسطورية

en: Domino
ar: دومينو

en: Domino Piece Falling Direction
ar: إتجاه سقوط قطع الدومينو

en: Falling direction for Domino pieces.
ar: إتجاه سقوط قطع الدومينو.

en: Explode
ar: تفجير

en: Window Grid Width
ar: عرض شبكة النافذة

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
ar: النافذة المتحركة ستقسم لقطع على طول شبكة. الرجاﺀ تحديد عدد خلايا الشبكة على عرض النافذة.

en: Window Grid Height
ar: طول شبكة النافذة

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
ar: النافذة المتحركة ستقسم لقطع على طول شبكة. الرجاﺀ تحديد عدد خلايا الشبكة على طول النافذة.

en: Thickness of Exploding Polygons
ar: سماكة المضلّع المنفجر

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
ar: سماكة قطع النافذة المنفجرة (بالنقط).

en: Tessellation Type
ar: نوع الفسيفساﺀ

en: Tessellation type for exploding window pieces.
ar: نوع الفسيفساﺀ لقطع النافذة المتفجرة.

en: Rectangular
ar: مستطيل

en: Hexagonal
ar: مسدس

en: Fold
ar: طَوي

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
ar: النافذة المتحركة ستقسم لقطع على طول شبكة. الرجاﺀ تحديد عدد خلايا الشبكة على عرض النافذة.

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
ar: النافذة المتحركة ستقسم لقطع على طول شبكة. الرجاﺀ تحديد عدد خلايا الشبكة على طول النافذة.

en: Fold Direction
ar: إتجاه الطَوي

en: Window folding direction.
ar: إتجاه طوي النافذة

en: In
ar: داخل

en: Out
ar: خارج

en: Away Position
ar: موقع الإبعاد

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
ar: القرب من الكاميرا عند إنتهاﺀ التحريك (١.٠: قريب من الكاميرا، ٢.٠-: بعيد عن الكاميرا).

en: Away Angle
ar: زاوية الإبعاد

en: Angle of window at the end of the animation.
ar: زاوية النافذة عند إنتهاﺀ التحريك

en: Thickness
ar: السماكة

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
ar: سماكة النافذة بالنقط. ضبط هذه بقيمة أعلى من صفر سيعطّل الظلال و الغباش و الإنعكاسات خلال التحريك.

en: Razr
ar: شفرات

en: Razr Fold Opening Direction
ar: إتجاه بداية الطوي الحاد

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
ar: إتجاه الطوي عند البداية للقطع في تأثير الشفرات

en: Skewer
ar: إنحراف

en: Skewer Direction
ar: إتجاه الإنحراف

en: Movement direction(s) for window pieces.
ar: إتجاه حركة قطع النافذة

en: Left-right
ar: يسار-يمين

en: Up-down
ar: فوق-تحت

en: In-out
ar: داخل-خارج

en: Tessellation type for window pieces.
ar: نوع الفسيفساﺀ لقطع النافذة.

en: Thickness of Animated Polygons
ar: سماكة المضلّع المحرّك

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
ar: سماكة قطع النافذة المحركة (بالنقط).

en: Rotation Angle
ar: زاوية الدوران

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
ar: زاوية دوران حركة أجزاﺀ النافذة (بالدرجات)

en: Animation Time Step For Intense Effects
ar: وقت الخطوة في التحريك للمؤثرات الثقيلة

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
ar: المدة الزمنية بالميللي ثانية لكل صورة في التحريك للمؤثرات الثقيلة (النار أو الشعاع مثلا). كلما كان الرقم أكبر، زاد سوﺀ التحريكو أصبح متقطشا.

en: Beam Up
ar: ظهور الشعاع

en: Leaf Spread
ar: إنتشار ورق الشجر

en: Benchmark
ar: قياس الأداﺀ

en: A simple benchmark plugin
ar: إضافة من أجل قياس الأداﺀ

en: None
ar: لا شئ

en: Window Match
ar: تطابق النافذة

en: Options
ar: خيارات

en: 3D Windows
ar: نوافذ ثلاثية الأبعاد

en: Elevates windows while rotating the cube
ar: إرفع النوافذ عند دوران المكعب

en: Windows that should be handled by 3D
ar: النوافذ التي يجب أن تعالج بثلاثة أبعاد

en: Minimum Cube Size
ar: حجم المكعب الأدني

en: Minimum cube size (in percent).
ar: حجم المكعب الأدنى (بالنسبة المىٔوية).

en: Window Space
ar: مسافة النافذة

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
ar: غيّر قدر المسافة الفاصلة بين النوافذ (بالنسبة المىٔوية من حجم المكعب).

en: 3D Only On Mouse Rotate
ar: ثلاثة أبعاد فقط عند دوران الفأرة

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
ar: شغل الرؤية الثلاثية الأبعاد فقط إذا كانت متأتية من الفأرة ( إنّك مثلا قمت  ببرم المكعب بواسطة الفأرة)

en: Window Depth
ar: عمق النافذة

en: Window depth
ar: عمق النافذة

en: Bevel Corners
ar: ميول الزوايا

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
ar: دوّر الزوايا لتتناسب مع الزينة المدوّرة

en: Bevel Top Left
ar: ميل أعلى اليسار

en: Bevel top left corner
ar: ميل الزاوية العليا اليسرى

en: Bevel Top Right
ar: ميل أعلى اليمين

en: Bevel top right corner
ar: ميل الزاوية العليا اليمنى

en: Bevel Bottom Left
ar: ميل أسفل اليسار

en: Bevel bottom left corner
ar: ميل الزاوية السفلى اليسرى

en: Bevel Bottom Right
ar: ميل أسفل اليمين

en: Bevel bottom right corner
ar: ميل الزاوية السفلى اليمنى
