compiz-plugins-extra - en to ja translation catalogue (685 entries)

en: ADD Helper
ja: ヘルパーの追加

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
ja: アクティブ・ウィンドウ以外を暗くして集中しやすくする

en: Bindings
ja: 割り当て

en: Toggle AddHelper
ja: ヘルパーの追加のオンオフ

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
ja: ヘルパーの追加を即時に利用/非利用するために使用

en: Misc. Options
ja: その他オプション

en: Window Types
ja: ウィンドウの種類

en: Window types that should be Opacified.
ja: 不透明度等の変更の適用対象にするウィンドウの種類

en: Enable ADD Helper on start
ja: スタート時点でヘルパーの追加をオン

en: Enables ADD helper when it is first loaded.
ja: ヘルパーの追加を読み込んだ時点で即利用可能にする

en: Brightness
ja: 明度

en: Brightness of faded windows
ja: フェードしたウィンドウの明るさ

en: Saturation
ja: 彩度

en: Saturation of faded windows
ja: フェードしたウィンドウの彩度

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity of faded windows
ja: フェードしたウィンドウの不透明度

en: Animations Add-On
ja: アニメーションのアドオン

en: Extra window animations and animation engines
ja: 追加的なウィンドウ・アニメーションとアニメーション・エンジン

en: Effect Settings
ja: エフェクト設定

en: Airplane
ja: 飛行機

en: Airplane Flying Path Length
ja: 飛行機の航路距離

en: Length of airplane's flying path.
ja: 飛行機の航路距離

en: Fly to TaskBar on Minimize
ja: 最小化時にタスクバーへ飛行

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
ja: 飛行機効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーに飛行させるかどうか

en: Beam
ja: ビーム

en: Beam Width
ja: ビームの幅

en: Beam width.
ja: ビームの幅

en: Beam Spacing
ja: ビームの間隔

en: Spacing between beams.
ja: ビーム間隔

en: Beam Color
ja: ビームの色

en: Beam color.
ja: ビームの色

en: Beam Slowdown
ja: ビームのスローダウン

en: Beam slowdown.
ja: ビームのスローダウン

en: Beam Life
ja: ビームの持続時間

en: Beam life.
ja: ビームの持続時間

en: Burn
ja: 炎

en: Number Of Fire Particles
ja: 炎の数

en: Number of fire particles.
ja: 炎の数

en: Fire Particle Size
ja: 炎の大きさ

en: Fire particle size.
ja: 炎の大きさ

en: Fire Particle Slowdown
ja: 炎のスローダウン

en: Fire particle slowdown.
ja: 炎のスローダウン

en: Fire Particle Life
ja: 炎の寿命

en: Fire particle life.
ja: 炎の寿命

en: Fire Particle Color
ja: 炎の色

en: Fire particle color.
ja: 炎の色

en: Fire direction
ja: 炎の向き

en: Fire direction.
ja: 炎の向き

en: Down
ja: 下

en: Up
ja: 上

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Random
ja: ランダム

en: Automatic
ja: 自動

en: Fire constant speed
ja: 定速の炎

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
ja: 炎効果の持続時間をウィンドウの高さに委ねる

en: Fire Smoke
ja: 炎の煙

en: Fire smoke.
ja: 炎の煙

en: Randomly Colored Fire
ja: ランダム色の炎

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
ja: 炎効果にランダム色の色付け、いわゆる神秘的な炎

en: Domino
ja: ドミノ

en: Domino Piece Falling Direction
ja: ドミノ片の落下方向

en: Falling direction for Domino pieces.
ja: ドミノ片が落下する方向

en: Explode
ja: 爆発

en: Window Grid Width
ja: ウィンドウの格子の幅

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
ja: 爆発するウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの幅に沿った格子のマス目数を指定してください。

en: Window Grid Height
ja: ウィンドウの格子の高さ

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
ja: 爆発するウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの高さに沿った格子のマス目数を指定してください。

en: Shatter Number of Spokes
ja: 放射方向の分割数

en: The exploding window with the shatter animation will be split into pieces radially from the center. Specify the number of radial spokes the animation will have.
ja: 蜘蛛の巣状に砕け散るアニメーションを伴う爆発するウィンドウは、その中心から放射状に分割されます。そのスポークのように分割する数を指定してください。

en: Shatter Number of Tiers
ja: 同心円方向の分割数

en: The exploding window will be split into pieces along concentric circles. Specify the number of concentric circles the shatter tessellation will have.
ja: 蜘蛛の巣状に爆発するウィンドウは同心円に沿って分割されます。タイヤのように同心円状に分割する数を指定してください。

en: Thickness of Exploding Polygons
ja: 爆発片ポリゴンの厚さ

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
ja: 爆発ウィンドウ片の厚さ（ピクセル）

en: Tessellation Type
ja: モザイクの形式

en: Tessellation type for exploding window pieces.
ja: 爆発ウィンドウ片のモザイク形式

en: Rectangular
ja: 矩形

en: Hexagonal
ja: 六角形

en: Glass
ja: ガラス

en: Fold
ja: 折りたたみ

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
ja: アニメーションされるウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの幅に沿った格子のマス目数を指定してください。

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
ja: アニメーションされるウィンドウは格子に沿って分割されます。ウィンドウの高さに沿った格子のマス目数を指定してください。

en: Fold Direction
ja: 折りたたみ方向

en: Window folding direction.
ja: ウィンドウの折たたみ方向

en: In
ja: 内

en: Out
ja: 外

en: Glide 3
ja: 滑空 3

en: Away Position
ja: 離れる位置

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
ja: アニメーション終了時点のウィンドウとカメラの距離(1.0:カメラの近く、-2.0:カメラから離れる)

en: Away Angle
ja: 離れる角度

en: Angle of window at the end of the animation.
ja: アニメーションの最終時点のウィンドウの角度

en: Thickness
ja: 厚さ

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
ja: ウィンドウの厚さ（ピクセル）。0 より大きく設定すると、アニメーション中の影やブラー、反射が無効になります。

en: Razr
ja: カミソリ

en: Razr Fold Opening Direction
ja: カミソリ展開方向

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
ja: カミソリ効果における断片の展開方向

en: Skewer
ja: 破砕

en: Skewer Direction
ja: 破砕方向

en: Movement direction(s) for window pieces.
ja: ウィンドウ片の移動方向

en: Left-right
ja: 左と右

en: Up-down
ja: 上下

en: In-out
ja: 内と外

en: Tessellation type for window pieces.
ja: ウィンドウ片のモザイクの形式

en: Thickness of Animated Polygons
ja: アニメーションされるポリゴンの厚さ

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
ja: 爆発ウィンドウ片の厚さ（ピクセル）

en: Rotation Angle
ja: 回転角度

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
ja: ウィンドウ片の回転角度

en: Animation Time Step For Intense Effects
ja: アニメーション時間刻み（激しい効果の）

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
ja: 激しいアニメーション（例 炎やビーム）の描画の時間刻み(ミリ秒)、数値が大きくなるほどぎくしゃくした動きに

en: Beam Up
ja: 転送ビーム

en: Leaf Spread
ja: 散らばる葉っぱ

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: A simple benchmark plugin
ja: 簡単なベンチマークプラグイン

en: Main
ja: 主要設定

en: Initiate
ja: 開始

en: Start benchmark
ja: ベンチマークの開始

en: Disable limiter
ja: リミッタ解除

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
ja: Compiz に内蔵されたFPSのリミッタを無効化

en: Screen Output
ja: 画面出力

en: Enable
ja: 有効化

en: Display FPS on screen
ja: 画面にFPSを表示

en: X position
ja: X座標

en: X Position of benchmark window
ja: ベンチマークウィンドウのX座標

en: Y position
ja: Y座標

en: Y Position of benchmark window
ja: ベンチマークウィンドウのY座標

en: Console Output
ja: 端末出力

en: Print FPS to console
ja: FPSを端末に出力

en: Update time
ja: 更新時間

en: Console output update time
ja: 端末出力の更新時間

en: Bicubic filter
ja: 双三次補間フィルタ

en: Bicubic texture filtering
ja: 双三次補間法によるテクスチャ・フィルタ

en: Crash handler
ja: クラッシュハンドラ

en: Compiz crash handler plugin
ja: Compiz クラッシュハンドラ・プラグイン

en: Enable Crash Handler
ja: クラッシュハンドラを有効化

en: Activate Crash Handler.
ja: クラッシュハンドラを有効化

en: Crash Dump Directory
ja: クラッシュダンプ・ディレクトリ

en: Directory to dump the crash logs to.
ja: クラッシュログの書き出し先ディレクトリ

en: Start Other Window Manager
ja: 他のウィンドウマネージャを開始

en: Start other window manager on Crash.
ja: クラッシュ時に他のウィンドウマネージャを開始

en: Window Manager Command Line
ja: ウィンドウマネージャのコマンドライン

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
ja: ウィンドウマネージャのコマンドライン。COMPIZと書いてはダメ!!!

en: Cube Reflection and Deformation
ja: キューブの反射と変形

en: Compiz cube reflection and deformation
ja: Compiz キューブの反射と変形

en: Cube caps
ja: キューブのふた

en: Next top image
ja: 次の上面画像

en: Advance to next image for top face of the cube
ja: キューブ上面の次の画像に進む

en: Prev top image
ja: 前の上面画像

en: Go back to previous image for top face of the cube
ja: 前にキューブ上面の画像に戻る

en: Next bottom image
ja: 次の下面画像

en: Advance to next image for bottom face of the cube
ja: キューブ下面の次の画像に進む

en: Prev bottom image
ja: 前の下面画像

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
ja: 前のキューブ下面の画像に戻る

en: Reflection
ja: 反射

en: Enabled
ja: 有効化

en: Give cube a reflective ground.
ja: キューブに反射的な地面を付ける

en: Ground color(near)
ja: 地面の色(近景)

en: Color of the ground (near).
ja: 地面の色(近景)

en: Ground color(far)
ja: 地面の色(遠方)

en: Color of the ground (far).
ja: 地面の色(遠方)

en: Reflection ground size
ja: 反射の地面の大きさ

en: Reflection ground size.
ja: 反射の地面の大きさ

en: Intensity
ja: 輝度

en: Reflection intensity
ja: 反射の輝度

en: Auto zoom
ja: 自動ズーム

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
ja: キューブを画面に合わせるための自動的なズームアウト

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
ja: マウス回転時のみ自動ズーム

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
ja: マウス回転時のみ自動的なズームアウト

en: Reflection mode
ja: 反射形式

en: Reflection mode.
ja: 反射の形式

en: Jumpy
ja: バウンド

en: Jumpy reflection
ja: 反射側のバウンド

en: Distance
ja: 距離

en: Above
ja: 上

en: Deformation
ja: 変形

en: Deformation mode.
ja: 変形の形態

en: None
ja: なし

en: Cylinder
ja: シリンダー

en: Sphere
ja: 球体

en: Unfold cube deformation
ja: 展開したキューブの変形

en: Deformation in unfold cube mode.
ja: キューブの展開モード時における変形

en: Deform only on mouse rotate
ja: マウスによる回転時にのみ変形

en: Initiates cube cylinder deformation only if rotation is mouse driven.
ja: マウスによって回転される場合にのみキューブのシリンダー変形を開始

en: Deform caps
ja: ふたの変形

en: Deform cube caps.
ja: キューブのふたを変形させる

en: Aspect ratio
ja: 縦横比

en: Aspect ratio of the deformed cube
ja: 変形キューブの縦横比

en: Behaviour
ja: 動作

en: Draw top face
ja: 上面を描画

en: Draw top face of the cube
ja: キューブの上面を描画

en: Draw bottom face
ja: 下面を描画

en: Draw bottom face of the cube
ja: キューブの下面を描画

en: Adjust top image
ja: 上面画像の調整

en: Adjust top face image to rotation
ja: 上面画像を回転に合わせる

en: Adjust bottom image
ja: 下面画像の調整

en: Adjust bottom face image to rotation
ja: 下面画像を回転に合わせる

en: Scale top image
ja: 上面画像の引き伸ばし

en: Scale image to cover top face of cube
ja: キューブ上面を覆うように画像を引き伸ばす

en: Scale bottom image
ja: 下面画像の引き伸ばし

en: Scale image to cover bottom face of cube
ja: キューブ下面を覆うように画像を引き伸ばす

en: Maintain top aspect ratio
ja: 上面画像の縦横比を保つ

en: Maintain top cap image aspect ratio.
ja: 上面のふたの画像の縦横比を保つ

en: Maintain bottom aspect ratio
ja: 下面画像の縦横比を保つ

en: Maintain bottom cap image aspect ratio.
ja: 下面のふたの画像の縦横比を保つ

en: Clamp top face image to border
ja: 上面画像を境界に沿って固定

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
ja: 上面画像を画像の境界に沿って固定。画像がキューブの大きさに合っていなかったり透明の場合には、大抵これが最適です。しかし有効にすると、汚い点線がいくつか生じる可能性があります（特に充分大きな画像のとき）。

en: Clamp bottom face image to border
ja: 下面画像を境界に沿って固定

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
ja: 下面画像を画像の境界に沿って固定。画像がキューブの大きさに合っていなかったり透明の場合には、大抵これが最適です。しかし有効にすると、汚い点線がいくつか生じる可能性があります（特に充分大きな画像のとき）。

en: Appearance
ja: 外観

en: Cube Top Color
ja: キューブ上面の色

en: Color of top face of the cube
ja: キューブの上面の色

en: Cube Bottom Color
ja: キューブ下面の色

en: Color of bottom face of the cube
ja: キューブの下面の色

en: Top image files
ja: 上面の画像ファイル

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
ja: キューブ上面に表示する PNG や SVG ファイルのリスト

en: Bottom image files
ja: 下面の画像ファイル

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
ja: キューブ下面に表示する PNG や SVG ファイルのリスト

en: Extra WM Actions
ja: 追加のWMアクション

en: Provides less commonly used WM actions
ja: あまり使われていないウィンドウ・マネジメントのアクションを提供

en: Activate Window
ja: ウィンドウのアクティブ化

en: Activate a given window
ja: 該当ウィンドウのアクティブ化

en: Toggle Redirect
ja: リダイレクトのオンオフ

en: Toggle window redirect
ja: ウィンドウのリダイレクトのオンオフ

en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示のオンオフ

en: Toggle window fullscreen
ja: ウィンドウの全画面表示のオンオフ

en: Toggle Always-On-Top
ja: 常に前面に表示のオンオフ

en: Toggle always on top for the active window
ja: アクティブ・ウィンドウを常に前面に表示のオンオフ

en: Toggle Sticky
ja: 貼り付け（スティッキー）のオンオフ

en: Toggle window stickyness
ja: ウィンドウの貼り付け（スティッキー）のオンオフ

en: Activate Demanding Attention Window
ja: 注意要求ウィンドウをアクティブにする

en: Activate next window which has the "demands attention" flag set.
ja: "demands attention" フラグセットを持つ次のウィンドウをアクティブにする

en: Fade to Desktop
ja: デスクトップへのフェード

en: Easily access your desktop
ja: デスクトップに簡単アクセス

en: Fade Time
ja: フェード時間

en: Fade time (in ms)
ja: フェード時間(ミリ秒)

en: Window Match
ja: 対象ウィンドウ

en: Windows that should be faded to desktop
ja: デスクトップにフェードさせるウィンドウ

en: Paint fire on the screen
ja: 炎の描画

en: Paint fire or other particles on the screen
ja: 画面に炎や粒子を描画

en: Initiate (key)
ja: 開始（キー）

en: Initiate fire drawing
ja: 炎の描画の開始

en: Initiate (button)
ja: 開始（ボタン）

en: Clear (key)
ja: 消去（キー）

en: Clear
ja: 消去

en: Clear (button)
ja: 消去（ボタン）

en: Add Particle
ja: 粒子を追描

en: Adds a fire particle at position (x,y), where x and y are floats.
ja: 炎の粒子を指定位置（x,y）に追加的に描画

en: Number of particles
ja: 粒子数

en: Maximum number of active particles
ja: アクティブな粒子の最大数

en: Background brightness
ja: 背景の明度

en: Background brightness during paint
ja: 描画中の背景の明るさ

en: Cube Gears
ja: キューブ・ギア

en: Render gears inside of the transparent cube
ja: 透明なキューブ内にギアを表示

en: Grid
ja: グリッド

en: Warp and resize windows to fit an imaginary grid.
ja: ウィンドウを仮想上の格子枠に合うように移動させサイズ変更

en: Put Center
ja: 中央に移動

en: Move window to the center
ja: ウィンドウを中央へ移動

en: Put Left
ja: 左に移動

en: Move window to the left edge
ja: ウィンドウを左端へ移動

en: Put Right
ja: 右に移動

en: Move window to the right edge
ja: ウィンドウを右端へ移動

en: Put Top
ja: 上に移動

en: Move window to the top edge
ja: ウィンドウを上端へ移動

en: Put Bottom
ja: 下に移動

en: Move window to the bottom edge
ja: ウィンドウを下端へ移動

en: Put Top Left
ja: 左上に移動

en: Move window to the top left corner
ja: ウィンドウを左上隅へ移動

en: Put Top Right
ja: 右上に移動

en: Move window to the top right corner
ja: ウィンドウを右上隅へ移動

en: Put Bottom Left
ja: 左下に移動

en: Move window to the bottom left corner
ja: ウィンドウを左下隅へ移動

en: Put Bottom Right
ja: 右下に移動

en: Move window to the bottom right corner
ja: ウィンドウを右下隅へ移動

en: Outline Color
ja: 輪郭の色

en: Group and Tab Windows
ja: ウィンドウのグループ化とタブ化

en: With this plugin you can group and tab windows
ja: このプラグインによってウィンドウのグループ化とタブ化が可能

en: Selection
ja: 選択

en: Key bindings
ja: キー割り当て

en: Select
ja: 選択

en: The key for starting selecting windows.
ja: 複数のウィンドウの選択を開始するキー

en: Select Single Window
ja: 単一ウィンドウの選択

en: The key for selecting the current window.
ja: 現在のウィンドウを選択するキー

en: Grouping
ja: グループ化

en: Group Windows
ja: ウィンドウをグループ化

en: The key for grouping windows.
ja: ウィンドウをグループ化するキー

en: Ungroup Windows
ja: ウィンドウのグループ化解除

en: The key for ungrouping the current group.
ja: 現在のグループ化を解除するキー

en: Remove Group Window
ja: ウィンドウをグループから外す

en: The key for removing the selected window from its group.
ja: 選択したウィンドウをグループから切り離すキー

en: Close Group
ja: グループを閉じる

en: The key for closing all windows in the group.
ja: グループ内のすべてのウィンドウを閉じるキー

en: Ignore Group
ja: グループを無視

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
ja: グループを無視するキー。このキーが押された場合、グループ内の1つのウィンドウのアクションだけ行えます。

en: Tabbing
ja: タブ化

en: Tab Group
ja: グループをタブ化

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
ja: 現在のグループのタブモードをオンオフするキー

en: Change Tab Left
ja: 左のタブに移動

en: The key for switching to the tab left of the current one.
ja: 現在のタブから左のタブに切り替えるキー

en: Change Tab Right
ja: 右のタブに移動

en: The key for switching to the tab right of the current one.
ja: 現在のタブから右のタブに切り替えるキー

en: Glow
ja: 発光

en: Glow Color Change
ja: 発光の色の変更

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
ja: 現在の発光の色が気に入らない場合、このキーで変更可能

en: General
ja: 一般

en: Move every window in the group
ja: グループ内のすべてのウィンドウを移動

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
ja: グループの1つのウィンドウが移動した場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に移動

en: Resize every window in the group
ja: グループ内のすべてのウィンドウをサイズ変更

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
ja: グループの1つのウィンドウをサイズ変更した場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様にサイズ変更

en: Raise every window in the group
ja: グループ内のすべてのウィンドウを前面に上げる

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
ja: グループの1つのウィンドウがアクティブになった場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に前面に上げる

en: Maximize/unmaximize with group
ja: グループで最大化

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
ja: グループの1つのウィンドウが（非）最大化された場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に（非）最大化

en: Minimize with group
ja: グループで最小化

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
ja: グループの1つのウィンドウが（非）最小化された場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に（非）最小化

en: Shade with group
ja: グループでシェード

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
ja: グループの1つのウィンドウが（非）シェードされた場合、そのグループ内の他のすべてのウィンドウも同様に（非）シェード

en: Group the windows after selection
ja: 選択後にウィンドウをグループ化

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
ja: 複数のウィンドウを選択した場合、自動的にグループ化（選択モードが ’通常’ の場合は動作しない）

en: Ungroup the windows if only one window is left
ja: ウィンドウが1つだけ残っているグループ化の解除

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
ja: グループにウィンドウが１つだけ残った状態になった場合、グループ化を解除

en: Group Window Match
ja: 適用グループウィンドウ

en: Windows that should be allowed to be grouped
ja: グループ化を許可するウィンドウ

en: Options
ja: オプション

en: Opacity of selected windows
ja: 選択したウィンドウの不透明度

en: Saturation of selected windows
ja: 選択ウィンドウの彩度

en: Brightness of selected windows
ja: 選択ウィンドウの明度

en: Precision
ja: 精度

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
ja: 選択精度（選択したものとして認識されるため矩形選択される必要があるウィンドウが見えている部分の割合）

en: Colors
ja: 色

en: Selection Color
ja: 選択の色

en: Fill color of the selection rectangle
ja: 選択矩形の塗り色

en: Line Color
ja: 線の色

en: Line color of the selection rectangle
ja: 選択矩形の線の色

en: Create mipmaps for thumbnails
ja: サムネイルのミップマップを作成

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
ja: タブバー内のサムネイルのミップマップを作成

en: Untab when closing top tab
ja: 先頭タブを閉じたときタブから外す

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
ja: 先頭のタブのウィンドウを閉じたとき、タブを切り替えるのではなくグループをタブから外す

en: Autotab windows on creation
ja: 開いたウィンドウの自動タブ化

en: Autotab windows with themselves on window creation
ja: 開いたウィンドウの自動タブ化

en: Tab Bar Show Delay
ja: タブバー表示の遅延時間

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
ja: タイトルバー上にマウスを置いた状態にした後、タブバーが表示されるまでの時間(秒)

en: Animation Options
ja: アニメーションのオプション

en: Tabbing Speed
ja: タブ移動の速度

en: Tabbing speed
ja: タブ移動の速度

en: Tabbing Timestep
ja: タブ移動の時間刻み

en: Tabbing timestep
ja: タブ移動の時間刻み

en: Fade time for tab bar animations
ja: タブバーアニメーションのフェード時間

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
ja: タブバーを表示/隠すときのフェードアニメーションの持続時間(秒)

en: Time for tab bar pulse animation
ja: タブバーの点滅アニメーションの時間

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
ja: タブバーの点滅アニメーションの持続時間(秒)

en: Time for tab bar reflex animation
ja: タブバーの反射アニメーションの時間

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
ja: タブバーの反射アニメーションの持続時間(秒)

en: Fade time for text animations
ja: テキストアニメーションのフェード時間

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
ja: テキストを表示/隠すときのフェードアニメーションの持続時間(秒)

en: Tab bar visibility time after tab change
ja: タブ切り替え後のタブバーの表示時間

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
ja: タブの切り替え後にタブバーを表示する時間(秒)

en: Change tab animation duration
ja: タブのアニメーション時間の変更

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
ja: タブ切り替え時に生じるアニメーションの持続時間(秒)

en: Use tab bar animations
ja: タブバーでアニメーションを使用

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
ja: タブバー上でのアニメーション効果（例 フェードイン）

en: Thumb Size
ja: サムネイルの大きさ

en: The size of the window thumbs in the task bar
ja: タスクバーのウィンドウのサムネイルの大きさ

en: Space
ja: 間隔

en: The space between the thumbs
ja: サムネイルの間隔

en: Border Radius
ja: 枠の丸み

en: The radius for the tab bar edges
ja: タブバーの枠の丸み

en: Border Width
ja: 枠の幅

en: The width of the tab bar outline
ja: タブバーの輪郭の幅

en: Tab Base Color
ja: タブの基本色

en: Fill color of the tab bar
ja: タブバーの塗り色

en: Tab Border Color
ja: タブの枠色

en: Border color of the tab bar
ja: タブバーの枠の色

en: Tab Highlight Color
ja: タブの強調表示色

en: Tab Style
ja: タブのスタイル

en: The style of the tab bar
ja: タブバーの様式

en: Simple
ja: シンプル

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Metal
ja: メタル

en: Murrina
ja: 輪切りの花模様

en: Window Title Font
ja: ウィンドウのタイトルフォント

en: Font Size
ja: フォントの大きさ

en: The size of the window title font in the tab bar
ja: タブバーのウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: Font Color
ja: フォントの色

en: The color of the window title in the tab bar
ja: タブバーのウィンドウタイトルの色

en: Slot Dragging
ja: スロット・ドラッグ

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
ja: ウィンドウをタブバーの外側にドロップした後はグループから外す

en: Hover time for slot dragging
ja: スロット・ドラッグのホバー時間

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
ja: 他グループのウィンドウがドラッグされた後、グループ化されたウィンドウがアクティブになるまでの時間(秒)

en: Slot Drag Spring K
ja: スロット・ドラッグのバネ係数

en: Spring Konstant used for slot dragging
ja: スロット・ドラッグのバネ係数

en: Slot drag friction
ja: スロット・ドラッグの摩擦

en: Spring friction for slot dragging
ja: スロット・ドラッグのバネの摩擦

en: Y distance for spring model
ja: バネ効果のY方向距離

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
ja: バネ効果を適用する、タブバーとドラッグされたスロットとの間の距離（ピクセル）。この値より距離が大きい場合、バネ効果は適用されません。

en: Speed limit for spring model
ja: バネ効果の速度制限

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
ja: バネ効果に適用するマウスポインタ移動速度の制限（ピクセル/秒）

en: Enable Glow
ja: 発光効果を有効化

en: Enable grouped window glowing
ja: グループ化したウィンドウの発光効果を有効化

en: Glow Size
ja: 発光の大きさ

en: The size of the grouped window glow
ja: グループウィンドウの発光の大きさ

en: Glow Type
ja: 発光形式

en: The type of the glow
ja: 発光の形式

en: Rectangular glow
ja: 矩形の発光

en: Glow ring
ja: 光輪

en: Motion blur
ja: モーションブラー

en: Motion blur effect
ja: モーションブラー効果

en: Activate
ja: 有効化

en: Toggle Motion Blur
ja: モーションブラーのオンオフ

en: Toggle motion Blur effect.
ja: モーションブラー効果のオンオフ

en: Visibility/Performance
ja: 見え方/パフォーマンス

en: Motion Blur mode
ja: モーションブラー形式

en: Motion Blur render mode.
ja: モーションブラーの描画形式

en: Texture Copy
ja: テクスチャのコピー

en: Accumulation buffer
ja: 蓄積バッファ

en: Motion Blur Strength
ja: モーションブラーの強さ

en: Motion Blur strength.
ja: モーションブラーの強さ

en: Motion Blur on Transformed Screen
ja: 転換画面上でのモーションブラー

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
ja: 画面が転換中の場合にモーションブラーを実行

en: Draws reflections
ja: 反射の描画

en: Reflection Image
ja: 反射の画像

en: Reflection Image file
ja: 反射の画像ファイル

en: Window match
ja: 適用ウィンドウ

en: Reflection Window Match
ja: 反射適用ウィンドウ

en: Reflection for Windows
ja: ウィンドウの反射

en: Draw Reflection for windows.
ja: ウィンドウの反射を描画

en: Reflection for Decorations
ja: 装飾の反射

en: Draw Reflection for decorations.
ja: 装飾の反射を描画

en: Alpha Dependence Threshold
ja: アルファ依存しきい値

en: Alpha dependence threshold.
ja: アルファ依存しきい値

en: Moving reflection
ja: 反射の移動

en: Move the reflection on window move.
ja: ウィンドウ移動時に反射を移動

en: Scale Window Title Filter
ja: スケールウィンドウのタイトルフィルタ

en: Window title filter facility for the scale plugin
ja: スケールプラグイン用のウィンドウタイトルのフィルタ機能

en: Filter Type Timeout
ja: フィルタ入力タイムアウト

en: Time (in ms) after which the filter typing is automatically ended
ja: フィルタ入力を自動的に終了させるまでの時間（ミリ秒）

en: Filter Case Insensitive
ja: 大文字小文字を区別しないフィルタ

en: Use case insensitive string matching when filtering.
ja: フィルタを掛ける際に大文字小文字の区別をせずに照合

en: Show Filter Text
ja: フィルタテキストを表示

en: Show filter text.
ja: フィルタ入力テキストを表示

en: Bold Font
ja: 太字

en: Use bold font for window title display
ja: ウィンドウタイトル表示に太字を使用

en: Font size for window title display
ja: ウィンドウタイトル表示のフォントの大きさ

en: Title Border Size
ja: タイトルの枠の大きさ

en: Size of the border around the window title
ja: ウィンドウタイトル周りの枠の大きさ

en: Font color of the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background color of the window title
ja: ウィンドウタイトルの背景色

en: Show desktop
ja: デスクトップの表示

en: Access your desktop easily
ja: デスクトップに簡単アクセス

en: Speed
ja: 速度

en: Window movement speed
ja: ウィンドウ移動速度

en: Timestep
ja: 時間刻み

en: Window movement timestep
ja: ウィンドウ移動の時間刻み

en: Movement Direction
ja: 動作設定

en: Direction of window movement
ja: ウィンドウの移動方向

en: Up/Down
ja: 上下

en: Left/Right
ja: 左右

en: To Corners
ja: 四隅

en: Window types that should be moved out of sight when entering showdesktop mode
ja: デスクトップの表示モードに入った際に視界から除くウィンドウの種類

en: Window Opacity
ja: ウィンドウの不透明度

en: Window opacity when showdesktop'd
ja: デスクトップ表示が有効な時のウインドウの不透明度

en: Window Part Size
ja: ウィンドウのサイズ

en: Window part size when showdesktop'd
ja: デスクトップ表示が有効な時のウインドウのサイズ

en: Splash
ja: スプラッシュ

en: A simple splash plugin
ja: シンプルなスプラッシュプラグイン

en: Initiate Splash
ja: スプラッシュ開始

en: Start Splash.
ja: スプラッシュ開始

en: Show on first start
ja: 最初の起動時に表示

en: Show splash on first start.
ja: 最初に起動したときにスプラッシュを表示

en: Images
ja: 画像

en: Background File
ja: 背景にする画像ファイル

en: Background image File.
ja: 背景画像ファイル

en: Logo File
ja: ロゴの画像ファイル

en: Logo image File.
ja: ロゴ画像ファイル

en: Fade In/Out Time.
ja: フェードイン/アウトの時間

en: Display Time
ja: 表示時間

en: Display In/Out Time.
ja: 表示継続時間

en: Background saturation.
ja: 背景の彩度

en: Background brightness.
ja: 背景の明るさ

en: Trailfocus
ja: フォーカス追跡

en: Adjust the opacity, saturation and brightness of windows based on when they last had focus.
ja: ウィンドウの不透明度や彩度、明度を最後にフォーカスがあった時点をベースに調節

en: Window types that should be handled by Trailfocus
ja: フォーカス追跡で取り扱うウィンドウの種類

en: Number of Windows to Track
ja: 追跡するウィンドウの数

en: Number of windows Trailfocus will keep track of. Windows that had focus this amount of windows ago or more will be considered completly unfocused.
ja: フォーカス追跡がフォーカス移動の順番を追跡するウィンドウの数。フォーカスが外れて以降、この数以上の他ウィンドウにフォーカスが渡されたウィンドウは、「完全に」フォーカスがないものとされます。

en: Window to Start Fading
ja: フェードを開始するウィンドウ

en: This defines when Trailfocus will start fading windows. This lets you set up trailfocus to treat the N first Windows as fully focused.
ja: フォーカス追跡がいつウィンドウのフェードを開始するかをこの値で定義。一番新しいフォーカス・ウィンドウから数えて最初のこの数のウィンドウまでが、「完全に」フォーカスされているものとして扱われます。

en: Opacity Level of Focused Windows
ja: フォーカス・ウィンドウの不透明度

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
ja: 現在完全にフォーカスのあるウィンドウの不透明度。ウィンドウは、この値と追跡順番がもっとも古いフォーカス・ウィンドウの値との間の不透明度を得ます。

en: Opacity Level of Unfocused Windows
ja: 非フォーカス・ウィンドウの不透明度

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
ja: 追跡順番のもっとも古いフォーカス・ウィンドウの不透明度。ウィンドウは、現在の完全フォーカス・ウィンドウの値とこの値との間の不透明度を得ます。

en: Brightness Level of Focused Windows
ja: フォーカス・ウィンドウの明度

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
ja: 現在完全にフォーカスのあるウィンドウの明るさ。ウィンドウは、この値と追跡順番がもっとも古いフォーカス・ウィンドウの値との間の明度を得ます。

en: Brightness Level of Unfocused Windows
ja: 非フォーカス・ウィンドウの明度

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
ja: 追跡順番のもっとも古いフォーカス・ウィンドウの明るさ。ウィンドウは、現在の完全フォーカス・ウィンドウの値とこの値との間の明度を得ます

en: Saturation Level of Focused Windows
ja: フォーカス・ウィンドウの彩度

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
ja: 現在完全にフォーカスのあるウィンドウの彩度。ウィンドウは、この値と追跡順番がもっとも古いフォーカス・ウィンドウの値との間の彩度を得ます。

en: Saturation Level of Unfocused Windows
ja: 非フォーカス・ウィンドウの彩度

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
ja: 追跡順番のもっとも古いフォーカス・ウィンドウの彩度。ウィンドウは、現在の完全フォーカス・ウィンドウの値とこの値との間の彩度を得ます。

en: Widget Layer
ja: ウィジェット・レイヤ

en: Show widget windows on a separate layer
ja: ウィジェット・ウィンドウを別個のレイヤに表示

en: Toggle Widget Display
ja: ウィジェット表示のオンオフ

en: Show or hide widget windows
ja: ウィジェット・ウィンドウを表示/隠す

en: Widget Windows
ja: ウィジェット・ウィンドウ

en: Windows that always should be treated as widgets
ja: 常にウィジェットとして扱わせるウィンドウ

en: End Widget Mode on Click
ja: クリックでウィジェット・モード終了

en: End widget mode when a non-widget window is clicked.
ja: 非ウィジェット・ウィンドウがクリックされたとき、ウィジェット・モードを終了させる

en: Time (in s) for fading into/out of the widget layer.
ja: ウィジェット・レイヤのフェードインやアウトの持続時間

en: Background in Widget Mode
ja: ウィジェット・モード時の背景

en: Background Brightness
ja: 背景の明度

en: Brightness of non-widget windows in widget modes.
ja: ウィジェット・モード時の非ウィジェット・ウィンドウの明度

en: Background Saturation
ja: 背景の彩度

en: Saturation of non-widget windows in widget modes.
ja: ウィジェット・モード時の非ウィジェット・ウィンドウの彩度

en: Show mouse
ja: マウス表示

en: Increases the visibility of the mouse pointer
ja: マウスポインタの視認性の向上

en: Toggle the mouse pointer trail.
ja: マウスポインタの軌跡のオンオフ

en: Particle Options
ja: 粒子のオプション

en: Number Of Particles
ja: 粒子の数

en: Number of particles.
ja: 粒子の数

en: Particle Size
ja: 粒子の大きさ

en: Particle size.
ja: 粒子の大きさ

en: Particle Slowdown
ja: 粒子の減速

en: Particle slowdown.
ja: 粒子の減速

en: Particle Life
ja: 粒子の寿命

en: Particle life.
ja: 粒子の寿命

en: Darken backgound
ja: 背景の暗さ

en: Darken background under particles
ja: 粒子の下の背景を暗くする

en: Additive blending
ja: 加色合成

en: Additive blending of particles
ja: 粒子の加色合成

en: Particle Color
ja: 粒子の色

en: Particle color.
ja: 粒子の色

en: Randomly Colored Particles
ja: ランダム色の粒子

en: Have random colors for the particles
ja: 粒子をランダムな色で色付け

en: Rotation speed
ja: 回転速度

en: Rotation speed.
ja: 回転速度

en: Radius
ja: 半径

en: Ring radius
ja: リングの半径

en: Emitters
ja: 放出体

en: Number of particle emitters.
ja: 粒子放出体の数

en: Login/Logout
ja: ログイン/ログアウト

en: Login/Logout effect
ja: ログイン/ログアウト時の効果

en: Login
ja: ログイン

en: Login Window match
ja: ログイン・ウィンドウのマッチ条件

en: Login Window Match
ja: 効果対象ウィンドウ

en: Fade In/Out Time
ja: フェードイン/アウト持続時間

en: Background/Window saturation.
ja: 背景/ウィンドウの彩度

en: Background/Window brightness.
ja: 背景/ウィンドウの明度

en: Window opacity.
ja: ウィンドウの不透明度

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout Window match
ja: ログアウト・ウィンドウのマッチ条件

en: Logout Window Match
ja: 効果対象ウィンドウ

en: Shelf
ja: シェルフ

en: Visually scales a window down to allow easy monitoring without true/traditional resizing.
ja: ウィンドウを従来方式のサイズ変更はせずにそのまま縮尺表示してモニタしやすくする

en: Trigger scale down
ja: 縮尺のオンオフ

en: Scale a window down to a portion of it's size.
ja: ウィンドウをその大きさに対しての部分的割合に縮尺

en: Reset the window to original size
ja: ウィンドウを元の大きさに戻す

en: Resets the currently focused window to original size
ja: 現在のフォーカス・ウィンドウを元の大きさに戻す

en: Trigger scale down to screen
ja: 画面の大きさに対する縮尺の開始

en: Scale a window down to a ration of the screen size. Respectively half, a third or a sixth of the screen.
ja: ウィンドウを画面の大きさの2分の1、3分の1、6分の1の割合に段階的に縮尺

en: Make the window smaller
ja: ウィンドウを小さくする

en: Reduces the scale factor making the window smaller.
ja: ウィンドウを小さくするために拡縮率を下げる

en: Make the window bigger
ja: ウィンドウを大きくする

en: Increase the scale factor making the window bigger.
ja: ウィンドウを大きくするために拡縮率を上げる

en: Animation duration
ja: アニメーション持続時間

en: Duration of the animation in milliseconds.
ja: アニメーションの持続時間（ミリ秒）

en: Scale interval
ja: 拡縮間隔

en: The number to divide the scale factor by or multiply it with when (respectively) increasing and decreasing the scale level manually. Higher number means finer changes.
ja: 手動で拡縮率の上げ下げをした際に、この数字で拡縮率を乗除。高い数字ほど、ウィンドウの大きさの変化がより細かくなります。

en: Maximumize
ja: 最大化

en: Maximumizes windows (resize them to fit the available screenspace).
ja: ウィンドウの最大化（画面の空きスペースの範囲内で最大限にサイズ変更）

en: Ignore sticky windows in the calculations
ja: 計算時にスティッキー・ウィンドウを無視

en: Treat sticky windows as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
ja: ウィンドウの最大化に使用するスペースの計算時に、スティッキー・ウィンドウを存在しないものとして扱う

en: Ignore already overlapping windows in the calculations
ja: すでに部分的に重なっているウィンドウは計算時に無視

en: Treat windows that are already overlapping with the current window as non-existant when calculating space to use for the maximumize window.
ja: ウィンドウの最大化に使用するスペースの計算時に、現在のウィンドウと部分的に重なっているウィンドウを存在しないものとして扱う

en: Permit windows to shrink during maximumize
ja: 最大化時にウィンドウが縮むことを許可

en: This allows a window to change it's shape to fit in an area even when the new shape might be smaller than it's current size with regards to area
ja: 現在のサイズより小さくなる可能性があるときでも、領域にフィットするようにウィンドウの形を変更することを許可

en: Maximumize to left.
ja: 左方向に最大化

en: When maximumizing, allow the window to grow to the left.
ja: 最大化時、ウィンドウを左方向に引き伸ばすことを許可

en: Maximumize to right.
ja: 右方向に最大化

en: When maximumizing, allow the window to grow to the right.
ja: 最大化時、ウィンドウを右方向に引き伸ばすことを許可

en: Maximumize to up.
ja: 上方向に最大化

en: When maximumizing, allow the window to grow upwards.
ja: 最大化時、ウィンドウを上方向に引き伸ばすことを許可

en: Maximumize to down.
ja: 下方向に最大化

en: When maximumizing, allow the window to grow downwards.
ja: 最大化時、ウィンドウを下方向に引き伸ばすことを許可

en: Maximumize Bindings
ja: 最大化の割り当て

en: Trigger a resize of the window currently focused so it fits as much of the available screenspae as possible.
ja: 現在フォーカスのあるウィンドウを利用可能な画面スペースに最大限合わせるサイズ変更のオンオフ

en: Left-only maximumize
ja: 左方向のみ最大化

en: Grow the window leftwards as much as possible.
ja: ウィンドウを左方向に出来る限り引き伸ばす

en: Right-only maximumize
ja: 右方向のみ最小化

en: Grow the window rightwards as much as possible.
ja: ウィンドウを右方向に出来る限り引き伸ばす

en: Up-only maximumize
ja: 上方向のみ最大化

en: Grow the window upwards as much as possible.
ja: ウィンドウを上方向に出来る限り引き伸ばす

en: Down-only maximumize
ja: 下方向のみ最大化

en: Grow the window downwards as much as possible.
ja: ウィンドウを下方向に出来る限り引き伸ばす

en: Horizontal-only maximumize
ja: 水平方向のみ最大化

en: Grow the window horizontally as much as possible.
ja: ウィンドウを水平方向に出来る限り引き伸ばす

en: Vertical-only maximumize
ja: 垂直方向のみ最大化

en: Grow the window vertically as much as possible.
ja: ウィンドウを垂直方向に出来る限り引き伸ばす

en: Top left maximumize
ja: 左上の最大化

en: Grow upper left corner of a window as much as possible.
ja: ウィンドウの左上角を出来る限り引き伸ばす

en: Top right maximumize
ja: 右上の最大化

en: Grow upper right corner of a window as much as possible.
ja: ウィンドウの右上角を出来る限り引き伸ばす

en: Lower left maximumize
ja: 左下の最大化

en: Grow lower left corner of a window as much as possible.
ja: ウィンドウの左下角を出来る限り引き伸ばす

en: Lower right maximumize
ja: 右下の最大化

en: Grow lower right corner of a window as much as possible.
ja: ウィンドウの右下角を出来る限り引き伸ばす

en: Minimumize Bindings
ja: 最小化の割り当て

en: Minimumize
ja: 最小化

en: Trigger a resize of the window currently focused so it resizes to 1/4 size.
ja: 現在フォーカスのあるウィンドウを 1/4 サイズに変更

en: Left-only minimumize
ja: 左方向のみ最小化

en: Shrink the window leftwards.
ja: ウィンドウを左方向に縮める

en: Right-only minimumize
ja: 右方向のみ最小化

en: Shrink the window rightwards.
ja: ウィンドウを右方向に縮める

en: Up-only minimumize
ja: 上方向のみ最小化

en: Shrink the window upwards.
ja: ウィンドウを上方向に縮める

en: Down-only minimumize
ja: 下方向のみ最小化

en: Shrink the window downwards.
ja: ウィンドウを下方向に縮める

en: Horizontal-only minimumize
ja: 水平方向のみ最小化

en: Shrink the window horizontally.
ja: ウィンドウを水平方向に縮める

en: Vertical-only minimumize
ja: 垂直方向のみ最小化

en: Shrink the window vertically.
ja: ウィンドウを垂直方向に縮める

en: Top left minimumize
ja: 左上の最小化

en: Shrink upper left corner of a the window.
ja: ウィンドウの左上角を縮める

en: Top right minimumize
ja: 右上の最小化

en: Shrink upper right corner of a the window.
ja: ウィンドウの右上角を縮める

en: Lower left minimumize
ja: 左下の最小化

en: Shrink lower left corner of a the window.
ja: ウィンドウの左下角を縮める

en: Lower right minimumize
ja: 右下の最小化

en: Shrink lower right corner of a the window.
ja: ウィンドウの右下角を縮める

en: Error Notifications
ja: エラー通知

en: Display errors and other messages using libnotify.
ja: libnotify を使用して、エラーやその他のメッセージを表示

en: Hide Timeout
ja: 非表示タイムアウト

en: Timeout (in seconds) before hiding the notification, set to -1 for system default and 0 for indefinite
ja: 通知表示を隠し始めるまでのタイムアウト（ミリ秒）。-1 に設定するとシステムのデフォルトに、0 に設定すると無期限に。

en: Maximum Log Level
ja: 最高ログ出力レベル

en: The maximum log level to display
ja: 表示対象のログ出力最高レベル

en: Fatal
ja: 致命的

en: Error
ja: エラー

en: Warning
ja: 警告

en: Info
ja: 情報

en: Debug
ja: デバグ

en: 3D Windows
ja: 3D ウィンドウ

en: Elevates windows while rotating the cube
ja: キューブ回転時にウィンドウを上昇

en: Windows that should be handled by 3D
ja: 3D が扱う対象ウィンドウ

en: Minimum Cube Size
ja: キューブの最小の大きさ

en: Minimum cube size (in percent).
ja: キューブの最小の大きさ（％）

en: Window Space
ja: ウィンドウの間隔

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
ja: ウィンドウ間の間隙の大きさを変更(キューブサイズに対する割合）

en: 3D Only On Mouse Rotate
ja: マウスによる回転時のみ立体表示

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
ja: 回転がマウスによって呼び出されたときのみ立体表示を開始(つまり、マウスでキューブを回転させているとき)

en: Window Depth
ja: ウィンドウの厚み

en: Window depth
ja: ウィンドウの厚み

en: Bevel Corners
ja: 角の面取り

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
ja: 角の丸い装飾と調和させるために立体の角を丸める

en: Window Color (Active)
ja: ウィンドウ色（アクティブ）

en: Color of the active window's depth
ja: アクティブ・ウィンドウの厚みの色

en: Window Color (Inactive)
ja: ウィンドウ色（非アクティブ）

en: Color of an inactive window's depth
ja: 非アクティブ・ウィンドウの厚みの色

en: Bevel Top Left
ja: 左上の面取り

en: Bevel top left corner
ja: 左上の角の面取り

en: Bevel Top Right
ja: 右上の面取り

en: Bevel top right corner
ja: 右上の角の面取り

en: Bevel Bottom Left
ja: 左下の面取り

en: Bevel bottom left corner
ja: 左下の角の面取り

en: Bevel Bottom Right
ja: 右下の面取り

en: Bevel bottom right corner
ja: 右下の角の面取り

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Draw the desktop wallpaper
ja: デスクトップの壁紙を描画

en: Backgrounds
ja: 背景

en: Image
ja: 画像

en: Image file.
ja: 画像ファイル

en: Position
ja: 配置位置

en: Image position.
ja: 画像の配置位置

en: Scale and Crop
ja: 拡大と切り取り

en: Scaled
ja: 拡大

en: Centered
ja: 中央

en: Tiled
ja: タイル状

en: Center Tiled
ja: 中央からタイル状

en: Fill type
ja: 塗り方

en: Background fill type.
ja: 背景の塗り方

en: Solid fill
ja: 塗りつぶし

en: Vertical gradient
ja: 縦方向にグラデーション

en: Horizontal gradient
ja: 横方向にグラデーション

en: Color 1
ja: 色1

en: Fill or first gradient color.
ja: 塗りつぶしの色またはグラデーションの開始色

en: Color 2
ja: 色2

en: Second gradient color.
ja: グラデーションの終端色

en: Text Placement
ja: テキスト配置

en: Centered on screen
ja: 画面中央
