compiz-plugins-extra - en to sv translation catalogue (597 entries)

en: ADD Helper
sv: ADD-hjälpare

en: Make it slightly easier to concentrate by dimming all but the active window.
sv: Gör det lite enklare att koncentera sig genom att tona ner alla utöver det aktiva fönstret.

en: Bindings
sv: Bindningar

en: Toggle AddHelper
sv: Växla AddHelper

en: Use this to enable/disable AddHelper on the fly.
sv: Använd detta för att aktivera/inaktivera AddHelper i realtid

en: Misc. Options
sv: Diverse inställningar

en: Window Types
sv: Fönstertyper

en: Window types that should be Opacified.
sv: Fönstertyper som ska bli genomskinliga

en: Enable ADD Helper on start
sv: Aktivera ADD-hjälpare vid uppstart

en: Enables ADD helper when it is first loaded.
sv: Aktiverar ADD-hjälpare när den först läses in.

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Brightness of faded windows
sv: Ljusstyrka av tonade fönster

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Saturation of faded windows
sv: Färgmättnad på tonade fönster

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Opacity of faded windows
sv: Opacitet på tonade fönster

en: Effect Settings
sv: Effektinställningar

en: Airplane
sv: Flygplan

en: Airplane Flying Path Length
sv: Flygplans flyglängd

en: Length of airplane's flying path.
sv: Längden på flygplanets flyglängd.

en: Fly to TaskBar on Minimize
sv: Flyg till aktivitetsfält vid minimering

en: Whether the window should fly to taskbar when minimized with Airplane effect.
sv: Om fönstret ska flygas till aktivitetsfältet vid minimering med flygplanseffekt

en: Beam
sv: Stråle

en: Beam Width
sv: Strålens bredd

en: Beam width.
sv: Strålbredd

en: Beam Spacing
sv: Strålmellanrum

en: Spacing between beams.
sv: Mellanrum mellan strålar

en: Beam Color
sv: Strålens färg

en: Beam color.
sv: Strålens färg

en: Beam Slowdown
sv: Strålens hastighetsminskning

en: Beam slowdown.
sv: Strålens hastighetsminskning

en: Beam Life
sv: Strålens livslängd

en: Beam life.
sv: Strålens livslängd

en: Burn
sv: Bränn

en: Number Of Fire Particles
sv: Antal eld-partiklar

en: Number of fire particles.
sv: Antal eld-partiklar

en: Fire Particle Size
sv: Storlek på eldpartiklar

en: Fire particle size.
sv: Storlek på eldpartiklar

en: Fire Particle Slowdown
sv: Hastighetsminskning av eldpartiklar

en: Fire particle slowdown.
sv: Hastighetsminskning av eldpartiklar

en: Fire Particle Life
sv: Livslängd på eldpartiklar

en: Fire particle life.
sv: Livslängd på eldpartiklar

en: Fire Particle Color
sv: Färg på eldpartiklar

en: Fire particle color.
sv: Färg på eldpartiklar

en: Fire direction
sv: Eldriktning

en: Fire direction.
sv: Eldriktning

en: Down
sv: Ner

en: Up
sv: Upp

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Fire constant speed
sv: Konstant eldhastighet

en: Make fire effect duration be dependent on window height.
sv: Få eldeffektens varaktighet att bero på hur högt fönstret är.

en: Fire Smoke
sv: Eldrök

en: Fire smoke.
sv: Eldrök

en: Randomly Colored Fire
sv: Slumpmässigt färgad eld

en: Have random colors for the fire effect, also known as Mystical Fire.
sv: Ha slumpmässiga färger till eldeffekten, också känd som Mystisk Eld

en: Domino Piece Falling Direction
sv: Fallriktning på dominobrickor

en: Falling direction for Domino pieces.
sv: Fallriktning på dominobrickor

en: Explode
sv: Explodera

en: Window Grid Width
sv: Bredd på fönsterrutnät

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
sv: Det exploderande fönstret kommer att splittras i delar längs ett rutnät. Ange antalet rutor i rutnätet längs fönsterbredden.

en: Window Grid Height
sv: Höjd på fönsterrutnät

en: The exploding window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
sv: Det exploderande fönstret kommer att splittras i delar längs ett rutnät. Ange antalet rutor i rutnätet längs fönsterhöjden.

en: Thickness of Exploding Polygons
sv: Tjockleken på exploderande polygoner

en: Thickness of exploding window pieces (in pixels).
sv: Tjockleken på exploderande fönsterbitar (i pixlar)

en: Tessellation Type
sv: Tessellationstyp

en: Tessellation type for exploding window pieces.
sv: Tessellationtyp för exploderande fönsterdelar.

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Glass
sv: Glas

en: Fold
sv: Vik

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the width of the window.
sv: Det animerade fönstret kommer splittras till delar ut med ett rutnät.Specificera antalet rutor i rutnätet längs bredden av fönstret

en: The animated window will be split into pieces along a grid. Specify the number of grid cells along the height of the window.
sv: Det animerade fönstret kommer splittras till delar ut med ett rutnät.Specificera antalet rutor i rutnätet längs höjden av fönstret

en: Fold Direction
sv: Vikriktning

en: Window folding direction.
sv: Vikningsriktning på fönster

en: Out
sv: Ut

en: Away Position
sv: Bortflygningspositon

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
sv: Avstånd på fönster till kameran i slutet av animationen (1.0: Nära kameran, -2.0: Bort från kameran).

en: Away Angle
sv: Bortflygningsvinkel

en: Angle of window at the end of the animation.
sv: Vinkel på fönster i slutet av animationen

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: Window thickness in pixels. Setting this to larger than 0 will disable shadow, blur, and reflection during the animation.
sv: Tjocklek på fönster i pixlar. Om större än 0 kommer den att inaktivera skugga, blur och reflektioner under animationen

en: Razr Fold Opening Direction
sv: Riktning på razr-uppvikning

en: Fold opening direction for pieces in Razr effect.
sv: Vikriktning vid öppning för delar i Razreffekt

en: Skewer
sv: Spett

en: Skewer Direction
sv: Spettriktning

en: Movement direction(s) for window pieces.
sv: Rörelseriktning(ar) för fönsterdelar

en: Left-right
sv: Vänster-höger

en: Up-down
sv: Upp-ner

en: In-out
sv: In-ut

en: Tessellation type for window pieces.
sv: Tessellationtyp för fönsterdelar

en: Thickness of Animated Polygons
sv: Tjockleken på animerade polygoner

en: Thickness of animated window pieces (in pixels).
sv: Tjockleken på animerade fönsterdelar (i pixlar)

en: Rotation Angle
sv: Rotationsvinkel

en: Rotation angle of animated window pieces (in degrees).
sv: Rotationsvinkel på animerade fönsterdelar (i grader)

en: Animation Time Step For Intense Effects
sv: Tidssteg för animation av intensiva effekter

en: The amount of time in milliseconds between each render of the intense animation (Ex. Burn, Beam). The higher the number, the jerkier the movements become.
sv: Tiden i millisekunder mellan varje renderering av intensiva animationer (Ex.Bränn, Stråle). Ju högre nummer desto hackigare kommer rörelserna bli.

en: Beam Up
sv: Stråla upp

en: Leaf Spread
sv: Lövspridning

en: Benchmark
sv: Prestandatest

en: A simple benchmark plugin
sv: En simpel insticksmodul för test av prestanda

en: Main
sv: Allmänt

en: Initiate
sv: Initiera

en: Start benchmark
sv: Starta prestandatest

en: Disable limiter
sv: Inaktivera begränsare

en: Disable Compiz integrated FPS limiter
sv: Inaktivera Compiz integrerade FPS-begränsare

en: Screen Output
sv: Skärmutmatning

en: Enable
sv: Aktivera

en: Display FPS on screen
sv: Visa FPS på skärmen

en: X position
sv: X-position

en: X Position of benchmark window
sv: X-position på prestandatest-fönster

en: Y position
sv: Y-position

en: Y Position of benchmark window
sv: Y-position på prestandatest-fönster

en: Console Output
sv: Konsoll-utmatning

en: Print FPS to console
sv: Skriv ut FPS till konsoll

en: Update time
sv: Uppdateringstid

en: Console output update time
sv: Uppdateringstid på konsollutmatning

en: Bicubic filter
sv: Bikubiskt filter

en: Bicubic texture filtering
sv: Bikubisk texturfiltrering

en: Crash handler
sv: Krashhanterare

en: Compiz crash handler plugin
sv: Compiz insticksmodul för krashhantering

en: Enable Crash Handler
sv: Aktivera krashhanterare

en: Activate Crash Handler.
sv: Aktivera krashhanterare

en: Crash Dump Directory
sv: Mapp för krash-logg

en: Directory to dump the crash logs to.
sv: Mapp där krash-loggar ska sparas

en: Start Other Window Manager
sv: Starta annan fönsterhanterare

en: Start other window manager on Crash.
sv: Starta en annan fönsterhanterare vid krash

en: Window Manager Command Line
sv: Kommandorad för fönsterhanterare

en: Window manager command line. DO NOT ENTER COMPIZ HERE!!!
sv: Kommandorad för fönsterhanterare. SKRIV INTE IN COMPIZ HÄR!!!

en: Cube Reflection and Deformation
sv: Kubreflektion och deformation

en: Compiz cube reflection and deformation
sv: Compiz kubreflektion och deformation

en: Cube caps
sv: Kublock

en: Next top image
sv: Nästa bild på översida

en: Advance to next image for top face of the cube
sv: Byt till nästa bild för översidan av kuben

en: Prev top image
sv: Föreg bild på översida

en: Go back to previous image for top face of the cube
sv: Gå tillbaka till föregående bild för översidan av kuben

en: Next bottom image
sv: Nästa bild på undersida

en: Advance to next image for bottom face of the cube
sv: Byt till nästa bild för undersidan av kuben

en: Prev bottom image
sv: Föreg bild på undersida

en: Go back to previous image for bottom face of the cube
sv: Gå tillbaka till föregående bild för undersidan av kuben

en: Reflection
sv: Reflektion

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Give cube a reflective ground.
sv: Ge kuben en reflekterande yta.

en: Ground color(near)
sv: Markfärg (nära)

en: Color of the ground (near).
sv: Färgen på marken (nära)

en: Ground color(far)
sv: Markfärg (långt bort)

en: Color of the ground (far).
sv: Färgen på marken (långt bort)

en: Reflection ground size
sv: Storleken på reflektionen på marken

en: Reflection ground size.
sv: Storleken på reflektionen på marken.

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Reflection intensity
sv: Reflektionsintensitet

en: Auto zoom
sv: Automatisk zoom

en: Zoom out automatically to make the cube fit to the screen.
sv: Zooma ut automatiskt för att få kuben att passa skärmen.

en: Auto zoom only on Mouse Rotate
sv: Zooma endast automatiskt vid musrotation

en: Zoom out automatically only on mouse rotate.
sv: Zooma ut automatiskt endast vid musrotation.

en: Reflection mode
sv: Reflektionsläge

en: Reflection mode.
sv: Reflektionsläge.

en: Jumpy
sv: Hoppig

en: Jumpy reflection
sv: Hoppig reflektion

en: Distance
sv: Avstånd

en: Above
sv: Ovanför

en: Deformation mode.
sv: Deformationsläge.

en: None
sv: Inget

en: Sphere
sv: Sfär

en: Unfold cube deformation
sv: Deformation för invikt kub

en: Deformation in unfold cube mode.
sv: Deformation i invikt kubläge.

en: Deform only on mouse rotate
sv: Deformera endast vid musrotation

en: Initiates cube cylinder deformation only if rotation is mouse driven.
sv: Initierar deformation av kubcylindern endast om rotationen är musdriven.

en: Deform caps
sv: Deformera lock

en: Deform cube caps.
sv: Deformera kublock.

en: Aspect ratio
sv: Bildformat

en: Aspect ratio of the deformed cube
sv: Bildformat för deformerad kub

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Draw top face
sv: Rita översida

en: Draw top face of the cube
sv: Ritar översidan av kuben

en: Draw bottom face
sv: Rita undersida

en: Draw bottom face of the cube
sv: Ritar undersidan av kuben

en: Adjust top image
sv: Justera bilden på översidan

en: Adjust top face image to rotation
sv: Justera bilden på översidan till rotation

en: Adjust bottom image
sv: Justera bilden på undersidan

en: Adjust bottom face image to rotation
sv: Justera bilden på undersidan till rotation

en: Scale top image
sv: Skala bilden på översidan

en: Scale image to cover top face of cube
sv: Skala bilden så den täcker översidan av kuben

en: Scale bottom image
sv: Skala bilden på undersidan

en: Scale image to cover bottom face of cube
sv: Skala bilden så den täcker undersidan av kuben

en: Maintain top aspect ratio
sv: Behåll övre bildformat

en: Maintain top cap image aspect ratio.
sv: Behåll övre lockbildens bildformat

en: Maintain bottom aspect ratio
sv: Behåll nedre bildformat

en: Maintain bottom cap image aspect ratio.
sv: Behåll nedre lockbildens bildformat

en: Clamp top face image to border
sv: Spänn fast översidans bild till kanten

en: Clamp top face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
sv: Spänn fast översidans bild till kanten. Detta är oftast det bästa om din bild inte passar till storleken på kuben eller om den är genomskinlig. Det här kan leda till fula prickade linjer (speciellt med tillräckligt stora bilder).

en: Clamp bottom face image to border
sv: Spänn fast undersidans bild till kanten

en: Clamp bottom face image to border. This is often the best if your image doesn't fit the size of the cube or if it's transparent. It can lead to some ugly dotted lines when enabled (especially with large enough images) though.
sv: Spänn fast undersidans bild till kanten. Detta är oftast det bästa om din bild inte passar storleken på kuben eller om den är genomskinlig. Det här kan leda till fula prickade linjer (speciellt med tillräckligt stora bilder).

en: Appearance
sv: Utseende

en: Cube Top Color
sv: Färgen på kubens översida

en: Color of top face of the cube
sv: Färgen på toppytan av kuben

en: Cube Bottom Color
sv: Färgen på kubens undersidan

en: Color of bottom face of the cube
sv: Färgen på bottenytan av kuben

en: Top image files
sv: Bildfiler för översida

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
sv: Lista på PNG och SVG filer som ska renderas på översidan av kuben

en: Bottom image files
sv: Bildfiler för undersida

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on bottom face of cube
sv: Lista på PNG och SVG filer som ska renderas på undersidan av kuben

en: Extra WM Actions
sv: Extra FH-funktioner

en: Provides less commonly used WM actions
sv: Tillhandahåller mindre vanliga FH-funktioner

en: Activate Window
sv: Aktivera fönster

en: Activate a given window
sv: Aktivera ett angivet fönster

en: Toggle Redirect
sv: Växla omdirigering

en: Toggle window redirect
sv: Växla omdirigering av fönster

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärm

en: Toggle window fullscreen
sv: Växla fullskärm av fönster

en: Toggle Always-On-Top
sv: Växla alltid överst

en: Toggle always on top for the active window
sv: Växla alltid överst för det aktiva fönstret

en: Toggle Sticky
sv: Växla klistrad

en: Toggle window stickyness
sv: Växla klistrat fönster

en: Activate Demanding Attention Window
sv: Aktivera fönster som kräver uppmärksamhet

en: Activate next window which has the "demands attention" flag set.
sv: Aktivera nästa fönster som har "demands attention"-flaggan satt.

en: Fade to Desktop
sv: Tona till skrivbord

en: Easily access your desktop
sv: Kom enkelt åt ditt skrivbord

en: Fade Time
sv: Toningstid

en: Fade time (in ms)
sv: Toningstid (i ms)

en: Window Match
sv: Fönstermatchning

en: Windows that should be faded to desktop
sv: Fönster som ska tonas till skrivbordet

en: Paint fire on the screen
sv: Rita eld på skärmen

en: Paint fire or other particles on the screen
sv: Rita eld eller andra partiklar på skärmen

en: Initiate (key)
sv: Initiera (nyckel)

en: Initiate fire drawing
sv: Initiera eldritande

en: Initiate (button)
sv: Initiera (knapp)

en: Clear (key)
sv: Rensa (nyckel)

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear (button)
sv: Rensa (knapp)

en: Add Particle
sv: Lägg till partikel

en: Adds a fire particle at position (x,y), where x and y are floats.
sv: Lägger till en eldpartikel vid position (x,y), där x och y är flyttal.

en: Number of particles
sv: Antal partiklar

en: Maximum number of active particles
sv: Maximalt antal aktiva partiklar

en: Background brightness
sv: Ljustyrka på bakgrund

en: Background brightness during paint
sv: Ljustyrka på bakgrund under ritande

en: Cube Gears
sv: Kugghjul i kub

en: Render gears inside of the transparent cube
sv: Renderera kugghjul inuti den genomskinliga kuben

en: Put Center
sv: Placera mitt

en: Move window to the center
sv: Flytta fönster till mitten

en: Put Left
sv: Placera vänster

en: Move window to the left edge
sv: Flytta fönster till den vänstra kanten

en: Put Right
sv: Placera höger

en: Move window to the right edge
sv: Flytta fönster till den högra kanten

en: Put Top
sv: Placera överst

en: Move window to the top edge
sv: Flytta fönster till den övre kanten

en: Put Bottom
sv: Placera underst

en: Move window to the bottom edge
sv: Flytta fönster till den nedre kanten

en: Put Top Left
sv: Placera överst, vänster

en: Move window to the top left corner
sv: Flytta fönster till det övre vänstra hörnet

en: Put Top Right
sv: Placera överst, höger

en: Move window to the top right corner
sv: Flytta fönster till det övre högra hörnet

en: Put Bottom Left
sv: Placera underst, till vänster

en: Move window to the bottom left corner
sv: Flytta fönster till det nedre vänstra hörnet

en: Put Bottom Right
sv: Placera underst, till höger

en: Move window to the bottom right corner
sv: Flytta fönster till det nedre högra hörnet

en: Outline Color
sv: Konturfärg

en: Group and Tab Windows
sv: Grupp och tabbfönster

en: With this plugin you can group and tab windows
sv: Med denna insticksmodul kan du gruppera och tabba fönster

en: Selection
sv: Selektion

en: Key bindings
sv: Tangentbindningar

en: Select
sv: Välj

en: The key for starting selecting windows.
sv: Tangenten för att börja välja fönster.

en: Select Single Window
sv: Välj ett fönster

en: The key for selecting the current window.
sv: Tangenten för att välja det aktuella fönstret.

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Group Windows
sv: Gruppera fönster

en: The key for grouping windows.
sv: Tangenten för att gruppera fönster

en: Ungroup Windows
sv: Avgruppera fönster

en: The key for ungrouping the current group.
sv: Tangenten för att avgruppera den aktuella gruppen

en: Remove Group Window
sv: Ta bort fönstergrupp

en: The key for removing the selected window from its group.
sv: Tangenten för att ta bort det valda fönstret från dess grupp.

en: Close Group
sv: Stäng grupp

en: The key for closing all windows in the group.
sv: Tangenten för att stänga alla fönster i gruppen

en: Ignore Group
sv: Ignorera grupp

en: The key for ignoring the group. If this key is pressed, you can do actions for a single window in the group only.
sv: Tangenten för att ignorera gruppen. Om den här tangenten är nedtryckt så kan du bara utföra åtgärder till ett fönster i gruppen.

en: Tabbing
sv: Tabbning

en: Tab Group
sv: Tabbgrupp

en: The key for toggling the tab mode for the current group.
sv: Tangenten för att växla flikläget för den aktuella gruppen.

en: Change Tab Left
sv: Byt tabb vänster

en: The key for switching to the tab left of the current one.
sv: Tangenten för att växla till fliken vänster om den aktuella.

en: Change Tab Right
sv: Byt tabb höger

en: The key for switching to the tab right of the current one.
sv: Tangenten för att växla till fliken höger om den aktuella.

en: Glow
sv: Glöd

en: Glow Color Change
sv: Byt färg på glöd

en: If you don't like the current glow color, you can change it with this key.
sv: Om du inte gillar den aktuella glödfärgen, så kan du ändra den med den här tangenten.

en: General
sv: Allmänt

en: Move every window in the group
sv: Flytta alla fönster i gruppen

en: If one window in the group is moved, all other group windows are moved as well.
sv: Om ett fönster i gruppen flyttas, så flyttas även de andra.

en: Resize every window in the group
sv: Ändra storlek på alla fönster i gruppen

en: If one window in the group is resized, all other group windows are resized as well.
sv: Om ett fönster i gruppen storlekändras, så ändras även de andra i gruppen.

en: Raise every window in the group
sv: Höj upp varje fönster i gruppen

en: If one window in the group is activated, all other group windows are raised as well.
sv: Om ett fönster i gruppen aktiveras, så höjs också alla andra fönster i gruppen.

en: Maximize/unmaximize with group
sv: Maximerar/avmaximera med grupp

en: If one window in the group is (un)maximized, all other group windows are (un)maximized as well.
sv: Om ett fönster i gruppen (av)maximeras, så (av)maximeras även de andra i gruppen.

en: Minimize with group
sv: Minimera med grupp

en: If one window in the group is (un)minimized, all other group windows are (un)minimized as well.
sv: Om ett fönster i gruppen (av)minimeras, så (av)minimeras även de andra i gruppen.

en: Shade with group
sv: Skugga med gruppen

en: If one window in the group is (un)shaded, all other group windows are (un)shaded as well.
sv: Om ett fönster i gruppen (av)skuggas, så (av)skuggas även de andra i gruppen.

en: Group the windows after selection
sv: Gruppera fönster efter val

en: If you have selected some windows, this automatically groups them (Doesn't work with selection mode 'Normal').
sv: Om du har valt några fönster så kommer detta automatiskt gruppera dem (Fungerar inte med selektionsläget 'Normal')

en: Ungroup the windows if only one window is left
sv: Avgruppera fönster endas om ett fönster är kvar

en: If there is only 1 window left in the group, it will be ungrouped.
sv: Om det bara finns ett fönster kvar i gruppen, så avgrupperas det.

en: Group Window Match
sv: Grupp fönstermatchning

en: Windows that should be allowed to be grouped
sv: Fönster som ska tillåtas att vara grupperade

en: Options
sv: Alternativ

en: Opacity of selected windows
sv: Opacitet på valda fönster

en: Saturation of selected windows
sv: Färgmättnad på valda fönster

en: Brightness of selected windows
sv: Ljusstyrka på valda fönster

en: Precision of the selection (percentage of the visible window area which must be selected for the selection to be recognized).
sv: Precision på markering (procent av det synliga fönstrets yta som måste markeras för att markeringen ska kännas igen).

en: Colors
sv: Färger

en: Selection Color
sv: Selektionsfärg

en: Fill color of the selection rectangle
sv: Fyllnadsfärgen för selektionsrektangeln

en: Line Color
sv: Linjefärg

en: Line color of the selection rectangle
sv: Linjefärgen för selektionsrektangeln

en: Create mipmaps for thumbnails
sv: Skapa mipmaps för miniatyr

en: Create mipmaps for thumbnails in the tab bar
sv: Skapa mipmappar för miniatyr i tabbfältet

en: Untab when closing top tab
sv: Avtabba när man stänger den översta tabben

en: Untab the group when closing the top tab window instead of changing tab
sv: Avtabba gruppen när man stänger det översta tabbfönstret istället för att byta tab

en: Autotab windows on creation
sv: Autotabba fönster vid skapande

en: Autotab windows with themselves on window creation
sv: Autotabba fönster med dem själva vid skapande

en: Tab Bar Show Delay
sv: Dröjsmål för Tabbfältet

en: Time (in s) before the tab bar is shown after hovering the title bar
sv: Tiden (i s) innan tabbfältet visas efter att ha hållt över fönstertiteln

en: Animation Options
sv: Animationsalternativ

en: Tabbing Speed
sv: Tabbningshastighet

en: Tabbing speed
sv: Tabbningshastighet

en: Tabbing Timestep
sv: Tabbningstidssteg

en: Tabbing timestep
sv: Tabbningstidssteg

en: Fade time for tab bar animations
sv: Toningstid för tabbfältets animation

en: Duration (in s) of the tab bar fading animation when showing/hiding it
sv: Varaktighet (i s) för tabbfältets toningsanimation när det visas/döljs

en: Time for tab bar pulse animation
sv: Tiden för tabbfältets pulsanimation

en: Duration (in s) of the tab bar pulse animation
sv: Varaktighet (i s) för tabbfältets pulsanimation

en: Time for tab bar reflex animation
sv: Tiden för tabbfältets reflexanimation

en: Duration (in s) of the tab bar reflex animation
sv: Varaktighet (i s) för tabbfältets reflexanimation

en: Fade time for text animations
sv: Toningstid

en: Duration (in s) of the text fading animation when showing/hiding it
sv: Varaktighet (i s) för texttonings-animation när det visnas/döljs

en: Tab bar visibility time after tab change
sv: Synlighetstiden för tabbfältet efter byte

en: Time (in s) the tab bar is visibly after a tab change
sv: Tiden (i s) som tabbfältet är synligt ett tabb-byte

en: Change tab animation duration
sv: Byt animationsvaraktighet på tabb

en: Duration (in s) of the animation that happens when changing tabs
sv: Varaktighet (i s) för den animation som sker när tabb ändras

en: Use tab bar animations
sv: Använd tabfältanimationer

en: Play animations on the tab bar e.g. on fade in.
sv: Spela animationer på tabbfältet t.ex vid in toning

en: Thumb Size
sv: Storlek på miniatyr

en: The size of the window thumbs in the task bar
sv: Storleken på fönsterminiatyrer i aktivitetsfältet

en: Space
sv: Mellanrum

en: The space between the thumbs
sv: Mellanrummet mellan miniatyrer

en: Border Radius
sv: Radie på kant

en: The radius for the tab bar edges
sv: Radien för kanter på tabbfältet

en: Border Width
sv: Bredd på kant

en: The width of the tab bar outline
sv: Bredden på tabbfältets kontur

en: Tab Base Color
sv: Basfärg på tabb

en: Fill color of the tab bar
sv: Fyllnadsfärgen för tabbfältet

en: Tab Border Color
sv: Kantfärg på tabb

en: Border color of the tab bar
sv: Kantfärg på tabbfält

en: Tab Highlight Color
sv: Framhävningsfärg på tabb

en: Tab Style
sv: Stil på tabb

en: The style of the tab bar
sv: Stilen på tabbfältet

en: Simple
sv: Simpel

en: Metal
sv: Metall

en: Window Title Font
sv: Typsnitt på fönstertitel

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: The size of the window title font in the tab bar
sv: Storleken på typsnitt för fönstertitel i tabbfältet

en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

en: The color of the window title in the tab bar
sv: Färgen på fönstertiteln i tabbfältet

en: Slot Dragging
sv: Fickdragning

en: Remove window from group after dropping it outside a tab bar
sv: Ta bort fönster från gruppen efter att ha släppt den utanför tabbfältet

en: Hover time for slot dragging
sv: Sveptid för fickdragning

en: Timespan (in s) after which a grouped window is activated if a window of another group is dragged over it
sv: Tiden (i s) som det tar för ett grupperat fönster att bli aktiverat om man drar ett fönster tillhörande en annan grupp över det

en: Slot Drag Spring K
sv: Fickdragning fjäderK

en: Spring Konstant used for slot dragging
sv: Fjäderkonstant använd för fickdragning

en: Slot drag friction
sv: Fickdragningens friktion

en: Spring friction for slot dragging
sv: Fjäderfriktion för fickdragning

en: Y distance for spring model
sv: Y-avstånd för fjädermodellen

en: Distance (in pixels) between the tab bar and the dragged slot for applying the spring model. If the distance is larger than that value, the model isn't applied.
sv: Avståndet (i pixlar) mellan tabbfältet och den dragna fickan för applicering av fjädermodellen. Om avståndet är större än det värdet blir modellen inte applicerad.

en: Speed limit for spring model
sv: Hastighetsbegränsning för fjädermodell

en: Mouse pointer movement speed limit (in pixels/second) for the spring model
sv: Hastighetgräns för muspekaren (i pixel/sekund) för fjädermodell

en: Enable Glow
sv: Aktivera glöd

en: Enable grouped window glowing
sv: Aktivera grupperad fönsterglöd

en: Glow Size
sv: Storlek på glöd

en: The size of the grouped window glow
sv: Storleken på grupperad fönsterglöd

en: Glow Type
sv: Glödtyp

en: The type of the glow
sv: Typ av glöd

en: Rectangular glow
sv: Rektangulär glöd

en: Glow ring
sv: Glödring

en: Motion blur
sv: Rörelseoskärpa

en: Motion blur effect
sv: Effekt för rörelseoskärpa

en: Activate
sv: Aktivera

en: Toggle Motion Blur
sv: Växla rörelseoskärpa

en: Toggle motion Blur effect.
sv: Växla effekten för rörelseoskärpa

en: Visibility/Performance
sv: Sikt/Prestanda

en: Motion Blur mode
sv: Läge för rörelseoskärpa

en: Motion Blur render mode.
sv: Renderingsläge för rörelseoskärpa

en: Texture Copy
sv: Texturkopiering

en: Accumulation buffer
sv: Samlingsbuffert

en: Motion Blur Strength
sv: Styrka för rörelseoskärpa

en: Motion Blur strength.
sv: Styrka för rörelseoskärpa.

en: Motion Blur on Transformed Screen
sv: Rörelseeoskärpa på transformerad skärm

en: Execute Motion Blur if the screen is transformed.
sv: Aktivera rörelseoskärpa om skärmen är transformerad

en: Draws reflections
sv: Ritar reflektioner

en: Reflection Image
sv: Reflektionsbild

en: Reflection Image file
sv: Reflektionens bildfil

en: Window match
sv: Fönstermatchning

en: Reflection Window Match
sv: Reflektionens fönstermatchning

en: Reflection for Windows
sv: Reflektionen för fönster

en: Draw Reflection for windows.
sv: Rita reflektion för fönster

en: Reflection for Decorations
sv: Reflektionen för ramar

en: Draw Reflection for decorations.
sv: Rita reflektion för ramar

en: Alpha Dependence Threshold
sv: Alfa-beroende tröskel

en: Alpha dependence threshold.
sv: Alfa-beroende tröskel

en: Moving reflection
sv: Rörlig reflektion

en: Move the reflection on window move.
sv: Flyttar reflektion vid fönsterflyttning

en: Scale Window Title Filter
sv: Titelfilter för skalningsfönster

en: Window title filter facility for the scale plugin
sv: Filtersfacilitet för fönstertitel i skalningsmodulen

en: Filter Type Timeout
sv: Tidsgräns för filtertyp

en: Time (in ms) after which the filter typing is automatically ended
sv: Tid (i ms) efter vilket filterskrivning automatiskt slutar

en: Filter Case Insensitive
sv: Filtrera okänslighet för skiftläge

en: Use case insensitive string matching when filtering.
sv: Använd okänslighet för skiftläge vid radmatchning.

en: Show Filter Text
sv: Visa filtertext

en: Show filter text.
sv: Visa filtertext

en: Bold Font
sv: Fet typsnitt

en: Use bold font for window title display
sv: Använd fet typsnitt för fönstertitelvisning

en: Font size for window title display
sv: Typsnittsstorlek för fönstertitelvisning

en: Title Border Size
sv: Bredd på titelkant

en: Size of the border around the window title
sv: Storleken på kanten runt fönstertitel

en: Font color of the window title
sv: Typsnittsfärg för fönstertitel

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color of the window title
sv: Bakgrundsfärg för fönstertitel

en: Show desktop
sv: Visa skrivbord

en: Access your desktop easily
sv: Kom lätt åt dit skrivbord

en: Speed
sv: Hastighet

en: Window movement speed
sv: Fönsterförflyttningens hastighet

en: Timestep
sv: Tidssteg

en: Window movement timestep
sv: Fönsterförflyttningens tidsteg

en: Movement Direction
sv: Förflyttningsriktning

en: Direction of window movement
sv: Riktning på förflyttning av fönster

en: Up/Down
sv: Upp/Ner

en: Left/Right
sv: Vänster/Höger

en: To Corners
sv: Till kanterna

en: Window types that should be moved out of sight when entering showdesktop mode
sv: Fönstertyper som förflyttas ut ur synfältet under "visa skrivbord" läge

en: Window Opacity
sv: Fönsteropacitet

en: Window opacity when showdesktop'd
sv: Fönsteropacitet under "visa skrivbord"

en: Window Part Size
sv: Fönsterdelstorlek

en: Window part size when showdesktop'd
sv: Fönsterdelstorlek under "visa skrivbord"

en: Splash
sv: Startbild

en: A simple splash plugin
sv: En simpel insticksmodul för startbild

en: Initiate Splash
sv: Initiera startbild

en: Start Splash.
sv: Startbild för start

en: Show on first start
sv: Visa under första starten

en: Show splash on first start.
sv: Visa startbild under första starten.

en: Images
sv: Bilder

en: Background File
sv: Bakgrundsfil

en: Background image File.
sv: Bildfil för bakgrund

en: Logo File
sv: Logofil

en: Logo image File.
sv: Bildfil för logo

en: Fade In/Out Time.
sv: Tona in/ut tid

en: Display Time
sv: Visa tid

en: Display In/Out Time.
sv: Visa in/ut tid

en: Background saturation.
sv: Färgmättnad för bakgrund

en: Background brightness.
sv: Ljusstyrka på bakgrund

en: Trailfocus
sv: Spårfokus

en: Adjust the opacity, saturation and brightness of windows based on when they last had focus.
sv: Justera opacitet, färgmättnad och ljusstyrka för fönster baserat på när de sist hade fokus.

en: Window types that should be handled by Trailfocus
sv: Fönstertyper som ska hanteras av Spårfokus

en: Number of Windows to Track
sv: Antal fönster att spåra.

en: Number of windows Trailfocus will keep track of. Windows that had focus this amount of windows ago or more will be considered completly unfocused.
sv: Antal fönster spårfokus kommer hålla reda på. Fönster som hade fokus för så här många fönster sedan kommer anses totalt ofokuserad.

en: Window to Start Fading
sv: Fönster att börja tona

en: This defines when Trailfocus will start fading windows. This lets you set up trailfocus to treat the N first Windows as fully focused.
sv: Detta definerar när Spårfokus börjar tona fönster. Detta låter dig ställa in spårfokus att behandla de N första fönster som fullt fokuserade.

en: Opacity Level of Focused Windows
sv: Opacitetsnivån för fokuserade fönster

en: Opacity of the currently focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
sv: Opacitet för det aktuella fokuserade fönstret. Fönster kommer få opacitetsnivå mellan det fokuserade och minimum.

en: Opacity Level of Unfocused Windows
sv: Opacitetsnivån för ofokuserade fönster

en: Opacity of the least focused window. Windows will get opacity levels between the focused and minimum.
sv: Opacitet för det minst fokuserade fönstret. Fönster kommer få opacitetsnivå mellan det fokuserade och minimum.

en: Brightness Level of Focused Windows
sv: Ljusstyrkenivå för fokuserade fönster

en: Brightness of the currently focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
sv: Ljusstyrkenivå för det aktuella fokuserade fönstret. Fönster kommer få ljusstyrkenivå mellan det fokuserade och minimum.

en: Brightness Level of Unfocused Windows
sv: Ljusstyrkenivå för ofokuserade fönster

en: Brightness of the least focused window. Windows will get brightness levels between the focused and minimum.
sv: Ljusstyrkenivå för det minst fokuserade fönstret. Fönster kommer få ljusstyrkenivå mellan det fokuserade och minimum.

en: Saturation Level of Focused Windows
sv: Färgmättnadsnivå för fokuserade fönster

en: Saturation of the currently focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
sv: Färgmättnad för det aktuella fokuserade fönstret. Fönster kommer få färgmättnadsnivå mellan det fokuserade och minimum.

en: Saturation Level of Unfocused Windows
sv: Färgmättnadsnivå för ofokuserade fönster

en: Saturation of the least focused window. Windows will get saturation levels between the focused and minimum.
sv: Färgmättnad för det minst fokuserade fönstret. Fönster kommer få färgmättnadsnivå mellan det fokuserade och minimum.

en: Widget Layer
sv: Widget-lager

en: Show widget windows on a separate layer
sv: Visa widget-fönster på ett separat lager

en: Toggle Widget Display
sv: Växla widget visning

en: Show or hide widget windows
sv: Visa eller göm widget-fönster

en: Widget Windows
sv: Widget-fönster

en: Windows that always should be treated as widgets
sv: Fönster som alltid ska bli behandlade som widgets

en: End Widget Mode on Click
sv: Avsluta widget-läget via klick

en: End widget mode when a non-widget window is clicked.
sv: Avsluta widget-läget när ett fönster som inte är av typen widget klickas

en: Time (in s) for fading into/out of the widget layer.
sv: Tiden (i s) för in/ut toning av widget-lagret.

en: Background in Widget Mode
sv: Bakgrund i Widget-läge

en: Background Brightness
sv: Ljusstyrka på bakgrund

en: Brightness of non-widget windows in widget modes.
sv: Ljusstyrka på fönster i widget-läget som inte är av typen widget.

en: Background Saturation
sv: Färgmättnad på bakgrund

en: Saturation of non-widget windows in widget modes.
sv: Färgmättnad på fönster i widget-läget som inte är av typen widget.

en: Show mouse
sv: Visa musen

en: Increases the visibility of the mouse pointer
sv: Ökar synligheten för muspekaren

en: Particle Options
sv: Alternativ för partiklar

en: Number Of Particles
sv: Antal partiklar

en: Number of particles.
sv: Antal partiklar.

en: Particle Size
sv: Storlek på partiklar

en: Particle Slowdown
sv: Hastighetsminskning för partiklar

en: Particle slowdown.
sv: Hastighetsminskning av partiklar.

en: Particle Life
sv: Livslängd för partiklar

en: Particle life.
sv: Livslängd för partiklar

en: Darken backgound
sv: Förmörka bakgrunden

en: Darken background under particles
sv: Förmörka bakgrunden under partiklar

en: Particle Color
sv: Partikelfärg

en: Particle color.
sv: Färg på partiklar

en: Randomly Colored Particles
sv: Slumpmässigt färgade partiklar

en: Rotation speed
sv: Rotationshastighet

en: Rotation speed.
sv: Rotationshastighet.

en: Radius
sv: Radie

en: Ring radius
sv: Ringradie

en: Login/Logout
sv: Inloggning/utloggning

en: Login/Logout effect
sv: Effekt för inloggning/utloggning

en: Login
sv: Inloggning

en: Login Window match
sv: Matchning för inloggningsfönster

en: Login Window Match
sv: Matchning för inloggningsfönster

en: Fade In/Out Time
sv: Tid fr intoning/uttoning

en: Background/Window saturation.
sv: Färgmättnad på bakgrund/fönster

en: Background/Window brightness.
sv: Ljusstyrka på bakgrund/fönster

en: Window opacity.
sv: Fönsteropacitet.

en: Logout
sv: Utloggning

en: Logout Window match
sv: Matchning för utloggningsfönster

en: Logout Window Match
sv: Matchning för utloggningsfönster

en: Shelf
sv: Hylla

en: Visually scales a window down to allow easy monitoring without true/traditional resizing.
sv: Skalar ner ett fönster visuellt för att tillåta enkel betraktning utan verklig förminskning.

en: Trigger scale down
sv: Aktivera nerskalning

en: Scale a window down to a portion of it's size.
sv: Skala ner ett fönster till hälften av dess tidgare storlek.

en: Reset the window to original size
sv: Återställ fönstret till ursprunglig storlek

en: Resets the currently focused window to original size
sv: Återställer fokuserat fönster till dess ursprungliga storlek

en: Trigger scale down to screen
sv: Aktivera nerskalning till skärm

en: Scale a window down to a ration of the screen size. Respectively half, a third or a sixth of the screen.
sv: Skala ner ett fönster till en del av skärmstorleken.Respektive hälften, en tredjedel eller en sjättedel av skärmen.

en: Make the window smaller
sv: Gör fönstret mindre

en: Reduces the scale factor making the window smaller.
sv: Minskar skalningsfaktorn, detta gör fönstret mindre.

en: Make the window bigger
sv: Gör fönstret större

en: Increase the scale factor making the window bigger.
sv: Ökar skalningsfaktorn, detta gör fönstret större.

en: Animation duration
sv: Varaktighet på animation

en: Duration of the animation in milliseconds.
sv: Varaktighet för animationen i millisekunder

en: Scale interval
sv: Skalningsintervall

en: The number to divide the scale factor by or multiply it with when (respectively) increasing and decreasing the scale level manually. Higher number means finer changes.
sv: Numret man ska dividera skalningsfaktorn eller multiplicerar med när man antingen ökar eller minskar skalningsnivån manuellt. Högre nummer betyder bättre finjusteringar

en: Maximumize
sv: Maximera

en: Maximumizes windows (resize them to fit the available screenspace).
sv: Maximerar fönster (storleksändra dem för att passa tillgängligt skärmutrymme).

en: Ignore sticky windows in the calculations
sv: Ignorera klistriga fönster i beräkningarna

en: Ignore already overlapping windows in the calculations
sv: Ignorera redan överlappande fönster i beräkningarna

en: Error Notifications
sv: Felmeddelanden

en: Display errors and other messages using libnotify.
sv: Använd libnotify för att visa fel och andra meddelanden.

en: Hide Timeout
sv: Göm-fördröjning

en: Timeout (in seconds) before hiding the notification, set to -1 for system default and 0 for indefinite
sv: Tiden (i sekunder) innan notisen gömms, sätt till -1 för systemets standardvärden och 0 för obestämd tid

en: Maximum Log Level
sv: Maximal lognivå

en: The maximum log level to display
sv: Den maximala lognivån som visas

en: Fatal
sv: Allvarligt

en: Error
sv: Fel

en: Warning
sv: Varning

en: 3D Windows
sv: 3D-fönster

en: Elevates windows while rotating the cube
sv: Höjer upp fönstren när kuben roterar

en: Windows that should be handled by 3D
sv: Fönster som ska hanteras av 3D

en: Minimum Cube Size
sv: Minsta storlek på kuben

en: Minimum cube size (in percent).
sv: Minsta storlek på kub (i procent).

en: Window Space
sv: Fönster-mellanrum

en: Change the amount of space between the windows (in percent of the cube size).
sv: Ändra avståndet mellan fönster (procentuellt av storlek på kub).

en: 3D Only On Mouse Rotate
sv: Endast 3D vid musrotation

en: Initiates the 3D display only if rotate is mouse driven. (Ex. You rotate the cube via the mouse)
sv: Initierar 3D-skärmen endast om rotationen är musstyrd. (T.ex. Du roterar kuben med musen

en: Window Depth
sv: Fönsterdjup

en: Window depth
sv: Fönsterdjup

en: Bevel Corners
sv: Runda hörn

en: Roundoff corners for consistency with rounded decorations
sv: Runda av kanter för kompatibilitet med rundade ramar

en: Window Color (Active)
sv: Fönsterfärg (Aktiv)

en: Color of the active window's depth
sv: Färgdjup för ett aktivt fönster

en: Window Color (Inactive)
sv: Fönsterfärg (Inaktiv)

en: Color of an inactive window's depth
sv: Färgdjup för ett inaktivt fönster

en: Bevel Top Left
sv: Runda övre vänster

en: Bevel top left corner
sv: Runda det övre vänstra hörnet

en: Bevel Top Right
sv: Runda övre höger

en: Bevel top right corner
sv: Runda det övre högra hörnet

en: Bevel Bottom Left
sv: Runda nedre vänster

en: Bevel bottom left corner
sv: Runda det nedre vänstra hörnet

en: Bevel Bottom Right
sv: Runda nedre höger

en: Bevel bottom right corner
sv: Runda det nedre högra hörnet

en: Wallpaper
sv: Bakgrund

en: Draw the desktop wallpaper
sv: Rita bakgrundsbilden

en: Backgrounds
sv: Bakgrunder

en: Image
sv: Bild

en: Image file.
sv: Bildfil.

en: Image position.
sv: Bildposition.

en: Scale and Crop
sv: Skala och beskär

en: Scaled
sv: Skalad

en: Centered
sv: Centrerad

en: Tiled
sv: Sida vid sida

en: Fill type
sv: Fyllnadstyp

en: Solid fill
sv: Enfärgad fyllning

en: Vertical gradient
sv: Vertikal gradient

en: Horizontal gradient
sv: Horisontell gradient

en: Color 1
sv: Färg 1

en: Color 2
sv: Färg 2

en: Second gradient color.
sv: Andra gradientfärgen.

en: Text Placement
sv: Textplacering

en: Centered on screen
sv: Centrerad på skärmen
