compiz-plugins-main - en to fi translation catalogue (723 entries)

en: Animations
fi: Animaatiot

en: Use various animations as window effects
fi: Käytä useita animaatioita ikkunatehosteina

en: Open Animation
fi: Avausanimaatio

en: Animation Selection
fi: Animaation valinta

en: Open Effect
fi: Avaustehoste

en: The animation effect shown when creating a window.
fi: Näytettävä animaatiotehoste ikkunaa luotaessa.

en: Duration
fi: Kesto

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
fi: Animaation kesto (ms) avaus efektille

en: Window Match
fi: Ikkunan sovitus

en: The windows that will be animated.
fi: Animoitavat ikkunat.

en: Options
fi: Valinnat

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
fi: Pilkuilla eroteltu lista valinnaisista arvoista tehosteasetusten syrjäyttämiseksi, esim.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1)

en: Random Effects
fi: Satunnaistehosteet

en: Pool
fi: Valikoima

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to use all effects.
fi: Käytettävä tehostevalikoima josta satunnaistehosteet valitaan. Napsauta Palauta oletukset käyttääksesi kaikkia tehosteita.

en: Close Animation
fi: Sulkemisanimaatio

en: Close Effect
fi: Sulkemistehoste

en: The animation effect shown when closing a window.
fi: Näytettävä animaatiotehoste ikkunaa suljettaessa.

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
fi: Animaation kesto millisekunneissa sulkemistehosteelle.

en: Minimize Animation
fi: Pienennysanimaatio

en: Minimize Effect
fi: Pienennystehoste

en: The animation effect shown when minimizing a window.
fi: Näytettävä animaatiotehoste ikkunaa pienennettäessä

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
fi: Animaation kesto (ms) pienennys efektille

en: Shade Animation
fi: Varjoanimaatio

en: Shade Effect
fi: Varjotehoste

en: The animation effect shown when shading a window.
fi: Näytettävä animaatiotehoste ikkunaa varjostettaessa

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
fi: Animaation kesto (ms) varjostus efektille

en: Window that should animate with this effect when shaded.
fi: Varjostettava ikkuna animoituu tällä tehosteella.

en: Focus Animation
fi: Kohdistusanimaatio

en: Focus Effect
fi: Kohdistustehoste

en: The animation effect shown when focusing a window.
fi: Näytettävä animaatiotehoste kohdistettaessa ikkunaan

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
fi: Animaation kesto (ms) tarkennus efektille

en: Window that should animate with this effect when focused.
fi: Kohdistettava ikkuna animoituu tällä tehosteella.

en: Effect Settings
fi: Tehosteen asetukset

en: Curved Fold
fi: Kaarevat taitokset

en: Curved Fold Amplitude Multiplier
fi: Kaarevien taitosten amplitudin kerroin

en: Fold amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
fi: Laskoksen amplitudi (koko) kerrotaan tällä numerolla. Negatiivisilla arvoilla laskostuminen ulospäin.

en: Zoom to TaskBar on Minimize
fi: Zoomaa tehtäväpalkkiin pienennettäessä

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
fi: Tuleeko ikkunan pienentyä tehtäväpalkkiin kun se pienennetään kaarrelaskostehosteella.

en: Dodge
fi: Värilisävalotus

en: Dodge Gap Ratio
fi: Väistöväli

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
fi: Välien suhde väistön aloituksesta kohdistamiseen.

en: Dream
fi: Uni

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
fi: Tuleeko ikkunan pienentyä tehtäväpalkkiin kun se pienennetään unitehosteella.

en: Glide 1
fi: Liuku 1

en: Away Position
fi: Poissa-asento

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
fi: Ikkunan etäisyys kameraan animaation lopussa (1.0: lähellä kameraa, -2.0: kaukana kamerasta).

en: Away Angle
fi: Kulma poispäin

en: Angle of window at the end of the animation.
fi: Ikkunan kulma animaation lopussa.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
fi: Tuleeko ikkunan pienentyä tehtäväpalkkiin kun se pienennetään liuku 1 -tehosteella.

en: Glide 2
fi: Liuku 2

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
fi: Tuleeko ikkunan pienentyä tehtäväpalkkiin kun se pienennetään liuku 2 -tehosteella.

en: Horizontal Folds
fi: Vaakalaskokset

en: Horizontal Folds Amplitude Multiplier
fi: Vaakalaskosten amplitudin kerroin

en: Number of Horizontal Folds
fi: Vaakasuuntaisten laskosten lukumäärä

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
fi: Laskosten lukumäärä vaakalaskos-animaatiossa

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
fi: Tuleeko ikkunan pienentyä tehtäväpalkkiin kun se pienennetään vaakalaskostehosteella.

en: Magic Lamp
fi: Taikalamppu

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
fi: Taikalampun liikkuva avaus/sulkemishäntä

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
fi: Avattaessa/suljettaessa siirrä taikalampun loppupäätä hiirellä.

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
fi: Taikalampun y-akselin jaottelu

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
fi: Verteksi ruudukon resoluutio Taikalampulle (vain Y mitta). Tämä on pisteiden lukumäärä kaarren määrittämiseen. Mitä korkeampi luku on, sitä sileämpi kaarre on. Huomaa että tietokoneen suorituskyky laskee (prosessorin käyttö kasvaa).

en: Magic Lamp Max Waves
fi: Taikalampun maksimiaallot

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
fi: Taikalampun laskosten enimmäismäärä.

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
fi: Taikalampun vähimmäisaallonkorkeus

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
fi: Taikalampun laskosten vähimmäiskoko.

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
fi: Taikalampun enimmäisaallonkorkeus

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
fi: Taikalampun laskosten enimmäiskoko.

en: Magic Lamp Open Start Width
fi: Taikalampun aloitusleveys

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
fi: Taikalampun avaus- ja sulkemistehosteen leveys.

en: Roll Up
fi: Rullaus

en: Rollup Fixed Interior
fi: Rullaa kiinteä sisältö

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
fi: Korjattu ikkunan sisältö rullausanimaation aikana.

en: Sidekick
fi: Sidekick - sivupotku

en: Sidekick Number of Rotations
fi: Sidekick -kierrosten lukumäärä

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
fi: Sidekick-kierrosten lukumäärä (plus miinus 10% satunnaisuutta)

en: Sidekick Springiness
fi: Sidekick-ponnahtavuus

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
fi: Sidekick-animaation ponnahtavuus

en: Zoom from Center
fi: Zoomaa keskeltä

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
fi: Zoomaa keskeltä Sidekick-animaation aikana.

en: Off
fi: Pois päältä

en: Minimize/Unminimize Only
fi: Pienennä/palauta ainoastaan

en: Open/Close Only
fi: Ainoastaan avaa/sulje

en: On
fi: Päällä

en: Vacuum
fi: Tyhjiö

en: Vacuum Open/Close Moving End
fi: Tyhjiön liikkuva avautumis-/sulkeutumispää

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
fi: Avattaessa/suljettaessa siirrä tyhjiön loppupäätä hiirellä

en: Vacuum Grid Y Resolution
fi: Tyhjiön pystyakselin jaottelu

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
fi: Verteksi ruudukon resoluutio Tyhjiölle (vain Y mitta). Tämä on pisteiden lukumäärä kaarren määrittämiseen. Mitä korkeampi luku on, sitä sileämpi kaarre on. Huomaa että tietokoneen suorituskyky laskee (prosessorin käyttö kasvaa).

en: Vacuum Open Start Width
fi: Tyhjiön avautumisleveys

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
fi: Tyhjiön avaus- ja sulkemistehosteen leveys

en: Wave
fi: Aalto

en: Wave Width
fi: Aaltojen leveys

en: The width of the wave relative to the window height.
fi: Aallonpituus suhteessa ikkunan korkeuteen

en: Wave Amplitude Multiplier
fi: Aallonkorkeuden kerroin

en: Wave amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
fi: Aallonkorkeus (koko) kerrotaan tällä numerolla. Negatiiviset arvot laskostuvat ulospäin.

en: Zoom
fi: Zoomaus

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
fi: Zoomaa keskeltä Zoom-animaation aikana.

en: Zoom Springiness
fi: Zoomauksen ponnahtavuus

en: How spring-like the Zoom animation should be.
fi: Lähennysanimaation ponnahtavuus

en: Random Animations For All Events
fi: Satunnaistehosteet kaikille tapahtumille

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
fi: Kaikki tehosteet valitaan sattumanvaraisesti, mutta valittua tehostetta ei käytetä. Jos mitään tehostetta ei valita, kyseistä tapahtumaa ei animoida

en: Animation Time Step
fi: Animaation aikaviive

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
fi: Animaatiojaksojen väliaika (ms). Mitä suurempi arvo, sitä nykivämmiksi liikkeet tulevat.

en: None
fi: Ei mitään

en: Random
fi: Satunnainen

en: Fade
fi: Häivytys

en: Color filter
fi: Värisuodatin

en: Filter colors for accessibility purposes
fi: Suodata värit esteettömyyslähtökohdista

en: Toggle window filtering
fi: Vaihda ikkunan suodatusta

en: Toggle filtering for currently focused window.
fi: Vaihda suodatusta kohdeikkunassa

en: Toggle screen filtering
fi: Vaihda näytön suodatusta

en: Toggle filtering for every window on the screen.
fi: Vaihda suodatusta näytön kaikissa ikkunoissa

en: Switch filter
fi: Vaihda suodatin

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
fi: Valitse suodatin luettelosa: käytä joko kaikkia tai valitse vain tietty suodatin (tätä käytettäessä suodattimet käydään läpi yksi kerrallaan kunnes lopulta päädytään takaisin "kaikki suodattimet" -tilaan).

en: Filter window decorations
fi: Suodata ikkunasomisteet

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
fi: Ikkunasomisteet (reunat ja otsakepalkki) ja ikkunan sisältö suodatetaan jos otettu käyttöön.

en: Filtered windows
fi: Suodatetut ikkunat

en: Windows to be filtered by default.
fi: Oletuksena suodatettavat ikkunat.

en: Exclude windows
fi: Poissuljettavat ikkunat (ilman tehosteita)

en: Windows to exclude from filtering.
fi: Ikkunat joita ei suodateta.

en: Filters files
fi: Suodatintiedostot

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
fi: Luettelo tekstimuotoisista suodatintiedostoista joita käytetään näyttöä tai ikkunoita suodatettaessa

en: Expo Plugin
fi: Expo-liitännäinen

en: Bindings
fi: Näppäinyhdistelmät

en: Expo key
fi: Expo-avain

en: Engage wall expo mode key binding
fi: Näppäinyhdistelmä expon käynnistämiseen

en: Expo button
fi: Expo-näppäin

en: Engage wall expo mode button binding
fi: Painikeyhdistelmä expon käynnistämiseen

en: Expo edge
fi: Exporeuna

en: Engage wall expo mode edge binding
fi: Reunayhdistelmä expon käynnistämiseen

en: Double click time
fi: Kaksoisnäpäytysnopeus

en: Timeframe to execute a double click
fi: Kaksoisnäpäytyksen kesto

en: Drag&amp;drop
fi: Vedä ja pudota

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
fi: Näppäinyhdistelmä ikkunoiden raahaamiseen ja pudottamiseen

en: Exit expo
fi: Poistu exposta

en: Button binding to exit expo
fi: Näppäinyhdistelmä exposta poistumiseen

en: Next viewport
fi: Seuraava työtila

en: Button binding to switch to next viewport in expo
fi: Näppäinyhdistelmä siirtyäkseen seuraavaan työtilaan expossa

en: Previous viewport
fi: Edellinen työtila

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Zoom time
fi: Zoomausaika

en: Duration of the zoomout animation
fi: Zoomaa ulos -animaation kesto

en: Immediate moves
fi: Välittömät liikkeet

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
fi: Valitsee välittömät ikkunaliikkeet expotilassa - tämä mm. poistaa huojuvat ikkunat käytöstä

en: Expo Animation
fi: Expoanimaatio

en: Animation used when switching to expo mode
fi: Expo-tilaan siirryttäessä käytettävät animaatiot

en: Fade + Zoom
fi: häivytä + zoomaa

en: Vortex
fi: Pyörre

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Deformation
fi: Muodon käsittely

en: Deformation of the expo wall
fi: Expon seinän muotojen käsittely

en: Tilt
fi: Kallistus

en: Curve
fi: Kaarre

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Distance of the expo wall
fi: Expon seinän etäisyys

en: Viewport distance
fi: Näkymän etäisyys

en: Distance between viewports
fi: Näkymien välinen etäisyys

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Expo mode aspect ratio
fi: Expotilan kuvasuhde

en: Curve strength
fi: Kaarteen voimakkuus

en: Strength of the deformation in curve mode
fi: Muodon käsittelyn voimakkuus kaarre moodissa

en: Hide panels/docks in expo
fi: Piilota paneelit ja telakat expossa

en: Hide panels/docks in expo.
fi: Piilota paneelit ja telakat expossa.

en: Mipmaps
fi: Mipmapit

en: Generate mipmaps in expo mode
fi: Generoi mipmapit expo-tilassa

en: Multi Output Mode
fi: Useita ulostuloja

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
fi: Valitsee kuinka expon seinä näytetään käytettäessä useita ulostuloja.

en: One big wall
fi: Yksi suuri seinä

en: One wall per output
fi: Yksi seinä ulostuloa kohden

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Inactive viewport brightness.
fi: Epäaktiivisen työtilan kirkkaus.

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Inactive viewport saturation.
fi: Epäaktiivisen työtilan värikylläisyys.

en: Reflection
fi: Heijastus

en: Show a reflection of the viewports on the ground
fi: Näytä näkymien heijastukset maassa

en: Ground color(near)
fi: Maan väri (lähellä)

en: Color of the ground (near).
fi: Maan väri (lähellä).

en: Ground color(far)
fi: Maan väri (kaukana)

en: Color of the ground (far).
fi: Maan väri (kaukana).

en: Reflection ground size
fi: Heijastuksen koko alustalla

en: Reflection ground size.
fi: Heijastuksen koko alustalla.

en: Reflection Scale
fi: Heijastusasteikko

en: Scale factor of the expo wall reflection
fi: Expon seinän heijastuksen skaala

en: Enhanced Zoom Desktop
fi: Parannettu zoomaustyökalu

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
fi: Laajennetut zoom-toiminnot esim. näköesteisille

en: Zoom In/Out
fi: Lähennä/loitonna

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom Box
fi: Zoomauslaatikko

en: Zoom in on a boxed area
fi: Zoomaa alue

en: Mouse Behaviour
fi: Hiiren käytös

en: Center the mouse
fi: Keskitä hiiri

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
fi: Keskittää hiiren näytöllä riippumatta zoomaustasosta

en: Specific Zoom
fi: Määritetty zoom

en: Zoom Specific Level 1
fi: Määritetty zoomaustaso 1

en: Zoom to the specific zoom level 1
fi: Zoomaa määritettyyn tasoon 1

en: Specific zoom factor 1
fi: Määritetty zoomauskerroin 1

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
fi: Zoomaustaso pikanäppäimellä 1

en: Zoom Specific Level 2
fi: Määritetty zoomaustaso 2

en: Zoom to the specific zoom level 2
fi: Zoomaa määritettyyn tasoon 2

en: Specific zoom factor 2
fi: Määritetty zoomauskerroin 2

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
fi: Zoomaustaso pikanäppäimellä 2

en: Zoom Specific Level 3
fi: Määritetty zoomaustaso 3

en: Zoom to the specific zoom level 3
fi: Zoomaa määritettyyn tasoon 3

en: Specific zoom factor 3
fi: Määritetty zoomauskerroin 3

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
fi: Zoomaustaso pikanäppäimellä 3

en: Target Focused Window on Specific level
fi: Kohdista aktiivinen ikkuna tietyllä tasolla

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
fi: Käytä tätä kohdistaakseen ikkuna siirtyessä tiettyyn zoomaustasoon. Poista käytöstä kohdistaakseen hiirellä.

en: Zoom Area Movement
fi: Zoomausalueen liike

en: Toggle zoom area lock
fi: Zoomausalueen lukitus

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
fi: Aktivoi zoomaus alueen lukon, jotta se ei muutu vaihtelivissa tapahtumissa.

en: Panning
fi: Panarointi

en: Pan Zoom Left
fi: Zoomaa vasemmalle panaroiten

en: Pan (move) the zoom area left
fi: Panoroi (siirrä) zoomausaluetta vasemmalle

en: Pan Zoom Right
fi: Zoomaa oikealle panaroiten

en: Pan (move) the zoom area right
fi: Panoroi (siirrä) zoomausaluetta oikealle

en: Pan Zoom Up
fi: Zoomaa ylös panaroiten

en: Pan (move) the zoom area up
fi: Panoroi (siirrä) zoomausaluetta ylös

en: Pan Zoom Down
fi: Zoomaa alas panaroiten

en: Pan (move) the zoom area down
fi: Panoroi (siirrä) zoomausaluetta alas

en: Fitting
fi: Sovitus

en: Fit the window to the zoom level
fi: Sovita ikkuna zoomaustasoon

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
fi: Sovita ikkuna nykyiseen zoomaustasoon.

en: Fit zoomed area to window
fi: Sovita zoomattu alue ikkunaan

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
fi: Lähennä/loitonna valittu ikkuna suurimpaan mahdolliseen näkyvään kokoonsa.

en: Zoom factor
fi: Suurennuskerroin

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
fi: Lähennä/loitonna tällä kertoimella. Suurempi arvo zoomaa nopeammin.

en: Minimum zoom factor
fi: Pienin zoomauskerroin

en: The minimum allowed zoom factor. A value of 0.5 equals 2x zoom, a value of 0.25 equals 4x zoom.
fi: Pienin zoomaus kerroin. Arvo 0.5 johtaa 2x zoomiin kun taas arvo 0.25 johtaa 4x zoomiin.

en: Sync Mouse
fi: Synkronoi hiiri

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
fi: Pitää aina zoomatun alueen yhteydessä hiiren osoittimen sijaintiin ja toisin päin. Käytä tätä jos ei tarvita skaalattua osoitin tai jos alkuperäinen osoitin piilotetaan. Zoomattu alue liikkuu kursorin mukana.

en: Scale the mouse pointer
fi: Sovita kohdistin

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
fi: Ota käyttöön saadaksesi suuremman osoittimen zoomatessasi sisään

en: Dynamic mouse pointer scale
fi: Skaalaa hiiren osoitin dynaamisesti

en: When scaling the mouse pointer, this option makes the scale adjust according to the current level of zoom.
fi: Hiiren osoitinta skaalatessa, tämä valinta johtaa skaalan säätämiseen zoomaustason mukaan.

en: Static mouse pointer scale
fi: Skaalaa hiiren osoitin staattisesti

en: When not using a dynamic mouse pointer scale, this is the scale factor for the mouse pointer.
fi: Kun dynaaminen hiiren osoittimen skaala ei ole käytössä, tämä on skaalan kerroin osoittimessa.

en: Hide original mouse pointer
fi: Piilota alkuperäinen kohdistin

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
fi: Piilottaa alkuperäisen hiiren osoittimen zoomauksen aikana

en: Restrain the mouse to the zoom area
fi: Pidä kohdistin zoomausalueella

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
fi: Yritä pitää zoomattu hiiren osoitin näkyvissä vetämällä se takaisin sen häipyessä zoomatusta alueesta.

en: Mouse panning
fi: Hiiren panarointi

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
fi: Panoroi ja zoomaa alue kun kohdistin siirtyy näkyvän alueen ulkopuolelle.

en: Mouse Restrain Margin
fi: Hiiren rajoituksen marginaali

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
fi: Hiiren rajoitusmarginaalin leveys

en: Pan Factor
fi: Panorointikerroin

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
fi: Siirrä zoomausaluetta tämän verran kun liikut alueella näppäimillä.

en: Focus Tracking
fi: Kohdistusseuranta

en: Enable focus tracking
fi: Ota kohdistusseuranta käyttöön

en: Move the zoom area when focus changes.
fi: Siirrä zoomausalue kun kohdistus vaihtuu

en: Fit zoom level to window on focus change
fi: Sovita zoomaustaso ikkunaan vaihdettaessa kohdistusta

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
fi: Sovita zoomattu alue ikkunaan, kun zoomattu alue liikkuu kohdistusseurannan takia.

en: Autoscale threshold
fi: Automaattiskaalauksen kynnysarvo

en: Only change zoom level (scale) on focus change if the target value is higher than this. Prevents zooming too far in on small popups etc.
fi: Vaihda suurennustasoa (skaalausta) kohdistuksen vaihtuessa jos kohdearvo on tätä suurempi. Estää liian suuren suurennuksen pienille ponnahdusikkunoille jne.

en: Always fit to window on focus track
fi: Sovita ikkuna aina kohdistusseurannassa

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
fi: Sovita zoomattu alue ikkunaan, kun zoomattu alue liikkuu kohdistusseurannan takia. Myös silloin, kun ikkuna ei ollut alun perin zoomattu.

en: Follow Focus Delay
fi: Kohdistuksenseurannan viive

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
fi: Yritä keskittää vain juuri valittu ikkuna jos hiirtä ei ole liikutettu näin moneen sekuntiin. Käytä tätä välttääksesi hypyt käyttäessäsi väljää kohdistusta.

en: Animation
fi: Animaatio

en: Speed
fi: Nopeus

en: Zoom Speed
fi: Zoomausnopeus

en: Timestep
fi: Aikaviive

en: Zoom Timestep
fi: Zoomauksen viive

en: Filter Linear
fi: Tasasuodatus

en: Use linear filter when zoomed in
fi: Käytä tasasuodatusta zoomattaessa sisään

en: JPEG image format plugin
fi: JPEG-kuvamuodon liitännäinen

en: Compression Quality
fi: Pakkauksen laatu

en: Quality of compression when saving JPEG images
fi: Pakkauksen laatu tallennettaessa JPEG-kuvia

en: Magnifier
fi: Suurennuslasi

en: Magnifier box
fi: Suurennuslaatikko

en: Initiate
fi: Aloita

en: General
fi: Yleiset

en: Mode
fi: Tila

en: Mode.
fi: Tila.

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Image overlay
fi: Kuvan päällystys

en: Fisheye
fi: Kalansilmä

en: Zoom factor for keyboard initiated magnifier.
fi: Zoomauskerroin näppäimistöltä käynnistettävälle suurentimelle.

en: Keep fully on screen
fi: Pidä kokonaan ruudulla

en: Keep fully on screen.
fi: Pidä kokonaan näytöllä

en: Width
fi: Leveys

en: Box width.
fi: Laatikon leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Box height.
fi: Laatikon korkeus

en: Border width
fi: Reunan leveys

en: Border widtht.
fi: Reunuksen leveys

en: Border color
fi: Reunan väri

en: Magnifier image
fi: Suurentajan kuvake

en: Magnifier image.
fi: Suurentajan kuvake.

en: Clip mask
fi: Leikemaski

en: Clip mask.
fi: Leikemaski.

en: X offset of the cursor
fi: Kursorin vaakapoikkeutus

en: X offset of the cursor.
fi: Kursorin vaakapoikkeutus.

en: Y offset of the cursor
fi: Kursorin pystypoikkeutus

en: Y offset of the cursor.
fi: Kursorin pystypoikkeutus.

en: Radius
fi: Säde

en: Radius of the magnification area.
fi: Suurennusalueen säde

en: Mouse position polling
fi: Hiiren sijainnin tarkkailu

en: Updates the mouse pointer position from the xserver
fi: Päivittää kohdistimen sijainnin x-palvelimelta

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: Mouse Poll Interval
fi: Hiiren seurantatiheys

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
fi: Hiiren paikan tarkistusväli millisekunneissa. Pienennä tätä vähentääksesi pätkimistä.

en: Negative
fi: Negatiivi

en: Used to set a window or screen negative
fi: Asettaa ikkunan tai näytön negatiiviksi

en: Toggle Window Negative
fi: Vaihda ikkuna negatiiviksi

en: Toggle active window negative
fi: Vaihda aktiivinen ikkuna negatiiviksi

en: Toggle Screen Negative
fi: Vaihda näyttö negatiiviksi

en: Toggle screen negative
fi: Vaihda näyttö negatiiviksi

en: Neg Windows
fi: Negatiivi-ikkunat

en: Windows to be negative by default
fi: Ikkunat jotka halutaan aina negatiiveiksi

en: Exclude Windows
fi: Ei käytössä näissä ikkunoissa

en: Windows to exclude from negating
fi: Ikkunat joita ei lainkaan haluta negatiiveiksi

en: Opacify
fi: Läpinäkyvoi

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
fi: Tee ikkunat hyvin näkyviksi siirtämällä hiiri niiden päälle

en: Toggle Opacify
fi: Käytä läpinäkyvoi toimintoa

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
fi: Käytä tätä kytkeäkseen läpinäkyvoi toimintoa päälle tai pois nopeasti. Aikaisemmin läpinäkyvät ikkunat eivät nollaantuneet jos ne kytkettiin pois näin.

en: Misc. Options
fi: Sekalaiset valinnat

en: Reset opacity to original values when toggling
fi: Nollaa läpinäkyvyys kun se kytketään päälle tai pois.

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
fi: Nollaa läpinäkyvoi toiminnolla muokatut ikkunat kun läpinäkyvoi toiminto kytketään päälle tai pois määrätyllä näppäinyhdistelmällä.

en: Delay until Opacification
fi: Läpinäkyvyyden viive

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
fi: Viive (millisekunneissa) ennen kuin läpinäkyvoi toiminto muuttaa läpynäkyvyyttä aktiivin ikkunan vaihtuessa.

en: Toggle Opacify on by default
fi: Käytä läpinäkyvoi toimintoa oletuksena

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
fi: Jos tämä asetus on päällä, läpinäkyvoi toiminto kytketään päälle sen käynnistyessä, joka tapahtuu yleensä Compizin käynnistyessä.

en: Only increase opacity if a window is blocking
fi: Vähennä läpinäkyvyyttä vain toisen ikkunan estäessä

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
fi: Vähennä kohdistetun ikkunan läpinäkyvyyttä vain jos sillä on yksi tai useampi ikkuna estämässä sen näkyvyyttä.

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
fi: Ohita viive kun uusi aktiivinen ikkuna on kohdistettuna

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
fi: Älä odota että osoittimen alla olevasta ikkunasta tulee kohdistettu ikkuna. Tämä mahdollistaa kohdistetun ikkunan välittömän näkemisen. Haluat luultavasti ottaa tämän pois käytöstä, jos et käytä "Napsauta kohdistaaksesi" -valintaa.

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
fi: Ohita viive kun jotkut ikkunat ovat jo läpinäkyviä

en: Windows that should be opacified.
fi: Ikkunat, jotka tulee läpinäkyvoida.

en: Opacity Levels
fi: Läpinäkyvyysasteet

en: Active Opacity
fi: Läpinäkyvyys aktiivisena

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
fi: Kohdistetun ikkunan minimi läpinäkyvyysarvo. Kohdistettu ikkuna saa joko tämän tai oletusarvon riippuen siitä mikä on suurempi.

en: Passive Opacity
fi: Passiivinen läpinäkyvyys

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
fi: Kohdistettua ikkunaa estävän ikkunan maksimi läpinäkyvyysarvo. Estävä ikkuna saa joko tämän tai oletusarvon riippuen siitä mikä on alhaisempi.

en: Put
fi: Laita

en: Put window
fi: Laita ikkuna

en: Put On Viewport
fi: Laita työtilaan

en: Move window to a certain viewport
fi: Siirrä ikkuna toiseen työtilaan

en: Put to arbitrary viewport
fi: Laita satunnaiseen työtilaan

en: Put On Viewport 1
fi: Laita työtilaan 1

en: Move window to viewport 1
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 1

en: Put On Viewport 2
fi: Laita työtilaan 2

en: Move window to viewport 2
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 2

en: Put On Viewport 3
fi: Laita työtilaan 3

en: Move window to viewport 3
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 3

en: Put On Viewport 4
fi: Laita työtilaan 4

en: Move window to viewport 4
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 4

en: Put On Viewport 5
fi: Laita työtilaan 5

en: Move window to viewport 5
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 5

en: Put On Viewport 6
fi: Laita työtilaan 6

en: Move window to viewport 6
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 6

en: Put On Viewport 7
fi: Laita työtilaan 7

en: Move window to viewport 7
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 7

en: Put On Viewport 8
fi: Laita työtilaan 8

en: Move window to viewport 8
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 8

en: Put On Viewport 9
fi: Laita työtilaan 9

en: Move window to viewport 9
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 9

en: Put On Viewport 10
fi: Laita työtilaan 10

en: Move window to viewport 10
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 10

en: Put On Viewport 11
fi: Laita työtilaan 11

en: Move window to viewport 11
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 11

en: Put On Viewport 12
fi: Laita työtilaan 12

en: Move window to viewport 12
fi: Siirrä ikkuna työtilaan 12

en: Put to adjacent viewport
fi: Laita vierekkäiseen työtilaan

en: Viewport Left
fi: Vasen työtila

en: Move window to the viewport on the left
fi: Siirrä ikkuna vasempaan työtilaan

en: Viewport Right
fi: Oikea työtila

en: Move window to the viewport on the right
fi: Siirrä ikkuna oikeaan työtilaan

en: Viewport Top
fi: Ylempi työtila

en: Move window to the viewport on the top
fi: Siirrä ikkuna ylempään työtilaan

en: Viewport Bottom
fi: Alempi työtila

en: Move window to the viewport on the bottom
fi: Siirrä ikkuna alempaan työtilaan

en: Put within viewport
fi: Laita työtilan sisälle

en: Put Center
fi: Laita keskelle

en: Move window to the center
fi: Siirrä ikkuna keskelle

en: Put Left
fi: Laita vasemmalle

en: Move window to the left edge
fi: Siirrä ikkuna vasempaan reunaan

en: Put Right
fi: Laita oikealle

en: Move window to the right edge
fi: Siirrä ikkuna oikeaan reunaan

en: Put Top
fi: Laita ylös

en: Move window to the top edge
fi: Siirrä ikkuna yläreunaan

en: Put Bottom
fi: Laita alas

en: Move window to the bottom edge
fi: Siirrä ikkuna alareunaan

en: Put Top Left
fi: Laita ylös vasemmalle

en: Move window to the top left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan yläkulmaan

en: Put Top Right
fi: Laita ylös oikealle

en: Move window to the top right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan yläkulmaan

en: Put Bottom Left
fi: Laita alas vasemmalle

en: Move window to the bottom left corner
fi: Siirrä ikkuna vasempaan alakulmaan

en: Put Bottom Right
fi: Laita alas oikealle

en: Move window to the bottom right corner
fi: Siirrä ikkuna oikeaan alakulmaan

en: Restore Position
fi: Palauta sijainti

en: Move window to the last position
fi: Siirrä ikkuna viimeiseen paikkaan

en: Put Pointer
fi: Aseta osoitin

en: Move window to the pointer position
fi: Siirrä ikkuna hiiren osoittimen kohdalle

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
fi: Siirrä ikkunaa mielivaltaisesti antamalla x, y ja tyyppi.

en: Padding
fi: Täyte

en: Pad Left
fi: Täyte vasemmalla

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
fi: Pikselien lukumäärä vasemmasta reunasta laskien, jonka jälkeen ikkuna jää paikalleen

en: Pad Right
fi: Täyte oikealla

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
fi: Pikselien lukumäärä oikeasta reunasta laskien, jonka jälkeen ikkuna jää paikalleen

en: Pad Top
fi: Täyte ylhäällä

en: Pad Bottom
fi: Täyte alhaalla

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
fi: Pikselien lukumäärä alareunasta laskien, jonka jälkeen ikkuna jää paikalleen

en: Unfocus Window
fi: Poista ikkunan kohdistus

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
fi: Poista ikkunan kohdistus jos se siirretään työtilasta pois

en: Window Center
fi: Ikkunan keskipiste

en: Put pointer uses the center of the window
fi: Osoittimen asetus käyttää ikkunan keskipistettä

en: Avoid Offscreen
fi: Vältä offscreenia

en: Avoids putting window borders offscreen
fi: Vältä ikkunoiden reunojen meneminen näytön reunan yli

en: Animation speed
fi: Animaationopeus

en: Animation timestep
fi: Animaation aikaviive

en: Resize Info
fi: Koonmuutostiedot

en: Display info on resize similar to marco
fi: Näytä ilmoitus kokoa muuttaessa samalla tavalla kuin Marco:ssä

en: Fade Time
fi: Häivytysaika

en: Fade time (in ms) for popup window
fi: Häivytyksen aika (millisekunneissa) ponnahdusviestiin

en: Show resize info for all windows.
fi: Näytä koonmuutostiedot

en: Text color.
fi: Tekstin väri.

en: Color of text on resize popup.
fi: Koonmuutoksen ponnahdusviestin tekstin väri.

en: Gradient Color 1
fi: Väriliu'un väri 1

en: Color 1 of the gradient background.
fi: Väri 1 liukuvärjätystä taustasta

en: Gradient Color 2
fi: Väriliu'un väri 2

en: Color 2 of the gradient background.
fi: Väri 2 liukuvärjätystä taustasta

en: Gradient Color 3
fi: Väriliu'un väri 3

en: Color 3 of the gradient background.
fi: Väri 3 liukuvärjätystä taustasta

en: Ring Switcher
fi: Rengasvaihdin

en: Key bindings
fi: Pikanäppäimet

en: Next Window
fi: Seuraava ikkuna

en: Show switcher if not visible and select next window.
fi: Näytä vaihdin ja valitse seuraava ikkuna.

en: Previous Window
fi: Edellinen ikkuna

en: Show switcher if not visible and select previous window.
fi: Näytä vaihdin ja valitse edellinen ikkuna.

en: Next Window (All Workspaces)
fi: Seuraava ikkuna (kaikki työtilat)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
fi: Näytä vaihdin ja valitse seuraava ikkuna kaikista ikkunoista.

en: Previous Window (All Workspaces)
fi: Edellinen ikkuna (kaikki työtilat)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
fi: Näytä vaihdin ja valitse edellinen ikkuna kaikista ikkunoista.

en: Next Window (Group)
fi: Seuraava ikkuna (ryhmä)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
fi: Näytä vaihdin ja valitse seuraava ikkuna nykyisestä ohjelmasta.

en: Previous Window (Group)
fi: Edellinen ikkuna (ryhmä)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
fi: Näytä vaihdin ja valitse edellinen ikkuna nykyisestä ohjelmasta.

en: Ring speed
fi: Renkaan nopeus

en: Inactive Window Opacity
fi: Passiivisen ikkunan läpinäkyvys

en: Overlay Icon
fi: Päällystyskuvake

en: Overlay an icon on windows in the ring
fi: Päällystä renkaan ikkunan kuvakkeella

en: Emblem
fi: Tunnus

en: Big
fi: Suuri

en: Darken Background
fi: Tummenna tausta

en: Show Minimized
fi: Näytä pienennetyt ikkunat

en: Allow Mouse Selection
fi: Salli valinta hiirellä

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
fi: Salli ikkunan valinta hiirellä, kun vaihdin on aktiivinen.

en: Ring appearance
fi: Renkaan ulkoasu

en: Ring Width
fi: Renkaan leveys

en: Ring width (in percent of the screen width)
fi: Renkaan leveys prosentteina ruudun korkeudesta

en: Ring Height
fi: Renkaan korkeus

en: Ring height (in percent of the screen height)
fi: Renkaan korkeus prosentteina ruudun korkeudesta

en: Thumbnail Width
fi: Esikatselukuvan leveys

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
fi: Suurin korkeus ikkunan esikatselukuvalle renkaassa

en: Thumbnail Height
fi: Esikatselukuvan korkeus

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
fi: Suurin leveys ikkunan esikatselukuvalle renkaassa

en: Minimum Brightness Factor
fi: Pienin kirkkauskerroin

en: Minimum Scale Factor
fi: Pienin skaalauskerroin

en: Window title display
fi: Ikkunan nimen näyttäminen

en: Show Window Title
fi: Näytä ikkunan otsikko

en: Show window title of currently selected window.
fi: Näytä valitun ikkunan otsikko.

en: Bold Font
fi: Lihavoitu kirjasin

en: Font Size
fi: Kirjasimen koko

en: Font size for the window title
fi: Ikkunan nimen fontin koko

en: Background Color
fi: Taustan väri

en: Background color for the window title
fi: Ikkunan nimen taustaväri

en: Font Color
fi: Kirjasimen väri

en: Font color for the window title
fi: Ikkunan nimen fontin väri

en: Text Placement
fi: Tekstin sijoittelu

en: Centered on screen
fi: Keskitetty näytölle

en: Above ring
fi: Renkaan yläpuolella

en: Below ring
fi: Renkaan alapuolella

en: Scale Addons
fi: Skaalauksen lisäosat

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window while in scale mode
fi: Sulje ikkuna skaalaustilassa oltaessa

en: Pull Window
fi: Vedä ikkuna esiin

en: Zoom Window
fi: Ikkunan lähennys

en: Window Title
fi: Ikkunan otsikko

en: Window Title Display
fi: Ikkunan otsikon näyttö

en: Highlighted window only
fi: Vain korostettu ikkuna

en: All windows
fi: Kaikki ikkunat

en: Use bold font for window title display
fi: Käytä lihavoitua fonttia ikkunan nimelle

en: Font size for window title display
fi: Ikkunan nimen fontti

en: Title Border Size
fi: Nimen kehyksen koko

en: Size of the border around the window title
fi: Ikkunan nimen kehyksen koko

en: Font color of the window title
fi: Ikkunan nimen fontin väri

en: Background color of the window title
fi: Ikkunan nimen taustaväri

en: Window Highlight
fi: Ikkunan korostus

en: Draw Window Highlight
fi: Piirrä ikkunan korostus

en: Highlight Color
fi: Korostuksen väri

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Organic - EXPERIMENTAL
fi: Orgaaninen - KOKEELLINEN

en: Window Pull
fi: Ikkunan esiinveto

en: Session Management
fi: Istunnon hallinta

en: Shift Switcher
fi: Selausvaihdin

en: Shift Switcher Plugin
fi: Selausvaihdinliitännäinen

en: Initiate switcher.
fi: Käynnistä vaihtaja.

en: Initiate (All Workspaces)
fi: Käynnistä (kaikki työtilat)

en: Initiate switcher (All Workspaces).
fi: Käynnistä vaihtaja (kaikki työtilat)

en: Terminate
fi: Lopeta

en: Terminate switcher.
fi: Sulje vaihdin.

en: Fade speed
fi: Häivytysnopeus

en: Fade in/out speed
fi: Sisään/uloshäivytyksen nopeus

en: Shift speed
fi: Selausnopeus

en: Shift animation speed
fi: Selausanimaation nopeus

en: Shift timestep
fi: Selauksen aikaväli

en: Shift Windows
fi: Selaa ikkunoita

en: Windows that should be shown in the shift switcher
fi: Ikkunat jotka näytetään selausvaihtimessa

en: Mouse speed
fi: Hiiren nopeus

en: Mouse movement speed
fi: Hiiren liikkumisnopeus

en: Click duration
fi: Napsautuksen kesto

en: Switcher mode
fi: Vaihtimen tila

en: Switcher mode.
fi: Vaihtimen tila.

en: Cover
fi: Peitto

en: Flip
fi: Kääntö

en: Max window size
fi: Ikkunan maksimikoko

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
fi: Ikkunan maksimikoko prosentteina ruudun leveydestä

en: Background intensity
fi: Taustan intensiteetti

en: Background intensity.
fi: Taustan intensiteetti.

en: Intensity
fi: Voimakkuus

en: Reflection intensity
fi: Heijastuksen intensiteetti

en: Flip angle
fi: Käännön kulma

en: Generate mipmaps
fi: Luo mipmapit

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Above
fi: Ylhäällä

en: Below
fi: Alhaalla

en: Snapping Windows
fi: Tarttuvat ikkunat

en: Shift
fi: Vaihto

en: Edges
fi: Reunat

en: Window edges
fi: Ikkunan reunat

en: Static Application Switcher
fi: Staattinen sovelluksen vaihtaja

en: Next window
fi: Seuraava ikkuna

en: Popup switcher if not visible and select next window
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse seuraava ikkuna

en: Prev window
fi: Edellinen ikkuna

en: Popup switcher if not visible and select previous window
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse edellinen ikkuna

en: Next window (All windows)
fi: Seuraava ikkuna (kaikki ikkunat)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse seuraava ikkuna kaikista ikkunoista

en: Prev window (All windows)
fi: Edellinen ikkuna (kaikki ikkunat)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse edellinen ikkuna kaikista ikkunoista

en: Next window (Group)
fi: Seuraava ikkuna (ryhmä)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse nykyisen ohjelman seuraava ikkuna.

en: Prev window (Group)
fi: Edellinen ikkuna (ryhmä)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
fi: Näytä vaihtaja, jos se ei ole näkyvissä, ja valitse nykyisen ohjelman edellinen ikkuna.

en: Next window (No popup)
fi: Seuraava ikkuna (ei ponnahdusikkunaa)

en: Select next window without showing the popup window.
fi: Valitse seuraava ikkuna näyttämättä ponnahdusikkunaa.

en: Prev window (No popup)
fi: Edellinen ikkuna (ei ponnahdusikkunaa)

en: Select previous window without showing the popup window.
fi: Valitse edellinen ikkuna näyttämättä ponnahdusikkunaa.

en: Next Panel
fi: Seuraava paneeli

en: Select next panel type window.
fi: Valitse seuraava paneeli-tyyppinen ikkuna.

en: Prev Panel
fi: Edellinen paneeli

en: Select previous panel type window.
fi: Valitse edellinen paneeli-tyyppinen ikkuna.

en: Switcher speed
fi: Vaihtajan nopeus

en: Switcher timestep
fi: Vaihtajan aikaviive

en: Switcher windows
fi: Vaihtimen ikkunat

en: Windows that should be shown in switcher
fi: Ikkunat, jotka näytetään vaihtimessa

en: Show minimized windows
fi: Näytä piennetyt ikkunat

en: Change to the viewport of the selected window while switching
fi: Siirry valitun ikkunan työtilaan vaihtaessa

en: Popup Window Delay
fi: Ponnahdusikkunan viive

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
fi: Viive (sekunneissa) ponnahdusikkunan näyttämiseen

en: Amount of saturation in percent
fi: Kylläisyyden määrä prosentteina

en: Amount of brightness in percent
fi: Kirkkauksen määrä prosentteina

en: Opacity
fi: Läpinäkyvyys

en: Amount of opacity in percent
fi: Läpinäkyvyyden määrä prosentteina

en: Icon
fi: Kuvake

en: Show icon next to thumbnail
fi: Näytä kuvake esikatselukuvan vieressä

en: Mipmap
fi: Mipmappi

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
fi: Luo mipmappeja parantaakseen skaalauksen laatua, jos mahdollista

en: Row Alignment
fi: Rivin sovitus

en: Alignment for rows that are not fully filled
fi: Sovitus riveihin, jotka eivät ole kokonaan täytettyjä

en: Left
fi: Vasen

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Right
fi: Oikea

en: Selected Window Highlight
fi: Valitun ikkunan korostus

en: Highlight Mode
fi: Korostustapa

en: Mode for highlighting the currently selected window
fi: Tapa korostaa valittu ikkuna

en: Bring Selected To Front
fi: Tuo valitut eteen

en: Show Rectangle
fi: Näytä ruutu

en: Minimized Window Highlight Rectangle
fi: Pienennetyn ikkunan korostusruutu

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
fi: Mihin korostusruutu tulee näyttää pienennetyille ikkunoille

en: Original Window Position
fi: Ikkunan alkuperäinen sijainti

en: Color of highlight rectangle
fi: Korostusruudun väri

en: Highlight Border Color
fi: Korostuksen reunan väri

en: Color of highlight rectangle border
fi: Korostusruudun reunan väri

en: Highlight Border Inlay Color
fi: Korostuksen reunan upotuksen väri

en: Color of inlay in highlight rectangle border
fi: Korostusruudun reunan upotuksen väri

en: Text
fi: Teksti

en: Render text to texture
fi: Piirrä tekstiä tekstuuriin

en: Window Previews
fi: Ikkunoiden esikatselut

en: Window thumbnails at the taskbar
fi: Pienoiskuvat ikkunoista tehtäväpalkissa

en: Settings
fi: Asetukset

en: Thumbnail Window Size
fi: Esikatselukuvan koko

en: Thumbnail window size.
fi: Esikatselukuvan koko

en: Show Delay
fi: Näytä viive

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
fi: Viive (millisekunneissa) ennen kuin esikatselukuva näytetään.

en: Thumbnail Border Size
fi: Esikatselukuvan reunan koko

en: Size of Thumbnail Border.
fi: Esikatselukuvan reunan koko.

en: Thumbnail Border Glow Color
fi: Esikatselukuvan reunan hehkun väri

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
fi: Esikatselukuvan taustan ja reunan hehkun väri.

en: Fade In/Out Duration
fi: Häivytyksen kesto

en: Fade In/Out Duration in seconds.
fi: Häivytyksen kesto sekunneissa.

en: Taskbar
fi: Tehtäväpalkki

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
fi: Tehtäväpalkki näyttää vain nykyisen työtilan ikkunat

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
fi: Aseta se, jos tehtäväpalkki näyttää vain nykyisen työtilan ikkunat.

en: Thumbnails Always on Top
fi: Esikatselukuvat aina päällimmäisenä

en: Paint Thumbnails Always on Top.
fi: Näytä esikatselukuvat aina päällimmäisenä.

en: Paint Window Like Background
fi: Näytä ikkuna taustan tapaan

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
fi: Näytä ikkuna ilman hehkua taustan tapaan.

en: Generate Mipmaps
fi: Luo mipmappeja

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
fi: Luo mipmappeja parantaakseen skaalauksen laatua, jos mahdollista.

en: Window title
fi: Ikkunan otsikko

en: Enable Titles
fi: Ota käyttöön otsikot

en: Show Window Title in Thumbnail.
fi: Näytä ikkunan otsikko esikatselukuvassa.

en: Should be the window title Bold.
fi: Pitäisikö ikkunan otsikko olla lihavoitu.

en: Window title Font Size.
fi: Ikkunan otsikon fontin koko.

en: Window title Font Color.
fi: Ikkunan otsikon fontin väri.

en: Viewport Switcher
fi: Työtilan vaihdin

en: Initiate viewport changes through several events
fi: Salli työtilan vaihto monin eri tavoin

en: Number-Based Viewport Switching
fi: Työtilan vaihto numeroilla

en: Begin Viewport Switch
fi: Aloita työtilan vaihto

en: Begin entering viewport number
fi: Aloita työtilan numberon kirjoittaminen

en: Go to specific viewport
fi: Mene tiettyyn työtilaan

en: Switch to Viewport 1
fi: Vaihda työtilaan 1

en: Switch to viewport 1
fi: Vaihda työtilaan 1

en: Switch to Viewport 2
fi: Vaihda työtilaan 2

en: Switch to viewport 2
fi: Vaihda työtilaan 2

en: Switch to Viewport 3
fi: Vaihda työtilaan 3

en: Switch to viewport 3
fi: Vaihda työtilaan 3

en: Switch to Viewport 4
fi: Vaihda työtilaan 4

en: Switch to viewport 4
fi: Vaihda työtilaan 4

en: Switch to Viewport 5
fi: Vaihda työtilaan 5

en: Switch to viewport 5
fi: Vaihda työtilaan 5

en: Switch to Viewport 6
fi: Vaihda työtilaan 6

en: Switch to viewport 6
fi: Vaihda työtilaan 6

en: Switch to Viewport 7
fi: Vaihda työtilaan 7

en: Switch to viewport 7
fi: Vaihda työtilaan 7

en: Switch to Viewport 8
fi: Vaihda työtilaan 8

en: Switch to viewport 8
fi: Vaihda työtilaan 8

en: Switch to Viewport 9
fi: Vaihda työtilaan 9

en: Switch to viewport 9
fi: Vaihda työtilaan 9

en: Switch to Viewport 10
fi: Vaihda työtilaan 10

en: Switch to viewport 10
fi: Vaihda työtilaan 10

en: Switch to Viewport 11
fi: Vaihda työtilaan 11

en: Switch to viewport 11
fi: Vaihda työtilaan 11

en: Switch to Viewport 12
fi: Vaihda työtilaan 12

en: Switch to viewport 12
fi: Vaihda työtilaan 12

en: Desktop-based Viewport Switching
fi: Työpöytäpohjainen työtilan vaihto

en: Move Left
fi: Siirry vasemmalle

en: Move to the left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Move Right
fi: Siirry oikealle

en: Move to the right
fi: Siirrä oikealle

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move Down
fi: Siirry alas

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Move Next
fi: Siirry seuraavaan

en: Move to the next viewport
fi: Siirrä seuraavaan työtilaan

en: Move Prev
fi: Siirry edelliseen

en: Move to the previous viewport
fi: Siirrä edelliseen työtilaan

en: Initiate plugin action
fi: Salli liitännäisen toiminta

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
fi: Salli/estä valitun liitännäisen toiminta

en: Plugin for initiate action
fi: Liitännäinen toiminnon käynnistämiseen

en: Plugin for initiate/action action
fi: Liitännäinen toiminnon käynnistämiseen

en: Action name for initiate
fi: Toiminnon nimi käynnistämiseen

en: Action name for initiate/terminate
fi: Toiminnon nimi käynnistämiseen/sulkemiseen

en: Window Rules
fi: Ikkunan säännöt

en: Set windows rules
fi: Aseta ikkunan säännöt

en: Matches
fi: Täsmää

en: Skip taskbar
fi: Sivuuta tehtäväpalkki

en: Don't show application in taskbar
fi: Älä näytä ohjelmaa tehtäväpalkissa

en: Skip pager
fi: Sivuuta työtilanvaihtaja

en: Don't show application in pager
fi: Älä näytä ohjelmaa sivuttajassa

en: Above others windows
fi: Muiden ikkunoiden päällä

en: Below others windows
fi: Muiden ikkunoiden alla

en: Sticky
fi: Tarttuva

en: Sticky windows
fi: Tarttuvat ikkunat

en: Fullscreen
fi: Kokoruutu

en: Fullscreen windows
fi: Koko näytön ikkunat

en: Maximized
fi: Suurennetut

en: Maximized windows
fi: Suurennetut ikkunat

en: No ARGB visuals
fi: Ei ARGB-visuaaleja

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
fi: Ikkunat, jotka eivät tue läpinäkyvyyttä

en: Non movable windows
fi: Ikkunat, joita ei voi siirtää

en: Set window as non movable
fi: Ikkunaa ei voi siirtää

en: Non resizable windows
fi: Ikkunat, joiden kokoa ei voi muuttaa

en: Set window as non resizable
fi: Ikkunan kokoa ei voi muuttaa

en: Non minimizable windows
fi: Ikkunat, joita ei voi pienentää

en: Set window as non minimizable
fi: Ikkunaa ei voi pienentää

en: Non maximizable windows
fi: Ikkunat, joita ei voi suurentaa

en: Set window as non maximizable
fi: Ikkunaa ei voi suurentaa

en: Non closable windows
fi: Ikkunat, joita ei voi sulkea

en: Set window as non closable
fi: Ikkunaa ei voi sulkea

en: No focus
fi: Ei kohdistusta

en: Windows will not have focus
fi: Ikkunoilla ei tule olemaan fokusoituja

en: Size rules
fi: Sovituksen säännöt

en: Fixed Size Windows
fi: Ikkunat, joiden kokoa ei voi muuttaa

en: Sized Windows
fi: Sovitut ikkunat

en: Windows that should be resized by default
fi: Ikkunat, joiden kokoa tulee muuttaa oletuksena

en: Width values
fi: Leveysarvot

en: Height values
fi: Korkeusarvot

en: Workarounds
fi: Kiertokeinot

en: Marco-like workarounds.
fi: Marcon kaltaiset kiertokeinot.

en: Legacy Fullscreen Support
fi: Kokoruututilan tuki

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
fi: Laita Wine ja vanhempien sovellusten kokonäyttötila toimimaan oikein.

en: Firefox Menu Fix
fi: Firefox-valikon korjaus

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
fi: Korjaa Firefox- ja Thunderbird-valikoiden ikkunatyypit.

en: OpenOffice.org Menu Fix
fi: OpenOffice.orgin valikkokorjaus

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
fi: Korjaa ikkunatyyppi OpenOffice.org-valikoissa.

en: Notification Daemon Fix
fi: Ilmoitus taustaprosessin korjaus

en: Fix window type of notification daemon windows.
fi: Korjaa ilmoitusten taustaprosessien ikkunoiden ikkunatyyppit.

en: Java Window Fix
fi: Java-ikkunan korjaus

en: Fix window type of various Java windows.
fi: Korjaa erinäisten Java-ikkunoiden ikkunatyypit

en: Qt Window Fix
fi: Qt-ikkunakorjaus

en: Fix window type of various Qt windows.
fi: Korjaa eri Qt-ikkunoiden ikkunatyypit

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
fi: AIGLX pirstoituneiden parametrien korjaus

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
fi: Korjaa rikkinäinen glProgramEnvParameter4f sovellus.

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
fi: Korjaa näytön päivitys  kun XGL ja fglrx ovat käytössä.

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
fi: Paikka rikkinäiselle GLX_MESA_copy_sub_buffer kun XGL ja fglrx ovat käytössä.

en: Force synchronization between X and GLX
fi: Pakota synkronisointi X:n ja GLX:n välillä

en: Force synchronization between X and GLX, which may help for window parts not redrawing correctly when using Nvidia drivers, but also may decrease performance.
fi: Pakota synkronisointi X:n ja GLX:n välillä, mikä voi auttaa jos ikkunoiden osat eivät piirry uudelleen oikein Nvidia-ajureita käytettäessä. Laskee kuitenkin myös suorituskykyä.

en: Window stickyness
fi: Ikkunan tahmaisuus
