compiz-plugins-main - en to hu translation catalogue (791 entries)

en: Animations
hu: Animációk

en: Use various animations as window effects
hu: Különféle animációk használata ablakeffektusokhoz.

en: Open Animation
hu: Megnyitási animáció

en: Animation Selection
hu: Animáció kiválasztása

en: Open Effect
hu: Megnyitási effekt

en: The animation effect shown when creating a window.
hu: Az animációs effektus alkalmazása az ablak megnyitása esetén.

en: Duration
hu: Időtartam

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
hu: Az animációs effektus időtartama az ablak megnyitása esetén.

en: Window Match
hu: Ablak összerendelés

en: The windows that will be animated.
hu: Animálandó ablakok

en: Options
hu: Beállítások

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
hu: Érték hozzárendelések vesszővel elválasztva az animációk alapbeállításainak felülbírálására. Például: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Random Effects
hu: Véletlenszerű effektusok

en: Pool
hu: Gyűjtemény

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to use all effects.
hu: Véletlenszerű effektushasználat engedélyezése esetén a használandó effektus a gyűjteményből kerül kiválasztásra. Kattintson az Alapállapot gombra a teljes lista visszaállításához.

en: Close Animation
hu: Bezárási animáció

en: Close Effect
hu: Bezárási effektus

en: The animation effect shown when closing a window.
hu: Az animációs effektus alkalmazása az ablak bezárása esetén.

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
hu: Az animációs effektus időtartama az ablak bezárása esetén.

en: Minimize Animation
hu: Minimalizálási animáció

en: Minimize Effect
hu: Minimalizálási effekt

en: The animation effect shown when minimizing a window.
hu: Az animációs effektus alkalmazása az ablak minimalizálása esetén.

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
hu: Az animációs effektus időtartama az ablakra fókuszálás esetén

en: Shade Animation
hu: Felgördítés animáció

en: Shade Effect
hu: Felgördítés effektus

en: The animation effect shown when shading a window.
hu: Az animációs effektus alkalmazása az ablak felgördítése esetén.

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
hu: Az animációs effektus időtartama az ablak felgördítése esetén.

en: Window that should animate with this effect when shaded.
hu: Az ablakok tálcára helyezéskor ezt az animációt használják.

en: Focus Animation
hu: Fókusz animáció

en: Focus Effect
hu: Fókusz effekt

en: The animation effect shown when focusing a window.
hu: Az animációs effektus alkalmazása az ablakra fókuszálás esetén.

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
hu: Az animációs effektus időtartama az ablakra fókuszálás esetén.

en: Window that should animate with this effect when focused.
hu: Az ablakok aktiváláskor ezt az animációt használják.

en: Effect Settings
hu: Effektus beállítások

en: Curved Fold
hu: Hajlított redők

en: Curved Fold Amplitude Multiplier
hu: Hajlított redők méretszorzója

en: Fold amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
hu: A hajlított redők mérete össze lesz szorozva ezzel az értékkel. Negatív érték esetén a redők kifordulnak.

en: Zoom to TaskBar on Minimize
hu: Nagyítás a tálcára, minimalizálásnál

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
hu: Minimalizálás során az ablak nagyításának célja a tálca legyen a Hajlított redők effektus esetén.

en: Dodge
hu: Félreugrás

en: Dodge Gap Ratio
hu: Félreugrás helyköze

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
hu: Félreugrás animáció indítása és a fókuszálás közötti időköz.

en: Dream
hu: Álom

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
hu: Minimalizálás során az ablak nagyításának célja a tálca legyen a Álom effektus esetén.

en: Glide 1
hu: Siklás 1

en: Away Position
hu: Távoli pozíció

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
hu: Ablak távolsága az animáció végén (1.0: Közeli ablak, -2.0: Távoli ablak).

en: Away Angle
hu: Távoli szög

en: Angle of window at the end of the animation.
hu: Az ablak iránya az animáció végére.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
hu: Minimalizálás során az ablak nagyításának célja a tálca legyen a Siklás 1 effektus esetén.

en: Glide 2
hu: Siklás 2

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
hu: Minimalizálás során az ablak nagyításának célja a tálca legyen a Siklás 2 effektus esetén.

en: Horizontal Folds
hu: Vízszintes redők

en: Horizontal Folds Amplitude Multiplier
hu: Vízszintes redők méretszorzója

en: Number of Horizontal Folds
hu: Vízszintes redők száma

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
hu: Vízszintes redők száma a Vízszintes gyűrődés animációnál.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
hu: Minimalizálás során az ablak nagyításának célja a tálca legyen a Vízszintes redők effektus esetén.

en: Magic Lamp
hu: Csodalámpa

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
hu: Csodalámpa végpontjának mozgatása megnyitáskor és bezáráskor

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
hu: Csodalámpa effektus végpontjának mozgatása az egérmutató segítségével megnyitáskor és bezáráskor.

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
hu: Csodalámpa rácsának vízszintes felbontás

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
hu: Varázslámpa hálójának felbontása (csak függőlegesen). Ez a szám adja meg, hogy a görbe hány pontból álljon. Magasabb szám, lágyabb görbét eredményez. Viszont csökkenti a teljesítményt (magas CPU használat).

en: Magic Lamp Max Waves
hu: Csodalámpa maximális hullámok száma

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
hu: Hullámok maximális száma a Varázslámpa effektusnál.

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
hu: Csodalámpa hullámok minimális nagysága

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
hu: Minimális kitérés (hullámok mérete) a Varázslámpa effektusnál.

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
hu: Csodalámpa hullámok nagysága

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
hu: Maximális kitérés (hullámok mérete) a Varázslámpa effektusnál.

en: Magic Lamp Open Start Width
hu: Csodalámpa megnyitása így történik

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
hu: Nyitó és záró effektus szélessége a  Varázslámpa hatásnál.

en: Roll Up
hu: Feltekeredik

en: Rollup Fixed Interior
hu: Felgördítésnél rögzített ablaktartalom

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
hu: Kötött ablaktartalom Felgördítés animáció közben.

en: Sidekick
hu: Társ

en: Sidekick Number of Rotations
hu: Fordulatok száma

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
hu: Fordulatok száma a Szenzáció animáció alatt (10 százalék véletlenszerű eltéréssel).

en: Sidekick Springiness
hu: Rugalmasság

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
hu: Mennyire legyen rugó-szerű a Szenzáció animáció.

en: Zoom from Center
hu: Nagyítás középről

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
hu: Nagyítás középről kockaforgatás alatt

en: Off
hu: Ki

en: Minimize/Unminimize Only
hu: Csak minimalizáláskor és eredeti méretre visszaállításkor

en: Open/Close Only
hu: Megnyitás és bezárás esetén

en: On
hu: Be

en: Vacuum
hu: Vákuum

en: Vacuum Open/Close Moving End
hu: Vákuum végpontjának mozgatása megnyitáskor és bezáráskor

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
hu: Porszívó effektus végpontjának mozgatása az egérmutató segítségével megnyitáskor és bezáráskor.

en: Vacuum Grid Y Resolution
hu: Vákuum háló függőleges felbontás

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
hu: Vákuum hálójának felbontása (csak függőlegesen). Ez a szám adja meg, hogy a görbe hány pontból álljon. Magasabb szám, lágyabb görbét eredményez. Viszont csökkenti a teljesítményt (magas CPU használat).

en: Vacuum Open Start Width
hu: Vákuum kezdő szélessége

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
hu: Nyitó és záró effektus szélessége a Vakum hatásnál.

en: Wave
hu: Hullámzó

en: Wave Width
hu: Hullám szélessége

en: The width of the wave relative to the window height.
hu: Hullámok maximális mérete arányosan az ablak magasságával.

en: Wave Amplitude Multiplier
hu: Hullám magasságszorzója

en: Wave amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
hu: A hullám magassága össze lesz szorozva ezzel az értékkel. Negatív érték esetén a hullámok kifordulnak.

en: Zoom
hu: Nagyító

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
hu: Nagyítás középről „nagyítás” animáció alatt.

en: Zoom Springiness
hu: Nagyítás rugalmassága

en: How spring-like the Zoom animation should be.
hu: Mennyire legyen rugó-szerű a Közelítés animáció.

en: Random Animations For All Events
hu: Véletlenszerű animáció minden esemény hatására

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
hu: Minden esemény effektusa véletlenszerűen kerül kiválasztásra, figyelmen kívül hagyva a beállított effektust. Amennyiben egy esemény számára a Nincs lehetőség kerül kiválasztása, úgy az az esemény nem lesz effektussal ellátva.

en: Animation Time Step
hu: Animációs időköz

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
hu: Az animáció egyes fázisainak leképzése között eltelt idő ezredmásodpercben megadva. Nagyobb értéket megadva az animáció szaggatottá válhat.

en: None
hu: Nincs

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Fade
hu: Elhalványul

en: Color filter
hu: Színszűrő

en: Filter colors for accessibility purposes
hu: Színek szűrése a könnyebb kezelés érdekében

en: Toggle window filtering
hu: Ablakszűrő kapcsoló

en: Toggle filtering for currently focused window.
hu: Szűrő kapcsolása az aktív ablakon.

en: Toggle screen filtering
hu: Képernyőszűrő kapcsoló

en: Toggle filtering for every window on the screen.
hu: Szűrő kapcsolása minden ablakon.

en: Switch filter
hu: Szűrő váltása

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
hu: Válassza ki a szűrő listából melyeket szeretné használni: lehet mindet vagy csak egy szűrőt alkalmazni (Ez a lehetőség egyesével próbálja ki a szűrőket és néha visszaugrik a „minden szűrő” módra).

en: Filter window decorations
hu: Ablakdíszítés szűrése

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
hu: Ablakdíszítés (keret és címsor) is szűrve lesz ugyanúgy mint az ablak tartalma.

en: Filtered windows
hu: Kiszűrt ablakok

en: Windows to be filtered by default.
hu: Alapértelmezés szerint szűrt ablakok

en: Exclude windows
hu: Kizárt ablakok

en: Windows to exclude from filtering.
hu: Ezek az ablakok ne legyenek szűrve.

en: Filters files
hu: Fájlok szűrése

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
hu: Egyszerű szöveges fájlok listája, amiket alkalmazni kell ha a képernyőn kiszűrt ablakok vannak.

en: Expo
hu: Közszemle

en: Expo Plugin
hu: Közszemle bővítmény

en: Bindings
hu: Összerendelések

en: Expo key
hu: Közszemle indítógomb

en: Engage wall expo mode key binding
hu: Billentyű alkalmazása közszemléhez

en: Expo button
hu: Közszemle gomb

en: Engage wall expo mode button binding
hu: Gomb alkalmazása közszemléhez

en: Expo edge
hu: Közszemle indítóél

en: Engage wall expo mode edge binding
hu: Képernyőszél érzékenység közszemléhez

en: Double click time
hu: Dupla kattintás ideje

en: Timeframe to execute a double click
hu: Idővonal a dupla kattintás végrehajtásához

en: Drag&amp;drop
hu: Fogd és vidd

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
hu: Gyorsbillentyű a fogd-és-vidd az ablakokat funkcióhoz

en: Exit expo
hu: Kilépés közszemléből

en: Button binding to exit expo
hu: Gyorsbillentyű a közszemléből kilépéshez

en: Next viewport
hu: Következő munkalap

en: Button binding to switch to next viewport in expo
hu: Gyorsbillentyű közszemlében következő munkalapra váltáskor

en: Previous viewport
hu: Előző munkalap

en: Behaviour
hu: Viselkedés

en: Zoom time
hu: Nagyítási idő

en: Duration of the zoomout animation
hu: Nagyítás animáció hossza

en: Immediate moves
hu: Azonnali mozgások

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
hu: Válassza ki, hogy közszemlében az ablakok mozgatása azonnali legyen - ez más dolgok között bizonytalanságot okozhat.

en: Expo Animation
hu: Közszemle animációja

en: Animation used when switching to expo mode
hu: Animáció használata közszemlére váltáskor

en: Fade + Zoom
hu: Halványít és nagyít

en: Vortex
hu: Csavarodás

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Deformation
hu: Alakváltozás

en: Deformation of the expo wall
hu: Közszemle fal alakváltozása

en: Tilt
hu: Csempe

en: Curve
hu: Hajlítás

en: Distance
hu: Távolság

en: Distance of the expo wall
hu: Közszemle fal távolsága

en: Viewport distance
hu: Munkalapok távolsága

en: Distance between viewports
hu: Távolság a munkalapok között

en: Aspect Ratio
hu: Méretarány

en: Expo mode aspect ratio
hu: Közszemle mód képaránya

en: Curve strength
hu: Hajlítás erőssége

en: Strength of the deformation in curve mode
hu: Az alakváltozás nagysága hajlított módban

en: Hide panels/docks in expo
hu: Panelek elrejtése közszemle módban

en: Hide panels/docks in expo.
hu: Panelek elrejtése közszemle módban.

en: Mipmaps
hu: MIP térképek

en: Generate mipmaps in expo mode
hu: MIP térképek létrehozása a közszemléhez

en: Multi Output Mode
hu: Többkimenetes mód

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
hu: Válassza ki hogyan jelenjen meg a közszemle fal több megjelenítő használatakor.

en: One big wall
hu: Egy nagy fal

en: One wall per output
hu: Egy nagy fal kimenetenként

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Inactive viewport brightness.
hu: Inaktív munkalap fényereje.

en: Saturation
hu: Színtelítettség

en: Inactive viewport saturation.
hu: Inaktív munkalap színtelítettsége.

en: Reflection
hu: Tükröződés

en: Show a reflection of the viewports on the ground
hu: Mutassa a nézetek tükröződését a talajon

en: Ground color(near)
hu: Alapzat színe a közelben

en: Color of the ground (near).
hu: Alapzat színe a közelben.

en: Ground color(far)
hu: Alapzat színe a távolban

en: Color of the ground (far).
hu: Alapzat színe a távolban.

en: Reflection ground size
hu: Tükröződés mérete az alapzaton

en: Reflection ground size.
hu: Tükröződés mérete az alapzaton.

en: Reflection Scale
hu: Tükröződés mérete

en: Scale factor of the expo wall reflection
hu: Közszemle fal tükröződésének nagyítása

en: Enhanced Zoom Desktop
hu: Kibővített asztal nagyítás

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
hu: Kibővített nagyítási funkciók elsősorban látássérült emberek számára

en: Zoom In/Out
hu: Nagyítás/Kicsinyítés

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Zoom Box
hu: Nagyító

en: Zoom in on a boxed area
hu: Kijelölt terület nagyítása

en: Mouse Behaviour
hu: Egér viselkedés

en: Center the mouse
hu: Kurzor középre

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
hu: Egérmutató képernyő közepére helyezése (nagyítási mértékre való tekintet nélkül)

en: Specific Zoom
hu: Megadott nagyítás

en: Zoom Specific Level 1
hu: Megadott 1. nagyítási arány

en: Zoom to the specific zoom level 1
hu: Nagyítás a megadott első nagyítási szint szerint

en: Specific zoom factor 1
hu: Megadott 1. nagyítási arány

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
hu: Nagyítás mértéke az első gyorsbillentyű hatására

en: Zoom Specific Level 2
hu: Megadott 2. nagyítási arány

en: Zoom to the specific zoom level 2
hu: Nagyítás a megadott második nagyítási szint szerint

en: Specific zoom factor 2
hu: Megadott 2. nagyítási arány

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
hu: Nagyítás mértéke az második gyorsbillentyű hatására

en: Zoom Specific Level 3
hu: Megadott 3. nagyítási arány

en: Zoom to the specific zoom level 3
hu: Nagyítás a megadott harmadik nagyítási szint szerint

en: Specific zoom factor 3
hu: Megadott 3. nagyítási arány

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
hu: Nagyítás mértéke az harmadik gyorsbillentyű hatására

en: Target Focused Window on Specific level
hu: Megadott nagyítási mérték alkalmazása aktív ablakra

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
hu: Engedélyezd, hogy az aktív ablakra ugorj ha beállítasz egy bizonyos nagyítást. Egérkövetés nem lehetséges.

en: Zoom Area Movement
hu: Nagyított terület mozgása

en: Toggle zoom area lock
hu: Nagyítási terület zárolása

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
hu: Nagyítási terület zárolása, hogy ne tudjon változni eseményeknél

en: Panning
hu: Követés

en: Pan Zoom Left
hu: Nagyítás követése balra

en: Pan (move) the zoom area left
hu: Kövesse (mozgassa) a nagyított területet balra

en: Pan Zoom Right
hu: Nagyítás követése jobbra

en: Pan (move) the zoom area right
hu: Kövesse (mozgassa) a nagyított területet jobbra

en: Pan Zoom Up
hu: Nagyítás követése fölfelé

en: Pan (move) the zoom area up
hu: Kövesse (mozgassa) a nagyított területet fölfelé

en: Pan Zoom Down
hu: Nagyítás követése lefelé

en: Pan (move) the zoom area down
hu: Kövesse (mozgassa) a nagyított területet lefelé

en: Fitting
hu: Kitöltés

en: Fit the window to the zoom level
hu: Ablak kitöltése a nagyítás mértékéhez

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
hu: Ablak újraméretezése így  alkalmazkodik a nagyítási mértékhez.

en: Fit zoomed area to window
hu: Nagyított terület kiterjesztése az ablakba

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
hu: Nagyítás/Kicsinyítés, hogy az aktív ablak maximálisan nagyítva legyen, de teljesen látható maradjon.

en: Zoom factor
hu: Nagyítási arány

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
hu: Nagyítás/Kicsinyítés mértéke. Magasabb érték gyorsabb nagyítást eredményez.

en: Minimum zoom factor
hu: Minimális nagyítás

en: The minimum allowed zoom factor. A value of 0.5 equals 2x zoom, a value of 0.25 equals 4x zoom.
hu: A minimálisan megengedett nagyítás mértéke. A 0,5-ös érték 2x-es nagyításnak felel meg, a 0,25-ös érték pedig 4x-es nagyításnak felel meg.

en: Sync Mouse
hu: Egér szinkronizálása

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
hu: Mindig maradjon a nagyított terület szinkronban az egér alatti területtel, és visszafelé. Válaszd ezt ha nem akarsz nagyított kurzort látni, vagy rejteni akarod azt. A nagyított terület úgy fog mozogni mint a kurzor.

en: Scale the mouse pointer
hu: Egérmutató méretezése

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
hu: Engedélyezd, hogy arányosan nagyobb egérmutatót kapj ha közelítesz.

en: Dynamic mouse pointer scale
hu: Dinamikus egérmutató átméretezés

en: When scaling the mouse pointer, this option makes the scale adjust according to the current level of zoom.
hu: Az egérmutató átméretezésekor ez a beállítás adja meg az átméretezés mértékét, az aktuális nagyítás értékétől függően.

en: Static mouse pointer scale
hu: Statikus egérmutató méretezés

en: When not using a dynamic mouse pointer scale, this is the scale factor for the mouse pointer.
hu: Amikor a dinamikus egérmutató átméretezés nincs használatban ez az egérmutató méretezési érték lesz érvényes..

en: Hide original mouse pointer
hu: Eredeti egérkurzor elrejtése

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
hu: Eredeti egérkurzor elrejtése amikor az egér nagyítva illetve átméretezve van

en: Restrain the mouse to the zoom area
hu: Egérmutató korlátozása a nagyítási területre

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
hu: Maradjon a nagyított kurzor látható ha elhagyja a nagyító területet.

en: Mouse panning
hu: Egérkövetés

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
hu: Nagyítási terület követése ha az egér elhagyja a látható területet.

en: Mouse Restrain Margin
hu: Egér korlátozásának távolsága

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
hu: Margó szélessége amikor megpróbálja korlátozni az egeret.

en: Pan Factor
hu: Követési lépték

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
hu: Nagyított terület mozgatása amikor billentyűkkel változtatod a nagyított területet.

en: Focus Tracking
hu: Fókuszkövetés

en: Enable focus tracking
hu: Fókuszkövetés engedélyezése

en: Move the zoom area when focus changes.
hu: Nagyítási terület mozgatása ha a fókusz változik.

en: Fit zoom level to window on focus change
hu: Nagyítás mértékének kiterjesztése az ablakhoz fókusz váltáskor

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
hu: Nagyító terület kitöltése az ablakban amikor a nagyított terület mozog, mint a fókuszkövetés eredménye.

en: Autoscale threshold
hu: Automatikus határérték

en: Only change zoom level (scale) on focus change if the target value is higher than this. Prevents zooming too far in on small popups etc.
hu: Csak akkor változtassa meg a nagyítás mértékét (áttekintő üzemmódban), ha a célérték magasabb az itt megadottnál. Ezzel a lehetőséggel elkerülhető a kis ablakok túl kicsire történő kicsinyítése.

en: Always fit to window on focus track
hu: Mindig alkalmazkodjon az ablakhoz fókuszkövetésnél

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
hu: Nagyított terület kiterjesztése az ablakba amikor mozog, mint a fókuszkövetés eredménye. Ha kezdetben nincs közelítve.

en: Follow Focus Delay
hu: Kövesse a fókusz késleltetését

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
hu: Csak akkor állítsa középre az új fókuszban lévő ablakot ha ennyi másodpercig az egér nem mozog. Használd, hogy elkerüld az ugrálást azonnali fókusznál.

en: Animation
hu: Animáció

en: Speed
hu: Sebesség

en: Zoom Speed
hu: Nagyítás sebessége

en: Timestep
hu: Időköz

en: Zoom Timestep
hu: Nagyítás időköz

en: Filter Linear
hu: Lineáris szűrő

en: Use linear filter when zoomed in
hu: Lineáris szűrő használata nagyításnál

en: JPEG image format plugin
hu: JPEG képformátum bővítmény

en: Compression Quality
hu: Tömörítés minősége

en: Quality of compression when saving JPEG images
hu: Tömörítés minősége JPEG képfájl mentésekor

en: Magnifier
hu: Nagyító

en: Magnifier box
hu: Nagyított terület

en: Initiate
hu: Kezdeti

en: General
hu: Általános

en: Mode
hu: Üzemmód

en: Mode.
hu: Üzemmód.

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Image overlay
hu: Átfedő kép

en: Fisheye
hu: Halszem

en: Zoom factor for keyboard initiated magnifier.
hu: Billentyűzetről indított nagyító nagyítása.

en: Keep fully on screen
hu: Képernyőn tartás

en: Keep fully on screen.
hu: Az ablak teljesen a képernyőn marad.

en: Width
hu: Szélesség

en: Box width.
hu: Terület szélessége

en: Height
hu: Magasság

en: Box height.
hu: Terület magassága

en: Border width
hu: Keret vastagsága

en: Border widtht.
hu: A keret vastagsága.

en: Border color
hu: Keretszín

en: Magnifier image
hu: Nagyított kép

en: Magnifier image.
hu: Nagyított kép

en: Clip mask
hu: Kivágás maszkja

en: Clip mask.
hu: Kivágás maszkja.

en: X offset of the cursor
hu: Kurzor vízszintes eltolása

en: X offset of the cursor.
hu: Kurzor vízszintes eltolása.

en: Y offset of the cursor
hu: Kurzor függőleges eltolása

en: Y offset of the cursor.
hu: Kurzor függőleges eltolása.

en: Radius
hu: Sugár

en: Radius of the magnification area.
hu: A nagyított terület sugara.

en: Mouse position polling
hu: Egérpozíció lekérdezése

en: Updates the mouse pointer position from the xserver
hu: Az egérpozíció lekérdezése az X kiszolgálótól.

en: Misc
hu: Egyebek

en: Mouse Poll Interval
hu: Egér lekérdezési időköz

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
hu: Milyen gyakran ellenőrizze a kurzor helyzetét ezredmásodpercben megadva. Állítsa kisebbre, hogy a szaggatott mozgást elkerülje.

en: Negative
hu: Inverz

en: Used to set a window or screen negative
hu: Az ablak vagy a képernyő inverzbe váltására szolgál

en: Toggle Window Negative
hu: Képernyő inverzbe váltása

en: Toggle active window negative
hu: Aktív ablak inverzbe váltása

en: Toggle Screen Negative
hu: Képernyő inverzbe váltása

en: Toggle screen negative
hu: Képernyő inverzbe váltása

en: Neg Windows
hu: Inverz ablakok

en: Windows to be negative by default
hu: Alapértelmezés szerint inverz ablakok

en: Exclude Windows
hu: Kizárt ablakok

en: Windows to exclude from negating
hu: Ezek az ablakok ne jelenjenek meg inverzben

en: Opacify
hu: Átlátszatlanság

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
hu: Ablakok láthatóvá tétele az egérmutató ráhúzásával

en: Toggle Opacify
hu: Átlátszatlanság kapcsoló

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
hu: Ezzel az opcióval az átlátszatlanság azonnal be- és kikapcsolható. Előzőleg átlátszatlanná tett ablakokat nem kell visszaállítani, ha ezzel a módszerrel tiltja le őket.

en: Misc. Options
hu: További beállítások

en: Reset opacity to original values when toggling
hu: Átlátszatlanság kapcsolásánál az eredeti értékének alkalmazása

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
hu: Az átlátszatlanság visszaállítása az eredeti értékekre az összes ablaknál, amelynél az átlátszatlanság a megadott billentyűzetkombinációval át lett kapcsolva.

en: Delay until Opacification
hu: Késleltetés átlátszatlanság változtatásakor

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
hu: Aktív ablak váltása utáni késleltetés (másodpercben megadva), mielőtt az átlátszatlanság megváltozik.

en: Toggle Opacify on by default
hu: Átlátszatlanság bekapcsolása alapértelmezésként

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
hu: Ezzel az opcióval az átlátszatlanság alkalmazása az Átlátszatlanság bővítmény indításakor történik meg. Ez rendszerint a Compiz indításakor esedékes.

en: Only increase opacity if a window is blocking
hu: Átlátszatlanság növelése blokkolt ablakoknál

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
hu: Csak akkor növekedjen meg az ablak átlátszatlansága, ha egy vagy több ablak blokkolja a láthatóságát.

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
hu: Késleltetés elhagyása, amikor az új aktív ablak már fókuszban van.

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
hu: Ne várjon, ha a követendő ablak már fókuszban van. Ezzel a lehetőséggel a fókuszált ablak azonnal láthatóvá válik. Kattintáskor történő fókuszálás mellőzése esetén érdemes ezt a szolgáltatást kikapcsolni.

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
hu: Késleltetés elhagyása, amikor az átlátszatlanság már csökken egy vagy több ablak esetében.

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
hu: Ezzel az opcióval az új ablakok azonnal átlátszatlanok lesznek, amikor már egy vagy több ablakot láthatatlanná tett. Ez a viselkedés gyorsabb, ha az elrejtett ablakok között kell keresni.

en: Windows that should be opacified.
hu: Átlátszatlan ablaktípusok.

en: Opacity Levels
hu: Átlátszatlansági szintek

en: Active Opacity
hu: Aktív átlátszatlanság

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
hu: Az aktuális célablak minimális átlátszatlansága százalékban megadva. A célablak átlátszatlansága vagy az itt megadott érték, vagy az előre beállított átlátszatlanság érték közül az magasabb érték.

en: Passive Opacity
hu: Passzív átlátszatlanság

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
hu: Az aktuális célablakot blokkoló ablak maximális átlátszatlansága százalékban megadva. A Blokkoló ablak átlátszatlansága vagy az itt megadott érték, vagy az előre beállított átlátszatlanság érték közül az alacsonyabb érték.

en: Put
hu: Elhelyezés

en: Put window
hu: Ablak elhelyezése

en: Put On Viewport
hu: Elhelyezés a munkalapon

en: Move window to a certain viewport
hu: Ablak áthelyezése a megadott munkalapra

en: Put to arbitrary viewport
hu: Elhelyezés bármelyik munkalapra

en: Put On Viewport 1
hu: Elhelyezés az 1. munkalapon

en: Move window to viewport 1
hu: Áthelyezés az 1. munkalapra

en: Put On Viewport 2
hu: Elhelyezés a 2. munkalapon

en: Move window to viewport 2
hu: Áthelyezés a 2. munkalapra

en: Put On Viewport 3
hu: Elhelyezés a 3. munkalapon

en: Move window to viewport 3
hu: Áthelyezés a 3. munkalapra

en: Put On Viewport 4
hu: Elhelyezés a 4. munkalapon

en: Move window to viewport 4
hu: Áthelyezés a 4. munkalapra

en: Put On Viewport 5
hu: Elhelyezés az 5. munkalapon

en: Move window to viewport 5
hu: Áthelyezés az 5. munkalapra

en: Put On Viewport 6
hu: Elhelyezés a 6. munkalapon

en: Move window to viewport 6
hu: Áthelyezés a 6. munkalapra

en: Put On Viewport 7
hu: Elhelyezés a 7. munkalapon

en: Move window to viewport 7
hu: Áthelyezés a 7. munkalapra

en: Put On Viewport 8
hu: Elhelyezés a 8. munkalapon

en: Move window to viewport 8
hu: Áthelyezés a 8. munkalapra

en: Put On Viewport 9
hu: Elhelyezés a 9. munkalapon

en: Move window to viewport 9
hu: Áthelyezés a 9. munkalapra

en: Put On Viewport 10
hu: Elhelyezés a 10. munkalapon

en: Move window to viewport 10
hu: Áthelyezés a 10. munkalapra

en: Put On Viewport 11
hu: Elhelyezés a 11. munkalapon

en: Move window to viewport 11
hu: Áthelyezés a 11. munkalapra

en: Put On Viewport 12
hu: Elhelyezés a 12. munkalapon

en: Move window to viewport 12
hu: Áthelyezés a 12. munkalapra

en: Put to adjacent viewport
hu: Elhelyezés szomszédos munkalapra

en: Viewport Left
hu: Munkalap balra

en: Move window to the viewport on the left
hu: Ablak áthelyezése a bal oldali munkalapra

en: Viewport Right
hu: Munkalap jobbra

en: Move window to the viewport on the right
hu: Ablak áthelyezése a jobb oldali munkalapra

en: Viewport Top
hu: Munkalap fent

en: Move window to the viewport on the top
hu: Ablak áthelyezése a felső munkalapra

en: Viewport Bottom
hu: Munkalap lent

en: Move window to the viewport on the bottom
hu: Ablak áthelyezése az alsó munkalapra

en: Put within viewport
hu: Elhelyezés a munkalapon belül

en: Put Center
hu: Elhelyezés középre

en: Move window to the center
hu: Ablak áthelyezése középre

en: Put Left
hu: Elhelyezés balra

en: Move window to the left edge
hu: Ablak áthelyezése a bal oldalra

en: Put Right
hu: Elhelyezés jobbra

en: Move window to the right edge
hu: Ablak áthelyezése a jobb oldalra

en: Put Top
hu: Elhelyezés felülre

en: Move window to the top edge
hu: Ablak áthelyezése a felülre

en: Put Bottom
hu: Elhelyezés alulra

en: Move window to the bottom edge
hu: Ablak áthelyezése alulra

en: Put Top Left
hu: Elhelyezés balra felülre

en: Move window to the top left corner
hu: Ablak áthelyezése a bal felső sarokba

en: Put Top Right
hu: Elhelyezés jobbra felülre

en: Move window to the top right corner
hu: Ablak áthelyezése a jobb felső sarokba

en: Put Bottom Left
hu: Elhelyezés balra alulra

en: Move window to the bottom left corner
hu: Ablak áthelyezése a bal alsó sarokba

en: Put Bottom Right
hu: Elhelyezés jobbra alulra

en: Move window to the bottom right corner
hu: Ablak áthelyezése a jobb alsó sarokba

en: Restore Position
hu: Helyzet visszaállítása

en: Move window to the last position
hu: Ablak áthelyezése az előző helyzetbe

en: Put Pointer
hu: Elhelyezés egérrel

en: Move window to the pointer position
hu: Ablak áthelyezése a egérmutatóhoz

en: Put To Next Output
hu: Elhelyezés a következő kimeneti eszközre

en: Move window to the next output device
hu: Ablak áthelyezése az következő kimeneti eszközre

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
hu: Tetszőleges ablakmozgatás a koordináták és a típus megadásával.

en: Padding
hu: Helykitöltés

en: Pad Left
hu: Helykitöltő balra

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
hu: Az bal oldali éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Pad Right
hu: Helykitöltő balra

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
hu: Az jobb oldali éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Pad Top
hu: Helykitöltő fent

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
hu: Az felső éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Pad Bottom
hu: Helykitöltő lent

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
hu: Az alsó éltől való távolság képpontban, amelyen az ablakok nem léphetnek túl

en: Unfocus Window
hu: Ablakfókusz eltávolítás

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
hu: Ablakfókusz eltávolítás, ha az ablak a munkalapon kívülre kerül

en: Window Center
hu: Középre az ablakot

en: Put pointer uses the center of the window
hu: Egérmutató elhelyezése az ablak közepére

en: Avoid Offscreen
hu: Csak a képernyőn

en: Avoids putting window borders offscreen
hu: Az opció bekapcsolásával meggátolható, hogy az ablak a képernyőn kívülre kerüljön.

en: Animation speed
hu: Animáció sebessége

en: Animation timestep
hu: Animációs időköz

en: Resize Info
hu: Átméretezési információ

en: Display info on resize similar to marco
hu: Ablakátméretezési információk megjelenítése a Marco módján

en: Fade Time
hu: Elhalványítási idő

en: Fade time (in ms) for popup window
hu: A felbukkanó ablakok áttűnési ideje (ezredmásodpercben megadva)

en: Show resize info for all windows.
hu: Átméretezési információ megjelenítése minden ablakhoz.

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
hu: Átméretezési információ megjelenítése minden ablakhoz, így nem csak azoknál az ablakoknál jelenik meg ez az információ, ahol az átméretezés lépésköze nagyobb, mint 1.

en: Text color.
hu: Szöveg színe.

en: Color of text on resize popup.
hu: A szöveg színe az átméretező ablakon.

en: Gradient Color 1
hu: Színátmenet első színe

en: Color 1 of the gradient background.
hu: A háttér színátmenetének első színe.

en: Gradient Color 2
hu: Színátmenet második színe

en: Color 2 of the gradient background.
hu: A háttér színátmenetének második színe.

en: Gradient Color 3
hu: Színátmenet harmadik színe

en: Color 3 of the gradient background.
hu: A háttér színátmenetének harmadik színe.

en: Ring Switcher
hu: Gyűrűk ura

en: Key bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Next Window
hu: Következő ablak

en: Show switcher if not visible and select next window.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a következő ablak kiválasztása.

en: Previous Window
hu: Előző ablak

en: Show switcher if not visible and select previous window.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az előző ablak kiválasztása

en: Next Window (All Workspaces)
hu: Következő ablak (összes munkaterület)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül a következő ablak kiválasztása.

en: Previous Window (All Workspaces)
hu: Előző ablak (összes munkaterület)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül az előző ablak kiválasztása.

en: Next Window (Group)
hu: Következő ablak (csoportok)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül a következő ablak kiválasztása.

en: Previous Window (Group)
hu: Előző ablak (csoportok)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül az előző ablak kiválasztása.

en: Ring speed
hu: Gyűrű sebesség

en: Ring timestep
hu: Gyűrű időköz

en: Inactive Window Opacity
hu: Inaktív ablakok átlátszósága

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
hu: Átlátszatlanság mértéke (százalékban megadva) a nem kiválasztott ablakokhoz a gyűrűben.

en: Ring Windows
hu: Gyűrű ablak

en: Windows that should be shown in ring
hu: A gyűrűben megjelenítendő ablaktípusok

en: Overlay Icon
hu: Átfedő ikon

en: Overlay an icon on windows in the ring
hu: Ikon átfedése az ablakon a gyűrűben

en: Emblem
hu: Embléma

en: Big
hu: Nagy

en: Darken Background
hu: Háttér elsötétítése

en: Darken background when showing the ring
hu: Háttér elsötétítése a gyűrű megjelenítésekor

en: Show Minimized
hu: Minimalizált ablakok megjelenítése

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
hu: Minimalizált, felgörgetett és asztal megjelenítése módban is látható ablakok megjelenítése.

en: Allow Mouse Selection
hu: Egérrel történő választás engedélyezése

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
hu: Egérrel történő ablakválasztás engedélyezése miközben az ablakváltó aktív.

en: Ring appearance
hu: Gyűrű megjelenés

en: Rotate Ring Clockwise on Next
hu: Gyűrű forgatása az óramutató járása szerint

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
hu: Gyűrű forgatása a következő ablakhoz az óramutató járása szerint ahelyett, hogy azzal ellentétesen forogna.

en: Ring Width
hu: Gyűrű szélesség

en: Ring width (in percent of the screen width)
hu: Gyűrű vízszintes mérete (a képernyő méretének százalékában)

en: Ring Height
hu: Gyűrű magasság

en: Ring height (in percent of the screen height)
hu: Gyűrű függőleges mérete (a képernyő méretének százalékában)

en: Thumbnail Width
hu: Előnézet szélessége

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
hu: Előnézet maximális vízszintes mérete a gyűrűben

en: Thumbnail Height
hu: Előnézet magassága

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
hu: Előnézet maximális függőleges mérete a gyűrűben

en: Minimum Brightness Factor
hu: Minimális fényerőarány

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
hu: Megadja a minimális fényerőt arányát a gyűrűben lévő ablakokhoz. A távolabb lévő ablakok fényereje kisebb.

en: Minimum Scale Factor
hu: Minimális méretarány

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
hu: Megadja a minimális mérete arányát a gyűrűben lévő ablakokhoz. A távolabb lévő ablakok kisebbek.

en: Window title display
hu: Ablak címsorának megjelenítése

en: Show Window Title
hu: Ablak címsorának megjelenítése

en: Show window title of currently selected window.
hu: A kiválasztott ablak címsorának megjelenítése.

en: Bold Font
hu: Félkövér betűstílus

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
hu: Megadja, hogy az ablakok címsora félkövér betűvel legyen vagy sem.

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Font size for the window title
hu: Az ablak címsorának betűmérete

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Background color for the window title
hu: Az ablak címsorának háttérszíne

en: Font Color
hu: Betűszín

en: Font color for the window title
hu: Az ablak címsorának betűszíne

en: Text Placement
hu: Szövegelhelyezés módja

en: Selects where to place the window title.
hu: Megadja, hogy az ablakok címsora hova kerüljön.

en: Centered on screen
hu: Középen a képen

en: Above ring
hu: Gyűrű felett

en: Below ring
hu: Gyűrű alatt

en: Scale Addons
hu: Áttekintés bővítmény

en: Some useful additions to the scale plugin
hu: Néhány hasznos kiegészítés az Áttekintés bővítményhez

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Close windows while in scale mode
hu: Ablaktípusok, amelyek áttekintő nézetben nem jelennek meg

en: Close window while in scale mode
hu: Ablak bezárása áttekintő nézetben

en: Pull Window
hu: Ablak átrántása

en: Pull window to current viewport while in scale mode
hu: Ablakok átrántása az aktuális munkalapra áttekintő nézetben

en: Zoom Window
hu: Ablakok nagyítása

en: Zoom window while in scale mode
hu: Ablakok nagyítása áttekintő nézetben

en: Window Title
hu: Ablak címsor

en: Window Title Display
hu: Ablak címsorának megjelenítése

en: Window title display in scale mode
hu: Ablak címsorának megjelenítése áttekintő módban

en: No display
hu: Nincs megjelenítve

en: Highlighted window only
hu: Csak a kijelölt ablakot

en: All windows
hu: Minden ablak

en: Use bold font for window title display
hu: Félkövér betűstílus az ablak címsorának megjelenítéséhez

en: Font size for window title display
hu: Az ablak címsorának betűmérete

en: Title Border Size
hu: Címsor keret méret

en: Size of the border around the window title
hu: Keret vastagsága az ablak címsora körül

en: Font color of the window title
hu: Az ablak címsorának betűszíne

en: Background color of the window title
hu: Az ablak címsorának háttérszíne

en: Window Highlight
hu: Ablak kijelölése

en: Draw Window Highlight
hu: Ablakkijelölő megjelenítése

en: Highlights the hovered window with the given color
hu: Kijelöli a követett ablakot a megadott színnel.

en: Highlight Color
hu: Kijelölés színe

en: Color used for highlighting the hovered window
hu: Követett ablak kijelölőszíne

en: Window Layout Mode
hu: Ablakelrendezés módja

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
hu: Megadja az ablakelrendezés módját áttekintő módban

en: Normal
hu: Szokványos

en: Organic - EXPERIMENTAL
hu: Organikus – KÍSÉRLETI

en: Window Pull
hu: Ablak átrántása

en: Constrain Pull To Screen
hu: Képernyőre kényszerítés

en: Make sure windows are fully visible after pulling them to another viewport
hu: Ablakok teljesen láthatóvá tétele egy másik munkaterületre húzás során

en: Exit Scale On Pull
hu: Húzásra kilépés az áttekintő nézetből

en: Exit scale mode after a window has been pulled.
hu: Kilépés az áttekintő nézetből egy ablak húzása esetén.

en: Session Management
hu: Munkamenet kezelés

en: Talk to session manager and save/load window state
hu: Ablak állapotának elmentése és visszatöltése a munkamenet-kezelővel

en: Save Legacy Apps
hu: Mentés örökölt alkalmazásoknál is

en: Also try to save and restore legacy apps that don't support the X session management protocol. This setting only should be used in KDE, as only KDE's session manager also saves those applications.
hu: Örökölt alkalmazások állapotának elmentése és visszatöltése. Az örökölt alkalmazások nem támogatják a X kiszolgáló munkamenet-kezelő protokollját. Ez a beállítás csak a KDE ablakkezelőben alkalmazható, ahol a KDE munkamenet-kezelője is elmenti az alkalmazások állapotát.

en: Windows to ignore
hu: Figyelmen kívül hagyott ablakok

en: Matching windows will not be handled by the session plugin
hu: Egyező ablakokat nem fogja kezelni a munkamenet bővítmény

en: Shift Switcher
hu: Fortélyos ablakváltó

en: Shift Switcher Plugin
hu: Fortélyos ablakváltó bővítmény

en: Initiate switcher.
hu: Ablakváltó indítása

en: Initiate (All Workspaces)
hu: Indítás (összes munkaterület)

en: Initiate switcher (All Workspaces).
hu: Ablakváltó indítása (összes munkaterület)

en: Terminate
hu: Megszakítás

en: Terminate switcher.
hu: Váltás leállítása.

en: Fade speed
hu: Elhalványulás sebessége

en: Fade in/out speed
hu: Áttűnés sebessége

en: Shift speed
hu: Váltás sebessége

en: Shift animation speed
hu: Váltás animációs sebessége

en: Shift timestep
hu: Váltás időköz

en: Shift Windows
hu: Ablakok váltása

en: Windows that should be shown in the shift switcher
hu: Fortélyos ablakváltóban megjelenő ablakok

en: Mouse speed
hu: Egérmozgatás sebessége

en: Mouse movement speed
hu: Egérmozgás sebessége

en: Click duration
hu: Kattintás időtartama

en: Maximum click duration in miliseconds.
hu: Maximális kattintási hossz ezredmásodpercben.

en: Switcher mode
hu: Váltás módja

en: Switcher mode.
hu: Az ablakváltás módja.

en: Cover
hu: Árnyék

en: Flip
hu: Pattog

en: Max window size
hu: Maximum ablak méret

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
hu: Maximum ablak méret (a képernyő méretének százalékában)

en: Background intensity
hu: Háttér intenzitása

en: Background intensity.
hu: Háttér intenzitása.

en: Hide non Desktop windows
hu: Összes nem asztali ablak elrejtése

en: Hide all non Desktop windows during switching
hu: Az összes nem asztali ablak elrejtése váltás közben

en: Intensity
hu: Intenzitás

en: Reflection intensity
hu: Tükröződés intenzitása

en: Flip angle
hu: Pattogás szöge

en: Rotation angle of the flip animation
hu: Forgatás szöge

en: Cover offset
hu: Árnyék eltolása

en: Cover movement offset.
hu: Árnyékmozgatás eltolása

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
hu: Ikon átfedése az ablakon a Fortélyos ablakváltóban

en: Generate mipmaps
hu: MIP térképek létrehozása

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
hu: Válassza ki hogyan jelenjen meg a ablakváltó több megjelenítő használatakor.

en: Disabled
hu: Letiltva

en: On activated output
hu: Csak az aktív kimeneten

en: One big switcher
hu: Egy nagy váltó

en: Above
hu: Felülre

en: Below
hu: Alatt

en: Snapping Windows
hu: Ragadós ablakok

en: Enables windows edges resistance
hu: Legyen az ablakéleknek ellenállása

en: Avoid Snap Modifier
hu: Ragadósság módosítás tiltása

en: Use this bindings to avoid snapping.
hu: Ezeknek a kötéseknek a használata a ragadósság elkerüléséhez.

en: Snap Type
hu: Ragadósság

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
hu: Válasszon a 'Élvonzás', 'Élek ellenállása' vagy a 'Élek' mód között.

en: Edge resistance
hu: Élek ellenállásának távolsága

en: Edge attraction
hu: Élvonzás távolsága

en: Edges
hu: Élek

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
hu: Igazítás a 'Képernyőélekhez', 'Ablakélekhez' vagy 'Mindkettőhöz'.

en: Screen edges
hu: Képernyőélekhez

en: Window edges
hu: Ablakélekhez

en: Edge Resistance Distance
hu: Élek ellenállásának távolsága

en: The distance until edge resistance takes place.
hu: Az a hatótávolság ahonnan az ablakélek ellenállása működésbe lép.

en: Edge Attraction Distance
hu: Élvonzás távolsága

en: The distance until edge attraction takes place.
hu: Az a hatótávolság ahonnan az élvonzás működésbe lép.

en: Static Application Switcher
hu: Állandó ablakváltó megjelenítése

en: Next window
hu: Következő ablak

en: Popup switcher if not visible and select next window
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a következő ablak kiválasztása.

en: Prev window
hu: Előző ablak

en: Popup switcher if not visible and select previous window
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az előző ablak kiválasztása

en: Next window (All windows)
hu: Következő ablak (minden ablak közül)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül a következő ablak kiválasztása.

en: Prev window (All windows)
hu: Előző ablak (minden ablak közül)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül az előző ablak kiválasztása.

en: Next window (Group)
hu: Következő ablak (csoportok)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül a következő ablak kiválasztása.

en: Prev window (Group)
hu: Előző ablak (csoportok)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a jelenlegi alkalmazás ablakai közül az előző ablak kiválasztása.

en: Next window (No popup)
hu: Következő ablak (előugró ablakok nélkül)

en: Select next window without showing the popup window.
hu: Következő ablak kiválasztása az ablakváltó megjelenítése nélkül.

en: Prev window (No popup)
hu: Előző ablak (előugró ablakok nélkül)

en: Select previous window without showing the popup window.
hu: Előző ablak kiválasztása az ablakváltó megjelenítése nélkül.

en: Next Panel
hu: Következő panel

en: Select next panel type window.
hu: Következő panel típusú ablak kiválasztása.

en: Prev Panel
hu: Előző panel

en: Select previous panel type window.
hu: Előző panel típusú ablak kiválasztása.

en: Switcher speed
hu: Váltás sebessége

en: Switcher timestep
hu: Váltás időköz

en: Switcher windows
hu: Váltandó ablakok

en: Windows that should be shown in switcher
hu: Ablakváltóban megjelenő ablakok

en: Show minimized windows
hu: Minimalizált ablakok megjelenítése

en: Auto Change Viewport
hu: Munkalap automatikus váltása

en: Change to the viewport of the selected window while switching
hu: Váltás a kiválasztott ablak munkalapjára ablakváltás közben

en: Popup Window Delay
hu: Előugró ablakok késleltetése

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
hu: Előugró ablak megjelenítési késleltetése másodpercben megadva.

en: Allow selection of windows from the switcher window with the mouse
hu: Egérrel történő ablakválasztás engedélyezése miközben az ablakváltó aktív

en: Amount of saturation in percent
hu: Színtelítettség mértéke százalékban megadva

en: Amount of brightness in percent
hu: Fényerő mértéke százalékban megadva

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Amount of opacity in percent
hu: Átlátszatlanság mértéke százalékban megadva

en: Icon
hu: Ikon

en: Show icon next to thumbnail
hu: Ikon megjelenítése előnézeti képként

en: Mipmap
hu: MIP térképek

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
hu: MIP térképek készítése, hacsak lehetséges, a jobb minőségű skálázás érdekében

en: Row Alignment
hu: Sor igazítása

en: Alignment for rows that are not fully filled
hu: Nem teljesen kitöltött sorok igazítása

en: Left
hu: Balra

en: Centered
hu: Középre helyezett

en: Right
hu: Jobbra

en: Selected Window Highlight
hu: Kijelölt ablak kiemelése

en: Highlight Mode
hu: Kijelölés módja

en: Mode for highlighting the currently selected window
hu: Kiválasztott ablak kiemelés módja

en: Bring Selected To Front
hu: Kiválasztott előtérbe hozása

en: Show Rectangle
hu: Négyszög megjelenítése

en: Minimized Window Highlight Rectangle
hu: Minimalizált ablak kijelölő téglalap

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
hu: Minimalizált ablakok kijelölő téglalapjának elhelyezkedése

en: Taskbar Entry
hu: Tálca

en: Original Window Position
hu: Eredeti ablakpozíció

en: Color of highlight rectangle
hu: Kiválasztó téglalap kitöltőszíne

en: Highlight Border Color
hu: Kijelölés keretszíne

en: Color of highlight rectangle border
hu: Kiválasztó téglalap keretszíne

en: Highlight Border Inlay Color
hu: Kijelölés belső keretszíne

en: Color of inlay in highlight rectangle border
hu: Kiválasztó téglalap belső keretszíne

en: Text
hu: Szöveg

en: Render text to texture
hu: Szöveg textúrára leképzése

en: Window Previews
hu: Ablak előnézetek

en: Window thumbnails at the taskbar
hu: Ablakok előnézete megjelenítése a tálcán

en: Settings
hu: Beállítások

en: Thumbnail Window Size
hu: Előnézet ablakméret

en: Thumbnail window size.
hu: Az előnézeti ablak mérete.

en: Show Delay
hu: Megjelenítés késleltetése

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
hu: Késleltetés (ezredmásodpercben) mielőtt a előnézet megjelenik.

en: Thumbnail Border Size
hu: Előnézet keretméret

en: Size of Thumbnail Border.
hu: Az előnézeti kép keretmérete.

en: Thumbnail Border Glow Color
hu: Előnézet keret ragyogásának színe

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
hu: Előnézet háttérszíne és a keret ragyogásának színe.

en: Fade In/Out Duration
hu: Áttűnés időtartama

en: Fade In/Out Duration in seconds.
hu: Áttűnés időtartama másodpercekben.

en: Taskbar
hu: Tálca

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
hu: A tálca csak az aktuális munkalapon lévő ablakokat jeleníti meg

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
hu: Állítsa be ezt a lehetőséget, ha a Tálca csak az aktuális munkalapon lévő ablakokat jeleníti meg.

en: Thumbnails Always on Top
hu: Előnézet mindig felül

en: Paint Thumbnails Always on Top.
hu: Előnézet megjelenítése mindig felül.

en: Paint Window Like Background
hu: Ablak megjelenítése megegyezik a háttérével

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
hu: Ablak megjelenítése megegyezik a háttérével ragyogás leképzése helyett.

en: Generate Mipmaps
hu: MIP térképek létrehozása

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
hu: MIP térképek készítése, hacsak lehetséges, a jobb minőségű skálázás érdekében

en: Window title
hu: Ablak címsor

en: Enable Titles
hu: Címsorok engedélyezése

en: Show Window Title in Thumbnail.
hu: Ablak címsorának megjelenítése az előnézeti képen.

en: Should be the window title Bold.
hu: Ablak címsorának megjelenítése félkövér betűstílussal.

en: Window title Font Size.
hu: Ablak címsor betűméret.

en: Window title Font Color.
hu: Ablak címsor betűszín.

en: Viewport Switcher
hu: Munkalapváltó

en: Initiate viewport changes through several events
hu: Események hatására induljon a munkalapváltás

en: Number-Based Viewport Switching
hu: Munkalapváltás szám alapján

en: Begin Viewport Switch
hu: Munkalapváltás indítása

en: Begin entering viewport number
hu: Adja meg a munkalap számát

en: Go to specific viewport
hu: Váltás a megadott munkalapra

en: Switch to Viewport 1
hu: Váltás az 1. munkalapra

en: Switch to viewport 1
hu: Váltás az 1. munkalapra

en: Switch to Viewport 2
hu: Váltás a 2. munkalapra

en: Switch to viewport 2
hu: Váltás a 2. munkalapra

en: Switch to Viewport 3
hu: Váltás a 3. munkalapra

en: Switch to viewport 3
hu: Váltás a 3. munkalapra

en: Switch to Viewport 4
hu: Váltás a 4. munkalapra

en: Switch to viewport 4
hu: Váltás a 4. munkalapra

en: Switch to Viewport 5
hu: Váltás az 5. munkalapra

en: Switch to viewport 5
hu: Váltás az 5. munkalapra

en: Switch to Viewport 6
hu: Váltás a 6. munkalapra

en: Switch to viewport 6
hu: Váltás a 6. munkalapra

en: Switch to Viewport 7
hu: Váltás a 7. munkalapra

en: Switch to viewport 7
hu: Váltás a 7. munkalapra

en: Switch to Viewport 8
hu: Váltás a 8. munkalapra

en: Switch to viewport 8
hu: Váltás a 8. munkalapra

en: Switch to Viewport 9
hu: Váltás a 9. munkalapra

en: Switch to viewport 9
hu: Váltás a 9. munkalapra

en: Switch to Viewport 10
hu: Váltás a 10. munkalapra

en: Switch to viewport 10
hu: Váltás a 10. munkalapra

en: Switch to Viewport 11
hu: Váltás a 11. munkalapra

en: Switch to viewport 11
hu: Váltás a 11. munkalapra

en: Switch to Viewport 12
hu: Váltás a 12. munkalapra

en: Switch to viewport 12
hu: Váltás a 12. munkalapra

en: Desktop-based Viewport Switching
hu: Asztal-alapú munkalap váltás

en: Move Left
hu: Mozgás balra

en: Move to the left
hu: Mozgás a jobb oldali munkalapra

en: Move Right
hu: Mozgás jobbra

en: Move to the right
hu: Mozgás a bal oldali munkalapra

en: Move Up
hu: Mozgás felfelé

en: Move up
hu: Mozgás a fenti munkalapra

en: Move Down
hu: Mozgás lefelé

en: Move down
hu: Mozgás a lenti munkalapra

en: Move Next
hu: Mozgás a következőre

en: Move to the next viewport
hu: Mozgás a következő munkalapra

en: Move Prev
hu: Mozgás az előzőre

en: Move to the previous viewport
hu: Mozgás az előző munkalapra

en: Initiate plugin action
hu: Bővítmény akció indítása

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
hu: Kiválasztott bővítmény akció indítása vagy leállítása

en: Plugin for initiate action
hu: Bővítmény az akció indításához

en: Plugin for initiate/action action
hu: Bővítmény az akció indításához

en: Action name for initiate
hu: Indítandó akció neve

en: Action name for initiate/terminate
hu: Az indítandó vagy leállítandó akció neve

en: Window Rules
hu: Ablakszabályok

en: Set windows rules
hu: Ablakszabályok beállítása

en: Matches
hu: Összerendelések

en: Skip taskbar
hu: Tálca kihagyása

en: Don't show application in taskbar
hu: Azon programok listája, amely futásuk alatt sem jelenhetnek meg a tálcán

en: Skip pager
hu: Elrejtés a munkaterület-váltóról

en: Don't show application in pager
hu: Azon programok listája, amely futásuk alatt sem jelenhetnek meg a munkaterület váltón

en: Above others windows
hu: Más ablakok felett

en: Below others windows
hu: Más ablakok alatt

en: Sticky
hu: Ragadós

en: Sticky windows
hu: Ragadós ablakok

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyős üzemmód

en: Fullscreen windows
hu: Teljes képernyős ablakok

en: Maximized
hu: Maximalizált

en: Maximized windows
hu: Maximalizált ablakok

en: No ARGB visuals
hu: Hiányzó ARGB kiterjesztések

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
hu: Ablakok, amelyek nem támogatják az átlátszóságot.

en: Non movable windows
hu: Nem áthelyezhető ablak

en: Set window as non movable
hu: Beállítás nem áthelyezhető ablaknak

en: Non resizable windows
hu: Nem átméretezhető ablak

en: Set window as non resizable
hu: Beállítás nem átméretezhető ablaknak

en: Non minimizable windows
hu: Nem minimalizálható ablak

en: Set window as non minimizable
hu: Beállítás nem minimalizálható ablaknak

en: Non maximizable windows
hu: Nem maximalizálható ablak

en: Set window as non maximizable
hu: Beállítás nem maximalizálható ablaknak

en: Non closable windows
hu: Nem bezárható ablak

en: Set window as non closable
hu: Beállítás nem bezárható ablaknak

en: No focus
hu: Nincs fókuszban

en: Windows will not have focus
hu: Ablakok fókuszának tiltása

en: Size rules
hu: Méretszabályok

en: Fixed Size Windows
hu: Rögzített méretű ablakok

en: Sized Windows
hu: Átméretezett ablak

en: Windows that should be resized by default
hu: Átméretezendő ablakok

en: Width values
hu: Szélesség érték

en: Height values
hu: Magasságértékek

en: Workarounds
hu: Hibajavítások

en: Marco-like workarounds.
hu: Marco témához szánt hibajavítások

en: Legacy Fullscreen Support
hu: Örökölt teljes képernyős programok támogatása

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
hu: Teljes képernyős Wine és örökölt alkalmazások helyes megjelenítése.

en: Firefox Menu Fix
hu: Firefox menük javítása

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
hu: Ablaktípus javítás az Firefox és Thunderbird programok menüihez.

en: OpenOffice.org Menu Fix
hu: OpenOffice.org menük javítása

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
hu: Ablaktípus javítás az OpenOffice.org program menüihez.

en: Notification Daemon Fix
hu: Értesítés démon javítása

en: Fix window type of notification daemon windows.
hu: Ablaktípus javítás az értesítési ablakokhoz.

en: Java Window Fix
hu: Java ablakok javítása

en: Fix window type of various Java windows.
hu: Ablaktípus javítás számos Java ablakfajtához.

en: Qt Window Fix
hu: Qt ablakok javítása

en: Fix window type of various Qt windows.
hu: Ablaktípus javítás számos Qt ablakfajtához.

en: Convert Urgency to Demands Attention
hu: Fontos figyelemfelkeltés átalakítása igénnyé

en: Make "urgent" windows also "demand attention".
hu: A „Sürgős” jelölésű ablakot „Figyelmet igényel” jelölésűvé alakítja.

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
hu: AIGLX helytelen paraméter-használat javítás

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
hu: Hibás glProgramEnvParameter4f megvalósítás javítása.

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
hu: Képernyőfrissítés javítása XGL ablakkezelőben.

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
hu: Az fglrx meghajtóprogram hibás GLX_MESA_copy_sub_buffer megvalósítás javítása.

en: Force synchronization between X and GLX
hu: Kötelező szinkronizáció az X és GLX között

en: Force synchronization between X and GLX, which may help for window parts not redrawing correctly when using Nvidia drivers, but also may decrease performance.
hu: Kötelező szinkronizáció az X és GLX között, amely segítségével megszüntethető az ablakok újrarajzolásával kapcsolatos probléma Nvidia eszközmeghajtó esetén. Ez a beállítás csökkenti a teljesítményt.

en: Window stickyness
hu: Ragadós ablak

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
hu: Minden asztalon legyenek „ragadós ablakok”

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
hu: Minden asztalon legyenek „ragadós ablakok”. A ragadós ablakok láthatóak minden asztalon.

en: "On all desktops" sticky match
hu: Minden asztalon legyenek „ragadós ablakok”

en: Windows on all desktops that should be made sticky
hu: Az ablakok legyenek ragadósak az összes asztalon
