compiz-plugins-main - en to it translation catalogue (788 entries)

en: Animations
it: Animazioni

en: Use various animations as window effects
it: Usa varie animazioni come effetti per le finestre

en: Open Animation
it: Animazione di apertura

en: Animation Selection
it: Selezione animazione

en: Open Effect
it: Effetto di apertura

en: The animation effect shown when creating a window.
it: Animazione mostrata all'apertura di una finestra.

en: Duration
it: Durata

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
it: Durata in millisecondi dell'animazione per l'effetto di apertura.

en: Window Match
it: Finestre corrispondenti

en: The windows that will be animated.
it: Le finestre che verranno animate.

en: Options
it: Opzioni

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
it: Elenco di opzioni separate da una virgola da sovrapporre alle impostazioni, per esempio: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Random Effects
it: Effetti casuali

en: Pool
it: Elenco effetti

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to use all effects.
it: Elenco degli effetti da cui scegliere se è selezionato l'effetto «Casuale». Fare clic sul pulsante di ripristino per usare tutti gli effetti.

en: Close Animation
it: Animazione di chiusura

en: Close Effect
it: Effetto di chiusura

en: The animation effect shown when closing a window.
it: Animazione mostrata alla chiusura di una finestra.

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
it: Durata in millisecondi dell'animazione per l'effetto di chiusura.

en: Minimize Animation
it: Animazione di minimizzazione

en: Minimize Effect
it: Effetto di minimizzazione

en: The animation effect shown when minimizing a window.
it: Animazione mostrata alla minimizzazione di una finestra.

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
it: Durata in millisecondi dell'animazione di minimizzazione

en: Shade Animation
it: Animazione sfumatura

en: Shade Effect
it: Effetto sfumatura

en: The animation effect shown when shading a window.
it: Animazione mostrata alla sfumatura di una finestra.

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
it: Durata in millisecondi dell'animazione per l'effetto di sfumatura.

en: Window that should animate with this effect when shaded.
it: Finestra che dovrebbe essere animata con questo effetto quando sfumata.

en: Focus Animation
it: Animazione di selezione

en: Focus Effect
it: Effetto di selezione

en: The animation effect shown when focusing a window.
it: Animazione mostrata quando una finestra prende il focus.

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
it: Durata in millisecondi dell'animazione per l'effetto di selezione.

en: Window that should animate with this effect when focused.
it: Finestra che dovrebbe animarsi con questo effetto quando ha il focus.

en: Effect Settings
it: Impostazioni effetto

en: Curved Fold
it: Ripiegatura curva

en: Curved Fold Amplitude Multiplier
it: Moltiplicatore ampiezza ripiegatura curva

en: Fold amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
it: L'ampiezza della curvatura (dimensione) è moltiplicata per questo numero. Valori negativi ripiegano all'indietro.

en: Zoom to TaskBar on Minimize
it: Zoom sulla barra delle applicazioni alla minimizzazione

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
it: Indica se la finestra deve essere ingrandita verso la barra delle applicazioni quando viene minimizzata con l'effetto «Ripiegatura curva».

en: Dodge
it: Balzo

en: Dodge Gap Ratio
it: Rapporto

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
it: Intervallo tra il balzo e il focus sulla finestra.

en: Dream
it: Sogno

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
it: Indica se la finestra deve essere ingrandita verso la barra dei programmi quando viene minimizzata con l'effetto «Sogno».

en: Glide 1
it: Planata 1

en: Away Position
it: Posizione lontana

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
it: Vicinanza della finestra alla fotocamera alla fine dell'animazione (1.0: vicino alla fotocamera; -2.0: lontano dalla fotocamera)

en: Away Angle
it: Angolo lontano

en: Angle of window at the end of the animation.
it: Angolo della finestra alla fine dell'animazione.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
it: Indica se la finestra deve essere ingrandita verso la barra delle applicazioni quando viene minimizzata con l'effetto «Planata 1».

en: Glide 2
it: Planata 2

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
it: Indica se la finestra deve essere ingrandita verso la barra delle applicazioni quando viene minimizzata con l'effetto «Planata 2».

en: Horizontal Folds
it: Ripiegatura orizzontale

en: Horizontal Folds Amplitude Multiplier
it: Moltiplicatore ampiezza ripiegatura orizzontale

en: Number of Horizontal Folds
it: Numero pieghe orizzontali

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
it: Il numero di pieghe orizzontali dell'animazione «Ripiegatura orizzontale».

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
it: Indica se la finestra deve essere ingrandita verso la barra delle applicazioni quando viene minimizzata con l'effetto «Ripiegatura orizzontale».

en: Magic Lamp
it: Lampada magica

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
it: Movimento finale in apertura/chiusura

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
it: All'apertura/chiusura, muove il punto finale della lampada magica con il puntatore del mouse.

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
it: Risoluzione Y griglia

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
it: Risoluzione per la griglia vertex per l'effetto «Lampada magica» (solo dimensione Y). Rappresenta il numero di punti utilizzati per definire le curve. Più alto il numero, migliori le curve. Ci sarà, tuttavia, una perdita di prestazioni (aumenta l'uso della CPU).

en: Magic Lamp Max Waves
it: Numero massimo di onde

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
it: Il massimo numero di onde per «Lampada magica».

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
it: Ampiezza minima delle onde

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
it: L'ampiezza minima (dimensione delle onde) che avrà l'effetto «Lampada magica».

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
it: Ampiezza massima delle onde

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
it: La massima ampiezza (dimensione delle onde) che avrà l'effetto «Lampada magica».

en: Magic Lamp Open Start Width
it: Larghezza iniziale

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
it: Larghezza iniziale alla creazione e larghezza finale al concludersi dell'effetto «Lampada magica».

en: Roll Up
it: Arrotola

en: Rollup Fixed Interior
it: Interno fisso

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
it: Interno della finestra fisso durante l'animazione di arrotolamento.

en: Sidekick
it: Vortice

en: Sidekick Number of Rotations
it: Numero di rotazioni

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
it: Numero di rotazioni (più o meno 10% per variazione casuale).

en: Sidekick Springiness
it: Elasticità

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
it: Quanto deve essere simile a una molla l'animazione.

en: Zoom from Center
it: Zoom dal centro

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
it: Zoom dal centro durante l'animazione «Vortice».

en: Off
it: Spento

en: Minimize/Unminimize Only
it: Minimizza/Deminimizza solamente

en: Open/Close Only
it: Apri/Chiudi solamente

en: On
it: Acceso

en: Vacuum
it: Vuoto

en: Vacuum Open/Close Moving End
it: Movimento finale in apertura/chiusura

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
it: All'apertura/chiusura, muove il punto finale del vuoto con il puntatore del mouse.

en: Vacuum Grid Y Resolution
it: Risoluzione Y griglia

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
it: Risoluzione per la griglia vertex per l'effetto «Vuoto» (solo dimensione Y). Rappresenta il numero di punti utilizzati per definire le curve. Più alto il numero, migliori le curve. Ci sarà, tuttavia, una perdita di prestazioni (aumenta l'uso della CPU).

en: Vacuum Open Start Width
it: Larghezza apertura iniziale

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
it: Larghezza iniziale alla creazione e larghezza finale al concludersi dell'effetto «Vuoto».

en: Wave
it: Onde

en: Wave Width
it: Larghezza onde

en: The width of the wave relative to the window height.
it: La larghezza dell'onda relativa all'altezza della finestra.

en: Wave Amplitude Multiplier
it: Moltiplicatore ampiezza onde

en: Wave amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
it: L'ampiezza delle onde (dimensione) è moltiplicata per questo numero. Valori negativi ripiegano all'indietro.

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
it: Zoom dal centro durante l'animazione «Zoom».

en: Zoom Springiness
it: Elasticità

en: How spring-like the Zoom animation should be.
it: Quanto deve essere simile a una molla l'animazione.

en: Random Animations For All Events
it: Animazioni casuali per tutti gli eventi

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
it: Tutti gli effetti sono scelti casualmente, ignorando l'effetto selezionato. Se per un evento è selezionato «Nessuno», l'evento non avrà animazioni.

en: Animation Time Step
it: Intervallo animazione

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
it: Tempo in millisecondi tra ogni aggiornamento dell'animazione. Più alto il valore, più l'animazione va a scatti.

en: None
it: Nessuno

en: Random
it: Casuale

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Color filter
it: Filtro colore

en: Filter colors for accessibility purposes
it: Filtra i colori per una maggiore accessibilità

en: Toggle window filtering
it: Commuta filtraggio finestra

en: Toggle filtering for currently focused window.
it: Commuta il filtraggio per la finestra con il focus.

en: Toggle screen filtering
it: Commuta filtraggio schermo

en: Toggle filtering for every window on the screen.
it: Commuta il filtraggio per tutte le finestre sullo schermo.

en: Switch filter
it: Cambia filtro

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
it: Selezionare il filtro da usare dall'elenco: applicare tutti i filtri oppure un filtro specifico (questa azione passa i filtri uno per uno e infine ritorna alla modalità «Tutti i filtri»).

en: Filter window decorations
it: Filtrare le decorazioni della finestra

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
it: Se abilitato, le decorazioni della finestra (bordi e barra del titolo) e i contenuti saranno filtrati.

en: Filtered windows
it: Finestre filtrate

en: Windows to be filtered by default.
it: Finestre da filtrare in modo predefinito.

en: Exclude windows
it: Escludi finestre

en: Windows to exclude from filtering.
it: Finestre da escludere dal filtraggio.

en: Filters files
it: Filtri

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
it: Elenco di file di testo di filtro da applicare nel filtrare le finestre o lo schermo.

en: Expo Plugin
it: Plugin Expo

en: Bindings
it: Associazioni

en: Expo key
it: Tasto Expo

en: Engage wall expo mode key binding
it: Attivare la scorciatoia da tastiera per la modalità «Expo»

en: Expo button
it: Pulsante Expo

en: Engage wall expo mode button binding
it: Attivare la scorciatoia con pulsante per la modalità «Expo»

en: Expo edge
it: Bordo Expo

en: Engage wall expo mode edge binding
it: Attivare la scorciatoia attraverso il bordo per la modalità «Expo»

en: Double click time
it: Durata doppio clic

en: Timeframe to execute a double click
it: Arco di tempo per eseguire un doppio clic

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
it: Associazione pulsante per il drag &amp; drop delle finestre

en: Exit expo
it: Uscita Expo

en: Button binding to exit expo
it: Associazione pulsante per uscire dalla modalità Expo

en: Next viewport
it: Area visibile successiva

en: Button binding to switch to next viewport in expo
it: Associazione pulsante per passare all'area visibile successiva nella modalità Expo

en: Previous viewport
it: Area visibile precedente

en: Behaviour
it: Comportamento

en: Zoom time
it: Tempo dello zoom

en: Duration of the zoomout animation
it: Durata dell'animazione di zoom

en: Immediate moves
it: Movimenti immediati

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
it: Stabilisce se i movimenti delle finestre nella modalità «Expo» devono essere immediati, questa opzione disabilita, prima di tutto, il tremolio delle finestre

en: Expo Animation
it: Animazione Expo

en: Animation used when switching to expo mode
it: Animazione da usare nel passaggio alla modalità «Expo»

en: Fade + Zoom
it: Dissolvi + Zoom

en: Vortex
it: Vortice

en: Appearance
it: Aspetto

en: Deformation
it: Deformazione

en: Deformation of the expo wall
it: Deformazione del muro «Expo»

en: Tilt
it: Inclina

en: Curve
it: Curva

en: Distance
it: Distanza

en: Distance of the expo wall
it: Distanza del muro «Expo»

en: Viewport distance
it: Distanza area visibile

en: Distance between viewports
it: Distanza tra le aree visibili

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: Expo mode aspect ratio
it: Proporzioni per la modalità «Expo»

en: Curve strength
it: Forza della curva

en: Strength of the deformation in curve mode
it: Forza della deformazione nella modalità «Curva»

en: Hide panels/docks in expo
it: Nascondere pannelli/dock nella modalità «Expo»

en: Hide panels/docks in expo.
it: Nasconde pannelli/dock nella modalità «Expo».

en: Mipmaps
it: Mipmap

en: Generate mipmaps in expo mode
it: Genera mipmap nella modalità Expo

en: Multi Output Mode
it: Modalità multi-output

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
it: Stabilisce come viene visualizzata la muraglia «Expo» se sono utilizzati più dispositivi di output.

en: One big wall
it: Una grande muraglia

en: One wall per output
it: Una muraglia per output

en: Brightness
it: Luminosità

en: Inactive viewport brightness.
it: Luminosità area visibile inattiva.

en: Saturation
it: Saturazione

en: Inactive viewport saturation.
it: Saturazione area visibile inattiva.

en: Reflection
it: Riflesso

en: Show a reflection of the viewports on the ground
it: Mostra il riflesso delle aree visibili sulla base

en: Ground color(near)
it: Colore della base (vicino)

en: Color of the ground (near).
it: Colore della base (vicino).

en: Ground color(far)
it: Colore della base (lontano)

en: Color of the ground (far).
it: Colore della base (lontano).

en: Reflection ground size
it: Dimensione base riflesso

en: Reflection ground size.
it: Dimensione della base del riflesso.

en: Reflection Scale
it: Scala riflesso

en: Scale factor of the expo wall reflection
it: Fattore di scala per il riflesso della muraglia

en: Enhanced Zoom Desktop
it: Ingrandimento desktop avanzato

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
it: Funzioni di ingrandimento migliorato per ipovedenti e altri utenti

en: Zoom In/Out
it: Ingrandisci/Rimpicciolisci

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom Box
it: Riquadro di zoom

en: Zoom in on a boxed area
it: Ingrandisce un'area delimitata

en: Mouse Behaviour
it: Comportamento mouse

en: Center the mouse
it: Mouse al centro

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
it: Posiziona il mouse al centro dello schermo (indipendentemente dal livello di ingrandimento).

en: Specific Zoom
it: Ingrandimento specifico

en: Zoom Specific Level 1
it: Livello ingrandimento specifico 1

en: Zoom to the specific zoom level 1
it: Ingrandisci al livello di ingrandimento specifico 1

en: Specific zoom factor 1
it: Fattore di ingrandimento specifico 1

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
it: Livello di ingrandimento da usare con il tasto di scelta rapida 1

en: Zoom Specific Level 2
it: Livello ingrandimento specifico 2

en: Zoom to the specific zoom level 2
it: Ingrandisci al livello di ingrandimento specifico 2

en: Specific zoom factor 2
it: Fattore di ingrandimento specifico 2

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
it: Livello di ingrandimento da usare con il tasto di scelta rapida 2

en: Zoom Specific Level 3
it: Livello ingrandimento specifico 3

en: Zoom to the specific zoom level 3
it: Ingrandisci al livello di ingrandimento specifico 3

en: Specific zoom factor 3
it: Fattore di ingrandimento specifico 3

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
it: Livello di ingrandimento da usare con il tasto di scelta rapida 3

en: Target Focused Window on Specific level
it: Applicare il livello specifico alla finestra col focus

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
it: Abilitare questo per mantenere la finestra col focus passando a un livello di ingrandimento specifico. Disabilitarlo per seguire il mouse.

en: Zoom Area Movement
it: Movimento zoom

en: Toggle zoom area lock
it: Commuta il blocco sull'area ingrandita

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
it: Commuta un blocco sull'area ingrandita in modo che non vari con diversi eventi

en: Panning
it: Spostamento panoramico

en: Pan Zoom Left
it: Sposta l'ingrandimento a sinistra

en: Pan (move) the zoom area left
it: Muovi l'area di ingrandimento verso sinistra

en: Pan Zoom Right
it: Sposta l'ingrandimento a destra

en: Pan (move) the zoom area right
it: Muovi l'area di ingrandimento verso destra

en: Pan Zoom Up
it: Sposta l'ingrandimento in alto

en: Pan (move) the zoom area up
it: Muovi l'area di ingrandimento verso l'alto

en: Pan Zoom Down
it: Sposta l'ingrandimento in basso

en: Pan (move) the zoom area down
it: Muovi l'area di ingrandimento verso il basso

en: Fitting
it: Adattamento

en: Fit the window to the zoom level
it: Adatta la finestra al livello di ingrandimento

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
it: Ridimensiona la finestra in modo che corrisponda al livello di ingrandimento corrente.

en: Fit zoomed area to window
it: Adatta area ingrandita alla finestra

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
it: Ingrandisce/Rimpicciolisce in modo che la finestra col focus sia ingrandita al massimo ma completamente visibile.

en: Zoom factor
it: Fattore ingrandimento

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
it: Ingrandisce/Rimpicciolisce di questo fattore. Valori grandi, ingrandimenti veloci.

en: Minimum zoom factor
it: Minimo fattore di ingrandimento

en: The minimum allowed zoom factor. A value of 0.5 equals 2x zoom, a value of 0.25 equals 4x zoom.
it: Il fattore minimo di ingrandimento consentito. Un valore di 0.5 equivale a un ingrandimento 2×, un valore di 0.25 a un ingrandimento 4×.

en: Sync Mouse
it: Sincronizzare il mouse

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
it: Mantiene sempre l'area ingrandita in sincronia con la posizione del mouse e viceversa. Usare questa opzione per non nascondere il puntatore originale o disegnarne uno scalato. L'area ingrandita si sposta allo spostamento del mouse.

en: Scale the mouse pointer
it: Scalare il puntatore del mouse

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
it: Abilitare questo per ottenere un puntatore del mouse sempre più grande durante l'ingrandimento

en: Dynamic mouse pointer scale
it: Ridimensionare dinamicamente il puntatore del mouse

en: When scaling the mouse pointer, this option makes the scale adjust according to the current level of zoom.
it: Quando viene ridimensionato il puntatore del mouse, questa opzione regola la scala in base al livello di zoom attuale.

en: Static mouse pointer scale
it: Ridimensionare staticamente il puntatore del mouse

en: When not using a dynamic mouse pointer scale, this is the scale factor for the mouse pointer.
it: Quando non viene usata il ridimensionamento dinamico del puntatore del mouse, questo è il fattore di scala per il puntatore.

en: Hide original mouse pointer
it: Nascondere puntatore originale del mouse

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
it: Nasconde il puntatore originale del mouse negli ingrandimenti e nella scalatura del mouse

en: Restrain the mouse to the zoom area
it: Limitare il mouse all'area ingrandita

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
it: Cerca di mantenere il mouse visibile facendolo rientrare quando si sposta al di fuori dell'area ingrandita

en: Mouse panning
it: Panoramica col mouse

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
it: Sposta l'area di ingrandimento quando il cursore del mouse si sposta al di fuori dell'area visibile.

en: Mouse Restrain Margin
it: Margine limite del mouse

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
it: La dimensione del margine da aggiungere quando si cerca di limitare il mouse.

en: Pan Factor
it: Fattore di spostamento

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
it: Muove l'area ingrandita di questo valore quando ci si sposta nell'ingrandimento con i tasti.

en: Focus Tracking
it: Inseguimento focus

en: Enable focus tracking
it: Abilitare inseguimento del focus

en: Move the zoom area when focus changes.
it: Sposta l'area ingrandita al cambiamento di focus.

en: Fit zoom level to window on focus change
it: Adattare livello di ingrandimento alla finestra al cambio di focus

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
it: Adatta l'area ingrandita alla finestra quando l'area si sposta per il risultato dell'inseguimento del focus.

en: Autoscale threshold
it: Soglia scala automatica

en: Only change zoom level (scale) on focus change if the target value is higher than this. Prevents zooming too far in on small popups etc.
it: Modifica il livello di ingrandimento (scala) al cambio del focus solo se il valore dell'obiettivo è maggiore di questo. Previene l'ingrandimento su pop-up troppo piccoli, ecc.

en: Always fit to window on focus track
it: Adattare sempre la finestra all'inseguimento del focus

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
it: Adatta l'area ingrandita alla finestra quando l'area si sposta per il risultato dell'inseguimento del focus. Anche se non è inizialmente ingrandita.

en: Follow Focus Delay
it: Ritardo inseguimento focus

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
it: Cerca di centrare la nuova finestra col focus se il mouse non si è mosso per questi secondi. Usare questo per evitare di saltare con il focus lento.

en: Animation
it: Animazione

en: Speed
it: Velocità

en: Zoom Speed
it: Velocità ingrandimento

en: Timestep
it: Intervallo

en: Zoom Timestep
it: Intervallo ingrandimento

en: Filter Linear
it: Filtro lineare

en: Use linear filter when zoomed in
it: Usa il filtro lineare nell'ingrandimento

en: JPEG image format plugin
it: Plugin per il formato di immagine JPEG

en: Compression Quality
it: Qualità compressione

en: Quality of compression when saving JPEG images
it: Qualità della compressione nel salvare immagini JPEG

en: Magnifier
it: Lente di ingrandimento

en: Magnifier box
it: Riquadro lente d'ingrandimento

en: Initiate
it: Avvia

en: General
it: Generale

en: Mode
it: Modalità

en: Mode.
it: Modalità.

en: Simple
it: Semplice

en: Image overlay
it: Sovrapposizione immagine

en: Fisheye
it: Grandangolo

en: Zoom factor for keyboard initiated magnifier.
it: Fattore di zoom per la lente d'ingrandimento avviata da tastiera.

en: Keep fully on screen
it: Mantenere interamente sullo schermo

en: Keep fully on screen.
it: Mantiene interamente sullo schermo.

en: Width
it: Larghezza

en: Box width.
it: Larghezza del riquadro.

en: Height
it: Altezza

en: Box height.
it: Altezza del riquadro.

en: Border width
it: Larghezza bordo

en: Border widtht.
it: Larghezza del bordo.

en: Border color
it: Colore bordo

en: Magnifier image
it: Immagine lente d'ingrandimento

en: Magnifier image.
it: Immagine della lente di ingrandimento.

en: Clip mask
it: Maschera

en: Clip mask.
it: Maschera.

en: X offset of the cursor
it: Offset X del cursore

en: X offset of the cursor.
it: L'offset X del cursore.

en: Y offset of the cursor
it: Offset Y del cursore

en: Y offset of the cursor.
it: L'offset Y del cursore.

en: Radius
it: Raggio

en: Radius of the magnification area.
it: Raggio dell'area d'ingrandimento.

en: Mouse position polling
it: Recupero posizione del mouse

en: Updates the mouse pointer position from the xserver
it: Aggiorna la posizione del puntatore del mouse dallo xserver

en: Misc
it: Varie

en: Mouse Poll Interval
it: Intervallo richieste mouse

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
it: Tempo in millisecondi ogni quanto chiedere lo posizione del mouse. Ridurre questo valore per evitare rallentamenti.

en: Negative
it: Negativo

en: Used to set a window or screen negative
it: Usato per impostare una finestra o tutto lo schermo in negativo

en: Toggle Window Negative
it: Commuta finestra negativa

en: Toggle active window negative
it: Commuta il negativo sulla finestra attiva

en: Toggle Screen Negative
it: Commuta schermo negativo

en: Toggle screen negative
it: Commuta il negativo sullo schermo

en: Neg Windows
it: Finestre in negativo

en: Windows to be negative by default
it: Finestre impostate in negativo in modo predefinito

en: Exclude Windows
it: Escludi finestre

en: Windows to exclude from negating
it: Finestre da escludere dal negativo

en: Opacify
it: Opacizza

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
it: Rende le finestre facilmente visibili passandoci sopra col puntatore del mouse

en: Toggle Opacify
it: Commuta «Opacizza»

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
it: Usare questo per abilitare/disabilitare «Opacizza» al volo. Le finestre precedentemente opacizzate non saranno ripristinate una volta disabilitato in questo modo.

en: Misc. Options
it: Altre opzioni

en: Reset opacity to original values when toggling
it: Impostare l'opacità al valore originale alla commutazione

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
it: Ripristina l'opacità di tutte le finestre opacizzate alla commutazione di «Opacizza» con la combinazione di tasti definita.

en: Delay until Opacification
it: Intervallo prima dell'opacizzazione

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
it: Ritardo (in millisecondi) prima della variazione di opacità dopo che la finestra attiva è cambiata.

en: Toggle Opacify on by default
it: Abilitare «Opacizza» in modo predefinito

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
it: Con questo abilitato, l'opacizzazione sarà abilitata al caricamento dell'effetto «Opacizza», che avviene solitamente all'avvio di Compiz.

en: Only increase opacity if a window is blocking
it: Incrementare l'opacità se una finestra si sta bloccando

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
it: Incrementa l'opacità della finestra selezionata solo se una o più finestre ne ostruiscono la vista.

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
it: Eliminare ritardo quando la nuova finestra attiva è selezionata

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
it: Se la finestra sulla quale si trova il mouse è quella che detiene il focus, viene mostrata subito. Questa funzionalità permette di vedere immediatamente la finestra col focus. Probabilmente è da disabilitare se non si sta utilizzando «Fare clic per il focus».

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
it: Ignorare ritardo quando «Opacizza» sta già riducendo l'opacità di una o più finestre

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
it: Consente di lasciare che «Opacizza» opacizzi istantaneamente le nuove finestre quando una o più finestre sono rese invisibili. Fa in modo che questo comportamento sia più rapido quando si guarda attraverso i livelli delle finestre nascoste.

en: Windows that should be opacified.
it: Finestre da opacizzare.

en: Opacity Levels
it: Livelli di opacità

en: Active Opacity
it: Opacità attiva

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
it: La minima percentuale di opacità che può avere la finestra corrente. La finestra può avere questa opacità o quella predefinita, qualunque abbia un valore più alto.

en: Passive Opacity
it: Opacità passiva

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
it: La massima percentuale di opacità che può avere la finestra bloccante quella a cui ci si sposta. Una finestra bloccante può avere questa opacità o quella predefinita, qualunque abbia un valore più basso.

en: Put
it: Posizione

en: Put window
it: Posiziona finestra

en: Put On Viewport
it: Posiziona nell'area visibile

en: Move window to a certain viewport
it: Muove la finestra su un'area visibile specifica

en: Put to arbitrary viewport
it: Posiziona in un'area visibile qualunque

en: Put On Viewport 1
it: Posiziona nell'area visibile 1

en: Move window to viewport 1
it: Muove la finestra nell'area visibile 1

en: Put On Viewport 2
it: Posiziona nell'area visibile 2

en: Move window to viewport 2
it: Muove la finestra nell'area visibile 2

en: Put On Viewport 3
it: Posiziona nell'area visibile 3

en: Move window to viewport 3
it: Muove la finestra nell'area visibile 3

en: Put On Viewport 4
it: Posiziona nell'area visibile 4

en: Move window to viewport 4
it: Muove la finestra nell'area visibile 4

en: Put On Viewport 5
it: Posiziona nell'area visibile 5

en: Move window to viewport 5
it: Muove la finestra nell'area visibile 5

en: Put On Viewport 6
it: Posiziona nell'area visibile 6

en: Move window to viewport 6
it: Muove la finestra nell'area visibile 6

en: Put On Viewport 7
it: Posiziona nell'area visibile 7

en: Move window to viewport 7
it: Muove la finestra nell'area visibile 7

en: Put On Viewport 8
it: Posiziona nell'area visibile 8

en: Move window to viewport 8
it: Muove la finestra nell'area visibile 8

en: Put On Viewport 9
it: Posiziona nell'area visibile 9

en: Move window to viewport 9
it: Muove la finestra nell'area visibile 9

en: Put On Viewport 10
it: Posiziona nell'area visibile 10

en: Move window to viewport 10
it: Muove la finestra nell'area visibile 10

en: Put On Viewport 11
it: Posiziona nell'area visibile 11

en: Move window to viewport 11
it: Muove la finestra nell'area visibile 11

en: Put On Viewport 12
it: Posiziona nell'area visibile 12

en: Move window to viewport 12
it: Muove la finestra nell'area visibile 12

en: Put to adjacent viewport
it: Posiziona nell'area visibile adiacente

en: Viewport Left
it: Area visibile a sinistra

en: Move window to the viewport on the left
it: Muove la finestra nell'area visibile a sinistra

en: Viewport Right
it: Area visibile a destra

en: Move window to the viewport on the right
it: Muove la finestra nell'area visibile a destra

en: Viewport Top
it: Area visibile in alto

en: Move window to the viewport on the top
it: Muove la finestra nell'area visibile in alto

en: Viewport Bottom
it: Area visibile in basso

en: Move window to the viewport on the bottom
it: Muove la finestra nell'area visibile in basso

en: Put within viewport
it: Posiziona nell'area visibile

en: Put Center
it: Posiziona al centro

en: Move window to the center
it: Muove la finestra al centro

en: Put Left
it: Posiziona a sinistra

en: Move window to the left edge
it: Muove la finestra al bordo sinistro

en: Put Right
it: Posiziona a destra

en: Move window to the right edge
it: Muove la finestra al bordo destro

en: Put Top
it: Posiziona in alto

en: Move window to the top edge
it: Muove la finestra al bordo superiore

en: Put Bottom
it: Posiziona in basso

en: Move window to the bottom edge
it: Muove la finestra al bordo inferiore

en: Put Top Left
it: Posiziona in alto a sinistra

en: Move window to the top left corner
it: Muove la finestra nell'angolo in alto a sinistra

en: Put Top Right
it: Posiziona in alto a destra

en: Move window to the top right corner
it: Muove la finestra nell'angolo in alto a destra

en: Put Bottom Left
it: Posiziona in basso a sinistra

en: Move window to the bottom left corner
it: Muove la finestra nell'angolo in basso a sinistra

en: Put Bottom Right
it: Posiziona in basso a destra

en: Move window to the bottom right corner
it: Muove la finestra nell'angolo in basso a destra

en: Restore Position
it: Ripristina posizione

en: Move window to the last position
it: Muove la finestra all'ultima posizione

en: Put Pointer
it: Posiziona al puntatore

en: Move window to the pointer position
it: Muove la finestra alla posizione del puntatore

en: Put To Next Output
it: Posiziona nell'output successivo

en: Move window to the next output device
it: Muove la finestra al dispositivo di output successivo

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
it: Muove la finestra arbitrariamente passando x, y e il tipo.

en: Padding
it: Spaziatura

en: Pad Left
it: Spaziatura sinistra

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
it: Numero di pixel dal bordo sinistro a cui la finestra si fermerà

en: Pad Right
it: Spaziatura destra

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
it: Numero di pixel dal bordo destro a cui la finestra si fermerà

en: Pad Top
it: Spaziatura superiore

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
it: Numero di pixel dal bordo superiore a cui la finestra si fermerà

en: Pad Bottom
it: Spaziatura inferiore

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
it: Numero di pixel dal bordo inferiore a cui la finestra si fermerà

en: Unfocus Window
it: Togliere il focus alla finestra

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
it: Toglie il focus alle finestre spostate al di fuori dall'area visibile

en: Window Center
it: Centro della finestra

en: Put pointer uses the center of the window
it: La posizione al puntatore utilizza il centro della finestra

en: Avoid Offscreen
it: Evitare il fuori schermo

en: Avoids putting window borders offscreen
it: Evita il posizionamento dei bordi della finestra al di fuori dall'area dello schermo

en: Animation speed
it: Velocità animazione

en: Animation timestep
it: Intervallo animazione

en: Resize Info
it: Informazioni sul ridimensionamento

en: Display info on resize similar to marco
it: Mostra informazione al ridimensionamento, in maniera simile a quella di Marco

en: Fade Time
it: Durata dissolvenza

en: Fade time (in ms) for popup window
it: Tempo (in ms) della dissolvenza per le finestre pop-up

en: Show resize info for all windows.
it: Mostrare informazioni di ridimensionamento per tutte le finestre

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
it: Mostra informazioni sul ridimensionamento per tutte le finestre invece che solo per le finestre con un ridimensionamento maggiore di 1.

en: Text color.
it: Colore del testo

en: Color of text on resize popup.
it: Colore del testo nella finestra del ridimensionamento.

en: Gradient Color 1
it: Gradiente colore 1

en: Color 1 of the gradient background.
it: Colore 1 del gradiente di sfondo.

en: Gradient Color 2
it: Gradiente colore 2

en: Color 2 of the gradient background.
it: Colore 2 del gradiente di sfondo.

en: Gradient Color 3
it: Gradiente colore 3

en: Color 3 of the gradient background.
it: Colore 3 del gradiente di sfondo.

en: Ring Switcher
it: Selettore finestre ad anello

en: Key bindings
it: Scorciatoie da tastiera

en: Next Window
it: Finestra successiva

en: Show switcher if not visible and select next window.
it: Mostra il selezionatore se non è visibile e seleziona la finestra successiva.

en: Previous Window
it: Finestra precedente

en: Show switcher if not visible and select previous window.
it: Mostra il selezionatore se non è visibile e seleziona la finestra precedente.

en: Next Window (All Workspaces)
it: Finestra successiva (tutti gli spazi di lavoro)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
it: Mostra il selezionatore se non è visibile e seleziona la finestra successiva tra tutte.

en: Previous Window (All Workspaces)
it: Finestra precedente (tutti gli spazi di lavoro)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
it: Mostra il selezionatore se non è visibile e seleziona la finestra precedente tra tutte.

en: Next Window (Group)
it: Finestra successiva (gruppo)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
it: Mostra il selezionatore se non è visibile e seleziona la finestra successiva dell'applicazione corrente.

en: Previous Window (Group)
it: Finestra precedente (gruppo)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
it: Mostra il selezionatore se non è visibile e seleziona la finestra precedente dell'applicazione corrente.

en: Ring speed
it: Velocità anello

en: Ring timestep
it: Intervallo anello

en: Inactive Window Opacity
it: Opacità finestra inattiva

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
it: Quantità di opacità (in percentuale) per le finestre nel selettore ad anello che non sono selezionate

en: Ring Windows
it: Finestre nell'anello

en: Windows that should be shown in ring
it: Finestre da mostrare nell'anello

en: Overlay Icon
it: Icona sovrapposta

en: Overlay an icon on windows in the ring
it: Sovrappone un'icona alle finestre nel selettore ad anello

en: Emblem
it: Emblema

en: Big
it: Grande

en: Darken Background
it: Oscurare lo sfondo

en: Darken background when showing the ring
it: Oscura lo sfondo alla visualizzazione del selettore ad anello

en: Show Minimized
it: Mostrare minimizzata

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
it: Mostra finestre che sono minimizzate, oscurate o in modalità mostra scrivania.

en: Allow Mouse Selection
it: Consentire selezione col mouse

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
it: Permette la selezione delle finestre semplicemente facendo clic su esse quando il selettore è attivo.

en: Ring appearance
it: Aspetto anello

en: Rotate Ring Clockwise on Next
it: Ruotare l'anello in senso orario verso la finestra successiva

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
it: Ruota il selezionatore ad anello per la selezione della prossima finestra in senso orario invece che antiorario

en: Ring Width
it: Larghezza anello

en: Ring width (in percent of the screen width)
it: Larghezza dell'anello (in percentuale rispetto alla larghezza dello schermo)

en: Ring Height
it: Altezza anello

en: Ring height (in percent of the screen height)
it: Altezza dell'anello (in percentuale rispetto all'altezza dello schermo)

en: Thumbnail Width
it: Larghezza anteprima

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
it: Larghezza massima di un'anteprima nel selettore ad anello

en: Thumbnail Height
it: Altezza anteprima

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
it: Altezza massima di un'anteprima nel selettore ad anello

en: Minimum Brightness Factor
it: Fattore minimo di luminosità

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
it: Cambia il minimo valore di luminosità per le finestre nel selezionatore ad anello. Le più lontane sono le meno luminose.

en: Minimum Scale Factor
it: Fattore minimo di scala

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
it: Cambia il fattore di scala minimo per le finestre nell'anello. Le più lontane sono le più piccole.

en: Window title display
it: Visualizzazione titolo finestra

en: Show Window Title
it: Mostrare titolo finestra

en: Show window title of currently selected window.
it: Mostra il titolo della finestra selezionata.

en: Bold Font
it: Carattere grassetto

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
it: Stabilisce se il titolo della finestra deve essere mostrato in grassetto.

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Font size for the window title
it: Dimensione del carattere per il titolo della finestra

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background color for the window title
it: Colore di sfondo per il titolo della finestra

en: Font Color
it: Colore carattere

en: Font color for the window title
it: Colore del carattere per il titolo della finestra

en: Text Placement
it: Posizione del testo

en: Selects where to place the window title.
it: Stabilisce dove posizionare il titolo della finestra.

en: Centered on screen
it: Centrato sullo schermo

en: Above ring
it: Sopra l'anello

en: Below ring
it: Sotto l'anello

en: Scale Addons
it: Proprietà aggiuntive di «Scala finestre»

en: Some useful additions to the scale plugin
it: Alcune aggiunte utili al plugin «Scala finestre»

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Close windows while in scale mode
it: Chiude le finestre in modalità «Scala finestre»

en: Close window while in scale mode
it: Chiude la finestra mentre in modalità «Scala finestre»

en: Pull Window
it: Tira la finestra

en: Pull window to current viewport while in scale mode
it: Tira la finestra nell'area visibile attuale quando in modalità Scala finestre

en: Zoom Window
it: Zoom sulla finestra

en: Zoom window while in scale mode
it: Esegue lo zoom sulle finestre nella modalità «Scala finestre»

en: Window Title
it: Titolo finestra

en: Window Title Display
it: Visualizzazione titolo finestra

en: Window title display in scale mode
it: Mostra il titolo della finestra nella modalità ridotta

en: No display
it: Nessuna visualizzazione

en: Highlighted window only
it: Solo finestre evidenziate

en: All windows
it: Tutte le finestre

en: Use bold font for window title display
it: Usa il carattere grassetto per mostrare il titolo della finestra

en: Font size for window title display
it: Dimensione del carattere per la visualizzazione del titolo della finestra

en: Title Border Size
it: Dimensione bordo titolo

en: Size of the border around the window title
it: Dimensione del bordo del titolo della finestra

en: Font color of the window title
it: Colore del carattere del titolo della finestra

en: Background color of the window title
it: Colore di sfondo del titolo della finestra

en: Window Highlight
it: Evidenziazione finestra

en: Draw Window Highlight
it: Evidenziare finestra

en: Highlights the hovered window with the given color
it: Evidenzia la finestra su cui ci si sofferma col mouse con un dato colore

en: Highlight Color
it: Colore evidenziazione

en: Color used for highlighting the hovered window
it: Colore utilizzato per evidenziare la finestra selezionata

en: Window Layout Mode
it: Modalità disposizione finestra

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
it: Seleziona la modalità per mostrare le finestre nella modalità «Scala finestre»

en: Normal
it: Normale

en: Organic - EXPERIMENTAL
it: Organico (sperimentale)

en: Window Pull
it: Finestra tirata

en: Constrain Pull To Screen
it: Limitare il tiro allo schermo

en: Make sure windows are fully visible after pulling them to another viewport
it: Rende le finestre completamente visibili dopo averle tirate in un'altra area visibile

en: Exit Scale On Pull
it: Uscire dalla modalità scala al tiro

en: Exit scale mode after a window has been pulled.
it: Esce dalla modalità «Scala finestre» dopo che una finestra è stata tirata.

en: Session Management
it: Gestione sessione

en: Talk to session manager and save/load window state
it: Interagisce col gestore di sessione e salva/carica lo stato della finestra

en: Save Legacy Apps
it: Salvare applicazioni datate

en: Also try to save and restore legacy apps that don't support the X session management protocol. This setting only should be used in KDE, as only KDE's session manager also saves those applications.
it: Cerca di salvare e ripristinare le applicazioni datate che non supportano il protocollo di gestione della sessione X. Questa impostazione dovrebbe essere usata solamente in KDE, dato che solo il gestore di sessione di KDE salva queste applicazioni.

en: Windows to ignore
it: Finestre da ignorare

en: Matching windows will not be handled by the session plugin
it: Le finestre corrispondenti non saranno gestite dal plugin della sessione

en: Shift Switcher
it: Selettore a scorrimento

en: Shift Switcher Plugin
it: Plugin «Selettore a scorrimento»

en: Initiate switcher.
it: Inizializza il selettore.

en: Initiate (All Workspaces)
it: Inizializza (tutti gli spazi di lavoro)

en: Initiate switcher (All Workspaces).
it: Inizializza il selettore (tutti gli spazi di lavoro).

en: Terminate
it: Termina

en: Terminate switcher.
it: Termina il selettore.

en: Fade speed
it: Velocità dissolvenza

en: Fade in/out speed
it: Velocità della dissolvenza dell'effetto

en: Shift speed
it: Velocità scorrimento

en: Shift animation speed
it: Velocità dell'animazione di scorrimento

en: Shift timestep
it: Intervallo scorrimento

en: Shift Windows
it: Finestre da scorrere

en: Windows that should be shown in the shift switcher
it: Finestre da mostrare nel selettore a scorrimento

en: Mouse speed
it: Velocità mouse

en: Mouse movement speed
it: Velocità movimento del mouse

en: Click duration
it: Durata clic

en: Maximum click duration in miliseconds.
it: Durata massima in millisecondi del clic.

en: Switcher mode
it: Modalità selettore

en: Switcher mode.
it: Modalità del selettore.

en: Cover
it: Copertina

en: Flip
it: Sfoglia

en: Max window size
it: Dimensione massima finestra

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
it: Dimensione massima della finestra (percentuale rispetto alla larghezza dello schermo)

en: Background intensity
it: Intensità sfondo

en: Background intensity.
it: L'intensità dello sfondo.

en: Hide non Desktop windows
it: Nascondere le finestre non sulla scrivania

en: Hide all non Desktop windows during switching
it: Nasconde tutte le finestre non sulla scrivania durante la selezione

en: Intensity
it: Intensità

en: Reflection intensity
it: Intensità del riflesso

en: Flip angle
it: Angolo di sfogliatura

en: Rotation angle of the flip animation
it: Angolo di rotazione dell'animazione «Sfoglia»

en: Cover offset
it: Offset copertina

en: Cover movement offset.
it: Offset del movimento copertina.

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
it: Sovrappone un'icona alle finestre nel selettore a scorrimento

en: Generate mipmaps
it: Genera mipmap

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
it: Indica come viene visualizzato il selettore se sono in uso dispositivi di output multipli.

en: Disabled
it: Disabilitato

en: On activated output
it: Sull'output attivato

en: One big switcher
it: Un grande selettore

en: Above
it: Sopra

en: Below
it: Sotto

en: Snapping Windows
it: Finestre calamitate

en: Enables windows edges resistance
it: Abilita la resistenza delle finestre ai bordi

en: Avoid Snap Modifier
it: Modificatore che evitano la calamita

en: Use this bindings to avoid snapping.
it: Usare questi tasti per evitare la calamita.

en: Shift
it: Maiusc

en: Control
it: Ctrl

en: Snap Type
it: Tipo di calamita

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
it: Scegliere «Resistenza», «Attrazione» o «Modalità piena».

en: Edge resistance
it: Resistenza bordo

en: Edge attraction
it: Attrazione bordo

en: Edges
it: Bordi

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
it: Attacca a «Bordi dello schermo», «Bordi della finestra» o «Entrambi».

en: Screen edges
it: Bordi dello schermo

en: Window edges
it: Bordi della finestra

en: Edge Resistance Distance
it: Distanza resistenza bordo

en: The distance until edge resistance takes place.
it: La distanza alla quale si verifica la resistenza dei bordi.

en: Edge Attraction Distance
it: Distanza attrazione bordo

en: The distance until edge attraction takes place.
it: La distanza alla quale si verifica l'attrazione dei bordi.

en: Static Application Switcher
it: Selettore applicazione statico

en: Next window
it: Finestra successiva

en: Popup switcher if not visible and select next window
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra successiva

en: Prev window
it: Finestra precedente

en: Popup switcher if not visible and select previous window
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra precedente

en: Next window (All windows)
it: Finestra successiva (tutte le finestre)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra successiva tra tutte le finestre

en: Prev window (All windows)
it: Finestra precedente (tutte le finestre)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra precedente tra tutte le finestre

en: Next window (Group)
it: Finestra successiva (gruppo)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra successiva dell'applicazione corrente

en: Prev window (Group)
it: Finestra precedente (gruppo)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra precedente dell'applicazione corrente

en: Next window (No popup)
it: Finestra successiva (niente pop-up)

en: Select next window without showing the popup window.
it: Seleziona la finestra successiva senza mostrare la finestra di pop-up

en: Prev window (No popup)
it: Finestra precedente (niente pop-up)

en: Select previous window without showing the popup window.
it: Seleziona la finestra precedente senza mostrare la finestra di pop-up

en: Next Panel
it: Pannello successivo

en: Select next panel type window.
it: Seleziona il pannello successivo

en: Prev Panel
it: Pannello precedente

en: Select previous panel type window.
it: Seleziona il pannello precedente

en: Switcher speed
it: Velocità selettore

en: Switcher timestep
it: Intervallo selettore

en: Switcher windows
it: Finestre da selezionare

en: Windows that should be shown in switcher
it: Finestre da mostrare nel selettore

en: Show minimized windows
it: Mostrare finestre minimizzate

en: Auto Change Viewport
it: Cambiamento automatico area visibile

en: Change to the viewport of the selected window while switching
it: Passa all'area visibile della finestra selezionata durante la selezione

en: Popup Window Delay
it: Ritardo finestra pop-up

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
it: Tempo (in secondi) prima che la finestra pop-up venga mostrata

en: Allow selection of windows from the switcher window with the mouse
it: Permette la selezione delle finestre col mouse

en: Amount of saturation in percent
it: Saturazione in percentuale

en: Amount of brightness in percent
it: Luminosità in percentuale

en: Opacity
it: Opacità

en: Amount of opacity in percent
it: Opacità in percentuale

en: Icon
it: Icona

en: Show icon next to thumbnail
it: Mostrare icona vicino la miniatura

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
it: Genera mipmap quando possibile per una migliore qualità

en: Row Alignment
it: Allineamento riga

en: Alignment for rows that are not fully filled
it: Allineamento per le righe non completamente piene

en: Left
it: Sinistra

en: Centered
it: Centrato

en: Right
it: Destra

en: Selected Window Highlight
it: Evidenziazione finestra selezionata

en: Highlight Mode
it: Modalità evidenziazione

en: Mode for highlighting the currently selected window
it: Modalità per evidenziare la finestra selezionata

en: Bring Selected To Front
it: Portare la selezione in primo piano

en: Show Rectangle
it: Mostrare rettangolo

en: Minimized Window Highlight Rectangle
it: Rettangolo evidenziazione finestra minimizzata

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
it: Dove disegnare il rettangolo di evidenziazione per le finestre minimizzate

en: Taskbar Entry
it: Voce barra delle applicazioni

en: Original Window Position
it: Posizione originale della finestra

en: Color of highlight rectangle
it: Colore del rettangolo di evidenziazione

en: Highlight Border Color
it: Colore bordo evidenziazione

en: Color of highlight rectangle border
it: Colore del bordo del rettangolo di evidenziazione

en: Highlight Border Inlay Color
it: Colore intaglio bordo evidenziazione

en: Color of inlay in highlight rectangle border
it: Colore dell'intaglio nel bordo del rettangolo di evidenziazione

en: Text
it: Testo

en: Render text to texture
it: Rende il testo in texture

en: Window Previews
it: Anteprima finestre

en: Window thumbnails at the taskbar
it: Anteprima delle finestre nella barra delle applicazioni

en: Settings
it: Impostazioni

en: Thumbnail Window Size
it: Dimensione anteprima

en: Thumbnail window size.
it: Dimensione dell'anteprima della finestra.

en: Show Delay
it: Ritardo anteprima

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
it: Tempo (in millisecondi) prima di mostrare l'anteprima.

en: Thumbnail Border Size
it: Dimensione bordo anteprima

en: Size of Thumbnail Border.
it: Dimensione del bordo dell'anteprima.

en: Thumbnail Border Glow Color
it: Colore bagliore bordo anteprima

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
it: Colore dello sfondo e del bagliore del bordo dell'anteprima.

en: Fade In/Out Duration
it: Durata dissolvenza

en: Fade In/Out Duration in seconds.
it: Durata della dissolvenza in secondi.

en: Taskbar
it: Barra delle applicazioni

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
it: Mostrare solo le finestre dell'area visibile corrente

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
it: Indica se la barra delle applicazioni mostra solo le finestre dell'area visibile corrente.

en: Thumbnails Always on Top
it: Anteprime sempre in primo piano

en: Paint Thumbnails Always on Top.
it: Disegna le anteprime sempre in primo piano.

en: Paint Window Like Background
it: Colorare le finestre come lo sfondo

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
it: Colora le finestre come lo sfondo invece che con un bagliore.

en: Generate Mipmaps
it: Creare mipmap

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
it: Genera mipmap quando possibile per una migliore qualità.

en: Window title
it: Titolo finestra

en: Enable Titles
it: Abilitare titoli

en: Show Window Title in Thumbnail.
it: Mostra il titolo della finestra nell'anteprima.

en: Should be the window title Bold.
it: Titolo della finestra in grassetto.

en: Window title Font Size.
it: Dimensione del carattere per il titolo della finestra.

en: Window title Font Color.
it: Colore del carattere per il titolo della finestra.

en: Viewport Switcher
it: Selettore area visbile

en: Initiate viewport changes through several events
it: Inizializza cambio area visibile attraverso diversi eventi

en: Number-Based Viewport Switching
it: Selezione area visibile in base al numero

en: Begin Viewport Switch
it: Inizia selettore area visibile

en: Begin entering viewport number
it: Inizia inserimento numero area visibile

en: Go to specific viewport
it: Vai a un'area visibile specifica

en: Switch to Viewport 1
it: Passa all'area visibile 1

en: Switch to viewport 1
it: Passa all'area visibile 1

en: Switch to Viewport 2
it: Passa all'area visibile 2

en: Switch to viewport 2
it: Passa all'area visibile 2

en: Switch to Viewport 3
it: Passa all'area visibile 3

en: Switch to viewport 3
it: Passa all'area visibile 3

en: Switch to Viewport 4
it: Passa all'area visibile 4

en: Switch to viewport 4
it: Passa all'area visibile 4

en: Switch to Viewport 5
it: Passa all'area visibile 5

en: Switch to viewport 5
it: Passa all'area visibile 5

en: Switch to Viewport 6
it: Passa all'area visibile 6

en: Switch to viewport 6
it: Passa all'area visibile 6

en: Switch to Viewport 7
it: Passa all'area visibile 7

en: Switch to viewport 7
it: Passa all'area visibile 7

en: Switch to Viewport 8
it: Passa all'area visibile 8

en: Switch to viewport 8
it: Passa all'area visibile 8

en: Switch to Viewport 9
it: Passa all'area visibile 9

en: Switch to viewport 9
it: Passa all'area visibile 9

en: Switch to Viewport 10
it: Passa all'area visibile 10

en: Switch to viewport 10
it: Passa all'area visibile 10

en: Switch to Viewport 11
it: Passa all'area visibile 11

en: Switch to viewport 11
it: Passa all'area visibile 11

en: Switch to Viewport 12
it: Passa all'area visibile 12

en: Switch to viewport 12
it: Passa all'area visibile 12

en: Desktop-based Viewport Switching
it: Selezione area visibile in base alla scrivania

en: Move Left
it: Muovi a sinistra

en: Move to the left
it: Muove verso sinistra

en: Move Right
it: Muovi a destra

en: Move to the right
it: Muove a sinistra

en: Move Up
it: Muovi in su

en: Move up
it: Muove in alto

en: Move Down
it: Muovi giù

en: Move down
it: Muove in giù

en: Move Next
it: Muovi alla successiva

en: Move to the next viewport
it: Muove all'area visibile successiva

en: Move Prev
it: Muovi alla precedente

en: Move to the previous viewport
it: Muove all'area visibile precedente

en: Initiate plugin action
it: Azione inizializzazione plugin

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
it: Inizializza/Termina l'azione del plugin selezionato

en: Plugin for initiate action
it: Plugin per azione inizializzazione

en: Plugin for initiate/action action
it: Plugin per attivare l'azione

en: Action name for initiate
it: Nome azione per inizia

en: Action name for initiate/terminate
it: Nome azione per inizia/termina

en: Window Rules
it: Regole delle finestre

en: Set windows rules
it: Imposta regole per le finestre

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Skip taskbar
it: Salta barra delle applicazioni

en: Don't show application in taskbar
it: Non mostrare l'applicazione nella barra dei programmi

en: Skip pager
it: Salta paginatore

en: Don't show application in pager
it: Non mostrare l'applicazione nel paginatore

en: Above others windows
it: Sopra le altre finestre

en: Below others windows
it: Sotto le altre finestre

en: Sticky
it: Adesive

en: Sticky windows
it: Finestre adesive

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen windows
it: Finestre a schermo intero

en: Maximized
it: Massimizzate

en: Maximized windows
it: Finestre massimizzate

en: No ARGB visuals
it: No ARGB visuale

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
it: Finestre da considerare come se non supportassero la trasparenza

en: Non movable windows
it: Finestre fisse

en: Set window as non movable
it: Imposta finestra come fissa

en: Non resizable windows
it: Finestre non redimensionabili

en: Set window as non resizable
it: Imposta finestra come non redimensionabile

en: Non minimizable windows
it: Finestre non minimizzabili

en: Set window as non minimizable
it: Imposta finestra come non minimizzabile

en: Non maximizable windows
it: Finestre non massimizzabili

en: Set window as non maximizable
it: Imposta finestra come non massimizzabile

en: Non closable windows
it: Finestre non chiudibili

en: Set window as non closable
it: Imposta finestra come non chiudibile

en: Windows will not have focus
it: Le finestre non avranno il focus

en: Size rules
it: Regole di dimensione

en: Fixed Size Windows
it: Finestre a dimensione fissa

en: Sized Windows
it: Finestre dimensionate

en: Windows that should be resized by default
it: Finestre da ridimensionare in modo predefinito

en: Width values
it: Valori di larghezza

en: Height values
it: Valori di altezza

en: Workarounds
it: Alternative

en: Marco-like workarounds.
it: Alternative stile Marco.

en: Legacy Fullscreen Support
it: Supporto schermo intero vecchio formato

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
it: Fa in modo che le applicazioni Wine e quelle più datate funzionino correttamente a schermo intero.

en: Firefox Menu Fix
it: Correzione menù Firefox

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
it: Corregge il tipo di finestra dei menù di Firefox e Thunderbird.

en: OpenOffice.org Menu Fix
it: Correzione menù OpenOffice.org

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
it: Corregge il tipo di finestra dei menù di OpenOffice.org.

en: Notification Daemon Fix
it: Correzione demone di notifica

en: Fix window type of notification daemon windows.
it: Corregge il tipo delle finestre del demone di notifica.

en: Java Window Fix
it: Correzione finestra Java

en: Fix window type of various Java windows.
it: Corregge il tipo di finestra di diverse finestre Java.

en: Qt Window Fix
it: Correzione finestra Qt

en: Fix window type of various Qt windows.
it: Corregge il tipo di finestra di diverse finestre Qt.

en: Convert Urgency to Demands Attention
it: Conversione delle finestre con flag "urgent" in "demand attention"

en: Make "urgent" windows also "demand attention".
it: Rende le finestre "urgent" anche "demand attention".

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
it: Correzione parametro AIGLX Fragment

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
it: Corregge l'implementazione non funzionante di glProgramEnvParameter4f.

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
it: Corregge aggiornamenti schermo in XGL con fglrx.

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
it: Corregge problemi con GLX_MESA_copy_sub_buffer in XGL con fglrx.

en: Force synchronization between X and GLX
it: Forzare la sincronizzazione tra X e GLX

en: Force synchronization between X and GLX, which may help for window parts not redrawing correctly when using Nvidia drivers, but also may decrease performance.
it: Forza la sincronizzazione tra X e GLX, utile per le parti di una finestra che non vengono ridisegnate correttamente quando sono in uso i driver nVidia. Potrebbe diminuire le prestazioni.

en: Window stickyness
it: Adesività finestre

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
it: Rendere le finestre adesive su tutte le scrivanie

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
it: Rende le finestre adesive su tutte le scrivanie. Le finestre adesive sono visibili in tutte le aree visibili.

en: "On all desktops" sticky match
it: Corrispondenza adesività tutte le scrivanie

en: Windows on all desktops that should be made sticky
it: Finestre da rendere adesive su tutte le scrivanie
