compiz-plugins-main - en to ja translation catalogue (791 entries)

en: Animations
ja: アニメーション

en: Use various animations as window effects
ja: ウィンドウ効果として様々なアニメーションを使用

en: Open Animation
ja: 開く時の効果

en: Animation Selection
ja: アニメーションの選択

en: Open Effect
ja: 開く時の効果

en: The animation effect shown when creating a window.
ja: ウィンドウを開くとき表示するアニメーション効果

en: Duration
ja: 持続時間

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
ja: 開く時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Window Match
ja: 対象ウィンドウ

en: The windows that will be animated.
ja: アニメーションされるウィンドウ

en: Options
ja: オプション

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
ja: エフェクト設定よりも優先して割り当てるオプション値のカンマ区切りリスト(例：fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1)

en: Random Effects
ja: ランダムな効果

en: Pool
ja: 候補群

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to use all effects.
ja: ランダム効果使用の場合の選択候補群。すべての効果を選択候補にするにはリセットをクリック。

en: Close Animation
ja: 閉じる時の効果

en: Close Effect
ja: 閉じる時の効果

en: The animation effect shown when closing a window.
ja: ウィンドウを閉じるとき表示するアニメーション効果

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
ja: 閉じる時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Minimize Animation
ja: 最小化時の効果

en: Minimize Effect
ja: 最小化時の効果

en: The animation effect shown when minimizing a window.
ja: ウィンドウを最小化したとき表示するアニメーション効果

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
ja: 最小化時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Shade Animation
ja: シェード時の効果

en: Shade Effect
ja: シェード時の効果

en: The animation effect shown when shading a window.
ja: ウィンドウをシェードしたとき表示するアニメーション効果

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
ja: シェード時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Window that should animate with this effect when shaded.
ja: シェードしたときにこの効果でアニメーションするウィンドウ

en: Focus Animation
ja: フォーカス時の効果

en: Focus Effect
ja: フォーカス時の効果

en: The animation effect shown when focusing a window.
ja: ウィンドウにフォーカスが移ったとき表示するアニメーション効果

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
ja: フォーカス時の効果のアニメーション持続時間(ミリ秒)

en: Window that should animate with this effect when focused.
ja: フォーカスしたときにこの効果でアニメーションするウィンドウ

en: Effect Settings
ja: エフェクト設定

en: Curved Fold
ja: 折り曲げ

en: Curved Fold Amplitude Multiplier
ja: 折り曲げの振幅の乗数

en: Fold amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
ja: 折りの振幅（大きさ）に乗じる数値。負の値の場合は、逆方向に折られます。

en: Zoom to TaskBar on Minimize
ja: 最小化時にタスクバーにズーム

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
ja: 折り曲げ効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Dodge
ja: 回避

en: Dodge Gap Ratio
ja: 回避ずらし率

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
ja: フォーカスのため各回避を開始する時間のずれの割合

en: Dream
ja: 夢

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
ja: 夢効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Glide 1
ja: 滑空 1

en: Away Position
ja: 離れる位置

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
ja: アニメーション終了時点のウィンドウとカメラの距離(1.0:カメラの近く、-2.0:カメラから離れる)

en: Away Angle
ja: 離れる角度

en: Angle of window at the end of the animation.
ja: アニメーションの最終時点のウィンドウの角度

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
ja: 滑空 1 効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Glide 2
ja: 滑空 2

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
ja: 滑空 2 効果で最小化するときにウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Horizontal Folds
ja: 水平の折りたたみ

en: Horizontal Folds Amplitude Multiplier
ja: 水平折りたたみの振幅の乗数

en: Number of Horizontal Folds
ja: 水平折りたたみの折り数

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
ja: 水平折りたたみアニメーションでの折り数

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
ja: 水平折りたたみ効果で最小化するとき、ウィンドウをタスクバーにズームさせるかどうか

en: Magic Lamp
ja: 魔法のランプ

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
ja: 魔法ランプの開く/閉じる時の終点移動

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
ja: 開く/閉じる時に、魔法のランプの終点をマウスポインタ位置に移動

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
ja: 魔法ランプのY軸方向の解像度

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
ja: 魔法ランプの頂点グリッド解像度（Y方向のみ）。これはカーブを輪郭づける描点数です。高い数値ほどカーブが滑らかになりますが、パフォーマンスが悪くなります（CPU使用率の増加により）。

en: Magic Lamp Max Waves
ja: 魔法ランプの最大波揺れ数

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
ja: 魔法のランプの最大波揺れ数

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
ja: 魔法ランプの波揺れの最小振幅

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
ja: 魔法のランプの最小振幅（波揺れの大きさ）

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
ja: 魔法ランプの波揺れの最大振幅

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
ja: 魔法のランプの最大振幅（波揺れの大きさ）

en: Magic Lamp Open Start Width
ja: 魔法ランプの開く時の開始幅

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
ja: 魔法ランプの開く時効果での開始幅と閉じる時効果での終了幅

en: Roll Up
ja: 巻き上げ

en: Rollup Fixed Interior
ja: 内部を固定して巻き上げ

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
ja: 巻き上げアニメーション時にウィンドウ内部を固定して描画

en: Sidekick
ja: サイドキック

en: Sidekick Number of Rotations
ja: サイドキックの回転数

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
ja: サイドキックの回転数(誤差±10%)

en: Sidekick Springiness
ja: サイドキックの跳ね具合

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
ja: サイドキックアニメーションのバネ効果

en: Zoom from Center
ja: 中心からズーム

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
ja: サイドキックアニメーション時に中心からズーム

en: Off
ja: オフ

en: Minimize/Unminimize Only
ja: 最小化や最小化解除時のみ

en: Open/Close Only
ja: 開く/閉じる時のみ

en: On
ja: オン

en: Vacuum
ja: バキューム

en: Vacuum Open/Close Moving End
ja: バキュームの開く/閉じる時の終点移動

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
ja: 開く/閉じる時に、バキュームの終点をマウスポインタに移動

en: Vacuum Grid Y Resolution
ja: バキュームのY座標方向の解像度

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
ja: バキュームの頂点グリッド解像度（Y方向のみ）。これはカーブを輪郭づける描点数です。高い数値ほどカーブが滑らかになりますが、パフォーマンスが悪くなります（CPU使用率の増加により）。

en: Vacuum Open Start Width
ja: バキュームの開く時の開始幅

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
ja: バキュームの開く時効果での開始幅と閉じる時効果での終了幅

en: Wave
ja: ウェーブ

en: Wave Width
ja: ウェーブの幅

en: The width of the wave relative to the window height.
ja: ウィンドウの幅に対する波の幅

en: Wave Amplitude Multiplier
ja: ウェーブの振幅の乗数

en: Wave amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
ja: ウェーブの振幅（大きさ）に乗じる数値。負の値の場合は、奥方向に波立ちます。

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
ja: ズームアニメーション時に中心からズーム

en: Zoom Springiness
ja: ズームの跳ね具合

en: How spring-like the Zoom animation should be.
ja: ズームアニメーションのバネ効果

en: Random Animations For All Events
ja: すべてのイベントにランダムなアニメーション

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
ja: 選択している効果を無視して、すべての効果からランダムに選択。イベントに対して候補群から何も効果を選択していない場合、そのイベント時にはアニメーションなし。

en: Animation Time Step
ja: アニメーション時間刻み

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
ja: アニメーション描画の時間刻み(ミリ秒)、数値が大きくなるほどぎくしゃくした動きに

en: None
ja: なし

en: Random
ja: ランダム

en: Fade
ja: フェード

en: Color filter
ja: カラーフィルタ

en: Filter colors for accessibility purposes
ja: アクセシビリティ目的の色フィルタ

en: Toggle window filtering
ja: ウィンドウ対象フィルタのオンオフ

en: Toggle filtering for currently focused window.
ja: 現在フォーカスされているウィンドウに対するフィルタのオンオフ

en: Toggle screen filtering
ja: 画面対象フィルタのオンオフ

en: Toggle filtering for every window on the screen.
ja: 画面上のすべてのウィンドウに対するフィルタのオンオフ

en: Switch filter
ja: フィルタの切り替え

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
ja: フィルタ・リストからフィルタを選択 : すべてのフィルタ、または特定のフィルタを1つだけ適用（このアクションを呼び出すたびにフィルタが1つずつ切り替わっていき、最終的に「すべてのフィルタ」モードに戻ります）。

en: Filter window decorations
ja: ウィンドウの装飾をフィルタ

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
ja: 有効にするとウィンドウの内容と同様にウィンドウの装飾（枠とタイトルバー）にもフィルタ適用

en: Filtered windows
ja: フィルタ適用ウィンドウ

en: Windows to be filtered by default.
ja: デフォルトでフィルタの適用対象にするウィンドウ

en: Exclude windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Windows to exclude from filtering.
ja: フィルタの適用対象から除外するウィンドウ

en: Filters files
ja: フィルタ・ファイル

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
ja: ウィンドウや画面をフィルタする際に適用する、平文テキストで記述されたフィルタ・ファイルのリスト

en: Expo
ja: 展開

en: Expo Plugin
ja: 展開プラグイン

en: Bindings
ja: 割り当て

en: Expo key
ja: 展開のキー

en: Engage wall expo mode key binding
ja: 展開モードの壁に係るキー割り当て

en: Expo button
ja: 展開のボタン

en: Engage wall expo mode button binding
ja: 展開モードの壁に係るボタン割り当て

en: Expo edge
ja: 展開のエッジ

en: Engage wall expo mode edge binding
ja: 展開モードの壁に係るエッジ割り当て

en: Double click time
ja: ダブルクリック時間

en: Timeframe to execute a double click
ja: ダブルクリックの認識時間枠

en: Drag&amp;drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
ja: ウィンドウのドラッグ＆ドロップに割り当てるボタン

en: Exit expo
ja: 展開を終了

en: Button binding to exit expo
ja: 展開 の終了に割り当てるボタン

en: Next viewport
ja: 次のビューポート

en: Button binding to switch to next viewport in expo
ja: 展開 での次のビューポートへの切り替えに割り当てるボタン

en: Previous viewport
ja: 前のビューポート

en: Behaviour
ja: 動作

en: Zoom time
ja: ズーム時間

en: Duration of the zoomout animation
ja: ズームアウトアニメーションの持続時間

en: Immediate moves
ja: 即時移動

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
ja: 展開モード中でのウィンドウの移動を即座に行うかどうかを選択。こうすると、この移動等も含めて震える効果が適用されません。

en: Expo Animation
ja: 展開アニメーション

en: Animation used when switching to expo mode
ja: 展開モードに切り替えるときのアニメーション

en: Fade + Zoom
ja: フェード + ズーム

en: Vortex
ja: 渦

en: Appearance
ja: 外観

en: Deformation
ja: 変形

en: Deformation of the expo wall
ja: 展開の壁の変形

en: Tilt
ja: チルト

en: Curve
ja: カーブ

en: Distance
ja: 距離

en: Distance of the expo wall
ja: 展開される壁までの距離

en: Viewport distance
ja: ビューポートの間隔

en: Distance between viewports
ja: ビューポート同士の間隔

en: Aspect Ratio
ja: 縦横比

en: Expo mode aspect ratio
ja: 展開モードの縦横比

en: Curve strength
ja: カーブの度合い

en: Strength of the deformation in curve mode
ja: カーブ形式における変形度合い

en: Hide panels/docks in expo
ja: 展開時にパネル/ドックを隠す

en: Hide panels/docks in expo.
ja: 展開時にパネル/ドックを隠す

en: Mipmaps
ja: ミップマップ

en: Generate mipmaps in expo mode
ja: 展開モードでミップマップを生成

en: Multi Output Mode
ja: マルチ出力形式

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
ja: 複数のデバイスを使用しているときの、展開する壁を表示する方法の選択

en: One big wall
ja: 大きな壁

en: One wall per output
ja: 出力ごとの壁

en: Brightness
ja: 明度

en: Inactive viewport brightness.
ja: 非アクティブなビューポートの明度

en: Saturation
ja: 彩度

en: Inactive viewport saturation.
ja: 非アクティブなビューポートの彩度

en: Reflection
ja: 反射

en: Show a reflection of the viewports on the ground
ja: ビューポートの反射を地面に表示

en: Ground color(near)
ja: 地面の色(近景)

en: Color of the ground (near).
ja: 地面の色(近景)

en: Ground color(far)
ja: 地面の色(遠方)

en: Color of the ground (far).
ja: 地面の色(遠方)

en: Reflection ground size
ja: 反射の地面の大きさ

en: Reflection ground size.
ja: 反射の地面の大きさ

en: Reflection Scale
ja: 反射の拡縮率

en: Scale factor of the expo wall reflection
ja: 展開する壁の反射の拡縮率

en: Enhanced Zoom Desktop
ja: デスクトップのズーム機能強化版

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
ja: 視覚障害者等向けの機能強化版ズーム

en: Zoom In/Out
ja: ズーム イン/アウト

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Box
ja: ズーム・ボックス

en: Zoom in on a boxed area
ja: ボックス型の領域上でズームイン

en: Mouse Behaviour
ja: マウス動作

en: Center the mouse
ja: マウスを中央に

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
ja: マウスを画面中央に配置（ズーム率に関係なく）

en: Specific Zoom
ja: 指定ズーム

en: Zoom Specific Level 1
ja: 指定ズーム率 1

en: Zoom to the specific zoom level 1
ja: 指定ズーム率 1 までズーム

en: Specific zoom factor 1
ja: 指定ズーム係数 1

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
ja: ホットキー 1 が呼び出されたときのズーム率

en: Zoom Specific Level 2
ja: 指定ズーム率 2

en: Zoom to the specific zoom level 2
ja: 指定ズーム率 2 までズーム

en: Specific zoom factor 2
ja: 指定ズーム係数 2

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
ja: ホットキー 2 が呼び出されたときのズーム率

en: Zoom Specific Level 3
ja: 指定ズーム率 3

en: Zoom to the specific zoom level 3
ja: 指定ズーム率 3 までズーム

en: Specific zoom factor 3
ja: 指定ズーム係数 3

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
ja: ホットキー 3 が呼び出されたときのズーム率

en: Target Focused Window on Specific level
ja: 指定ズーム率使用時はフォーカス・ウィンドウを対象

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
ja: 指定ズーム率に移行した際、フォーカス・ウィンドウをズーム域の対象にするには有効に。マウス位置を対象にするには無効に。

en: Zoom Area Movement
ja: ズーム域の移動

en: Toggle zoom area lock
ja: ズーム域ロックのオンオフ

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
ja: ズーム域を固定して、様々なイベントによりズーム域が変更されるのを防ぐロックのオンオフ

en: Panning
ja: 移動

en: Pan Zoom Left
ja: ズーム域を左に移動

en: Pan (move) the zoom area left
ja: ズーム域を左に移動

en: Pan Zoom Right
ja: ズーム域を右に移動

en: Pan (move) the zoom area right
ja: ズーム域を右に移動

en: Pan Zoom Up
ja: ズーム域を上に移動

en: Pan (move) the zoom area up
ja: ズーム域を上に移動

en: Pan Zoom Down
ja: ズーム域を下に移動

en: Pan (move) the zoom area down
ja: ズーム域を下に移動

en: Fitting
ja: 調整

en: Fit the window to the zoom level
ja: ウィンドウをズーム率に合わせる

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
ja: 現在のズーム率に合わせてウィンドウをサイズ変更

en: Fit zoomed area to window
ja: ズーム域をウィンドウに合わせる

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
ja: フォーカス・ウィンドウをズームインやアウトして、その全体が見える範囲内で最大限にズーム

en: Zoom factor
ja: ズーム係数

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
ja: ズームインやアウトの分量、より素早いズームには高い値を

en: Minimum zoom factor
ja: 最低ズーム係数

en: The minimum allowed zoom factor. A value of 0.5 equals 2x zoom, a value of 0.25 equals 4x zoom.
ja: 最低許容ズーム率。値 0.5 は 2 倍ズーム、0.25 は 4 倍ズームになります。

en: Sync Mouse
ja: マウスに追従

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
ja: ズーム域をマウスの場所と常に同期、その逆も同様。拡大されたポインタを描画したくない場合、または元ポインタを隠したくない場合に使用してください。ズーム域はマウスの移動に合わせて移動します。

en: Scale the mouse pointer
ja: マウスポインタを拡大

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
ja: ズームインに合わせてマウスポインタを拡大させる場合に有効に

en: Dynamic mouse pointer scale
ja: 変動型のマウスポインタ拡大

en: When scaling the mouse pointer, this option makes the scale adjust according to the current level of zoom.
ja: マウスポインタの拡大を有効にした場合、このオプションは現在のズーム率に合わせてポインタ拡大率を調整します。

en: Static mouse pointer scale
ja: 固定型のマウスポインタ拡大

en: When not using a dynamic mouse pointer scale, this is the scale factor for the mouse pointer.
ja: 変動型のマウスポインタ拡大を使用しない場合、この値がマウスポインタの拡大率になります。

en: Hide original mouse pointer
ja: 元マウスポインタを隠す

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
ja: ズームイン時に元マウスポインタを隠してマウスを拡大

en: Restrain the mouse to the zoom area
ja: マウスをズーム域に制限

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
ja: 拡大されたマウスがズーム域外へ移動したときはワープさせて、常に見えるようにする。

en: Mouse panning
ja: マウスによる移動

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
ja: マウスカーソルが表示域の外へ移動したときズーム域を移動

en: Mouse Restrain Margin
ja: マウス制限域マージン

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
ja: マウスを制限している場合の制限域のマージンの大きさ

en: Pan Factor
ja: 移動量

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
ja: キーによるズーム域移動の際のズーム域移動量

en: Focus Tracking
ja: フォーカス追従

en: Enable focus tracking
ja: フォーカス追従を有効化

en: Move the zoom area when focus changes.
ja: フォーカス変更の際にズーム域を移動

en: Fit zoom level to window on focus change
ja: フォーカス変更時にズーム率をウィンドウに合わせる

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
ja: フォーカス追従によりズーム域が移動する際に、ズーム域をそのウィンドウの大きさに合わせる。

en: Autoscale threshold
ja: 自動ズーム率調整のしきい値

en: Only change zoom level (scale) on focus change if the target value is higher than this. Prevents zooming too far in on small popups etc.
ja: ターゲットの値がこの設定値よりも高い場合、フォーカス変更時にズーム率のみを変更。小さなポップアップ等にズームインしすぎるのを防ぎます。

en: Always fit to window on focus track
ja: フォーカス追従時は常にウィンドウに合わせる

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
ja: フォーカス追従によりズーム域が移動する際に、ズームインしていない状態からも含めて、ズーム域をそのウィンドウの大きさに合わせる。

en: Follow Focus Delay
ja: フォーカス追従遅延時間

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
ja: この指定秒数の間マウスが動かない場合にのみ、新しくフォーカスされたウィンドウを画面中央に表示。スロッピー・フォーカス使用時に画面がジャンプしがちになるのを避けるため利用してください。

en: Animation
ja: アニメーション

en: Speed
ja: 速度

en: Zoom Speed
ja: ズーム速度

en: Timestep
ja: 時間刻み

en: Zoom Timestep
ja: ズーム描画の時間刻み

en: Filter Linear
ja: 線形フィルタ

en: Use linear filter when zoomed in
ja: ズームインの際に線形フィルタを使用

en: JPEG image format plugin
ja: JPEGサポート プラグイン

en: Compression Quality
ja: 圧縮率

en: Quality of compression when saving JPEG images
ja: JPEG 画像を保存するときの圧縮率

en: Magnifier
ja: 拡大鏡

en: Magnifier box
ja: 拡大鏡ボックス

en: Initiate
ja: 開始

en: General
ja: 一般

en: Mode
ja: 形式

en: Mode.
ja: 形式

en: Simple
ja: シンプル

en: Image overlay
ja: 画像の重ね描画

en: Fisheye
ja: 魚眼

en: Zoom factor for keyboard initiated magnifier.
ja: 拡大鏡がキーボードにより開始されたときのズーム係数

en: Keep fully on screen
ja: 常に全体を画面上に

en: Keep fully on screen.
ja: ボックスの外枠が画面外に出ないように

en: Width
ja: 幅

en: Box width.
ja: ボックスの幅

en: Height
ja: 高さ

en: Box height.
ja: ボックスの高さ

en: Border width
ja: 外枠の幅

en: Border widtht.
ja: 外枠の幅

en: Border color
ja: 外枠の色

en: Magnifier image
ja: 拡大鏡画像

en: Magnifier image.
ja: 拡大鏡の画像

en: Clip mask
ja: 切り抜きマスク

en: Clip mask.
ja: 切り抜きマスク

en: X offset of the cursor
ja: カーソル X 軸オフセット

en: X offset of the cursor.
ja: マウスカーソルの X 軸方向のオフセット

en: Y offset of the cursor
ja: カーソル Y 軸オフセット

en: Y offset of the cursor.
ja: マウスカーソルの Y 軸方向のオフセット

en: Radius
ja: 半径

en: Radius of the magnification area.
ja: 拡大域の半径

en: Mouse position polling
ja: マウス位置問い合わせ

en: Updates the mouse pointer position from the xserver
ja: マウスポインタ位置を X サーバから更新

en: Misc
ja: その他

en: Mouse Poll Interval
ja: マウス位置読み取り間隔

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
ja: ミリ秒単位でのマウス位置読み取り間隔。ぎくしゃくした動きを抑制するにはこの値を減らしてください。

en: Negative
ja: ネガ表示

en: Used to set a window or screen negative
ja: ウィンドウや画面のネガ表示に使用

en: Toggle Window Negative
ja: ウィンドウのネガ表示のオンオフ

en: Toggle active window negative
ja: アクティブ・ウィンドウのネガ表示のオンオフ

en: Toggle Screen Negative
ja: 画面のネガ表示のオンオフ

en: Toggle screen negative
ja: 画面のネガ表示のオンオフ

en: Neg Windows
ja: ネガ適用ウィンドウ

en: Windows to be negative by default
ja: デフォルトでネガ表示の対象となるウィンドウ

en: Exclude Windows
ja: 適用除外ウィンドウ

en: Windows to exclude from negating
ja: ネガ表示の適用から除外するウィンドウ

en: Opacify
ja: 半透明

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
ja: ウィンドウをマウスのホバーで見やすくする

en: Toggle Opacify
ja: 半透明のオンオフ

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
ja: これを使用して「半透明」の即時オンオフ。すでに不透明度が変更されたウィンドウは、この方法で「半透明」をオフにしただけではリセットされません。

en: Misc. Options
ja: その他オプション

en: Reset opacity to original values when toggling
ja: オンオフ切り替えで不透明度を元の値に戻す

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
ja: 定義されたキー組み合わせで「半透明」のオンオフが切り替えられたとき、「半透明」で変更されたすべてのウィンドウの不透明度をリセット

en: Delay until Opacification
ja: 半透明化の遅延時間

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
ja: アクティブ・ウィンドウが変更された後（別のウィンドウにマウスを置いた後）、「半透明」が不透明度を変更するまでの遅延時間（ミリ秒）

en: Toggle Opacify on by default
ja: デフォルトで半透明をオン

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
ja: 有効にすると、Compiz のスタートなどで「半透明」プラグインが読み込まれた時点で「半透明」がオンに

en: Only increase opacity if a window is blocking
ja: ウィンドウが覆い隠している場合は不透明度の上昇のみ

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
ja: アクティブ・ウィンドウが1つ以上のウィンドウに覆われている場合は不透明度の上昇のみ

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
ja: 新しいアクティブ・ウィンドウがフォーカスされたときは遅延を無視

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
ja: マウスを置いているウィンドウがフォーカス・ウィンドウの場合は遅延をなくし、直ちにフォーカス・ウィンドウを見えるようにします。「クリックでフォーカス」を使用している場合は無効にするほうがよいかもしれません。

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
ja: 「半透明」がすでに１つ以上のウィンドウの不透明度を減少させているときは遅延を無視

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
ja: 有効にすると、すでに1つ以上のウィンドウを半透明にしているとき、新しいウィンドウに「半透明」による不透明度を直ちに適用。半透明で隠したウィンドウ層を通して見ながら素早い操作ができます。

en: Windows that should be opacified.
ja: 「半透明」が対象にするウィンドウ

en: Opacity Levels
ja: 不透明度

en: Active Opacity
ja: アクティブの不透明度

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
ja: アクティブ・ウィンドウ（マウスを置いているウィンドウ）に保持させる最低限の不透明度。このウィンドウには、この不透明度またはプリセットの不透明度（「不透明度・明度・彩度」プラグインの機能によって変更した不透明度）のどちらか高いほうが割り当てられます。

en: Passive Opacity
ja: パッシブの不透明度

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
ja: 現在のアクティブ・ウィンドウを覆い隠しているウィンドウが持てる最大の不透明度。覆っているウィンドウには、この不透明度またはプリセットの不透明度のどちらかより低いほうが割り当てられます。

en: Put
ja: 移動

en: Put window
ja: ウィンドウを移動

en: Put On Viewport
ja: ビューポートに移動

en: Move window to a certain viewport
ja: ウィンドウを特定のビューポートに移動

en: Put to arbitrary viewport
ja: 任意のビューポートに移動

en: Put On Viewport 1
ja: ビューポート 1 に移動

en: Move window to viewport 1
ja: ウィンドウをビューポート 1 に移動

en: Put On Viewport 2
ja: ビューポート 2 に移動

en: Move window to viewport 2
ja: ウィンドウをビューポート 2 に移動

en: Put On Viewport 3
ja: ビューポート 3 に移動

en: Move window to viewport 3
ja: ウィンドウをビューポート 3 に移動

en: Put On Viewport 4
ja: ビューポート 4 に移動

en: Move window to viewport 4
ja: ウィンドウをビューポート 4 に移動

en: Put On Viewport 5
ja: ビューポート 5 に移動

en: Move window to viewport 5
ja: ウィンドウをビューポート 5 に移動

en: Put On Viewport 6
ja: ビューポート 6 に移動

en: Move window to viewport 6
ja: ウィンドウをビューポート 6 に移動

en: Put On Viewport 7
ja: ビューポート 7 に移動

en: Move window to viewport 7
ja: ウィンドウをビューポート 7 に移動

en: Put On Viewport 8
ja: ビューポート 8 に移動

en: Move window to viewport 8
ja: ウィンドウをビューポート 8 に移動

en: Put On Viewport 9
ja: ビューポート 9 に移動

en: Move window to viewport 9
ja: ウィンドウをビューポート 9 に移動

en: Put On Viewport 10
ja: ビューポート 10 に移動

en: Move window to viewport 10
ja: ウィンドウをビューポート 10 に移動

en: Put On Viewport 11
ja: ビューポート 11 に移動

en: Move window to viewport 11
ja: ウィンドウをビューポート 11 に移動

en: Put On Viewport 12
ja: ビューポート 12 に移動

en: Move window to viewport 12
ja: ウィンドウをビューポート 12 に移動

en: Put to adjacent viewport
ja: 隣接ビューポートに移動

en: Viewport Left
ja: 左のビューポート

en: Move window to the viewport on the left
ja: ウィンドウを左のビューポートに移動

en: Viewport Right
ja: 右のビューポート

en: Move window to the viewport on the right
ja: ウィンドウを右のビューポートに移動

en: Viewport Top
ja: 上のビューポート

en: Move window to the viewport on the top
ja: ウィンドウを上のビューポートに移動

en: Viewport Bottom
ja: 下のビューポート

en: Move window to the viewport on the bottom
ja: ウィンドウを下のビューポートに移動

en: Put within viewport
ja: ビューポート内での移動

en: Put Center
ja: 中央に移動

en: Move window to the center
ja: ウィンドウを中央へ移動

en: Put Left
ja: 左に移動

en: Move window to the left edge
ja: ウィンドウを左端へ移動

en: Put Right
ja: 右に移動

en: Move window to the right edge
ja: ウィンドウを右端へ移動

en: Put Top
ja: 上に移動

en: Move window to the top edge
ja: ウィンドウを上端へ移動

en: Put Bottom
ja: 下に移動

en: Move window to the bottom edge
ja: ウィンドウを下端へ移動

en: Put Top Left
ja: 左上に移動

en: Move window to the top left corner
ja: ウィンドウを左上隅へ移動

en: Put Top Right
ja: 右上に移動

en: Move window to the top right corner
ja: ウィンドウを右上隅へ移動

en: Put Bottom Left
ja: 左下に移動

en: Move window to the bottom left corner
ja: ウィンドウを左下隅へ移動

en: Put Bottom Right
ja: 右下に移動

en: Move window to the bottom right corner
ja: ウィンドウを右下隅へ移動

en: Restore Position
ja: 元の位置に戻す

en: Move window to the last position
ja: ウィンドウを元の位置へ移動

en: Put Pointer
ja: ポインタに移動

en: Move window to the pointer position
ja: ウィンドウをポインタの位置へ移動

en: Put To Next Output
ja: 次の出力に移動

en: Move window to the next output device
ja: ウィンドウを次の出力デバイスに移動

en: Move window arbitrarily by passing x, y and type.
ja: x, y やタイプの情報を渡すことによりウィンドウを任意に移動

en: Padding
ja: 余白

en: Pad Left
ja: 左の余白

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面左端からのピクセル数

en: Pad Right
ja: 右の余白

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面右端からのピクセル数

en: Pad Top
ja: 上の余白

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面上端からのピクセル数

en: Pad Bottom
ja: 下の余白

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
ja: ウィンドウが収まる先の画面下端からのピクセル数

en: Unfocus Window
ja: ウィンドウのフォーカスを外す

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
ja: 別ビューポートに移動されるウィンドウのフォーカスを外す

en: Window Center
ja: ウィンドウの中心

en: Put pointer uses the center of the window
ja: 「ポインタに移動」時にウィンドウの隅の代わりに中心を使用

en: Avoid Offscreen
ja: 画面の外を避ける

en: Avoids putting window borders offscreen
ja: ウィンドウの境界線が画面の外に置かれるのを避ける

en: Animation speed
ja: アニメーションの速度

en: Animation timestep
ja: アニメーション描画の時間刻み

en: Resize Info
ja: サイズ変更情報

en: Display info on resize similar to marco
ja: Marco に似たサイズ変更情報の表示

en: Fade Time
ja: フェード時間

en: Fade time (in ms) for popup window
ja: ポップアップウィンドウのフェード時間（ミリ秒）

en: Show resize info for all windows.
ja: すべてのウィンドウのサイズ変更情報を表示

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
ja: リサイズの加算分が 1 より大きいウィンドウだけではなく、すべてのウィンドウのサイズ変更情報を表示

en: Text color.
ja: テキストの色

en: Color of text on resize popup.
ja: サイズ変更ポップアップのテキストの色

en: Gradient Color 1
ja: グラデーション色 1

en: Color 1 of the gradient background.
ja: グラデーション背景の色 1

en: Gradient Color 2
ja: グラデーション色 2

en: Color 2 of the gradient background.
ja: グラデーション背景の色 2

en: Gradient Color 3
ja: グラデーション色 3

en: Color 3 of the gradient background.
ja: グラデーション背景の色 3

en: Ring Switcher
ja: リング・スイッチャー

en: Key bindings
ja: キー割り当て

en: Next Window
ja: 次のウィンドウ

en: Show switcher if not visible and select next window.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、次のウィンドウを選択

en: Previous Window
ja: 前のウィンドウ

en: Show switcher if not visible and select previous window.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、前のウィンドウを選択

en: Next Window (All Workspaces)
ja: 次のウィンドウ(全てのワークスペースから)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから次のウィンドウを選択

en: Previous Window (All Workspaces)
ja: 前のウィンドウ(全てのワークスペースから)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから前のウィンドウを選択

en: Next Window (Group)
ja: 次のウィンドウ(グループから)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの次のウィンドウを選択

en: Previous Window (Group)
ja: 前のウィンドウ(グループから)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの前のウィンドウを選択

en: Ring speed
ja: リングの速度

en: Ring timestep
ja: リング描画の時間刻み

en: Inactive Window Opacity
ja: 非アクティブ・ウィンドウの不透明度

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
ja: リングの非選択ウィンドウに適用する不透明度（％単位）

en: Ring Windows
ja: リング・ウィンドウ

en: Windows that should be shown in ring
ja: リングに表示する対象ウィンドウ

en: Overlay Icon
ja: アイコンの重ね表示

en: Overlay an icon on windows in the ring
ja: リングのウィンドウ上に重ね表示するアイコン

en: Emblem
ja: エンブレム

en: Big
ja: 大きい

en: Darken Background
ja: 背景を暗くする

en: Darken background when showing the ring
ja: リングを表示する際に背景を暗くする

en: Show Minimized
ja: 最小化を表示

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
ja: 最小化やシェード化、または「デスクトップの表示」モードのウィンドウを表示

en: Allow Mouse Selection
ja: マウスによる選択を許可

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
ja: スイッチャーのアクティブ中にクリックでのウィンドウ選択を許可

en: Ring appearance
ja: リングの表現

en: Rotate Ring Clockwise on Next
ja: 時計回りでリングを次へ回転

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
ja: 反時計回りでなく時計回りで次のウィンドウへリングを回転

en: Ring Width
ja: リングの幅

en: Ring width (in percent of the screen width)
ja: リングの幅（画面幅に対する割合％）

en: Ring Height
ja: リングの高さ

en: Ring height (in percent of the screen height)
ja: リングの高さ(画面の高さに対する割合%)

en: Thumbnail Width
ja: サムネイルの幅

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
ja: リングのサムネイルの最大水平サイズ

en: Thumbnail Height
ja: サムネイルの高さ

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
ja: リングのサムネイルの最大垂直サイズ

en: Minimum Brightness Factor
ja: 明度の最小値

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
ja: リングのウィンドウの明るさの最小値を変更。遠いウィンドウほど明るさが少なくなります。

en: Minimum Scale Factor
ja: 縮尺率の最小値

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
ja: リングのウィンドウの大きさの最小値を変更。遠いウィンドウほど大きさが小さくなります。

en: Window title display
ja: ウィンドウタイトル表示

en: Show Window Title
ja: ウィンドウタイトルを表示

en: Show window title of currently selected window.
ja: 現在選択しているウィンドウのウィンドウタイトルを表示

en: Bold Font
ja: 太字

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
ja: ウィンドウタイトルを太字で表示するか否かの選択

en: Font Size
ja: フォントの大きさ

en: Font size for the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background color for the window title
ja: ウィンドウタイトルの背景色

en: Font Color
ja: フォントの色

en: Font color for the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Text Placement
ja: テキスト配置

en: Selects where to place the window title.
ja: ウィンドウタイトルの配置場所の選択

en: Centered on screen
ja: 画面中央

en: Above ring
ja: リングの上

en: Below ring
ja: リングの下

en: Scale Addons
ja: スケールのアドオン

en: Some useful additions to the scale plugin
ja: スケールプラグインに有用な追加機能

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close windows while in scale mode
ja: スケールモード中のウィンドウを閉じる

en: Close window while in scale mode
ja: スケールモード中に選択ウィンドウを閉じる

en: Pull Window
ja: ウィンドウを引き入れる

en: Pull window to current viewport while in scale mode
ja: スケールモード中に選択ウィンドウを現在のビューポートに引き入れる

en: Zoom Window
ja: ウィンドウをズーム

en: Zoom window while in scale mode
ja: スケールモード中に選択ウィンドウをズーム

en: Window Title
ja: ウィンドウタイトル

en: Window Title Display
ja: ウィンドウタイトル表示

en: Window title display in scale mode
ja: スケールモードでのウィンドウタイトルの表示

en: No display
ja: 非表示

en: Highlighted window only
ja: 強調表示されたウィンドウのみ

en: All windows
ja: すべてのウィンドウ

en: Use bold font for window title display
ja: ウィンドウタイトル表示に太字を使用

en: Font size for window title display
ja: ウィンドウタイトル表示のフォントの大きさ

en: Title Border Size
ja: タイトルの枠の大きさ

en: Size of the border around the window title
ja: ウィンドウタイトル周りの枠の大きさ

en: Font color of the window title
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Background color of the window title
ja: ウィンドウタイトルの背景色

en: Window Highlight
ja: ウィンドウの強調表示

en: Draw Window Highlight
ja: ウィンドウの強調表示を描画

en: Highlights the hovered window with the given color
ja: マウスが置かれているウィンドウを指定色で強調表示

en: Highlight Color
ja: 強調表示色

en: Color used for highlighting the hovered window
ja: マウスが置かれているウィンドウの強調に使用する色

en: Window Layout Mode
ja: ウィンドウの配列方式

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
ja: スケールモードでのウィンドウの配列方式の選択

en: Normal
ja: 通常

en: Organic - EXPERIMENTAL
ja: オーガニック - 実験的

en: Window Pull
ja: ウィンドウの引き入れ

en: Constrain Pull To Screen
ja: 引き入れて配置する位置を画面内に制限

en: Make sure windows are fully visible after pulling them to another viewport
ja: ウィンドウを別ビューポートに引き入れた場合に、確実にそのウィンドウ全体が見えるようにする

en: Exit Scale On Pull
ja: 引き入れによりスケールを終了

en: Exit scale mode after a window has been pulled.
ja: ウィンドウを引き入れた後、スケールモードを終了

en: Session Management
ja: セッション・マネジメント

en: Talk to session manager and save/load window state
ja: セッション・マネージャと対話してウィンドウの状態を保存/読み込み

en: Save Legacy Apps
ja: レガシー・アプリの保存

en: Also try to save and restore legacy apps that don't support the X session management protocol. This setting only should be used in KDE, as only KDE's session manager also saves those applications.
ja: X のセッションマネジメント・プロトコルをサポートしていないレガシー・アプリの保存や復元も試みます。これは KDE でのみ使用されるべき設定です。KDE のセッション・マネージャだけがそうしたアプリケーションの保存も行うからです。

en: Windows to ignore
ja: 無視対象ウィンドウ

en: Matching windows will not be handled by the session plugin
ja: セッション・プラグインによる取扱いの対象外にするウィンドウの指定

en: Shift Switcher
ja: シフト・スイッチャー

en: Shift Switcher Plugin
ja: シフトスイッチャー・プラグイン

en: Initiate switcher.
ja: スイッチャー開始

en: Initiate (All Workspaces)
ja: 開始（すべてのワークスペース）

en: Initiate switcher (All Workspaces).
ja: スイッチャーを開始（すべてのワークスペース）

en: Terminate
ja: 停止

en: Terminate switcher.
ja: スイッチャーを停止

en: Fade speed
ja: フェード速度

en: Fade in/out speed
ja: フェードイン/アウトの速度

en: Shift speed
ja: シフト速度

en: Shift animation speed
ja: シフト・アニメーションの速度

en: Shift timestep
ja: シフトの時間刻み

en: Shift Windows
ja: シフト・ウィンドウ

en: Windows that should be shown in the shift switcher
ja: シフト・スイッチャーに表示する対象ウィンドウ

en: Mouse speed
ja: マウス速度

en: Mouse movement speed
ja: マウスによる移動速度

en: Click duration
ja: クリック継続時間

en: Maximum click duration in miliseconds.
ja: 最大クリック認識継続時間（ミリ秒）

en: Switcher mode
ja: スイッチャー形式

en: Switcher mode.
ja: スイッチャー形式

en: Cover
ja: カバー

en: Flip
ja: フリップ

en: Max window size
ja: 最大ウィンドウサイズ

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
ja: 最大ウィンドウサイズ（画面幅に対する割合％）

en: Background intensity
ja: 背景の輝度

en: Background intensity.
ja: 背景の輝度

en: Hide non Desktop windows
ja: 非デスクトップウィンドウを隠す

en: Hide all non Desktop windows during switching
ja: スイッチ中にすべての非デスクトップウィンドウを隠す

en: Intensity
ja: 輝度

en: Reflection intensity
ja: 反射の輝度

en: Flip angle
ja: フリップの角度

en: Rotation angle of the flip animation
ja: フリップアニメーションの循環角度

en: Cover offset
ja: カバーのオフセット

en: Cover movement offset.
ja: カバー動作のオフセット

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
ja: シフト・スイッチャーのウィンドウ上にアイコンを重ね表示

en: Generate mipmaps
ja: ミップマップを生成

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
ja: 複数の出力デバイスを使用しているときのスイッチャーを表示する方法の選択

en: Disabled
ja: 無効

en: On activated output
ja: 出力ごとのスイッチャー

en: One big switcher
ja: 単一の大きなスイッチャー

en: Above
ja: 上

en: Below
ja: 下

en: Snapping Windows
ja: ウィンドウのスナップ

en: Enables windows edges resistance
ja: ウィンドウのエッジ抵抗力を有効化

en: Avoid Snap Modifier
ja: スナップ回避修飾キー

en: Use this bindings to avoid snapping.
ja: スナップを回避するためにこのキー割り当てを使用

en: Snap Type
ja: スナップの種類

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
ja: 「抵抗力」や「引力」ないしは「フルモード」を選択

en: Edge resistance
ja: エッジ抵抗力

en: Edge attraction
ja: エッジ引力

en: Edges
ja: エッジ

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
ja: 「スクリーンエッジ」や「ウィンドウエッジ」ないしは「両方」にスナップ

en: Screen edges
ja: スクリーンエッジ

en: Window edges
ja: ウィンドウエッジ

en: Edge Resistance Distance
ja: エッジ抵抗力距離

en: The distance until edge resistance takes place.
ja: エッジ抵抗力が生じるまでの距離

en: Edge Attraction Distance
ja: エッジ引力距離

en: The distance until edge attraction takes place.
ja: エッジ引力が生じるまでの距離

en: Static Application Switcher
ja: 不動型アプリケーション・スイッチャー

en: Next window
ja: 次のウィンドウ

en: Popup switcher if not visible and select next window
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、次のウィンドウを選択

en: Prev window
ja: 前のウィンドウ

en: Popup switcher if not visible and select previous window
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、前のウィンドウを選択

en: Next window (All windows)
ja: 次のウィンドウ（全ウィンドウから）

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから次のウィンドウを選択

en: Prev window (All windows)
ja: 前のウィンドウ(全ウィンドウから)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、すべてのウィンドウから前のウィンドウを選択

en: Next window (Group)
ja: 次のウィンドウ(グループから)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの次のウィンドウを選択

en: Prev window (Group)
ja: 前のウィンドウ(グループから)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
ja: スイッチャーが非表示の場合は表示して、現在のアプリケーションの前のウィンドウを選択

en: Next window (No popup)
ja: 次のウィンドウ（ポップアップなし）

en: Select next window without showing the popup window.
ja: ポップアップ・ウィンドウの表示なしに次のウィンドウを選択

en: Prev window (No popup)
ja: 前のウィンドウ（ポップアップなし）

en: Select previous window without showing the popup window.
ja: ポップアップ・ウィンドウの表示なしに前のウィンドウを選択

en: Next Panel
ja: 次のパネル

en: Select next panel type window.
ja: 次のパネルタイプ・ウィンドウを選択

en: Prev Panel
ja: 前のパネル

en: Select previous panel type window.
ja: 前のパネルタイプ・ウィンドウを選択

en: Switcher speed
ja: スイッチャーの速度

en: Switcher timestep
ja: スイッチャー描画の時間刻み

en: Switcher windows
ja: スイッチャー対象ウィンドウ

en: Windows that should be shown in switcher
ja: スイッチャーに表示する対象ウィンドウ

en: Show minimized windows
ja: 最小化されているウィンドウも表示

en: Auto Change Viewport
ja: ビューポート自動切り替え

en: Change to the viewport of the selected window while switching
ja: スイッチ中に選択ウィンドウが存在するビューポートに切り替え

en: Popup Window Delay
ja: ポップアップ・ウィンドウの遅延時間

en: Time (in s) the popup window should be delayed before appearing
ja: ポップアップ・ウィンドウが表示されるまでの遅延時間（秒単位）

en: Allow selection of windows from the switcher window with the mouse
ja: スイッチャー・ウィンドウからのマウスによるウィンドウ選択を許可

en: Amount of saturation in percent
ja: 彩度の割合

en: Amount of brightness in percent
ja: 明度の割合

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Amount of opacity in percent
ja: 不透明度の割合

en: Icon
ja: アイコン

en: Show icon next to thumbnail
ja: サムネイルの隣にアイコンを表示

en: Mipmap
ja: ミップマップ

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
ja: より高質のスケールが可能なときはミップマップを生成

en: Row Alignment
ja: 配列

en: Alignment for rows that are not fully filled
ja: 横に空きがある場合の配列の仕方

en: Left
ja: 左

en: Centered
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Selected Window Highlight
ja: 選択ウィンドウの強調表示

en: Highlight Mode
ja: 強調モード

en: Mode for highlighting the currently selected window
ja: 現在選択中のウィンドウの強調表示に使用するモード

en: Bring Selected To Front
ja: 選択ウィンドウを手前に提示

en: Show Rectangle
ja: 矩形を表示

en: Minimized Window Highlight Rectangle
ja: 最小化ウィンドウの矩形型の強調表示

en: Where to draw highlight rectangle for minimized windows
ja: 最小化ウィンドウの矩形型強調表示の描画先

en: Taskbar Entry
ja: タスクバー・エントリ

en: Original Window Position
ja: 最小化前の元のウィンドウ位置

en: Color of highlight rectangle
ja: 矩形の強調表示色

en: Highlight Border Color
ja: 矩形型強調の境界線の色

en: Color of highlight rectangle border
ja: 矩形型強調の境界線の色

en: Highlight Border Inlay Color
ja: 矩形型強調の境界線の塗り色

en: Color of inlay in highlight rectangle border
ja: 矩形型強調の境界線の塗り色

en: Text
ja: テキスト

en: Render text to texture
ja: テキストをテクスチャに描画

en: Window Previews
ja: ウィンドウのプレビュー

en: Window thumbnails at the taskbar
ja: タスクバーのウィンドウ・サムネイル

en: Settings
ja: 設定

en: Thumbnail Window Size
ja: サムネイルウィンドウの大きさ

en: Thumbnail window size.
ja: サムネイルのウィンドウの大きさ

en: Show Delay
ja: 表示遅延時間

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
ja: サムネイルが表示されまでの時間（ミリ秒）

en: Thumbnail Border Size
ja: サムネイルの枠の大きさ

en: Size of Thumbnail Border.
ja: サムネイルの枠のサイズ

en: Thumbnail Border Glow Color
ja: サムネイル枠の発光の色

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
ja: サムネイルの背景や枠の発光の色

en: Fade In/Out Duration
ja: フェードイン/アウトの継続時間

en: Fade In/Out Duration in seconds.
ja: フェードイン/アウトの継続時間（秒）

en: Taskbar
ja: タスクバー

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
ja: タスクバーは現在のビューポートのウィンドウのみ表示

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
ja: タスクバーが現在のビューポートのウィンドウのみ表示する場合にチェックを入れる

en: Thumbnails Always on Top
ja: サムネイルを常に最前面に表示

en: Paint Thumbnails Always on Top.
ja: サムネイルを常に最前面に描画

en: Paint Window Like Background
ja: ウィンドウに背景のような色を塗る

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
ja: ウィンドウに発光の代わりの背景のような色を塗る

en: Generate Mipmaps
ja: ミップマップを生成

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
ja: より高質のスケールが可能なときはミップマップを生成

en: Window title
ja: ウィンドウタイトル

en: Enable Titles
ja: タイトルを有効

en: Show Window Title in Thumbnail.
ja: ウィンドウタイトルをサムネイルに表示

en: Should be the window title Bold.
ja: ウィンドウタイトルを太字にする

en: Window title Font Size.
ja: ウィンドウタイトルのフォントの大きさ

en: Window title Font Color.
ja: ウィンドウタイトルのフォント色

en: Viewport Switcher
ja: ビューポート・スイッチャー

en: Initiate viewport changes through several events
ja: いくつかのイベントを通じたビューポート変更の開始

en: Number-Based Viewport Switching
ja: 番号によるビューポート切り替え

en: Begin Viewport Switch
ja: ビューポート切り替えの開始

en: Begin entering viewport number
ja: ビューポート番号の入力開始

en: Go to specific viewport
ja: 特定ビューポートに移動

en: Switch to Viewport 1
ja: ビューポート 1 に切り替え

en: Switch to viewport 1
ja: ビューポート 1 に切り替え

en: Switch to Viewport 2
ja: ビューポート 2 に切り替え

en: Switch to viewport 2
ja: ビューポート 2 に切り替え

en: Switch to Viewport 3
ja: ビューポート 3 に切り替え

en: Switch to viewport 3
ja: ビューポート 3 に切り替え

en: Switch to Viewport 4
ja: ビューポート 4 に切り替え

en: Switch to viewport 4
ja: ビューポート 4 に切り替え

en: Switch to Viewport 5
ja: ビューポート 5 に切り替え

en: Switch to viewport 5
ja: ビューポート 5 に切り替え

en: Switch to Viewport 6
ja: ビューポート 6 に切り替え

en: Switch to viewport 6
ja: ビューポート 6 に切り替え

en: Switch to Viewport 7
ja: ビューポート 7 に切り替え

en: Switch to viewport 7
ja: ビューポート 7 に切り替え

en: Switch to Viewport 8
ja: ビューポート 8 に切り替え

en: Switch to viewport 8
ja: ビューポート 8 に切り替え

en: Switch to Viewport 9
ja: ビューポート 9 に切り替え

en: Switch to viewport 9
ja: ビューポート 9 に切り替え

en: Switch to Viewport 10
ja: ビューポート 10 に切り替え

en: Switch to viewport 10
ja: ビューポート 10 に切り替え

en: Switch to Viewport 11
ja: ビューポート 11 に切り替え

en: Switch to viewport 11
ja: ビューポート 11 に切り替え

en: Switch to Viewport 12
ja: ビューポート 12 に切り替え

en: Switch to viewport 12
ja: ビューポート 12 に切り替え

en: Desktop-based Viewport Switching
ja: デスクトップ上でのビューポート切り替え

en: Move Left
ja: 左へ移動

en: Move to the left
ja: 左へ移動

en: Move Right
ja: 右へ移動

en: Move to the right
ja: 右へ移動

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: Move Next
ja: 次へ移動

en: Move to the next viewport
ja: 次のビューポートに移動

en: Move Prev
ja: 前へ移動

en: Move to the previous viewport
ja: 前のビューポートに移動

en: Initiate plugin action
ja: プラグインアクションの開始

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
ja: 選択プラグインアクションの開始および停止

en: Plugin for initiate action
ja: 開始アクション実行プラグイン

en: Plugin for initiate/action action
ja: 開始/停止（initiate/terminate）アクションを実行するプラグイン

en: Action name for initiate
ja: 開始（initiate）のアクション名

en: Action name for initiate/terminate
ja: 開始/停止（initiate/terminate）のアクション名

en: Window Rules
ja: ウィンドウのルール

en: Set windows rules
ja: ウィンドウにルールを設定

en: Matches
ja: マッチ

en: Skip taskbar
ja: タスクバー省略

en: Don't show application in taskbar
ja: アプリケーションをタスクバーに載せない

en: Skip pager
ja: ページャー省略

en: Don't show application in pager
ja: アプリケーションをページャで見せない

en: Above others windows
ja: 他のウィンドウより上に

en: Below others windows
ja: 他のウィンドウより下に

en: Sticky
ja: スティッキー

en: Sticky windows
ja: スティッキーに設定するウィンドウ

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Fullscreen windows
ja: 全画面表示ウィンドウ

en: Maximized
ja: 最大化

en: Maximized windows
ja: 最大化状態で開くように設定するウィンドウ

en: No ARGB visuals
ja: ARGB ビジュアル不可

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
ja: 透明化をサポートしていないものとして扱うウィンドウ

en: Non movable windows
ja: 移動不可ウィンドウ

en: Set window as non movable
ja: 移動不可に設定するウィンドウ

en: Non resizable windows
ja: サイズ変更不可ウィンドウ

en: Set window as non resizable
ja: サイズ変更不可に設定するウィンドウ

en: Non minimizable windows
ja: 最小化不可ウィンドウ

en: Set window as non minimizable
ja: 最小化不可に設定するウィンドウ

en: Non maximizable windows
ja: 最大化不可ウィンドウ

en: Set window as non maximizable
ja: 最大化不可に設定するウィンドウ

en: Non closable windows
ja: 閉じる不可ウィンドウ

en: Set window as non closable
ja: 閉じられないように設定するウィンドウ

en: No focus
ja: フォーカス不可

en: Windows will not have focus
ja: フォーカスが渡されないようにするウィンドウ

en: Size rules
ja: サイズのルール

en: Fixed Size Windows
ja: 固定サイズのウィンドウ

en: Sized Windows
ja: 対象ウィンドウ

en: Windows that should be resized by default
ja: デフォルトで指定サイズに変更するウィンドウ

en: Width values
ja: 幅の値

en: Height values
ja: 高さの値

en: Workarounds
ja: 次善策

en: Marco-like workarounds.
ja: Marco のような次善策

en: Legacy Fullscreen Support
ja: レガシーな全画面表示のサポート

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
ja: Wine とレガシーアプリケーションを全画面表示で起動するときの設定

en: Firefox Menu Fix
ja: FireFox のメニュー修正

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
ja: Firefox と Thunderbird のメニューのウィンドウタイプの修正

en: OpenOffice.org Menu Fix
ja: OpenOffice.org メニューの修正

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
ja: OpenOffice.org メニューのウィンドウタイプの修正

en: Notification Daemon Fix
ja: 通知デーモンの修正

en: Fix window type of notification daemon windows.
ja: 通知デーモンのウィンドウタイプの修正

en: Java Window Fix
ja: Java ウィンドウの修正

en: Fix window type of various Java windows.
ja: 様々な Java ウィンドウのウィンドウタイプの修正

en: Qt Window Fix
ja: Qt ウィンドウの修正

en: Fix window type of various Qt windows.
ja: 様々な Qt ウィンドウのウィンドウタイプの修正

en: Convert Urgency to Demands Attention
ja: 緊急フラグを注意要求に変換

en: Make "urgent" windows also "demand attention".
ja: 緊急（urgent）フラグのウィンドウに注意要求（demand attention）フラグも付ける

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
ja: AIGLX フラグメント・パラメータの修正

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
ja: 壊れた glProgramEnvParameter4f 実装の修正

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
ja: fglrx 使用時の XGL での画面更新の修正

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
ja: fglrx ドライバ使用時の XGL 上の壊れた GLX_MESA_copy_sub_buffer の修正

en: Force synchronization between X and GLX
ja: X と GLX 間の同期を強制

en: Force synchronization between X and GLX, which may help for window parts not redrawing correctly when using Nvidia drivers, but also may decrease performance.
ja: X と GLX の間での同期を強制。Nvidia ドライバ使用のときウィンドウ部分が正しく再描画されない場合に役立つ可能性がありますが、パフォーマンスを下げる可能性もあります。

en: Window stickyness
ja: ウィンドウのスティッキー属性

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
ja: 「全てのデスクトップに配置」ウィンドウにスティッキー属性を与える

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
ja: 「全てのデスクトップに配置」ウィンドウにスティッキー属性を与え、スティッキー・ウィンドウを全ての「ビューポート」で見られるようにする

en: "On all desktops" sticky match
ja: スティッキー適用対象の「全てのデスクトップに配置」ウィンドウ

en: Windows on all desktops that should be made sticky
ja: スティッキー属性を与える「全てのデスクトップに配置」属性ウィンドウ
