compiz-plugins-main - en to nl translation catalogue (641 entries)

en: Animations
nl: Animaties

en: Use various animations as window effects
nl: Gebruik diverse animatie's als venster effect

en: Open Animation
nl: Animatie bij openen

en: Animation Selection
nl: Animatie selectie

en: Open Effect
nl: Open effect

en: The animation effect shown when creating a window.
nl: Getoonde animatie bij het openen van een venster.

en: Duration
nl: Duur

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
nl: Duur animatie (in milliseconden) voor open effect.

en: Window Match
nl: Venster match

en: The windows that will be animated.
nl: De vensters die zullen worden geanimeerd.

en: Options
nl: Optie's

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
nl: Komma gescheiden lijst van optie waarden om effect instellingen te overschrĳven, bĳv. fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Random Effects
nl: Willekeurige effecten

en: Close Animation
nl: Animatie bij sluiten

en: Close Effect
nl: Sluit effect

en: The animation effect shown when closing a window.
nl: Getoonde animatie bij het sluiten van een venster.

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
nl: Duur animatie (in milliseconden) voor sluit effect.

en: Minimize Animation
nl: Animatie bij minimaliseren

en: Minimize Effect
nl: Minimaliseer effect

en: The animation effect shown when minimizing a window.
nl: Getoonde animatie bij het minimaliseren van een venster.

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
nl: Duur animatie (in milliseconden) voor minimaliseer effect.

en: Shade Animation
nl: Animatie bij oprollen

en: Shade Effect
nl: Oprollen effect

en: The animation effect shown when shading a window.
nl: Getoonde animatie bij het verbergen van een venster.

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
nl: Duur animatie (in milliseconden) voor oprol effect.

en: Window that should animate with this effect when shaded.
nl: Venster dat moet worden geanimeerd met dit effect tĳdens het oprollen.

en: Focus Animation
nl: Animatie bij focus

en: Focus Effect
nl: Focus effect

en: The animation effect shown when focusing a window.
nl: Getoonde animatie bij het focussen van een venster.

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
nl: Duur animatie (in milliseconden) voor focus effect.

en: Window that should animate with this effect when focused.
nl: Venster dat moet worden geanimeerd met dit effect als het focus krĳgt.

en: Effect Settings
nl: Effect instellingen

en: Curved Fold
nl: Gebogen vouwen

en: Zoom to TaskBar on Minimize
nl: Naar taakbalk zoomen bĳ minimaliseren

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
nl: Of het venster naar de taalbalk zou moeten vliegen indien geminimaliseerd met het Gebogen Vouwen effect.

en: Dodge Gap Ratio
nl: Dodge open ruimte verhouding

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
nl: Verhouding van openingen tussen dodge start tĳden naar duur focus.

en: Dream
nl: Droom

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
nl: Of het venster naar de taakbalk zou moeten zoomen indien geminimaliseerd met het Droom effect.

en: Away Position
nl: Afwezig positie

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
nl: Nabijheid van venster tot camera aan het eind van de animatie (1.0: Dichtbij camera, -2.0: Ver van camera).

en: Away Angle
nl: Afwezig hoek

en: Angle of window at the end of the animation.
nl: Hoek van venster aan het eind van de animatie.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
nl: Of het venster naar de taalbalk zou moeten zoomen indien geminimaliseerd met het Glide1effect.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
nl: Of het venster naar de taakbalk zou moeten zoomen indien geminimaliseerd met het Glide 2 effect.

en: Horizontal Folds
nl: Horizontaal vouwen

en: Number of Horizontal Folds
nl: Aantal horizontale vouwen

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
nl: Het aantal horizontale vouwen die ontstaan gedurende Horizontaal Vouwen.

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
nl: Of het venster naar detaakbalk zou moeten zoomen indien geminimaliseerd met Horizontaal Vouwen effect.

en: Magic Lamp
nl: Magische lamp

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
nl: Magische Lamp Open/Sluit bewegend einde

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
nl: Bĳ openen/sluiten, magische lamp eind punt verplaatsen met muis aanwĳzer.

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
nl: Magische Lamp Raster Y Resolutie

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
nl: Vertex raster resolution voor Magische Lamp (alleen Y dimensie). Dit is het aantal punten wat gebruikt wordt om de curves te definiëren. Hoe hoger het aantal, hoe vloeiender de curve, maar er zal een verlies aan prestatie zĳn.

en: Magic Lamp Max Waves
nl: Magische Lamp Maximale Golven

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
nl: Het maximum aantal golven voor de Magische Lamp.

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
nl: Magische Lamp Minimale Golf Amplitude

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
nl: De minimum amplitude (grootte van de golven) die de Magische Lamp zal hebben.

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
nl: Magische Lamp Maximale Golf Amplitude

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
nl: De maximum amplitude (grootte van de golven) die de Magische Lamp hebben zal.

en: Magic Lamp Open Start Width
nl: Magische Lamp Open Start breedte

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
nl: Begin breedte van open effect en eind breedte van sluit effect voor Magische Lamp.

en: Roll Up
nl: Oprollen

en: Rollup Fixed Interior
nl: Oprollen met gefixeerde binnenkant

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
nl: Binnenkant venster vastgezet gedurende oprol animatie.

en: Sidekick Number of Rotations
nl: Sidekick aantal rotaties

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
nl: Aantal rotatie's voor Sidekick (plus of minus 10% voor willekeurigheid).

en: Sidekick Springiness
nl: Sidekick mate van vering

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
nl: Hoe verend de Sidekick animatie moet zĳn.

en: Zoom from Center
nl: Inzoomen vanuit middenpunt

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
nl: Inzoomen vanuit het middelpunt als de Sidekick animatie wordt afgespeeld.

en: Off
nl: Uit

en: Minimize/Unminimize Only
nl: Minimaliseer/Maximaliseer enkel

en: Open/Close Only
nl: Open/Sluit alleen

en: On
nl: Aan

en: Vacuum
nl: Vacuüm

en: Vacuum Open/Close Moving End
nl: Vacuüm open/sluiten bewegingseinde

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
nl: Bĳ openen/sluiten, vacuum eind punt verplaatsen met de muisaanwĳzer.

en: Vacuum Grid Y Resolution
nl: Vacuüm raster Y resolution

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
nl: Vertex raster resolution voor Vacuüm (alleen Y dimensie). Dit is het aantal punten wat wordt gebruikt om de curves te definiëren. Hoe hoger het aantal, hoe vloeiender de curves, maar er zal een verlies aan prestatie zĳn.

en: Vacuum Open Start Width
nl: Vacuüm open start breedte

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
nl: Beginbreedte van open effect en eind breedte van sluit effect voor Vacuum.

en: Wave
nl: Golf

en: Wave Width
nl: Golf breedte

en: The width of the wave relative to the window height.
nl: De breedte van de golf relatief tot de venster hoogte.

en: Zoom
nl: Inzoomen

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
nl: Inzoomen vanuit middelpunt als de Zoom animatie wordt afgespeeld.

en: Zoom Springiness
nl: Zoom verendheid

en: How spring-like the Zoom animation should be.
nl: Hoe verend de Zoom animatie zĳn moet.

en: Random Animations For All Events
nl: Willekeurige effecten voor alle gebeurtenissen

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
nl: Alle effecten worden willekeurig gekozen waarbij het geselecteerde effect wordt genegeerd. Als er geen effect is gekozen voor een gebeurtenis wordt er geen animatie toegepast.

en: Animation Time Step
nl: Animatie Tijd Stap

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
nl: De tijd in milliseconden tussen elke rendering van de animatie. Hoe hoger de waarde, hoe schokkeriger de beweging wordt.

en: None
nl: Geen

en: Random
nl: Willekeurig

en: Fade
nl: Vervagen

en: Color filter
nl: Kleur filter

en: Filter colors for accessibility purposes
nl: Filter kleuren ten behoeve van toegankelĳkheid

en: Toggle window filtering
nl: Venster filtering aan/uit

en: Toggle filtering for currently focused window.
nl: Wissel filtering voor venster met huidige focus.

en: Toggle screen filtering
nl: Scherm filtering aan/uit

en: Toggle filtering for every window on the screen.
nl: Wissel filtering voor elk venster op het scherm.

en: Switch filter
nl: Schakel filter

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
nl: Selecteer filter om te gebruiken uit lĳst met filters:óf pas alle filters toe, óf alleen één specifiek filter (Het activeren van deze actie schakelt filters één voor een en komt uiteindelĳk terug bĳ de "alle filters" modus).

en: Filter window decorations
nl: Filter venster decoratie's

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
nl: Venster decoratie's (randen en titelbalk) zullen worden gefilterd evenals de venster inhoud indien ingeschakeld.

en: Filtered windows
nl: Gefilterde vensters

en: Windows to be filtered by default.
nl: Vensters die standaard worden gefilterd.

en: Exclude windows
nl: Vensters uitsluiten

en: Windows to exclude from filtering.
nl: Vensters die worden uitgesloten van filtering.

en: Filters files
nl: Filters bestanden

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
nl: Lĳst van platte tekst filter bestanden die toegepast moeten worden als vensters of scherm gefilterd wordt.

en: Expo Plugin
nl: Expo plugin

en: Bindings
nl: Bindingen

en: Expo key
nl: Expo toets

en: Engage wall expo mode key binding
nl: Inschakelen muur expo toets binding

en: Expo button
nl: Expo knop

en: Engage wall expo mode button binding
nl: Inschakelen muur expo modus knop binding

en: Expo edge
nl: Expo kant

en: Engage wall expo mode edge binding
nl: Inschakelen muur expo modus kant binding

en: Double click time
nl: Dubbel klik tĳd

en: Timeframe to execute a double click
nl: Tĳdvak om een dubbelklik uit te voeren

en: Drag&amp;drop
nl: Verslepen en neerzetten

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
nl: Knop bindingen voor verslepen van vensters

en: Exit expo
nl: Expo verlaten

en: Button binding to exit expo
nl: Knop binding om expo te verlaten

en: Next viewport
nl: Volgende viewport

en: Button binding to switch to next viewport in expo
nl: Knop binding om te schakelen naar volgende viewport in expo

en: Previous viewport
nl: Vorige viewport

en: Behaviour
nl: Gedrag

en: Zoom time
nl: Zoom tĳd

en: Duration of the zoomout animation
nl: Duur van de uitzoom animatie

en: Immediate moves
nl: Onmiddelĳke bewegingen

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
nl: Selecteert of venster bewegingen in expo modus onmiddelĳk uitgevoerd moeten worden - dit schakelt onder andere wobbliness uit

en: Expo Animation
nl: Expo animatie

en: Animation used when switching to expo mode
nl: Animatie die wordt gebruikt wanneer geschakeld wordt naar expo mode

en: Fade + Zoom
nl: Uitvagen + Inzoomen

en: Appearance
nl: Verschijning

en: Distance
nl: Afstand

en: Distance of the expo wall
nl: Afstand van expo muur

en: Expo mode aspect ratio
nl: Expo modus aspect ratio

en: Hide panels/docks in expo
nl: Panelen en docks verbergen in expo

en: Hide panels/docks in expo.
nl: Panelen en docks verbergen in expo.

en: Generate mipmaps in expo mode
nl: Genereer mipmaps in expo modus

en: Multi Output Mode
nl: Meerdere uitvoer modus

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
nl: Selecteerd hoe de expo wordt getoond als meerdere uitvoer apparaten gebruikt worden.

en: One big wall
nl: Eén grote muur

en: One wall per output
nl: Een muur per uitvoer

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Reflection
nl: Reflectie

en: Show a reflection of the viewports on the ground
nl: Toon reflectie van de viewports op de grond

en: Ground color(near)
nl: Grond kleur (dichtbĳ)

en: Color of the ground (near).
nl: Kleur van de grond (dichtĳ).

en: Ground color(far)
nl: Grond kleur (ver)

en: Color of the ground (far).
nl: Kleur van de grond (ver).

en: Reflection ground size
nl: Reflectie grond grootte

en: Reflection ground size.
nl: Reflectie grond grootte.

en: Reflection Scale
nl: Reflectie schaal

en: Scale factor of the expo wall reflection
nl: Schaal factor van de expo muur reflectie

en: Enhanced Zoom Desktop
nl: Verbeterde bureablad zoom

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
nl: Verbeterde zoom functie's voor visueel beperkten en andere gebruikers

en: Zoom In/Out
nl: In/Uit zoomen

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Mouse Behaviour
nl: Muis gedrag

en: Center the mouse
nl: Centreer de muis

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
nl: Plaatst de muis in het midden van het scherm (Ongeacht zoom niveau)

en: Specific Zoom
nl: Specifieke zoom

en: Zoom Specific Level 1
nl: Zoom specifiek niveau 1

en: Zoom to the specific zoom level 1
nl: Zoom naar het specifieke zoom niveau 1

en: Specific zoom factor 1
nl: Specifieke zoom factor 1

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
nl: Zoom niveau om naar toe te gaan wanneer sneltoets 1 wordt geactiveerd

en: Zoom Specific Level 2
nl: Zoom specifiek niveau 2

en: Zoom to the specific zoom level 2
nl: Zoom naar het specifieke zoom niveau 2

en: Specific zoom factor 2
nl: Specifieke zoom factor 2

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
nl: Zoom niveau om naar toe te gaan wanneer sneltoets 2 wordt geactiveerd

en: Zoom Specific Level 3
nl: Zoom specifiek niveau 3

en: Zoom to the specific zoom level 3
nl: Zoom naar het specifieke zoom niveau 3

en: Specific zoom factor 3
nl: Specifieke zoom factor 3

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
nl: Zoom niveau om naar toe te gaan wanneer sneltoets 3 wordt geactiveerd

en: Target Focused Window on Specific level
nl: Zet venster met focus als doel op specifiek niveau

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
nl: Schakel dit in om het venster met focus als doel te nemen bĳ de overgang naar een specifiek zoom niveau.Uitschakelen om de muis als doel te nemen.

en: Zoom Area Movement
nl: Zoom gebied beweging

en: Toggle zoom area lock
nl: Wissel zoomgebied slot

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
nl: Schakelt een slot op het zoomgebied zodat het niet veranderd bĳ diverse gebeurtenissen

en: Panning
nl: Verschuiven

en: Pan Zoom Left
nl: Verschuif zoom links

en: Pan (move) the zoom area left
nl: Verschuif (beweeg) het zoomgebied naar links

en: Pan Zoom Right
nl: Verschuif zoom rechts

en: Pan (move) the zoom area right
nl: Verschuif (beweeg) het zoomgebied naar rechts

en: Pan Zoom Up
nl: Verschuif zoom omhoog

en: Pan (move) the zoom area up
nl: Verschuif (beweeg) het zoomgebied omhoog

en: Pan Zoom Down
nl: Verschuif zoom omlaag

en: Pan (move) the zoom area down
nl: Verschuif (beweeg) het zoomgebied naar beneden

en: Fitting
nl: Passen

en: Fit the window to the zoom level
nl: Pas het venster in in het zoom niveau

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
nl: Past de grootte aan van het venster zodat het past bĳ het huidige zoom niveau.

en: Fit zoomed area to window
nl: Pas ingezoomd gebied in venster

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
nl: Zoomed in/uit zodat het venster met focus volledig zichtbaar is.

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
nl: Zoom in/uit met deze factor. Hogere waarde betekent sneller zoomen.

en: Sync Mouse
nl: Synchroniseer muis

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
nl: Altĳd het ingezoomde gebied synchroniseren met waar de muis is, en vice versa. Gebruik dit als het niet je bedoeling is om een geschaalde aanwĳzer te gebruiken of om de originele aanwĳzer te verbergen. Het ingezoomde gebied zal bewegen als je de muis beweegt.

en: Scale the mouse pointer
nl: Schaal de muis aanwĳzer

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
nl: Schakel dit in om de muis aanwĳzer gradueel te vergroten als je inzoomt

en: Hide original mouse pointer
nl: Verberg originele muis aanwĳzer

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
nl: Verbergt de originele muis aanwĳzer tĳdens inzoomen en schalen van de muis

en: Restrain the mouse to the zoom area
nl: Beperk de muis tot het zoom gebied

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
nl: Probeer om de ingezoomde muis zichtbaar te houden door hem te warpen wanneer hĳ buiten het gezoomde gebied bewogen wordt.

en: Mouse panning
nl: Muis schuiven

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
nl: Verschuif het zoomgebied als de muis cursor buiten het zichtbare gebied beweegt.

en: Mouse Restrain Margin
nl: Muis inperking marge

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
nl: De grootte van de marge om toe te voegen als geprobeerd wordt de muis te beperken.

en: Pan Factor
nl: Verschuif factor

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
nl: Verplaats het ingezoomde gebied zoveel als je het ingezoomde gebied verschuift met de toetsen.

en: Enable focus tracking
nl: Focus tracking inschakelen

en: Move the zoom area when focus changes.
nl: Verplaats het zoom gebied als de focus veranderd.

en: Fit zoom level to window on focus change
nl: Pas zoom niveau in venster bĳ focus verandering

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
nl: Pas het ingezoomde gebied in het venster als het ingezoomde gebied beweegt als gevolg van focus tracking.

en: Always fit to window on focus track
nl: Altĳd inpassen in venster bĳ focus track

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
nl: Pas het ingezoomde gebied in het venster als het ingezoomde gebied beweegt als gevolg van focus tracking. Zelfs als er niet eerst al ingezoomd was.

en: Follow Focus Delay
nl: Volg focus vertraging

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
nl: Alleen proberen nieuw gefocuste vensters te centreren als de muis niet heeft bewogen in dit aantal seconden. Gebruik dit om springerigheid te voorkomen bĳ gebruik van sloppy focus.

en: Animation
nl: Animatie

en: Speed
nl: Snelheid

en: Zoom Speed
nl: Zoom snelheid

en: Timestep
nl: Tijdstap

en: Zoom Timestep
nl: Zoom tijdstap

en: Filter Linear
nl: Filter lineair

en: Use linear filter when zoomed in
nl: Gebruik lineair filter zodra ingezoomd

en: JPEG image format plugin
nl: Plugin voor JPEG afbeeldingsformaat

en: Compression Quality
nl: Compressie kwaliteit

en: Quality of compression when saving JPEG images
nl: Kwaliteit van de compressie als JPEG afbeeldingen worden opgeslagen

en: Initiate
nl: Initiëer

en: General
nl: Algemeen

en: Simple
nl: Simpel

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Mouse Poll Interval
nl: Muis opvraag interval

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
nl: Hoe vaak de muis positie opvragen, in miliseconden. Verminder dit om schokkerige beweging te verminderen.

en: Negative
nl: Negatief

en: Used to set a window or screen negative
nl: Wordt gebruikt om een scherm negatief te maken

en: Toggle Window Negative
nl: Schakel venster negatief

en: Toggle active window negative
nl: Schakel actief venster inversie (negatief)

en: Toggle Screen Negative
nl: Schakel scherm negatief

en: Toggle screen negative
nl: Schakel scherm inversie (negatief)

en: Neg Windows
nl: Negatief venster

en: Windows to be negative by default
nl: Vensters die standaard geïnverteerd moeten worden

en: Exclude Windows
nl: Vensters uitsluiting

en: Windows to exclude from negating
nl: Vensters die uitgesloten moeten worden van inverteren

en: Opacify
nl: Opacificeer

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
nl: Maak vensters makkelijk zichtbaar door er met de muis overheen te zweven

en: Toggle Opacify
nl: Schakel opacificatie in/uit

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
nl: Gebruik dit voor het tussendoor in- en uitschakelen van Opacificeer. Eerder geopacificeerde vensters zullen geen reset krijgen als je het op deze manier uitschakelt.

en: Misc. Options
nl: Diverse optie's

en: Reset opacity to original values when toggling
nl: Reset ondoorzichtigheid naar originele waarden bij schakelen

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
nl: Reset de ondoorzichtigheid van alle vensters die zijn veranderd door Opacificeer als Opacificeer wordt geschakeld met de gedefiniëerde toets-combinatie.

en: Delay until Opacification
nl: Delay voor Opacificatie

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
nl: De vertraging (in ms) voordat Opacificeer de ondoorzichtigheid veranderd nadat het actieve venster is veranderd.

en: Toggle Opacify on by default
nl: Schakel opacificeer standaard in

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
nl: Met dit ingeschakeld is opacificeer standaard ingeschakeld als Opacificeer geladen word, gewoonlĳk is dat als Compiz gestart wordt.

en: Only increase opacity if a window is blocking
nl: Verhoog ondoorzichtigheid alleen als een venster blokkeert

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
nl: Maak vensters minder doorzichtig als een ander venster het zicht erop belemmerd.

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
nl: Bypass delay als het nieuwe actieve venster het venster met focus is.

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
nl: Wacht niet tot het venster waarover heen gezweefd wordt de focus heeft. Dit maakt het mogelĳk om het venster met focus onmiddelĳk te zien. Je wilt dit mogelĳk uitschakelen als je geen gebruik maakt van 'Klik voor focus'.

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
nl: Bypass delay als opacificeer al de ondoorzichtigheid aan het verlagen is op een of meer vensters.

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
nl: Dit maakt het mogelijk om opacificeer direct vensters doorzichtig te laten maken als je al andere vensters aan het doorzichtig maken bent. Zorgt voor sneller gedrag als je door lagen van verborgen vensters kijkt.

en: Windows that should be opacified.
nl: Vensters die moeten worden geopacificeerd.

en: Opacity Levels
nl: Ondoorzichtigheids niveau's

en: Active Opacity
nl: Actieve Ondoorzichtigheid

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
nl: Het minimale percentage opaciteit een doel venster zal behouden. Een doelvenster heeft óf deze ondoorzichtigheid, óf de vooringestelde opaciteit welke van de twee hoger is.

en: Passive Opacity
nl: Passieve Doorzichtigheid

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
nl: De maximale opaciteit die een venster, dat het huidige venster overlapt, kan hebben. Een overlappend venster heeft deze ondoorzichtigheid, of die vooringestelde opaciteit, welke van de twee minder is.

en: Put
nl: Plaats

en: Put window
nl: Plaats venster

en: Put On Viewport
nl: Plaats op viewport

en: Move window to a certain viewport
nl: Verplaats venster naar een bepaalde viewport

en: Put to arbitrary viewport
nl: Plaats op willekeurige viewport

en: Put On Viewport 1
nl: Plaats op viewport 1

en: Move window to viewport 1
nl: Verplaats venster naar viewport 1

en: Put On Viewport 2
nl: Plaats op viewport 2

en: Move window to viewport 2
nl: Verplaats venster naar viewport 2

en: Put On Viewport 3
nl: Plaats op viewport 3

en: Move window to viewport 3
nl: Verplaats venster naar viewport 3

en: Put On Viewport 4
nl: Plaats op viewport 4

en: Move window to viewport 4
nl: Verplaats venster naar viewport 4

en: Put On Viewport 5
nl: Plaats op viewport 5

en: Move window to viewport 5
nl: Verplaats venster naar viewport 5

en: Put On Viewport 6
nl: Plaats op viewport 6

en: Move window to viewport 6
nl: Verplaats venster naar viewport 6

en: Put On Viewport 7
nl: Plaats op viewport 7

en: Move window to viewport 7
nl: Verplaats venster naar viewport 7

en: Put On Viewport 8
nl: Plaats op viewport 8

en: Move window to viewport 8
nl: Verplaats venster naar viewport 8

en: Put On Viewport 9
nl: Plaats op viewport 9

en: Move window to viewport 9
nl: Verplaats venster naar viewport 9

en: Put On Viewport 10
nl: Plaats op viewport 10

en: Move window to viewport 10
nl: Verplaats venster naar viewport 10

en: Put On Viewport 11
nl: Plaats op viewport 11

en: Move window to viewport 11
nl: Verplaats venster naar viewport 11

en: Put On Viewport 12
nl: Plaats op viewport 12

en: Move window to viewport 12
nl: Verplaats venster naar viewport 12

en: Put to adjacent viewport
nl: Plaats op tegenoverliggende viewport

en: Viewport Left
nl: Viewport links

en: Move window to the viewport on the left
nl: Verplaats venster naar de viewport links

en: Viewport Right
nl: Viewport rechts

en: Move window to the viewport on the right
nl: Verplaats venster naar de viewport rechts

en: Viewport Top
nl: Viewport bovenkant

en: Move window to the viewport on the top
nl: Verplaats venster naar de viewport bovenaan

en: Viewport Bottom
nl: Viewport onderkant

en: Move window to the viewport on the bottom
nl: Verplaats venster naar de viewport onderaan

en: Put within viewport
nl: Plaats in viewport

en: Put Center
nl: Plaats middenpunt

en: Move window to the center
nl: Verplaats venster naar het middelpunt

en: Put Left
nl: Plaats links

en: Move window to the left edge
nl: Verplaats venster naar de linker rand

en: Put Right
nl: Plaats rechts

en: Move window to the right edge
nl: Verplaats venster naar de rechter rand

en: Put Top
nl: Plaats top

en: Move window to the top edge
nl: Verplaats venster naar de boven rand

en: Put Bottom
nl: Plaats onder

en: Move window to the bottom edge
nl: Verplaats venster naar de onderste rand

en: Put Top Left
nl: Plaats boven links

en: Move window to the top left corner
nl: Verplaats venster naar de linker bovenhoek

en: Put Top Right
nl: Plaats boven rechts

en: Move window to the top right corner
nl: Verplaats venster naar de rechterbovenhoek

en: Put Bottom Left
nl: Plaats rechtsonder

en: Move window to the bottom left corner
nl: Verplaats venster naar de linker onder hoek

en: Put Bottom Right
nl: Plaats rechts onder

en: Move window to the bottom right corner
nl: Verplaats venster naar de rechter onderhoek

en: Restore Position
nl: Herstel positie

en: Move window to the last position
nl: Verplaats venster naar de laatste positie

en: Put Pointer
nl: Plaats aanwijzer

en: Move window to the pointer position
nl: Verplaats venster naar de aanwĳzer positie

en: Padding
nl: Uitvulling

en: Pad Left
nl: Uitvullen Links

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
nl: Aantal pixels vanaf de linker rand waar het venster zal komen te rusten

en: Pad Right
nl: Uitvullen rechts

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
nl: Aantal pixels vanaf de rechter rand waar het venster zal komen te rusten

en: Pad Top
nl: Uitvullen boven

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
nl: Aantal pixels vanaf de boven rand waar het venster zal komen te rusten

en: Pad Bottom
nl: Uitvullen onder

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
nl: Aantal pixels van de onder rand waar het venster zal komen te rusten

en: Unfocus Window
nl: Defocus venster

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
nl: Neem focus weg van vensters die van een viewport af verplaatst worden

en: Window Center
nl: Venster middenpunt

en: Put pointer uses the center of the window
nl: Plaats aanwĳzer gebruikt het middelpunt van het venster

en: Avoid Offscreen
nl: Vermijd offscreen

en: Avoids putting window borders offscreen
nl: Voorkomt dat venster randen buiten beeld worden geplaatst

en: Animation speed
nl: Animatie snelheid

en: Animation timestep
nl: Animatie tĳdstap

en: Resize Info
nl: Info bĳ grootte wĳzigen

en: Display info on resize similar to marco
nl: Toon info bĳ grootte wĳzigen vergelĳkbaar met marco

en: Fade Time
nl: Vervaag tijd

en: Fade time (in ms) for popup window
nl: Vervaag tĳd (in ms) voor popup venster

en: Show resize info for all windows.
nl: Toon grootte aanpassing info voor alle vensters.

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
nl: Toon grootte aanpassen info voor alle vensters in tegenstelling tot alleen de vensters met een grootte aanpassing van meer dan 1.

en: Text color.
nl: Tekst kleur.

en: Color of text on resize popup.
nl: Kleur van de tekst bĳ grootte wĳzigen popup.

en: Gradient Color 1
nl: Gradatie kleur 1

en: Color 1 of the gradient background.
nl: Kleur 1 van de gradatie achtergrond.

en: Gradient Color 2
nl: Gradatie kleur 2

en: Color 2 of the gradient background.
nl: Kleur 2 van de gradatie achtergrond.

en: Gradient Color 3
nl: Gradatie kleur 3

en: Color 3 of the gradient background.
nl: Kleur 3 van de gradatie achtergrond.

en: Ring Switcher
nl: Ring wisselaar

en: Key bindings
nl: Toetsbindingen

en: Next Window
nl: Volgende venster

en: Show switcher if not visible and select next window.
nl: Toon wisselaar indien niet zichtbaar en selecteer vogende venster.

en: Previous Window
nl: Vorige venster

en: Show switcher if not visible and select previous window.
nl: Toon venster indien niet zichtbaar en selecteer vorige venster.

en: Next Window (All Workspaces)
nl: Volgende venster (Alle werkruitmen)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
nl: Toon wisselaar indien niet zichtbaar en selecteer volgende venster uit alle vensters.

en: Previous Window (All Workspaces)
nl: Vorige venster (Alle werkruimten)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
nl: Toon wisselaar indien niet zichtbaar en selecteer vorige venster uit alle vensters.

en: Next Window (Group)
nl: Volgende venster (groep)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
nl: Toon wisselaar indien niet zichtbaar en toon volgende venster van de huidige applicatie.

en: Previous Window (Group)
nl: Vorige venster (groep)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
nl: Toon wisselaar indien niet zichtbaar en selecteer vorige venster van de huidige applicatie.

en: Ring speed
nl: Ring snelheid

en: Ring timestep
nl: Ring tĳdstap

en: Inactive Window Opacity
nl: Inactief venster ondoorzichtigheid

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
nl: Mate van opacificeer (in procent) voor vensters in de ring welke niet geselecteerd zĳn

en: Ring Windows
nl: Ring vensters

en: Windows that should be shown in ring
nl: Vensters die getoond moeten worden in de ring

en: Overlay Icon
nl: Overlay icoon

en: Overlay an icon on windows in the ring
nl: Een overlay icoon op vensters in de ring

en: Emblem
nl: Embleem

en: Big
nl: Groot

en: Darken Background
nl: Donkere achtergrond

en: Darken background when showing the ring
nl: Maak de achtergrond donker als de ring getoond wordt

en: Show Minimized
nl: Toon geminimaliseerd

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
nl: Toon vensters die zĳn geminimaliseerd, opgerold of in Toon Bureaublad modus.

en: Allow Mouse Selection
nl: Sta muis selectie toe

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
nl: Maak het mogelĳk om vensters te selecteren door gewoon er op te klikken terwĳl de wisselaar actief is.

en: Ring appearance
nl: Ring weergave

en: Rotate Ring Clockwise on Next
nl: Roteer ring met de klok mee bĳ volgende

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
nl: Roteer ring met de klok mee voor volgende venster in plaats van tegen de klok in

en: Ring Width
nl: Ring breedte

en: Ring width (in percent of the screen width)
nl: Ring breedte (in procent van descherm breedte)

en: Ring Height
nl: Ring hoogte

en: Ring height (in percent of the screen height)
nl: Ring hoogte (in procent van scherm hoogte)

en: Thumbnail Width
nl: Thumbnail breedte

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
nl: Maximum horizontale grootte van een thumbnail in de ring

en: Thumbnail Height
nl: Thumbnail hoogte

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
nl: Maximum verticaal grootte van een thumbnail in de ring

en: Minimum Brightness Factor
nl: Minimum helderheids factor

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
nl: Veranderd de minimum helderheids factor voor vensters in de ring. Hoe verder weg ze zĳn, hoe minder helder ze zĳn.

en: Minimum Scale Factor
nl: Minimum schaal factor

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
nl: Veranderd de minimum schaal factor voor vensters in de ring. Hoe verder weg de vensters zĳn, hoe kleiner ze zĳn.

en: Window title display
nl: Venster titel tonen

en: Show Window Title
nl: Toon venster titel

en: Show window title of currently selected window.
nl: Toon venster titel van huidig geselecteerde venster.

en: Bold Font
nl: Vet lettertype

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
nl: Selecteert of venster titel moet getoond worden in vet lettertype of niet.

en: Font Size
nl: Letter grootte

en: Font size for the window title
nl: Font grootte voor de venster titel

en: Background Color
nl: Achtergrond kleur

en: Background color for the window title
nl: Achtergrond kleur voor de venster titel

en: Font Color
nl: Letterkleur

en: Font color for the window title
nl: Font kleur voor de venster titel

en: Text Placement
nl: Tekst plaatsing

en: Selects where to place the window title.
nl: Selecteert waar de venster titel geplaatst moet worden.

en: Centered on screen
nl: Gecentreerd op het scherm

en: Above ring
nl: Boven ring

en: Below ring
nl: Onder ring

en: Scale Addons
nl: Schaal addons

en: Some useful additions to the scale plugin
nl: Een paar zinvolle toevoegingen voor de schaal plugin

en: Close windows while in scale mode
nl: Sluit venster in Schaal modus

en: Window Title
nl: Venster titel

en: Window Title Display
nl: Venster titel tonen

en: Window title display in scale mode
nl: Toon venster titel in schaal modus

en: No display
nl: Geen display

en: All windows
nl: Alle vensters

en: Use bold font for window title display
nl: Gebruik vet lettertype voor tonen venster titel

en: Font size for window title display
nl: Font grootte om de venster titel te tonen

en: Title Border Size
nl: Titel rand grootte

en: Size of the border around the window title
nl: Grootte van de rand rondom de venster titel

en: Font color of the window title
nl: Font kleur van de venster titel

en: Background color of the window title
nl: Achtergrond kleur van de venster titel

en: Window Highlight
nl: Venster oplichten

en: Draw Window Highlight
nl: Teken venster oplichten

en: Highlights the hovered window with the given color
nl: Laat het venster waar over heen gezweefd wordt oplichten met de gegeven kleur

en: Highlight Color
nl: Oplicht kleur

en: Color used for highlighting the hovered window
nl: Kleur gebruikt om het venster op te laten lichten waaroverheen gezweefd wordt

en: Window Layout Mode
nl: Venster uitleg modus

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
nl: Selecteert de modus om de vensters uit te leggen in schaal modus

en: Normal
nl: Normaal

en: Organic - EXPERIMENTAL
nl: Organisch - EXPERIMENTEEL

en: Shift Switcher
nl: Schuif wisselaar

en: Shift Switcher Plugin
nl: Schuif wisselaar plugin

en: Initiate switcher.
nl: Initiëer wisselaar.

en: Initiate (All Workspaces)
nl: Initiëer (Alle werkruimten)

en: Initiate switcher (All Workspaces).
nl: Initiëer wisselaar (Alle werkruimten).

en: Terminate
nl: Afbreken

en: Terminate switcher.
nl: Wisselaar afbreken.

en: Fade speed
nl: Vervaag snelheid

en: Fade in/out speed
nl: Invagen/uitvagen snelheid

en: Shift speed
nl: Schuif snelheid

en: Shift animation speed
nl: Schuif animatie snelheid

en: Shift timestep
nl: Schuif tĳdstap

en: Shift Windows
nl: Schuif vensters

en: Windows that should be shown in the shift switcher
nl: Vensters die moeten worden getoond in de schuif wisselaar

en: Mouse speed
nl: Muis snelheid

en: Mouse movement speed
nl: Muis beweging snelheid

en: Click duration
nl: Klik duur

en: Maximum click duration in miliseconds.
nl: Maximum klik duur in milliseconden.

en: Switcher mode
nl: Wisselaar modus

en: Switcher mode.
nl: Wisselaar modus.

en: Cover
nl: Afdekken

en: Flip
nl: Omkeren

en: Max window size
nl: Maximale venster grootte

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
nl: Maximale venster grootte (in procenten van de scherm breedte)

en: Background intensity
nl: Achtergrond intensiteit

en: Background intensity.
nl: Achtergrond intensiteit.

en: Hide non Desktop windows
nl: Verberg alle niet-bureaublad vensters

en: Hide all non Desktop windows during switching
nl: Verberg alle niet-bureaublad vensters gedurende wisselen

en: Intensity
nl: Intensiteit

en: Reflection intensity
nl: Reflectie intensiteit

en: Flip angle
nl: Omkeren hoek

en: Rotation angle of the flip animation
nl: Rotatie hoek voor de omkeer animatie

en: Cover offset
nl: Offset afdekking

en: Cover movement offset.
nl: Offset beweging afdekken.

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
nl: Een icoon overlay op vensters in de schuif wisselaar

en: Generate mipmaps
nl: Mipmaps genereren

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
nl: Selecteert hoe de wisselaar wordt getoond als meerdere uitvoer apparaten worden gebruikt.

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: On activated output
nl: Bĳ geactiveerde output

en: One big switcher
nl: Een grote wisselaar

en: Above
nl: Boven

en: Below
nl: Onder

en: Snapping Windows
nl: Klikkende vensters

en: Enables windows edges resistance
nl: Inschakelen van weerstand voor vensterrand

en: Avoid Snap Modifier
nl: Vermĳd vastklik modifier

en: Use this bindings to avoid snapping.
nl: Gebruik deze bindingen om vastklikken te voorkomen.

en: Snap Type
nl: Klik type

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
nl: Kies 'Weerstand', 'Aantrekking' of 'Volledig'.

en: Edge resistance
nl: Weerstand bij rand

en: Edge attraction
nl: Rand aantrekking

en: Edges
nl: Randen

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
nl: Klik aan 'Scherm randen', 'Venster randen' of 'Beiden'.

en: Screen edges
nl: Schermranden

en: Window edges
nl: Venster randen

en: Edge Resistance Distance
nl: Hoek weerstand afstand

en: The distance until edge resistance takes place.
nl: De afstand waarop rand weerstand plaatsvind.

en: Edge Attraction Distance
nl: Rand aantrekking afstand

en: The distance until edge attraction takes place.
nl: De afstand waarop rand aantrekking plaats vind.

en: Show minimized windows
nl: Toon geminimaliseerde vensters

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Text
nl: Tekst

en: Render text to texture
nl: Render tekst naar een tekstuur

en: Window Previews
nl: Venster previews

en: Window thumbnails at the taskbar
nl: Venster thumbnails op de taakbalk

en: Settings
nl: Instellingen

en: Thumbnail Window Size
nl: Thumbnail venster grootte

en: Thumbnail window size.
nl: Thumbnail venster grootte.

en: Show Delay
nl: Toon delay

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
nl: Tĳd (in ms) voordat de thumbnail wordt getoond.

en: Thumbnail Border Size
nl: Thumbnail rand grootte

en: Size of Thumbnail Border.
nl: Grootte van thumbnail rand.

en: Thumbnail Border Glow Color
nl: Thumbnail rand gloeikleur

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
nl: Thumbnail achtergrond en rand gloei kleur.

en: Fade In/Out Duration
nl: Duur van fade In/Out

en: Fade In/Out Duration in seconds.
nl: Duur van Fade In/Out in seconden.

en: Taskbar
nl: Taakbalk

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
nl: Taakbalk toont allen vensters in huidige viewport

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
nl: Instellen als taakbalk alleen vensters toont van huidige viewport.

en: Thumbnails Always on Top
nl: Thumbnails altijd bovenop

en: Paint Thumbnails Always on Top.
nl: Thumbnails altijd boven alle venster weergeven.

en: Paint Window Like Background
nl: Teken venster zoals achtergrond

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
nl: Teken venster zoals achtergrond ipv. gloeien.

en: Generate Mipmaps
nl: Mipmaps genereren

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
nl: Mipmaps genereren indien mogelijk voor hogere kwaliteit schalen.

en: Window title
nl: Venster titel

en: Enable Titles
nl: Inschakelen titels

en: Show Window Title in Thumbnail.
nl: Toon venster titel in thumbnail.

en: Should be the window title Bold.
nl: De venstertitel in vet lettertype.

en: Window title Font Size.
nl: Venster titel lettertype grootte.

en: Window title Font Color.
nl: Venster titel lettertype kleur.

en: Viewport Switcher
nl: Viewport wisselaar

en: Initiate viewport changes through several events
nl: Initiëer viewport veranderingen door verschillende gebeurtenissen

en: Number-Based Viewport Switching
nl: Nummer gebaseerde viewport wisseling

en: Begin Viewport Switch
nl: Begin met viewport wissel

en: Begin entering viewport number
nl: Begin met invoeren viewport nummer

en: Go to specific viewport
nl: Ga naar specifieke viewport

en: Switch to Viewport 1
nl: Wissel naar viewport 1

en: Switch to viewport 1
nl: Wissel naar viewport 1

en: Switch to Viewport 2
nl: Wissel naar viewport 2

en: Switch to viewport 2
nl: Wissel naar viewport 2

en: Switch to Viewport 3
nl: Wissel naar viewport 3

en: Switch to viewport 3
nl: Wissel naar viewport 3

en: Switch to Viewport 4
nl: Wissel naar viewport 4

en: Switch to viewport 4
nl: Wissel naar viewport 4

en: Switch to Viewport 5
nl: Wissel naar viewport 5

en: Switch to viewport 5
nl: Wissel naar viewport 5

en: Switch to Viewport 6
nl: Wissel naar viewport 6

en: Switch to viewport 6
nl: Wissel naar viewport 6

en: Switch to Viewport 7
nl: Wissel naar viewport 7

en: Switch to viewport 7
nl: Wissel naar viewport 7

en: Switch to Viewport 8
nl: Wissel naar viewport 8

en: Switch to viewport 8
nl: Wissel naar viewport 8

en: Switch to Viewport 9
nl: Wissel naar viewport 9

en: Switch to viewport 9
nl: Wissel naar viewport 9

en: Switch to Viewport 10
nl: Wissel naar viewport 10

en: Switch to viewport 10
nl: Wissel naar viewport 10

en: Switch to Viewport 11
nl: Wissel naar viewport 11

en: Switch to viewport 11
nl: Wissel naar viewport 11

en: Switch to Viewport 12
nl: Wissel naar viewport 12

en: Switch to viewport 12
nl: Wissel naar viewport 12

en: Desktop-based Viewport Switching
nl: Bureaublad-gebaseerde viewport wisseling

en: Move Left
nl: Verplaats naar links

en: Move to the left
nl: Verplaats naar links

en: Move Right
nl: Verplaats naar rechts

en: Move to the right
nl: Verplaats naar rechts

en: Move Up
nl: Verplaats omhoog

en: Move up
nl: Verplaats omhoog

en: Move Down
nl: Verplaats omlaag

en: Move down
nl: Verplaats omlaag

en: Move Next
nl: Verplaats naar volgende

en: Move to the next viewport
nl: Verplaats naar volgende viewport

en: Move Prev
nl: Verplaats naar vorige

en: Move to the previous viewport
nl: Verplaats naar vorige viewport

en: Initiate plugin action
nl: Initiëer plugin actie

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
nl: Initiëren/Afbreken van de geselecteerde plugin actie

en: Plugin for initiate action
nl: Plugin voor initiëer actie

en: Plugin for initiate/action action
nl: Plugin voor initiëer/actie

en: Action name for initiate
nl: Actie naam voor initiëer

en: Action name for initiate/terminate
nl: Actie naam voor initiëer/afbreken

en: Window Rules
nl: Breedte regels

en: Set windows rules
nl: Stel vensterregels in

en: Skip taskbar
nl: Sla taakbalk over

en: Don't show application in taskbar
nl: Toon programma niet in de taakbalk

en: Skip pager
nl: Sla pager over

en: Don't show application in pager
nl: Toon programma niet in pager

en: Above others windows
nl: Boven andere vensters

en: Below others windows
nl: Onder andere vensters

en: Sticky windows
nl: Sticky vensters

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Fullscreen windows
nl: Volledig scherm vensters

en: No ARGB visuals
nl: Geen ARGB visuals

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
nl: Vensters die behandeld moeten worden alsof ze geen transparantie ondersteunen

en: Non movable windows
nl: Niet verplaatsbare vensters

en: Set window as non movable
nl: Stel venster in als niet verplaatsbaar

en: Non resizable windows
nl: Niet vergroot-/verkleinbare vensters

en: Set window as non resizable
nl: Stel venster in als niet vergroot-/verkleinbaar

en: Non minimizable windows
nl: Niet minimaliseerbare  vensters

en: Set window as non minimizable
nl: Stel venster in als niet minimaliseerbaar

en: Non maximizable windows
nl: Niet maximaliseerbare vensters

en: Set window as non maximizable
nl: Stel venster in als niet maximaliseerbaar

en: Non closable windows
nl: Niet afsluitbare vensters

en: Set window as non closable
nl: Stel venster in als niet afsluitbaar

en: No focus
nl: Geen focus

en: Windows will not have focus
nl: Vensters die geen focus zullen krĳgen

en: Fixed Size Windows
nl: Vastgezette grootte van vensters

en: Windows that should be resized by default
nl: Venster die standaard vergroot /verkleind moeten worden

en: Width values
nl: Breedte waarden

en: Height values
nl: Hoogte waarden

en: Marco-like workarounds.
nl: Marco-achtige workarounds.

en: Legacy Fullscreen Support
nl: Legacy volledig scherm ondersteuning

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
nl: Maak Wine en legacy vensters op de juiste manier volledig scherm.

en: Firefox Menu Fix
nl: Fix voor Firefox menu

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
nl: Fix voor venster type van Firefox en Thunderbird menu's.

en: OpenOffice.org Menu Fix
nl: Fix voor OpenOffice menu

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
nl: Fix voor venster type van OpenOffice menu's.

en: Notification Daemon Fix
nl: Fix voor notificatie daemon

en: Fix window type of notification daemon windows.
nl: Fix voor venster type van notificatie daemon vensters.

en: Java Window Fix
nl: Java venster fix

en: Fix window type of various Java windows.
nl: Fix venster type van diverse Java vensters.

en: Qt Window Fix
nl: Fix voor Qt venster

en: Fix window type of various Qt windows.
nl: Fix voor venster type van diverse Qt vensters.

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
nl: fix voor AIGLX fragment parameter

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
nl: Fix voor gebroken glProgramEnvParameter4f implementatie.

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
nl: Fix voor scherm updates in XGL met fglrx.

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
nl: Fix voor gebroken GLX_MESA_copy_sub_buffer in XGL met fglrx.

en: Window stickyness
nl: Stickyness van venster

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
nl: Maak "op alle bureaubladen" vensters "sticky"

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
nl: Maak "op alle bureaubladen" vensters sticky.Sticky vensters zĳn zichtbaar op alle viewports.

en: "On all desktops" sticky match
nl: "Op alle bureaubladen" sticky match

en: Windows on all desktops that should be made sticky
nl: Vensters op alle bureaubladen die sticky gemaakt moeten worden
