compiz-plugins-main - en to sv translation catalogue (730 entries)

en: Animations
sv: Animationer

en: Use various animations as window effects
sv: Använd olika slags animationer som fönstereffekter

en: Open Animation
sv: Öppna animation

en: Animation Selection
sv: Animationsval

en: Open Effect
sv: Öppningseffekt

en: The animation effect shown when creating a window.
sv: Animationseffekt vid skapande av ett nytt fönster

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
sv: Varaktighet på animation i millisekunder för öppningseffekt

en: Window Match
sv: Fönstermatchning

en: The windows that will be animated.
sv: Fönster som kommer att animeras

en: Options
sv: Alternativ

en: Comma separated list of option value assignments to override effect settings, e.g.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1
sv: Kommaseparerad lista med inställningsvärden för att åsidosätta effektinställningar. t.ex.: fire_color=#0080ffff, fire_particles=700, fire_smoke=1

en: Random Effects
sv: Slumpmässiga effekter

en: Pool of effects to be chosen from if Random effect is selected. Click reset to use all effects.
sv: En pool av effekter att välja från om slumpmässig effekt är vald. Klicka på återställ för att använda alla effekter.

en: Close Animation
sv: Stängningsanimation

en: Close Effect
sv: Stängningseffekt

en: The animation effect shown when closing a window.
sv: Animationseffekt vid stängning av fönster

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
sv: Varaktighet på animation i millisekunder för stängningseffekt

en: Minimize Animation
sv: Minimeringsanimation

en: Minimize Effect
sv: Minimeringseffekt

en: The animation effect shown when minimizing a window.
sv: Animationseffekt vid minimering av ett fönster

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
sv: Varaktighet på animation i millisekunder för minimeringseffekt

en: Shade Animation
sv: Skugganimation

en: Shade Effect
sv: Skuggeffekt

en: The animation effect shown when shading a window.
sv: Animationseffekt vid skuggning av ett fönster

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
sv: Varaktighet på animation i millisekunder för skuggningseffekt

en: Window that should animate with this effect when shaded.
sv: Fönster som ska animeras med denna effekt vid skuggning

en: Focus Animation
sv: Fokus-animation

en: Focus Effect
sv: Fokus-effekt

en: The animation effect shown when focusing a window.
sv: Animationseffekt vid fokusering av ett fönster

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
sv: Varaktighet på animation i millisekunder för fokuseffekt

en: Window that should animate with this effect when focused.
sv: Fönster som ska animeras med denna effekt vid fokus

en: Effect Settings
sv: Effektinställningar

en: Curved Fold
sv: Kurvad ihopvikning

en: Curved Fold Amplitude Multiplier
sv: Faktor för kurvad ihopvikning

en: Fold amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
sv: Ihopvikningsomfång (storlek) multipliceras med detta tal. Negativa värden viker utåt.

en: Zoom to TaskBar on Minimize
sv: Zooma till aktivitetsfältet vid minimering

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Curved Fold effect.
sv: Om fönstret ska zoomas till aktivitetsfältet vid minimering med kurvad vikningseffekt

en: Dodge
sv: Undvik

en: Dodge Gap Ratio
sv: Ratio på undvikningmellanrums

en: Ratio of gaps between dodge start times to focus duration.
sv: Proportionen av mellanrum mellan "undvik" starttider och fokusvaraktighet

en: Dream
sv: Dröm

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Dream effect.
sv: Om fönstret ska zoomas till aktivitetsfältet vid minimering med drömeffekt.

en: Glide 1
sv: Glid 1

en: Away Position
sv: Bortflygningspositon

en: Closeness of window to camera at the end of the animation (1.0: Close to camera, -2.0: Away from camera).
sv: Avstånd på fönster till kameran i slutet av animationen (1.0: Nära kameran, -2.0: Bort från kameran).

en: Away Angle
sv: Bortflygningsvinkel

en: Angle of window at the end of the animation.
sv: Vinkel på fönster i slutet av animationen

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 1 effect.
sv: Om fönstret ska zoomas till aktivitetsfältet vid minimering med glid 1-effekt.

en: Glide 2
sv: Glid 2

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Glide 2 effect.
sv: Om fönstret ska zoomas till aktivitetsfältet vid minimering med glid 2-effekt.

en: Horizontal Folds
sv: Horisontella vikningar

en: Horizontal Folds Amplitude Multiplier
sv: Faktor för horisontell ihopvikning

en: Number of Horizontal Folds
sv: Antal horisontella vikningar

en: The number of horizontal folds that occur in the Horizontal Fold animation.
sv: Antal horisontella vikningar som sker i den horisontella vikningsanimationen

en: Whether the window should zoom to taskbar when minimized with Horizontal Folds effect.
sv: Om fönster ska zoomas till aktivitetsfältet vid minimering med horisontell vikningseffekt.

en: Magic Lamp
sv: Magisk lampa

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
sv: Magisk lampa slutpunkt vid öppning/stängning

en: On open/close, move magic lamp ending point with the mouse pointer.
sv: Vid öppning/stängning, flytta slutplunkt av magisk lampa till muspekaren

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
sv: Magisk lampa Y-rutnäts-upplösning

en: Vertex grid resolution for Magic Lamp (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
sv: Vertex rutnätsupplösning för magisk lampa (Endast Y-dimension). Det här är antalet punkter använda för att definera kurvorna. Ju högre nummer desto jämnare kurvor. Men det kommer bli en försämring av prestanda (CPU-användningen ökar).

en: Magic Lamp Max Waves
sv: Max-antal vågor för magisk lampa

en: The maximum number of waves for Magic Lamp.
sv: Den Magiska Lampans maximala antal vågor

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
sv: Min vågstyrka för magisk lampa

en: The minimum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
sv: Den minimala storleken på den Magiska Lampans vågor

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
sv: Max vågstyrka för magiska lampan

en: The maximum amplitude (size of the waves) Magic Lamp will have.
sv: Den maximala storleken på den Magiska Lampans vågor

en: Magic Lamp Open Start Width
sv: Bredd vid start av magisk lampa

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Magic Lamp.
sv: Bredd vid start på öppningseffekt och stängningseffekt för magisk lampa

en: Roll Up
sv: Rulla upp

en: Rollup Fixed Interior
sv: Rulla upp med fast innandöme

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
sv: Fast innandöme på fönster under upprullningsanimation

en: Sidekick
sv: Sidospark

en: Sidekick Number of Rotations
sv: Antal sidosparkrotationer

en: Number of rotations for Sidekick (plus or minus 10% for randomness).
sv: Antal rotationer för sidospark (plus eller minus 10% för slumpmässighet).

en: Sidekick Springiness
sv: Återfjädring på sidospark

en: How spring-like the Sidekick animation should be.
sv: Hur återfjädrande sidosparkanimationen ska vara.

en: Zoom from Center
sv: Zooma från mitten

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
sv: Zooma från mitten när sidospark-animationen körs

en: Off
sv: Av

en: Minimize/Unminimize Only
sv: Endast Minimera/Maximera

en: Open/Close Only
sv: Endast Öppna/Stäng

en: On
sv: På

en: Vacuum
sv: Vakuum

en: Vacuum Open/Close Moving End
sv: Vakuum öppna/stäng slutpunkt

en: On open/close, move vacuum ending point with the mouse pointer.
sv: Vid öppning/stängning, flytta slutpunkt av vakuum till muspekaren

en: Vacuum Grid Y Resolution
sv: Vakuum Y-rutnätsupplösning

en: Vertex grid resolution for Vacuum (Y dimension only). This is the number of points used to define the curves. The higher the number, the smoother the curves. However there will be a loss of performance (CPU usage increases).
sv: Vertex rutnätsupplösning för vakuum (Endast Y-dimension). Det här är antalet punkter använda för att definera kurvorna. Ju högre nummer desto jämnare kurvor. Men det kommer bli en försämring av prestanda (CPU-användningen ökar).

en: Vacuum Open Start Width
sv: Vakuum bredd vid start

en: Starting width of open effect and ending width of close effect for Vacuum.
sv: Bredd vid start på öppningseffekt och stängningseffekt för vakuum

en: Wave
sv: Våg

en: Wave Width
sv: Vågbredd

en: The width of the wave relative to the window height.
sv: Bredden på vågen i relativitet med höjd på fönster

en: Wave Amplitude Multiplier
sv: Faktor för vågstyrka

en: Wave amplitude (size) is multiplied by this number. Negative values fold outward.
sv: Vågomfång (storlek) multipliceras med detta tal. Negativa värden viker utåt.

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
sv: Zooma från mitten när zoomanimation körs

en: Zoom Springiness
sv: Återfjädring på zoom

en: How spring-like the Zoom animation should be.
sv: Hur återfjädrande zoomanimationen ska vara.

en: Random Animations For All Events
sv: Slumpmässiga animationer för alla händelser

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
sv: Alla effekter är slumpmässigt utvalda, ignorerar den valda effekten. Om inget är valt för en händelse kommer den händelse inte att bli animerad.

en: Animation Time Step
sv: Tidssteg på animation

en: The amount of time in milliseconds between each render of the animation. The higher the number, the jerkier the movements become.
sv: Tiden i millisekunder mellan varje renderering av animationen. Ju högre nummer desto hackigare kommer rörelserna bli.

en: None
sv: Inget

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Fade
sv: Tona

en: Color filter
sv: Färgfilter

en: Filter colors for accessibility purposes
sv: Filtrera färger för accessibilitets-skäl

en: Toggle window filtering
sv: Växla fönsterfiltrering

en: Toggle filtering for currently focused window.
sv: Växla filtrering för närvarande fokuserade fönster

en: Toggle screen filtering
sv: Växla skärmfiltrering

en: Toggle filtering for every window on the screen.
sv: Växla filtrering för alla fönster på skärmen

en: Switch filter
sv: Bytningsfilter

en: Select filter to use from filters list : either apply all filters or only one specific filter (triggering this action switches filters one by one and eventually comes back to the "all filters" mode).
sv: Välj ett filter att använda från listan: använd alla filter eller bara ett specifikt filter (användning av detta byter filter ett och ett, och kommer till slut tillbaka till "alla filter"-läget.

en: Filter window decorations
sv: Filtrera fönsterramar

en: Window decorations (borders and titlebar) will be filtered as well as window contents if enabled.
sv: Fönsterramar (kanter och titellist) kommer att filtreras och även dess innehåll om aktiverad

en: Filtered windows
sv: Filtrerade fönster

en: Windows to be filtered by default.
sv: Fönster som ska filtreras

en: Exclude windows
sv: Exkludera fönster

en: Windows to exclude from filtering.
sv: Fönster som ska exkluderas från filtrering

en: Filters files
sv: Filtrerar filer

en: List of plain text filter files that should be applied when filtering windows or screen.
sv: Lista på vanliga textfilter-filer som ska appliceras när fönster eller skärm filtreras

en: Expo Plugin
sv: Insticksmodul Expo

en: Bindings
sv: Bindningar

en: Expo key
sv: Expotangent

en: Engage wall expo mode key binding
sv: Tangentbindning för att starta väggexpoläget

en: Expo button
sv: Expoknapp

en: Engage wall expo mode button binding
sv: Knappbindning för att starta väggexpoläget

en: Expo edge
sv: Expokant

en: Engage wall expo mode edge binding
sv: Kantbindning för att starta väggexpoläget

en: Double click time
sv: Dubbelklickningstid

en: Timeframe to execute a double click
sv: Tidsgräns för dubbelklick

en: Drag&amp;drop
sv: Dra&amp;släpp

en: Button binding for drag &amp; drop of windows
sv: Knapp för att dra &amp; släppa fönster

en: Exit expo
sv: Avsluta expo

en: Button binding to exit expo
sv: Knapp för att avsluta expo

en: Next viewport
sv: Nästa skrivbordsvy

en: Button binding to switch to next viewport in expo
sv: Tangentbindning för att byta till nästa skrivbordsvy i expo

en: Previous viewport
sv: Föregående skrivbordsvy

en: Behaviour
sv: Beteende

en: Zoom time
sv: Zoomtid

en: Duration of the zoomout animation
sv: Varaktighet för utzoomnings-animationen

en: Immediate moves
sv: Omedelbara förflyttningar

en: Selects if windows movements in expo mode should be immediate - this among other things disables wobbliness
sv: Väljer om fönsterrörelser är omedelbara i expoläge - detta bland annat inaktiverar dallrighet

en: Expo Animation
sv: Expoanimation

en: Animation used when switching to expo mode
sv: Animationen som används när man växlar till expoläge

en: Fade + Zoom
sv: Tona + Zoom

en: Appearance
sv: Utseende

en: Deformation of the expo wall
sv: Deformationen av expo-väggen

en: Tilt
sv: Luta

en: Curve
sv: Kurva

en: Distance
sv: Avstånd

en: Distance of the expo wall
sv: Avstånd till expo-vägg

en: Viewport distance
sv: Arbetsytavstånd

en: Distance between viewports
sv: Avståndet mellan arbetsytorna

en: Aspect Ratio
sv: Bildformat

en: Expo mode aspect ratio
sv: Expolägets bildformat

en: Curve strength
sv: Kurvstyrka

en: Strength of the deformation in curve mode
sv: Styrkan på deformationen i kurvläget

en: Hide panels/docks in expo
sv: Göm paneler/dockor i expo

en: Hide panels/docks in expo.
sv: Göm paneler/dockor i expo.

en: Generate mipmaps in expo mode
sv: Generera mipmaps i expoläge

en: Multi Output Mode
sv: Multi-utmatningsläge

en: Selects how the expo wall is displayed if multiple output devices are used.
sv: Väljer hur expoväggen visas om flera utmatningsenheter används

en: One big wall
sv: En stor vägg

en: One wall per output
sv: En vägg per utmatning

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Inactive viewport brightness.
sv: Ljusstyrka för inaktiv skrivbordsvy.

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Inactive viewport saturation.
sv: Färgmättnad för inaktiv skrivbordsvy.

en: Reflection
sv: Reflektion

en: Show a reflection of the viewports on the ground
sv: Visa en reflektion av skrivbordsytorna på marken

en: Ground color(near)
sv: Markfärg (nära)

en: Color of the ground (near).
sv: Färgen på marken (nära)

en: Ground color(far)
sv: Markfärg (långt bort)

en: Color of the ground (far).
sv: Färgen på marken (långt bort)

en: Reflection ground size
sv: Storleken på reflektionen på marken

en: Reflection ground size.
sv: Storleken på reflektionen på marken.

en: Reflection Scale
sv: Reflektionsskala

en: Scale factor of the expo wall reflection
sv: Skalningsfaktorn av väggreflektionen i expo

en: Enhanced Zoom Desktop
sv: Förbättrad skrivbordszoom

en: Enhanced zoom functions for the visually impaired and other users
sv: Förbättrad skrivbordszoom för de med dålig syn och andra användare

en: Zoom In/Out
sv: Zooma in/ut

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom Box
sv: Zoomruta

en: Zoom in on a boxed area
sv: Zooma in på ett fyrkantigt område

en: Mouse Behaviour
sv: Musbeteende

en: Center the mouse
sv: Centrera musen

en: Puts the mouse in the middle of the screen (Regardless of zoom level)
sv: Flyttar musen till mitten av skärmen (oavsett zoomnivå)

en: Specific Zoom
sv: Specifik zoom

en: Zoom Specific Level 1
sv: Specifik zoomnivå 1

en: Zoom to the specific zoom level 1
sv: Zooma till specifik zoomnivå 1

en: Specific zoom factor 1
sv: Specifik zoomfaktor 1

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 1
sv: Zoomnivå som används när snabbtangent 1 trycks ner

en: Zoom Specific Level 2
sv: Specifik zoomnivå 2

en: Zoom to the specific zoom level 2
sv: Zooma till specifik zoomnivå 2

en: Specific zoom factor 2
sv: Specifik zoomfaktor 2

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 2
sv: Zoomnivå som används när snabbtangent 2 trycks ner

en: Zoom Specific Level 3
sv: Specifik zoomnivå 3

en: Zoom to the specific zoom level 3
sv: Zooma till specifik zoomnivå 3

en: Specific zoom factor 3
sv: Specifik zoomfaktor 3

en: Zoom level to go to when triggering hotkey 3
sv: Zoomnivå som används när snabbtangent 3 trycks ner

en: Target Focused Window on Specific level
sv: Välj ett fokuserat fönster på en specifik nivå

en: Enable this to target the focused window when jumping to a specific zoom level. Disable to target mouse.
sv: Aktivera detta för att fokusera det valda fönstret när man hoppar till en specifik zoomnivå. Inaktivera för att välja musen.

en: Zoom Area Movement
sv: Zoomrörelse

en: Toggle zoom area lock
sv: Växla lås på zoomområde

en: Toggles a lock on the zoom area so it doesn't change on various events
sv: Växlar ett lås på det zoomade ömrådet så det inte ändras på olika händelser

en: Panning
sv: Panorering

en: Pan Zoom Left
sv: Panorera vänster

en: Pan (move) the zoom area left
sv: Panorera (flytta) det zoomade området åt vänster

en: Pan Zoom Right
sv: Panorera höger

en: Pan (move) the zoom area right
sv: Panorera (flytta) det zoomade området åt vänster

en: Pan Zoom Up
sv: Panorera upp

en: Pan (move) the zoom area up
sv: Panorera (flytta) det zoomade området uppåt

en: Pan Zoom Down
sv: Panorera ner

en: Pan (move) the zoom area down
sv: Panorera (flytta) det zoomade området nedåt

en: Fitting
sv: Inpassning

en: Fit the window to the zoom level
sv: Anpassa fönstret till zoomnivån

en: Resize the window so it matches the current zoom level.
sv: Anpassa fönster så att det passar med den aktuella zoomnivån.

en: Fit zoomed area to window
sv: Anpassa zoomat område till fönster

en: Zooms in/out so the focused window is zoomed to the maximum while still being fully visible.
sv: Zoomar in/ut så att det fokuserade fönstret är maximalt zoomat medan det fortfarande är fullt synligt

en: Zoom factor
sv: Zoomfaktor

en: Zoom in/out by this factor. Higher value means quicker zooming.
sv: Zooma in/ut med denna faktor. Högre värde innebär snabbare zoomning

en: Minimum zoom factor
sv: Minsta zoomfaktorn

en: The minimum allowed zoom factor. A value of 0.5 equals 2x zoom, a value of 0.25 equals 4x zoom.
sv: Minsta tillåtna zoomfaktor. Ett värde på 0,5 är lika med 2x zoom, ett värde på 0,25 är lika med 4x zoom.

en: Sync Mouse
sv: Synkronisera musen

en: Always keep the zoomed area in sync with where the mouse is, and vice versa. Use this if you don't intend to draw a scaled pointer or hide the original pointer. The zoomed area will move as you move your mouse.
sv: Håll alltid det zoomade området i sync med var musen befinner sig och viceversa. Använd detta om du inte tänker använda en skalad pekare eller gömma orginalpekaren. Det zoomade området kommer röra sig med musen.

en: Scale the mouse pointer
sv: Skala muspekaren

en: Enable this to get a gradually larger mouse pointer as you zoom in
sv: Aktivera detta för att gradvis få större muspekare när du zoomar in

en: Dynamic mouse pointer scale
sv: Dynamisk skalning av muspekaren

en: Static mouse pointer scale
sv: Statisk skalning av muspekaren

en: Hide original mouse pointer
sv: Dölj orginalmuspekare

en: Hides the original mouse pointer when zoomed in and scaling the mouse
sv: Döljer orginalmuspekaren vid inzoomning och musen är skalad

en: Restrain the mouse to the zoom area
sv: Hindra musen att lämna zoomområdet

en: Attempt to keep the zoomed mouse visible by warping it when it is moved outside the zoom area.
sv: Försök att hålla den zoomade musen synlig genom att dra tillbaka den när den lämnar det inzoomade området.

en: Mouse panning
sv: Muspanorering

en: Pan the zoom area when the mouse cursor moves outside the visible area.
sv: Panorera det zoomade området när musen lämnar det synliga området.

en: Mouse Restrain Margin
sv: Musrestriktionsmarginal

en: The size of the margin to add when attempting to restrain the mouse.
sv: Välj storleksmarginal att lägga till vid försök att hålla kvar musen.

en: Pan Factor
sv: Panoreringsfaktor

en: Move the zoomed area this much whenever you pan the zoomed area with keys.
sv: Flytta det zoomade området så här mycket när du panorerar den zoomade området med tangenter

en: Focus Tracking
sv: Fokusspårning

en: Enable focus tracking
sv: Aktivera fokusspårning

en: Move the zoom area when focus changes.
sv: Flytta det zoomade området när fokus ändras

en: Fit zoom level to window on focus change
sv: Anpassa zoomnivå till fönster vid fokusändring

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking.
sv: Anpassa det zoomade området till fönster när den rör sig med anledning av fokusspårning.

en: Autoscale threshold
sv: Tröskelvärde för automatisk skalning

en: Only change zoom level (scale) on focus change if the target value is higher than this. Prevents zooming too far in on small popups etc.
sv: Ändra endast zoomnivån (skala) vid fokusändring om målvärdet är högre än detta. Förhindrar för lång inzoomning på mindre popup-rutor, etc.

en: Always fit to window on focus track
sv: Passa alltid in i fönster under fokusspårning

en: Fit the zoomed area to the window when the zoomed area moves as a result of focus tracking. Even when not initially zoomed in.
sv: Passa in det zoomade området till fönstret när det zoomade området rör sig med anledning av fokusspårning. Även när det från början inte är inzoomat.

en: Follow Focus Delay
sv: Fördröjning på fokusföljning

en: Only attempt to center newly focused windows if the mouse hasn't moved in this amount of seconds. Use this to avoid jumping when using sloppy focus.
sv: Försök att endast centrera fönster som fokuserats nyligen om musen inte har rört sig under så här många sekunder. Använd detta för att unvika hoppande med slö fokus

en: Speed
sv: Hastighet

en: Zoom Speed
sv: Zoomhastighet

en: Timestep
sv: Tidssteg

en: Zoom Timestep
sv: Zoomtidssteg

en: Filter Linear
sv: Linjärtfilter

en: Use linear filter when zoomed in
sv: Använd linjärfilter vid inzoomning

en: JPEG image format plugin
sv: Insticksmodul för JPEG-bildformat

en: Compression Quality
sv: Kompressionskvalitet

en: Quality of compression when saving JPEG images
sv: Kvaliteten på kompression när man sparar JPEG-bilder

en: Magnifier
sv: Förstorare

en: Magnifier box
sv: Förstorningsruta

en: Initiate
sv: Initiera

en: General
sv: Allmänt

en: Mode
sv: Läge

en: Mode.
sv: Läge.

en: Simple
sv: Simpel

en: Fisheye
sv: Fisköga

en: Keep fully on screen
sv: Behåll hela på skärmen

en: Keep fully on screen.
sv: Behåll hela på skärmen.

en: Width
sv: Bredd

en: Box width.
sv: Rutbredd.

en: Height
sv: Höjd

en: Box height.
sv: Ruthöjd.

en: Border width
sv: Kantbredd

en: Border widtht.
sv: Kantbredd.

en: Border color
sv: Kantfärg

en: Magnifier image
sv: Förstorningsbild

en: Magnifier image.
sv: Förstorningsbild.

en: Clip mask
sv: Klippmask

en: Clip mask.
sv: Klippmask.

en: X offset of the cursor
sv: X-offset för pekaren

en: X offset of the cursor.
sv: X-offset för pekaren.

en: Y offset of the cursor
sv: Y-offset för pekaren

en: Y offset of the cursor.
sv: Y-offset för pekaren.

en: Radius
sv: Radie

en: Radius of the magnification area.
sv: Radie för förstorningsrutan.

en: Updates the mouse pointer position from the xserver
sv: Uppdaterar muspekarens position från x-servern

en: Misc
sv: Diverse

en: Mouse Poll Interval
sv: Mussökningsinstervall

en: How often to poll the mouse position, in miliseconds. Reduce this to reduce choppy behavior.
sv: Hur ofta man ska fråga efter muspostionen, i millisekunder. Minska detta för att minska hackigt beteende

en: Negative
sv: Negativ

en: Used to set a window or screen negative
sv: Används för att sätta fönster- eller skärmnegativ

en: Toggle Window Negative
sv: Växla fönsternegativ

en: Toggle active window negative
sv: Växla aktivt fönsternegativ

en: Toggle Screen Negative
sv: Växla skärmnegativ

en: Toggle screen negative
sv: Växla skärmnegativ

en: Windows to be negative by default
sv: Fönster som ska vara negativa som standard

en: Exclude Windows
sv: Exkludera fönster

en: Windows to exclude from negating
sv: Fönster exkluderade från negativisering

en: Opacify
sv: Opacifiera

en: Make windows easily visible by hovering the mouse over them
sv: Gör fönster lätt synliga genom att hålla musen över dem

en: Toggle Opacify
sv: Växla opacifiera

en: Use this to enable/disable Opacify on the fly. Previously opacified windows will not be reset once you disable it like this.
sv: Använd detta för att aktivera/inaktivera opacifiera i realtid. Tidigare opacifierade fönster kommer inte återställas till normalt läge när du inaktiverar på det här sättet.

en: Misc. Options
sv: Diverse inställningar

en: Reset opacity to original values when toggling
sv: Återställ opacitet till orginalvärden under växling

en: Reset the opacity of all windows modified by opacify when toggling Opacify with the defined key-combination.
sv: Återställ opacitet på alla fönster modifierade av opacifiera under växling av opacifiera med definerad tangentkombination.

en: Delay until Opacification
sv: Fördröj till opacifiering

en: The delay (in ms) before Opacify changes opacity after the active window has changed.
sv: Fördröjning (i ms) innan opacifiera ändrar opacitet efter det aktiva fönstret har ändrats.

en: Toggle Opacify on by default
sv: Växla opacifiera på som standard

en: With this enabled, opacify will be on when you load Opacify, which is usually when you start Compiz.
sv: Med detta aktiverat så kommer opacifiera vara på när du läser in "Opacifiera", vilket vanligtvis är när du startar Compiz.

en: Only increase opacity if a window is blocking
sv: Öka ändast opacitet om ett fönster blockerar

en: Only increase the opacity on the targeted window if it has one or more windows blocking it from view.
sv: Öka ändast opaciteten på valt fönster om det har en eller flera fönster som blockerar det.

en: Bypass delay when the new active window is the focused window.
sv: Hoppa över fördröjningen när det nya aktiva fönstret är det fokuserade.

en: Do not wait if the window we are hovering is the focused window. This allows us to instantly see the focused window. You probably want to disable this if you are not using 'Click to Focus'.
sv: Vänta inte om det fönster vi har musen över är det fokuserade. Detta tillåter oss att genast se det fokuserade fönstret. Du vill nog inaktivera detta om du inte använder 'Klicka för att fokusera'.

en: Bypass delay when Opacify is reducing the opacity on one or more windows already.
sv: Hoppa över försening när opacifiera redan minskar opaciteten på ett eller flera fönster.

en: This enables you to let Opacify instantly opacify new windows when you're already making one or more windows invisible. Makes for faster behavior while looking through layers of hidden windows.
sv: Detta tillåter dig att omedelbart opacifiera nya fönster när du redan gör en eller flera fönster osynliga. Ger dig ett snabbare beteende medans du tittar igenom lager av dolda fönster.

en: Windows that should be opacified.
sv: Fönster som ska bli opacifierade.

en: Opacity Levels
sv: Opacitetsnivåer

en: Active Opacity
sv: Aktiv opacitet

en: The minimum opacity percentage to ensure a targeted window has. A target window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is higher.
sv: Den minst procentuella opacitet att se till att ett valt fönster har. Ett valt fönster kommer antingen ha denna opacitet eller den förinställda opaciteten, beroende på vad som är störst.

en: Passive Opacity
sv: Passiv opacitet

en: The maximum opacity percentage a window blocking the current targeted window can have. A blocking window will have either this opacity or the preset opacity, whichever is lower.
sv: Den maximalt procentuella opacitet som ett fönster blockerande det aktuella valda fönster kan ha. Ett blockerande fönster kommer antingen ha denna opacitet eller den förinställda opaciteten, beroende på vad som är lägst.

en: Put
sv: Placera

en: Put window
sv: Placera fönster

en: Put On Viewport
sv: Placera på arbetsyta

en: Move window to a certain viewport
sv: Flytta fönster till en viss arbetsyta

en: Put to arbitrary viewport
sv: Placera på slumpmässig arbetsyta

en: Put On Viewport 1
sv: Placera på arbetsyta 1

en: Move window to viewport 1
sv: Flytta fönster till arbetsyta 1

en: Put On Viewport 2
sv: Placera på arbetsyta 2

en: Move window to viewport 2
sv: Flytta fönster till arbetsyta 2

en: Put On Viewport 3
sv: Placera på arbetsyta 3

en: Move window to viewport 3
sv: Flytta fönster till arbetsyta 3

en: Put On Viewport 4
sv: Placera på arbetsyta 4

en: Move window to viewport 4
sv: Flytta fönster till arbetsyta 4

en: Put On Viewport 5
sv: Placera på arbetsyta 5

en: Move window to viewport 5
sv: Flytta fönster till arbetsyta 5

en: Put On Viewport 6
sv: Placera på arbetsyta 6

en: Move window to viewport 6
sv: Flytta fönster till arbetsyta 6

en: Put On Viewport 7
sv: Placera på arbetsyta 7

en: Move window to viewport 7
sv: Flytta fönster till arbetsyta 7

en: Put On Viewport 8
sv: Placera på arbetsyta 8

en: Move window to viewport 8
sv: Flytta fönster till arbetsyta 8

en: Put On Viewport 9
sv: Placera på arbetsyta 9

en: Move window to viewport 9
sv: Flytta fönster till arbetsyta 9

en: Put On Viewport 10
sv: Placera på arbetsyta 10

en: Move window to viewport 10
sv: Flytta fönster till arbetsyta 10

en: Put On Viewport 11
sv: Placera på arbetsyta 11

en: Move window to viewport 11
sv: Flytta fönster till arbetsyta 11

en: Put On Viewport 12
sv: Placera på arbetsyta 12

en: Move window to viewport 12
sv: Flytta fönster till arbetsyta 12

en: Put to adjacent viewport
sv: Placera på närliggande arbetsyta

en: Viewport Left
sv: Vänster arbetsyta

en: Move window to the viewport on the left
sv: Flytta fönster till den vänstra arbetsytan

en: Viewport Right
sv: Höger arbetsyta

en: Move window to the viewport on the right
sv: Flytta fönster till den högra arbetsytan

en: Viewport Top
sv: Övre arbetsyta

en: Move window to the viewport on the top
sv: Flytta fönster till den övre arbetsytan

en: Viewport Bottom
sv: Undre arbetsyta

en: Move window to the viewport on the bottom
sv: Flytta fönster till den nedre arbetsytan

en: Put within viewport
sv: Placera inom arbetsyta

en: Put Center
sv: Placera mitt

en: Move window to the center
sv: Flytta fönster till mitten

en: Put Left
sv: Placera vänster

en: Move window to the left edge
sv: Flytta fönster till den vänstra kanten

en: Put Right
sv: Placera höger

en: Move window to the right edge
sv: Flytta fönster till den högra kanten

en: Put Top
sv: Placera överst

en: Move window to the top edge
sv: Flytta fönster till den övre kanten

en: Put Bottom
sv: Placera underst

en: Move window to the bottom edge
sv: Flytta fönster till den nedre kanten

en: Put Top Left
sv: Placera överst, vänster

en: Move window to the top left corner
sv: Flytta fönster till det övre vänstra hörnet

en: Put Top Right
sv: Placera överst, höger

en: Move window to the top right corner
sv: Flytta fönster till det övre högra hörnet

en: Put Bottom Left
sv: Placera underst, till vänster

en: Move window to the bottom left corner
sv: Flytta fönster till det nedre vänstra hörnet

en: Put Bottom Right
sv: Placera underst, till höger

en: Move window to the bottom right corner
sv: Flytta fönster till det nedre högra hörnet

en: Restore Position
sv: Återställ position

en: Move window to the last position
sv: Flytta fönster till den senaste positionen

en: Put Pointer
sv: Placera pekare

en: Move window to the pointer position
sv: Flytta fönster till muspekarens position

en: Padding
sv: Fyllning

en: Pad Left
sv: Fyll vänstra

en: Number of pixels from the left edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den vänstra kanten som fönster kommer bli satta i dvala

en: Pad Right
sv: Fyll högra

en: Number of pixels from the right edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den högra kanten som fönster kommer bli satta i dvala

en: Pad Top
sv: Fyll toppen

en: Number of pixels from the top edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den övre kanten som fönster kommer bli satta i dvala

en: Pad Bottom
sv: Fyll botten

en: Number of pixels from the bottom edge where the window will come to rest
sv: Antal pixlar från den nedre kanten som fönster kommer bli satt i dvala

en: Unfocus Window
sv: Avfokusera fönster

en: Unfocus windows that are moved off the viewport
sv: Avfokusera fönster som är flyttade bort från arbetsytan

en: Window Center
sv: Fönster mitten

en: Put pointer uses the center of the window
sv: Placera muspekare använder mitten av fönstret

en: Avoid Offscreen
sv: Undvik utanför skärmen

en: Avoids putting window borders offscreen
sv: Undviker att man lägger fönsterramar utanför skärmen

en: Animation speed
sv: Animeringshastighet

en: Animation timestep
sv: Animationstidssteg

en: Resize Info
sv: Info vid storleksändring

en: Display info on resize similar to marco
sv: Visa info liknade marco under storleksändring

en: Fade Time
sv: Toningstid

en: Fade time (in ms) for popup window
sv: Toningstid (i ms) för popupfönster

en: Show resize info for all windows.
sv: Visa info för storleksändring på alla fönster.

en: Show resize info for all windows as opposed to just windows with a resize increment of greater than 1.
sv: Visa info för storleksändring för alla fönster i motsats till endast fönster med en storleksändring större än 1.

en: Text color.
sv: Textfärg

en: Color of text on resize popup.
sv: Färg för texten på popup för storleksändring

en: Gradient Color 1
sv: Gradientfärg 1

en: Color 1 of the gradient background.
sv: Färg 1 för gradient bakgrund

en: Gradient Color 2
sv: Gradientfärg 2

en: Color 2 of the gradient background.
sv: Färg 2 för gradient bakgrund

en: Gradient Color 3
sv: Gradientfärg 3

en: Color 3 of the gradient background.
sv: Färg 3 för gradient bakgrund

en: Ring Switcher
sv: Ringväxlare

en: Key bindings
sv: Tangentbindningar

en: Next Window
sv: Nästa fönster

en: Show switcher if not visible and select next window.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster.

en: Previous Window
sv: Föregående fönster

en: Show switcher if not visible and select previous window.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster.

en: Next Window (All Workspaces)
sv: Nästa fönster (Alla skrivbordsytor)

en: Show switcher if not visible and select next window out of all windows.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster utav alla fönster.

en: Previous Window (All Workspaces)
sv: Föregående fönster (Alla arbetsytor)

en: Show switcher if not visible and select previous window out of all windows.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster utav alla fönster.

en: Next Window (Group)
sv: Nästa fönster (Grupp)

en: Show switcher if not visible and select next window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster av det aktuella programmet.

en: Previous Window (Group)
sv: Föregående fönster (Grupp)

en: Show switcher if not visible and select previous window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster av det aktuella programmet.

en: Ring speed
sv: Ringhastighet

en: Ring timestep
sv: Ringtidssteg

en: Inactive Window Opacity
sv: Inaktiv fönsteropacitet

en: Amount of opacity (in percent) for windows in the ring which are not selected
sv: Mängden opacitet (i procent) för fönster i ringen som inte är valda

en: Ring Windows
sv: Ringfönster

en: Windows that should be shown in ring
sv: Fönster som ska visas i ringen

en: Overlay Icon
sv: Överdragningsikon

en: Overlay an icon on windows in the ring
sv: Lägg en ikon på fönster i ringen

en: Big
sv: Stor

en: Darken Background
sv: Förmörka bakgrunden

en: Darken background when showing the ring
sv: Förmörka bakgrunden när ringen visas

en: Show Minimized
sv: Visa minimerad

en: Show windows that are minimized, shaded or in show desktop mode.
sv: Visa fönster som är minimerade, skuggade eller i visa skrivbord läge

en: Allow Mouse Selection
sv: Tillåt musval

en: Allow the selection of windows by just clicking on them while the switcher is active.
sv: Tillåt val av fönster bara genom att klicka på dem medans växlaren är aktiv.

en: Ring appearance
sv: Ringutseende

en: Rotate Ring Clockwise on Next
sv: Rotera ringen medurs på nästa

en: Rotate ring clockwise for next window instead of counterclockwise
sv: Rotera ringen medurs för nästa fönster istället för moturs

en: Ring Width
sv: Ringbredd

en: Ring width (in percent of the screen width)
sv: Ringbredd (procentuellt av skärmens bredd)

en: Ring Height
sv: Ringhöjd

en: Ring height (in percent of the screen height)
sv: Ringhöjd (procentuellt av skärmens höjd)

en: Thumbnail Width
sv: Miniatyrbredd

en: Maximum horizontal size of a thumbnail in the ring
sv: Den maximala horisontella storleken för en miniatyr i ringen

en: Thumbnail Height
sv: Miniatyrhöjd

en: Maximum vertical size of a thumbnail in the ring
sv: Den maximala vertikala storleken för en miniatyr i ringen

en: Minimum Brightness Factor
sv: Minsta ljushetsfaktorn

en: Changes the minimum brightness factor for windows in the ring. The farer away windows are, the less bright are they.
sv: Ändrar den minsta ljushetsfaktorn för fönster i ringen. Ju längre bort fönster är desto mörkare är dom.

en: Minimum Scale Factor
sv: Minsta skalningsfaktorn

en: Changes the minimum scale factor for windows in the ring. The farer away windows are, the smaller are they.
sv: Ändrar den minsta skalningsfaktorn för fönster i ringen. Ju längre bort fönster är desto mindre är dom.

en: Window title display
sv: Fönstertitelvisning

en: Show Window Title
sv: Visa fönstertitel

en: Show window title of currently selected window.
sv: Visa fönstertitel på det aktuella valda fönstret.

en: Bold Font
sv: Fet typsnitt

en: Selects if the window title should be displayed in bold font or not.
sv: Väljer om fönstertiteln ska visas i fet typsnitt eller inte.

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font size for the window title
sv: Typsnittsstorlek för fönstertiteln

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color for the window title
sv: Bakgrundsfärgen för fönstertiteln

en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

en: Font color for the window title
sv: Typsnittsfärg för fönstertiteln

en: Text Placement
sv: Textplacering

en: Selects where to place the window title.
sv: Väljer placeringen av fönstertiteln

en: Centered on screen
sv: Centrerad på skärmen

en: Above ring
sv: Övre ring

en: Below ring
sv: Undre ring

en: Scale Addons
sv: Skala tillägg

en: Some useful additions to the scale plugin
sv: Några användbara tillägg till insticksmodulen för skalning

en: Close Window
sv: Stäng fönstret

en: Close windows while in scale mode
sv: Stäng fönster i skalningsläge

en: Close window while in scale mode
sv: Stäng fönster när i skalningsläge

en: Zoom Window
sv: Zooma fönster

en: Zoom window while in scale mode
sv: Zooma fönster när i skalningsläge

en: Window Title
sv: Fönstertitel

en: Window Title Display
sv: Fönstertitelvisning

en: Window title display in scale mode
sv: Visa fönstertitel i skalningsläge

en: No display
sv: Ingen visning

en: Highlighted window only
sv: Endast markerat fönster

en: All windows
sv: Alla fönster

en: Use bold font for window title display
sv: Använd fet typsnitt för fönstertitelvisning

en: Font size for window title display
sv: Typsnittsstorlek för fönstertitelvisning

en: Title Border Size
sv: Bredd på titelkant

en: Size of the border around the window title
sv: Storleken på kanten runt fönstertitel

en: Font color of the window title
sv: Typsnittsfärg för fönstertitel

en: Background color of the window title
sv: Bakgrundsfärg för fönstertitel

en: Window Highlight
sv: Fönsterframhävning

en: Draw Window Highlight
sv: Rita fönsterframhävning

en: Highlights the hovered window with the given color
sv: Framhäver fönstret som musen är över med den angivna färgen.

en: Highlight Color
sv: Framhävningsfärg

en: Color used for highlighting the hovered window
sv: Färg använd för framhävning av fönster som man musen är över

en: Window Layout Mode
sv: Fönsterlayoutläge

en: Selects the mode to layout the windows in scale mode
sv: Väljer läget för fönsterlayouten i skalningsläge

en: Organic - EXPERIMENTAL
sv: Organisk - EXPERIMENTELL

en: Session Management
sv: Sessionshantering

en: Talk to session manager and save/load window state
sv: Prata med sessionshanteraren och spara/läs in fönstertillstånd

en: Shift Switcher
sv: Skiftväxlare

en: Shift Switcher Plugin
sv: Insticksmodul för skiftväxlare

en: Initiate switcher.
sv: Initiera växlare

en: Initiate (All Workspaces)
sv: Initiera (alla arbetsytor)

en: Initiate switcher (All Workspaces).
sv: Initiera växlare (alla arbetsytor).

en: Terminate
sv: Avsluta

en: Terminate switcher.
sv: Avsluta växlare

en: Fade speed
sv: Toningshastighet

en: Fade in/out speed
sv: Tona in/ut-hastighet

en: Shift speed
sv: Skifthastighet

en: Shift animation speed
sv: Animationshastighet på skift

en: Shift timestep
sv: Skifttidsteg

en: Shift Windows
sv: Skifta fönster

en: Windows that should be shown in the shift switcher
sv: Fönster som ska visas i skiftväxlaren

en: Mouse speed
sv: Mushastighet

en: Mouse movement speed
sv: Hastighet på musrörelse

en: Click duration
sv: Klickvaraktighet

en: Maximum click duration in miliseconds.
sv: Maximal klickvaraktighet i millisekunder.

en: Switcher mode
sv: Växlarläge

en: Switcher mode.
sv: Växlarläge.

en: Cover
sv: Täck

en: Flip
sv: Vänd

en: Max window size
sv: Max fönsterstorlek

en: Maximum window size (in percent of the screen width)
sv: Maximal fönsterstorlek (procentuellt av skärmens storlek

en: Background intensity
sv: Bakgrundsintensitet

en: Background intensity.
sv: Bakgrundsintensitet.

en: Hide non Desktop windows
sv: Göm fönster som inte tillhör skrivbord

en: Hide all non Desktop windows during switching
sv: Göm alla fönster som inte tillhör skrivbordet under växling

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Reflection intensity
sv: Reflektionsintensitet

en: Flip angle
sv: Vändvinkel

en: Rotation angle of the flip animation
sv: Rotationvinkel på vändanimation

en: Cover offset
sv: Täcksida

en: Cover movement offset.
sv: Vilken sida som det fokuserade fönstret kommer vara på.

en: Overlay an icon on windows in the shift switcher
sv: Lägg på en ikon på fönster i skiftväxlaren

en: Generate mipmaps
sv: Generera mipmaps

en: Selects how the switcher is displayed if multiple output devices are used.
sv: Väljer hur växlaren visas om flera utmatningsenheter används.

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: On activated output
sv: På aktiverad utmatning

en: One big switcher
sv: En stor växlare

en: Above
sv: Ovanför

en: Below
sv: Nedanför

en: Snapping Windows
sv: Fästande fönster

en: Enables windows edges resistance
sv: Aktiverar fönsterkantresistans

en: Avoid Snap Modifier
sv: Undvik fästmodifieraren

en: Use this bindings to avoid snapping.
sv: Använd den här tangenbordsbindningen för att undvika fästning

en: Control
sv: Kontroll

en: Snap Type
sv: Fästtyp

en: Choose 'Resistance', 'Attraction' or 'Full Mode'.
sv: Välj 'Resistans', 'Attrahering' eller 'Hel-läge'.

en: Edge resistance
sv: Kantresistans

en: Edge attraction
sv: Kantattrahering

en: Edges
sv: Kanter

en: Snap to 'Screen Edges', 'Windows Edges' or 'Both'.
sv: Fäst till 'Skärmkanter, 'Fönsterkanter' eller 'Båda'

en: Screen edges
sv: Skärmkanter

en: Window edges
sv: Fönsterkanter

en: Edge Resistance Distance
sv: Kantresistansavstånd

en: The distance until edge resistance takes place.
sv: Avståndet till det att kantresistansen börjar.

en: Edge Attraction Distance
sv: Kantattraheringavstånd

en: The distance until edge attraction takes place.
sv: Avståndet till det att kantattraheringen börjar.

en: Next window
sv: Nästa fönster

en: Prev window
sv: Föreg fönster

en: Next window (All windows)
sv: Nästa fönster (Alla fönster)

en: Prev window (All windows)
sv: Föreg fönster (Alla fönster)

en: Next window (Group)
sv: Nästa fönster (Grupp)

en: Popup switcher if not visible and select next window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj nästa fönster av det aktuella programmet.

en: Prev window (Group)
sv: Föreg fönster (Grupp)

en: Popup switcher if not visible and select previous window of the current application.
sv: Visa växlare om den inte är synlig och välj föregående fönster av det aktuella programmet.

en: Next window (No popup)
sv: Nästa fönster (inga popup)

en: Prev window (No popup)
sv: Föreg fönster (Inga popup)

en: Next Panel
sv: Nästa panel

en: Prev Panel
sv: Föreg panel

en: Switcher speed
sv: Växlarhastighet

en: Switcher timestep
sv: Tidssteg för växlare

en: Windows that should be shown in switcher
sv: Fönster som ska visas i växlaren

en: Show minimized windows
sv: Visa minimerade fönster

en: Popup Window Delay
sv: Fördröjning för popupfönster

en: Amount of saturation in percent
sv: Mängden färgmättnad i procent

en: Amount of brightness in percent
sv: Mängden ljusstyrka i procent

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Amount of opacity in percent
sv: Mängden opacitet i procent

en: Icon
sv: Ikon

en: Show icon next to thumbnail
sv: Visa ikon bredvid i miniatyrbild

en: Row Alignment
sv: Radjustering

en: Left
sv: Vänster

en: Centered
sv: Centrerad

en: Right
sv: Höger

en: Bring Selected To Front
sv: Lägg markerad överst

en: Show Rectangle
sv: Visa rektangel

en: Original Window Position
sv: Ursprunglig fönsterposition

en: Render text to texture
sv: Renderera text till textur

en: Window Previews
sv: Förhandsvisning av fönster

en: Window thumbnails at the taskbar
sv: Miniatyrfönster på aktivitetsfältet

en: Settings
sv: Inställningar

en: Thumbnail Window Size
sv: Fönsterstorlek på miniatyr

en: Thumbnail window size.
sv: Fönsterstorlek på miniatyr

en: Show Delay
sv: Visa fördröjning

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
sv: Tid (i ms) innan miniatyr visas

en: Thumbnail Border Size
sv: Kantstorlek på miniatyr

en: Size of Thumbnail Border.
sv: Storlek på miniatyrkant

en: Thumbnail Border Glow Color
sv: Kantglödens färg på miniatyr

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
sv: Miniatyrbakgrund och kantglödens färg

en: Fade In/Out Duration
sv: Tona in/ut varaktighet

en: Fade In/Out Duration in seconds.
sv: Tona in/ut varaktighet i sekunder

en: Taskbar
sv: Aktivitetsfältet

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
sv: Aktivitetsfältet visar endast fönster på den aktuella skrivbordsvyn

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
sv: Ställ in om aktivitetsfältet bara visar fönster på den aktuella arbetsytan.

en: Thumbnails Always on Top
sv: Miniatyrer är alltid överst

en: Paint Thumbnails Always on Top.
sv: Rita alltid miniatyrer överst

en: Paint Window Like Background
sv: Rita fönster som bakgrund

en: Paint Window Like Background instead of Glow.
sv: Rita fönster som bakgrund istället för glöd.

en: Generate Mipmaps
sv: Generera mipmaps

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling.
sv: Generera mipmaps när det är möjligt att förbättra kvalitet på skalning.

en: Window title
sv: Fönstertitel

en: Enable Titles
sv: Aktivera titlar

en: Show Window Title in Thumbnail.
sv: Visa fönstertitel i miniatyren

en: Should be the window title Bold.
sv: Ska fönstertiteln vara fet

en: Window title Font Size.
sv: Fönstertitelns typsnittstorlek

en: Window title Font Color.
sv: Fönstertitelns typsnittfärg

en: Viewport Switcher
sv: Arbetsytväxlare

en: Initiate viewport changes through several events
sv: Initiera ändring av arbetsyta genom flera händelser

en: Number-Based Viewport Switching
sv: Nummerbaserat byte av arbetsyta

en: Begin Viewport Switch
sv: Börja byte av arbetsyta

en: Begin entering viewport number
sv: Börja skriva nummer på arbetsyta

en: Go to specific viewport
sv: Gå till specifik arbetsyta

en: Switch to Viewport 1
sv: Byt till arbetsyta 1

en: Switch to viewport 1
sv: Byt till arbetsyta 1

en: Switch to Viewport 2
sv: Byt till arbetsyta 2

en: Switch to viewport 2
sv: Byt till arbetsyta 2

en: Switch to Viewport 3
sv: Byt till arbetsyta 3

en: Switch to viewport 3
sv: Byt till arbetsyta 3

en: Switch to Viewport 4
sv: Byt till arbetsyta 4

en: Switch to viewport 4
sv: Byt till arbetsyta 4

en: Switch to Viewport 5
sv: Byt till arbetsyta 5

en: Switch to viewport 5
sv: Byt till arbetsyta 5

en: Switch to Viewport 6
sv: Byt till arbetsyta 6

en: Switch to viewport 6
sv: Byt till arbetsyta 6

en: Switch to Viewport 7
sv: Byt till arbetsyta 7

en: Switch to viewport 7
sv: Byt till arbetsyta 7

en: Switch to Viewport 8
sv: Byt till arbetsyta 8

en: Switch to viewport 8
sv: Byt till arbetsyta 8

en: Switch to Viewport 9
sv: Byt till arbetsyta 9

en: Switch to viewport 9
sv: Byt till arbetsyta 9

en: Switch to Viewport 10
sv: Byt till arbetsyta 10

en: Switch to viewport 10
sv: Byt till arbetsyta 10

en: Switch to Viewport 11
sv: Byt till arbetsyta 11

en: Switch to viewport 11
sv: Byt till arbetsyta 11

en: Switch to Viewport 12
sv: Byt till arbetsyta 12

en: Switch to viewport 12
sv: Byt till arbetsyta 12

en: Desktop-based Viewport Switching
sv: Skrivbordsbaserad växling av arbetsyta

en: Move Left
sv: Flytta vänster

en: Move to the left
sv: Flytta till vänster

en: Move Right
sv: Flytta höger

en: Move to the right
sv: Flytta till höger

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move Next
sv: Flytta nästa

en: Move to the next viewport
sv: Flytta till nästa arbetsyta

en: Move Prev
sv: Flytta föreg

en: Move to the previous viewport
sv: Flytta till föregående arbetsyta

en: Initiate plugin action
sv: Initiera händelse för insticksmodul

en: Initiate/Terminate the selected plugin action
sv: Initiera/Terminera den valda händelsen för insticksmodul

en: Plugin for initiate action
sv: Insticksmodul för initiera händelse

en: Plugin for initiate/action action
sv: Insticksmodul för initiera/terminera händelse

en: Action name for initiate
sv: Händelsenamn för initiera

en: Action name for initiate/terminate
sv: Händelsenamn för initiera/terminera

en: Window Rules
sv: Fönsterregler

en: Set windows rules
sv: Sätt fönsterregler

en: Matches
sv: Träffar

en: Skip taskbar
sv: Hoppa över aktivitetsfält

en: Don't show application in taskbar
sv: Visa inte program i aktivitetsfält

en: Skip pager
sv: Hoppa över sidindelning

en: Don't show application in pager
sv: Visa inte program i sidindelning

en: Above others windows
sv: Ovanför andra fönster

en: Below others windows
sv: Under andra fönster

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Sticky windows
sv: Klistrade fönster

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fullscreen windows
sv: Helskärmsfönster

en: Maximized
sv: Maximerad

en: Maximized windows
sv: Maximerade fönster

en: No ARGB visuals
sv: Inga ARGB-synligheter

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
sv: Fönster som ska behandlas som om att de inte stödjer genomskinlighet

en: Non movable windows
sv: Ej flyttbara fönster

en: Set window as non movable
sv: Sätt fönster som ej flyttbart

en: Non resizable windows
sv: Fönster som inte skalas

en: Set window as non resizable
sv: Sätt fönster som ej skalbart

en: Non minimizable windows
sv: Ej minimerbara fönster

en: Set window as non minimizable
sv: Sätt fönster som ej minimerbart

en: Non maximizable windows
sv: Ej maximerbara fönster

en: Set window as non maximizable
sv: Sätt fönster som ej maximerbart

en: Non closable windows
sv: Ej stängbara fönster

en: Set window as non closable
sv: Sätt fönster som ej stängbart

en: No focus
sv: Ingen fokus

en: Windows will not have focus
sv: Fönster kommer inte ha fokus

en: Size rules
sv: Storleksregler

en: Fixed Size Windows
sv: Fönster med fast storlek

en: Sized Windows
sv: Fönster med storlek

en: Windows that should be resized by default
sv: Fönster som ska storleksändras som standard

en: Width values
sv: Breddvärden

en: Height values
sv: Höjdvärden

en: Workarounds
sv: Problemlösningar

en: Marco-like workarounds.
sv: Marco-liknande problemlösningar.

en: Legacy Fullscreen Support
sv: Stöd för äldre typ av helskärm

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
sv: Få wine och äldre program att använda helskärm korrekt.

en: Firefox Menu Fix
sv: Korrigering av Firefoxmeny

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
sv: Korrigera fönstertyp för menyer i Firefox och Thunderbird.

en: OpenOffice.org Menu Fix
sv: Korrigering av OpenOffice.org menyn

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
sv: Korrigera fönstertyp för menyer i OpenOffice.org.

en: Notification Daemon Fix
sv: Korrigering av notifikations-daemon

en: Fix window type of notification daemon windows.
sv: Korrigera fönstertyp för fönster tillhörande notifikation-daemon

en: Java Window Fix
sv: Korrigering av Java-fönster

en: Fix window type of various Java windows.
sv: Korrigera fönstertyper för diverse Java-fönster.

en: Qt Window Fix
sv: Korrigering av Qt-fönster

en: Fix window type of various Qt windows.
sv: Korrigera fönstertyp för diverse Qt-fönster.

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
sv: Korrigering för "AIGLX Fragment Parameter"

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
sv: Korrigera trasig implementation av "glProgramEnvParameter4f".

en: Fix screen updates in XGL with fglrx.
sv: Korrigera skärmupdateringar i XGL med fglrx

en: Fix for broken GLX_MESA_copy_sub_buffer on XGL in fglrx.
sv: Korrigering för trasig implementation av "GLX_MESA_copy_sub_buffer" i XGL med fglrx

en: Window stickyness
sv: Fönsterklistrighet

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
sv: Gör "på alla skrivbord"-fönster "klistrade"

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
sv: Gör "på alla skrivbord"-fönster klistrade. Klistrade fönster är synliga på alla skrivbordsytor

en: "On all desktops" sticky match
sv: Klistrad träff "på alla skrivbord"

en: Windows on all desktops that should be made sticky
sv: Fönster på alla arbetsytor som ska klistras
