compiz-plugins-main - en to tr translation catalogue (441 entries)

en: Animations
tr: Canlandırmalar

en: Use various animations as window effects
tr: Pencere efekti olarak değişik canlandırmalar kullan

en: Open Animation
tr: Açma Canlandırması

en: Animation Selection
tr: Canlandırma Seçimi

en: Open Effect
tr: Açma Efekti

en: The animation effect shown when creating a window.
tr: Bir pencere oluşturulurken uygulanacak efekt.

en: Duration
tr: Süre

en: Animation duration in milliseconds for open effect.
tr: Açma efekti için milisaniye olarak canlandırma süresi.

en: Window Match
tr: Pencere Eşlemesi

en: The windows that will be animated.
tr: Canlandırılacak pencereler.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Random Effects
tr: Rastgele Efektler

en: Pool
tr: Havuz

en: Close Animation
tr: Kapatma Canlandırması

en: Close Effect
tr: Kapatma Efekti

en: The animation effect shown when closing a window.
tr: Bir pencere kapatılırken uygulanacak efekt.

en: Animation duration in milliseconds for close effect.
tr: Kapatma efekti için milisaniye olarak canlandırma süresi.

en: Minimize Animation
tr: Küçültme Canlandırması

en: Minimize Effect
tr: Küçültme efekti

en: The animation effect shown when minimizing a window.
tr: Bir pencere küçültülürken uygulanacak efekt.

en: Animation duration in milliseconds for minimize effect.
tr: Küçültme efekti için milisaniye olarak canlandırma süresi.

en: Shade Animation
tr: Gölgeleme Canlandırması

en: Shade Effect
tr: Gölgeleme Efekti

en: The animation effect shown when shading a window.
tr: Bir pencere gölgelenirken uygulanacak efekt.

en: Animation duration in milliseconds for shade effect.
tr: Gölgeleme efekti için milisaniye olarak canlandırma süresi.

en: Focus Animation
tr: Odaklama Canlandırması

en: Focus Effect
tr: Odaklama Efekti

en: The animation effect shown when focusing a window.
tr: Bir pencere odaklanırken uygulanacak efekt.

en: Animation duration in milliseconds for focus effect.
tr: Odaklama efekti için milisaniye olarak canlandırma süresi.

en: Effect Settings
tr: Efekt Ayarları

en: Curved Fold
tr: Eğimli Katlama

en: Zoom to TaskBar on Minimize
tr: Aşağı almada görev çubuğuna kaydır

en: Dodge
tr: Yana Kaçma

en: Dream
tr: Hayal

en: Glide 1
tr: Havadan Süzülme 1

en: Away Position
tr: Uzak Konum

en: Away Angle
tr: Uzak Açı

en: Angle of window at the end of the animation.
tr: Canlandırmanın sonundaki pencere açısı.

en: Glide 2
tr: Havadan Süzülme 2

en: Horizontal Folds
tr: Yatay Katlama

en: Number of Horizontal Folds
tr: Yatay Katlamaların Sayısı

en: Magic Lamp
tr: Sihirli Lamba

en: Magic Lamp Open/Close Moving End
tr: Sihirli Lamba Açma/Kapatma Taşıma Sonu

en: Magic Lamp Grid Y Resolution
tr: Sihirli Lamba Izgara Y Çözünürlüğü

en: Magic Lamp Max Waves
tr: Sihirli Lambanın En Fazla Dalga Sayısı

en: Magic Lamp Min Wave Amplitude
tr: Sihirli Lambanın En Az Dalga Genişliği

en: Magic Lamp Max Wave Amplitude
tr: Sihirli Lambanın En Fazla Dalga Genişliği

en: Magic Lamp Open Start Width
tr: Sihirli Lamba Açma Başlama Genişliği

en: Roll Up
tr: Toparlama

en: Rollup Fixed Interior
tr: Toparlamada Pencereyi Onar

en: Fixed window interior during the Rollup animation.
tr: Toparlamada Pencerenin İç Yüzünü Onar.

en: Sidekick
tr: Yardımcı

en: Sidekick Number of Rotations
tr: Yardımcının Döndürme Sayısı

en: Sidekick Springiness
tr: Yardımcı Esnekliği

en: Zoom from Center
tr: Merkezden Büyüt

en: Zoom from center when playing the Sidekick animation.
tr: Yardımcı canlandırması oynatıldığında merkezden büyüt

en: Off
tr: Kapalı

en: Minimize/Unminimize Only
tr: Sadece Küçültme / Geri Yükleme

en: Open/Close Only
tr: Sadece Aç / Kapat

en: On
tr: Açık

en: Vacuum
tr: Vakum

en: Vacuum Open/Close Moving End
tr: Vakum Açma/Kapatma Taşıma Sonu

en: Vacuum Grid Y Resolution
tr: Vakum Izagarası Y Çözünürlüğü

en: Vacuum Open Start Width
tr: Vakum Açma Başlangıç Genişliği

en: Wave
tr: Dalga

en: Wave Width
tr: Dalga Genişliği

en: Zoom
tr: Büyütme

en: Zoom from center when playing the Zoom animation.
tr: Büyütme canlandırması oynatıldığında merkezden büyüt

en: Zoom Springiness
tr: Büyütme Esnekliği

en: Random Animations For All Events
tr: Tüm Olaylar için Rastgele Canlandırmalar

en: All effects are chosen randomly, ignoring the selected effect. If None is selected for an event, that event won't be animated.
tr: Bütün efektler rasgele ayarlanacak, eğer efektini kapattığınız bir bölüm varsa, orada efekt uygulanmayacak.

en: Animation Time Step
tr: Canlandırma Zaman Aralığı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Random
tr: Rastgele

en: Fade
tr: Belirme/Kaybolma

en: Color filter
tr: Renk Filtreleyicisi

en: Filter colors for accessibility purposes
tr: Erişilebilirlik amaçlı renk filtreleri

en: Toggle window filtering
tr: Pencere filtrelemeyi aç /kapa

en: Toggle filtering for currently focused window.
tr: O anda odaklanmış pencerenin filtrelemesini aç / kapat.

en: Toggle screen filtering
tr: Ekran filtrelemeyi aç /kapa

en: Toggle filtering for every window on the screen.
tr: O ekrandaki tüm pencereler için filtrelemeyi aç /kapat.

en: Switch filter
tr: Filtreyi seç

en: Filter window decorations
tr: Pencere dekorasyonlarını filtrele

en: Filtered windows
tr: Filtrelenmiş pencereler

en: Windows to be filtered by default.
tr: Öntanımlı olarak filtrelenecek pencereler.

en: Exclude windows
tr: Pencereleri hariç tut

en: Windows to exclude from filtering.
tr: Filtreleme dışında tutulacak pencereler.

en: Filters files
tr: Dosyaları filtreler

en: Expo
tr: Sergi

en: Expo Plugin
tr: Sergi Eklentisi

en: Bindings
tr: Bağlayıcılar

en: Expo key
tr: Sergi tuşu

en: Expo button
tr: Sergi düğmesi

en: Expo edge
tr: Sergi gölgesi

en: Double click time
tr: Çift tıklama süresi

en: Drag&amp;drop
tr: Sürükle & bırak

en: Exit expo
tr: Sergiden çık

en: Button binding to exit expo
tr: Sergiden çıkmak için düğme kısayolu

en: Next viewport
tr: Sonraki masaüstü

en: Previous viewport
tr: Önceki masaüstü

en: Behaviour
tr: Davranış

en: Zoom time
tr: Büyütme süresi

en: Expo Animation
tr: Sergi Canlandırması

en: Fade + Zoom
tr: Solgunlaştır + Büyüt

en: Vortex
tr: Burgaç

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Distance of the expo wall
tr: Sergi duvarının uzaklığı

en: Aspect Ratio
tr: Görünüm Oranı

en: Expo mode aspect ratio
tr: Segi kipi görünüm oranı

en: Hide panels/docks in expo
tr: Sergi alanlarında Panelleri ve Yüzen pencereleri gizle

en: Hide panels/docks in expo.
tr: Sergi alanlarında Panelleri ve Yüzen pencereleri gizle.

en: Multi Output Mode
tr: Çoklu Çıktı Kipi

en: One big wall
tr: Bir büyük duvar

en: One wall per output
tr: Her çıktı için bir duvar

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Reflection
tr: Yansıma

en: Ground color(near)
tr: Alan rengi (yakın)

en: Color of the ground (near).
tr: Alanın rengi (yakın).

en: Ground color(far)
tr: Alan rengi (uzak)

en: Color of the ground (far).
tr: Alanın rengi (uzak).

en: Reflection ground size
tr: Yansıma alanı boyutu

en: Reflection ground size.
tr: Yansıma alanı boyutu.

en: Reflection Scale
tr: Yansıma Boyutu

en: Enhanced Zoom Desktop
tr: Gelişmiş Masaüstü Büyütücü

en: Zoom In
tr: Büyüt

en: Zoom Out
tr: Küçült

en: Zoom Specific Level 1
tr: Belirli Bir Düzeye Büyüt 1

en: Zoom to the specific zoom level 1
tr: Belirli bir büyütme düzeyine büyüt 1

en: Specific zoom factor 1
tr: Belirli bir büyütme basamağı 1

en: Zoom Specific Level 2
tr: Belirli Bir Düzeye Büyüt 2

en: Zoom to the specific zoom level 2
tr: Belirli bir büyütme düzeyine büyüt 2

en: Specific zoom factor 2
tr: Belirli bir büyütme basamağı 2

en: Zoom Specific Level 3
tr: Belirli Bir Düzeye Büyüt 3

en: Zoom to the specific zoom level 3
tr: Belirli bir büyütme düzeyine büyüt 3

en: Specific zoom factor 3
tr: Belirli bir büyütme basamağı 3

en: Zoom factor
tr: Büyütme basamağı

en: Focus Tracking
tr: Odaklama İzlemesi

en: Enable focus tracking
tr: Odaklama izlemesini etkinleştir

en: Follow Focus Delay
tr: Odakla Gecikmesini Takip Et

en: Animation
tr: Canlandırma

en: Speed
tr: Hız

en: Zoom Speed
tr: Büyütme Hızı

en: Timestep
tr: Zaman aralığı

en: Zoom Timestep
tr: Büyütme Zaman Aralığı

en: JPEG image format plugin
tr: JPEG resim biçemi eklentisi

en: Compression Quality
tr: Sıkıştırma Kalitesi

en: Initiate
tr: Başlat

en: General
tr: Genel

en: Simple
tr: Basit

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Negative
tr: Negatif

en: Used to set a window or screen negative
tr: Bir pencere ya da ekranı negatifleştirmek için kullanılır

en: Toggle Window Negative
tr: Pencere Negatifleştirmesini Aç / Kapat

en: Toggle active window negative
tr: Etkin pencerenin negatifleştirmesini Aç / Kapat

en: Toggle Screen Negative
tr: Ekran Negatifleştirmesini Aç / Kapat

en: Toggle screen negative
tr: Ekran negatifleştirmesini Aç / Kapat

en: Neg Windows
tr: Pencereleri Negatifleştir

en: Windows to be negative by default
tr: Öntanımlı olarak negatifleştirilecek pencereler

en: Exclude Windows
tr: Pencereleri Hariç Tut

en: Windows to exclude from negating
tr: Negatifleştirme dışında tutulacak pencereler

en: Opacify
tr: Matlaştır

en: Toggle Opacify
tr: Matlaştırmayı Aç / Kapat

en: Misc. Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Delay until Opacification
tr: Matlaştırma Gecikmesi

en: Toggle Opacify on by default
tr: Öntanımlı olarak Matlaştırmayı Aç

en: Windows that should be opacified.
tr: Matlaştırılması gereken pencereler.

en: Opacity Levels
tr: Matlaştırma Basamakları

en: Active Opacity
tr: Etkin Matlık

en: Passive Opacity
tr: Pasif Matlık

en: Put
tr: Yerleştirme

en: Put window
tr: Pencereyi yerleştir

en: Put On Viewport
tr: Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to a certain viewport
tr: Pencereyi belirli bir masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 1
tr: 1. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 1
tr: Pencereyi 1. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 2
tr: 2. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 2
tr: Pencereyi 2. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 3
tr: 3. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 3
tr: Pencereyi 3. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 4
tr: 4. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 4
tr: Pencereyi 4. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 5
tr: 5. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 5
tr: Pencereyi 5. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 6
tr: 6. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 6
tr: Pencereyi 6. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 7
tr: 7. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 7
tr: Pencereyi 7. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 8
tr: 8. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 8
tr: Pencereyi 8. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 9
tr: 9. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 9
tr: Pencereyi 9. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 10
tr: 10. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 10
tr: Pencereyi 10. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 11
tr: 11. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 11
tr: Pencereyi 11. masaüstüne taşı

en: Put On Viewport 12
tr: 12. Masaüstüne Yerleştir

en: Move window to viewport 12
tr: Pencereyi 12. masaüstüne taşı

en: Viewport Left
tr: Sol Masaüstü

en: Move window to the viewport on the left
tr: Pencereyi sol masaüstüne taşı

en: Viewport Right
tr: Sağ Masaüstü

en: Move window to the viewport on the right
tr: Pencereyi sağ masaüstüne taşı

en: Viewport Top
tr: Üst Masaüstü

en: Move window to the viewport on the top
tr: Pencereyi üst masaüstüne taşı

en: Viewport Bottom
tr: Alt Masaüstü

en: Move window to the viewport on the bottom
tr: Pencereyi alt masaüstüne taşı

en: Put within viewport
tr: Masaüstüne yerleştir

en: Put Center
tr: Ortaya Yerleştir

en: Move window to the center
tr: Pencereyi merkeze taşı

en: Put Left
tr: Sola Yerleştir

en: Move window to the left edge
tr: Pencereyi sol kenara taşı

en: Put Right
tr: Sağa Yerleştir

en: Move window to the right edge
tr: Pencereyi sağ kenara taşı

en: Put Top
tr: Yukarı Yerleştir

en: Move window to the top edge
tr: Pencereyi üst kenara taşı

en: Put Bottom
tr: Aşağı Yerleştir

en: Move window to the bottom edge
tr: Pencereyi alt kenara taşı

en: Put Top Left
tr: Yukarı Sola Yerleştir

en: Move window to the top left corner
tr: Pencereyi üst sol köşeye taşı

en: Put Top Right
tr: Yukarı Sağa Yerleştir

en: Move window to the top right corner
tr: Pencereyi üst sağ köşeye taşı

en: Put Bottom Left
tr: Aşağı Sola Yerleştir

en: Move window to the bottom left corner
tr: Pencereyi alt sol köşeye taşı

en: Put Bottom Right
tr: Aşağı Sağa Yerleştir

en: Move window to the bottom right corner
tr: Pencereyi alt sağ köşeye taşı

en: Restore Position
tr: Geri Yükleme Konumu

en: Move window to the last position
tr: Pencereyi son konuma taşı

en: Put Pointer
tr: İşaretçi Konumuna Yerleştir

en: Move window to the pointer position
tr: Pencereyi işaretçi konumuna taşı

en: Padding
tr: Doldurma

en: Pad Left
tr: Sola Doldur

en: Pad Right
tr: Sağa Doldur

en: Pad Top
tr: Üste Doldur

en: Pad Bottom
tr: Alta Doldur

en: Unfocus Window
tr: Pencereyi Odaklamadan Çıkar

en: Animation speed
tr: Canlandırma hızı

en: Animation timestep
tr: Canlandırma zamn aralığı

en: Resize Info
tr: Yeniden Boyutlandırma Bilgileri

en: Fade Time
tr: Belirme Süresi

en: Text color.
tr: Metin rengi.

en: Gradient Color 1
tr: Karışım Rengi 1

en: Gradient Color 2
tr: Karışım Rengi 2

en: Gradient Color 3
tr: Karışım Rengi 3

en: Ring Switcher
tr: Çember Seçici

en: Key bindings
tr: Kısayollar

en: Next Window
tr: Sonraki Pencere

en: Previous Window
tr: Önceki Pencere

en: Next Window (All Workspaces)
tr: Sonraki Pencere (Tüm Çalışma Alanları)

en: Previous Window (All Workspaces)
tr: Önceki Pencere (Tüm Çalışma Alanları)

en: Next Window (Group)
tr: Sonraki Pencere (Grup)

en: Previous Window (Group)
tr: Önceki Pencere (Grup)

en: Ring speed
tr: Çember hızı

en: Inactive Window Opacity
tr: Etkin Olmayan Pencere Matlığı

en: Ring Windows
tr: Çember Pencereleri

en: Overlay Icon
tr: Üst Simge

en: Emblem
tr: Simge

en: Big
tr: Büyük

en: Darken Background
tr: Arkaplanı Koyulaştır

en: Show Minimized
tr: Küçültülmüşleri Göster

en: Ring appearance
tr: Çember görünümü

en: Ring Width
tr: Çember Genişliği

en: Ring width (in percent of the screen width)
tr: Çember genişliği (ekran genişliğinin yüzdesi olarak)

en: Ring Height
tr: Çember Yüksekliği

en: Ring height (in percent of the screen height)
tr: Çember yüksekliği (ekran yüksekliğinin yüzdesi olarak)

en: Thumbnail Width
tr: Küçük Pencere Genişliği

en: Thumbnail Height
tr: Küçük Pencere Yüksekliği

en: Show Window Title
tr: Pencere Başlığını Göster

en: Bold Font
tr: Kalın Yazı Tipi

en: Font Size
tr: Yazıtipi Boyutu

en: Font size for the window title
tr: Pencere başlığı için yazıtipi boyutu

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Font Color
tr: Yazıtipi Rengi

en: Font color for the window title
tr: Pencere başlığı için yazıtipi rengi

en: Text Placement
tr: Metin Konumlandırma

en: Centered on screen
tr: Ekranın merkezine ortalanmış

en: Above ring
tr: Çemberin üzerinde

en: Below ring
tr: Çemberin altında

en: Window Title
tr: Pencere Başlığı

en: Title Border Size
tr: Başlık kenarlık Boyutu

en: Window Highlight
tr: Pencere Vurgulaması

en: Highlight Color
tr: Vurgulama Rengi

en: Window Layout Mode
tr: Pencere Yerleşim Kipi

en: Organic - EXPERIMENTAL
tr: Organik - DENEYSEL

en: Shift Switcher
tr: Shift Değiştirici

en: Shift Switcher Plugin
tr: Shift Değiştirici Eklentisi

en: Initiate switcher.
tr: Değiştiriciyi başlat.

en: Initiate (All Workspaces)
tr: Başlat (Tüm Çalışma Alanları)

en: Terminate
tr: Sonlandır

en: Terminate switcher.
tr: Değiştiriciyi sonlandır.

en: Fade speed
tr: Solgunlaştırma hızı

en: Fade in/out speed
tr: Solgunlaştırma/Belirginleştirme hızı

en: Shift speed
tr: Değiştirme hızı

en: Shift animation speed
tr: Shift Canlandırma hızı

en: Shift timestep
tr: Shift zaman aralığı

en: Shift Windows
tr: Pencereleri Değiştir

en: Windows that should be shown in the shift switcher
tr: Shift değiştiricide gösterilmesi gereken pencereler

en: Mouse speed
tr: Fare hızı

en: Switcher mode
tr: Değiştirici kipi

en: Switcher mode.
tr: Değiştirici kipi.

en: Cover
tr: Kapak

en: Flip
tr: Çevir

en: Max window size
tr: En büyük pencere boyutu

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Reflection intensity
tr: Yansıma yoğunluğu

en: Flip angle
tr: Çevirme açısı

en: Disabled
tr: Pasif

en: One big switcher
tr: Bir büyük değiştirici

en: Above
tr: Yukarı

en: Below
tr: Aşağı

en: Snapping Windows
tr: Kopan Pencereler

en: Avoid Snap Modifier
tr: Kopma Kısayolunu Kullanma

en: Control
tr: Ctrl

en: Snap Type
tr: Kopma Tipi

en: Edges
tr: Gölgeler

en: Screen edges
tr: Ekran gölgeleri

en: Window edges
tr: Pencere kenarları

en: Show minimized windows
tr: Küçültülmüş pencereleri göster

en: Opacity
tr: Matlık

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Text
tr: Metin

en: Render text to texture
tr: Metni doku haline getir

en: Window Previews
tr: Pencere Önizlemeleri

en: Window thumbnails at the taskbar
tr: Görev çubuğunda pencere önizlemeleri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Thumbnail Window Size
tr: Önizleme Pencere Boyutu

en: Thumbnail window size.
tr: Önizleme pencere boyutu.

en: Show Delay
tr: Gecikmeyi Göster

en: Time (in ms) before Thumbnail is shown.
tr: Önizlemeler gösterilmeden önce geçmesi gereken süre (ms olarak)

en: Thumbnail Border Size
tr: Önizleme Kenarlık Boyutu

en: Size of Thumbnail Border.
tr: Önizleme Kenarlık Boyutu.

en: Thumbnail Border Glow Color
tr: Önizleme Kernarlığı Parlama Rengi

en: Thumbnail Background and Border Glow Color.
tr: Önizleme Arkaplanı ve Kernarlığı için Parlama Rengi.

en: Fade In/Out Duration
tr: Solgunlaştırma/Belirginleştirme Süresi

en: Fade In/Out Duration in seconds.
tr: Saniye türünden Solgunlaştırma/Belirginleştirme süresi.

en: Taskbar
tr: Görev Çubuğu

en: Taskbar Shows Only Windows of Current Viewport
tr: Görev Çubuğu Sadece Geçerli Masaüstüne ait Pencereleri Gösterir

en: Set it if the Taskbar shows only Windows of Current Viewport.
tr: Görev Çubuğu Sadece Geçerli Masaüstüne ait Pencereleri gösteriyorsa seçin.

en: Thumbnails Always on Top
tr: Önizlemeler Her Zaman Üstte

en: Paint Thumbnails Always on Top.
tr: Önizlemeleri Her Zaman En Üstte Göster.

en: Window title
tr: Pencere başlığı

en: Enable Titles
tr: Başlıkları Etkinleştir

en: Show Window Title in Thumbnail.
tr: Önzilemelerde Pencere Başlığını Göster.

en: Should be the window title Bold.
tr: Pencere başlığı kalın olmalıdır.

en: Window title Font Size.
tr: Pencere başlığı YazıTipi Boyutu.

en: Window title Font Color.
tr: Pencere başlığı Yazıtipi Rengi.

en: Viewport Switcher
tr: Masaüstü Değiştirici

en: Number-Based Viewport Switching
tr: Numaraya Göre Masaüstü Değiştirme

en: Go to specific viewport
tr: Belirli bir masaüstüne git

en: Switch to Viewport 1
tr: 1. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 1
tr: 1. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 2
tr: 2. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 2
tr: 2. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 3
tr: 3. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 3
tr: 3. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 4
tr: 4. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 4
tr: 4. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 5
tr: 5. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 5
tr: 5. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 6
tr: 6. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 6
tr: 6. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 7
tr: 7. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 7
tr: 7. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 8
tr: 8. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 8
tr: 8. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 9
tr: 9. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 9
tr: 9. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 10
tr: 10. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 10
tr: 10. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 11
tr: 11. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 11
tr: 11. Masaüstüne Geç

en: Switch to Viewport 12
tr: 12. Masaüstüne Geç

en: Switch to viewport 12
tr: 12. Masaüstüne Geç

en: Move Left
tr: Sola Taşı

en: Move to the left
tr: Sola taşı

en: Move Right
tr: Sağa taşı

en: Move to the right
tr: Sağa taşı

en: Move Up
tr: Yukarı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Move down
tr: aşağı taşı

en: Move Next
tr: Sonrakine Taşı

en: Move to the next viewport
tr: Sonraki masaüstüne taşı

en: Move Prev
tr: Öncekine Taşı

en: Move to the previous viewport
tr: Önceki masaüstüne taşı

en: Initiate plugin action
tr: Eklenti eylemini başlat

en: Plugin for initiate action
tr: Eylemi başlatmak için gereken eklenti

en: Action name for initiate
tr: Başlatılacak eylemin adı

en: Window Rules
tr: Pencere Kuralları

en: Set windows rules
tr: Pencere kurallarını ayarla

en: Skip taskbar
tr: Görev çubuğunu atla

en: Don't show application in taskbar
tr: Uygulamayı görev çubuğunda gösterme

en: Skip pager
tr: Sayfalayıcıyı atla

en: Don't show application in pager
tr: Uygulamayı sayfalayıcıda gösterme

en: Above others windows
tr: Diğer pencerelerin üstünde

en: Below others windows
tr: Diğer pencerelerin altında

en: Sticky
tr: Yapışkan

en: Sticky windows
tr: Pencereleri yapışkanlaştır

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Fullscreen windows
tr: Tam ekran pencereler

en: No ARGB visuals
tr: ARGB visuals Kullanma

en: Windows that should be treated as not supporting transparency
tr: Saydam sayılmayan pencereler

en: Non movable windows
tr: Taşınamaz pencereler

en: Set window as non movable
tr: Pencereyi taşınamaz yap

en: Non resizable windows
tr: Yeniden boyutlandırılamaz pencereler

en: Set window as non resizable
tr: Pencereyi yeniden boyutlandırılamaz olarak ayarla

en: Non minimizable windows
tr: Küçültülemez pencereler

en: Set window as non minimizable
tr: Pencereyi küçültülemez yap

en: Non maximizable windows
tr: Büyütülemez pencereler

en: Set window as non maximizable
tr: Pencereyi büyütülemez yap

en: Non closable windows
tr: Kapatılamaz pencereler

en: Set window as non closable
tr: Pencereyi kapatılamaz yap

en: No focus
tr: Odaklama yok

en: Windows will not have focus
tr: Pencere odaklaması olmayacak

en: Fixed Size Windows
tr: Sabit Boyutlu Pencereler

en: Sized Windows
tr: Boyutlandırılmış Pencereler

en: Windows that should be resized by default
tr: Öntanımlı olarak yeniden boyutlandırılması gereken pencereler

en: Width values
tr: Genişlik değerleri

en: Height values
tr: Yükseklik değerleri

en: Workarounds
tr: Hızlı Çözümler

en: Marco-like workarounds.
tr: Marco ile ilgili hızlı çözümler.

en: Legacy Fullscreen Support
tr: Kalıt Tam Ekran Desteği

en: Make Wine and legacy applications fullscreen properly.
tr: Wine ve önceden açık olan uygulamaların pencerelerini düzgünce tam ekran yap.

en: Firefox Menu Fix
tr: Firefox Menü Hatasının Çözümü

en: Fix window type of Firefox and Thunderbird menus.
tr: Firefox ve Thunderbird menü pencerelerini onar.

en: OpenOffice.org Menu Fix
tr: OpenOffice Menü Hatasının Çözümü

en: Fix window type of OpenOffice.org menus.
tr: OpenOffice.org menü pencerelerini onar.

en: Notification Daemon Fix
tr: Uyarıcı Servisi Hatasının Çözümü

en: Fix window type of notification daemon windows.
tr: Bilgilendirme pencerelerini onar.

en: Java Window Fix
tr: Java Pencere Hatasının Çözümü

en: Fix window type of various Java windows.
tr: Çeşitli Java pencerelerini onar

en: Qt Window Fix
tr: Qt Pencere Hatasının Çözümü

en: Fix window type of various Qt windows.
tr: Çeşitli Qt pencerelerini onar.

en: AIGLX Fragment Parameter Fix
tr: AIGLX Parça Parametresi Çözümü

en: Fix broken glProgramEnvParameter4f implementation.
tr: Bozuk glProgramEnvParameter4f uygulamalarını onar.

en: Window stickyness
tr: Pencere Yapışkanlığı

en: Make "on all desktops" windows "sticky"
tr: "Tüm masaüstlerindeki" pencereleri "yapışkan" yap

en: Make "on all desktops" windows sticky. Sticky windows are visible on all viewports.
tr: "Tüm masaüstlerindeki" pencereleri yapışkan yap. Yapışkan pencereler tüm masaüstlerinde görünebilirdir.

en: Windows on all desktops that should be made sticky
tr: Tüm masaüstlerindeki pencereler yapışkan olmalı
