compiz - en to da translation catalogue (278 entries)

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Unmaximize Window
da: Gendan vindue

en: Maximize Window
da: Maksimer vindue

en: Minimize Window
da: Minimer vindue

en: Window Menu
da: Vinduesmenu

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Draw
da: Tegn

en: Draw using tool
da: Tegn med værktøj

en: Initiate
da: Start

en: General Options
da: Generelle muligheder

en: General compiz options
da: Generelle compiz muligheder

en: Active Plugins
da: Aktive plugins

en: List of currently active plugins
da: Liste over aktive plugins

en: Audible Bell
da: Hørbar klokke

en: Audible system beep
da: Hørbar systemtone

en: Ignore Hints When Maximized
da: Ignorer vink, når maksimeret

en: Ignore size increment and aspect hints when window is maximized
da: Ignorer vink om størrelsesforøgning og -aspekter, når vinduet er maksimeret

en: Hide Skip Taskbar Windows
da: Skjul vinduer, der ikke er på opgavelinjen

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
da: Skjul vinduer, der ikke er på opgavelinjen, når skrivebordet vises

en: Interval between ping messages
da: Interval mellem ping beskeder

en: Texture Filter
da: Teksturfilter

en: Fast
da: Hurtig

en: Good
da: God

en: Best
da: Bedste

en: Click To Focus
da: Klik for at fokusere

en: Click on window moves input focus to it
da: Fokus flyttes til vinduet, når der klikkes på det.

en: Raise On Click
da: Hæv ved klik

en: Raise windows when clicked
da: Hæv vinduerne, når der klikkes

en: Auto-Raise
da: Automatisk hævning

en: Raise selected windows after interval
da: Hæv de valgte vinduer efter interval

en: Auto-Raise Delay
da: Forsinkelse ved automatisk hævning

en: Close active window
da: Luk det aktive vindue

en: Raise Window
da: Hæv vindue

en: Raise window above other windows
da: Hæv vinduet over de andre vinduer

en: Lower Window
da: Sænk vindue

en: Lower window beneath other windows
da: Placer vinduet under de andre vinduer

en: Unmaximize active window
da: Ophæv maksimeringen af det aktive vindue

en: Minimize active window
da: Minimer det aktive vindue

en: Maximize active window
da: Maksimer det aktive vindue

en: Maximize Window Horizontally
da: Maksimer vindue vandret

en: Maximize active window horizontally
da: Maksimer det aktive vindue i bredden

en: Maximize Window Vertically
da: Maksimer vindue lodret

en: Maximize active window vertically
da: Maksimer det aktive vindue i højden

en: Hide all windows and focus desktop
da: Skjul alle vinduer, og flyt fokus til skrivebord

en: Toggle Window Maximized
da: Slå maksimering af vindue til/fra

en: Toggle active window maximized
da: Slå maksimering af det aktive vindue til/fra

en: Toggle Window Maximized Horizontally
da: Slå vandret maksimering af vindue til/fra

en: Toggle active window maximized horizontally
da: Slå den vandrette maksimering af det aktive vindue til/fra

en: Toggle Window Maximized Vertically
da: Slå lodret maksimering af vindue til/fra

en: Toggle active window maximized vertically
da: Slå lodret maksimering af det aktive vindue til/fra

en: Toggle Window Shaded
da: Slå medtoning af vindue til/fra

en: Toggle active window shaded
da: Slå nedtoning af det aktive vindue til/fra

en: Slow Animations
da: Langsomme animationer

en: Toggle use of slow animations
da: Slå brugen af langsomme animationer til/fra

en: Horizontal Virtual Size
da: Vandret virtuel størrelse

en: Vertical Virtual Size
da: Lodret virtuel størrelse

en: Lighting
da: Belysning

en: Use diffuse light when screen is transformed
da: Brug spredt lys, når skærmbilledet omdannes

en: Detect Refresh Rate
da: Registrer opdateringshastighed

en: Automatic detection of refresh rate
da: Automatisk registrering af opdateringshastighed

en: Refresh Rate
da: Opdateringshastighed

en: Detect Outputs
da: Registrer udgange

en: Automatic detection of output devices
da: Automatisk registrering af udgangsenheder

en: Outputs
da: Udgange

en: List of strings describing output devices
da: Liste over strenge, der beskriver udgangsenheder

en: Sync To VBlank
da: Synkroniser med lodret slukning

en: Only perform screen updates during vertical blanking period
da: Udfør kun skærmopdatering i den lodrette slukkeperiode

en: Unredirect Fullscreen Windows
da: Omdiriger ikke fuldskærmsvinduer

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
da: Tillad trækning af fuldskærmsvinduer, uden at der omdirrigeres til pixmaps uden for skærmbilledet

en: Default Icon
da: Standardikon

en: Default window icon image
da: Standardbillede til vinduesikon

en: Desktop Cube
da: Skrivebordskubus

en: Place windows on cube
da: Placer vinduer på kubus

en: Unfold
da: Fold ud

en: Unfold cube
da: Fold kubussen ud

en: Next Slide
da: Næste dias

en: Advance to next slide
da: Gå til næste dias

en: Go back to previous slide
da: Gå tilbage til forrige dias

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
da: Generer mipmaps, når det er muligt, for at opnå en højere kvalitetsskalering

en: Inside Cube
da: Kubus indvendig

en: Inside cube
da: Kubus indvendig

en: Fold Acceleration
da: Foldeaccelaration

en: Speed
da: Hastighed

en: Fold Speed
da: Foldehastighed

en: Timestep
da: Tidstrin

en: Fold Timestep
da: Tidstrin for foldning

en: Cube Color
da: Kubusfarve

en: Color of top and bottom sides of the cube
da: Farve til kubussens top og bund

en: Scale image
da: Tilpas billede

en: Scale images to cover top face of cube
da: Tilpas billederne, så de dækker toppen af kubussen

en: Image files
da: Billedfiler

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
da: Liste over PNG- og SVG-filer, der skal gengives på toppen af kubussen

en: Skydome
da: Himmelkuppel

en: Render skydome
da: Vis himmelkuppel

en: Skydome Image
da: Billede til himmelkuppel

en: Image to use as texture for the skydome
da: Billede, der skal bruges som tekstur til himmelkuplen

en: Animate Skydome
da: Animer himmelkuppel

en: Animate skydome when rotating cube
da: Animer himmelkuplen, når kubussen roteres

en: Skydome Gradient Start Color
da: Startfarve til himmelkuplens farvegraduering

en: Color to use for the top color-stop of the skydome-fallback gradient
da: Farve til det øverste farvestop i himmelkuplens aftagende farveforløb

en: Skydome Gradient End Color
da: Slutfarve til himmelkuplens farvegraduering

en: Color to use for the bottom color-stop of the skydome-fallback gradient
da: Farve til det nederste farvestop i himmelkuplens aftagende farveforløb

en: Window Decoration
da: Vinduesdekoration

en: Window decorations
da: Vinduesdekorationer

en: Shadow Radius
da: Skyggeradius

en: Drop shadow radius
da: Slagskyggeradius

en: Shadow Opacity
da: Skyggens uigennemsigtighed

en: Drop shadow opacity
da: Slagskyggens uigennemsigtighed

en: Shadow Offset X
da: Skyggeforskydning X

en: Drop shadow X offset
da: Slagskyggeforskydning X

en: Shadow Offset Y
da: Skyggeforskydning Y

en: Drop shadow Y offset
da: Slagskyggeforskydning Y

en: Command
da: Kommando

en: Decorator command line that is executed if no decorator is already running
da: Dekoratørkommandolinje, som udføres, hvis der ikke allerede kører en dekoratør

en: Fading Windows
da: Fading af vinduer

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
da: Vinduerne tones ind, når de tilknyttes, og tones ud, når tilknytningen ophæves.

en: Fade Speed
da: Fadehastighed

en: Visual Bell
da: Visuel klokke

en: Fade effect on system beep
da: Fadeeffekt ved systemtone

en: Fullscreen Visual Bell
da: Visuel klokke i fuld skærm

en: Fullscreen fade effect on system beep
da: Fadeeffekt i fuld skærm ved systemtone

en: Show Main Menu
da: Vis hovedmenu

en: Show the main menu
da: Vis hovedmenuen

en: Run Dialog
da: Dialogboksen Kør

en: Show Run Application dialog
da: Vis dialogboksen til kørsel af program

en: Screenshot command line
da: Kommandolinje til skærmbillede

en: Take a screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Window screenshot command line
da: Kommandolinje til vindueskærmbillede

en: Take a screenshot of a window
da: Tag et skærmbillede af et vindue

en: Minimize Effect
da: Minimer effekt

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
da: Vinduer skal ændres, når de minimeres og gendannes

en: Minimize speed
da: Sænk hastighed

en: Minimize timestep
da: Minimer tidstrin

en: Shade Resistance
da: Skyggemodstand

en: Shade resistance
da: Skyggemodstand

en: Move Window
da: Flyt vindue

en: Move window
da: Flyt vindue

en: Initiate Window Move
da: Start vinduesflytning

en: Start moving window
da: Start flytning af vindue

en: Opacity
da: Uigennemsigtighed

en: Opacity level of moving windows
da: Uigennemsigtighedsniveau ved flytning af vinduer

en: Constrain Y
da: Begræns Y

en: Constrain Y coordinate to workspace area
da: Begræns Y-koordinaten til arbejdsområdet

en: Snapoff maximized windows
da: Frigør maksimerede vinduer

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
da: Frigør og gendan automatisk maksimerede vinduer, når de trækkes

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Saturation
da: Farvemætning

en: Opacity Step
da: Uigennemsigtighedstrin

en: Place Windows
da: Placer vinduer

en: Place windows at appropriate positions when mapped
da: Placer vinduerne på de korrekte positioner, når de er tilknyttet

en: Workarounds
da: Løsninger

en: Window placement workarounds
da: Løsninger til vinduesplaceringer

en: Resize Window
da: Tilpas vinduets størrelse

en: Resize window
da: Tilpas størrelsen på vinduet

en: Initiate Window Resize
da: Start tilpasning af vinduets størrelse

en: Start resizing window
da: Start tilpasning af vinduesstørrelsen

en: Rotate Cube
da: Roter kubus

en: Rotate desktop cube
da: Roter skrivebordskubus

en: Edge Flip Pointer
da: Markør til kant, vend

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
da: Vend til næste visningsområde, når markøren flyttes til skærmens kant

en: Edge Flip Move
da: Flyt til kant, vend

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
da: Vend til næste visningsområde, når vinduet flyttes til skærmens kant

en: Edge Flip DnD
da: Træk-og-slip til kant, vend

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
da: Vend til næste visningsområde, når et objekt trækkes til skærmens kant

en: Flip Time
da: Vendingstid

en: Timeout before flipping viewport
da: Den tid, der går, inden visningsområdet skifter

en: Start Rotation
da: Start rotation

en: Rotate Left
da: Roter venstre

en: Rotate left
da: Roter til venstre

en: Rotate Right
da: Roter højre

en: Rotate right
da: Roter til højre

en: Rotate Left with Window
da: Roter til venstre med vindue

en: Rotate Right with Window
da: Roter til højre med vindue

en: Rotate To
da: Roter til

en: Rotate to viewport
da: Roter til visningsområde

en: Rotate with window
da: Roter med vindue

en: Rotate Flip Left
da: Roter og vend til venstre

en: Flip to left viewport and warp pointer
da: Vend til venstre visningsområde, og bevar markøren på dens nuværende relative placering på skærmen

en: Rotate Flip Right
da: Roter og vend til højre

en: Flip to right viewport and warp pointer
da: Vend til højre visningsområde, og bevar markøren på dens nuværende relative placering på skærmen

en: Pointer Invert Y
da: Omvendt Y-akse for markør

en: Invert Y axis for pointer movement
da: Vend Y-aksen for markørbevægelser

en: Pointer Sensitivity
da: Markørfølsomhed

en: Sensitivity of pointer movement
da: Det følsomhedsniveau, der skal anvendes til markørbevægelserne

en: Rotation Acceleration
da: Rotationsacceleration

en: Snap To Top Face
da: Fastgør til oversiden

en: Snap Cube Rotation to Top Face
da: Fastgør kubusrotation til oversiden

en: Rotation Speed
da: Rotationshastighed

en: Rotation Timestep
da: Tidstrin for rotation

en: Scale
da: Skaler

en: Scale windows
da: Skaler vinduer

en: Initiate Window Picker
da: Start vinduesvælger

en: Layout and start transforming windows
da: Arranger og start omdannelsen af vinduerne

en: Initiate Window Picker For All Windows
da: Start vinduesvælger for alle vinduer

en: Layout and start transforming all windows
da: Arranger og start omdannelsen af alle vinduerne

en: Initiate Window Picker For Window Group
da: Start vinduesvælger for vinduesgruppe

en: Layout and start transforming window group
da: Arranger og start omdannelsen af vinduesgruppen

en: Initiate Window Picker For Windows on Current Output
da: Start vinduesvælgeren for vinduer i det aktuelle outputområde

en: Layout and start transforming windows on current output
da: Arranger og start omdannelsen af vinduer i det aktuelle outputområde

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Space between windows
da: Mellemrum mellem vinduer

en: Scale speed
da: Skaleringshastighed

en: Scale timestep
da: Tidstrin for skalering

en: Darken Background
da: Gør baggrund mørkere

en: Darken background when scaling windows
da: Gør baggrunden mørkere, når vinduerne skaleres

en: Amount of opacity in percent
da: Uigennemsigtighed i procent

en: Overlay Icon
da: Overlejringsikon

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
da: Sæt et ikon på vinduerne, når de er skaleret

en: None
da: Ingen

en: Big
da: Stor

en: Hover Time
da: Markørens pegetid

en: Time (in ms) before scale mode is terminated when hovering over a window
da: Den tid (i ms), der går, inden skaleringstilstanden afsluttes, når markøren peger på et vindue

en: On current output device
da: På nuværende udgangs enhed

en: On all output devices
da: På alle udgangs enheder

en: Application Switcher
da: Programskifter

en: Next window
da: Næste vindue

en: Popup switcher if not visible and select next window
da: Vis opgaveskifteren, hvis den ikke er synlig, og vælg næste vindue

en: Prev window
da: Forrige vindue

en: Popup switcher if not visible and select previous window
da: Vis opgaveskifteren, hvis den ikke er synlig, og vælg forrige vindue

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
da: Vis opgaveskifteren, hvis den ikke er synlig, og vælg næste vindue blandt alle vinduer

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
da: Vis opgaveskifteren, hvis den ikke er synlig, og vælg forrige vindue blandt alle vinduer

en: Switcher speed
da: Hastighed for programskifter

en: Switcher timestep
da: Tidstrin for programskifter

en: Amount of saturation in percent
da: Farvemætningen angivet i procent

en: Amount of brightness in percent
da: Lysstyrken angivet i procent

en: Bring To Front
da: Placer forrest

en: Bring selected window to front
da: Placer det valgte vindue forrest

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
da: Fjernskrivebord zoomes ud, når der skiftes til et andet vindue

en: Icon
da: Ikon

en: Show icon next to thumbnail
da: Vis ikon ud for miniaturebillede

en: Minimized
da: Minimeret

en: Show minimized windows
da: Vis minimerede vinduer

en: Water Effect
da: Vandeffekt

en: Adds water effects to different desktop actions
da: Tilføjer vandeffekter til forskellige skrivebordshandlinger

en: Enable pointer water effects
da: Aktiver markørvandeffekter

en: Toggle rain
da: Regn til/fra

en: Toggle rain effect
da: Slå regneffekten til/fra

en: Toggle wiper
da: Visker til/fra

en: Toggle wiper effect
da: Slå viskereffekten til/fra

en: Offset Scale
da: Forskydningsstørrelse

en: Water offset scale
da: Størrelse på vandforskydning

en: Rain Delay
da: Regnforsinkelse

en: Delay (in ms) between each rain-drop
da: Forsinkelse (i ms) mellem hver regndråbe

en: Title wave
da: Titelbølge

en: Wave effect from window title
da: Bølgeeffekt til vinduestitel

en: Point
da: Punkt

en: Add point
da: Tilføj punkt

en: Add line
da: Tilføj linje

en: Wobbly Windows
da: "Slingrende" vinduer

en: Use spring model for wobbly window effect
da: Brug fjedermodel til "slingrende" vinduer

en: Snap windows
da: Fastgør vinduer

en: Toggle window snapping
da: Slå fastgøring af vinduer til/fra

en: Snap Inverted
da: Omvendt fastgøring

en: Inverted window snapping
da: Omvendt fastgøring af vinduer

en: Shiver
da: Rysten

en: Make window shiver
da: Lad vinduer dirre

en: Friction
da: Friktion

en: Spring Friction
da: Fjerderfriktion

en: Spring K
da: Fjeder-K

en: Spring Konstant
da: Fjederkonstant

en: Grid Resolution
da: Gitteropløsning

en: Vertex Grid Resolution
da: Opløsning for knuder i gitteret

en: Minimum Grid Size
da: Mindste gitterstørrelse

en: Minimum Vertex Grid Size
da: Knudernes minimumstørrelse i gitteret

en: Map Effect
da: Tilknytningseffekt

en: Map Window Effect
da: Effekt ved tilknytning af vinduer

en: Focus Effect
da: Fokuseffekt

en: Focus Window Effect
da: Effekt ved fokus på vinduer

en: Maximize Effect
da: Maksimeringseffekt

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
da: Vinduerne "slingrer", når de maksimeres eller gendannes

en: Zoom Desktop
da: Zoom på skrivebord

en: Zoom and pan desktop cube
da: Zoom og panorer på skrivebordskubus

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom Speed
da: Zoomhastighed

en: Zoom Timestep
da: Tidstrin for zoom

en: Zoom factor
da: Zoomfaktor

en: Filter Linear
da: Lineært filter
