compiz - en to hu translation catalogue (691 entries)

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Unmaximize Window
hu: Ablak visszaállítása

en: Maximize Window
hu: Ablak maximalizálása

en: Minimize Window
hu: Ablak minimalizálása

en: Window Menu
hu: Ablak menü

en: Shade
hu: Felgördítés

en: Make Above
hu: Előrehozás

en: Stick
hu: Rögzítés

en: Unshade
hu: Legördítés

en: Unmake Above
hu: Hátraküldés

en: Unstick
hu: Rögzítés feloldása

en: The window "%s" is not responding.
hu: A(z) „%s” ablak nem válaszol.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
hu: A kilépés kényszerítésének hatására minden el nem mentett adat el fog veszni.

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: _Force Quit
hu: _Kilépés kényszerítése

en: Annotate
hu: Feljegyzés

en: Annotate plugin
hu: Feljegyzés bővítmény

en: Draw
hu: Rajzolás

en: Draw using tool
hu: Rajzolás eszközzel

en: Initiate erase
hu: Törlés indítása

en: Initiate annotate erasing
hu: Feljegyzéstörlés indítása

en: Clear
hu: Törlés

en: Annotate Fill Color
hu: Feljegyzés kitöltő színe

en: Fill color for annotations
hu: Feljegyzések kitöltő színe

en: Annotate Stroke Color
hu: Feljegyzés körvonalszíne

en: Stroke color for annotations
hu: Feljegyzések körvonalának színe

en: Stroke width
hu: Körvonal vastagsága

en: Stroke width for annotations
hu: Feljegyzések körvonal-vastagsága

en: Blur Windows
hu: Ablak elmosása

en: Blur windows
hu: Ablakok elmosása

en: Pulse
hu: Impulzus

en: Pulse effect
hu: Impulzus effektus

en: Blur Speed
hu: Elmosás sebessége

en: Window blur speed
hu: Ablak elmosásának sebessége

en: Focus blur windows
hu: Ablakok elmosása

en: Windows that should be affected by focus blur
hu: Fókuszelmosással elmosandó ablaktípusok

en: Focus Blur
hu: Fókuszelmosás

en: Blur windows that doesn't have focus
hu: Fókusszal nem rendelkező ablakok elmosása

en: Alpha blur windows
hu: Ablakok elmosása

en: Windows that should be use alpha blur by default
hu: Alfaelmosással elmosandó ablaktípusok

en: Alpha Blur
hu: Alfa elmosás

en: Blur behind translucent parts of windows
hu: Elmosás az ablakok áttetsző részei mögött

en: Blur Filter
hu: Elmosásszűrő

en: Filter method used for blurring
hu: Az elmosáshoz használt szűrőmódszer

en: 4xBilinear
hu: 4x bilineáris

en: Gaussian
hu: Gauss

en: Mipmap
hu: MIP térkép

en: Gaussian Radius
hu: Gauss-sugár

en: Gaussian radius
hu: Gauss-sugár

en: Gaussian Strength
hu: Gauss erőssége

en: Gaussian strength
hu: Gauss erőssége

en: Mipmap LOD
hu: MIP térkép részletesség

en: Mipmap level-of-detail
hu: MIP térkép részletesség szintje

en: Blur Saturation
hu: Elmosás telítettség

en: Blur saturation
hu: Elmosás telítettség

en: Blur Occlusion
hu: Elmosás levágás

en: Disable blurring of screen regions obscured by other windows.
hu: Elmosás kikapcsolása a képernyő más ablakok által kitakart részein.

en: Independent texture fetch
hu: Független textúra lekérés

en: Use the available texture units to do as many as possible independent texture fetches.
hu: Független textúra lekérések számának növelése az éppen nem használt textúrázó egységek használatával.

en: Clone Output
hu: Kimenet klónozása

en: Output clone handler
hu: Kimenet klónkezelője

en: Initiate
hu: Indítás

en: Initiate clone selection
hu: Klónkiválasztás indítása

en: Commands
hu: Parancs

en: Assigns bindings to arbitrary commands
hu: Parancsok hozzárendelése billentyűzetkombinációkhoz

en: Command line 0
hu: 0. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command0 is invoked
hu: A run_command0 által elindított parancs

en: Command line 1
hu: 1. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command1 is invoked
hu: A run_command1 által elindított parancs

en: Command line 2
hu: 2. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command2 is invoked
hu: A run_command2 által elindított parancs

en: Command line 3
hu: 3. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command3 is invoked
hu: A run_command3 által elindított parancs

en: Command line 4
hu: 4. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command4 is invoked
hu: A run_command4 által elindított parancs

en: Command line 5
hu: 5. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command5 is invoked
hu: A run_command5 által elindított parancs

en: Command line 6
hu: 6. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command6 is invoked
hu: A run_command6 által elindított parancs

en: Command line 7
hu: 7. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command7 is invoked
hu: A run_command7 által elindított parancs

en: Command line 8
hu: 8. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command8 is invoked
hu: A run_command8 által elindított parancs

en: Command line 9
hu: 9. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command9 is invoked
hu: A run_command9 által elindított parancs

en: Command line 10
hu: 10. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command10 is invoked
hu: A run_command10 által elindított parancs

en: Command line 11
hu: 11. parancssor

en: Command line to be executed in shell when run_command11 is invoked
hu: A run_command11 által elindított parancs

en: Command line 12
hu: 12. parancssor

en: Key Bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Run command 0
hu: 0. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command0
hu: A command0 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 1
hu: 1. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command1
hu: A command1 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 2
hu: 2. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command2
hu: A command2 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 3
hu: 3. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command3
hu: A command3 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 4
hu: 4. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command4
hu: A command4 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 5
hu: 5. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command5
hu: A command5 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 6
hu: 6. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command6
hu: A command6 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 7
hu: 7. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command7
hu: A command7 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 8
hu: 8. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command8
hu: A command8 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 9
hu: 9. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command9
hu: A command9 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 10
hu: 10. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command10
hu: A command10 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 11
hu: 11. parancs futtatása

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command11
hu: A command11 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Run command 12
hu: 12. parancs futtatása

en: Button Bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
hu: A command0 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
hu: A command1 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
hu: A command2 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
hu: A command3 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
hu: A command4 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
hu: A command5 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
hu: A command6 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
hu: A command7 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
hu: A command8 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
hu: A command9 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
hu: A command10 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
hu: A command11 parancs futtatására használt billentyűzetkombináció

en: Edge Bindings
hu: Szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
hu: A command0 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
hu: A command1 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
hu: A command2 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
hu: A command3 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
hu: A command4 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
hu: A command5 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
hu: A command6 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
hu: A command7 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
hu: A command8 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
hu: A command9 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
hu: A command10 parancs futtatására használt szegély

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
hu: A command11 parancs futtatására használt szegély

en: General Options
hu: Általános beállítások

en: General compiz options
hu: A Compiz általános beállításai

en: Active Plugins
hu: Aktív bővítmények

en: List of currently active plugins
hu: Az aktuális bővítmények listája

en: Audible Bell
hu: Hallható csengő

en: Audible system beep
hu: Hallható rendszercsengő

en: Ignore Hints When Maximized
hu: Maximális méretben tanácsok figyelmen kívül hagyása

en: Ignore size increment and aspect hints when window is maximized
hu: Méretnövelési és méretezési tanácsok figyelmen kívül hagyása ha az ablak maximális méretű

en: Hide Skip Taskbar Windows
hu: Kihagyott tálcaablakok elrejtése

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
hu: Az asztal megjelenítése módba kapcsoláskor a tálcán nem lévő ablakok elrejtése

en: Edge Trigger Delay
hu: Képernyő szélével indított műveletek indításának késleltetése

en: Duration the pointer must rest in a screen edge before an edge action is taken.
hu: Az az időtartam, ameddig az egérmutatónak a képernyőn szélén kell állnia ahhoz, hogy a képernyő széléhez társított művelet elinduljon.

en: Ping Delay
hu: Ping késleltetése

en: Interval between ping messages
hu: Ping üzenetek közti időköz

en: Display Settings
hu: Kijelző beállítások

en: Texture Filter
hu: Textúraszűrő

en: Texture filtering
hu: Textúraszűrés

en: Fast
hu: Gyors

en: Good
hu: Jó

en: Best
hu: Legjobb

en: Focus &amp; Raise Behavior
hu: Fókusz és növelés viselkedése

en: Click To Focus
hu: Kattintson a fókuszáláshoz

en: Click on window moves input focus to it
hu: Az ablakra kattintással az ablakra irányítja a fókuszt

en: Raise On Click
hu: Kattintás esetén megnyitás

en: Raise windows when clicked
hu: Ablakok megnyitása kattintás esetén

en: Auto-Raise
hu: Automatikus megnyitás

en: Raise selected windows after interval
hu: A kijelölt ablak megnyitása ennyi idő után

en: Auto-Raise Delay
hu: Automatikus megnyitás késleltetése

en: Interval before raising selected windows
hu: A kiválasztott ablakok megnyitását megelőző intervallum

en: Key bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Close active window
hu: Aktív ablak bezárása

en: Raise Window
hu: Ablak előtérbe hozása

en: Raise window above other windows
hu: Ablak másik ablakok fölé hozása

en: Lower Window
hu: Alacsonyabb ablak

en: Lower window beneath other windows
hu: Alacsonyabb ablak egy másik ablak alatt

en: Unmaximize active window
hu: Aktív ablak visszaállítása

en: Minimize active window
hu: Aktív ablak minimalizálása

en: Maximize active window
hu: Aktív ablak maximalizálása

en: Maximize Window Horizontally
hu: Ablak maximalizálása vízszintesen

en: Maximize active window horizontally
hu: Aktív ablak maximalizálása vízszintesen

en: Maximize Window Vertically
hu: Ablak maximalizálása függőlegesen

en: Maximize active window vertically
hu: Aktív ablak maximalizálása függőlegesen

en: Window menu button binding
hu: Window menü billentyűzetkombinációi

en: Window menu key binding
hu: Window menü billentyűzetkombinációi

en: Show Desktop
hu: Munkaasztal megjelenítése

en: Hide all windows and focus desktop
hu: Összes ablak elrejtése és fókuszálás a munkaasztalra

en: Toggle Window Maximized
hu: Ablak maximális méret átkapcsolása

en: Toggle active window maximized
hu: Aktív ablak maximális méret átkapcsolása

en: Toggle Window Maximized Horizontally
hu: Ablak vízszintes maximális méret átkapcsolása

en: Toggle active window maximized horizontally
hu: Aktív ablak vízszintes maximális méret átkapcsolása

en: Toggle Window Maximized Vertically
hu: Ablak függőleges maximális méret átkapcsolása

en: Toggle active window maximized vertically
hu: Aktív ablak függőleges maximális méret átkapcsolása

en: Toggle Window Shaded
hu: Ablak felgördítése

en: Toggle active window shaded
hu: Aktív ablak felgördítése

en: Slow Animations
hu: Lassú animációk

en: Toggle use of slow animations
hu: „Lassú animációk” effektus kapcsoló

en: Desktop Size
hu: Munkaasztal mérete

en: Horizontal Virtual Size
hu: Vízszintes virtuális méret

en: Screen size multiplier for horizontal virtual size
hu: Képernyőméret-szorzó a vízszintes virtuális mérethez

en: Vertical Virtual Size
hu: Függőleges virtuális méret

en: Screen size multiplier for vertical virtual size
hu: Képernyőméret-szorzó a virtuális mérethez

en: Lighting
hu: Világosítás

en: Use diffuse light when screen is transformed
hu: Szórt fény használata képernyő-transzformációnál

en: Detect Refresh Rate
hu: Frissítési frekvencia felismerése

en: Automatic detection of refresh rate
hu: Frissítési frekvencia automatikus érzékelése

en: Refresh Rate
hu: Frissítési frekvencia

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
hu: A képernyő-újrarajzolás gyakorisága (alkalom/másodperc)

en: Detect Outputs
hu: Kimenetek észlelése

en: Automatic detection of output devices
hu: Kimeneti eszközök automatikus érzékelése

en: Overlapping Output Handling
hu: Átfedő kimenetek kezelése

en: Which one of overlapping output devices should be preferred
hu: Adja meg, hogy melyik átfedő kimeneti eszköz legyen előnyben részesítve.

en: Smart mode
hu: Intelligens üzemmód

en: Prefer larger output
hu: Nagyméretű kimenet használata

en: Prefer smaller output
hu: Kisméretű kimenet használata

en: Outputs
hu: Kimenetek

en: List of strings describing output devices
hu: Kimeneti eszközöket leíró karakterláncok listája

en: Sync To VBlank
hu: Szinkronizálás VBlank jelre

en: Only perform screen updates during vertical blanking period
hu: A képernyő-frissítések végrehajtása csak a függőleges törlési periódusban

en: Focus Prevention Level
hu: Fókuszmegelőzés szintje

en: Level of focus stealing prevention
hu: Fókuszmegelőzés szintje

en: Off
hu: Kikapcsolva

en: Low
hu: Alacsony

en: Normal
hu: Szokványos

en: High
hu: Magas

en: Very High
hu: Nagyon magas

en: Focus Prevention Windows
hu: Fókuszmegelőzés

en: Focus prevention windows
hu: Fókuszmegelőzés

en: Unredirect Fullscreen Windows
hu: Teljes méretű ablakok visszairányítása

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
hu: A teljes méretű ablakok nem irányíthatók át képen kívüli pixeltérképekre

en: Default Icon
hu: Alapértelmezett ikon

en: Default window icon image
hu: Alapértelmezett ikon képe

en: Force independent output painting.
hu: Független kimenethasználat erőltetése

en: Paint each output device independly, even if the output devices overlap
hu: Összes kimenet független használata, még akkor is, ha a kimenetek átfedik egymást

en: Texture Compression
hu: Textúratömörítés

en: If available use compression for textures converted from images
hu: Képekből konvertált textúrák tömörítése, amennyiben az lehetséges

en: Desktop Cube
hu: Munkaasztal kocka

en: Place windows on cube
hu: Ablakok elhelyezése a kockán

en: Unfold
hu: Kibontás

en: Unfold cube
hu: Kocka kibontása

en: Next Slide
hu: Következő dia

en: Advance to next slide
hu: Továbblépés a következő diára

en: Prev Slide
hu: Előző dia

en: Go back to previous slide
hu: Visszatérés az előző diára

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
hu: MIP térképek készítése, hacsak lehetséges, a jobb minőségű átméretezés érdekében

en: Multi Output Mode
hu: Többkimenetes üzemmód

en: Selects how the cube is displayed if multiple output devices are used.
hu: A kocka megjelenítésének módja több kimeneti eszköz használata esetén.

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Multiple cubes
hu: Több kocka

en: One big cube
hu: Egy nagy kocka

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Inside Cube
hu: A kocka belseje

en: Inside cube
hu: A kocka belseje

en: Acceleration
hu: Gyorsítás

en: Fold Acceleration
hu: Hajtás gyorsulása

en: Speed
hu: Sebesség

en: Fold Speed
hu: Hajtás sebessége

en: Timestep
hu: Időköz

en: Fold Timestep
hu: Hajtás időköz

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Cube Color
hu: Kocka színe

en: Color of top and bottom sides of the cube
hu: A kocka alsó és felső oldalának színe

en: Cube Caps
hu: Kocka fedőlapok

en: Scale image
hu: Kép méretezése

en: Scale images to cover top face of cube
hu: Kép méretezése a kocka tetejének lefedésére

en: Image files
hu: Képfájlok

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
hu: A kocka tetejére kerülő PNG és SVG fájlok listája

en: Adjust Image
hu: Kép igazítása

en: Adjust top face image to rotation
hu: Kép igazítása forgatáshoz

en: Skydome
hu: Kupola

en: Render skydome
hu: Kupola leképzése

en: Skydome Image
hu: Kupola képe

en: Image to use as texture for the skydome
hu: A kupola textúrájaként használt kép

en: Animate Skydome
hu: Kupola animálása

en: Animate skydome when rotating cube
hu: Kupola animálása a kocka forgatásánál

en: Skydome Gradient Start Color
hu: Kupola színátmenetének induló színe

en: Color to use for the top color-stop of the skydome-fallback gradient
hu: A kupola tartalék színátmenet felső színállomásához használandó szín

en: Skydome Gradient End Color
hu: Kupola színátmenetének záró színe

en: Color to use for the bottom color-stop of the skydome-fallback gradient
hu: A kupola tartalék színátmenet alsó színállomásához használandó szín

en: Transparent Cube
hu: Áttetsző kocka

en: Opacity During Rotation
hu: Átlátszatlanság forgatás közben

en: Opacity of desktop window during rotation.
hu: Ablakok átlátszatlansága forgatás közben

en: Opacity When Not Rotating
hu: Átlátszatlanság alapállapotban

en: Opacity of desktop window when not rotating.
hu: Ablakok átlátszatlansága alapállapotban

en: Transparency Only on Mouse Rotate
hu: Átlátszóság csak egérrel forgatáskor

en: Initiates Cube transparency only if rotation is mouse driven.
hu: A kocka csak egérrel történő forgatáskor válik átlátszóvá.

en: D-Bus Control Backend
hu: D-Bus vezérlés kiszolgálója

en: Window Decoration
hu: Ablakdíszítés

en: Window decorations
hu: Ablakdíszítések

en: Shadow Radius
hu: Árnyék átmérője

en: Drop shadow radius
hu: Árnyék átmérője

en: Shadow Opacity
hu: Árnyék átlátszatlansága

en: Drop shadow opacity
hu: Árnyék átlátszatlansága

en: Shadow Color
hu: Árnyék színe

en: Drop shadow color
hu: Árnyék színe

en: Shadow Offset X
hu: Árnyék X eltolása

en: Drop shadow X offset
hu: Árnyék X eltolása

en: Shadow Offset Y
hu: Árnyék Y eltolása

en: Drop shadow Y offset
hu: Árnyék Y eltolása

en: Command
hu: Parancs

en: Decorator command line that is executed if no decorator is already running
hu: Díszítő parancs, amely akkor kerül végrehajtásra, ha még nem fut díszítő

en: Allow mipmaps to be generated for decoration textures
hu: MIP térképek létrehozása a díszítő textúrákhoz

en: Decoration windows
hu: Ablakok díszítése

en: Windows that should be decorated
hu: Díszítendő ablakok

en: Shadow windows
hu: Ablakok árnyékolása

en: Windows that should have a shadow
hu: Árnyékolandó ablakok

en: Fading Windows
hu: Ablakok elhalványítása

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
hu: Leképezés esetén az ablak erősítése, lecsatolás esetén elhalványítása

en: Fade Mode
hu: Elhalványítási üzemmód

en: Window fade mode
hu: Ablak elhalványulásának üzemmódja

en: Constant speed
hu: Állandó sebesség

en: Constant time
hu: Állandó útidő

en: Fade Speed
hu: Elhalványulás sebessége

en: Window fade speed in "Constant speed" mode
hu: Ablak elhalványulásának sebessége „Állandó sebesség” módban

en: Fade Time
hu: Elhalványítási idő

en: Window fade time (in ms) in "Constant time" mode
hu: Ablak elhalványulásának sebessége „Állandó útidő” módban

en: Fade windows
hu: Ablak elhalványítása

en: Windows that should be fading
hu: Ablaktípusok, amelyek elhalványulhatnak

en: Visual Bell
hu: Vizuális csengő

en: Fade effect on system beep
hu: Elhalványulás effektus rendszerhang esetén

en: Fullscreen Visual Bell
hu: Teljes képernyő vizuális csengő

en: Fullscreen fade effect on system beep
hu: Teljes képernyő halványuló effektus rendszercsengő esetén

en: Fade On Minimize/Open/Close
hu: Ablakelhalványítás minimalizáláskor, megnyitáskor és bezáráskor

en: Fade effect on minimize/open/close window events
hu: Ablakelhalványítási effektus alkalmazása minimalizáláskor, megnyitáskor és bezáráskor

en: Dim Unresponsive Windows
hu: Nem válaszoló ablak elhalványítása

en: Dim windows that are not responding to window manager requests
hu: Azon ablakok elhalványítása, amelyek nem válaszolnak az ablakkezelő kéréseire

en: Unresponsive Window Brightness
hu: Nem válaszoló ablak fényerőssége

en: Brightness (in %) of unresponsive windows
hu: Nem válaszoló ablak fényerőssége (százalékban megadva)

en: Unresponsive Window Saturation
hu: Nem válaszoló ablak telítettsége

en: Saturation (in %) of unresponsive windows
hu: Nem válaszoló ablak telítettsége (százalékban megadva)

en: Userspace File System
hu: Felhasználói módú fájlrendszer

en: Userspace file system
hu: Felhasználói módú fájlrendszer

en: Mount Point
hu: Csatolási pont

en: Mount point
hu: Csatolási pont

en: GLib
hu: Glib

en: GLib main loop support
hu: Glib főciklus támogatása

en: MATE Compatibility
hu: MATE kompatibilitás

en: Options that keep Compiz compatible to the MATE desktop environment
hu: Beállítás, amely a Compizt kompatibilissá teszi a MATE asztali környezettel

en: Show Main Menu
hu: Főmenü megjelenítése

en: Show the main menu
hu: Főmenü megjelenítése

en: Run Dialog
hu: Párbeszéd futtatása

en: Show Run Application dialog
hu: „Alkalmazás futtatása” párbeszédablak megjelenítése

en: Screenshot command line
hu: Képernyőkép parancssor

en: Take a screenshot
hu: Képernyőkép készítése

en: Window screenshot command line
hu: Ablak képernyőkép parancssor

en: Take a screenshot of a window
hu: Képernyőkép készítése az ablakról

en: Run terminal command
hu: Parancs futtatása terminálban

en: Terminal command line
hu: Terminál parancssor

en: Open a terminal
hu: Terminál megnyitása

en: Ini
hu: INI

en: Ini Flat File Backend
hu: INI szövegfájl

en: File change notification plugin
hu: Fájlváltozásról értesítő bővítmény

en: Minimize Effect
hu: Minimalizálás effektus

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
hu: Ablakok átalakítása minimalizáláskor és visszaállításkor

en: Minimize speed
hu: Minimalizálás sebessége

en: Minimize timestep
hu: Minimalizálási időköz

en: Minimize Windows
hu: Ablak minimalizálása

en: Windows that should be transformed when minimized
hu: Minimalizált állapotban átalakítandó ablaktípusok

en: Shade Resistance
hu: Felgördítés ellenállása

en: Shade resistance
hu: Felgördítés ellenállása

en: Move Window
hu: Ablak áthelyezése

en: Move window
hu: Ablak áthelyezése

en: Initiate Window Move
hu: Ablakáthelyezés indítása

en: Start moving window
hu: Ablakáthelyezés megkezdése

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Opacity level of moving windows
hu: Ablakáthelyezés átlátszatlanságának szintje

en: Constrain Y
hu: Y megszorítás

en: Constrain Y coordinate to workspace area
hu: Y koordináta-megszorítás a munkafelületre

en: Snapoff maximized windows
hu: Maximalizált ablakok azonnali visszaállítása

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
hu: Áthelyezéskor az ablakok azonnali, automatikus visszaállítása

en: Lazy Positioning
hu: Lusta elhelyezés

en: Do not update the server-side position of windows until finished moving
hu: Csak az ablakáthelyezés befejeztével frissítse az ablakpozíciót a kiszolgálón

en: Opacity, Brightness and Saturation
hu: Átlátszatlanság, fényerő, telítettség

en: Opacity, Brightness and Saturation adjustments
hu: Átlátszatlanság, fényerő, telítettség beállítások

en: Opacity Increase
hu: Átlátszatlanság növelése

en: Opacity Decrease
hu: Átlátszatlanság csökkentése

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Brightness Increase
hu: Fényerő növelése

en: Brightness Decrease
hu: Fényerő csökkentése

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Saturation Increase
hu: Színtelítettség növelése

en: Saturation Decrease
hu: Színtelítettség csökkentése

en: Step
hu: Lépésköz

en: Opacity Step
hu: Átlátszatlanság mértéke

en: Window specific settings
hu: Ablak beállítások

en: Windows
hu: Ablakok

en: Windows that should have a different opacity by default
hu: Alapértelmezettől eltérő átlátszatlansággal rendelkező ablakok

en: Window values
hu: Ablak tulajdonságok

en: Opacity values for windows
hu: Ablakok átlátszatlansága

en: Brightness Step
hu: Fényerő lépésköz

en: Windows that should have a different brightness by default
hu: Alapértelmezettől eltérő fényerővel rendelkező ablakok

en: Brightness values for windows
hu: Fényerő értéke ablakokhoz

en: Saturation Step
hu: Telítettség változásának lépésköze

en: Windows that should have a different saturation by default
hu: Alapértelmezettől eltérő színtelítettséggel rendelkező ablakok

en: Saturation values for windows
hu: Ablakok színtelítettsége

en: Place Windows
hu: Ablakok elhelyezése

en: Place windows at appropriate positions when mapped
hu: Térképezés esetén az ablakok elhelyezése a megfelelő pozícióba

en: Workarounds
hu: Kerülő megoldások

en: Window placement workarounds
hu: Kerülőmegoldások az ablak elhelyezésére

en: Placement Mode
hu: Elhelyezés módja

en: Algorithm to use for window placement
hu: Az ablakok elhelyezésére használt algoritmus

en: Cascade
hu: Lépcsőzetes

en: Centered
hu: Középre

en: Smart
hu: Intelligens

en: Maximize
hu: Maximalizálás

en: Random
hu: Véletlen

en: Selects how window placement should behave if multiple outputs are selected
hu: Megadja, hogy több kimeneti eszköz esetén, az ablakelhelyezés viselkedését

en: Use active output device
hu: Aktív kimeneti eszköz használata

en: Use output device with pointer
hu: Egérmutatót megjelenítő eszköz használata

en: Use output device of focused window
hu: Fókuszált ablakot megjelenítő eszköz használata

en: Place across all outputs
hu: Összes kimenet használata

en: Force Placement Windows
hu: Ablakelhelyezés erőltetése

en: Windows that should forcedly be placed, even if they indicate the window manager should avoid placing them.
hu: Ablakok, amelyek elhelyezését szabályozni kell, még akkor is, ha az ablakkezelő úgy jelzi, hogy az adott ablakok elhelyezését nem szabad szabályozni.

en: Fixed Window Placement
hu: Fix ablakelhelyezések

en: Windows with fixed positions
hu: Ablakok rögzített pozicióval

en: Positioned windows
hu: Pozicionált ablakok

en: Windows that should be positioned by default
hu: Alapértelmezés szerint pozicionálandó ablakok

en: X Positions
hu: Vízszintes pozíció

en: X position values
hu: Vízszintes pozíció

en: Y Positions
hu: Függőleges pozíció

en: Y position values
hu: Függőleges pozíció

en: Keep In Workarea
hu: Munkaasztalon tartás

en: Keep placed window in work area, even if that means that the position might differ from the specified position
hu: Ablakelhelyezés erőltetésének felülbírálása úgy, hogy az ablak minden esetben a munkaasztalon maradjon

en: Windows with fixed viewport
hu: Ablakok rögzített nézőponttal

en: Viewport positioned windows
hu: Munkaterületen elhelyezett ablakok

en: Windows that should be positioned in specific viewports by default
hu: Alapértelmezés szerint megadott munkalapra pozicionálandó ablakok

en: X Viewport Positions
hu: Vízszintes munkalap pozíció

en: Horizontal viewport positions
hu: Vízszintes munkalap pozíció

en: Y Viewport Positions
hu: Függőleges munkalap pozíció

en: Vertical viewport positions
hu: Függőleges munkalap pozíció

en: Png
hu: PNG

en: Png image loader
hu: PNG képbetöltő

en: Regex Matching
hu: Reguláris kifejezés egyeztetés

en: Regex window matching
hu: Reguláris kifejezéssel ablakegyeztetés

en: Resize Window
hu: Ablak átméretezése

en: Resize window
hu: Ablak átméretezése

en: Bindings
hu: Gyorsbillentyűk

en: Initiate Normal Window Resize
hu: Hagyományos ablakátméretezés indítása

en: Start resizing window normally
hu: Hagyományos ablakátméretezés indítása

en: Initiate Outline Window Resize
hu: Körvonalas ablakátméretezés indítása

en: Start resizing window with outline
hu: Körvonalas ablakátméretezés indítása

en: Initiate Rectangle Window Resize
hu: Téglalap ablakátméretezés indítása

en: Start resizing window with rectangle
hu: Téglalap ablakátméretezés indítása

en: Initiate Stretch Window Resize
hu: Nyújtásos ablakátméretezés indítása

en: Start resizing window by stretching it
hu: Nyújtásos ablakátméretezés indítása

en: Initiate Window Resize
hu: Ablakátméretezés indítása

en: Start resizing window
hu: Ablak átméretezésének indítása

en: Default Resize Mode
hu: Alapértelmezett átméretezési mód

en: Default mode used for window resizing
hu: Alapértelmezett ablakátméretezési mód

en: Outline
hu: Körvonal

en: Rectangle
hu: Téglalap

en: Stretch
hu: Nyújtás

en: Border Color
hu: Kocka színe

en: Border color used for outline and rectangle resize modes
hu: Az átméretezéshez használt körvonal és téglalap színe

en: Fill Color
hu: Kitöltőszín

en: Fill color used for rectangle resize mode
hu: Téglalap átméretezés kitöltő színe

en: Normal Resize Windows
hu: Hagyományos ablakátméretezés

en: Windows that normal resize should be used for
hu: Hagyományos ablakátméretezést használó ablakok

en: Outline Resize Windows
hu: Átméretezés az ablak körvonalával

en: Windows that outline resize should be used for
hu: Körvonalas ablakátméretezést használó ablakok

en: Rectangle Resize Windows
hu: Téglalap ablakátméretezés

en: Windows that rectangle resize should be used for
hu: Téglalap ablakátméretezést használó ablakok

en: Stretch Resize Windows
hu: Átméretezés az ablak nyújtásával

en: Windows that stretch resize should be used for
hu: Nyújtásos ablakátméretezést használó ablakok

en: Rotate Cube
hu: Kocka forgatása

en: Rotate desktop cube
hu: A munkaasztalkocka forgatása

en: Edge Flip Pointer
hu: Élforgatás mutató

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
hu: Mutató kép szélére húzása esetén forgatás a következő nézőpontig

en: Edge Flip Move
hu: Élforgatás áthelyezés

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
hu: Egy ablak kép szélére húzása esetén forgatás a következő nézőpontig

en: Edge Flip DnD
hu: Élforgatás egérművelet

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
hu: Objektum kép szélére húzása esetén forgatás a következő nézőpontig

en: Flip Time
hu: Forgatási idő

en: Timeout before flipping viewport
hu: A nézőpont váltása előtti időkorlát

en: Raise on rotate
hu: Kiemelés forgatáskor

en: Raise window when rotating
hu: Ablakok megnyitása kattintás esetén

en: Rotate cube
hu: Kocka forgatása

en: Start Rotation
hu: Forgatás indítása

en: Rotate Left
hu: Forgatás balra

en: Rotate left
hu: Balra forgatás

en: Rotate Right
hu: Forgatás jobbra

en: Rotate right
hu: Jobbra forgatás

en: Rotate Left with Window
hu: Forgatás balra az ablakkal együtt

en: Rotate left and bring active window along
hu: Balra forgatás az aktív ablakkal együtt

en: Rotate Right with Window
hu: Forgatás jobbra az ablakkal együtt

en: Rotate right and bring active window along
hu: Jobbra forgatás az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To
hu: Forgatás

en: Rotate to viewport
hu: Forgatás munkalapra

en: Rotate window
hu: Ablak forgatása

en: Rotate with window
hu: Forgatás az ablakkal együtt

en: Rotate Flip Left
hu: Forgatás balra

en: Flip to left viewport and warp pointer
hu: Forgatás a bal oldali nézőpontig és mutató léptetése

en: Rotate Flip Right
hu: Forgatás jobbra

en: Flip to right viewport and warp pointer
hu: Forgatás a jobb oldali nézőpontig és mutató léptetése

en: Rotate to cube face
hu: Forgatás a kocka előlap felé

en: Rotate To Face 1
hu: Forgatás az 1. előlap felé

en: Rotate to face 1
hu: Forgatás az 1. előlap felé

en: Rotate To Face 2
hu: Forgatás a 2. előlap felé

en: Rotate to face 2
hu: Forgatás a 2. előlap felé

en: Rotate To Face 3
hu: Forgatás a 3. előlap felé

en: Rotate to face 3
hu: Forgatás a 3. előlap felé

en: Rotate To Face 4
hu: Forgatás a 4. előlap felé

en: Rotate to face 4
hu: Forgatás a 4. előlap felé

en: Rotate To Face 5
hu: Forgatás az 5. előlap felé

en: Rotate to face 5
hu: Forgatás az 5. előlap felé

en: Rotate To Face 6
hu: Forgatás a 6. előlap felé

en: Rotate to face 6
hu: Forgatás a 6. előlap felé

en: Rotate To Face 7
hu: Forgatás a 7. előlap felé

en: Rotate to face 7
hu: Forgatás a 7. előlap felé

en: Rotate To Face 8
hu: Forgatás a 8. előlap felé

en: Rotate to face 8
hu: Forgatás a 8. előlap felé

en: Rotate To Face 9
hu: Forgatás a 9. előlap felé

en: Rotate to face 9
hu: Forgatás a 9. előlap felé

en: Rotate To Face 10
hu: Forgatás a 10. előlap felé

en: Rotate to face 10
hu: Forgatás a 10. előlap felé

en: Rotate To Face 11
hu: Forgatás a 11. előlap felé

en: Rotate to face 11
hu: Forgatás a 11. előlap felé

en: Rotate To Face 12
hu: Forgatás a 12. előlap felé

en: Rotate to face 12
hu: Forgatás a 12. előlap felé

en: Rotate to cube face with window
hu: Forgatás a kocka előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate To Face 1 with Window
hu: Forgatás az 1. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 1 and bring active window along
hu: Forgatás az 1. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 2 with Window
hu: Forgatás a 2. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 2 and bring active window along
hu: Forgatás a 2. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 3 with Window
hu: Forgatás a 3. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 3 and bring active window along
hu: Forgatás a 3. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 4 with Window
hu: Forgatás a 4. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 4 and bring active window along
hu: Forgatás a 4. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 5 with Window
hu: Forgatás az 5. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 5 and bring active window along
hu: Forgatás az 5. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 6 with Window
hu: Forgatás a 6. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 6 and bring active window along
hu: Forgatás a 6. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 7 with Window
hu: Forgatás a 7. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 7 and bring active window along
hu: Forgatás a 7. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 8 with Window
hu: Forgatás a 8. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 8 and bring active window along
hu: Forgatás a 8. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 9 with Window
hu: Forgatás a 9. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 9 and bring active window along
hu: Forgatás a 9. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 10 with Window
hu: Forgatás a 10. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 10 and bring active window along
hu: Forgatás a 10. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 11 with Window
hu: Forgatás a 11. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 11 and bring active window along
hu: Forgatás a 11. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Rotate To Face 12 with Window
hu: Forgatás a 12. előlap felé az ablakkal együtt

en: Rotate to face 12 and bring active window along
hu: Forgatás a 12. előlap felé az aktív ablakkal együtt

en: Pointer Invert Y
hu: Y mutató invertálása

en: Invert Y axis for pointer movement
hu: Y tengely átalakítása a mutató mozgásához

en: Pointer Sensitivity
hu: Mutató érzékenysége

en: Sensitivity of pointer movement
hu: Mutatómozgatás érzékenysége

en: Rotation Acceleration
hu: Forgatás gyorsulása

en: Snap To Top Face
hu: Felső oldalhoz ugrás

en: Snap Cube Rotation to Top Face
hu: Hirtelen kockaforgatás a felső oldalra

en: Snap To Bottom Face
hu: Alsó oldalhoz ugrás

en: Snap Cube Rotation to Bottom Face
hu: Hirtelen kockaforgatás a also oldalra

en: Rotation Speed
hu: Forgatás sebessége

en: Rotation Timestep
hu: Forgatás időköze

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Rotation Zoom
hu: Forgatási nagyítás

en: Scale
hu: Áttekintő nézet

en: Scale windows
hu: Ablakok áttekintése

en: Key Bindings Toggle Scale Mode
hu: Áttekintő üzemmódban marad

en: Key bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
hu: Átváltás áttekintő üzemmódba ahelyett, hogy a gomb megnyomásakor átváltana, majd elengedésekor vissza.

en: Button Bindings Toggle Scale Mode
hu: Áttekintő üzemmódban marad

en: Button bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
hu: Átváltás áttekintő üzemmódba ahelyett, hogy a gomb megnyomásakor átváltana, majd elengedésekor vissza.

en: Initiate Window Picker
hu: Ablakválasztó indítása

en: Layout and start transforming windows
hu: Ablaktranszformáció és elrendezés indítása

en: Initiate Window Picker For All Windows
hu: Ablakválasztó indítása minden ablakhoz

en: Layout and start transforming all windows
hu: Elrendezés és ablaktranszformáció indítása

en: Initiate Window Picker For Window Group
hu: Ablakválasztó indítása ablakcsoporthoz

en: Layout and start transforming window group
hu: Elrendezés és ablakcsoport-transzformáció indítása

en: Initiate Window Picker For Windows on Current Output
hu: Ablakválasztó indítása a jelenlegi kimenet ablakain

en: Layout and start transforming windows on current output
hu: Elrendezés és a jelenlegi kimenet ablakai transzformációjának indítása

en: Click Desktop to Show Desktop
hu: Asztalra kattintva az asztal megjelenítése

en: Enter Show Desktop mode when Desktop is clicked during Scale
hu: Asztalra kattintás esetén az asztal megjelenítése áttekintő nézetben

en: Spacing
hu: Távolság

en: Space between windows
hu: Ablakok közti távolság

en: Scale speed
hu: Áttekintés sebessége

en: Scale timestep
hu: Áttekintés időköze

en: Darken Background
hu: Sötétülő háttér

en: Darken background when scaling windows
hu: Sötétülő háttér az ablakok átméretezésekor

en: Amount of opacity in percent
hu: Átlátszatlanság (0-100%)

en: Overlay Icon
hu: Átfedő ikon

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
hu: Ikon átfedése az ablakon átméretezéskor

en: None
hu: Egyik sem

en: Emblem
hu: Embléma

en: Big
hu: Nagy

en: Scale Windows
hu: Ablakok áttekintő nézete

en: Windows that should be scaled in scale mode
hu: Ablaktípusok, amelyek áttekintő nézetben megjelennek

en: Hover Time
hu: Mutatás ideje

en: Time (in ms) before scale mode is terminated when hovering over a window
hu: Az áttekintő nézetből való kilépés előtt eltöltött idő (ezredmásodpercben) az ablakra mutatáskor

en: Selects where windows are scaled if multiple output devices are used.
hu: Megadja, hogy több kimeneti eszköz esetén melyik eszköz jelenítse meg az ablakok áttekintő nézetét.

en: On current output device
hu: A jelenlegi kimeneti eszközön

en: On all output devices
hu: Az összes kimeneti eszközön

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Screenshot plugin
hu: Képernyőkép bővítmény

en: Initiate rectangle screenshot
hu: Téglalap képernyőkép készítése

en: Directory
hu: Könyvtár

en: Launch Application
hu: Alkalmazás indítása

en: Automatically open screenshot in this application
hu: A automatikus indítása bejelentkezéskor

en: Svg
hu: SVG

en: Svg image loader
hu: SVG képbetöltő

en: Application Switcher
hu: Alkalmazásváltó

en: Next window
hu: Következő ablak

en: Popup switcher if not visible and select next window
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és a következő ablak kiválasztása

en: Prev window
hu: Előző ablak

en: Popup switcher if not visible and select previous window
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az előző ablak kiválasztása

en: Next window (All windows)
hu: Következő ablak (minden ablak)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül a következő kiválasztása

en: Prev window (All windows)
hu: Előző ablak (minden ablak)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
hu: Ablakváltó megjelenítése ha nem látható és az összes ablak közül az előző kiválasztása

en: Next window (No popup)
hu: Következő ablak (nincs előugró ablak)

en: Select next window without showing the popup window.
hu: Következő ablak kiválasztása a felbukkanó ablak nélkül.

en: Prev window (No popup)
hu: Előző ablak (nincs előugró ablak)

en: Select previous window without showing the popup window.
hu: Előző ablak kiválasztása a felbukkanó ablak nélkül.

en: Next Panel
hu: Következő panel

en: Select next panel type window.
hu: Válassza ki a következő paneltípus-ablakot.

en: Prev Panel
hu: Előző panel

en: Select previous panel type window.
hu: Válassza ki az előző paneltípus-ablakot.

en: Switcher speed
hu: Váltás sebessége

en: Switcher timestep
hu: Váltás időköz

en: Switcher windows
hu: Ablakváltó ablak

en: Windows that should be shown in switcher
hu: Az ablakválasztóban megjelenítendő ablaktípusok

en: Amount of saturation in percent
hu: Telítettség (0-100%)

en: Amount of brightness in percent
hu: Fényerősség (0-100%)

en: Bring To Front
hu: Előrehozás

en: Bring selected window to front
hu: A kijelölt ablak az előtérbe hozása

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
hu: A munkaasztal kinagyításának mértéke ablakváltás során

en: Icon
hu: Ikon

en: Show icon next to thumbnail
hu: Ikon megjelenítése a miniatűr mellett

en: Minimized
hu: Minimalizálva

en: Show minimized windows
hu: Ikonizált ablakok megjelenítése

en: Auto Rotate
hu: Automatikus forgatás

en: Rotate to the selected window while switching
hu: Forgatás a kiválasztott ablakra váltás közben

en: Water Effect
hu: Víz effektus

en: Adds water effects to different desktop actions
hu: Víz effektus hozzáadása a különböző munkaasztal-műveletekhez

en: Enable pointer water effects
hu: Mutató víz effektus bekapcsolása

en: Toggle rain
hu: „Eső” kapcsoló

en: Toggle rain effect
hu: „Eső” effektus kapcsoló

en: Toggle wiper
hu: „Ablaktörlő” kapcsoló

en: Toggle wiper effect
hu: „Ablaktörlő” effektus kapcsoló

en: Offset Scale
hu: Eltolás skálája

en: Water offset scale
hu: Víz eltolás mértéke

en: Rain Delay
hu: Eső késleltetése

en: Delay (in ms) between each rain-drop
hu: Esőcseppek közötti késleltetés (ms)

en: Title wave
hu: Címhullám

en: Wave effect from window title
hu: Hullám effektus az ablakcímből

en: Point
hu: Pont

en: Add point
hu: Pont hozzáadása

en: Line
hu: Vonal

en: Add line
hu: Vonal hozzáadása

en: Wobbly Windows
hu: Imbolygó ablakok

en: Use spring model for wobbly window effect
hu: Rugómodell használata az imbolygó ablakeffektusnál

en: Snap windows
hu: Ablakok illesztése

en: Toggle window snapping
hu: „Ablakok illesztése” effektus kapcsoló

en: Snap Inverted
hu: Illesztés fordítva

en: Inverted window snapping
hu: Ablakok illesztése fordítva

en: Shiver
hu: Összetörés

en: Make window shiver
hu: Ablak összetörése

en: Friction
hu: Súrlódás

en: Spring Friction
hu: Rugó súrlódása

en: Spring K
hu: Rugóállandó (K)

en: Spring Konstant
hu: Rugóállandó (K)

en: Grid Resolution
hu: Rács felbontása

en: Vertex Grid Resolution
hu: Csúcspontrács felbontása

en: Minimum Grid Size
hu: Rács minimális mérete

en: Minimum Vertex Grid Size
hu: Minimum csúcs-rácspont mérete

en: Map Effect
hu: Térkép effektus

en: Map Window Effect
hu: Ablaktérkép-effektus

en: Focus Effect
hu: Fókusz effektus

en: Focus Window Effect
hu: Ablakfókusz-effektus

en: Map Windows
hu: Ablaktérkép-típusok

en: Windows that should wobble when mapped
hu: Ablaktípusok, amelyek imbolyoghatnak, amikor térképezettek

en: Focus Windows
hu: Ablakfókusz-típusok

en: Windows that should wobble when focused
hu: Ablaktípusok, amelyek imbolyoghatnak fókuszáláskor

en: Grab Windows
hu: Ablaktípusok érzékelése

en: Windows that should wobble when grabbed
hu: Ablaktípusok, amelyek imbolyoghatnak megfogáskor

en: Move Windows
hu: Ablak áthelyezése

en: Windows that should wobble when moved
hu: Ablaktípusok, amelyek imbolyoghatnak áthelyezéskor

en: Maximize Effect
hu: Maximalizálás effektus

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
hu: Imbolygás ablakok maximalizálásakor és visszaállításakor

en: Zoom Desktop
hu: Munkaasztal nagyítása

en: Zoom and pan desktop cube
hu: A munkaasztalkocka nagyítása és pásztázása

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Zoom Pan
hu: Nagyítás

en: Zoom pan
hu: Nagyítás

en: Zoom Speed
hu: Nagyítás sebessége

en: Zoom Timestep
hu: Nagyítás időköz

en: Zoom factor
hu: Nagyítási arány

en: Filter Linear
hu: Lineáris szűrő

en: Use linear filter when zoomed in
hu: Lineáris szűrő használata nagyításnál
