compiz - en to it translation catalogue (686 entries)

en: Close Window
it: Chiude la finestra

en: Unmaximize Window
it: Demassimizza la finestra

en: Maximize Window
it: Massimizza la finestra

en: Minimize Window
it: Minimizza la finestra

en: Window Menu
it: Menù della finestra

en: Shade
it: Sfuma

en: Make Above
it: Porta sopra

en: Stick
it: Blocca

en: Unshade
it: De-sfuma

en: Unmake Above
it: Porta sotto

en: Unstick
it: Sblocca

en: The window "%s" is not responding.
it: La finestra «%s» non risponde.

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
it: Forzare la chiusura dell'applicazione comporta la perdita delle modifiche non salvate.

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Force Quit
it: _Forza uscita

en: Annotate
it: Annotazioni

en: Annotate plugin
it: Plugin per prendere annotazioni

en: Draw
it: Disegna

en: Draw using tool
it: Disegna usando lo strumento

en: Initiate erase
it: Avvia cancellazione

en: Initiate annotate erasing
it: Avvia la cancellazione delle annotazioni

en: Clear
it: Pulisci

en: Annotate Fill Color
it: Colore riempimento

en: Fill color for annotations
it: Colore riempimento per le annotazioni

en: Annotate Stroke Color
it: Colore tratto

en: Stroke color for annotations
it: Colore tratto per le annotazioni

en: Stroke width
it: Larghezza tratto

en: Stroke width for annotations
it: Larghezza tratto per le annotazioni

en: Blur Windows
it: Finestre sfocate

en: Blur windows
it: Sfoca le finestre

en: Pulse
it: Pulsazione

en: Pulse effect
it: Effetto pulsazione

en: Blur Speed
it: Velocità sfocatura

en: Window blur speed
it: Velocità sfocatura finestra

en: Focus blur windows
it: Finestre da sfocare

en: Windows that should be affected by focus blur
it: Tipi di finestre a cui applicare la sfocatura al focus

en: Focus Blur
it: Sfocare al focus

en: Blur windows that doesn't have focus
it: Sfoca le finestre che non hanno il focus

en: Alpha blur windows
it: Finestre in sfocatura

en: Windows that should be use alpha blur by default
it: Tipi di finestre a cui applicare la sfocatura alpha in modo predefinito

en: Alpha Blur
it: Sfocatura alpha

en: Blur behind translucent parts of windows
it: Sfocatura dietro la parte traslucida delle finestre

en: Blur Filter
it: Filtro sfocatura

en: Filter method used for blurring
it: Filtro usato per la sfocatura

en: 4xBilinear
it: 4× bilineare

en: Gaussian
it: Gaussiano

en: Gaussian Radius
it: Raggio gaussiano

en: Gaussian radius
it: Il raggio gaussiano

en: Gaussian Strength
it: Resistenza gaussiana

en: Gaussian strength
it: La resistenza gaussiana

en: Mipmap LOD
it: Livello dettaglio

en: Mipmap level-of-detail
it: Livello dettaglio mipmap

en: Blur Saturation
it: Saturazione sfocatura

en: Blur saturation
it: Saturazione sfocatura

en: Blur Occlusion
it: Sfocare le occlusioni

en: Disable blurring of screen regions obscured by other windows.
it: Disabilita la sfocatura delle regioni dello schermo oscurate da altre finestre.

en: Independent texture fetch
it: Recupero texture indipendente

en: Use the available texture units to do as many as possible independent texture fetches.
it: Utilizza le unità texture disponibili per effettuare tutti i possibili recuperi texture indipendenti.

en: Clone Output
it: Clona output

en: Output clone handler
it: Gestore output clonato

en: Initiate
it: Avvia

en: Initiate clone selection
it: Avvia selezione clone

en: Commands
it: Comandi

en: Assigns bindings to arbitrary commands
it: Assegna associazioni ai comandi

en: Command line 0
it: Riga di comando 0

en: Command line to be executed in shell when run_command0 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command0

en: Command line 1
it: Riga di comando 1

en: Command line to be executed in shell when run_command1 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command1

en: Command line 2
it: Riga di comando 2

en: Command line to be executed in shell when run_command2 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command2

en: Command line 3
it: Riga di comando 3

en: Command line to be executed in shell when run_command3 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command3

en: Command line 4
it: Riga di comando 4

en: Command line to be executed in shell when run_command4 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command4

en: Command line 5
it: Riga di comando 5

en: Command line to be executed in shell when run_command5 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command5

en: Command line 6
it: Riga di comando 6

en: Command line to be executed in shell when run_command6 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command6

en: Command line 7
it: Riga di comando 7

en: Command line to be executed in shell when run_command7 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command7

en: Command line 8
it: Riga di comando 8

en: Command line to be executed in shell when run_command8 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command8

en: Command line 9
it: Riga di comando 9

en: Command line to be executed in shell when run_command9 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command9

en: Command line 10
it: Riga di comando 10

en: Command line to be executed in shell when run_command10 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_command10

en: Command line 11
it: Riga di comando 11

en: Command line to be executed in shell when run_command11 is invoked
it: Riga di comando da eseguire nella shell quando viene invocato run_comman11

en: Command line 12
it: Riga di comando 12

en: Key Bindings
it: Associazioni di tasti

en: Run command 0
it: Esegui comando 0

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command0
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command0

en: Run command 1
it: Esegui comando 1

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command1
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command1

en: Run command 2
it: Esegui comando 2

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command2
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command2

en: Run command 3
it: Esegui comando 3

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command3
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command3

en: Run command 4
it: Esegui comando 4

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command4
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command4

en: Run command 5
it: Esegui comando 5

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command5
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command5

en: Run command 6
it: Esegui comando 6

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command6
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command6

en: Run command 7
it: Esegui comando 7

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command7
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command7

en: Run command 8
it: Esegui comando 8

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command8
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command8

en: Run command 9
it: Esegui comando 9

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command9
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command9

en: Run command 10
it: Esegui comando 10

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command10
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command10

en: Run command 11
it: Esegui comando 11

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command11
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command11

en: Run command 12
it: Esegui comando 12

en: Button Bindings
it: Associazioni

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command0

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command1

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command12

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command3

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command4

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command5

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command6

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command7

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command8

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command9

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command10

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
it: Un'associazione di tasti che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command11

en: Edge Bindings
it: Associazioni ai bordi

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command0

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command1

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command2

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command3

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command4

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command5

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command6

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command7

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command8

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command9

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command10

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
it: Un'associazione a un bordo che, quando invocata, esegue il comando della shell identificato da command11

en: General Options
it: Opzioni generali

en: General compiz options
it: Opzioni generali di Compiz

en: Active Plugins
it: Plugin attivi

en: List of currently active plugins
it: Elenco dei plugin attualmente attivi

en: Audible Bell
it: Segnale acustico udibile

en: Audible system beep
it: Suono di sistema udibile

en: Ignore Hints When Maximized
it: Ignorare suggerimenti quando massimizzata

en: Ignore size increment and aspect hints when window is maximized
it: Ignora i suggerimenti su aspetto e incremento dimensioni quando la finestra è massimizzata

en: Hide Skip Taskbar Windows
it: Nascondi finestre della barra delle applicazioni di tralasciamento

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
it: Nasconde le finestre non nella barra delle applicazioni durante l'attivazione della modalità di visualizzazione della scrivania

en: Edge Trigger Delay
it: Ritardo azione bordo

en: Duration the pointer must rest in a screen edge before an edge action is taken.
it: Tempo che il puntatore deve restare su un bordo dello schermo prima che venga eseguita un'azione.

en: Ping Delay
it: Ritardo ping

en: Interval between ping messages
it: Intervallo tra i messaggi di ping

en: Display Settings
it: Impostazioni visualizzazione

en: Texture Filter
it: Filtro texture

en: Texture filtering
it: Modalità di filtro texture

en: Fast
it: Veloce

en: Good
it: Buono

en: Best
it: Ottimo

en: Focus &amp; Raise Behavior
it: Focus e comportamento sollevamento

en: Click To Focus
it: Fare clic per il focus

en: Click on window moves input focus to it
it: Fare clic sulla finestra per spostare il focus su di essa

en: Raise On Click
it: Sollevare al clic

en: Raise windows when clicked
it: Solleva le finestre al clic

en: Auto-Raise
it: Sollevare automaticamente

en: Raise selected windows after interval
it: Porta la finestra selezionata in primo piano dopo un intervallo

en: Auto-Raise Delay
it: Ritardo solleva automaticamente

en: Interval before raising selected windows
it: Intervallo di tempo prima di sollevare le finestre selezionate

en: Key bindings
it: Associazioni di tasti

en: Close active window
it: Chiude finestra attiva

en: Raise Window
it: Solleva finestra

en: Raise window above other windows
it: Solleva la finestra al di sopra delle altre finestre

en: Lower Window
it: Abbassa finestra

en: Lower window beneath other windows
it: Abbassa la finestra sotto le altre

en: Unmaximize active window
it: Demassimizza finestra attiva

en: Minimize active window
it: Minimizza la finestra attiva

en: Maximize active window
it: Massimizza la finestra attiva

en: Maximize Window Horizontally
it: Massimizza finestra in orizzontale

en: Maximize active window horizontally
it: Massimizza la finestra attiva in orizzontale

en: Maximize Window Vertically
it: Massimizza finestra in verticale

en: Maximize active window vertically
it: Massimizza la finestra attiva in verticale

en: Window menu button binding
it: Associazione pulsante menù finestra

en: Window menu key binding
it: Associazione tasto menù finestra

en: Show Desktop
it: Mostra scrivania

en: Hide all windows and focus desktop
it: Nasconde tutte le finestre e dà il focus alla scrivania

en: Toggle Window Maximized
it: Commuta finestra massimizzata

en: Toggle active window maximized
it: Commuta finestra attiva massimizzata

en: Toggle Window Maximized Horizontally
it: Commuta finestra massimizzata in orizzontale

en: Toggle active window maximized horizontally
it: Commuta finestra attiva massimizzata in orizzontale

en: Toggle Window Maximized Vertically
it: Commuta finestra massimizzata in verticale

en: Toggle active window maximized vertically
it: Commuta finestra attiva massimizzata in verticale

en: Toggle Window Shaded
it: Commuta finestra sfumata

en: Toggle active window shaded
it: Commuta finestra attiva sfumata

en: Slow Animations
it: Animazioni lente

en: Toggle use of slow animations
it: Commuta l'uso di animazioni lente

en: Desktop Size
it: Dimensione desktop

en: Horizontal Virtual Size
it: Dimensioni virtuali orizzontali

en: Screen size multiplier for horizontal virtual size
it: Moltiplicatore dimensione schermo per dimensioni virtuali orizzontali

en: Vertical Virtual Size
it: Dimensioni virtuali verticali

en: Screen size multiplier for vertical virtual size
it: Moltiplicatore dimensione schermo per dimensioni virtuali verticali

en: Lighting
it: Illuminazione

en: Use diffuse light when screen is transformed
it: Usa luce diffusa alla trasformazione della schermata

en: Detect Refresh Rate
it: Rilevare frequenza aggiornamento

en: Automatic detection of refresh rate
it: Rilevamento automatico della frequenza di aggiornamento

en: Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
it: La velocità di aggiornamento della schermata (volte/secondo)

en: Detect Outputs
it: Rilevare output

en: Automatic detection of output devices
it: Rilevamento automatico dispositivi di output

en: Overlapping Output Handling
it: Gestione output sovrapposto

en: Which one of overlapping output devices should be preferred
it: Quale dei dispositivi di output sovrapposto deve essere preferito

en: Smart mode
it: Modalità intelligente

en: Prefer larger output
it: Preferire output più grande

en: Prefer smaller output
it: Preferire output più piccolo

en: Outputs
it: Output

en: List of strings describing output devices
it: Elenco di stringhe che descrivono i dispositivi di output

en: Sync To VBlank
it: Sincronizzare con VBlank

en: Only perform screen updates during vertical blanking period
it: Esegue aggiornamenti dello schermo solo durante periodo di cancellazione verticale

en: Focus Prevention Level
it: Livello di prevenzione del focus

en: Level of focus stealing prevention
it: Livello di prevenzione del focus

en: Off
it: Spento

en: Low
it: Basso

en: Normal
it: Normale

en: High
it: Alto

en: Very High
it: Molto alto

en: Focus Prevention Windows
it: Finestre che prevengono il focus

en: Focus prevention windows
it: Tipi di finestre che prevengono il focus

en: Unredirect Fullscreen Windows
it: Annullare re-indirizzamento finestre a schermo intero

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
it: Consenti il disegno finestre a schermo intero di non essere reindirizzato a pixmap fuori schermo

en: Default Icon
it: Icona predefinita

en: Default window icon image
it: Icona finestra predefinita

en: Force independent output painting.
it: Forzare la colorazione indipendente dell'output

en: Paint each output device independly, even if the output devices overlap
it: Colora ogni dispositivo di ouptut indipendentemente, anche se i dispositivi si sovrappongono

en: Texture Compression
it: Compressione texture

en: If available use compression for textures converted from images
it: Se disponibile, usa la compressione per le texture convertite dalle immagini

en: Desktop Cube
it: Desktop cubico

en: Place windows on cube
it: Posiziona le finestre su un cubo

en: Unfold
it: Distendi

en: Unfold cube
it: Distende il cubo

en: Next Slide
it: Diapositiva successiva

en: Advance to next slide
it: Avanza a diapositiva successiva

en: Prev Slide
it: Diapositiva precedente

en: Go back to previous slide
it: Torna a diapositiva precedente

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
it: Genera mipmap quando possibile per migliorare la qualità di ridimensionamento

en: Multi Output Mode
it: Modalità multi-output

en: Selects how the cube is displayed if multiple output devices are used.
it: Stabilisce come visualizzare il cubo se sono utilizzati dispositivi multipli per l'output.

en: Automatic
it: Automatico

en: Multiple cubes
it: Cubi multipli

en: One big cube
it: Un grande cubo

en: Behavior
it: Comportamento

en: Inside Cube
it: Dentro il cubo

en: Inside cube
it: Punto di vista dall'interno del cubo

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Fold Acceleration
it: Accelerazione ripiegatura

en: Speed
it: Velocità

en: Fold Speed
it: Velocità ripiegatura

en: Timestep
it: Intervallo

en: Fold Timestep
it: Intervallo ripiegatura

en: Appearance
it: Aspetto

en: Cube Color
it: Colore cubo

en: Color of top and bottom sides of the cube
it: Colore dei lati superiore e inferiore del cubo

en: Cube Caps
it: Capi del cubo

en: Scale image
it: Ridimensionare immagine

en: Scale images to cover top face of cube
it: Ridimensiona le immagini per coprire la faccia superiore del cubo

en: Image files
it: File immagine

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
it: Elenco di file PNG e SVG da visualizzare sulla faccia superiore del cubo

en: Adjust Image
it: Adattare immagine

en: Adjust top face image to rotation
it: Regola l'immagine alla rotazione

en: Skydome
it: Volta del cielo

en: Render skydome
it: Visualizza la volta del cielo

en: Skydome Image
it: Immagine volta del cielo

en: Image to use as texture for the skydome
it: Immagine da utilizzare come texture per la volta del cielo

en: Animate Skydome
it: Animare la volta del cielo

en: Animate skydome when rotating cube
it: Anima la volta del cielo alla rotazione del cubo

en: Skydome Gradient Start Color
it: Colore gradiente iniziale

en: Color to use for the top color-stop of the skydome-fallback gradient
it: Colore iniziale da utilizzare per il gradiente superiore della volta del cielo

en: Skydome Gradient End Color
it: Colore gradiente finale

en: Color to use for the bottom color-stop of the skydome-fallback gradient
it: Colore finale da utilizzare per il gradiente inferiore della volta del cielo

en: Transparent Cube
it: Cubo trasparente

en: Opacity During Rotation
it: Opacità durante la rotazione

en: Opacity of desktop window during rotation.
it: Opacità del desktop durante la rotazione.

en: Opacity When Not Rotating
it: Opacità quando fermo

en: Opacity of desktop window when not rotating.
it: Opacità del desktop quando non sta ruotando.

en: Transparency Only on Mouse Rotate
it: Trasparenza solo alla rotazione col mouse

en: Initiates Cube transparency only if rotation is mouse driven.
it: Inizializza la trasparenza del cubo solo se la rotazione è gestita col mouse.

en: D-Bus Control Backend
it: Backend controllo dbus

en: Window Decoration
it: Decorazione finestra

en: Window decorations
it: Decorazioni finestra

en: Shadow Radius
it: Raggio ombreggiatura

en: Drop shadow radius
it: Raggio ombreggiatura esterna

en: Shadow Opacity
it: Opacità ombreggiatura

en: Drop shadow opacity
it: Opacità ombreggiatura esterna

en: Shadow Color
it: Colore ombreggiatura

en: Drop shadow color
it: Colore ombreggiatura esterna

en: Shadow Offset X
it: Offset X ombreggiatura

en: Drop shadow X offset
it: Offset X ombreggiatura esterna

en: Shadow Offset Y
it: Offset Y ombreggiatura

en: Drop shadow Y offset
it: Offset Y ombreggiatura esterna

en: Command
it: Comando

en: Decorator command line that is executed if no decorator is already running
it: Riga di comando strumento di decorazione eseguita se nessuna applicazione di decorazione è in esecuzione

en: Allow mipmaps to be generated for decoration textures
it: Consente la creazione di mipmap per le texture della decorazione

en: Decoration windows
it: Finestre da decorare

en: Windows that should be decorated
it: Tipi di finestre da decorare

en: Shadow windows
it: Finestre con ombreggiatura

en: Windows that should have a shadow
it: Tipi di finestre a cui applicare l'ombreggiatura

en: Fading Windows
it: Finestre in dissolvenza

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
it: Applica dissolvenza in entrata alle finestre quando associate e in uscita quando non associate

en: Fade Mode
it: Modalità dissolvenza

en: Window fade mode
it: Modalità dissolvenza finestra

en: Constant speed
it: Velocità costante

en: Constant time
it: Tempo costante

en: Fade Speed
it: Velocità dissolvenza

en: Window fade speed in "Constant speed" mode
it: Velocità dissolvenza finestra nella modalità «Velocità costante»

en: Fade Time
it: Tempo dissolvenza

en: Window fade time (in ms) in "Constant time" mode
it: Tempo (in ms) dissolvenza finestra nella modalità «Tempo costante»

en: Fade windows
it: Finestre da dissolvere

en: Windows that should be fading
it: Tipi di finestre a cui applicare la dissolvenza

en: Visual Bell
it: Segnale acustico visivo

en: Fade effect on system beep
it: Effetto dissolvenza al suono di sistema

en: Fullscreen Visual Bell
it: Segnale visivo schermo intero

en: Fullscreen fade effect on system beep
it: Effetto dissolvenza schermo intero al suono di sistema

en: Fade On Minimize/Open/Close
it: Dissolvere alla minimizzazione/apertura/chiusura

en: Fade effect on minimize/open/close window events
it: Effetto dissolvenza agli eventi di minimizzazione/apertura/chiusura della finestra

en: Dim Unresponsive Windows
it: Oscurare finestre bloccate

en: Dim windows that are not responding to window manager requests
it: Oscurare le finestre che non rispondono alle richieste del gestore di finestre

en: Unresponsive Window Brightness
it: Luminosità finestre bloccate

en: Brightness (in %) of unresponsive windows
it: Luminosità (in percentuale) delle finestre bloccate

en: Unresponsive Window Saturation
it: Saturazione finestre bloccate

en: Saturation (in %) of unresponsive windows
it: Saturazione (in percentuale) delle finestre bloccate

en: Userspace File System
it: File system nello spazio utente

en: Userspace file system
it: File system nello spazio utente

en: Mount Point
it: Punto di mount

en: Mount point
it: Punto di mount

en: GLib main loop support
it: Supporto ciclo main GLib

en: MATE Compatibility
it: Compatibilità MATE

en: Options that keep Compiz compatible to the MATE desktop environment
it: Opzioni che mantengono Compiz compatibile con l'ambiente grafico MATE

en: Show Main Menu
it: Mostra menù principale

en: Show the main menu
it: Mostra il menù principale

en: Run Dialog
it: Finestra di dialogo «Esegui applicazione»

en: Show Run Application dialog
it: Mostra finestra di dialogo «Esegui applicazione»

en: Screenshot command line
it: Riga di comando per cattura schermata

en: Take a screenshot
it: Cattura schermata

en: Window screenshot command line
it: Riga di comando cattura schermata finestra

en: Take a screenshot of a window
it: Cattura un'istantanea di una finestra

en: Run terminal command
it: Comando esecuzione terminale

en: Terminal command line
it: Riga di comando terminale

en: Open a terminal
it: Apre un terminale

en: Ini Flat File Backend
it: Backend file ini

en: File change notification plugin
it: Plugin notifica cambiamento file

en: Minimize Effect
it: Effetto minimizzazione

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
it: Trasforma le finestre quando vengono minimizzate e deminimizzate

en: Minimize speed
it: Velocità minimizzazione

en: Minimize timestep
it: Intervallo minimizzazione

en: Minimize Windows
it: Finestre da minimizzare

en: Windows that should be transformed when minimized
it: Tipi di finestre da trasformare quando minimizzate

en: Shade Resistance
it: Resistenza sfumatura

en: Shade resistance
it: Resistenza sfumatura

en: Move Window
it: Muovi finestra

en: Move window
it: Muove la finestra

en: Initiate Window Move
it: Inizializza muovi finestre

en: Start moving window
it: Avvia finestra in movimento

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity level of moving windows
it: Livello di opacità delle finestre in movimento

en: Constrain Y
it: Mantenere Y

en: Constrain Y coordinate to workspace area
it: Non consente di spostare le finestre oltre il bordo superiore e inferiore dello schermo

en: Snapoff maximized windows
it: Sganciare finestre massimizzate

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
it: Sgancia e demassimizza le finestre massimizzate nel trascinamento

en: Lazy Positioning
it: Posizionamento pigro

en: Do not update the server-side position of windows until finished moving
it: Non aggiorna la posizione lato server delle finestre fino al termine del movimento

en: Opacity, Brightness and Saturation
it: Opacità, luminosità e saturazione

en: Opacity, Brightness and Saturation adjustments
it: Regolazioni di opacità, luminosità e saturazione

en: Opacity Increase
it: Aumento opacità

en: Opacity Decrease
it: Riduzione opacità

en: Brightness
it: Luminosità

en: Brightness Increase
it: Aumento luminosità

en: Brightness Decrease
it: Riduzione luminosità

en: Saturation
it: Saturazione

en: Saturation Increase
it: Aumento saturazione

en: Saturation Decrease
it: Riduzione saturazione

en: Step
it: Passo

en: Opacity Step
it: Passo opacità

en: Window specific settings
it: Impostazioni specifiche della finestra

en: Windows
it: Finestre

en: Windows that should have a different opacity by default
it: Finestre che dovrebbero avere una opacità diversa in modo predefinito

en: Window values
it: Valori finestra

en: Opacity values for windows
it: Valori di opacità per le finestre

en: Brightness Step
it: Passo luminosità

en: Windows that should have a different brightness by default
it: Finestre che dovrebbero avere una luminosità diversa in modo predefinito

en: Brightness values for windows
it: Valori di luminosità per le finestre

en: Saturation Step
it: Passo saturazione

en: Windows that should have a different saturation by default
it: Finestre che dovrebbero avere una saturazione diversa in modo predefinito

en: Saturation values for windows
it: Valori di saturazione per le finestre

en: Place Windows
it: Posiziona finestre

en: Place windows at appropriate positions when mapped
it: Posiziona le finestre in maniera appropriata quando sono associate

en: Workarounds
it: Alternative

en: Window placement workarounds
it: Alternative posizionamento finestre

en: Placement Mode
it: Modalità di posizionamento

en: Algorithm to use for window placement
it: Algoritmo da usare per il posizionamento della finestra

en: Cascade
it: Cascata

en: Centered
it: Centrato

en: Smart
it: Intelligente

en: Maximize
it: Massimizzato

en: Random
it: Casuale

en: Selects how window placement should behave if multiple outputs are selected
it: Seleziona il comportamento del posizionamento delle finestre se sono selezionati molteplici output

en: Use active output device
it: Usare dispositivo di output attivo

en: Use output device with pointer
it: Usare dispositivo di output con puntatore

en: Use output device of focused window
it: Usare dispositivo di output della finestra col focus

en: Place across all outputs
it: Posizionare le finestre tra tutti gli output

en: Force Placement Windows
it: Posizionamento finestre forzato

en: Windows that should forcedly be placed, even if they indicate the window manager should avoid placing them.
it: Finestre che devono essere posizionate in ogni caso, anche se il gestore di finestre non dovrebbe posizionarle.

en: Fixed Window Placement
it: Posizionamento finestre fisso

en: Windows with fixed positions
it: Finestre con posizioni fisse

en: Positioned windows
it: Finestre da posizionare

en: Windows that should be positioned by default
it: Tipi di finestre da posizionare in modo predefinito

en: X Positions
it: Posizioni X

en: X position values
it: Valori posizione X

en: Y Positions
it: Posizioni Y

en: Y position values
it: Valori posizione Y

en: Keep In Workarea
it: Mantenere nello spazio di lavoro

en: Keep placed window in work area, even if that means that the position might differ from the specified position
it: Mantiene le finestre in posizione nello spazio lavoro, anche se ciò significa che la posizione può differire da quella specificata.

en: Windows with fixed viewport
it: Finestre con area visibile fissa

en: Viewport positioned windows
it: Finestre posizionate in area visibile

en: Windows that should be positioned in specific viewports by default
it: Tipi di finestre da posizionare in un'area visibile specifica in modo predefinito

en: X Viewport Positions
it: Posizioni X area visibile

en: Horizontal viewport positions
it: Posizioni orizzontali area visibile

en: Y Viewport Positions
it: Posizioni Y area visibile

en: Vertical viewport positions
it: Posizioni verticali area visibile

en: Png
it: PNG

en: Png image loader
it: Caricatore immagini PNG

en: Regex Matching
it: Corrispondenza espressione regolare

en: Regex window matching
it: Riconosce le finestre usando le espressioni regolari

en: Resize Window
it: Ridimensiona finestre

en: Resize window
it: Ridimensiona le finestre

en: Bindings
it: Associazioni

en: Initiate Normal Window Resize
it: Inizializza ridimensionamento «Normale»

en: Start resizing window normally
it: Avvia il ridimensionamento normale delle finestre

en: Initiate Outline Window Resize
it: Inizializza ridimensionamento «Sagoma»

en: Start resizing window with outline
it: Avvia il ridimensionamento delle finestre attraverso la sagoma

en: Initiate Rectangle Window Resize
it: Inizializza ridimensionamento «Rettangolo»

en: Start resizing window with rectangle
it: Avvia il ridimensionamento delle finestre attraverso il rettangolo

en: Initiate Stretch Window Resize
it: Inizializza ridimensionamento «Elastico»

en: Start resizing window by stretching it
it: Avvia il ridimensionamento delle finestre stiracchiandole

en: Initiate Window Resize
it: Inizializza ridimensionamento finestre

en: Start resizing window
it: Avvia il ridimensionamento della finestra

en: Default Resize Mode
it: Modalità ridimensionamento predefinita

en: Default mode used for window resizing
it: Modalità predefinita per il ridimensionamento delle finestre

en: Outline
it: Sagoma

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Stretch
it: Elastico

en: Border Color
it: Colore bordo

en: Border color used for outline and rectangle resize modes
it: Colore bordo usato nelle modalità di ridimensionamento «Sagoma» e «Rettangolo»

en: Fill Color
it: Colore riempimento

en: Fill color used for rectangle resize mode
it: Colore del riempimento nella modalità di ridimensionamento «Rettangolo»

en: Normal Resize Windows
it: Ridimensionamento finestre normale

en: Windows that normal resize should be used for
it: Tipi di finestre a cui applicare il ridimensionamento «Normale»

en: Outline Resize Windows
it: Ridimensionamento finestre sagoma

en: Windows that outline resize should be used for
it: Tipi di finestre a cui applicare il ridimensionamento «Sagoma»

en: Rectangle Resize Windows
it: Ridimensionamento finestre rettangolo

en: Windows that rectangle resize should be used for
it: Tipi di finestre a cui applicare il ridimensionamento «Rettangolo»

en: Stretch Resize Windows
it: Ridimensionamento finestre elastico

en: Windows that stretch resize should be used for
it: Tipi di finestre a cui applicare il ridimensionamento «Elastico»

en: Rotate Cube
it: Ruota cubo

en: Rotate desktop cube
it: Ruota desktop cubico

en: Edge Flip Pointer
it: Scorrere il bordo con il puntatore

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
it: Ruota verso l'area visibile successiva spostando il puntatore sul bordo

en: Edge Flip Move
it: Scorrere il bordo allo spostamento

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
it: Ruota verso l'area visibile successiva spostando una finestra sul bordo

en: Edge Flip DnD
it: Scorrere il bordo al trascinamento

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
it: Ruota verso l'area visibile successiva trascinando un oggetto sul bordo

en: Flip Time
it: Tempo scorrimento

en: Timeout before flipping viewport
it: Tempo massimo prima di scorrere l'area visibile

en: Raise on rotate
it: Sollevare alla rotazione

en: Raise window when rotating
it: Solleva le finestre alla rotazione

en: Rotate cube
it: Ruota cubo

en: Start Rotation
it: Avvia rotazione

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Rotate Left with Window
it: Ruota a sinistra con la finestra

en: Rotate left and bring active window along
it: Ruota a sinistra insieme alla finestra attiva

en: Rotate Right with Window
it: Ruota a destra con la finestra

en: Rotate right and bring active window along
it: Ruota a destra insieme alla finestra attiva

en: Rotate To
it: Ruota verso

en: Rotate to viewport
it: Ruota verso area visibile

en: Rotate window
it: Ruota la finestra

en: Rotate with window
it: Ruota con la finestra

en: Rotate Flip Left
it: Scorre e ruota verso sinistra

en: Flip to left viewport and warp pointer
it: Ruota verso l'area visibile a sinistra e sposta il puntatore

en: Rotate Flip Right
it: Scorre e ruota verso destra

en: Flip to right viewport and warp pointer
it: Ruota verso l'area visibile a destra e sposta il puntatore

en: Rotate to cube face
it: Ruota verso la faccia del cubo

en: Rotate To Face 1
it: Ruota verso faccia 1

en: Rotate to face 1
it: Ruota verso la faccia 1

en: Rotate To Face 2
it: Ruota verso faccia 2

en: Rotate to face 2
it: Ruota verso la faccia 2

en: Rotate To Face 3
it: Ruota verso faccia 3

en: Rotate to face 3
it: Ruota verso la faccia 3

en: Rotate To Face 4
it: Ruota verso faccia 4

en: Rotate to face 4
it: Ruota verso la faccia 4

en: Rotate To Face 5
it: Ruota verso faccia 5

en: Rotate to face 5
it: Ruota verso la faccia 5

en: Rotate To Face 6
it: Ruota verso faccia 6

en: Rotate to face 6
it: Ruota verso la faccia 6

en: Rotate To Face 7
it: Ruota verso faccia 7

en: Rotate to face 7
it: Ruota verso la faccia 7

en: Rotate To Face 8
it: Ruota verso faccia 8

en: Rotate to face 8
it: Ruota verso la faccia 8

en: Rotate To Face 9
it: Ruota verso faccia 9

en: Rotate to face 9
it: Ruota verso la faccia 9

en: Rotate To Face 10
it: Ruota verso faccia 10

en: Rotate to face 10
it: Ruota verso la faccia 10

en: Rotate To Face 11
it: Ruota verso faccia 11

en: Rotate to face 11
it: Ruota verso la faccia 11

en: Rotate To Face 12
it: Ruota verso faccia 12

en: Rotate to face 12
it: Ruota verso la faccia 12

en: Rotate to cube face with window
it: Ruota verso faccia del cubo con la finestra

en: Rotate To Face 1 with Window
it: Ruota verso faccia 1 con la finestra

en: Rotate to face 1 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 1 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 2 with Window
it: Ruota verso faccia 2 con la finestra

en: Rotate to face 2 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 2 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 3 with Window
it: Ruota verso faccia 3 con la finestra

en: Rotate to face 3 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 3 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 4 with Window
it: Ruota verso faccia 4 con la finestra

en: Rotate to face 4 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 4 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 5 with Window
it: Ruota verso faccia 5 con la finestra

en: Rotate to face 5 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 5 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 6 with Window
it: Ruota verso faccia 6 con la finestra

en: Rotate to face 6 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 6 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 7 with Window
it: Ruota verso faccia 7 con la finestra

en: Rotate to face 7 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 7 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 8 with Window
it: Ruota verso faccia 8 con la finestra

en: Rotate to face 8 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 8 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 9 with Window
it: Ruota verso faccia 9 con la finestra

en: Rotate to face 9 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 9 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 10 with Window
it: Ruota verso faccia 10 con la finestra

en: Rotate to face 10 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 10 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 11 with Window
it: Ruota verso faccia 11 con la finestra

en: Rotate to face 11 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 11 insieme alla finestra attiva

en: Rotate To Face 12 with Window
it: Ruota verso faccia 12 con la finestra

en: Rotate to face 12 and bring active window along
it: Ruota verso la faccia 12 insieme alla finestra attiva

en: Pointer Invert Y
it: Invertire puntatore Y

en: Invert Y axis for pointer movement
it: Inverte l'asse Y per lo spostamento del puntatore

en: Pointer Sensitivity
it: Sensibilità puntatore

en: Sensitivity of pointer movement
it: Sensibilità del movimento del puntatore

en: Rotation Acceleration
it: Accelerazione rotazione

en: Snap To Top Face
it: Agganciare alla faccia superiore

en: Snap Cube Rotation to Top Face
it: Aggancia la rotazione del cubo alla faccia superiore

en: Snap To Bottom Face
it: Agganciare alla faccia inferiore

en: Snap Cube Rotation to Bottom Face
it: Aggancia la rotazione del cubo alla faccia inferiore

en: Rotation Speed
it: Velocità rotazione

en: Rotation Timestep
it: Intervallo rotazione

en: Rotation Zoom
it: Zoom della rotazione

en: Scale
it: Scala finestra

en: Scale windows
it: Ridimensiona le finestre

en: Key Bindings Toggle Scale Mode
it: Associazioni tasto commutazione modalità «Scala finestre»

en: Key bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
it: Associazioni tasto per la commutazione della modalità «Scala finestre» invece di abilitarla quando premuto e disabilitarla quando rilasciato.

en: Button Bindings Toggle Scale Mode
it: Associazioni pulsante commutazione modalità «Scala finestre»

en: Button bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
it: Associazioni pulsante per la commutazione della modalità «Scala finestre» invece di abilitarla quando premuto e disabilitarla quando rilasciato.

en: Initiate Window Picker
it: Avvia il selettore finestre

en: Layout and start transforming windows
it: Dispone e avvia trasformazione finestre

en: Initiate Window Picker For All Windows
it: Avvia selettore finestre per tutte le finestre

en: Layout and start transforming all windows
it: Dispone e avvia la trasformazione di tutte le finestre

en: Initiate Window Picker For Window Group
it: Avvia selettore finestre per gruppo di finestre

en: Layout and start transforming window group
it: Dispone e avvia la trasformazione del gruppo di finestre

en: Initiate Window Picker For Windows on Current Output
it: Avvia selettore finestre per finestre in output corrente

en: Layout and start transforming windows on current output
it: Dispone e avvia la trasformazione delle finestre nell'output corrente

en: Click Desktop to Show Desktop
it: Fare clic sulla scrivania per mostrarla

en: Enter Show Desktop mode when Desktop is clicked during Scale
it: Entra nella modalità «Mostra scrivania» quando viene fatto clic sulla scrivania durante «Scala finestre»

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Space between windows
it: Spazio tra le finestre

en: Scale speed
it: Velocità scala

en: Scale timestep
it: Intervallo scala

en: Darken Background
it: Scurire lo sfondo

en: Darken background when scaling windows
it: Scurisce lo sfondo durante il ridimensionamento delle finestre

en: Amount of opacity in percent
it: Quantità di opacità in percentuale

en: Overlay Icon
it: Icona di sovrapposizione

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
it: Sovrappone un'icona alle finestre dopo che sono state ridimensionate

en: None
it: Niente

en: Emblem
it: Simbolo

en: Big
it: Grande

en: Scale Windows
it: Ridimensiona finestre

en: Windows that should be scaled in scale mode
it: Tipi di finestre da ridimensionare nella modalità «Scala finestra»

en: Hover Time
it: Tempo passaggio del mouse

en: Time (in ms) before scale mode is terminated when hovering over a window
it: Tempo (in ms) prima che la modalità di scala venga terminata al passaggio del mouse su una finestra

en: Selects where windows are scaled if multiple output devices are used.
it: Indica dove scalare le finestre se sono utilizzati più dispositivi di output.

en: On current output device
it: Sul dispositivo corrente

en: On all output devices
it: Su tutti i dispositivi di output

en: Screenshot
it: Cattura schermate

en: Screenshot plugin
it: Plugin per catturare schermate

en: Initiate rectangle screenshot
it: Cattura schermata rettangolare

en: Launch Application
it: Applicazione da eseguire

en: Automatically open screenshot in this application
it: Apre le schermate con questa applicazione

en: Svg
it: SVG

en: Svg image loader
it: Caricatore immagini SVG

en: Application Switcher
it: Selettore applicazioni

en: Next window
it: Finestra successiva

en: Popup switcher if not visible and select next window
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra successiva

en: Prev window
it: Finestra precedente

en: Popup switcher if not visible and select previous window
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra precedente

en: Next window (All windows)
it: Finestra successiva (tutte le finestre)

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra successiva tra tutte le altre finestre

en: Prev window (All windows)
it: Finestra precedente (tutte le finestre)

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
it: Mostra il selettore se non visibile e seleziona la finestra precedente tra tutte le altre finestre

en: Next window (No popup)
it: Finestra successiva (nessun pop-up)

en: Select next window without showing the popup window.
it: Seleziona la finestra successiva senza mostrare la finestra pop-up.

en: Prev window (No popup)
it: Finestra precedente (nessun pop-up)

en: Select previous window without showing the popup window.
it: Seleziona la finestra precedente senza mostrare la finestra pop-up.

en: Next Panel
it: Pannello successivo

en: Select next panel type window.
it: Seleziona il tipo di pannello di finestra successivo.

en: Prev Panel
it: Panello precedente

en: Select previous panel type window.
it: Seleziona il tipo di pannello di finestra precedente

en: Switcher speed
it: Velocità selettore

en: Switcher timestep
it: Intervallo selettore

en: Switcher windows
it: Finestre da selezionare

en: Windows that should be shown in switcher
it: Tipi di finestre da visualizzare nel selettore

en: Amount of saturation in percent
it: Quantità di saturazione in percentuale

en: Amount of brightness in percent
it: Quantità di luminosità in percentuale

en: Bring To Front
it: Portare in primo piano

en: Bring selected window to front
it: Porta la finestra selezionata in primo piano

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
it: Distanza a cui spostare il desktop durante la selezione delle finestre

en: Icon
it: Icona

en: Show icon next to thumbnail
it: Mostra un'icona accanto all'anteprima

en: Minimized
it: Minimizzare

en: Show minimized windows
it: Mostra le finestre minimizzate

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

en: Rotate to the selected window while switching
it: Ruota verso la finestra selezionata durante la selezione

en: Water Effect
it: Effetto acqua

en: Adds water effects to different desktop actions
it: Aggiunge effetti acqua a diverse azioni del desktop

en: Enable pointer water effects
it: Abilita effetti acqua puntatore

en: Toggle rain
it: Commuta pioggia

en: Toggle rain effect
it: Commuta l'effetto pioggia

en: Toggle wiper
it: Commuta tergicristallo

en: Toggle wiper effect
it: Commuta il tergicristallo

en: Offset Scale
it: Proporzioni

en: Water offset scale
it: Offset scala acqua

en: Rain Delay
it: Ritardo pioggia

en: Delay (in ms) between each rain-drop
it: Ritardo (in ms) tra le gocce di pioggia

en: Title wave
it: Onda sul titolo

en: Wave effect from window title
it: Effetto onda dal titolo della finestra

en: Point
it: Punto

en: Add point
it: Aggiungi punto

en: Line
it: Linea

en: Add line
it: Aggiungi linea

en: Wobbly Windows
it: Finestre tremolanti

en: Use spring model for wobbly window effect
it: Usa modello a molla per l'effetto delle finestre tremolanti

en: Snap windows
it: Aggancia finestre

en: Toggle window snapping
it: Commuta aggancio finestre

en: Snap Inverted
it: Aggancio invertito

en: Inverted window snapping
it: Aggancio finestre invertito

en: Shiver
it: Tremolio

en: Make window shiver
it: Rende le finestre tremolanti

en: Friction
it: Attrito

en: Spring Friction
it: Attrito della molla

en: Spring K
it: Costante della molla

en: Spring Konstant
it: Costante della molla

en: Grid Resolution
it: Risoluzione griglia

en: Vertex Grid Resolution
it: Risoluzione griglia vertex

en: Minimum Grid Size
it: Dimensione minima griglia

en: Minimum Vertex Grid Size
it: Dimensione minima griglia vertex

en: Map Effect
it: Associa effetto

en: Map Window Effect
it: Associa effetto finestra

en: Focus Effect
it: Effetto al focus

en: Focus Window Effect
it: Effetto finestra al focus

en: Map Windows
it: Finestre da associare

en: Windows that should wobble when mapped
it: Tipi di finestre a cui applicare l'effetto tremolante quando mappate

en: Focus Windows
it: Finestre per il focus

en: Windows that should wobble when focused
it: Tipi di finestre a cui applicare l'effetto tremolante quando hanno il focus

en: Grab Windows
it: Finestre da afferrare

en: Windows that should wobble when grabbed
it: Tipi di finestre a cui applicare l'effetto tremolante quando afferrate

en: Move Windows
it: Finestre da muovere

en: Windows that should wobble when moved
it: Tipi di finestre a cui applicare l'effetto tremolante quando spostate

en: Maximize Effect
it: Effetto alla massimizzazione

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
it: Effetto tremolante alla massimizzazione/demassimizzazione delle finestre

en: Zoom Desktop
it: Ingrandisci desktop

en: Zoom and pan desktop cube
it: Ingrandisce ed esegue panoramiche del desktop

en: Zoom In
it: Aumenta ingrandimento

en: Zoom Out
it: Riduci ingrandimento

en: Zoom Pan
it: Panoramica

en: Zoom pan
it: Ingrandisce panoramica

en: Zoom Speed
it: Velocità zoom

en: Zoom Timestep
it: Intervallo zoom

en: Zoom factor
it: Fattore ingrandimento

en: Filter Linear
it: Filtro lineare

en: Use linear filter when zoomed in
it: Usa il filtro lineare nell'ingrandimento
