compiz - en to ja translation catalogue (687 entries)

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Unmaximize Window
ja: ウィンドウの最大化解除

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化

en: Minimize Window
ja: ウィンドウを最小化

en: Window Menu
ja: ウィンドウメニュー

en: Shade
ja: シェード

en: Make Above
ja: 最前面に表示

en: Stick
ja: スティック

en: Unshade
ja: シェード解除

en: Unmake Above
ja: 最前面表示解除

en: Unstick
ja: スティッキー解除

en: The window "%s" is not responding.
ja: ウィンドウ "%s" は応答していません。

en: Forcing this application to quit will cause you to lose any unsaved changes.
ja: このアプリケーションを強制的に終了させると、未保存の変更はすべて失われます。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Force Quit
ja: 強制終了(_F)

en: Annotate
ja: 注釈線

en: Annotate plugin
ja: 注釈線プラグイン

en: Draw
ja: 描画

en: Draw using tool
ja: ツールを使用して描画

en: Initiate erase
ja: 削除開始

en: Initiate annotate erasing
ja: 注釈線の削除を開始

en: Clear
ja: 消去

en: Annotate Fill Color
ja: 注釈線の塗り色

en: Fill color for annotations
ja: 注釈線の塗り色

en: Annotate Stroke Color
ja: 注釈のストロークの色

en: Stroke color for annotations
ja: 注釈線のストロークの色

en: Stroke width
ja: ストロークの幅

en: Stroke width for annotations
ja: 注釈線のストロークの幅

en: Blur Windows
ja: ウィンドウのブラー

en: Blur windows
ja: ウィンドウをぼかす

en: Pulse
ja: 点滅

en: Pulse effect
ja: 点滅効果

en: Blur Speed
ja: ブラー速度

en: Window blur speed
ja: ウィンドウ・ブラーの速度

en: Focus blur windows
ja: フォーカス・ブラー対象ウィンドウ

en: Windows that should be affected by focus blur
ja: フォーカス・ブラーの効果対象ウィンドウ

en: Focus Blur
ja: フォーカス・ブラー

en: Blur windows that doesn't have focus
ja: フォーカスがないウィンドウをぼかす

en: Alpha blur windows
ja: アルファ・ブラー対象ウィンドウ

en: Windows that should be use alpha blur by default
ja: デフォルトでアルファ・ブラー使用対象にするウィンドウ

en: Alpha Blur
ja: アルファ・ブラー

en: Blur behind translucent parts of windows
ja: ウィンドウの透過部分の背後をぼかす

en: Blur Filter
ja: ブラーフィルタ

en: Filter method used for blurring
ja: ブラーに使用するフィルタ方法

en: 4xBilinear
ja: 4x バイリニア

en: Gaussian
ja: ガウス

en: Mipmap
ja: ミップマップ

en: Gaussian Radius
ja: ガウス半径

en: Gaussian radius
ja: ガウス半径

en: Gaussian Strength
ja: ガウス強度

en: Gaussian strength
ja: ガウス強度

en: Mipmap LOD
ja: ミップマップ詳細レベル

en: Mipmap level-of-detail
ja: ミップマップの詳細レベル

en: Blur Saturation
ja: ブラー彩度

en: Blur saturation
ja: ぼかしの彩度

en: Blur Occlusion
ja: ブラー遮蔽

en: Disable blurring of screen regions obscured by other windows.
ja: 他のウィンドウで覆い隠された画面域のブラーを無効化

en: Independent texture fetch
ja: テクスチャの独立読み出し

en: Use the available texture units to do as many as possible independent texture fetches.
ja: 利用可能なテクスチャ・ユニットを使用してテクスチャを可能な限り多く独立読み出しさせる

en: Clone Output
ja: クローン出力

en: Output clone handler
ja: クローン出力ハンドラ

en: Initiate
ja: 開始

en: Initiate clone selection
ja: 複製選択の開始

en: Commands
ja: コマンド

en: Assigns bindings to arbitrary commands
ja: 任意のコマンドにショートカットを割り当て

en: Command line 0
ja: コマンドライン 0

en: Command line to be executed in shell when run_command0 is invoked
ja: コマンド 0 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 1
ja: コマンドライン 1

en: Command line to be executed in shell when run_command1 is invoked
ja: コマンド 1 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 2
ja: コマンドライン 2

en: Command line to be executed in shell when run_command2 is invoked
ja: コマンド 2 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 3
ja: コマンドライン 3

en: Command line to be executed in shell when run_command3 is invoked
ja: コマンド 3 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 4
ja: コマンドライン 4

en: Command line to be executed in shell when run_command4 is invoked
ja: コマンド 4 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 5
ja: コマンドライン 5

en: Command line to be executed in shell when run_command5 is invoked
ja: コマンド 5 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 6
ja: コマンドライン 6

en: Command line to be executed in shell when run_command6 is invoked
ja: コマンド 6 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 7
ja: コマンドライン 7

en: Command line to be executed in shell when run_command7 is invoked
ja: コマンド 7 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 8
ja: コマンドライン 8

en: Command line to be executed in shell when run_command8 is invoked
ja: コマンド 8 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 9
ja: コマンドライン 9

en: Command line to be executed in shell when run_command9 is invoked
ja: コマンド 9 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 10
ja: コマンドライン 10

en: Command line to be executed in shell when run_command10 is invoked
ja: コマンド 10 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 11
ja: コマンドライン 11

en: Command line to be executed in shell when run_command11 is invoked
ja: コマンド 11 を実行 の呼び出し時にシェルで実行されるコマンドライン

en: Command line 12
ja: コマンドライン 12

en: Key Bindings
ja: キー割り当て

en: Run command 0
ja: コマンド 0 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command0
ja: 呼び出し時にコマンドライン 0 で指定したシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 1
ja: コマンド 1 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command1
ja: 呼び出し時に コマンドライン 1 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 2
ja: コマンド 2 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command2
ja: 呼び出し時に コマンドライン 2 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 3
ja: コマンド 3 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command3
ja: 呼び出し時に コマンドライン 3 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 4
ja: コマンド 4 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command4
ja: 呼び出し時に コマンドライン 4 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 5
ja: コマンド 5 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command5
ja: 呼び出し時に コマンドライン 5 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 6
ja: コマンド 6 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command6
ja: 呼び出し時に コマンドライン 6 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 7
ja: コマンド 7 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command7
ja: 呼び出し時に コマンドライン 7 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 8
ja: コマンド 8 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command8
ja: 呼び出し時に コマンドライン 8 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 9
ja: コマンド 9 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command9
ja: 呼び出し時に コマンドライン 9 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 10
ja: コマンド 10 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command10
ja: 呼び出し時に コマンドライン 10 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 11
ja: コマンド 11 を実行

en: A keybinding that when invoked, will run the shell command identified by command11
ja: 呼び出し時に コマンドライン 11 で指定されたシェルコマンドを実行するキー割り当て

en: Run command 12
ja: コマンド 12 を実行

en: Button Bindings
ja: ボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
ja: 呼び出し時にコマンドライン 0 で指定したシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
ja: 呼び出し時に コマンドライン 1 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
ja: 呼び出し時に コマンドライン 2 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
ja: 呼び出し時に コマンドライン 3 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
ja: 呼び出し時に コマンドライン 4 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
ja: 呼び出し時に コマンドライン 5 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
ja: 呼び出し時に コマンドライン 6 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
ja: 呼び出し時に コマンドライン 7 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
ja: 呼び出し時に コマンドライン 8 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
ja: 呼び出し時に コマンドライン 9 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
ja: 呼び出し時に コマンドライン 10 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: A button binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
ja: 呼び出し時に コマンドライン 11 で指定されたシェルコマンドを実行するボタン割り当て

en: Edge Bindings
ja: エッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command0
ja: 呼び出し時にコマンドライン 0 で指定したシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command1
ja: 呼び出し時に コマンドライン 1 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command2
ja: 呼び出し時に コマンドライン 2 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command3
ja: 呼び出し時に コマンドライン 3 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command4
ja: 呼び出し時に コマンドライン 4 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command5
ja: 呼び出し時に コマンドライン 5 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command6
ja: 呼び出し時に コマンドライン 6 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command7
ja: 呼び出し時に コマンドライン 7 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command8
ja: 呼び出し時に コマンドライン 8 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command9
ja: 呼び出し時に コマンドライン 9 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command10
ja: 呼び出し時に コマンドライン 10 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: An edge binding that when invoked, will run the shell command identified by command11
ja: 呼び出し時に コマンドライン 11 で指定されたシェルコマンドを実行するエッジ割り当て

en: General Options
ja: 一般オプション

en: General compiz options
ja: Compiz の一般オプション

en: Active Plugins
ja: アクティブなプラグイン

en: List of currently active plugins
ja: 現在アクティブなプラグインのリスト

en: Audible Bell
ja: 音響ベル

en: Audible system beep
ja: 音響システムビープ音

en: Ignore Hints When Maximized
ja: 最大化時にヒントを無視

en: Ignore size increment and aspect hints when window is maximized
ja: ウィンドウ最大化時に、サイズ加算分と縦横比のジオメトリ・ヒントを無視

en: Hide Skip Taskbar Windows
ja: タスクバー省略ウィンドウを隠す

en: Hide windows not in taskbar when entering show desktop mode
ja: "デスクトップの表示"モード移行時にタスクバーにないウィンドウ（ウィジェット等）を隠す

en: Edge Trigger Delay
ja: エッジ開始遅延時間

en: Duration the pointer must rest in a screen edge before an edge action is taken.
ja: エッジ・アクションの開始までにポインタをスクリーンエッジに置き続ける必要がある時間

en: Ping Delay
ja: Ping の待ち時間

en: Interval between ping messages
ja: Ping メッセージ間の間隔

en: Display Settings
ja: ディスプレイ設定

en: Texture Filter
ja: テクスチャ・フィルタ

en: Texture filtering
ja: テクスチャ・フィルタ

en: Fast
ja: 速さ重視

en: Good
ja: 良

en: Best
ja: 最高

en: Focus &amp; Raise Behavior
ja: フォーカスとその関連動作

en: Click To Focus
ja: クリックでフォーカス

en: Click on window moves input focus to it
ja: ウィンドウのクリックで入力フォーカスがそのウィンドウに移動

en: Raise On Click
ja: クリックで上げる

en: Raise windows when clicked
ja: クリックでウィンドウを最前面に上げる

en: Auto-Raise
ja: 自動で最前面に上げる

en: Raise selected windows after interval
ja: 指定時間間隔後に選択ウィンドウを最前面に上げる

en: Auto-Raise Delay
ja: 自動最前面移動の待ち時間

en: Interval before raising selected windows
ja: 選択ウィンドウの最前面への持ち上げを開始するまでの時間間隔

en: Key bindings
ja: キー割り当て

en: Close active window
ja: アクティブなウィンドウを閉じる

en: Raise Window
ja: ウィンドウを上げる

en: Raise window above other windows
ja: ウィンドウを他のウィンドウの前面に上げる

en: Lower Window
ja: ウィンドウを下げる

en: Lower window beneath other windows
ja: 他のウィンドウの下にウィンドウを下げる

en: Unmaximize active window
ja: アクティブ・ウィンドウの最大化解除

en: Minimize active window
ja: アクティブなウィンドウを最小化

en: Maximize active window
ja: アクティブなウィンドウを最大化

en: Maximize Window Horizontally
ja: 水平方向にウィンドウを最大化

en: Maximize active window horizontally
ja: アクティブなウィンドウを水平方向に最大化

en: Maximize Window Vertically
ja: 垂直方向にウィンドウを最大化

en: Maximize active window vertically
ja: アクティブなウィンドウを垂直方向に最大化

en: Window menu button binding
ja: ウィンドウメニューのボタン割り当て

en: Window menu key binding
ja: ウィンドウメニューのキー割り当て

en: Show Desktop
ja: デスクトップの表示

en: Hide all windows and focus desktop
ja: 全ウィンドウを隠してデスクトップにフォーカス

en: Toggle Window Maximized
ja: ウィンドウの最大化/解除の切り替え

en: Toggle active window maximized
ja: アクティブ・ウィンドウの最大化/解除の切り替え

en: Toggle Window Maximized Horizontally
ja: ウィンドウの水平方向最大化/解除の切り替え

en: Toggle active window maximized horizontally
ja: アクティブ・ウィンドウの水平方向最大化/解除の切り替え

en: Toggle Window Maximized Vertically
ja: ウィンドウの垂直方向最大化/解除の切り替え

en: Toggle active window maximized vertically
ja: アクティブ・ウィンドウの垂直方向最大化/解除の切り替え

en: Toggle Window Shaded
ja: ウィンドウのシェード/解除の切り替え

en: Toggle active window shaded
ja: アクティブ・ウィンドウのシェード/解除の切り替え

en: Slow Animations
ja: アニメーションのスロー再生

en: Toggle use of slow animations
ja: スロー再生アニメーション使用のオンオフ

en: Desktop Size
ja: デスクトップサイズ

en: Horizontal Virtual Size
ja: 水平仮想サイズ

en: Screen size multiplier for horizontal virtual size
ja: 水平仮想サイズ指定のための、画面サイズに対する乗数

en: Vertical Virtual Size
ja: 垂直仮想サイズ

en: Screen size multiplier for vertical virtual size
ja: 垂直仮想サイズ指定のための、画面サイズに対する乗数

en: Lighting
ja: 照明

en: Use diffuse light when screen is transformed
ja: 画面の変換時に拡散反射光を使用

en: Detect Refresh Rate
ja: リフレッシュレートの検出

en: Automatic detection of refresh rate
ja: リフレッシュレートの自動検出

en: Refresh Rate
ja: リフレッシュレート

en: The rate at which the screen is redrawn (times/second)
ja: 画面の再描画レート(回/秒)

en: Detect Outputs
ja: 出力検出

en: Automatic detection of output devices
ja: 出力デバイスの自動検出

en: Overlapping Output Handling
ja: マルチ出力で重なり部分がある場合の取扱い

en: Which one of overlapping output devices should be preferred
ja: マルチ出力で重なり部分がある場合にどちらのデバイスが選好されるべきか

en: Smart mode
ja: スマートモード

en: Prefer larger output
ja: 大きい方の出力を選好

en: Prefer smaller output
ja: 小さい方の出力を選好

en: Outputs
ja: 出力

en: List of strings describing output devices
ja: 出力デバイスを表す文字列リスト

en: Sync To VBlank
ja: 垂直ブランクに同期化

en: Only perform screen updates during vertical blanking period
ja: 垂直帰線期間にのみ画面を更新する

en: Focus Prevention Level
ja: フォーカス奪取防止レベル

en: Level of focus stealing prevention
ja: フォーカス奪取防止のレベル

en: Off
ja: オフ

en: Low
ja: 低

en: Normal
ja: 通常

en: High
ja: 高

en: Very High
ja: 非常に高

en: Focus Prevention Windows
ja: フォーカス奪取防止ウィンドウ

en: Focus prevention windows
ja: フォーカスを奪われないようにするウィンドウ

en: Unredirect Fullscreen Windows
ja: 全画面ウィンドウのリダイレクトを解除

en: Allow drawing of fullscreen windows to not be redirected to offscreen pixmaps
ja: オフスクリーン・ピクスマップにリダイレクトしない直接の全画面ウィンドウ描画を許可

en: Default Icon
ja: デフォルトのアイコン

en: Default window icon image
ja: アイコン未指定ウィンドウに適用するデフォルトのウィンドウアイコン画像

en: Force independent output painting.
ja: 各出力別に独立した描画を強制

en: Paint each output device independly, even if the output devices overlap
ja: 出力デバイス同士に重なり部分がある場合でも、それぞれを別個に描画

en: Texture Compression
ja: テクスチャ圧縮

en: If available use compression for textures converted from images
ja: 利用可能な場合は画像から変換されたテクスチャに圧縮を使用する

en: Desktop Cube
ja: デスクトップ・キューブ

en: Place windows on cube
ja: ウィンドウをキューブに配置

en: Unfold
ja: 展開

en: Unfold cube
ja: キューブを展開

en: Next Slide
ja: 次のスライド

en: Advance to next slide
ja: 次のスライドに進む

en: Prev Slide
ja: 前のスライド

en: Go back to previous slide
ja: 前のスライドに戻る

en: Generate mipmaps when possible for higher quality scaling
ja: 高品質スケーリングが可能な場合ミップマップを生成

en: Multi Output Mode
ja: マルチ出力の形式

en: Selects how the cube is displayed if multiple output devices are used.
ja: 複数の出力デバイス使用の場合におけるキューブ表示方法の選択

en: Automatic
ja: 自動調整

en: Multiple cubes
ja: 複数のキューブ

en: One big cube
ja: １つの大きなキューブ

en: Behavior
ja: 動作

en: Inside Cube
ja: キューブ内部

en: Inside cube
ja: キューブ内部

en: Acceleration
ja: 加速度

en: Fold Acceleration
ja: 展開加速度

en: Speed
ja: 速度

en: Fold Speed
ja: 展開速度

en: Timestep
ja: 描画の時間刻み

en: Fold Timestep
ja: 展開描画の時間刻み

en: Appearance
ja: 外観

en: Cube Color
ja: キューブの色

en: Color of top and bottom sides of the cube
ja: キューブの上部および下部の面のカラー

en: Cube Caps
ja: キューブのふた

en: Scale image
ja: 画像を拡大

en: Scale images to cover top face of cube
ja: キューブの上面を覆うように画像を拡大

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: List of PNG and SVG files that should be rendered on top face of cube
ja: キューブの上面に描画するPNGおよびSVGファイルのリスト

en: Adjust Image
ja: 画像の調整

en: Adjust top face image to rotation
ja: 上面画像を回転に合わせる

en: Skydome
ja: スカイドーム

en: Render skydome
ja: スカイドームの描画

en: Skydome Image
ja: スカイドーム画像

en: Image to use as texture for the skydome
ja: スカイドームのテクスチャとして使用する画像

en: Animate Skydome
ja: スカイドームをアニメーション化

en: Animate skydome when rotating cube
ja: キューブの回転時にスカイドームをアニメーション化

en: Skydome Gradient Start Color
ja: スカイドームグラデーション開始色

en: Color to use for the top color-stop of the skydome-fallback gradient
ja: スカイドームフォールバックグラデーションの上部カラーストップに使用する色

en: Skydome Gradient End Color
ja: スカイドームグラデーション終了色

en: Color to use for the bottom color-stop of the skydome-fallback gradient
ja: スカイドームフォールバックグラデーションの下部カラーストップに使用する色

en: Transparent Cube
ja: キューブの透明化

en: Opacity During Rotation
ja: 回転時の不透明度

en: Opacity of desktop window during rotation.
ja: 回転時のデスクトップ・ウィンドウの不透明度

en: Opacity When Not Rotating
ja: 非回転時の不透明度

en: Opacity of desktop window when not rotating.
ja: 非回転時のデスクトップ・ウィンドウの不透明度

en: Transparency Only on Mouse Rotate
ja: マウスによる回転時のみ透明化を使用

en: Initiates Cube transparency only if rotation is mouse driven.
ja: マウスによる回転時のみキューブの透明化を開始

en: D-Bus Control Backend
ja: D-Bus 制御バックエンド

en: Window Decoration
ja: ウィンドウの装飾

en: Window decorations
ja: ウィンドウを装飾

en: Shadow Radius
ja: 影の半径

en: Drop shadow radius
ja: 影の半径

en: Shadow Opacity
ja: 影の不透明度

en: Drop shadow opacity
ja: 影の不透明度

en: Shadow Color
ja: 影の色

en: Drop shadow color
ja: 影の色

en: Shadow Offset X
ja: 影オフセット X 座標

en: Drop shadow X offset
ja: 影のオフセット X 座標

en: Shadow Offset Y
ja: 影オフセット Y 座標

en: Drop shadow Y offset
ja: 影のオフセット Y 座標

en: Command
ja: コマンド

en: Decorator command line that is executed if no decorator is already running
ja: デコレータ未動作の場合に実行されるデコレータ起動コマンドライン

en: Allow mipmaps to be generated for decoration textures
ja: 装飾テキスチャ用ミップマップの生成を許可

en: Decoration windows
ja: 装飾適用ウィンドウ

en: Windows that should be decorated
ja: 装飾の適用対象ウィンドウ

en: Shadow windows
ja: 影を付けるウィンドウ

en: Windows that should have a shadow
ja: 影を付ける対象ウィンドウ

en: Fading Windows
ja: ウィンドウのフェード

en: Fade in windows when mapped and fade out windows when unmapped
ja: ウィンドウが開かれた時フェードイン、閉じた時フェードアウト

en: Fade Mode
ja: フェード・モード

en: Window fade mode
ja: ウィンドウのフェード形式

en: Constant speed
ja: 一定速度

en: Constant time
ja: 一定時間

en: Fade Speed
ja: フェード速度

en: Window fade speed in "Constant speed" mode
ja: 「一定速度」モードのウィンドウのフェード速度

en: Fade Time
ja: フェード時間

en: Window fade time (in ms) in "Constant time" mode
ja: 「一定時間」モードのウィンドウのフェード時間（ミリ秒）

en: Fade windows
ja: フェード・ウィンドウ

en: Windows that should be fading
ja: フェードさせる対象ウィンドウ

en: Visual Bell
ja: 視覚ベル

en: Fade effect on system beep
ja: システムビープ音時のフェード効果

en: Fullscreen Visual Bell
ja: 全画面効果による視覚ベル

en: Fullscreen fade effect on system beep
ja: システムビープ音イベント時の全画面フェード効果

en: Fade On Minimize/Open/Close
ja: 最小化/開く/閉じる 時にフェード

en: Fade effect on minimize/open/close window events
ja: 最小化/開く/閉じる イベント時のフェード効果

en: Dim Unresponsive Windows
ja: 不応答ウィンドウを薄暗くする

en: Dim windows that are not responding to window manager requests
ja: ウィンドウ・マネージャの要求に応答しないウィンドウを薄暗くする

en: Unresponsive Window Brightness
ja: 不応答ウィンドウの明度

en: Brightness (in %) of unresponsive windows
ja: 不応答ウィンドウの明度（パーセント）

en: Unresponsive Window Saturation
ja: 不応答ウィンドウの彩度

en: Saturation (in %) of unresponsive windows
ja: 不応答ウィンドウの彩度（パーセント）

en: Userspace File System
ja: ユーザ空間ファイルシステム

en: Userspace file system
ja: ユーザ空間ファイルシステム

en: Mount Point
ja: マウントポイント

en: Mount point
ja: マウントポイント

en: GLib main loop support
ja: GLib main loop サポート

en: MATE Compatibility
ja: MATE 互換性

en: Options that keep Compiz compatible to the MATE desktop environment
ja: Compiz に MATE デスクトップ環境との互換性を保たせるオプション

en: Show Main Menu
ja: メインメニューの表示

en: Show the main menu
ja: メインメニューの表示

en: Run Dialog
ja: アプリケーション実行ダイアログ

en: Show Run Application dialog
ja: "アプリケーションの実行"ダイアログの表示

en: Screenshot command line
ja: スクリーンショットのコマンドライン

en: Take a screenshot
ja: スクリーンショットを撮る

en: Window screenshot command line
ja: ウィンドウ・スクリーンショットのコマンドライン

en: Take a screenshot of a window
ja: ウィンドウのスクリーンショットを撮る

en: Run terminal command
ja: 端末起動コマンド

en: Terminal command line
ja: 端末起動コマンドライン

en: Open a terminal
ja: 端末を開く

en: Ini Flat File Backend
ja: Flat File バックエンドの開始

en: File change notification plugin
ja: ファイル変更通知プラグイン

en: Minimize Effect
ja: 最小化時の効果

en: Transform windows when they are minimized and unminimized
ja: 最小化および最小化解除時のウィンドウの拡縮

en: Minimize speed
ja: 最小化速度

en: Minimize timestep
ja: 最小化の描画時間刻み

en: Minimize Windows
ja: 最小化時効果ウィンドウ

en: Windows that should be transformed when minimized
ja: 最小化の際に縮尺させる対象ウィンドウ

en: Shade Resistance
ja: シェード抵抗

en: Shade resistance
ja: シェード抵抗

en: Move Window
ja: ウィンドウの移動

en: Move window
ja: ウィンドウの移動

en: Initiate Window Move
ja: ウィンドウの移動開始

en: Start moving window
ja: ウィンドウの移動を開始

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity level of moving windows
ja: 移動ウィンドウの不透明度

en: Constrain Y
ja: Ｙ 座標制約

en: Constrain Y coordinate to workspace area
ja: Y 座標をワークスペースエリアに制約

en: Snapoff maximized windows
ja: 最大化したウィンドウのスナップ解除

en: Snapoff and auto unmaximized maximized windows when dragging
ja: 最大化ウィンドウのドラッグ時、スナップを解除して最大化を自動解除

en: Lazy Positioning
ja: 緩慢な位置取り

en: Do not update the server-side position of windows until finished moving
ja: ウィンドウの移動完了までXサーバ側での配置位置を更新しない

en: Opacity, Brightness and Saturation
ja: 不透明度・明度・彩度

en: Opacity, Brightness and Saturation adjustments
ja: 不透明度や明度、彩度の調節

en: Opacity Increase
ja: 不透明度を上げる

en: Opacity Decrease
ja: 不透明度を下げる

en: Brightness
ja: 明度

en: Brightness Increase
ja: 明度を上げる

en: Brightness Decrease
ja: 明度を下げる

en: Saturation
ja: 彩度

en: Saturation Increase
ja: 彩度を上げる

en: Saturation Decrease
ja: 彩度を下げる

en: Step
ja: 変化刻み

en: Opacity Step
ja: 不透明度の変化刻み

en: Window specific settings
ja: ウィンドウ特定設定

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Windows that should have a different opacity by default
ja: デフォルトで他と異なる不透明度を持たせるウィンドウ

en: Window values
ja: ウィンドウの値

en: Opacity values for windows
ja: ウィンドウの不透明度

en: Brightness Step
ja: 明度の変化刻み

en: Windows that should have a different brightness by default
ja: デフォルトで他と異なる明度を持たせるウィンドウ

en: Brightness values for windows
ja: ウィンドウに適用する明度

en: Saturation Step
ja: 彩度の変化刻み

en: Windows that should have a different saturation by default
ja: デフォルトで他と異なる彩度を持たせるウィンドウ

en: Saturation values for windows
ja: ウィンドウに適用する彩度

en: Place Windows
ja: ウィンドウの配置

en: Place windows at appropriate positions when mapped
ja: ウィンドウが開かれた際の適切な位置への配置

en: Workarounds
ja: 回避策

en: Window placement workarounds
ja: モーダルダイアログ向けの配置問題回避策

en: Placement Mode
ja: 配置形式

en: Algorithm to use for window placement
ja: ウィンドウ配置に使用するアルゴリズム

en: Cascade
ja: カスケード

en: Centered
ja: 中央

en: Smart
ja: スマート

en: Maximize
ja: 最大化

en: Random
ja: ランダム

en: Selects how window placement should behave if multiple outputs are selected
ja: マルチ出力が選択されている場合の、ウィンドウ配置の振る舞いの選択

en: Use active output device
ja: アクティブ状態の出力デバイスを使用

en: Use output device with pointer
ja: ポインタが置かれている出力デバイスを使用

en: Use output device of focused window
ja: フォーカス・ウィンドウの出力デバイスを使用

en: Place across all outputs
ja: すべての出力デバイスにわたって配置

en: Force Placement Windows
ja: 強制配置ウィンドウ

en: Windows that should forcedly be placed, even if they indicate the window manager should avoid placing them.
ja: 強制的に配置させるウィンドウ。ウィンドウ・マネージャに配置の対象外とするようにウィンドウが指示している場合でも配置します。

en: Fixed Window Placement
ja: 固定ウィンドウ配置位置

en: Windows with fixed positions
ja: 固定位置に配置するウィンドウ

en: Positioned windows
ja: 固定位置ウィンドウ

en: Windows that should be positioned by default
ja: デフォルトで特定位置に配置するウィンドウ

en: X Positions
ja: X 位置

en: X position values
ja: X 位置の値

en: Y Positions
ja: Y 位置

en: Y position values
ja: Y 位置の値

en: Keep In Workarea
ja: ワークエリアに限定

en: Keep placed window in work area, even if that means that the position might differ from the specified position
ja: 結果として指定位置とは異なってしまう場合でも、ウィンドウの配置位置をワークエリア内に限定。

en: Windows with fixed viewport
ja: 固定ビューポートに配置するウィンドウ

en: Viewport positioned windows
ja: 固定ビューポート・ウィンドウ

en: Windows that should be positioned in specific viewports by default
ja: デフォルトで特定ビューポートに配置するウィンドウ

en: X Viewport Positions
ja: X ビューポート位置

en: Horizontal viewport positions
ja: 水平ビューポート位置

en: Y Viewport Positions
ja: Y ビューポート位置

en: Vertical viewport positions
ja: 垂直ビューポート位置

en: Png image loader
ja: Png 画像読み込み

en: Regex Matching
ja: 正規表現マッチング

en: Regex window matching
ja: 正規表現による対象ウィンドウのマッチング

en: Resize Window
ja: ウィンドウのサイズ変更

en: Resize window
ja: ウィンドウのサイズ変更

en: Bindings
ja: 割り当て

en: Initiate Normal Window Resize
ja: 通常形式のサイズ変更開始

en: Start resizing window normally
ja: 通常形式のウィンドウのサイズ変更を開始

en: Initiate Outline Window Resize
ja: 輪郭形式のサイズ変更開始

en: Start resizing window with outline
ja: 輪郭形式のウィンドウのサイズ変更を開始

en: Initiate Rectangle Window Resize
ja: 矩形形式のサイズ変更開始

en: Start resizing window with rectangle
ja: 矩形形式のウィンドウのサイズ変更を開始

en: Initiate Stretch Window Resize
ja: 伸縮形式のサイズ変更を開始

en: Start resizing window by stretching it
ja: 伸縮形式のウィンドウのサイズ変更を開始

en: Initiate Window Resize
ja: ウィンドウのサイズ変更開始

en: Start resizing window
ja: ウィンドウのサイズ変更を開始

en: Default Resize Mode
ja: デフォルトのサイズ変更形式

en: Default mode used for window resizing
ja: ウィンドウのサイズ変更に使用するデフォルトの描画形式

en: Outline
ja: 輪郭

en: Rectangle
ja: 矩形

en: Stretch
ja: 伸縮

en: Border Color
ja: 境界線の色

en: Border color used for outline and rectangle resize modes
ja: 輪郭や矩形のサイズ変更描画形式で使用する境界線の色

en: Fill Color
ja: 塗り色

en: Fill color used for rectangle resize mode
ja: 矩形のサイズ変更描画形式に使用する塗り色

en: Normal Resize Windows
ja: 通常サイズ変更ウィンドウ

en: Windows that normal resize should be used for
ja: サイズ変更描画に通常形式を使用するウィンドウ

en: Outline Resize Windows
ja: 輪郭サイズ変更ウィンドウ

en: Windows that outline resize should be used for
ja: サイズ変更描画に輪郭形式を使用するウィンドウ

en: Rectangle Resize Windows
ja: 矩形サイズ変更ウィンドウ

en: Windows that rectangle resize should be used for
ja: サイズ変更描画に矩形形式を使用するウィンドウ

en: Stretch Resize Windows
ja: 伸縮サイズ変更ウィンドウ

en: Windows that stretch resize should be used for
ja: サイズ変更描画に伸縮形式を使用するウィンドウ

en: Rotate Cube
ja: キューブの回転

en: Rotate desktop cube
ja: デスクトップ・キューブの回転

en: Edge Flip Pointer
ja: エッジへのポインタ移動でフリップ

en: Flip to next viewport when moving pointer to screen edge
ja: ポインタを画面端に移動した際に、次のビューポートにフリップ

en: Edge Flip Move
ja: エッジへの移動でフリップ

en: Flip to next viewport when moving window to screen edge
ja: ウィンドウを画面端に移動した際に、次のビューポートにフリップ

en: Edge Flip DnD
ja: エッジへのドラッグ＆ドロップでフリップ

en: Flip to next viewport when dragging object to screen edge
ja: オブジェクトを画面端にドラッグした際に、次のビューポートにフリップ

en: Flip Time
ja: フリップ開始時間

en: Timeout before flipping viewport
ja: ビューポートのフリップ移動を開始する前のタイムアウト

en: Raise on rotate
ja: 回転時に前面に上げる

en: Raise window when rotating
ja: 回転時にウィンドウを上げる

en: Rotate cube
ja: キューブの回転

en: Start Rotation
ja: 回転の開始

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

en: Rotate right
ja: 右に回転

en: Rotate Left with Window
ja: 左に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate left and bring active window along
ja: 左に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate Right with Window
ja: 右に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate right and bring active window along
ja: 右に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To
ja: 指定先に回転

en: Rotate to viewport
ja: ビューポートに回転

en: Rotate window
ja: 指定先にウィンドウと一緒に回転

en: Rotate with window
ja: ウィンドウと一緒に回転

en: Rotate Flip Left
ja: 左にフリップ回転

en: Flip to left viewport and warp pointer
ja: 左ビューポートにフリップして、ポインタをワープ

en: Rotate Flip Right
ja: 右にフリップ回転

en: Flip to right viewport and warp pointer
ja: 右ビューポートにフリップして、ポインタをワープ

en: Rotate to cube face
ja: 特定キューブ面に回転

en: Rotate To Face 1
ja: 面 1 に回転

en: Rotate to face 1
ja: 面 1 に回転

en: Rotate To Face 2
ja: 面 2 に回転

en: Rotate to face 2
ja: 面 2 に回転

en: Rotate To Face 3
ja: 面 3 に回転

en: Rotate to face 3
ja: 面 3 に回転

en: Rotate To Face 4
ja: 面 4 に回転

en: Rotate to face 4
ja: 面 4 に回転

en: Rotate To Face 5
ja: 面 5 に回転

en: Rotate to face 5
ja: 面 5 に回転

en: Rotate To Face 6
ja: 面 6 に回転

en: Rotate to face 6
ja: 面 6 に回転

en: Rotate To Face 7
ja: 面 7 に回転

en: Rotate to face 7
ja: 面 7 に回転

en: Rotate To Face 8
ja: 面 8 に回転

en: Rotate to face 8
ja: 面 8 に回転

en: Rotate To Face 9
ja: 面 9 に回転

en: Rotate to face 9
ja: 面 9 に回転

en: Rotate To Face 10
ja: 面 10 に回転

en: Rotate to face 10
ja: 面 10 に回転

en: Rotate To Face 11
ja: 面 11 に回転

en: Rotate to face 11
ja: 面 11 に回転

en: Rotate To Face 12
ja: 面 12 に回転

en: Rotate to face 12
ja: 面 12 に回転

en: Rotate to cube face with window
ja: ウィンドウと一緒に特定キューブ面に回転

en: Rotate To Face 1 with Window
ja: 面 1 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 1 and bring active window along
ja: 面 1 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 2 with Window
ja: 面 2 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 2 and bring active window along
ja: 面 2 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 3 with Window
ja: 面 3 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 3 and bring active window along
ja: 面 3 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 4 with Window
ja: 面 4 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 4 and bring active window along
ja: 面 4 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 5 with Window
ja: 面 5 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 5 and bring active window along
ja: 面 5 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 6 with Window
ja: 面 6 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 6 and bring active window along
ja: 面 6 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 7 with Window
ja: 面 7 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 7 and bring active window along
ja: 面 7 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 8 with Window
ja: 面 8 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 8 and bring active window along
ja: 面 8 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 9 with Window
ja: 面 9 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 9 and bring active window along
ja: 面 9 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 10 with Window
ja: 面 10 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 10 and bring active window along
ja: 面 10 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 11 with Window
ja: 面 11 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 11 and bring active window along
ja: 面 11 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Rotate To Face 12 with Window
ja: 面 12 に回転（ウィンドウと一緒に）

en: Rotate to face 12 and bring active window along
ja: 面 12 に回転（アクティブなウィンドウと一緒に）

en: Pointer Invert Y
ja: ポインタ操作の Y 反転

en: Invert Y axis for pointer movement
ja: ポインタ移動の Y 軸を反転

en: Pointer Sensitivity
ja: ポインタ感度

en: Sensitivity of pointer movement
ja: ポインタの移動感度

en: Rotation Acceleration
ja: 回転の加速度

en: Snap To Top Face
ja: キューブ上面にスナップ

en: Snap Cube Rotation to Top Face
ja: キューブ回転をキューブ上面にスナップ

en: Snap To Bottom Face
ja: キューブ下面にスナップ

en: Snap Cube Rotation to Bottom Face
ja: キューブ回転をキューブ下面にスナップ

en: Rotation Speed
ja: 回転速度

en: Rotation Timestep
ja: 回転の時間刻み

en: Zoom
ja: ズーム

en: Rotation Zoom
ja: 回転時のズーム距離

en: Scale
ja: スケール

en: Scale windows
ja: ウィンドウのスケール

en: Key Bindings Toggle Scale Mode
ja: キーによるスケール・モードのオンオフ

en: Key bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
ja: キーを離すとスケール・モードが無効になる基本動作を、キーを押すたびにオンオフが切り替わる動作に代える。

en: Button Bindings Toggle Scale Mode
ja: ボタンによるスケール・モードのオンオフ

en: Button bindings toggle scale mode instead of enabling it when pressed and disabling it when released.
ja: ボタンを離すとスケール・モードが無効になる基本動作を、ボタンを押すたびにオンオフが切り替わる動作に代える

en: Initiate Window Picker
ja: ウィンドウピッカー起動

en: Layout and start transforming windows
ja: ウィンドウを配列して変換を開始

en: Initiate Window Picker For All Windows
ja: すべてのウィンドウ対象のウィンドウピッカー起動

en: Layout and start transforming all windows
ja: すべてのウィンドウを配列して変換を開始

en: Initiate Window Picker For Window Group
ja: ウィンドウグループ対象のウィンドウピッカー起動

en: Layout and start transforming window group
ja: ウィンドウグループを配列して変換を開始

en: Initiate Window Picker For Windows on Current Output
ja: 現在の出力上ウィンドウ対象のウィンドウピッカー起動

en: Layout and start transforming windows on current output
ja: 現在の出力デバイス上のウィンドウを配列して変換を開始

en: Click Desktop to Show Desktop
ja: デスクトップのクリックでデスクトップの表示

en: Enter Show Desktop mode when Desktop is clicked during Scale
ja: スケール中にデスクトップがクリックされたとき"デスクトップの表示"モードに入る

en: Spacing
ja: 間隔

en: Space between windows
ja: ウィンドウ間の間隔の大きさ

en: Scale speed
ja: スケール速度

en: Scale timestep
ja: スケール位置算出の時間刻み

en: Darken Background
ja: 背景を暗くする

en: Darken background when scaling windows
ja: ウィンドウのスケール時に背景を暗くする

en: Amount of opacity in percent
ja: 不透明度(%)

en: Overlay Icon
ja: 重ね表示アイコン

en: Overlay an icon on windows once they are scaled
ja: ウィンドウ調整後にアイコンを重ね表示

en: None
ja: なし

en: Emblem
ja: エンブレム

en: Big
ja: 大きい

en: Scale Windows
ja: スケール・ウィンドウ

en: Windows that should be scaled in scale mode
ja: スケールモードでスケールされる対象ウィンドウ

en: Hover Time
ja: ホバー時間

en: Time (in ms) before scale mode is terminated when hovering over a window
ja: ウィンドウ上でのホバー時に、スケールモードを終了するまでの時間(ミリ秒)

en: Selects where windows are scaled if multiple output devices are used.
ja: 複数の出力デバイスを使用している場合に、ウィンドウをどこにスケールするかの選択

en: On current output device
ja: 現在の出力デバイス上に

en: On all output devices
ja: すべての出力デバイス上に

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Screenshot plugin
ja: スクリーンショット・プラグイン

en: Initiate rectangle screenshot
ja: 矩形選択スクリーンショットを開始

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Launch Application
ja: 起動アプリケーション

en: Automatically open screenshot in this application
ja: スクリーンショット画像をこのアプリケーションで自動的に開く

en: Svg image loader
ja: Svg 画像読み込み

en: Application Switcher
ja: アプリケーション・スイッチャー

en: Next window
ja: 次のウィンドウ

en: Popup switcher if not visible and select next window
ja: スイッチャーが非表示の場合ポップアップして、次のウィンドウを選択

en: Prev window
ja: 前のウィンドウ

en: Popup switcher if not visible and select previous window
ja: スイッチャーが非表示の場合ポップアップして、前のウィンドウを選択

en: Next window (All windows)
ja: 次のウィンドウ（全ウィンドウから）

en: Popup switcher if not visible and select next window out of all windows
ja: スイッチャーが非表示の場合ポップアップして、すべてのウィンドウから次のウィンドウを選択

en: Prev window (All windows)
ja: 前のウィンドウ（全ウィンドウから）

en: Popup switcher if not visible and select previous window out of all windows
ja: スイッチャーが非表示の場合ポップアップして、すべてのウィンドウから前のウィンドウを選択

en: Next window (No popup)
ja: 次のウィンドウ（ポップアップなし）

en: Select next window without showing the popup window.
ja: ポップアップウィンドウ表示なしで次のウィンドウを選択

en: Prev window (No popup)
ja: 前のウィンドウ（ポップアップなし）

en: Select previous window without showing the popup window.
ja: ポップアップウィンドウ表示なしで前のウィンドウを選択

en: Next Panel
ja: 次のパネル

en: Select next panel type window.
ja: 次のパネルタイプのウィンドウを選択

en: Prev Panel
ja: 前のパネル

en: Select previous panel type window.
ja: 前のパネルタイプのウィンドウを選択

en: Switcher speed
ja: スイッチャー速度

en: Switcher timestep
ja: スイッチャー描画の時間刻み

en: Switcher windows
ja: スイッチャー・ウィンドウ

en: Windows that should be shown in switcher
ja: スイッチャーに表示する対象ウィンドウ

en: Amount of saturation in percent
ja: 鮮やかさの量(%)

en: Amount of brightness in percent
ja: 明るさの量(%)

en: Bring To Front
ja: 手前に提示

en: Bring selected window to front
ja: 選択ウィンドウを手前に提示

en: Distance desktop should be zoom out while switching windows
ja: ウィンドウのスイッチ中にデスクトップがズームアウトされる距離

en: Icon
ja: アイコン

en: Show icon next to thumbnail
ja: サムネイルの隣にアイコンを表示

en: Minimized
ja: 最小化

en: Show minimized windows
ja: 最小化されているウィンドウも表示

en: Auto Rotate
ja: 自動回転

en: Rotate to the selected window while switching
ja: スイッチ中に選択ウィンドウへ回転

en: Water Effect
ja: 水効果

en: Adds water effects to different desktop actions
ja: 異なるデスクトップアクションに水効果を追加

en: Enable pointer water effects
ja: ポインタの水効果を有効にする

en: Toggle rain
ja: 雨の切り替え

en: Toggle rain effect
ja: 雨効果の切り替え

en: Toggle wiper
ja: ワイパーの切り替え

en: Toggle wiper effect
ja: ワイパー効果の切り替え

en: Offset Scale
ja: オフセットスケール

en: Water offset scale
ja: 水オフセットスケール

en: Rain Delay
ja: 雨の待ち時間

en: Delay (in ms) between each rain-drop
ja: 各水滴間の遅延時間（ミリ秒）

en: Title wave
ja: タイトルの波

en: Wave effect from window title
ja: ウィンドウタイトルからウェーブ効果

en: Point
ja: 点

en: Add point
ja: 点を追加

en: Line
ja: 線

en: Add line
ja: 線を追加

en: Wobbly Windows
ja: 揺れるウィンドウ

en: Use spring model for wobbly window effect
ja: 揺れるウィンドウ効果用にバネモデルを使用

en: Snap windows
ja: ウィンドウをスナップ

en: Toggle window snapping
ja: ウィンドウ・スナップの切り替え

en: Snap Inverted
ja: スナップの反転

en: Inverted window snapping
ja: ウィンドウ・スナップの反転

en: Shiver
ja: 震動

en: Make window shiver
ja: ウィンドウを震動させる

en: Friction
ja: 摩擦

en: Spring Friction
ja: バネ摩擦

en: Spring K
ja: バネ定数

en: Spring Konstant
ja: バネ定数

en: Grid Resolution
ja: グリッド解像度

en: Vertex Grid Resolution
ja: 頂点グリッド解像度

en: Minimum Grid Size
ja: 最小グリッドサイズ

en: Minimum Vertex Grid Size
ja: 最小頂点グリッドサイズ

en: Map Effect
ja: 開いた時の効果

en: Map Window Effect
ja: ウィンドウが開かれた時の効果

en: Focus Effect
ja: フォーカス時の効果

en: Focus Window Effect
ja: ウィンドウがフォーカスされた時の効果

en: Map Windows
ja: 開く時効果ウィンドウ

en: Windows that should wobble when mapped
ja: 開いた時に揺らす対象ウィンドウ

en: Focus Windows
ja: フォーカス時効果ウィンドウ

en: Windows that should wobble when focused
ja: フォーカス時に揺ゆらす対象ウィンドウ

en: Grab Windows
ja: つかみ時効果ウィンドウ

en: Windows that should wobble when grabbed
ja: つかまれた時に揺らす対象ウィンドウ

en: Move Windows
ja: 移動時効果ウィンドウ

en: Windows that should wobble when moved
ja: 移動時に揺らす対象ウィンドウ

en: Maximize Effect
ja: 最大化時の効果

en: Wobble effect when maximizing and unmaximizing windows
ja: ウィンドウの最大化および最大化解除時に揺れる効果

en: Zoom Desktop
ja: デスクトップのズーム

en: Zoom and pan desktop cube
ja: デスクトップ・キューブのズームとズーム域移動

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Pan
ja: ズーム域の移動

en: Zoom pan
ja: ズーム域の移動

en: Zoom Speed
ja: ズーム速度

en: Zoom Timestep
ja: ズーム描画時間刻み

en: Zoom factor
ja: ズーム係数

en: Filter Linear
ja: 線形フィルタ

en: Use linear filter when zoomed in
ja: ズームイン時に線形フィルタを使用
