console-data - en to pt translation catalogue (57 entries)

note: Type: select Choices
en: American English
pt: Inglês Americano

note: Type: select Choices
en: Belarusian
pt: Bielorusso

note: Type: select Choices
en: Belgian
pt: Belga

note: Type: select Choices
en: Brazilian (ABNT2 layout)
pt: Português Brasileiro (layout ABNT2)

note: Type: select Choices
en: Brazilian (EUA layout)
pt: Português Brasileiro (layout Americano)

note: Type: select Choices
en: British English
pt: Inglês Britânico

note: Type: select Choices
en: Bulgarian
pt: Búlgaro

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
pt: Canadiano (Multilíngua)

note: Type: select Choices
en: Croatian
pt: Croata

note: Type: select Choices
en: Czech
pt: Checo

note: Type: select Choices
en: Danish
pt: Dinamarquês

note: Type: select Choices
en: Dutch
pt: Holandês

note: Type: select Choices
en: Estonian
pt: Estoniano

note: Type: select Choices
en: Finnish
pt: Finlandês

note: Type: select Choices
en: French
pt: Francês (com Euro)

note: Type: select Choices
en: German
pt: Alemão (sem deadkeys)

note: Type: select Choices
en: Greek
pt: Grego

note: Type: select Choices
en: Hebrew
pt: Hebraico

note: Type: select Choices
en: Hungarian
pt: Húngaro

note: Type: select Choices
en: Icelandic
pt: Islandês

note: Type: select Choices
en: Italian
pt: Italiano

note: Type: select Choices
en: Japanese
pt: Japonês (106 teclas)

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
pt: quirguiz

note: Type: select Choices
en: Latin American
pt: Latino Americano

note: Type: select Choices
en: Latvian
pt: Letão

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
pt: Lituano

note: Type: select Choices
en: Macedonian
pt: Macedónio

note: Type: select Choices
en: Norwegian
pt: Norueguês

note: Type: select Choices
en: Polish
pt: Polaco

note: Type: select Choices
en: Portuguese
pt: Português

note: Type: select Choices
en: Romanian
pt: Romeno

note: Type: select Choices
en: Russian
pt: Russo

note: Type: select Choices
en: Serbian
pt: Sérvio

note: Type: select Choices
en: Slovakian
pt: Eslovaco

note: Type: select Choices
en: Slovene
pt: Eslovénio

note: Type: select Choices
en: Spanish
pt: Espanhol

note: Type: select Choices
en: Swedish
pt: Sueco

note: Type: select Choices
en: Swiss French
pt: Francês Suíço

note: Type: select Choices
en: Swiss German
pt: Alemão Suíço

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
pt: Turco (layout F)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
pt: Turco (layout Q)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
pt: Ucraniano

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
pt: Mapa de teclado a utilizar:

note: Type: select Choices
en: Canadian French
pt: Francês Canadá

note: Type: select Choices
en: Thai
pt: Tailandês

note: Type: select Choices
en: American English (82 keys)
pt: Inglês Americano (Mac; 82 teclas)

note: Type: select Choices
en: American English (extended kbd)
pt: Inglês Americano (Mac; tecl. extendido)

note: Type: select Choices
en: French (alternate)
pt: Francês (Mac; alternativo)

note: Type: select Choices
en: French (extended kbd)
pt: Francês (Mac; tecl. extendido)

note: Type: select Choices
en: German (extended kbd)
pt: Alemão (Mac; tecl. extendido)

note: Type: select Choices
en: Japanese (type 4)
pt: sunt4-ja

note: Type: select Choices
en: Japanese (type 5)
pt: sunt5-ja

note: Type: select Choices
en: Norwegian (type 4)
pt: sunt4-no-latin1

note: Type: select Choices
en: Norwegian (type 5)
pt: sunt5-no

note: Type: select Choices
en: Spanish (type 4)
pt: Espanhol (tipo 4)

note: Type: select Choices
en: Spanish (type 5)
pt: Espanhol (tipo 5)

note: Type: select Description
en: Keymap to use for a USB keyboard:
pt: Mapa de teclado para um teclado USB:
