Corebird - en to fr translation catalogue (174 entries)

en: Twitter Client
fr: Client Twitter

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
fr: Corebird est un client Twitter natif en GTK+ proposant les fonctions vitales telles que les messages directs (dm), les notifications, les vues en conversations.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
fr: Les fonctions additionnelles incluent le visionnage en local des vidéos, les insertions multiples d'images, les listes, les filtres, les comptes multiples, etc.

en: Generic timeline view when using Corebird
fr: Vue générique de la timeline avec Corebird

en: Typical Twitter profile
fr: Profil Twitter typique

en: Account settings can be configured
fr: Les réglages de comptes peuvent être configurés

en: Use Twitter from within a normal desktop application
fr: Utiliser Twitter depuis une application de bureau classique

note: TRANSLATORS: This is the start of a "Replying to" line in a tweet
en: Replying to
fr: En réponse à

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet. Example: "Replying to Foo and Bar" where * "and Bar" comes from this string.
en: and
fr: et

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet
en: and %d others
fr: et %d autres

en: Direct Conversation
fr: Conversation directe

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
fr[0]: %d nouveau message de %s
fr[1]: %d nouveaux messages de %s

en: New direct message from %s
fr: Nouveau message privé de %s

en: Direct Messages
fr: Messages privés

en: Could not load tweets
fr: Impossible de charger les tweets

en: Favorites
fr: Favoris

en: Add new Filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Filters
fr: Filtres

en: %s retweeted %s
fr: %s a retweeté %s

en: %s tweeted
fr: %s a tweeté

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
fr[0]: %d nouveau tweet !
fr[1]: %d nouveaux tweets !

en: Home
fr: Accueil

en: List
fr: Liste

en: Lists
fr: Listes

en: Show configured accounts
fr: Afficher les comptes configurés

en: Compose Tweet
fr: Écrire un nouveau Tweet

en: Add new Account
fr: Ajouter un nouveau compte

en: %s mentioned %s
fr: %s a mentionné %s

en: Protected profile
fr: Profil protégé

en: Tweet to @%s
fr: Tweet à @%s

en: Search
fr: Rechercher

en: Could not show tweet
fr: Impossibe d'afficher le tweet

en: Open in Browser
fr: Ouvrir dans un navigateur

en: Tweet Details
fr: Détails du tweet

en: (%d unread) | (%d unread)
fr[0]: (%d non lu)
fr[1]: (%d non lus)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Block %s
fr: Bloquer %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
fr: Ce tweet contient des images identifiées comme inappropriées

en: Show anyway
fr: Montrer quand même

en: Now
fr: Maintenant

en: Don’t have a Twitter account yet?
fr: Pas encore de compte Twitter ?

en: Create one
fr: Créer un compte

en: Unauthorized. Most of the time, this means that there’s something wrong with the Twitter servers and you should try again later
fr: Non autorisé. La plupart du temps, cela veut dire qu'il y a un problème avec les serveurs Twitter et que vous devriez réessayer plus tard.

en: Could not open %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

en: Wrong PIN
fr: PIN erroné

en: Account already in use
fr: Compte déjà en utilisation

en: No users found
fr: Aucun utilisateur trouvé

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Open
fr: Ouvrir

en: Cancel
fr: Annuler

en: Follow
fr: Suivre

en: Unfollow
fr: Se désabonner

en: Copy URL
fr: Copier l'URL

en: Save as…
fr: Enregistrer sous…

en: Save Video
fr: Enregistrer la vidéo

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: Save
fr: Enregistrer

en: Loading…
fr: Chargement…

en: No entries found
fr: Aucune entrée trouvée

en: Retry
fr: Réessayer

en: Select Banner Image
fr: Sélectionner une image de bannière

en: Image does not meet minimum size requirements:
fr: L'image ne répond pas aux caractéristiques minimales de taille :

en: Minimum width: %d pixel | Minimum width: %d pixels
fr[0]: Largeur minimale : %d pixel
fr[1]: Largeur minimale : %d pixels

en: Minimum height: %d pixel | Minimum height: %d pixels
fr[0]: Hauteur minimale : %d pixel
fr[1]: Hauteur minimale : %d pixels

en: Pick
fr: Sélectionner

en: Quote tweet
fr: Citer le tweet

en: Back
fr: Retour

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
fr: L'image sélectionnée est trop grosse. La taille maximale autorisée par image est %'d MB

en: Only one GIF file per tweet is allowed.
fr: Seulement un GIF par tweet est autorisé.

en: Modify Filter
fr: Modifier les filtres

en: Matches
fr: Correspond

en: Doesn’t match
fr: Ne correspond pas

en: Modify Snippet
fr: Modifier le Snippet

en: Snippet can’t be empty
fr: Le fragment de code ne peut pas être vide

en: Replacement can’t be empty
fr: Le texte de remplacement ne peut pas être vide

en: Snippet may not contain whitespace
fr: Un snippet en peut contenir d'espace vide

en: Snippet already exists
fr: Le snippet existe déjà

en: Add to or Remove User From List
fr: Ajouter ou supprimer des utilisateurs de la liste

en: You have no lists.
fr: Vous n'avez aucune liste.

en: About Corebird
fr: À propos de Corebird

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: To authenticate Corebird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
fr: Pour autoriser Corebird, vous devez récupérer un code PIN de twitter.com, pour le compte que vous souhaitez ajouter

en: Request PIN
fr: Demander le PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
fr: Entrez le code PIN de twitter.com ci-dessous :

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

en: Name
fr: Nom

en: Website
fr: Site web

en: Autostart
fr: Démarrage automatique

en: Do you really want to delete this account?
fr: Voulez-vous réellement supprimer ce compte ?

en: Send
fr: Envoyer

en: Add Image
fr: Ajouter une image

en: Show favorite images
fr: Montrer les images favorites

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Subscribers:
fr: Abonnés :

en: Members:
fr: Membres :

en: Creator:
fr: Créateur :

en: Created at:
fr: Créé à :

en: Edit
fr: Éditer

en: Mode:
fr: Mode :

en: Private
fr: Privé

en: Settings
fr: Préférences

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: About
fr: À propos

en: Quit
fr: Quitter

en: Add New Filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: Add New Snippet
fr: Ajouter un nouveau snippet

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Replacement
fr: Substitution

en: Create New List
fr: Créer une nouvelle liste

en: Name:
fr: Nom :

en: Create
fr: Créer

en: Write Direct Message
fr: Écrire un message direct

en: Add to/Remove from List
fr: Ajouter/Retirer de la Liste

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Muted
fr: Muet

en: Retweets disabled
fr: Retweets désactivés

en: Follows you
fr: Vous suit

en: Followers
fr: Abonnés

en: Following
fr: Abonnements

en: Show inline media
fr: Afficher les médias sur une ligne

en: Always show
fr: Toujours afficher

en: Always hide
fr: Toujours cacher

en: Hide in timeline
fr: Cacher dans la timeline

en: Auto scroll on new tweets
fr: Défilement automatique des nouveaux tweets

en: Double-click activation
fr: Activation par double clic

en: On New Tweets
fr: Lors de nouveaux tweets

en: On New Mentions
fr: Lors de nouvelles mentions

en: On New Messages
fr: Lors de nouveaux messages

en: Never
fr: Jamais

en: Every
fr: à chaque fois

en: Stack 5
fr: tous les 5

en: Stack 10
fr: tous les 10

en: Stack 25
fr: tous les 25

en: Stack 50
fr: tous les 50

en: Round avatars
fr: Avatars ronds

en: Remove trailing hashtags
fr: Supprimer les hashtags superflus

en: Remove media links
fr: Supprimer les liens vers les média

en: Hide inappropriate content
fr: Cacher le contenu inapproprié

en: No snippets configured.
fr: Pas de snippets configurés.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
fr: Vous pouvez activer des snippets en écrivant le mot-clé puis tabulation.

[ctx: shortcuts window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
fr: Écrire un nouveau tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
fr: Paramètres du compte

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
fr: Afficher le compte Popover

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
fr: Afficher les paramètres de l'application

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
fr: (Dés)Activer la barre supérieure

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
fr: Retour

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
fr: Avancer

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
fr: Aller à la énième page

[ctx: shortcuts window]
en: Retweet
fr: Retweeter

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
fr: Ajouter aux favoris

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
fr: Répondre

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
fr: Citer

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
fr: Montrer les détails

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Start new conversation
fr: Démarrer une nouvelle conversation

en: With:
fr: Avec :

en: Go
fr: Exécuter

en: Quote
fr: Citer

en: Retweet tweet
fr: Retweeter

en: Favorite tweet
fr: Ajouter aux favoris

en: Reply to tweet
fr: Répondre au tweet

en: More
fr: Plus

en: Favorite
fr: Favori

en: Reply
fr: Répondre

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Show settings of this account
fr: Afficher les paramètres de ce compte

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Go to profile
fr: Se rendre sur le profil

en: Created
fr: Créé

en: Subscribed to
fr: S'inscrire
