Corebird - en to id_ID translation catalogue (174 entries)

en: Twitter Client
id_ID: Twitter Klien

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
id_ID: Corebird adalah GTK+ twitter klien native yang menyediakan fitur penting seperti Pesan Langsung (DMS), tweet pemberitahuan, pemandangan percakapan.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
id_ID: Fitur tambahan termasuk melihat video lokal, beberapa gambar di baris, Daftar, Penyaring, beberapa akun, dll

en: Generic timeline view when using Corebird
id_ID: Tampilan timeline generik ketika menggunakan Corebird

en: Typical Twitter profile
id_ID: Khas Profil Twitter

en: Account settings can be configured
id_ID: Setelan akun dapat dikonfigurasi

en: Use Twitter from within a normal desktop application
id_ID: Gunakan Twitter dari aplikasi desktop normal

note: TRANSLATORS: This is the start of a "Replying to" line in a tweet
en: Replying to
id_ID: Membalas ke

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet. Example: "Replying to Foo and Bar" where * "and Bar" comes from this string.
en: and
id_ID: dan

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet
en: and %d others
id_ID: dan 1%d lainnya

en: Direct Conversation
id_ID: Percakapan Langsung

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
id_ID[0]: %d Pesan baru dari %s

en: New direct message from %s
id_ID: Pesan baru langsung dari %s

en: Direct Messages
id_ID: Pesan Langsung

en: Could not load tweets
id_ID: Tidak bisa menampilkan tweet

en: Favorites
id_ID: Kesukaan

en: Add new Filter
id_ID: Tambah Penyaringan baru

en: Filters
id_ID: Penyaringan

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
id_ID[0]: %d Tweets! baru

en: Home
id_ID: Halaman depan

en: List
id_ID: Daftar

en: Lists
id_ID: Daftar

en: Show configured accounts
id_ID: Tampilakn pengaturan akun

en: Compose Tweet
id_ID: Menulis tweet

en: Add new Account
id_ID: Tambah Akun baru

en: Mentions
id_ID: Menyebutkan

en: Protected profile
id_ID: Profil dilindungi

en: Tweet to @%s
id_ID: Tweet untuk @%s

en: Search
id_ID: Pencarian

en: Could not show tweet
id_ID: Tidak bisa menampilkan tweet

en: Open in Browser
id_ID: Buka di Peladen

en: Source
id_ID: Sumber

en: Tweet Details
id_ID: Tweet Detil

en: (%d unread) | (%d unread)
id_ID[0]: (%d belum dibaca)

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Block %s
id_ID: Blok %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
id_ID: Tweet ini berisi gambar yang ditandai sebagai tidak sesuai

en: Show anyway
id_ID: Tampilkan apa saja

en: Now
id_ID: Sekarang

en: %dh
id_ID: %dj

en: Don’t have a Twitter account yet?
id_ID: Belum mempunyai akun Twitter?

en: Create one
id_ID: Buat satu

en: Unauthorized. Most of the time, this means that there’s something wrong with the Twitter servers and you should try again later
id_ID: Tidak sah, ini berarti ada yang tidak beres dengan server Twitter dan Anda harus mencoba lagi nanti

en: Could not open %s
id_ID: Tidak bisa membuka %s

en: Wrong PIN
id_ID: Salah PIN

en: Account already in use
id_ID: Akun sudah digunakan

en: No users found
id_ID: User tidak ditemukan

en: Select Image
id_ID: Pilih Gambar

en: Open
id_ID: Buka

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Follow
id_ID: Mengikuti

en: Unfollow
id_ID: Batal mengikuti

en: Copy URL
id_ID: Salin URL

en: Save as…
id_ID: Simpan sebagai...

en: Save Video
id_ID: SImpan Vidio

en: Save Image
id_ID: SImpan Gambar

en: Save
id_ID: Simpan

en: Loading…
id_ID: Sedang memuatkan...

en: No entries found
id_ID: Entri tidak ditemukan

en: Retry
id_ID: Coba lagi

en: Select Banner Image
id_ID: Pilih Gambar Spanduk

en: Image does not meet minimum size requirements:
id_ID: Gambar tidak memenuhi persyaratan ukuran minimum:

en: Minimum width: %d pixel | Minimum width: %d pixels
id_ID[0]: Lebar minimum: %d piksel

en: Minimum height: %d pixel | Minimum height: %d pixels
id_ID[0]: Tinggi minimum: %d piksel

en: Pick
id_ID: Memilih

en: Quote tweet
id_ID: Kutip tweet

en: Back
id_ID: Kembali

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
id_ID: Gambar yang dipilih terlalu besar. Ukuran berkas maksimum per gambar adalah%'d'd MB

en: Only one GIF file per tweet is allowed.
id_ID: Hanya satu file GIF per tweet yang diizinkan.

en: Modify Filter
id_ID: Ubah Penyaringan

en: Matches
id_ID: Cocok

en: Doesn’t match
id_ID: Tidak cocok

en: Modify Snippet
id_ID: Ubah Cuplikan

en: Snippet can’t be empty
id_ID: Cuplikan tidak boleh kosong

en: Replacement can’t be empty
id_ID: Penggantian tidak boleh kosong

en: Snippet may not contain whitespace
id_ID: Cuplikan mungkin tidak mengandung spasi

en: Snippet already exists
id_ID: Cuplikan sudah ada

en: Hey, check out this new #Corebird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
id_ID: Hai, coba lihat versi baru dari #Corebird! \ (•◡•) / #keren #yangbaruselalulebihbaik

en: Add to or Remove User From List
id_ID: Tambah ke atau Hapus Pengguna Dari Daftar

en: You have no lists.
id_ID: Anda tidak memiliki daftar.

en: About Corebird
id_ID: Tentang Corebird

en: New Account
id_ID: Akun Baru

en: To authenticate Corebird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
id_ID: Untuk mengotentikasi Corebird, Anda memerlukan PIN dari twitter.com dengan akun yang ingin Anda tambahkan

en: Request PIN
id_ID: Permintaan PIN:

en: Enter PIN from twitter.com below:
id_ID: Masukkan PIN dari twitter.com dibawah ini:

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Account Settings
id_ID: Pengaturan Akun

en: Name
id_ID: Nama

en: Website
id_ID: Situs

en: Autostart
id_ID: Mulai Otomatis

en: Do you really want to delete this account?
id_ID: Anda yakin akan menghapus akun ini?

en: Send
id_ID: Kirim

en: Add Image
id_ID: Tambah Gambar

en: Show favorite images
id_ID: Tampilkan gambar favorit

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Subscribe
id_ID: Langganan

en: Unsubscribe
id_ID: Berhenti langganan

en: Subscribers:
id_ID: Pelanggan:

en: Members:
id_ID: Anggota:

en: Creator:
id_ID: Pembuat:

en: Created at:
id_ID: Dibuat di:

en: Edit
id_ID: Ubah

en: Private
id_ID: Rahasia

en: Public
id_ID: Umum

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Shortcuts
id_ID: Pintasan

en: About
id_ID: Tentang

en: Quit
id_ID: Berhenti

en: Add New Filter
id_ID: Tambah Penyaringan Baru

en: Add New Snippet
id_ID: Tambah Potongan Baru

en: Keyword
id_ID: Kata Kunci

en: Replacement
id_ID: Penggantian

en: Create New List
id_ID: Buat Daftar Baru

en: Name:
id_ID: Nama:

en: Create
id_ID: Membuat

en: Write Direct Message
id_ID: Tulis Pesan Langsung

en: Add to/Remove from List
id_ID: Tambah ke/Hapus dari daftar

en: Blocked
id_ID: Diblokir

en: Muted
id_ID: Meredam

en: Retweets disabled
id_ID: Retweets dinonaktifkan

en: Follows you
id_ID: Mengikuti anda

en: Followers
id_ID: Pengikut

en: Following
id_ID: Mengikuti

en: Show inline media
id_ID: Tampilkan media dalam baris

en: Always show
id_ID: Selalu muncul

en: Always hide
id_ID: Selalu sembunyi

en: Hide in timeline
id_ID: Sembunyi di beranda

en: Auto scroll on new tweets
id_ID: Auto scroll pada tweet baru

en: Double-click activation
id_ID: Aktivasi klik-ganda

en: Interface
id_ID: Antarmuka

en: On New Tweets
id_ID: Pada Tweets Baru

en: Actions
id_ID: Aksi

en: On New Mentions
id_ID: Pada Menyebutkan Baru

en: On New Messages
id_ID: Pada Pesan Baru

en: Never
id_ID: Tidak pernah

en: Every
id_ID: Setiap

en: Notifications
id_ID: Notifikasi

en: Round avatars
id_ID: Avatar bulat

en: Remove trailing hashtags
id_ID: Hapus hastag sisa

en: Remove media links
id_ID: Hapus tautan media

en: Hide inappropriate content
id_ID: Sembunyikan konten yang tidak sesuai

en: No snippets configured.
id_ID: Tidak ada potongan yang terkonfigurasi.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
id_ID: Kamu bisa mengaktifkan potongan dengan menuliskan kata kuncinya dan tekan tombol TAB.

en: Snippets
id_ID: Potongan

[ctx: shortcuts window]
en: General
id_ID: Umum

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
id_ID: Menulis Tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
id_ID: Tampilkan Pengaturan Akun

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
id_ID: Tampilkan Popover Akun

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
id_ID: Tampilkan Pengaturan Aplikasi

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
id_ID: Alih Topbar

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
id_ID: Kembali

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
id_ID: Lanjut

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
id_ID: Ke halaman nth

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
id_ID: Kesukaan

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
id_ID: Balas

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
id_ID: Kutipan

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
id_ID: Tampilkan Detil

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
id_ID: Hapus

en: Start new conversation
id_ID: Mulai percakapan baru

en: With:
id_ID: Dengan:

en: Go
id_ID: Pergi

en: Quote
id_ID: Kutipan

en: Favorite tweet
id_ID: Tweet kesukaan

en: Reply to tweet
id_ID: Balas ke tweet

en: More
id_ID: Lebih banyak

en: Favorite
id_ID: Kesukaan

en: Reply
id_ID: Balas

en: Unblock
id_ID: Lepaskan blokir

en: Show settings of this account
id_ID: Tampilkan pengaturan akun ini

en: Open in new window
id_ID: Buka di window baru

en: Go to profile
id_ID: Pergi ke profil

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Subscribed to
id_ID: Berlangganan ke
