Corebird - en to it translation catalogue (197 entries)

en: Twitter Client
it: Client Twitter

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
it: Corebird è un client twitter nativo GTK+ che fornisce funzioni vitali come messaggi diretti (DM), notifiche dei tweet e vista delle conversazioni.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
it: Funzionalità aggiuntive includono riproduzione locale dei video, più immagini in una riga, liste, filtri, account multipli ecc.

en: Generic timeline view when using Corebird
it: Vista generica della timeline quando usi Corebird

en: Typical Twitter profile
it: Tipico profilo twitter

en: Account settings can be configured
it: Le impostazioni dell'account possono essere configurate

en: Use Twitter from within a normal desktop application
it: Usa Twitter come una normale applicazione desktop

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: twitter;
it: Twitter;

note: TRANSLATORS: This is the start of a "Replying to" line in a tweet
en: Replying to
it: Rispondendo a

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet. Example: "Replying to Foo and Bar" where * "and Bar" comes from this string.
en: and
it: e

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet
en: and %d others
it: e %d altri

en: Direct Conversation
it: Conversazione diretta

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
it[0]: %d nuovo messaggio da %s
it[1]: %d nuovi messaggi da %s

en: New direct message from %s
it: Nuovo messaggio diretto da %s

en: Direct Messages
it: Messaggi diretti

en: Could not load tweets
it: Impossibile caricare i tweet

en: Favorites
it: Preferiti

en: Add new Filter
it: Aggiungi un nuovo filtro

en: Filters
it: Filtri

en: %s retweeted %s
it: %s ha ritwittato %s

en: %s tweeted
it: %s ritwittato

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
it[0]: %d nuovo Twett!
it[1]: %d nuovi Tweet!

en: List
it: Lista

en: Lists
it: Liste

en: Show configured accounts
it: Mostra gli account configurati

en: Compose Tweet
it: Componi tweet

en: Add new Account
it: Aggiungi un nuovo account

en: %s mentioned %s
it: %s ha menzionato %s

en: Mentions
it: Menzioni

en: Suspended Account
it: Account sospeso

en: Protected profile
it: Profilo protetto

en: Tweet to @%s
it: Twitta a @%s

en: Protected Profile
it: Profilo protetto

en: Search
it: Cerca

en: Load More
it: Mostra altri

en: Could not show tweet
it: Impossibile mostrare il tweet

en: Retweets
it: Retweet

en: Open in Browser
it: Apri nel browser

en: Source
it: Sorgente

en: Tweet Details
it: Dettagli tweet

en: (%d unread) | (%d unread)
it[0]: (%d non letto)
it[1]: (%d non letti)

en: Delete
it: Elimina

en: Block %s
it: Blocca %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
it: Questo tweet contiene immagini segnalate come inappropriate

en: Show anyway
it: Mostrare comunque

en: Now
it: Adesso

en: Don’t have a Twitter account yet?
it: Non hai ancora un account Twitter?

en: Create one
it: Creane uno

en: Unauthorized. Most of the time, this means that there’s something wrong with the Twitter servers and you should try again later
it: Non autorizzato. La maggior parte delle volte questo significa che c'è qualche problema con i server di Twitter e che dovresti provare di nuovo più tardi

en: Could not open %s
it: Non posso aprire %s

en: Wrong PIN
it: PIN sbagliato

en: Account already in use
it: Account già in uso

en: No users found
it: Nessun utente

en: Select Image
it: Sfoglia

en: Open
it: Aprire

en: Cancel
it: Annulla

en: Follow
it: Segui

en: Unfollow
it: Non seguire

en: Copy URL
it: Copia URL

en: Save as…
it: Salva come...

en: Save Video
it: Salva Video

en: Save Image
it: Salva immagine

en: Save
it: Salva

en: Loading…
it: Caricamento...

en: No entries found
it: Nessun risultato trovato

en: Retry
it: Riprova

en: Select Banner Image
it: Seleziona l'immagine banner

en: Image does not meet minimum size requirements:
it: L'immagine non rispetta le dimensioni minime richieste

en: Pick
it: Seleziona

en: Quote tweet
it: Cita il tweet

en: Selected file is not an image.
it: Il file selezionato non è un'immagine

en: Back
it: Indietro

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
it: L'immagine selezionata è troppo grossa. La dimensione massima consentita è %'d MB

en: Only one GIF file per tweet is allowed.
it: È consentita solo una gif per tweet.

en: Insert Emoji
it: Inserisci emoji

en: Modify Filter
it: Modifica filtro

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Doesn’t match
it: Non corrisponde

en: Modify Snippet
it: Modifica Snippet

en: Snippet can’t be empty
it: Lo snippet non può essere vuoto

en: Replacement can’t be empty
it: Il sostituto non può essere vuoto

en: Snippet may not contain whitespace
it: Lo snippat non può contenere spazi

en: Snippet already exists
it: Lo snippet esiste già

en: Hey, check out this new #Corebird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
it: Ehi, scarica la nuova versione di #Corebird \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter

en: Add to or Remove User From List
it: Aggiungi o rimuovi un utente dalla lista

en: You have no lists.
it: Non hai nessuna lista

en: About Corebird
it: Informazioni su Corebird

en: New Account
it: Nuovo account

en: To authenticate Corebird, you need a PIN from twitter.com with the account you wish to add
it: Per autenticarti su Corebird hai bisogno di un PIN da twitter.com dell'account che desideri aggiungere

en: Request PIN
it: Richiedi PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
it: Inserisci il pin da Twitter.com qui sotto

en: Confirm
it: Conferma

en: Account Settings
it: Impostazioni account

en: Name
it: Nome

en: Website
it: Sito web

en: Autostart
it: Avvio automatico

en: Do you really want to delete this account?
it: Vuoi davvero rimuovere questo account?

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
it: Smiles e Persone

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
it: Corpo e vestiti

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
it: Animali e natura

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
it: Cibo e bevande

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
it: Viaggi e posti

[ctx: emoji category]
en: Activities
it: Attività

[ctx: emoji category]
en: Objects
it: Oggetti

[ctx: emoji category]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: emoji category]
en: Flags
it: Bandiere

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search
it: Prova una ricerca differente

en: Send
it: Invia

en: Add Image
it: Aggiungi immagine

en: Show favorite images
it: Mostra le immagini preferite

en: Users
it: Utenti

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Unsubscribe
it: Rimuovi sottoscrizione

en: Subscribers:
it: Iscritti:

en: Members:
it: Membri:

en: Creator:
it: Creatore:

en: Created at:
it: Creata il:

en: Edit
it: Modifica

en: Mode:
it: Modalità:

en: Private
it: Privata

en: Public
it: Pubblica

en: Description
it: Descrizione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: About
it: Informazioni su...

en: Quit
it: Esci

en: Add New Filter
it: Aggiungi nuovo filtro

en: Add New Snippet
it: Aggiungi un nuovo snippet

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Replacement
it: Sostituto

en: Create New List
it: Crea una nuova lista

en: Name:
it: Nome:

en: Create
it: Crea

en: Write Direct Message
it: Scrivi un messaggio diretto

en: Add to/Remove from List
it: Aggiunti/rimuovi dalla lista

en: Blocked
it: Bloccato

en: Muted
it: Silenziato

en: Retweets disabled
it: Retweet disabilitati

en: Follows you
it: Ti segue

en: Tweets
it: Tweet

en: Show inline media
it: Mostrare i media contenuti

en: Always show
it: Mostrare sempre

en: Always hide
it: Nascondere sempre

en: Hide in timeline
it: Nascondere nella timeline

en: Auto scroll on new tweets
it: Scorrimento automatico con nuovi tweet

en: Double-click activation
it: Doppio-click per attivare

en: Interface
it: Interfaccia

en: On New Tweets
it: Per Nuovi Tweet

en: Actions
it: Azioni

en: On New Mentions
it: Per Nuove Menzioni

en: On New Messages
it: Per Nuovi Messaggi

en: Never
it: Mai

en: Every
it: Sempre

en: Stack 5
it: Ogni 5

en: Stack 10
it: Ogni 10

en: Stack 25
it: Ogni 25

en: Stack 50
it: Ogni 50

en: Notifications
it: Notifiche

en: Round avatars
it: Avatar arrotondati

en: Remove trailing hashtags
it: Rimuovere gli hastag finali

en: Remove media links
it: Rimuovi link multimediali

en: Hide inappropriate content
it: Contenuto inappropriato

en: No snippets configured.
it: Nessuno snippet configurato.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
it: Gli snippet si attivano digitando la parola chiave con la tastiera e premendo TAB.

en: Snippets
it: Snippet

[ctx: shortcuts window]
en: General
it: Generale

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
it: Componi tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
it: Mostra Preferenze Account

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
it: Mostra Account sovrimpresso

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
it: Mostra Preferenze Applicazione

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
it: Indietro

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
it: Avanti

[ctx: shortcuts window]
en: Tweets
it: Tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
it: Preferito

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
it: Rispondi

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
it: Cita

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
it: Mostra Dettagli

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: shortcuts window]
en: Compose
it: Componi

en: Show Emoji Chooser
it: Mostra emoji picker

en: Start new conversation
it: Inizia una nuova conversazione

en: With:
it: Con:

en: Go
it: Vai

en: Quote
it: Cita

en: Retweet tweet
it: Ritwitta il tweet

en: Favorite tweet
it: Tweet preferito

en: Reply to tweet
it: Rispondi al tweet

en: More
it: Altro

en: Favorite
it: Mi piace

en: Reply
it: Rispondi

en: Unblock
it: Sblocca

en: Show settings of this account
it: Mostra le impostazioni di questo account

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Go to profile
it: Vai al profilo

en: Created
it: Creato

en: Subscribed to
it: Sottoscritto a
