Corebird - en to ja_JP translation catalogue (126 entries)

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
ja_JP: Corebird はGTK+ネイティブなTwitterクライアントで、ダイレクトメッセージ (DM) ・ツイート通知・会話ビューといった重要機能を提供します。

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
ja_JP: 加えて、ビデオの表示・インラインでの画像の表示・リスト・フィルター・複数のアカウントなどをサポートします

en: Use Twitter from within a normal desktop application
ja_JP: 通常のデスクトップアプリケーションからTwitterを使用する

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
ja_JP[0]: %2$s から %1$d 件の新着メッセージ

en: New direct message from %s
ja_JP: %s からダイレクトメッセージ

en: Direct Messages
ja_JP: ダイレクトメッセージ

en: Could not load tweets
ja_JP: ツイートをロードできませんでした

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Add new Filter
ja_JP: フィルターを追加する

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: %s retweeted %s
ja_JP: %s が %s をリツイート

en: %s tweeted
ja_JP: %s がツイート

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
ja_JP[0]: %d 件の新着ツイート！

en: Home
ja_JP: ホーム

en: List
ja_JP: リスト

en: Lists
ja_JP: リスト

en: Show configured accounts
ja_JP: アカウントの設定を表示

en: Compose Tweet
ja_JP: ツイートの編集

en: Add new Account
ja_JP: アカウントを追加する

en: Mentions
ja_JP: メンション

en: Suspended Account
ja_JP: 凍結されたアカウント

en: Protected profile
ja_JP: 非公開プロフィール

en: Tweet to @%s
ja_JP: @%s にツイート

en: Protected Profile
ja_JP: 非公開アカウント

en: Search
ja_JP: 検索

en: Load More
ja_JP: 更に読み込む

en: Could not show tweet
ja_JP: ツイートを表示できませんでした

en: Retweets
ja_JP: リツイート

en: Open in Browser
ja_JP: ブラウザーで開く

en: Source
ja_JP: ソース

en: Tweet Details
ja_JP: ツイートの詳細

en: (%d unread) | (%d unread)
ja_JP[0]: (%d 件の未読)

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Block %s
ja_JP: %sをブロック

en: This tweet contains images marked as inappropriate
ja_JP: このツイートは不適切な画像を含んでいます

en: Show anyway
ja_JP: 常に表示する

en: Now
ja_JP: 現在

en: Don’t have a Twitter account yet?
ja_JP: まだTwitterアカウントをお持ちではありませんか?

en: Could not open %s
ja_JP: %sを開けませんでした

en: Wrong PIN
ja_JP: 誤ったPIN

en: Account already in use
ja_JP: アカウントはすでに使われています

en: No users found
ja_JP: ユーザが見つかりません

en: Select Image
ja_JP: 画像を選択

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Follow
ja_JP: フォロー

en: Unfollow
ja_JP: フォロー解除

en: Copy URL
ja_JP: URLをコピー

en: Save as…
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Save
ja_JP: 保存

en: Loading…
ja_JP: 読み込み中...

en: No entries found
ja_JP: エントリーがありません

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: Back
ja_JP: 戻る

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
ja_JP: 選択された画像は大きすぎます。最大ファイルサイズは%'dMBです

en: Only one GIF file per tweet is allowed.
ja_JP: 1つのツイートには1つのGIFファイルしか添付できません。

en: Modify Filter
ja_JP: フィルターを編集

en: Matches
ja_JP: 一致

en: Hey, check out this new #Corebird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
ja_JP: さあ、新しい#Corebird のバージョンをチェックしてください！\ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter

en: Add to or Remove User From List
ja_JP: リストからユーザを追加、削除する

en: You have no lists.
ja_JP: リストがありません

en: About Corebird
ja_JP: Corebird について

en: New Account
ja_JP: 新しいアカウント

en: Request PIN
ja_JP: PINを要求

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Account Settings
ja_JP: アカウントの設定

en: Name
ja_JP: 名前

en: Autostart
ja_JP: 自動起動

en: Do you really want to delete this account?
ja_JP: このアカウントを削除しますか？

en: Send
ja_JP: 送信

en: Add Image
ja_JP: 画像を追加

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Unsubscribe
ja_JP: 購読解除

en: Subscribers:
ja_JP: 購読者:

en: Members:
ja_JP: メンバー:

en: Creator:
ja_JP: 作成者:

en: Created at:
ja_JP: 作成時刻:

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Mode:
ja_JP: モード:

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Public
ja_JP: 公開

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shortcuts
ja_JP: ショートカット

en: About
ja_JP: このアプリケーションについて

en: Quit
ja_JP: 終了

en: Create New List
ja_JP: リストの新規作成

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Create
ja_JP: 作成

en: Write Direct Message
ja_JP: ダイレクトメッセージを書く

en: Add to/Remove from List
ja_JP: リストへ追加、削除する

en: Blocked
ja_JP: ブロック済み

en: Muted
ja_JP: ミュート済み

en: Retweets disabled
ja_JP: リツイートはできません

en: Follows you
ja_JP: フォローされている

en: Tweets
ja_JP: ツイート

en: Interface
ja_JP: インターフェイス

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Never
ja_JP: しない

en: Every
ja_JP: 全て

en: Stack 5
ja_JP: 5 件溜まったら

en: Stack 10
ja_JP: 10 件溜まったら

en: Stack 25
ja_JP: 25 件溜まったら

en: Stack 50
ja_JP: 50 件溜まったら

en: Notifications
ja_JP: 通知

[ctx: shortcuts window]
en: Tweets
ja_JP: ツイート

[ctx: shortcuts window]
en: Retweet
ja_JP: リツイート

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
ja_JP: お気に入り

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
ja_JP: 返信

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
ja_JP: 引用

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
ja_JP: 削除

en: Start new conversation
ja_JP: 新たな会話を始める

en: With:
ja_JP: 相手:

en: Go
ja_JP: 始める

en: Quote
ja_JP: 引用する

en: Retweet tweet
ja_JP: リツイートする

en: Favorite tweet
ja_JP: お気に入りに登録する

en: Reply to tweet
ja_JP: 返信する

en: More
ja_JP: 詳細

en: Favorite
ja_JP: お気に入り

en: Reply
ja_JP: リプライ

en: Show settings of this account
ja_JP: このアカウントの設定を表示

en: Open in new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

en: Go to profile
ja_JP: プロファイルを開く

en: Created
ja_JP: 作成

en: Subscribed to
ja_JP: 購読中
