Corebird - en to pt_PT translation catalogue (158 entries)

en: Twitter Client
pt_PT: Cliente de Twitter

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
pt_PT: Corebird é um cliente twitter nativo GTK+ que fornece recursos vitais como Mensagens Diretas (DMs), notificações de tweet, exibição de conversas.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
pt_PT: Funcionalidades adicionais incluem visualização de vídeos locais, múltiplas imagens em linha, Listas, Filtros, múltiplas contas, entre outros.

en: Generic timeline view when using Corebird
pt_PT: Mostrar timeline genérica ao usar o Corebird

en: Typical Twitter profile
pt_PT: Perfil típico do Twitter

en: Account settings can be configured
pt_PT: Definições da conta podem ser configuradas

en: Use Twitter from within a normal desktop application
pt_PT: Usar o Twitter de uma aplicação de desktop normal

en: Direct Conversation
pt_PT: Conversa Direta

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
pt_PT[0]: %d nova Mensagem de %s
pt_PT[1]: %d novas Mensagens de %s

en: New direct message from %s
pt_PT: Nova mensagem direta de %s

en: Direct Messages
pt_PT: Mensagens diretas

en: Could not load tweets
pt_PT: Não foi possível obter os tweets

en: Favorites
pt_PT: Favoritos

en: Add new Filter
pt_PT: Adicionar um novo filtro

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: %s retweeted %s
pt_PT: %s retweetou %s

en: %s tweeted
pt_PT: %s twittou

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
pt_PT[0]: %d novo Tweet!
pt_PT[1]: %d novos Tweets!

en: Home
pt_PT: Inicio

en: List
pt_PT: Lista

en: Lists
pt_PT: Listas

en: Show configured accounts
pt_PT: Mostrar contas configuradas

en: Compose Tweet
pt_PT: Compor Tweet

en: Add new Account
pt_PT: Adicionar uma nova conta

en: %s mentioned %s
pt_PT: %s mencionado %s

en: Mentions
pt_PT: Citações

en: Protected profile
pt_PT: Perfil protegido

en: Tweet to @%s
pt_PT: Tweet para @%s

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Could not show tweet
pt_PT: Não possível mostrar o tweet

en: Open in Browser
pt_PT: Abrir no navegador

en: Source
pt_PT: Fonte

en: Tweet Details
pt_PT: Detalhes do Tweet

en: (%d unread) | (%d unread)
pt_PT[0]: (%d não lido)
pt_PT[1]: (%d não lidos)

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Block %s
pt_PT: Bloco %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
pt_PT: Este tweet contém imagens marcadas como impróprio

en: Show anyway
pt_PT: Mostrar de qualquer forma

en: Now
pt_PT: Agora

en: Create one
pt_PT: Criar uma

en: Could not open %s
pt_PT: Não foi possível abrir %s

en: Wrong PIN
pt_PT: PIN errado

en: Account already in use
pt_PT: Conta já me uso

en: No users found
pt_PT: Não foram encontrados usuários

en: Select Image
pt_PT: Selecionar imagens

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Follow
pt_PT: Seguir

en: Unfollow
pt_PT: Deixar de seguir

en: Copy URL
pt_PT: Copiar URL

en: Save
pt_PT: Gravar

en: No entries found
pt_PT: Nenhuma entrada encontrada

en: Retry
pt_PT: Tentar novamente

en: Quote tweet
pt_PT: Citar tweet

en: Back
pt_PT: Voltar

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
pt_PT: A imagem selecionada é muito grande. O tamanho máximo por imagem é de %'d MB

en: Modify Filter
pt_PT: Modificar Filtro

en: Matches
pt_PT: Corresponde

en: Modify Snippet
pt_PT: Modificar o snippet

en: Snippet may not contain whitespace
pt_PT: Snippet não pode conter espaços em branco

en: Snippet already exists
pt_PT: Snippet já existe

en: Hey, check out this new #Corebird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
pt_PT: Ei, confira essa nova versão do #Corebird! \ (•◡•) / #cool #novoesempremelhor

en: Add to or Remove User From List
pt_PT: Adicionar ou Remover Utilizador Da Lista

en: You have no lists.
pt_PT: Você não tem listas.

en: About Corebird
pt_PT: Sobre Corebird

en: New Account
pt_PT: Nova Conta

en: Request PIN
pt_PT: Pedir PIN

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Account Settings
pt_PT: Definições de conta

en: Name
pt_PT: Nome

en: Autostart
pt_PT: Iniciar automaticamente

en: Do you really want to delete this account?
pt_PT: Quer realmente pagar a conta?

en: Send
pt_PT: Enviar

en: Add Image
pt_PT: Adicionar Imagem

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Subscribe
pt_PT: Subscrever

en: Unsubscribe
pt_PT: Cancelar subscrição

en: Subscribers:
pt_PT: Inscritos:

en: Members:
pt_PT: Membros:

en: Creator:
pt_PT: Criador:

en: Created at:
pt_PT: Criado em:

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Mode:
pt_PT: Modo:

en: Private
pt_PT: Privado

en: Public
pt_PT: Publico

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Shortcuts
pt_PT: Atalhos

en: About
pt_PT: Sobre

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Add New Filter
pt_PT: Adicionar Novo Filtro

en: Add New Snippet
pt_PT: Adicionar novo fragmento

en: Keyword
pt_PT: Palavra-Chave

en: Replacement
pt_PT: Substituição

en: Create New List
pt_PT: Criar nova lista

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Create
pt_PT: Criado

en: Write Direct Message
pt_PT: Escrever Mensagem Direta

en: Add to/Remove from List
pt_PT: Adicionar/remover da lista

en: Blocked
pt_PT: Bloquado

en: Muted
pt_PT: Mudo

en: Retweets disabled
pt_PT: Retweets desativados

en: Follows you
pt_PT: Segue-te

en: Followers
pt_PT: Seguidores

en: Following
pt_PT: Seguindo

en: Always show
pt_PT: Mostrar sempre

en: Always hide
pt_PT: Esconder sempre

en: Hide in timeline
pt_PT: Esconder no timeline

en: Auto scroll on new tweets
pt_PT: Deslocação automática de novos tweets

en: Double-click activation
pt_PT: Ativação do clique-duplo

en: On New Tweets
pt_PT: Em novos tweets

en: Actions
pt_PT: Ações

en: On New Mentions
pt_PT: Em novas citações

en: On New Messages
pt_PT: Em novas mensagens

en: Never
pt_PT: Nunca

en: Every
pt_PT: Todo

en: Stack 5
pt_PT: Pilha 5

en: Stack 10
pt_PT: Pilha 10

en: Stack 25
pt_PT: Pilha 25

en: Stack 50
pt_PT: Pilha 50

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Round avatars
pt_PT: Avatares redondos

en: Remove trailing hashtags
pt_PT: Remover hashtags à direita

en: Remove media links
pt_PT: Remover ligações de mídia

en: Hide inappropriate content
pt_PT: Ocultar conteúdo impróprio

en: No snippets configured.
pt_PT: Nenhum fragmento configurado.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
pt_PT: Pode ativar fragmentos escrevendo a palavra-chave e depois pressionar TAB.

en: Snippets
pt_PT: Fragmentos

[ctx: shortcuts window]
en: General
pt_PT: Geral

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
pt_PT: Compor Tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
pt_PT: Mostrar definições da conta

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
pt_PT: Mostrar Contas Popover

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
pt_PT: Mostrar Definições da Aplicação

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
pt_PT: Alternar para a barra superior

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
pt_PT: Voltar atrás

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
pt_PT: Ir para frente

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
pt_PT: Ir para a página nth

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
pt_PT: Favorito

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
pt_PT: Responder

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
pt_PT: Citar

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
pt_PT: Mostrar Detalhes

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Start new conversation
pt_PT: Iniciar nova conversa

en: With:
pt_PT: Com:

en: Go
pt_PT: Ir

en: Quote
pt_PT: Citar

en: Retweet tweet
pt_PT: Retweetar tweet

en: Favorite tweet
pt_PT: Tweet favorito

en: Reply to tweet
pt_PT: Responder a tweet

en: More
pt_PT: Mais

en: Favorite
pt_PT: Favorito

en: Reply
pt_PT: Responder

en: Unblock
pt_PT: Desbloquear

en: Show settings of this account
pt_PT: Mostrar definições desta conta

en: Open in new window
pt_PT: Abrir em numa nova janela

en: Go to profile
pt_PT: Ir para o perfil

en: Created
pt_PT: Criado

en: Subscribed to
pt_PT: Subscrito
