Corebird - en to pt_BR translation catalogue (170 entries)

en: Twitter Client
pt_BR: Cliente Twitter

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
pt_BR: Corebird é um cliente twitter nativo GTK+ que fornece recursos vitais como mensagens diretas (DMs), notificações de tweet, exibição de conversas.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
pt_BR: Funcionalidades adicionais incluem visualização de vídeos locais, múltiplas imagens em linha, Listas, Filtros, múltiplas contas, entre outros.

en: Generic timeline view when using Corebird
pt_BR: Timeline genérica quando visualizada usando Corebird

en: Typical Twitter profile
pt_BR: perfil do Twitter típico

en: Account settings can be configured
pt_BR: Configuração de conta pode ser configurada

en: Use Twitter from within a normal desktop application
pt_BR: Use o Twitter de um aplicativo desktop normal

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: twitter;
pt_BR: twitter:

note: TRANSLATORS: This is the start of a "Replying to" line in a tweet
en: Replying to
pt_BR: Respondendo a

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet. Example: "Replying to Foo and Bar" where * "and Bar" comes from this string.
en: and
pt_BR: e

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet
en: and %d others
pt_BR: e %d outros

en: Direct Conversation
pt_BR: Conversa direta

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
pt_BR[0]: %d nova mensagem de %s
pt_BR[1]: %d novas mensagens de %s

en: New direct message from %s
pt_BR: Nova mensagem direta de %s

en: Direct Messages
pt_BR: Mensagens diretas

en: Could not load tweets
pt_BR: Não foi possível carrega os tweets

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Add new Filter
pt_BR: Adicionar novo Filtro

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: %s retweeted %s
pt_BR: %s retweetou %s

en: %s tweeted
pt_BR: %s twittou

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
pt_BR[0]: %d novo tweet!
pt_BR[1]: %d novos tweets!

en: Home
pt_BR: Início

en: List
pt_BR: Lista

en: Lists
pt_BR: Listas

en: Show configured accounts
pt_BR: Mostrar contas configuradas

en: Compose Tweet
pt_BR: Compor tweet

en: Add new Account
pt_BR: Adicionar nova conta

en: %s mentioned %s
pt_BR: %s mencionado %s

en: Mentions
pt_BR: Menções

en: Protected profile
pt_BR: Perfil protegido

en: Tweet to @%s
pt_BR: Tweet para @%s

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Could not show tweet
pt_BR: Não foi possível mostrar o tweet

en: Open in Browser
pt_BR: Abrir no navegador

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Tweet Details
pt_BR: Detalhes do tweet

en: (%d unread) | (%d unread)
pt_BR[0]: (%d não lido)
pt_BR[1]: (%d não lidos)

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Block %s
pt_BR: Bloquear%s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
pt_BR: Este tweet contém imagens marcadas como inapropriadas

en: Show anyway
pt_BR: Mostrar de qualquer maneira

en: Now
pt_BR: Agora

en: Don’t have a Twitter account yet?
pt_BR: Ainda não tem uma conta do Twitter?

en: Create one
pt_BR: Criar uma

en: Unauthorized. Most of the time, this means that there’s something wrong with the Twitter servers and you should try again later
pt_BR: Não autorizado. Na maioria das vezes, isso significa que há algo errado com os servidores do Twitter e você deve tentar novamente mais tarde

en: Could not open %s
pt_BR: Não foi possível abrir %s

en: Wrong PIN
pt_BR: PIN errado

en: Account already in use
pt_BR: Conta já em uso

en: No users found
pt_BR: Usuário não encontrado

en: Select Image
pt_BR: Selecione a image

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Follow
pt_BR: Seguir

en: Unfollow
pt_BR: Deixar de seguir

en: Copy URL
pt_BR: Copiar URL

en: Save as…
pt_BR: Salvar como...

en: Save Video
pt_BR: Salvar Vídeo

en: Save Image
pt_BR: Salvar imagem

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Loading…
pt_BR: Carregando...

en: No entries found
pt_BR: Nenhuma entrada encontrada

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Quote tweet
pt_BR: Citar tweet

en: Back
pt_BR: Voltar

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
pt_BR: A imagem selecionada é muito grande. O tamanho máximo do arquivo por imagem é %'d MB

en: Only one GIF file per tweet is allowed.
pt_BR: Somente um arquivo GIF por tweet é permitido.

en: Modify Filter
pt_BR: Modificar o filtro

en: Matches
pt_BR: Corresponde

en: Doesn’t match
pt_BR: Não Corresponde

en: Modify Snippet
pt_BR: Modificar snippet

en: Snippet may not contain whitespace
pt_BR: O snippet não pode contém espaços

en: Snippet already exists
pt_BR: Snippet já existente

en: Hey, check out this new #Corebird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
pt_BR: Ei, confira essa nova versão do #Corebird! \ (•◡•) / #legal #novoesempremelhor

en: Add to or Remove User From List
pt_BR: Adicionar ou remover o usuário da lista

en: You have no lists.
pt_BR: Você não tem listas.

en: About Corebird
pt_BR: Sobre o Corebird

en: New Account
pt_BR: Nova conta

en: Request PIN
pt_BR: Pedido de PIN

en: Enter PIN from twitter.com below:
pt_BR: Digite o PIN do twitter.com abaixo:

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Account Settings
pt_BR: Configurações da conta

en: Name
pt_BR: Nome

en: Autostart
pt_BR: Início automático

en: Do you really want to delete this account?
pt_BR: Você realmente quer excluir esta conta?

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Add Image
pt_BR: Adicionar imagem

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Subscribe
pt_BR: Inscreva-se

en: Unsubscribe
pt_BR: Cancelar inscrição

en: Subscribers:
pt_BR: Inscritos:

en: Members:
pt_BR: Membros:

en: Creator:
pt_BR: Criador:

en: Created at:
pt_BR: Criado em:

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Mode:
pt_BR: Modo:

en: Private
pt_BR: Privado

en: Public
pt_BR: Público

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: About
pt_BR: Sobre

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Add New Filter
pt_BR: Adicionar novo filtro

en: Add New Snippet
pt_BR: Adicionar novo snippet

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: Replacement
pt_BR: Substituição

en: Create New List
pt_BR: Criar nova lista

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Create
pt_BR: Criar

en: Write Direct Message
pt_BR: Escrever mensagem direta

en: Add to/Remove from List
pt_BR: Adicionar/remover da lista

en: Blocked
pt_BR: Bloqueado

en: Muted
pt_BR: Silenciado

en: Retweets disabled
pt_BR: Retweets desativados

en: Follows you
pt_BR: Você segue

en: Followers
pt_BR: Seguidores

en: Following
pt_BR: Seguindo

en: Always show
pt_BR: Sempre mostrar

en: Always hide
pt_BR: Sempre esconder

en: Hide in timeline
pt_BR: Esconder na timeline

en: Auto scroll on new tweets
pt_BR: Rolagem automática de novos tweets

en: Double-click activation
pt_BR: Ativar dois cliques

en: On New Tweets
pt_BR: Em novos tweets

en: Actions
pt_BR: Ações

en: On New Mentions
pt_BR: Em novas menções

en: On New Messages
pt_BR: Em novas mensagens

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Every
pt_BR: Todo

en: Stack 5
pt_BR: Pilha 5

en: Stack 10
pt_BR: Pilha 10

en: Stack 25
pt_BR: Pilha 25

en: Stack 50
pt_BR: Pilha 50

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Round avatars
pt_BR: Avatares redondos

en: Remove trailing hashtags
pt_BR: Remover hashtags à direita

en: Remove media links
pt_BR: Remover links de mídia

en: Hide inappropriate content
pt_BR: Ocultar conteúdo inapropriado

en: No snippets configured.
pt_BR: Nenhum snippet configurado.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
pt_BR: Você pode ativar snippets digitando a palavra-chave e depois pressionando TAB.

[ctx: shortcuts window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
pt_BR: Compor tweet

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
pt_BR: Mostrar configurações da conta

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
pt_BR: Mostrar popover das contas

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
pt_BR: Mostrar configurações da aplicação

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
pt_BR: Alterar barra superior

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
pt_BR: Voltar

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
pt_BR: Avançar

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
pt_BR: Ir para página n°

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
pt_BR: Favorito

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
pt_BR: Responder

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
pt_BR: Citar

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
pt_BR: Mostrar detalhes

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Start new conversation
pt_BR: Iniciar nova conversa

en: With:
pt_BR: Com:

en: Go
pt_BR: Ir

en: Quote
pt_BR: Citação

en: Retweet tweet
pt_BR: Retweetar

en: Favorite tweet
pt_BR: Curtir

en: Reply to tweet
pt_BR: Responder

en: More
pt_BR: Mais

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Unblock
pt_BR: Desbloquear

en: Show settings of this account
pt_BR: Mostrar configurações dessa conta

en: Open in new window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

en: Go to profile
pt_BR: Ir para o perfil

en: Created
pt_BR: Criado

en: Subscribed to
pt_BR: Inscrever-se
