Corebird - en to ru translation catalogue (170 entries)

en: Twitter Client
ru: Клиент Твиттер

en: Corebird is a native GTK+ twitter client that provides vital features such as Direct Messages (DMs), tweet notifications, conversation views.
ru: Corebird является родным GTK + клиентом Twitter, который поддерживает такие функции,  как прямые сообщения (DMS), уведомления и беседы.

en: Additional features include local viewing of videos, multiple inline images, Lists, Filters, multiple accounts, etc.
ru: Дополнительные функции включают в себя:  просмотр видео и изображений в клиенте, списки, фильтры, несколько учетных записей и т.д.

en: Generic timeline view when using Corebird
ru: Общий вид ленты при использовании Corebird

en: Typical Twitter profile
ru: Типичный профиль Twitter

en: Account settings can be configured
ru: Настройки аккаунта можно изменить

en: Use Twitter from within a normal desktop application
ru: Пользуйтесь Твиттером как обычным приложением

note: TRANSLATORS: This gets appended to the "replying to" line * in a tweet. Example: "Replying to Foo and Bar" where * "and Bar" comes from this string.
en: and
ru: и

en: Direct Conversation
ru: Личная беседа

en: %d new Message from %s | %d new Messages from %s
ru[0]: %d новое сообщение от %s
ru[1]: %d новых сообщения от %s
ru[2]: %d новых сообщений от %s
ru[3]: %d новых сообщений от %s

en: New direct message from %s
ru: Новое сообщение от %s

en: Direct Messages
ru: Сообщения

en: Could not load tweets
ru: Не получается загрузить твиты

en: Favorites
ru: Избранные

en: Add new Filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Filters
ru: Фильтры

en: %s retweeted %s
ru: %s ретвитнут %s

en: %s tweeted
ru: %s твитнут

en: %d new Tweet! | %d new Tweets!
ru[0]: %d новый твит!
ru[1]: %d новых твита!
ru[2]: %d новых твитов!
ru[3]: %d новых твитов!

en: Home
ru: Домой

en: List
ru: Список

en: Lists
ru: Списки

en: Show configured accounts
ru: Настройки аккаунтов

en: Compose Tweet
ru: Написать твит

en: Add new Account
ru: Добавить новый аккаунт

en: %s mentioned %s
ru: %s упомянул %s

en: Mentions
ru: Упоминания

en: Protected profile
ru: Защищённый профиль

en: Tweet to @%s
ru: Твитнуть @%s

en: Protected Profile
ru: Защищённый профиль

en: Search
ru: Поиск

en: Load More
ru: Больше...

en: Could not show tweet
ru: Не удалось показать Твит

en: Retweets
ru: Ретвиты

en: Open in Browser
ru: Открыть в браузере

en: Source
ru: Источник

en: Tweet Details
ru: Подробности твита

en: (%d unread) | (%d unread)
ru[0]: (%d не прочитано)
ru[1]: (%d не прочитано)
ru[2]: (%d не прочитано)
ru[3]: (%d не прочитано)

en: Delete
ru: Удалить

en: Block %s
ru: Блокировать %s

en: This tweet contains images marked as inappropriate
ru: Медиафайлы могут носить деликатный характер

en: Show anyway
ru: Все равно показать

en: Now
ru: Сейчас

en: %dm
ru: %dм

en: %dh
ru: %dч

en: Create one
ru: Создать

en: Could not open %s
ru: Не могу открыть %s

en: Wrong PIN
ru: Неверный PIN

en: Account already in use
ru: Аккаунт уже используется

en: No users found
ru: Пользователь не найден

en: Select Image
ru: Выбрать изображение

en: Open
ru: Открыть

en: Cancel
ru: Отмена

en: Follow
ru: Читать

en: Unfollow
ru: Не читать

en: Copy URL
ru: Копировать URL

en: Save
ru: Сохранить

en: No entries found
ru: Нет записей

en: Retry
ru: Повтор

en: Quote tweet
ru: Цитировать tweet

en: Back
ru: Назад

en: The selected image is too big. The maximum file size per image is %'d MB
ru: Выбранное изображение слишком велико. Максимальный размер файла изображения %'d MB

en: Modify Filter
ru: Изменить фильтр

en: Matches
ru: Совпадения

en: Modify Snippet
ru: Изменить сниппет

en: Snippet may not contain whitespace
ru: Сниппет не может содержать пробелы

en: Snippet already exists
ru: Сниппеты уже существуют

en: Hey, check out this new #Corebird version! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter
ru: Привет, появилась новая версия #Corebird! \ (•◡•) / #cool #newisalwaysbetter

en: Add to or Remove User From List
ru: Добавить или удалить пользователя из списка

en: You have no lists.
ru: У вас нет списков.

en: About Corebird
ru: О Corebird

en: New Account
ru: Новый аккаунт

en: Request PIN
ru: Запросить PIN

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Account Settings
ru: Настройки аккаунта

en: Name
ru: Имя

en: Website
ru: Вебсайт

en: Autostart
ru: Автозапуск

en: Do you really want to delete this account?
ru: Вы действительно хотите удалить данный аккаунт?

en: Send
ru: Отправить

en: Add Image
ru: Добавить изображение

en: Users
ru: Пользователи

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Subscribers:
ru: Подписчики:

en: Members:
ru: Участники:

en: Creator:
ru: Создатель:

en: Created at:
ru: Создан:

en: Edit
ru: Редактировать

en: Mode:
ru: Режим:

en: Private
ru: Приватный

en: Public
ru: Открытый

en: Description
ru: Описание

en: Settings
ru: Настройки

en: Shortcuts
ru: Шоткаты

en: About
ru: О программе

en: Quit
ru: Выход

en: Add New Filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Add New Snippet
ru: Добавить новый сниппет

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Replacement
ru: Замена

en: Create New List
ru: Создать новый список

en: Name:
ru: Имя:

en: Create
ru: Создать

en: Write Direct Message
ru: Написать личное сообщение

en: Add to/Remove from List
ru: Добавить/Удалить из списка

en: Blocked
ru: Заблокирован

en: Muted
ru: Беззвучно

en: Retweets disabled
ru: Ретвиты отключены

en: Follows you
ru: Читают тебя

en: Tweets
ru: Твиты

en: Followers
ru: Избранные

en: Following
ru: Читаешь

en: Show inline media
ru: Показать встроенные средства

en: Always show
ru: Всегда показывать

en: Always hide
ru: Всегда скрывать

en: Hide in timeline
ru: Скрыть в ленте

en: Auto scroll on new tweets
ru: Автопрокрутка к новым твитам

en: Double-click activation
ru: Активация по двойному клику

en: Interface
ru: Интерфейс

en: On New Tweets
ru: К новым твитам

en: Actions
ru: Действия

en: On New Mentions
ru: К новым упоминаниям

en: On New Messages
ru: К новым сообщениям

en: Never
ru: Никогда

en: Every
ru: Каждый

en: Stack 5
ru: Стек 5

en: Stack 10
ru: Стек 10

en: Stack 25
ru: Стек 25

en: Stack 50
ru: Стек 50

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Round avatars
ru: Округлять аватары

en: Remove trailing hashtags
ru: Удалить завершающие хэштеги

en: Remove media links
ru: Удалить ссылки на медиа

en: Hide inappropriate content
ru: Спрятать неуместные картинки

en: No snippets configured.
ru: Настроенных сниппетов нет.

en: You can activate snippets by writing the keyword and pressing TAB.
ru: Вы можете отметить и переместить слово в тексте нажав клавишу TAB

en: Snippets
ru: Сниппеты

[ctx: shortcuts window]
en: General
ru: Общий

[ctx: shortcuts window]
en: Compose Tweet
ru: Написать твит

[ctx: shortcuts window]
en: Show Account settings
ru: Показать настройки аккаунта

[ctx: shortcuts window]
en: Show Accounts Popover
ru: Показать всплывающее окно аккаунтов

[ctx: shortcuts window]
en: Show Application Settings
ru: Показать настройки приложения

[ctx: shortcuts window]
en: Toggle Topbar
ru: Переключить тулбар

[ctx: shortcuts window]
en: Go Back
ru: Назад

[ctx: shortcuts window]
en: Go Forward
ru: Вперед

[ctx: shortcuts window]
en: Go to nth page
ru: Перейти на страницу nth

[ctx: shortcuts window]
en: Tweets
ru: Твиты

[ctx: shortcuts window]
en: Retweet
ru: Ретвит

[ctx: shortcuts window]
en: Favorite
ru: Избранные

[ctx: shortcuts window]
en: Reply
ru: Ответить

[ctx: shortcuts window]
en: Quote
ru: Цитировать

[ctx: shortcuts window]
en: Show Details
ru: Показать подробности

[ctx: shortcuts window]
en: Delete
ru: Удалить

en: Start new conversation
ru: Начать новую беседу

en: With:
ru: С:

en: Go
ru: Вперед

en: Quote
ru: Цитата

en: Retweet tweet
ru: Ретвитнуть

en: Favorite tweet
ru: В избранное

en: Reply to tweet
ru: Ответить

en: More
ru: Ещё...

en: Favorite
ru: В избранные

en: Reply
ru: Ответить

en: Unblock
ru: Разблокировать

en: Show settings of this account
ru: Показать настройки аккаунта

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Go to profile
ru: Перейти к профилю

en: Created
ru: Создан

en: Subscribed to
ru: Подписаться
