cpio 2.14 - en to bg translation catalogue (314 entries)

en: invalid argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ е неправилен

en: ambiguous argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ не е еднозначен

en: Valid arguments are:
bg: Възможните аргументи са:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
bg: „ARGP_HELP_FMT“: стойността %s е по-малка или равна на %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
bg: %.*s: параметърът „ARGP_HELP_FMT“ изисква стойност

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
bg: %.*s: непознат параметър „ARGP_HELP_FMT“

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
bg: Грешки в „ARGP_HELP_FMT“: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
bg: Аргументите, задължителните или незадължителни за дългите опции, са съответно задължителни или незадължителни и за кратките опции.

en: Usage:
bg: Използване:

en:   or:
bg:   или:

en:  [OPTION...]
bg:  [ОПЦИЯ…]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
bg: За повече информация използвайте „%s --help“ или „%s --usage“.

en: Report bugs to %s.
bg: Съобщавайте за програмни грешки на %s.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>.

en: Unknown system error
bg: Неизвестна системна грешка

en: give this help list
bg: извеждане на тази справка

en: give a short usage message
bg: извеждане на кратко съобщение за използването

en: NAME
bg: ИМЕ

en: set the program name
bg: задаване на името на програмата

en: SECS
bg: СЕКУНДИ

en: hang for SECS seconds (default 3600)
bg: спиране за толкова СЕКУНДИ (стандартно е 3600)

en: print program version
bg: извеждане на версията на програмата

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Неизвестна версия!

en: %s: Too many arguments
bg: %s: Твърде много аргументи

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Опцията би трябвало да е била разпозната!

en: write error
bg: грешка при запис

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна.  Възможности:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
bg: %s: непозната опция „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ се използва без аргументи

en: %s: option '%s%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ изисква аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент — „%c“

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: unable to record current working directory
bg: не може да се запише коя е текущата работна директория

en: failed to return to initial working directory
bg: не може да се върне към първоначалната работна директория

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
bg: „

en: '
bg: “

en: Packaged by %s (%s)
bg: Пакетирано от %s (%s)

en: Packaged by %s
bg: Пакетирано от %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
bg: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: Лиценз GPLv3+: GNU GPL — версия 3 или по-късна версия <%s>.
    Тази програма е свободен софтуер. Може да я променяте и/или разпространявате.
    Тя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ доколкото е позволено от закона.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
bg: Създадено от %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
bg: Създадено от %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s и др.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в програмата на адрес: %s
    Докладвайте грешки в превода на адрес: <dict@ludost.net>

en: Report %s bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в „%s“ на адрес: %s

en: %s home page: <%s>
bg: Уеб страница на „%s“: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
bg: %s: неуспешно изпълнение на функцията „%s“

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
bg: %s: ВНИМАНИЕ: неуспешно изпълнение на функцията „%s“

en: %s: Cannot change mode to %s
bg: %s: неуспешна смяна на режима за достъп на %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %ju, gid %ju
bg: %s: неуспешна смяна на собствеността на потребител %ju, група %ju

en: %s: Cannot hard link to %s
bg: %s: неуспешно създаване на твърда връзка към „%s“

en: %s: Read error at byte %jd, while reading %zu byte | %s: Read error at byte %jd, while reading %zu bytes
bg[0]: %s: грешка при четене при байт %jd, при четенето на %zu байт
bg[1]: %s: грешка при четене при байт %jd, при четенето на %zu байта

en: %s: Warning: Read error at byte %jd, while reading %zu byte | %s: Warning: Read error at byte %jd, while reading %zu bytes
bg[0]: %s: ВНИМАНИЕ: грешка при четене при байт %jd, при четенето на %zu байт
bg[1]: %s: ВНИМАНИЕ: грешка при четене при байт %jd, при четенето на %zu байта

en: %s: Cannot seek to %jd
bg: %s: неуспешно позициониране към отместване %jd

en: %s: Warning: Cannot seek to %jd
bg: %s: ВНИМАНИЕ: неуспешно позициониране към отместване %jd

en: %s: Cannot create symlink to %s
bg: %s: неуспешно създаване на символна връзка към %s

en: %s: Wrote only %zu of %zu byte | %s: Wrote only %zu of %zu bytes
bg[0]: %s: записани са само %zu от %zu байт
bg[1]: %s: записани са само %zu от %zu байта

en: Removing leading `%s' from member names
bg: Премахване на началния префикс „%s“ от имената на членовете

en: Removing leading `%s' from hard link targets
bg: Премахване на началния префикс „%s“ от целите на твърдите връзки

en: Substituting `.' for empty member name
bg: Използване на „.“ вместо празно име на член

en: Substituting `.' for empty hard link target
bg: Използване на „.“ вместо празна цел на твърда връзка

en: exec/tcp: Service not available
bg: exec/tcp: услугата не е достъпна

en: stdin
bg: стандартен вход

en: stdout
bg: стандартен изход

en: Cannot connect to %s: resolve failed
bg: Неуспешно свързване към „%s“: адресът не може да се открие

en: Cannot redirect files for remote shell
bg: Неуспешно пренасочване на файлове за отдалечена командна обвивка

en: Cannot reset uid and gid: %s
bg: Идентификаторите за потребител и група (uid, gid) не може да се променят: %s

en: Cannot execute remote shell
bg: Неуспешно стартиране на отдалечена командна обвивка

en: Seek direction out of range
bg: Посоката за отместване е извън допустимия диапазон

en: Invalid seek direction
bg: Неправилна посока за търсене

en: Invalid seek offset
bg: Неправилно отместване при търсене

en: Seek offset out of range
bg: Мястото за позициониране е извън допустимия диапазон

en: Invalid byte count
bg: Неправилен брой байтове

en: Byte count out of range
bg: Броят байтове е извън допустимия диапазон

en: Premature eof
bg: Преждевременен край (EOF)

en: Invalid operation code
bg: Неправилен код на действие

en: Operation not supported
bg: Действието не се поддържа

en: Unexpected arguments
bg: Неочаквани аргументи

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
bg: Управление на устройство за магнитна лента, като се приемат команди от отдалечен процес

en: NUMBER
bg: N

en: set debug level
bg: ниво за изчистване на грешки

en: FILE
bg: ФАЙЛ

en: set debug output file name
bg: задаване на файл за изхода за изчистване на грешки

en: cannot open %s
bg: „%s“ не може да се отвори

en: too many arguments
bg: прекалено много аргументи

en: Garbage command
bg: Непозната команда

en: warning: skipped %ld byte of junk | warning: skipped %ld bytes of junk
bg[0]: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прескочен е %ld байт неправилни данни
bg[1]: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прескочени са %ld байта неправилни данни

en: rename %s ->
bg: преименуване „%s“ →

en: %s: stored filename length is out of range
bg: %s: името на съхранения файл е прекалено дълго

en: %s: checksum error (0x%x, should be 0x%x)
bg: %s: грешка в контролната сума (0x%x, а трябва да е 0x%x)

en: %s not created: newer or same age version exists
bg: %s не е създаден: вече го има със същото или по-ново време

en: cannot remove current %s
bg: „%s“ не може да се изтрие

en: cannot link %s to %s
bg: неуспешно създаване на връзка „%s“ към „%s“

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
bg: не може да се разменят половин думи от %s: нечетен брой половин думи

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
bg: не може да се разменят байтовете от %s: нечетен брой байтове

en: %s: unknown file type
bg: „%s“: непознат вид файл

en: Malformed number %.*s
bg: Неправилно число %.*s

en: Archive value %.*s is out of range
bg: Стойността %.*s в архива е извън диапазона

en: premature end of archive
bg: ранен край на архив

en: malformed header: file name of zero length
bg: неправилен заглавен запис: името на файла е с нулева дължина

en: malformed header: file name is not nul-terminated
bg: неправилен заглавен запис: името на файла не завършва с нулев байт

en: warning: archive header has reverse byte-order
bg: предупреждение: заглавната част на архива е с обратен ред на байтовете

en: standard input is closed
bg: стандартният вход е затворен

en: %lu block
     | %lu blocks
bg[0]: %lu блок
bg[1]: %lu блока

en: cannot read checksum for %s
bg: контролната сума на „%s“ не може да се прочете

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%s
bg: %s: стойността %s %s е извън диапазона: 0…%s

en: %s: truncating %s
bg: %s: отсичане на „%s“

en: inode number
bg: число на i-възел

en: file mode
bg: режим за достъп

en: uid
bg: ид. потр.

en: gid
bg: ид. гр.

en: number of links
bg: брой връзки

en: modification time
bg: време на промяна

en: file size
bg: размер на файл

en: device major number
bg: главен номер на устройство

en: device minor number
bg: допълнителен номер на устройство

en: rdev major
bg: главен номер на кореново устройство (rdev)

en: rdev minor
bg: допълнителен номер на кореново устройство (rdev)

en: name size
bg: размер на името

en: device number
bg: номер на устройство

en: rdev
bg: номер на кореново устройство (rdev)

en: %s: truncating inode number
bg: %s: отсичане на номер на i-възел

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%u
bg: %s: стойността %s %s е извън диапазона: 0…%u

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%lu
bg: %s: стойността %s %s е извън диапазона: 0…%lu

en: %s: file name too long
bg: %s: твърде дълго име на файл

en: standard output is closed
bg: стандартният изход е затворен

en: blank line ignored
bg: празният ред се прескача

en: %s not dumped: not a regular file
bg: %s не е изведен, защото не е обикновен файл

en: %s: symbolic link too long
bg: %s: твърде дълга символна връзка

en: %s linked to %s
bg: „%s“ е свързан към „%s“

en: GNU `cpio' copies files to and from archives
    
    Examples:
      # Copy files named in name-list to the archive
      cpio -o < name-list [> archive]
      # Extract files from the archive
      cpio -i [< archive]
      # Copy files named in name-list to destination-directory
      cpio -p destination-directory < name-list
bg: Командата „cpio“ на GNU копира файлове от и в архиви
    
    Примери:
      # Копиране на файловете изброени в СПИСЪКа към АРХИВа
      cpio -o < СПИСЪК [> АРХИВ]
      # Извличане на файлове от АРХИВ
      cpio -i [< АРХИВ]
      # Копиране на файловете изброени в СПИСЪКа към ЦЕЛЕВАта_ДИРЕКТОРИЯ
      cpio -p ЦЕЛЕВА_ДИРЕКТОРИЯ < СПИСЪК

en: %s is meaningless with %s
bg: опцията „%s“ е несъвместима с „%s“

en: Main operation mode:
bg: Основно действие:

en: Create the archive (run in copy-out mode)
bg: Създаване на архив (режим на извеждане)

en: Extract files from an archive (run in copy-in mode)
bg: Извличане на файлове от архив (режим на четене)

en: Run in copy-pass mode
bg: Режим на канал

en: Print a table of contents of the input
bg: Извеждане на таблица със съдържението на входа

en: Operation modifiers valid in any mode:
bg: Модификатори на действия, които работят във всички режими:

en: DIR
bg: ДИРЕКТОРИЯ

en: Change to directory DIR
bg: Преминаване към ДИРЕКТОРИЯта

en: Archive file is local, even if its name contains colons
bg: Архивният файл е локален дори името да съдържа „:“

en: FORMAT
bg: ФОРМАТ

en: Use given archive FORMAT
bg: Използване на този ФОРМАТ на архив

en: Set the I/O block size to 5120 bytes
bg: Задаване на размера на входно-изходните блокове да е 5120

en: BLOCK-SIZE
bg: РАЗМЕР_НА_БЛОКОВЕте

en: Set the I/O block size to BLOCK-SIZE * 512 bytes
bg: Задаване размера на входно-изходните блокове да е РАЗМЕР_НА_БЛОКОВЕте * 512 байта

en: Use the old portable (ASCII) archive format
bg: Ползване на стария преносим (ASCII) формат на архиви

en: Print a "." for each file processed
bg: Отпечатване на „.“ за всеки обработен файл

en: Set the I/O block size to the given NUMBER of bytes
bg: Задаване на размера на входно-изходните блокове да е този БРОЙ байтове

en: Do not print the number of blocks copied
bg: Без извеждане на броя на копираните блокове

en: Verbosely list the files processed
bg: Подробно изреждане на обработените файлове

en: Enable debugging info
bg: Включване на информацията за изчистване на грешки

en: FLAG
bg: ФЛАГ

en: Control warning display. Currently FLAG is one of 'none', 'truncate', 'all'. Multiple options accumulate.
bg: Управление на извеждане на предупрежденията.  В момента ФЛАГът е някой от „none“ (без извеждане), „truncate“ (при отсичане), „all“ (всички).  Задаването на опцията много пъти води до комбинирането на стойностите.

en: [USER][:.][GROUP]
bg: [ПОТРЕБИТЕЛ][:.][ГРУПА]

en: Set the ownership of all files created to the specified USER and/or GROUP
bg: Задаването на всички създадени файлове да се притежават от зададения ПОТРЕБИТЕЛ и/или ГРУПА

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes
bg: Модификатори на действията, които работят и в режим на четене, и в режим на извеждане

en: [[USER@]HOST:]FILE-NAME
bg: [[ПОТРЕБИТЕЛ@]ХОСТ:]ИМЕ_НА_ФАЙЛ

en: Use this FILE-NAME instead of standard input or output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
bg: Изполване на това ИМЕ_НА_ФАЙЛ вместо стандартния вход/изход.  Незадължителните параметри ПОТРЕБИТЕЛ и ХОСТ указват стойностите, които се използват при отдалечен архив

en: STRING
bg: НИЗ

en: Print STRING when the end of a volume of the backup media is reached
bg: Извеждане на този НИЗ при достигане на края на архива

en: COMMAND
bg: КОМАНДА

en: Use COMMAND instead of rsh
bg: Ползване на посочената КОМАНДА вместо „rsh“

en: Operation modifiers valid only in copy-in mode:
bg: Тези модификатори на действия работят само в режим на четене на входа:

en: Only copy files that do not match any of the given patterns
bg: Копиране само на файловете, които не съвпадат с никой от указаните шаблони

en: In the verbose table of contents listing, show numeric UID and GID
bg: При извеждането на подробното съдържание, да се извеждат и идентификаторите на потребител и група

en: Read additional patterns specifying filenames to extract or list from FILE
bg: Изчитане на допълнителни щаблони, които указват имената на файловете, които да се ичетат или изброят от ФАЙЛа

en: When reading a CRC format archive, only verify the CRC's of each file in the archive, don't actually extract the files
bg: При изчитане на архив във формат с поддръжка на контролни суми, те да се проверят, без да се извличат файлове

en: Interactively rename files
bg: Интерактивно преименуване на файлове

en: Swap both halfwords of words and bytes of halfwords in the data. Equivalent to -sS
bg: Замяна както на половините на думите, така и на байтовете в тях в данните.  Същото като „-sS“

en: Swap the bytes of each halfword in the files
bg: Размяна на байтове във всяка половина на думите във файловете

en: Swap the halfwords of each word (4 bytes) in the files
bg: Размяна на половините на думите във всяка дума (4 байта) във файловете

en: Extract files to standard output
bg: Извличане на файловете на стандартния изход

en: Archive filename to use instead of standard input. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
bg: Име на файл за архив вместо стандартния вход.  Незадължителните стойности ПОТРЕБИТЕЛ и ХОСТ важат при отдалечени архиви

en: Operation modifiers valid only in copy-out mode:
bg: Модификатори на действия, които работят само в режим на извеждане:

en: Append to an existing archive.
bg: Добавяне към съществуващ архив.

en: Archive filename to use instead of standard output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
bg: Име на файл за архив вместо стандартния изход.  Незадължителните стойности ПОТРЕБИТЕЛ и ХОСТ важат при отдалечени архиви

en: Renumber inodes
bg: Нови номера на i-възлите

en: Don't store device numbers
bg: Без запазване на номерата на устройствата

en: ignore number of links of a directory; always assume 2
bg: прескачане на броя на връзките в директория, винаги да се приемат, че са 2

en: Create device-independent (reproducible) archives
bg: Създаване на апаратно независими (възпроизведими) архиви

en: Operation modifiers valid only in copy-pass mode:
bg: Модификатори на действия, които работят само в режим на филтър:

en: Link files instead of copying them, when  possible
bg: Връзки към файловете вместо копиране, когато това е възможно

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes:
bg: Модификатори на действия, които работят и в режим на четене, и в режим на извеждане:

en: Do not strip file system prefix components from the file names
bg: Оставяне на компонентите на системните префикси в началото на имената на файлове

en: Create all files relative to the current directory
bg: Създаване на всички файлове спрямо текущата работна директория

en: Operation modifiers valid in copy-out and copy-pass modes:
bg: Модификатори на действия, които работят и в режим на извеждане, и в режим на филтър:

en: Filenames in the list are delimited by null characters instead of newlines
bg: Имената на файлове в списъка са разделени с нулеви знаци, а не нови редове

en: Dereference  symbolic  links  (copy  the files that they point to instead of copying the links).
bg: Следване на символните връзки — копиране на сочените от тях файлове, а не на самите връзки.

en: Reset the access times of files after reading them
bg: Задаване на времето на достъп до файла при четенето им

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-pass modes:
bg: Модификатори на действията, които работят и в режим на четене, и на извеждане:

en: Retain previous file modification times when creating files
bg: Запазване на предишното време на промяна на файла при създаването на файлове

en: Create leading directories where needed
bg: Създаване на водещите директории при необходимост

en: Do not change the ownership of the files
bg: Без промяна на собствеността на файловете

en: Replace all files unconditionally
bg: Безусловна замяна на всички файлове

en: Write files with large blocks of zeros as sparse files
bg: Запазване на файловете с големи последователност от нулеви байтове като рехави файлове

en: invalid block size
bg: неправилен размер на блок

en: Archive format multiply defined
bg: Многократно указан формат на архива

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc newc odc bin ustar tar (all-caps also recognized)
bg: неправилен формат на архив „%s“.  Валидни са следните:
    „crc“, „newc“, „odc“, „bin“, „ustar“, „tar“.
    Вариантите изцяло с главни букви също се приемат.

en: Mode already defined
bg: Режимът вече е указан

en: --no-preserve-owner cannot be used with --owner
bg: опциите „--no-preserve-owner“ и „--owner“ са несъвместими

en: --owner cannot be used with --no-preserve-owner
bg: опциите „--owner“ и „--no-preserve-owner“ са несъвместими

en: Invalid value for --warning option: %s
bg: Неправилна стойност за „--warning“: %s

en: [destination-directory]
bg: [ЦЕЛЕВА_ДИРЕКТОРИЯ]

en: You must specify one of -oipt options.
bg: Трябва да укажете някоя от опциите „-o“/„-i“/„-p“/„-t“

en: Both -I and -F are used in copy-in mode
bg: Опциите „-I“ и „-F“ изискват режим на четене на входа

en: Too many arguments
bg: Прекалено много аргументи

en: --append is used but no archive file name is given (use -F or -O options)
bg: опцията „--append“ изисква име на архив, ползвайте някоя от опциите „-F“ или „-O“

en: Both -O and -F are used in copy-out mode
bg: В режим на извеждане се ползат и опцията „-O“, и „-F“

en: Not enough arguments
bg: Недостатъчно аргументи

en: Archive format is not specified in copy-pass mode (use --format option)
bg: В режим на филтър не е указан форматът на архива, ползвайте опцията „--format“

en: -F can be used only with --create or --extract
bg: „--F“ изисква опцията „--create“ или „--extract“

en: Cannot open %s
bg: „%s“ не може да се отвори

en: error closing archive
bg: грешка при затваряне на архив

en: cannot make directory `%s'
bg: директорията „%s“ не може да се създаде

en: `%s' exists but is not a directory
bg: „%s“ съществува, но не е директория

en: control magnetic tape drive operation
bg: управление на устройство с магнитна лента

en: DEVICE
bg: УСТРОЙСТВО

en: use device as the file name of the tape drive to operate on
bg: използвоне на УСТРОЙСТВОто като име на лентово устройство, с което да се работи

en: use remote COMMAND instead of rsh
bg: ползване на посочената КОМАНДА вместо „rsh“

en: operation
bg: действие

en: invalid count value
bg: неправилен брой

en: no tape device specified
bg: не е указано лентово устройство

en: operation [count]
bg: операция [брой]

en: %s is not a character special file
bg: „%s“ не е знаков специален файл

en: %s: rmtioctl failed
bg: %s: неуспешно изпълнение на „rmtioctl“

en: %s: rmtopen failed
bg: %s: неуспешно изпълнение на „rmtopen“

en: %s: rmtclose failed
bg: %s: неуспешно изпълнение на „rmtclose“

en: invalid header: checksum error
bg: неправилна заглавна част: грешна контролна сума

en: invalid user
bg: несъществуващ потребител

en: cannot get the login group of a numeric UID
bg: групата за вход с числов идентификатор не бе открита

en: invalid group
bg: несъществуваща група

en: write error: partial write
bg: грешка при запис: частичен запис

en: read error
bg: грешка при четене

en: premature end of file
bg: ранен край на файл

en: File %s shrunk by %s byte, padding with zeros | File %s shrunk by %s bytes, padding with zeros
bg[0]: Файлът „%s“ намаля̀ с %s байт, допълва се с нула
bg[1]: Файлът „%s“ намаля̀ с %s байта, допълва се с нули

en: Read error at byte %lld in file %s, padding with zeros
bg: Грешка при четене при байт %lld във файл „%s“, заместване с нулеви байтове

en: File %s grew, %<PRIuMAX> new byte not copied | File %s grew, %<PRIuMAX> new bytes not copied
bg[0]: Файлът „%s“ се увеличи, %<PRIuMAX> байт не е копиран
bg[1]: Файлът „%s“ се увеличи, %<PRIuMAX> байта не са копирани

en: File %s was modified while being copied
bg: Файлът „%s“ бе променен докато се копираше

en: virtual memory exhausted
bg: виртуалната памет е изчерпана

en: Creating intermediate directory `%s'
bg: Създаване на междинната директория „%s“

en: cannot seek on output
bg: в изхода не може да се търси

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
bg: Достигнат е краят на лентата.  Заредете следващата и натиснете RETURN.

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
bg: Достигнат е краят на лентата.  За да продължите, когато сте готови, въведете името на устройството/файла.

en: To continue, type device/file name when ready.
bg: За да продължите, когато сте готови, въведете името на устройството/файла.

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
bg: вътрешна грешка: дескрипторът на лентата се смени от %d на %d

en: %s is not a directory
bg: %s: не е директория

en: Creating directory `%s'
bg: Директорията „%s“ се създава

en: cannot change to directory `%s'
bg: не може да се влезе в директорията „%s“

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
bg: „genfile“ борави с файловете с данни за тестовия пакет GNU paxutils.
    ОПЦИите са:

en: File creation options:
bg: Опции за създаването на файл:

en: SIZE
bg: РАЗМЕР

en: Create file of the given SIZE
bg: Създаване на файл с посочения РАЗМЕР

en: Write to file NAME, instead of standard output
bg: Запис във файл с това ИМЕ вместо на стандартния изход

en: Read file names from FILE
bg: Четене на файловите имена от ФАЙЛ

en: -T reads null-terminated names
bg: „-T“ — четене на имена, завършващи с нулев байт

en: PATTERN
bg: ШАБЛОН

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
bg: Попълва файла с посочения ОБРАЗЕЦ, който е или „default“ (стандартно) или „zeros“ (нули)

en: Size of a block for sparse file
bg: Размер на блок за рехав файл

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
bg: Генериране на рехав файл.  Останалата част от командния ред дава карта на файла.

en: OFFSET
bg: ОТМЕСТВАНЕ

en: Seek to the given offset before writing data
bg: Позициониране при зададеното ОТМЕСТВАНЕ преди запис на данни

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
bg: Без извеждане на диагностичните съобщения

en: File statistics options:
bg: Опции за файлови статистики:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
bg: Извеждане съдържанието на структурата „stat“ за всеки файл. Стандартно ФОРМАТът е:

en: Synchronous execution options:
bg: Опции за синхронно изпълнение:

en: N
bg: БРОЙ

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
bg: Изпълняване на посочените АРГУМЕНТИ.  Включване на контролна точка след всеки такъв БРОЙ записи (стандартно 1).  Полезно с опцията „--checkpoint“ и някоя от „--cut“, „--append“, „--touch“, „--unlink“

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
bg: Изпълняване на посоченото действие (вж. по-долу) до достигането на контролна точка N

en: Set date for next --touch option
bg: Посочване на дата за следващата опция „--touch“

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
bg: Извеждане на изпълнените контролни точки и кода на завършване на КОМАНДА

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
bg: Синхронно изпълнение на действията.  Те се изпълняват когато се достигне контролната точка с номер, посочен с „--checkpoint“.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
bg: Отсичане на ФАЙЛа до размера, определен с предходна опция „--length“ (стандартно е 0)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
bg: Добавяне на този РАЗМЕР байтове към ФАЙЛ.  РАЗМЕРът се определя от предходна опция „--length“.

en: Update the access and modification times of FILE
bg: Обновяване на времето на достъп и промяна на ФАЙЛа

en: Execute COMMAND
bg: Изпълняване на КОМАНДА

en: Delete FILE
bg: Изтриване на ФАЙЛ

en: Invalid size: %s
bg: Неправилен размер: %s

en: Number out of allowed range: %s
bg: Номер извън допустимия диапазон: %s

en: Negative size: %s
bg: Отрицателен размер: %s

en: stat(%s) failed
bg: неуспешно изпълнение на stat(%s)

en: requested file length %jd, actual %jd
bg: заявената дължина на файл е %jd, а действителната е %jd

en: created file is not sparse
bg: създаденият файл не е рехав

en: Error parsing number near `%s'
bg: Грешка при анализа на число до „%s“

en: Unknown date format
bg: Непознат формат за дата

en: [ARGS...]
bg: [АРГУМЕНТ…]

en: cannot open `%s'
bg: „%s“ не може да се отвори

en: cannot seek
bg: не може да се търси

en: file name contains null character
bg: името на файла съдържа нулев байт

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
bg: рехави файлове не може да се създават на стандартния изход, използвайте опцията „--file“

en: incorrect mask (near `%s')
bg: неправилна маска (до „%s“)

en: Unknown field `%s'
bg: Непознато поле „%s“

en: cannot set time on `%s'
bg: времето не може да се смени на „%s“

en: cannot truncate `%s'
bg: „%s“ не може да се отсече с „truncate“

en: command failed: %s
bg: командата „%s“ не успя

en: cannot stat `%s'
bg: не може да се получи информация със „stat“ за „%s“

en: cannot remove directory `%s'
bg: директорията „%s“ не може да се изтрие

en: cannot unlink `%s'
bg: „%s“ не може да се изтрие

en: Command exited successfully
bg: Командата завърши успешно

en: Command failed with status %d
bg: Командата завърши неуспешно с код %d

en: Command terminated on signal %d
bg: Командата бе прекратена със сигнал %d

en: Command stopped on signal %d
bg: Командата бе спряна със сигнал %d

en: Command dumped core
bg: Командата генерира „core“

en: Command terminated
bg: Командата бе прекратена

en: --stat requires file names
bg: „--stat“ изисква файлови имена
