cpio-2.14 - en to da translation catalogue (305 entries)

en: invalid argument %s for %s
da: ugyldigt argument %s til %s

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument %s til %s

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
da: ARGP_HELP_FMT: værdien for %s er mindre end eller lig med %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
da: %.*s: parameteren ARGP_HELP_FMT kræver en værdi

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
da: %.*s: Ukendt parameter ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
da: Ukrudt i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
da: Obligatoriske eller valgfri argumenter til lange tilvalg er også obligatoriske henholdsvis valgfri til de tilsvarende korte.

en: Usage:
da: Brug:

en:   or:
da:   eller:

en:  [OPTION...]
da:  [TILVALG...]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
da: Prøv "%s --help" eller "%s --usage" for at få yderligere oplysninger.

en: Report bugs to %s.
da: Rapportér fejl til %s.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: give this help list
da: vis denne hjælpeliste

en: give a short usage message
da: vis en kort besked om brug af programmet

en: NAME
da: NAVN

en: set the program name
da: angiv programnavnet

en: SECS
da: SEK

en: hang for SECS seconds (default 3600)
da: vent i SEK sekunder (standardværdi 3600)

en: print program version
da: udskriv programversion

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
da: (PROGRAMFEJL) Ingen version kendt!?

en: %s: Too many arguments
da: %s: For mange argumenter

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
da: (PROGRAMFEJL) Tilvalget skulle have været genkendt!?

en: write error
da: skrivefejl

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
da: %s: tilvalget "%s%s" er flertydigt

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
da: %s: tilvalget "%s%s" er flertydigt; muligheder:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
da: %s: ukendt tilvalg "%s%s"

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget "%s%s" tillader ikke et argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
da: %s: tilvalget "%s%s" kræver et argument

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt tilvalg -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: tilvalg kræver et argument -- "%c"

en: memory exhausted
da: hukommelsen er brugt op

en: unable to record current working directory
da: kan ikke bestemme det nuværende arbejdskatalog

en: failed to return to initial working directory
da: kunne ikke returnere startarbejdskataloget

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: "

en: '
da: "

en: Packaged by %s (%s)
da: Pakket af %s (%s)

en: Packaged by %s
da: Pakket af %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
da: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
da: Licens GPLv3+: GNU GPL udgave 3 eller nyere <%s>.
    Dette er fri software: Du kan frit ændre og videredistribuere det.
    Der gives INGEN GARANTI i den grad, dette tillades af loven.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
da: Rapportér fejl til: %s

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapportér fejl i %s til: %s

en: %s home page: <%s>
da: Hjemmeside for %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
da: Generel hjælp til GNU-programmer: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
da: %s: Kan ikke kalde %s

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
da: %s: Advarsel: Kan ikke kalde %s

en: %s: Cannot change mode to %s
da: %s: Kan ikke skifte filtilstand til %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %ju, gid %ju
da: %s: Kan ikke ændre ejerskab til uid %ju, gid %ju

en: %s: Cannot hard link to %s
da: %s: Kan ikke oprette hårdt link til %s

en: %s: Read error at byte %jd, while reading %zu byte | %s: Read error at byte %jd, while reading %zu bytes
da[0]: %s: Læsefejl ved byte %jd under læsning af %zu byte
da[1]: %s: Læsefejl ved byte %jd under læsning af %zu byte

en: %s: Warning: Read error at byte %jd, while reading %zu byte | %s: Warning: Read error at byte %jd, while reading %zu bytes
da[0]: %s: Advarsel: Læsefejl ved byte %jd under læsning af %zu byte
da[1]: %s: Advarsel: Læsevejl ved byte %jd under læsning af %zu byte

en: %s: Cannot seek to %jd
da: %s: Kan ikke søge til %jd

en: %s: Warning: Cannot seek to %jd
da: %s: Advarsel: Kan ikke søge til %jd

en: %s: Cannot create symlink to %s
da: %s: Kan ikke oprette symbolsk link til %s

en: %s: Wrote only %zu of %zu byte | %s: Wrote only %zu of %zu bytes
da[0]: %s: Skrev kun %zu af %zu byte
da[1]: %s: Skrev kun %zu af %zu byte

en: Removing leading `%s' from member names
da: Fjerner indledende "%s" fra medlemsnavne

en: Removing leading `%s' from hard link targets
da: Fjerner indledende "%s" fra mål for hårde links

en: Substituting `.' for empty member name
da: Erstatter "." for tomt medlemsnavn

en: Substituting `.' for empty hard link target
da: Erstatter "." for tomt mål for hårdt link

en: exec/tcp: Service not available
da: exec/tcp: Tjenesten er ikke tilgængelig

en: Cannot connect to %s: resolve failed
da: Kan ikke forbinde til %s: opslag slog fejl

en: Cannot redirect files for remote shell
da: Kan ikke omdirigere filer til fjern-skal

en: Cannot reset uid and gid: %s
da: kan ikke nulstille uid og gid: %s

en: Cannot execute remote shell
da: Kan ikke køre fjern-skal

en: Seek direction out of range
da: Søgeretning er uden for interval

en: Invalid seek direction
da: Ugyldig søgeretning

en: Invalid seek offset
da: Ugyldigt søgeafsæt

en: Seek offset out of range
da: Søgeafsæt er uden for interval

en: Invalid byte count
da: Ugyldigt byteantal

en: Byte count out of range
da: Byteantal uden for interval

en: Premature eof
da: Filen endte for tidligt

en: Invalid operation code
da: Ugyldig operationskode

en: Operation not supported
da: Operationen understøttes ikke

en: Unexpected arguments
da: Uventede argumenter

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
da: Manupulér et bånddrev, idet der tillades kommandoer fra en fjernproces

en: NUMBER
da: TAL

en: set debug level
da: set fejlsøgningsniveau

en: FILE
da: FIL

en: set debug output file name
da: angiv filnavn for fejlsøgningsudskrift

en: cannot open %s
da: kan ikke åbne %s

en: too many arguments
da: for mange argumenter

en: Garbage command
da: Vrøvlekommando

en: warning: skipped %ld byte of junk | warning: skipped %ld bytes of junk
da[0]: advarsel: sprang over %ld byte ukrudt
da[1]: advarsel: sprang over %ld byte ukrudt

en: rename %s ->
da: omdøb %s ->

en: %s: stored filename length is out of range
da: %s: lagret filnavnslængde uden for gyldigt interval

en: %s: checksum error (0x%x, should be 0x%x)
da: %s: fejl i tjeksum (0x%x, burde være 0x%x)

en: %s not created: newer or same age version exists
da: %s ikke oprettet: nyere version eller version med samme alder eksisterer

en: cannot remove current %s
da: kan ikke fjerne nuværende %s

en: cannot link %s to %s
da: kan ikke linke %s til %s

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
da: kan ikke ombytte ord-halvdele i %s: ulige antal ord-halvdele

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
da: kan ikke ombytte byte i %s: ulige antal byte

en: %s: unknown file type
da: %s: ukendt filtype

en: Malformed number %.*s
da: Misdannet tal %.*s

en: Archive value %.*s is out of range
da: Arkivværdien %.*s er uden for interval

en: premature end of archive
da: arkivet endte for tidligt

en: malformed header: file name of zero length
da: ugyldig header: filnavn har længde nul

en: malformed header: file name is not nul-terminated
da: ugyldig header: filnavn er ikke nul-termineret

en: warning: archive header has reverse byte-order
da: advarsel: arkivhoved har omvendt byte-rækkefølge

en: standard input is closed
da: standard-ind er lukket

en: %lu block
     | %lu blocks
da[0]: %lu blok
da[1]: %lu blokke

en: cannot read checksum for %s
da: kan ikke læse tjeksum for %s

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%s
da: %s: værdien %s %s er uden for tilladt interval 0…%s

en: %s: truncating %s
da: %s: afkorter %s

en: inode number
da: inode-nummer

en: file mode
da: filtilstand

en: number of links
da: antal links

en: modification time
da: redigeringstidspunkt

en: file size
da: filstørrelse

en: device major number
da: hovednummer for enhed

en: device minor number
da: undernummer for enhed

en: rdev major
da: rdev-hovednr

en: rdev minor
da: rdev-undernr

en: name size
da: navnestørrelse

en: device number
da: enhedsnummer

en: %s: truncating inode number
da: %s: afkorter inode-nummer

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%u
da: %s: værdien %s %s er uden for tilladt interval 0…%u

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%lu
da: %s: værdien %s %s er uden for tilladt interval 0…%lu

en: %s: file name too long
da: %s: for langt filnavn

en: standard output is closed
da: standard-ud er lukket

en: blank line ignored
da: ignorerede tom linie

en: %s not dumped: not a regular file
da: %s ikke gemt: ikke en almindelig fil

en: %s: symbolic link too long
da: %s: for langt symbolsk link

en: %s linked to %s
da: %s linket til %s

en: GNU `cpio' copies files to and from archives
    
    Examples:
      # Copy files named in name-list to the archive
      cpio -o < name-list [> archive]
      # Extract files from the archive
      cpio -i [< archive]
      # Copy files named in name-list to destination-directory
      cpio -p destination-directory < name-list
da: GNU "cpio" kopierer filer til og fra arkiver
    
    Eksempler:
      # Kopiér filerne angivet i filen navneliste til arkiv
      cpio -o < navneliste [> arkiv]
      # Udpak filer fra arkiv
      cpio -i [< arkiv]
      # Kopiér filerne angivet i filen navneliste til målkatalog
      cpio -p målkatalog < navneliste

en: %s is meaningless with %s
da: %s er meningsløs sammen med %s

en: Main operation mode:
da: Hovedfunktioner:

en: Create the archive (run in copy-out mode)
da: Opret arkivet (kør i kopiér ud-tilstand)

en: Extract files from an archive (run in copy-in mode)
da: Udpak filer fra et arkiv (kør i kopiér ind-tilstand)

en: Run in copy-pass mode
da: Kør i copy-pass-tilstand

en: Print a table of contents of the input
da: Udskriv en indholdsfortegnelse for inddata

en: Operation modifiers valid in any mode:
da: Ændringsflag, der gælder for alle hovedfunktioner:

en: DIR
da: KAT

en: Change to directory DIR
da: Ændr katalog til DIR

en: Archive file is local, even if its name contains colons
da: Arkivfilen er lokal, også selv om dens navn indeholder kolon

en: Use given archive FORMAT
da: Brug det givne FORMAT for arkivet

en: Set the I/O block size to 5120 bytes
da: Angiv I/O-blokstørrelsen til 5120 byte

en: BLOCK-SIZE
da: BLOCKSTØRRELSE

en: Set the I/O block size to BLOCK-SIZE * 512 bytes
da: Angiv I/O-blokstørrelsen til BLOKSTØRRELSE * 512 byte

en: Use the old portable (ASCII) archive format
da: Brug det gamle flytbare arkivformat (ASCII)

en: Print a "." for each file processed
da: Udskriv et "." for hver fil, der behandles

en: Set the I/O block size to the given NUMBER of bytes
da: Angiv I/O-blokstørrelsen til TAL byte

en: Do not print the number of blocks copied
da: Udskriv ikke antallet af blokke, der kopieres

en: Verbosely list the files processed
da: Vis listen af filer, der behandles, uddybende

en: Enable debugging info
da: Slå fejlsøgningsinfo til

en: Control warning display. Currently FLAG is one of 'none', 'truncate', 'all'. Multiple options accumulate.
da: Styrer visning af advarsler. I øjeblikket kan FLAG være "none", "truncate" eller "all". Tilvalget kan gives flere gange.

en: [USER][:.][GROUP]
da: [BRUGER][:.][GRUPPE]

en: Set the ownership of all files created to the specified USER and/or GROUP
da: Sæt ejerskab på alle filer, der oprettes til den angivne BRUGER og/eller GRUPPE

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes
da: Ændringsflag, der gælder i kopiér ind- og kopiér ud-tilstand

en: [[USER@]HOST:]FILE-NAME
da: [[BRUGER@]VÆRT:]FILNAVN

en: Use this FILE-NAME instead of standard input or output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
da: Brug dette FILNAVN frem for standard-ind eller -ud. Valgfri BRUGER og VÆRT angiver bruger- og værtsnavne til brug med fjernarkiver

en: STRING
da: STRENG

en: Print STRING when the end of a volume of the backup media is reached
da: Udskriv STRENG når slutningen af et arkiv i sikkerhedskopimediet nås

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Use COMMAND instead of rsh
da: Brug KOMMANDO frem for rsh

en: Operation modifiers valid only in copy-in mode:
da: Ændringsflag, der kun gælder i kopiér ind-tilstand:

en: Only copy files that do not match any of the given patterns
da: Kopiér kun filer, der ikke matcher nogen af de givne mønstre

en: In the verbose table of contents listing, show numeric UID and GID
da: Vis numerisk UID og GID i den uddybende indholdsfortegnelse

en: Read additional patterns specifying filenames to extract or list from FILE
da: Læs yderligere mønstre, der angiver filnavne til udpakning eller listevisning, fra FIL

en: When reading a CRC format archive, only verify the CRC's of each file in the archive, don't actually extract the files
da: Bekræft kun CRC'erne i hver fil i arkivet ved læsning af et CRC-formatarkiv, frem for faktisk at pakke filerne ud

en: Interactively rename files
da: Omdøb filer interaktivt

en: Swap both halfwords of words and bytes of halfwords in the data. Equivalent to -sS
da: Ombyt både halvord af ord og byte af halvord i dataene. Svarer til -sS

en: Swap the bytes of each halfword in the files
da: Ombyt byte i hvert halvord i filerne

en: Swap the halfwords of each word (4 bytes) in the files
da: Ombyt halvordene i hvert ord (4 byte) i filerne

en: Extract files to standard output
da: Udpak filer til standard-ud

en: Archive filename to use instead of standard input. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
da: Arkivfilnavn, der skal bruges frem for standard-ind. Valgfri BRUGER og VÆRT angiver bruger- og værtsnavne til brug med fjernarkiver

en: Operation modifiers valid only in copy-out mode:
da: Ændringsflag, der kun gælder for kopiér ud-tilstand:

en: Append to an existing archive.
da: Føj til slutningen af et eksisterende arkiv.

en: Archive filename to use instead of standard output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
da: Arkivfilnavn, der skal bruges frem for standard-ud. Valgfri BRUGER og VÆRT angiver bruger- og værtsnavn til brug med fjernarkiver

en: Renumber inodes
da: Omnummerér inoder

en: Don't store device numbers
da: Lagr ikke enhedsnumre

en: ignore number of links of a directory; always assume 2
da: ignorér antallet af links i et katalog; antag altid 2

en: Create device-independent (reproducible) archives
da: Opret enhedsuafhængige (reproducerbare) arkiver

en: Operation modifiers valid only in copy-pass mode:
da: Ændringsflag, der kun gælder for kopiér gennem-tilstand:

en: Link files instead of copying them, when  possible
da: Link filer, når det er muligt, i stedet for at kopiere dem

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes:
da: Ændringsflag, der gælder i kopiér ind- og kopiér ud-tilstand:

en: Do not strip file system prefix components from the file names
da: Fjern ikke præfikskomponenter for filsystem fra filnavnene

en: Create all files relative to the current directory
da: Opret alle filer relativt til det nuværende arbejdskatalog

en: Operation modifiers valid in copy-out and copy-pass modes:
da: Ændringsflag, der gælder i kopiér ud- og kopiér gennem-tilstand:

en: Filenames in the list are delimited by null characters instead of newlines
da: Filnavne i listen adskilles af null-tegn frem for linjeskiftstegn

en: Dereference  symbolic  links  (copy  the files that they point to instead of copying the links).
da: Følg symbolske links (kopier filerne, de peger på, frem for at kopiere links).

en: Reset the access times of files after reading them
da: Nulstil tilgangstider for filer efter de læses

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-pass modes:
da: Ændringsflag, der gælder i kopiér ind- og kopiér gennem-tilstand:

en: Retain previous file modification times when creating files
da: Behold forrige filredigeringstidspunkt, når der oprettes filer

en: Create leading directories where needed
da: Opret indledende kataloger som nødvendigt

en: Do not change the ownership of the files
da: Ændr ikke ejerskab af filerne

en: Replace all files unconditionally
da: Erstat alle filer ubetinget

en: Write files with large blocks of zeros as sparse files
da: Skriv filer med store blokke af nuller som hullede filer

en: invalid block size
da: ugyldig blokstørrelse

en: Archive format multiply defined
da: Arkivformat angivet flere gange

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc newc odc bin ustar tar (all-caps also recognized)
da: ugyldigt arkivformat "%s"; gyldige formater er:
    crc newc odc bin ustar tar (store bogstaver genkendes også)

en: Mode already defined
da: Tilstand allerede defineret

en: --no-preserve-owner cannot be used with --owner
da: --no-preserve-owner kan ikke bruges sammen med --owner

en: --owner cannot be used with --no-preserve-owner
da: --owner kan ikke bruges sammen med --no-preserve-owner

en: Invalid value for --warning option: %s
da: Ugyldig værdi for tilvalget --warning: %s

en: [destination-directory]
da: [målkatalog]

en: You must specify one of -oipt options.
da: Du skal angive mindst et af tilvalgene -oipt.

en: Both -I and -F are used in copy-in mode
da: Både -I og -F bruges i kopiér ind-tilstand

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: --append is used but no archive file name is given (use -F or -O options)
da: --append er givet, men intet arkivfilnavn er angivet (brug -F eller -O)

en: Both -O and -F are used in copy-out mode
da: Både -O og -F bruges i kopiér ud-tilstand

en: Not enough arguments
da: Ikke nok argumenter

en: Archive format is not specified in copy-pass mode (use --format option)
da: Arkivformatet er ikke angivet i kopiér gennem-tilstand (brug tilvalget --format)

en: -F can be used only with --create or --extract
da: -F kan kun bruges sammen med --create eller --extract

en: Cannot open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: error closing archive
da: fejl ved lukning af arkiv

en: cannot make directory `%s'
da: kan ikke oprette katalog "%s"

en: `%s' exists but is not a directory
da: "%s" eksisterer, men er ikke et katalog

en: control magnetic tape drive operation
da: styr operation for magnetisk bånddrev

en: DEVICE
da: ENHED

en: use device as the file name of the tape drive to operate on
da: brug enhed som filnavn for bånddrevet, der skal køres på

en: use remote COMMAND instead of rsh
da: brug fjernKOMMANDO frem for rsh

en: invalid count value
da: ugyldig værdi for antal

en: no tape device specified
da: ingen bånd-enhed angivet

en: operation [count]
da: operation [antal]

en: %s is not a character special file
da: %s er ikke en tegn-specialfil

en: %s: rmtioctl failed
da: %s: rmtioctl mislykkedes

en: %s: rmtopen failed
da: %s: rmtopen mislykkedes

en: %s: rmtclose failed
da: %s: rmtclose mislykkedes

en: invalid header: checksum error
da: ugyldigt hoved: fejl i tjeksum

en: invalid user
da: ugyldig bruger

en: cannot get the login group of a numeric UID
da: kan ikke finde logind-gruppe for numerisk bruger-ID

en: invalid group
da: ugyldig gruppe

en: write error: partial write
da: skrivefejl: delvis skrivning

en: read error
da: læsefejl

en: premature end of file
da: filen endte for tidligt

en: File %s shrunk by %s byte, padding with zeros | File %s shrunk by %s bytes, padding with zeros
da[0]: Fil %s skrumpede med %s byte, udfylder med nuller
da[1]: Fil %s skrumpede med %s byte, udfylder med nuller

en: Read error at byte %lld in file %s, padding with zeros
da: Læsefejl ved byte %lld i fil %s, udfylder med nuller

en: File %s grew, %<PRIuMAX> new byte not copied | File %s grew, %<PRIuMAX> new bytes not copied
da[0]: Filen %s voksede, %<PRIuMAX> ny byte ikke kopieret
da[1]: Filen %s voksede, %<PRIuMAX> nye byte ikke kopieret

en: File %s was modified while being copied
da: Filen %s blev ændret under kopieringen

en: virtual memory exhausted
da: virtuel hukommelse er opbrugt

en: Creating intermediate directory `%s'
da: Opretter mellemkatalog "%s"

en: cannot seek on output
da: kan ikke søge i uddata

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
da: Båndafslutning fundet. Indsæt næste bånd og tryk RETUR.

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
da: Båndafslutning fundet. Indtast klargjort enheds- eller filnavn for at fortsætte.

en: To continue, type device/file name when ready.
da: Indtast navn på en klargjort enhed eller en fil.

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
da: intern fejl: bånd-deskriptor ændredes fra %d til %d

en: %s is not a directory
da: %s er ikke et katalog

en: Creating directory `%s'
da: Opretter kataloget "%s"

en: cannot change to directory `%s'
da: kan ikke skifte til kataloget "%s"

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
da: genfile manipulerer datafiler for testsuiten fra GNU paxutils.
    TILVALG er:

en: File creation options:
da: Tilvalg for filoprettelse:

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: Create file of the given SIZE
da: Opret fil af den givne STØRRELSE

en: Write to file NAME, instead of standard output
da: Skriv til filNAVN frem for standard-ud

en: Read file names from FILE
da: Læs filnavne fra FIL

en: -T reads null-terminated names
da: -T læser null-afsluttede navne

en: PATTERN
da: MØNSTER

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
da: Udfyld filen med det givne MØNSTER. MØNSTER er "defalt" eller "zeros"

en: Size of a block for sparse file
da: Blokstørrelse for hullet fil

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
da: Generér en hullet fil. Resten af kommandolinjen angiver filafbildningen.

en: OFFSET
da: AFSÆT

en: Seek to the given offset before writing data
da: Søg til det givne afsæt, før der skrives data

en: Suppress non-fatal diagnostic messages
da: Skjul diagnostikmeddelelser, som ikke er fatale

en: File statistics options:
da: Tilvalg for filstatistik:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
da: Udskriv indhold af struct-stat for hver given fil. StandardFORMATet er:

en: Synchronous execution options:
da: Tilvalg for synkron kørsel:

en: Execute ARGS. Trigger checkpoints every Nth record (default 1). Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
da: Kør ARGUMENTER. Udløs checkpoints for hver N'te post (som standard 1). Nyttig sammen med --checkpoint og en af --cut, --append, --touch, --unlink

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
da: Udfør den givne handling (se nedenfor) når kontrolpunkt TAL nås

en: Set date for next --touch option
da: Angiv dato for næste "--touch"-tilvalg

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
da: Vis de kørte kontrolpunkter og slutstatus for KOMMANDO

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
da: Handlinger for synkronkørsel. Disse køres når kontrolpunktet, hvis nummer er givet ved --checkpoint, nås.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
da: Afkort FIL til størrelsen angivet ved forrige "--length"-tilvalg (eller 0 hvis dette ikke er givet)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
da: Føj STØRRELSE byte til FIL. STØRRELSE er givet ved forrige "--length"-tilvalg.

en: Update the access and modification times of FILE
da: Opdatér tilgangs- og redigeringstidspunkter for FIL

en: Execute COMMAND
da: Kør KOMMANDO

en: Delete FILE
da: Slet FIL

en: Invalid size: %s
da: Ugyldig størrelse: %s

en: Number out of allowed range: %s
da: Tal uden for tilladt interval: %s

en: Negative size: %s
da: Negativ størrelse: %s

en: stat(%s) failed
da: stat(%s) mislykkedes

en: requested file length %jd, actual %jd
da: forespurgt fillængde %jd, faktisk %jd

en: created file is not sparse
da: oprettet fil er ikke hullet

en: Error parsing number near `%s'
da: Fejl ved fortolkning af tal nær "%s"

en: Unknown date format
da: Ukendt datoformat

en: [ARGS...]
da: [ARGUMENTER...]

en: cannot open `%s'
da: kan ikke åbne "%s"

en: cannot seek
da: kan ikke søge

en: file name contains null character
da: filnavnet indeholder null-tegn

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
da: kan ikke generere hullede filer på standard-ud.  Brug tilvalget --file

en: incorrect mask (near `%s')
da: forkert maske (nær "%s")

en: Unknown field `%s'
da: Ukendt felt "%s"

en: cannot set time on `%s'
da: kan ikke sætte tidspunkt på "%s"

en: cannot truncate `%s'
da: kan ikke afkorte "%s"

en: command failed: %s
da: kommando slog fejl: %s

en: cannot stat `%s'
da: kan ikke køre stat på "%s"

en: cannot remove directory `%s'
da: kan ikke fjerne kataloget "%s"

en: cannot unlink `%s'
da: kan ikke aflinke "%s"

en: Command exited successfully
da: Kommando fuldført

en: Command failed with status %d
da: Kommando slog fejl med status %d

en: Command terminated on signal %d
da: Kommando terminerede med signal %d

en: Command stopped on signal %d
da: Kommando stoppede med signal %d

en: Command dumped core
da: Kommando kernedumpede

en: Command terminated
da: Kommando termineret

en: --stat requires file names
da: --stat kræver filnavne
