cpio 2.13 - en to sv translation catalogue (284 entries)

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s för %s

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s för %s

en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
sv: ARGP_HELP_FMT: %s-värdet är mindre än eller lika med %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
sv: %.*s: ARGP_HELP_FMT-parameter kräver ett värde

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
sv: %.*s: Okänd ARGP_HELP_FMT-parameter

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
sv: Skräp i ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
sv: Obligatoriska eller valfria argument till långa flaggor är även obligatoriska eller valfria för alla motsvarande korta flaggor.

en: Usage:
sv: Användning:

en:   or:
sv:   eller:

en:  [OPTION...]
sv:  [FLAGGA…]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
sv: Prova med ”%s --help” eller ”%s --usage” för mer information.

en: Report bugs to %s.
sv: Rapportera fel till %s.

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: give this help list
sv: visa denna hjälplista

en: give a short usage message
sv: visa ett kort användningsmeddelande

en: NAME
sv: NAMN

en: set the program name
sv: ange programnamnet

en: SECS
sv: S

en: hang for SECS seconds (default 3600)
sv: vänta i S sekunder (standard är 3600)

en: print program version
sv: skriv ut programmets version

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
sv: (PROGRAMFEL) Ingen känd version!?

en: %s: Too many arguments
sv: %s: För många argument

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
sv: (PROGRAMFEL) Flaggan borde ha känts igen!?

en: write error
sv: skrivfel

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: memory exhausted
sv: minnet är slut

en: unable to record current working directory
sv: kunde inte registrera aktuell arbetskatalog

en: failed to return to initial working directory
sv: misslyckades med att återgå till initial arbetskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sv: ”

en: '
sv: ”

en: Packaged by %s (%s)
sv: Paketerat av %s (%s)

en: Packaged by %s
sv: Paketerat av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
sv: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s och andra.

en: Report %s bugs to: %s
sv: Rapportera fel i %s till %s
    Rapportera kommentarer om översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: %s home page: <%s>
sv: Webbplats för %s: <%s>

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Cannot %s
sv: %s: Funktionen ”%s” misslyckades

note: TRANSLATORS: %s after `Cannot' is a function name, e.g. `Cannot open'. Directly translating this to another language will not work, first because %s itself is not translated. Translate it as `%s: Function %s failed'.
en: %s: Warning: Cannot %s
sv: %s: Varning: Funktionen ”%s” misslyckades

en: %s: Cannot change mode to %s
sv: %s: Kan inte ändra rättigheter till %s

en: %s: Cannot hard link to %s
sv: %s: Kan inte hårdlänka till %s

en: %s: Cannot create symlink to %s
sv: %s: Kan inte skapa symbolisk länk till %s

en: Removing leading `%s' from member names
sv: Tar bort inledande ”%s” från medlemsnamn

en: Removing leading `%s' from hard link targets
sv: Tar bort inledande ”%s” från mål för hårda länkar

en: Substituting `.' for empty member name
sv: Ersätter ”.” för tomma medlemsnamn

en: Substituting `.' for empty hard link target
sv: Ersätter ”.” för tomma mål för hårda länkar

en: exec/tcp: Service not available
sv: exec/tcp: Tjänsten är inte tillgänglig

en: stdin
sv: standard in

en: stdout
sv: standard ut

en: Cannot connect to %s: resolve failed
sv: Kan inte ansluta till %s: uppslag misslyckades

en: Cannot redirect files for remote shell
sv: Kan inte flytta om filer för fjärrskal

en: Cannot execute remote shell
sv: Kan inte köra fjärrskal

en: Seek direction out of range
sv: Sökriktningen är utanför intervallet

en: Invalid seek direction
sv: Ogiltig sökriktning

en: Invalid seek offset
sv: Ogiltigt sökförskjutning

en: Seek offset out of range
sv: Sökförskjutning är utanför intervallet

en: Invalid byte count
sv: Ogiltigt byte-antal

en: Byte count out of range
sv: Byte-antal är utanför giltigt intervall

en: Premature eof
sv: För tidigt filslut

en: Invalid operation code
sv: Ogiltig åtgärdskod

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Unexpected arguments
sv: Oväntade argument

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
sv: Styr en bandstation, acceptera kommandon från en fjärrprocess

en: NUMBER
sv: ANTAL

en: set debug level
sv: sätt felsökningsnivå

en: FILE
sv: FIL

en: set debug output file name
sv: sätt felsökningsfilnamn

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: too many arguments
sv: för många argument

en: Garbage command
sv: Skräpkommando

en: warning: skipped %ld byte of junk | warning: skipped %ld bytes of junk
sv[0]: varning: hoppade över %ld byte med skräp
sv[1]: varning: hoppade över %ld byte med skräp

en: rename %s ->
sv: byt namn på %s ->

en: %s: stored filename length is out of range
sv: %s: lagrad filnamnslängd är utanför intervallet

en: %s: checksum error (0x%x, should be 0x%x)
sv: %s: fel i kontrollsumma (0x%x, borde vara 0x%x)

en: %s not created: newer or same age version exists
sv: %s skapades inte: nyare eller lika gammal version finns

en: cannot remove current %s
sv: kan inte ta bort aktuella %s

en: cannot link %s to %s
sv: kan inte länka %s till %s

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
sv: kan inte växla halvord i %s: udda antal halvord

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
sv: kan inte växla byte i %s: udda antal byte

en: %s: unknown file type
sv: %s: okänd filtyp

en: Malformed number %.*s
sv: Felformulerat nummer %.*s

en: Archive value %.*s is out of range
sv: Arkivvärdet %.*s är utanför intervallet

en: premature end of archive
sv: för tidigt slut på arkivet

en: warning: archive header has reverse byte-order
sv: varning: arkivhuvudet har omvänd byteordning

en: standard input is closed
sv: standard in är stängd

en: cannot read checksum for %s
sv: kan inte läsa kontrollsumma för %s

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%s
sv: %s: värdet %s %s är utanför tillåtet intervall 0.. %s

en: %s: truncating %s
sv: %s: kortar ner %s

en: inode number
sv: inodsnummer

en: file mode
sv: filrättigheter

en: number of links
sv: antal länkar

en: modification time
sv: ändringstid

en: file size
sv: filstorlek

en: device major number
sv: enhetens övre nummer

en: device minor number
sv: enhetens undre nummer

en: rdev major
sv: rdev övre

en: rdev minor
sv: rdev undre

en: name size
sv: namnstorlek

en: device number
sv: enhetsnummer

en: %s: truncating inode number
sv: %s: kortar ner inodsnummer

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%u
sv: %s: värdet %s %s är utanför tillåtet intervall 0.. %u

en: %s: value %s %s out of allowed range 0..%lu
sv: %s: värdet %s %s är utanför tillåtet intervall 0.. %lu

en: %s: file name too long
sv: %s: filnamnet är för långt

en: standard output is closed
sv: standard ut är stängd

en: blank line ignored
sv: tom rad ignorerades

en: %s not dumped: not a regular file
sv: %s dumpades inte: inte en vanlig fil

en: %s: symbolic link too long
sv: %s: symbolisk länk är för lång

en: %s linked to %s
sv: %s länkad till %s

en: GNU `cpio' copies files to and from archives
    
    Examples:
      # Copy files named in name-list to the archive
      cpio -o < name-list [> archive]
      # Extract files from the archive
      cpio -i [< archive]
      # Copy files named in name-list to destination-directory
      cpio -p destination-directory < name-list
sv: GNU ”cpio” kopierar filer till och från arkiv
    
    Exempel:
      # Kopiera filer som är namngivna i namnlista till arkivet
      cpio -o < namnlista [> arkiv]
      # Extrahera filer från arkivet
      cpio -i [< arkiv]
      # Kopiera filer som är namngivna i namnlista till destinationskatalog
      cpio -p destinationskatalog < namnlista

en: %s is meaningless with %s
sv: %s är meningslöst med %s

en: Main operation mode:
sv: Huvudåtgärdsläge:

en: Create the archive (run in copy-out mode)
sv: Skapa arkivet (kör i läget kopiera-ut)

en: Extract files from an archive (run in copy-in mode)
sv: Extrahera filer från ett arkiv (kör i läget kopiera-in)

en: Run in copy-pass mode
sv: Kör i läget kopiera-skickavidare

en: Print a table of contents of the input
sv: Visa en innehållsförteckning för indata

en: Operation modifiers valid in any mode:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga i alla lägen:

en: DIR
sv: KAT

en: Change to directory DIR
sv: Ändra till katalog KAT

en: Archive file is local, even if its name contains colons
sv: Arkivfilen är lokal, även om namnet innehåller kolon

en: Use given archive FORMAT
sv: Använd det angivna arkivformatet

en: Set the I/O block size to 5120 bytes
sv: Ställ in I/O-blockstorleken till 5120 byte

en: BLOCK-SIZE
sv: BLOCKSTORLEK

en: Set the I/O block size to BLOCK-SIZE * 512 bytes
sv: Ställ in I/O-blockstorlek till BLOCKSTORLEK · 512 byte

en: Use the old portable (ASCII) archive format
sv: Använd det gamla portabla (ASCII) arkivformatet

en: Print a "." for each file processed
sv: Visa ett ”.” för varje behandlad fil

en: Set the I/O block size to the given NUMBER of bytes
sv: Ställ in I/O-blockstorleken till det angivna antalet byte

en: Do not print the number of blocks copied
sv: Visa inte antalet block som kopierats

en: Verbosely list the files processed
sv: Skriv utförligt ut de filer som behandlas

en: Enable debugging info
sv: Aktivera felsökningsinformation

en: FLAG
sv: FLAGGA

en: Control warning display. Currently FLAG is one of 'none', 'truncate', 'all'. Multiple options accumulate.
sv: Styr varningsvisning. För närvarande är FLAGGA något av ”none”, ”truncate”, ”all”. Multipla flaggor kan läggas till.

en: [USER][:.][GROUP]
sv: [ANVÄNDARE][:.][GRUPP]

en: Set the ownership of all files created to the specified USER and/or GROUP
sv: Ställ in ägaren på alla filer som skapas till den angivna användaren och/eller gruppen

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga för lägena kopiera-in och kopiera-ut

en: [[USER@]HOST:]FILE-NAME
sv: [[ANVÄNDARE@]VÄRD:]FILNAMN

en: Use this FILE-NAME instead of standard input or output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
sv: Använd FILNAMN istället för standard in eller standard ut. De valfria ANVÄNDARE och VÄRD anger användarnamnet och värdnamnet i det fall arkivet är ett fjärrarkiv

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Print STRING when the end of a volume of the backup media is reached
sv: Visa STRÄNG då slutet på en volym av säkerhetskopieringsmediumet nås

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Use COMMAND instead of rsh
sv: Använd KOMMANDO istället för rsh

en: Operation modifiers valid only in copy-in mode:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga endast i läget kopiera-in:

en: Only copy files that do not match any of the given patterns
sv: Kopiera endast filer som inte matchar något av de angivna mönstren

en: In the verbose table of contents listing, show numeric UID and GID
sv: Visa numeriska UID och GID i den utförliga innehållsförteckningen

en: Read additional patterns specifying filenames to extract or list from FILE
sv: Läs ytterligare mönster som anger filnamn att extrahera eller lista från FIL

en: When reading a CRC format archive, only verify the CRC's of each file in the archive, don't actually extract the files
sv: Verifiera endast CRC för varje fil i arkivet, extrahera inte filerna, då ett arkiv i CRC-format läses

en: Interactively rename files
sv: Byt namn på filer interaktivt

en: Swap both halfwords of words and bytes of halfwords in the data. Equivalent to -sS
sv: Byt plats på halvord i ord och byte i halvord i data. Likvärdigt med -sS

en: Swap the bytes of each halfword in the files
sv: Byt plats på byten i varje halvord i filerna

en: Swap the halfwords of each word (4 bytes) in the files
sv: Byt plats på halvorden i varje ord (4 byte) i filerna

en: Extract files to standard output
sv: Extrahera filerna till standard ut

en: Archive filename to use instead of standard input. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
sv: Arkivfilnamn att använda istället för standard in. De valfria ANVÄNDARE och VÄRD anger användarnamnet och värdnamnet i det fall arkivet är ett fjärrarkiv

en: Operation modifiers valid only in copy-out mode:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga endast i läget kopiera-ut:

en: Append to an existing archive.
sv: Lägg till i ett befintligt arkiv.

en: Archive filename to use instead of standard output. Optional USER and HOST specify the user and host names in case of a remote archive
sv: Arkivfilnamn att använda istället för standard ut. De valfria ANVÄNDARE och VÄRD anger användarnamnet och värdnamnet i det fall arkivet är ett fjärrarkiv

en: Renumber inodes
sv: Numrera om inoder

en: Don't store device numbers
sv: Lagra inte enhetsnummer

en: Create device-independent (reproducible) archives
sv: Skapa enhetsoberoende (upprepbara) arkiv

en: Operation modifiers valid only in copy-pass mode:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga endast i läget kopiera-skickavidare:

en: Link files instead of copying them, when  possible
sv: Länka filer istället för att kopiera dem då så är möjligt

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-out modes:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga för lägena kopiera-in och kopiera-ut:

en: Do not strip file system prefix components from the file names
sv: Ta inte bort prefixkomponenter för filsystem från filnamn

en: Create all files relative to the current directory
sv: Skapa alla filer relativt den aktuella katalogen

en: Operation modifiers valid in copy-out and copy-pass modes:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga för lägena kopiera-ut och kopiera-skickavidare:

en: Filenames in the list are delimited by null characters instead of newlines
sv: Filnamn i listan är separerade med nulltecken istället för nyrader

en: Dereference  symbolic  links  (copy  the files that they point to instead of copying the links).
sv: Dereferera symboliska länkar (kopiera filerna som de pekar på istället för att kopiera länkarna).

en: Reset the access times of files after reading them
sv: Återställ filers åtkomsttider efter att de lästs

en: Operation modifiers valid in copy-in and copy-pass modes:
sv: Åtgärdsmodifierare giltiga för lägena kopiera-in och kopiera-skickavidare:

en: Retain previous file modification times when creating files
sv: Behåll tidigare filändringstider då filer skapas

en: Create leading directories where needed
sv: Skapa inledande kataloger då så behövs

en: Do not change the ownership of the files
sv: Ändra inte ägaren på filer

en: Replace all files unconditionally
sv: Ersätt ovillkorligen alla filer

en: Write files with large blocks of zeros as sparse files
sv: Skriv filer med stora block med nollor som glesa filer

en: invalid block size
sv: ogiltig blockstorlek

en: Archive format multiply defined
sv: Arkivformatet har angivits flera gånger

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc newc odc bin ustar tar (all-caps also recognized)
sv: arkivformatet ”%s” är ogiltigt; giltiga format är:
    crc, newc, odc, bin, ustar, tar (stora bokstäver fungerar också)

en: Mode already defined
sv: Läget redan angivet

en: --no-preserve-owner cannot be used with --owner
sv: --no-preserve-owner kan inte användas tillsammans med --owner

en: --owner cannot be used with --no-preserve-owner
sv: --owner kan inte användas tillsammans med --no-preserve-owner

en: Invalid value for --warning option: %s
sv: Ogiltigt värde för flaggan --warning: %s

en: [destination-directory]
sv: [destinationskatalog]

en: You must specify one of -oipt options.
sv: Du måste ange en av flaggorna -oipt.

en: Both -I and -F are used in copy-in mode
sv: Både -I och -F används i läget kopiera-in

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: --append is used but no archive file name is given (use -F or -O options)
sv: --append används men inget arkivfilnamn har angivits (använd flaggorna -F eller -O)

en: Both -O and -F are used in copy-out mode
sv: Både -O och -F används i läget kopiera-ut

en: Not enough arguments
sv: Inte tillräckligt många argument

en: Archive format is not specified in copy-pass mode (use --format option)
sv: Arkivformatet har inte angivits i läget kopiera-skickavidare (använd flaggan --format)

en: -F can be used only with --create or --extract
sv: -F kan endast användas tillsammans med --create eller --extract

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: error closing archive
sv: fel vid stängning av arkiv

en: cannot make directory `%s'
sv: kan inte skapa katalogen ”%s”

en: `%s' exists but is not a directory
sv: ”%s” finns men är inte en katalog

en: control magnetic tape drive operation
sv: kontrollera drift av magnetisk bandstation

en: DEVICE
sv: ENHET

en: use device as the file name of the tape drive to operate on
sv: använd enhet som filnamn för bandstationen att arbeta med

en: use remote COMMAND instead of rsh
sv: använd fjärr-KOMMANDO istället för rsh

en: operation
sv: åtgärd

en: invalid count value
sv: ogiltigt antal

en: no tape device specified
sv: ingen bandstation är angiven

en: operation [count]
sv: åtgärd [antal]

en: %s is not a character special file
sv: %s är ingen teckenspecialfil

en: %s: rmtioctl failed
sv: %s: rmtioctl misslyckades

en: %s: rmtopen failed
sv: %s: rmtopen misslyckades

en: %s: rmtclose failed
sv: %s: rmtclose misslyckades

en: invalid header: checksum error
sv: ogiltigt huvud: fel i kontrollsumma

en: invalid user
sv: ogiltig användare

en: cannot get the login group of a numeric UID
sv: kan inte få tag i inloggningsgruppen för ett numeriskt UID

en: invalid group
sv: ogiltig grupp

en: write error: partial write
sv: skrivfel: delvis skrivning

en: read error
sv: läsfel

en: premature end of file
sv: för tidigt slut på filen

en: File %s shrunk by %s byte, padding with zeros | File %s shrunk by %s bytes, padding with zeros
sv[0]: Filen %s minskade med %s byte, fyller ut med nollor
sv[1]: Filen %s minskade med %s byte, fyller ut med nollor

en: Read error at byte %lld in file %s, padding with zeros
sv: Läsfel vid byte %lld i filen %s, fyller ut med nollor

en: File %s grew, %<PRIuMAX> new byte not copied | File %s grew, %<PRIuMAX> new bytes not copied
sv[0]: Filen %s växte, %<PRIuMAX> nya byte kopierades inte
sv[1]: Filen %s växte, %<PRIuMAX> nya byte kopierades inte

en: File %s was modified while being copied
sv: Filen %s ändrades under tiden den kopierades

en: virtual memory exhausted
sv: slut på virtuellt minne

en: Creating intermediate directory `%s'
sv: Skapar tillfälliga katalogen ”%s”

en: cannot seek on output
sv: kan inte söka på utdata

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
sv: Hittade slutet på bandet. Ladda nästa band och tryck RETUR.

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
sv: Hittade slutet på bandet. Skriv in namnet på enheten/filen när du är redo
    att fortsätta.

en: To continue, type device/file name when ready.
sv: Skriv in namnet på enheten/filen när du är redo att fortsätta.

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
sv: internt fel: bandhandtaget ändrades från %d till %d

en: %s is not a directory
sv: %s är inte en katalog

en: Creating directory `%s'
sv: Skapar katalogen ”%s”

en: cannot change to directory `%s'
sv: kan inte ändra till katalogen ”%s”

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
sv: genfile manipulerar datafiler för testsviten GNU paxutils.
    FLAGGOR är:

en: File creation options:
sv: Flaggor för att skapa filer:

en: SIZE
sv: STORLEK

en: Create file of the given SIZE
sv: Skapa fil med angiven STORLEK

en: Write to file NAME, instead of standard output
sv: Skriv till filen NAMN istället för standard ut

en: Read file names from FILE
sv: Läs filnamn från FIL

en: -T reads null-terminated names
sv: -T läser null-terminerade namn

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
sv: Fyll ut filen med angivet MÖNSTER. MÖNSTER är ”default” eller ”zeros”

en: Size of a block for sparse file
sv: Storlek på ett block för gles fil

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
sv: Generera gles fil. Resten av kommandoraden anger filkartan.

en: OFFSET
sv: POSITION

en: Seek to the given offset before writing data
sv: Sök till angiven position innan data skrivs

en: File statistics options:
sv: Flaggor för filstatistik:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
sv: Skriv ut innehållet för stat-struktur för varje angiven fil. StandardFORMAT är:

en: Synchronous execution options:
sv: Flaggor för synkron körning:

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
sv: Genomför angiven åtgärd (se nedan) när kontrollpunkt NUMMER nås

en: Set date for next --touch option
sv: Ställ in datum för nästa --touch-flagga

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
sv: Visa körda kontrollpunkter och avslutningsstatus för KOMMANDO

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
sv: Åtgärder för synkron körning. Dessa körs när kontrollpunktens nummer, som anges med flaggan --checkpoint, nås.

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
sv: Korta ner FIL till storleken angiven av föregående flaggan --length (eller 0, om den inte har angivits)

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
sv: Lägg till STORLEK byte till FIL. STORLEK anges av föregående flaggan --length.

en: Update the access and modification times of FILE
sv: Uppdatera åtkomst- och ändringstider för FIL

en: Execute COMMAND
sv: Kör KOMMANDO

en: Invalid size: %s
sv: Ogiltig storlek: %s

en: Number out of allowed range: %s
sv: Numret är utanför tillåtet intervall: %s

en: Negative size: %s
sv: Negativ storlek: %s

en: stat(%s) failed
sv: stat(%s) misslyckades

en: created file is not sparse
sv: skapad fil är inte gles

en: Error parsing number near `%s'
sv: Fel vid tolkning av tal nära ”%s”

en: Unknown date format
sv: Okänt datumformat

en: [ARGS...]
sv: [ARG…]

en: cannot open `%s'
sv: kan inte öppna ”%s”

en: cannot seek
sv: kan inte söka

en: file name contains null character
sv: filnamnet innehåller null-tecken

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
sv: kan inte generera glesa filer på standard ut, använd flaggan --file

en: incorrect mask (near `%s')
sv: felaktig mask (nära ”%s”)

en: Unknown field `%s'
sv: Okänt fält ”%s”

en: cannot set time on `%s'
sv: kan inte ställa in tid på ”%s”

en: cannot truncate `%s'
sv: kan inte trunkera ”%s”

en: command failed: %s
sv: Kommandot misslyckades: %s

en: cannot unlink `%s'
sv: kan inte ta bort ”%s”

en: Command exited successfully
sv: Kommandot avslutades utan problem

en: Command failed with status %d
sv: Kommandot misslyckades med status %d

en: Command terminated on signal %d
sv: Kommandot avslutades på signal %d

en: Command stopped on signal %d
sv: Kommandot stoppades på signal %d

en: Command dumped core
sv: Kommandot dumpade minnet

en: Command terminated
sv: Kommandot avslutat

en: --stat requires file names
sv: --stat kräver filnamn
