cpu-x - en to da translation catalogue (237 entries)

en: Finding CPU technology
da: Finder CPU-teknologi

en: Your CPU is not present in the database ==> %s, model: %i, ext. model: %i, ext. family: %i
da: Din CPU er ikke stil stede i databasen ==> %s, model: %i, ext. model: %i, ext. familie: %i

en: unknown
da: ukendt

en: Calling libcpuid for retrieving static data
da: Kalder libcpuid til hentning af statiske data

en: failed to call libcpuid (%s)
da: kunne ikke kalde libcpuid (%s)

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
da: Kalder libcpuid til hentning af dynamiske data

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR static values
da: Kalder libcpuid til hentning af statiske CPU-MSR-værdier

en: Calling libcpuid for retrieving CPU MSR dynamic values
da: Kalder libcpuid til hentning af dynamiske CPU-MSR-værdier

en: Calling dmidecode
da: Kalder dmidecode

en: Calculating CPU usage
da: Beregner CPU-brug

en: Calling bandwidth
da: Opkaldsbåndbredde

en: pci_access is not properly initialized: it is a common issue when %s was built with a lower libpci version.
    Check that libpci %s library is present on your system. Otherwise, please rebuild %s.
da: pci_access er ikke korrekt initialiseret: det er normalt et problem når %s er bygget med en lavere libpci version.
    Verificer at libpci %s bibliotek er tilstede på dit system. Ellers, venligst genopbygge %s.

en: No kernel driver in use for graphic card at path %s
da: Ingen kernedriver i brug til grafikkort ved stien %s

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
da: Din GPU-driver er ukendt: %s

en: failed to call GLFW (%i): %s
da: kunne ikke kalde GLFW (%i): %s

en: Finding Vulkan API version
da: Finder Vulkan API version

en: failed to call vkCreateInstance (%s)
da: kunne ikke kalde vkCreateInstance (%s)

en: %s is not supported
da: %s er ikke understøttet

en: failed to call vkEnumeratePhysicalDevices (%s)
da: kunne ikke kalde vkEnumeratePhysicalDevices (%s)

en: No available Vulkan devices
da: Ingen tilgængelig Vulkan enhed

en: No available physical devices (%s)
da: Ingen fysisk enhed tilgængelig (%s)

en: Failed to create Vulkan for device %u (%s)
da: Kunne ikke oprette Vulkan til enheden %u (%s)

en: %s is not supported for device %u, use only deviceID for matching
da: %s er ikke understøttet for enheden %u, brug kun deviceID hvor det stemmer

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
da: Der er ingen platform med OpenCL understøttelse (%s)

en: failed to get all OpenCL platforms (%s)
da: kunne ikke tilgå alle OpenCL platforme (%s)

en: failed to get name for platform %u (%s)
da: kunne ikke tilgå navnet til platformen %u (%s)

en: failed to get version for platform %u (%s)
da: kunne ikke tilgå versionen af platformen %u (%s)

en: failed to find number of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
da: kunne ikke finde mængden af OpenCL enheder for platform '%s %s' (%s)

en: 0 device
da: 0 enheder

en: failed to get all of OpenCL devices for platform '%s %s' (%s)
da: kunne ikke tilgå hver OpenCL enhed for platform '%s %s' (%s)

en: failed to get name for device %u (%s)
da: kunne ikke tilgå navnet på enheden %u (%s)

en: failed to get version for device %u (%s)
da: kunne ikke tilgå versionen for enheden %u (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)
da: OpenCL driveren for '%s %s' understøtter ikke CL_DEVICE_TOPOLOGY_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)
da: OpenCL driveren for '%s %s' understøtter ikke CL_DEVICE_GFXIP_MAJOR_AMD (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)
da: OpenCL driveren for '%s %s' understøtter ikke CL_DEVICE_MAX_COMPUTE_UNITS (%s)

en: OpenCL driver for '%s %s' does not support CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) or CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)
da: OpenCL driveren for '%s %s' understøtter ikke CL_DEVICE_PCI_DOMAIN_ID_NV (%s), CL_DEVICE_PCI_BUS_ID_NV (%s) eller CL_DEVICE_PCI_SLOT_ID_NV (%s)

en: OpenCL is not supported with your GPU vendor (0x%X)
da: OpenCL er ikke understøttet med din GPU leverandør (0x%X)

en: Finding devices
da: Finder enheder

en: Skip devices search (wrong permissions on %s device)
da: Springer over enhedssøgning (forkerte tilladelser til %s enhed)

en: Your GPU vendor is unknown: %s (0x%X)
da: Din GPU leverandør er ukendt: %s (0x%X)

en: failed to find chipset vendor and model
da: kunne ikke finde chipset leverandør og model

en: failed to find graphic card vendor and model
da: kunne ikke finde grafik kort leverandør og model

en: Retrieving GPU clocks
da: Finder GPU frekvenser

en: None
da: Ingen

en: Identifying running system
da: Identificerer kørrende system

en: failed to identify running system
da: kunne ikke identificere det kørrende system

en: Calling libprocps
da: Kalder libprocps

en: unable to get system uptime
da: kunne ikke tilgå systemets oppetid

en: unable to create meminfo structure
da: kunne ikke danne meminfo struktur

en: Calling libstatgrab
da: Kalder libstatgrab

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
da: %i dage, %i timer %i minutter %i sekunder

en: Updating benchmark status
da: Opdaterer status af benchmark

en: Active
da: Aktiv

en: (%u hours left)
da: (%u timer tilbage)

en: (%u minutes left)
da: (%u minutter tilbage)

en: (%u seconds left)
da: (%u sekunder tilbage)

en: Inactive
da: Inaktiv

en: in %u hours
da: om %u timer

en: in %u minutes
da: om %u minutter

en: in %u seconds
da: om %u sekunder

en: an error occurred while starting benchmark
da: en fejl skete ved opstart af benchmark

en: Finding CPU package in fallback mode
da: Finder CPU-pakken i tilbagefaldstilstand

en: Your CPU socket is not present in the database ==> %s, codename: %s
da: Din CPU-socket findes ikke i databasen ==> %s, kodenavn: %s

en: Calculating CPU multipliers in fallback mode
da: Beregner CPU-multiplikatorer i tilbagefaldstilstand

en: Retrieving motherboard information in fallback mode
da: Finder bundkorts informationer i tilbagefaldstilstand

en: failed to retrieve motherboard information (fallback mode)
da: kunne ikke hente bundkortoplysninger (tilbagefaldstilstand)

en: Retrieving CPU temperature in fallback mode
da: Henter CPU temperatur i tilbagefaldstilstand

en: failed to retrieve CPU temperature (fallback mode)
da: kunne ikke hente CPU temperature (tilbagefaldstilstand)

en: Retrieving CPU voltage in fallback mode
da: Henter CPU spænding i tilbagefaldstilstand

en: failed to retrieve CPU voltage (fallback mode)
da: kunne ikke hente CPU spænding (tilbagefaldstilstand)

en: Retrieving CPU frequency in fallback mode
da: Henter CPU frekvens i tilbagefaldstilstand

en: failed to retrieve CPU frequency (fallback mode)
da: kunne ikke hente CPU frekvens (tilbagefaldstilstand)

en: pkexec: authorization could not be obtained (dialog dismissed)
da: pkexec: autorisation kunne ikke opnås (dialog afvist)

en: pkexec: authorization could not be obtained (not authorized)
da: pkexec: autorisation kunne ikke opnås (ikke godkendt)

en: pkexec: command not found
da: pkexec: kommando ikke fundet

en: pkexec: unexpected error code
da: pkexec: uventet fejl kode

en: request_handler: case %i not handled
da: request_handler: tilfælde %i er ikke håndteret

en: P-core
da: P-kerne

en: E-core
da: E-kerne

en: Core
da: Kerne

en: Caches
da: Cacher

en: %d %s, %d-way
da: %d %s, %d-vej

en: Clocks
da: Frekvenser

en: %s associative, %d-%s line size
da: %s associeret, %d-%s linie størrelse

en: Motherboard
da: Bundkort

en: Memory
da: Hukommelse

en: Operating System
da: Operativ System

en: Graphics
da: Grafik

en: Cards
da: Kort

en: Bench
da: Benchmark

en: Not started
da: Ikke startet

en: Prime numbers (slow)
da: Primtal (langsom)

en: Prime numbers (fast)
da: Primtal (hurtig)

en: Parameters
da: Parametre

en: %u mins
da: %u minutter

en: About
da: Omkring

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
da: %s er fri software er indsamler information
    om CPU, bundkort og andet.

en: Author: %s
da: Forfatter: %s

en: Site: %s
da: Side: %s

en: License
da: Licens

en: This software is distributed under the terms of %s
da: Denne software er udgivet under vilkårene for %s

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
da: Dette program leveres HELT UDEN GARANTI

en: Start daemon
da: Start baggrundsprogram

en: Connected to daemon
da: Forbundet til baggrundsprogram

en: No polkit authentication agent found
da: Ingen polkit autentifikationsagent fundet

en: Ask password to start daemon in background
da: Forespørg adgangskode til at starte baggrundsprogram i bagrunden

en: BaseFamily
da: Basisfamillie

en: CPU display ("true") family (computed as BaseFamily+ExtendedFamily)
da: CPU udstilling ("sand") familie (beregnet som Basisfamilie+Udvidetfamilie)

en: BaseModel
da: Basismodel

en: CPU display ("true") model (computed as (ExtendedModel<<4)+BaseModel)
da: CPU udstilling ("sand") model (beregnet som (UdvidetModel<<4)+Basismodel)

en: User Mode Driver Version
da: Bruger tilstands driver version

en: Starting GTK GUI…
da: Starter GTK Brugergrænseflade…

en: failed to import UI in GtkBuilder
da: kunne ikke importerer brugergrænseflade i GtkBuilder

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
da: Start grafisk brugergrænseflade (GUI) (standard)

en: Start text-based user interface (TUI)
da: Start tekstbaseret brugergrænseflade (TUI)

en: Dump all data on standard output and exit
da: Dump alle data til standard output og afslut

en: Run embedded command dmidecode and exit
da: Kør indlejrede kommando dmidecode og afslut

en: Run embedded command bandwidth and exit
da: Kør indlejret kommando båndbredde og afslut

en: Set custom time between two refreshes (in seconds)
da: Sæt brugerdefineret tid imellem to opdateringer (i sekunder)

en: Set default tab (integer)
da: Sæt standard fane (heltal)

en: Select core type to monitor (integer)
da: Vælg kerne type der skal overvåges (heltal)

en: Select CPU core to monitor (integer)
da: Vælg CPU kerne der skal overvåges (heltal)

en: Set custom bandwidth test for CPU caches speed (integer)
da: Sæt brugerdefineret båndbredetest til CPU-cache hastighed (heltal)

en: Select default graphic card (integer)
da: Vælg standard grafik kort (heltal)

en: Start and connect to daemon
da: Start og forbind til baggrundsprogram

en: Verbose output
da: Udførligt output

en: Print help and exit
da: Udskriv hjælp og afslut

en: Print version and exit
da: Udskriv version og afslut

en: Print CPUID values in decimal (default is hexadeximal)
da: Udskriv CPUID værdier i decimaltal (standard er hexadeximaltal)

en: Disable colored output
da: Deaktiver farvet output

en: Print information for debugging
da: Udskriv information til fejlretning

en: Print required information to paste in an issue
da: Udskriv de nødvændige informationer til at vedhæfte i en fejlrapport

en: Set key mapping for NCurses mode (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])
da: Sæt nøglehenføring til NCurses tilstand (a[rrows]|e[macs]|i[nverted-T]|v[im])

en: Add default command line arguments
da: Tilføj standard kommandolinje argumenter

en: Enforce the bus clock
da: Håndhæv bus frekvensen

en: Read CPUID raw data from a given file
da: Læs CPUID rådata fra en given fil

en: Only print a message if CPU is not present in the database
da: Udskriv kun en besked hvis CPU ikke er til stede i databasen

en: Usage: %s DISPLAY [OPTIONS]
da: Brug: %s VISNING [VALG]

en: Available DISPLAY:
da: Tilgængelige VISNING:

en: Available OPTIONS:
da: Tilgængelige VALG:

en: Influenceable environment variables:
da: Påvirkelige miljøvariabler:

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
da: Dette er fri software: du er fri til at ændre og omdistribuere det.

en: See the %s license: <%s>
da: Se %s licensen: <%s>

en: 
    Oops, something was wrong! %s has received signal %d (%s) and has crashed.
da: 
    Hovsa, noget gik galt! %s har modtaget signalet %d (%s) og er nedbrudt.

en: 
    Oops, something was wrong! %s has received signal %d (%s) and is trying to recover.
da: 
    Hovsa, noget gik galt! %s har modtaget signalet %d (%s) og prøver at gendanne sig.

en: You can open a new issue here, by filling the template as requested:
da: Du kan åbne en ny rapport har, ved at udfylde skabelonen som ønsket:

en: an error occurred while setting locale
da: en fejl skete under indstilling af regional data

en: Selected CPU type (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this CPU)
da: Valgte CPU type (%u) er ikke et gyldigt tal (%u er maximum for denne CPU)

en: failed to change CPU affinitiy to core %u
da: fejlede under ændring af CPU kærneforetrækkelse til %u

en: Selected CPU core (%u) is not a valid number (%u is the maximum for this type of core)
da: Valgte CPU kerne (%u) er ikke et gyldigt tal (%u er maximum for denne type af kerne)

en: Window is too small!
da: Vinduet er for lille!

en: Press 'h' to see help.
da: Tryk 'h' for at se hjælp.

en: Welcome in %s NCurses help!
da: Velkommen til %s NCurses hjælp!

en: This help describes how to use this Text-based User Interface.
da: Denne hjælp beskriver hvordan du bruger denne tekstbaserede brugergrænseflade.

en: Global keys:
da: Globale taster:

en: Press 'left' key or 'tab' key to switch in left tab.
da: Tryk 'venstre' tast eller 'tab' tast for at skifte i venstre fane.

en: Press 'right' key or 'shift + tab' keys to switch in right tab.
da: Tryk 'højre' tast eller 'skift + tab' taster for at skifte i højre fane.

en: Press 'h' key to see this help.
da: Tryk 'h' tast for at se denne hjælp.

en: Press 'q' key to exit.
da: Tryk 'q' tast for at afslutte.

en: CPU tab:
da: CPU fane:

en: Press 'next page' key to decrease core type number to monitor.
da: Tryk 'Page Down' tast for at reducere kernetypenummeret der overvåges.

en: Press 'previous page' key to increase core type number to monitor.
da: Tryk 'Page Up' tast for at øge kernetypenummeret der overvåges.

en: Press 'down' key to decrease CPU core number to monitor.
da: Tryk 'ned' tast for at reducere CPU kerne antallet der skal overvåges.

en: Press 'up' key to increase CPU core number to monitor.
da: Tryk 'op' tast for at øge CPU kerne antallet der skal overvåges.

en: Caches tab:
da: Cache fane:

en: Press 'down' key to switch to previous test.
da: Tryk 'ned' tast for at skifte til forrige test.

en: Press 'up' key to switch to next test.
da: Tryk 'op' tast for at skifte til næste test.

en: Bench tab:
da: Benchmark fane:

en: Press 'down' key to decrement benchmark duration.
da: Tryk 'ned' tast for at reducere benchmark varighed.

en: Press 'up' key to increment benchmark duration.
da: Tryk 'op' tast for at øge benchmark varighed.

en: Press 'next page' key to decrement number of threads to use.
da: Tryk 'Page Down' tast for at reducere antallet af brugte tråde.

en: Press 'previous page' key to increment number of threads to use.
da: Tryk 'Page Up' tast for at øge antallet af tråde.

en: Press 's' key to start/stop prime numbers (slow) benchmark.
da: Tryk 's' tast for at starte/stoppe primtal (langsom) benchmark.

en: Press 'f' key to start/stop prime numbers (fast) benchmark.
da: Tryk 'f' tast for at starte/stoppe primtal (hurtig) benchmark.

en: Graphics tab:
da: Grafik fane:

en: Press 'down' key to switch to previous graphic card.
da: Tryk 'ned' tast for at skrifte til forrige grafikkort.

en: Press 'up' key to switch to next graphic card.
da: Tryk 'op' tast for at skifte til næste grafikkort.

en: Press any key to exit this help.
da: Tryk en vilkårlig tast for at afslutte denne hjælp.

en: Starting NCurses TUI…
da: Starter NCurses TUI…

en: FATAL ERROR: terminfo database could not be found (try to set TERMINFO environment variable)
da: FATAL FEJL: terminfo databasen kunne ikke blive fundet (prøv at sætte TERINFO miljøvariablen)

en: Failed to set up %s terminal (err=%i); falling back to %s
da: Kunne ikke sætte %s terminal (fejl=%i); falder tilbage til %s

en: cannot find unit in '%s' string at position %i
da: kan ikke finde enheden i teksten '%s' på position %i

en: set_cpu_affinity() not supported on this operating system
da: set_cpu_affinity() er ikke understøttet på dette operativsystem

en: Vendor
da: Leverandør

en: Code Name
da: Kode Navn

en: Package
da: Pakke

en: Technology
da: Teknologi

en: Voltage
da: Spænding

en: Specification
da: Specifikation

en: Family
da: Familie

en: Disp. Family
da: Udvidet familie

en: Disp. Model
da: Udvidet Model

en: Stepping
da: Trin

en: Instructions
da: Instruktioner

en: L1 Data
da: N1 Data

en: L1 Inst.
da: N1 Inst.

en: Level 2
da: Niveau 2

en: Level 3
da: Niveau 3

en: Cores
da: Kerner

en: Threads
da: Tråde

en: Core Speed
da: Kerne hastighed

en: Multiplier
da: Multiplikator

en: Bus Speed
da: Bus Hastighed

en: Usage
da: Brug

en: Size
da: Størrelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Manufacturer
da: Producenten

en: Brand
da: Varemærke

en: Date
da: Dato

en: ROM Size
da: ROM Størrelse

en: Kernel
da: Kerne

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Uptime
da: Oppetid

en: Used
da: Brugt

en: Buffers
da: Buffere

en: Cached
da: Cachet

en: Free
da: Fri

en: Compute Unit
da: Computer Enhed

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
da: Grænseflade

en: Temperature
da: Temperatur

en: Core Voltage
da: Kerne Spænding

en: Power Avg
da: Effekt Gns

en: Memory Used
da: Hukommelse Brugt

en: Resizable BAR
da: Justerbar BAR

en: Run
da: Kør

en: Duration
da: Varighed

note: Setting: refresh time for UI
en: Refresh time
da: Opdaterings hastighed

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
da: Automatisk

note: Setting: default tab at startup
en: Default tab
da: Standard fane

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default CPU core
da: Standard CPU kerne

note: Setting: default cache test at startup
en: Default cache test
da: Standard cache test

note: Setting: print CPUID values in decimal or hexadecimal
en: Print CPUID values in decimal
da: Udskriv CPUID værdier i heltal

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default graphic card
da: Standard grafikkort

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default core type
da: Standard kerne type

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
da: Opstart
