cpu-x - en to fi translation catalogue (164 entries)

en: Finding CPU technology
fi: Etsitään suoritinteknologia

en: Your CPU is not present in the database ==> %s, model: %i, ext. model: %i, ext. family: %i
fi: Suorittimesi tietoja ei ole tietokannassa ==> %s, model: %i, ext. model: %i, ext. family: %i

en: unknown
fi: tuntematon

en: failed to call libcpuid (%s)
fi: libcpuid:n kutsuminen epäonnistui (%s)

en: Calling libcpuid for retrieving dynamic data
fi: Kutsutaan libcpuid jotta saadaan noudettua dynaaminen data

en: Calling dmidecode
fi: Kutsutaan dmidecodea

en: Calculating CPU usage
fi: Lasketaan prosessorinkäyttö

en: Calling bandwidth
fi: Kutsutaan kaistanleveyttä

en: Your GPU kernel driver is unknown: %s
fi: Näytönohjaimen kernel-ajuri on tuntematon: %s

en: failed to call GLFW (%i): %s
fi: GLFW:n (%i) kutsuminen epäonnistui: %s

en: Finding Vulkan API version
fi: Etsitään Vulkanin API-versiota

en: %s is not supported
fi: %s ei ole tuettu

en: No available Vulkan devices
fi: Vulkan-laitteita ei ole käytettävissä

en: No available physical devices (%s)
fi: Ei käytettävissä olevia fyysisiä laitteita (%s)

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Finding OpenCL API version
fi: Etsitään OpenCL:n API-versiota

en: There is no platform with OpenCL support (%s)
fi: Ei alustaa OpenCL-tuella (%s)

en: Finding devices
fi: Etsitään laitteita

en: Retrieving GPU clocks
fi: Haetaan GPU-kellotaajuuksia

en: None
fi: Ei mitään

en: Identifying running system
fi: Tunnistetaan käynnissä olevaa järjestelmää

en: Calling libprocps
fi: Kutsutaan libprocps:ää

en: Calling libstatgrab
fi: Kutsutaan libstatgrabia

en: %i days, %i hours, %i minutes, %i seconds
fi: %i päivää, %i tuntia, %i minuuttia, %i sekuntia

en: Active
fi: Aktiivinen

en: (%u hours left)
fi: (%u tuntia jäljellä)

en: (%u minutes left)
fi: (%u minuuttia jäljellä)

en: (%u seconds left)
fi: (%u sekuntia jäljellä)

en: Inactive
fi: Ei aktiivinen

en: in %u hours
fi: %u tunnissa

en: in %u minutes
fi: %u minuutissa

en: in %u seconds
fi: %u sekunnissa

en: an error occurred while starting benchmark
fi: suorituskykymittausta aloittaessa tapahtui virhe

en: pkexec: command not found
fi: pkexec: komentoa ei löytynyt

en: pkexec: unexpected error code
fi: pkexec: odottamaton virhekoodi

en: CPU
fi: Suoritin

en: P-core
fi: P-ydin

en: E-core
fi: E-ydin

en: Core
fi: Ydin

en: Processor
fi: Prosessori

en: Caches
fi: Välimuistit

en: Clocks
fi: Kellotaajuudet

en: L%u Cache
fi: L%u-välimuisti

en: Test
fi: Testaa

en: Motherboard
fi: Emolevy

en: Chipset
fi: Piirisarja

en: Memory
fi: Muisti

en: System
fi: Järjestelmä

en: Operating System
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Card %u
fi: Kortti %u

en: Cards
fi: Kortit

en: Bench
fi: Mittaus

en: Not started
fi: Ei aloitettu

en: Prime numbers (slow)
fi: Alkuluvut (hidas)

en: Prime numbers (fast)
fi: Alkuluvut (nopea)

en: Parameters
fi: Parametrit

en: %u mins
fi: %u minuuttia

en: About
fi: Tietoa

en: %s is a Free software that gathers information
    on CPU, motherboard and more.
fi: %s on vapaa ohjelmisto joka kerää tietoa
    suorittimesta, emolevystä ja muusta.

en: About CPU-X
fi: Tietoa - CPU-X

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Author: %s
fi: Kehittäjä: %s

en: Site: %s
fi: Sivusto: %s

en: License
fi: Lisenssi

en: This software is distributed under the terms of %s
fi: Tätä ohjelmistoa jaetaan %s -lisenssin mukaisesti

en: This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
fi: Tämä ohjelma EI SISÄLLÄ MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA

en: Start daemon
fi: Käynnistä daemon

en: Connected to daemon
fi: Yhdistetty daemoniin

en: No polkit authentication agent found
fi: Polkit-todennusagenttia ei löydy

en: Ask password to start daemon in background
fi: Kysy salasana taustapalvelun käynnistämiseksi

en: Settings
fi: Asetukset

en: Starting GTK GUI…
fi: Käynnistetään GTK-käyttöliittymä…

en: Start graphical user interface (GUI) (default)
fi: Käynnistä graafinen käyttöliittymä (GUI) (oletus)

en: Start text-based user interface (TUI)
fi: Käynnistä tekstipohjainen käyttöliittymä (TUI)

en: Select CPU core to monitor (integer)
fi: Valitse tarkkailtava suoritinydin (numero)

en: Start and connect to daemon
fi: Käynnistä ja yhdistä taustapalveluun

en: Print help and exit
fi: Tulosta ohje ja lopeta

en: Print version and exit
fi: Tulosta versio ja lopeta

en: Print information for debugging
fi: Tulosta tiedot vianselvitystä varten

en: Usage: %s DISPLAY [OPTIONS]
fi: Käyttö: %s DISPLAY [OPTIONS]

en: This is free software: you are free to change and redistribute it.
fi: Tämä on vapaa ohjelma: voit muokata ja jakaa sitä vapaasti.

en: See the %s license: <%s>
fi: Lue lisenssi (%s): <%s>

en: Window is too small!
fi: Ikkuna on liian pieni!

en: Press 'h' to see help.
fi: Paina 'h' nähdäksesi ohjeen.

en: Press 'h' key to see this help.
fi: Paina 'h' nähdäksesi tämän ohjeen.

en: Press 'q' key to exit.
fi: Paina 'q' poistuaksesi.

en: CPU tab:
fi: Suorittimen välilehti:

en: Caches tab:
fi: Välimuistien välilehti:

en: Graphics tab:
fi: Grafiikan välilehti:

en: Starting NCurses TUI…
fi: Käynnistetään NCurses-tekstikäyttöliittymää…

en: set_cpu_affinity() not supported on this operating system
fi: set_cpu_affinity() ei ole tuettu tässä käyttöjärjestelmässä

en: Vendor
fi: Tekijä

en: Code Name
fi: Koodinimi

en: Package
fi: Pakkaus

en: Technology
fi: Tekniikka

en: Voltage
fi: Jännite

en: Specification
fi: Määritys

en: Family
fi: Perhe

en: Model
fi: Malli

en: Temp.
fi: Lämpötila

en: Instructions
fi: Käskylaajennukset

en: Level 2
fi: Taso 2

en: Level 3
fi: Taso 3

en: Cores
fi: Ytimet

en: Threads
fi: Säikeet

en: Core Speed
fi: Ytimen nopeus

en: Multiplier
fi: Kerroin

en: Bus Speed
fi: Väylänopeus

en: Usage
fi: Käyttö

en: Size
fi: Koko

en: Speed
fi: Nopeus

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Revision
fi: Revisio

en: Brand
fi: Brändi

en: Version
fi: Versio

en: Date
fi: Päivämäärä

en: ROM Size
fi: ROM:in koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Name
fi: Nimi

en: Kernel
fi: Ydin

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: Uptime
fi: Käynnissä

en: Used
fi: Käytetty

en: Buffers
fi: Puskurit

en: Cached
fi: Välimuistissa

en: Free
fi: Vapaana

en: Swap
fi: Sivutus

en: Driver
fi: Ajuri

en: UMD Version
fi: UMD-versio

en: Compute Unit
fi: Laskentayksikkö

en: Device ID
fi: Laite-ID

en: VBIOS Version
fi: VBIOS-versio

note: #-#-#-#-#  source_ui.pot (cpu-x )  #-#-#-#-# Setting: "Interface" tab
en: Interface
fi: Liitäntä

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Core Voltage
fi: Ytimen jännite

en: Power Avg
fi: Kulutus keskim.

en: Core Clock
fi: Ytimen kellotaajuus

en: Memory Clock
fi: Muistin kellotaajuus

en: Memory Used
fi: Käytetty muisti

en: OpenGL Version
fi: OpenGL-versio

en: Vulkan Version
fi: Vulkan-versio

en: OpenCL Version
fi: OpenCL-versio

en: Score
fi: Tulos

en: Run
fi: Aja

en: Duration
fi: Kesto

en: bytes
fi: tavua

note: TRANSLATORS: initials for kilobyte (10³): please put initials (keep it short)
en: kB
fi: kt

note: TRANSLATORS: initials for megabyte (10⁶): please put initials (keep it short)
en: MB
fi: Mt

note: TRANSLATORS: initials for gigabyte (10⁹): please put initials (keep it short)
en: GB
fi: Gt

note: TRANSLATORS: initials for terabyte (10¹²): please put initials (keep it short)
en: TB
fi: Tt

en: Cache
fi: Välimuisti

note: Setting: refresh time for UI
en: Refresh time
fi: Päivitysaika

note: Setting: automatic GUI theme
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: Setting: temperature unit
en: Temperature unit
fi: Lämpötilan yksikkö

note: Setting: default tab at startup
en: Default tab
fi: Oletusarvoinen välilehti

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default CPU core
fi: Oletusarvoinen suoritinydin

note: Setting: default cache test at startup
en: Default cache test
fi: Oletusarvoinen välimuistitesti

note: Setting: print CPUID values in decimal or hexadecimal
en: Print CPUID values in decimal
fi: Tulosta CPUID-arvot desimaaleissa

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default graphic card
fi: Oletusarvoinen grafiikkatyyppi

note: Setting: default CPU core at startup
en: Default core type
fi: Oletusarvoinen ydintyyppi

note: Setting: default graphic card at startup
en: Default memory stick
fi: Oletusarvoinen muistikampa

note: Setting: "Startup" tab
en: Startup
fi: Käynnistys
